moeten strijden voor recht ^Vrouwen op arbeid" Symbolische stap op atletiekbaan Nieuwbouw energiebedrijf „Rijnland" Eerste paal Koppelstein in december meubeikeur zitparadijs Massaal protest Leidse vrouwen tegen Bestek'81 LEIDEN - In de tweede helft van volgend jaar begint de bouw van het nieuwe kantoor voor het streekenergiebedrijf 'Rijnland' aan de Lange- gracht in Leiden. Het complex wordt in twee fasen tot stand gebracht en moet halverwege 1981 klaar zijn. De nieuw bouw van het streekenergie bedrijf biedt huisvesting aan 240 man. De verwachting is dat 'Rijnland' in 1987 tot deze omvang is uitgebreid. Gisteren kwam het ontwerp voor de nieuwbouw in de openbaarheid in de gemeen teraadscommissie voor de ruimtelijke ordening. Uit een toelichting van de ontwerpers - architectenbureau SpruitI De Jong /Heringa uit Utrecht - bleek dat het nieuwe kantoor uit twee verschillende gedeel ten komt te bestaan. In de eerste fase wordt het speci fieke kantoorgedeelte ge bouwd. Dit deel komt naast het bestaande kantoorcom plex van 'Rijnland'. Pas als de eerste fase van de nieuw bouw gereed is - de opzet is in de tweede helft van 1980 - kan het oude gebouw worden af gebroken. Op deze plaats komt dan de tweede fase van de nieuwbouw met de verga derruimte en toonzalen. De twee onderdelen van de nieuwbouw krijgen aan de Langegracht een afzonderlijk aanzicht. Deze architectuur dient om het het verschil in functie aan te geven en tege lijk om een afwisseling in de gevelpartij te krijgen. Het kantoor gedeelte krijgt sterke geledingen met halverwege open balkons. Het vergader en toonzaalcomplex krijgt een open galerijpartij De indeling van het kantoor complex is in nauwe samen hang met het personeel van het streekenergiebedrijf tot stand gekomen. Het aan vaarde ontwerp is inmiddels ook goedgekeurd door de wel standscommissie. Met de ver dere voorbereidingen is nog een aantal maanden ge moeid. Men streeft ernaar om mei volgend jaar met de bouw te beginnen. Met de bouw is in totaal een kleine achttien miljoen gul den gemoeid. LEIDEN - "Op dit moment zijn er 65 a 70.000 geregistreerde vrouwelijke werklozen. Daarbij zijn niet meegeteld de mensen die minder dan 25 uur per week werken, de zoge naamde deeltijd-werkers die bijna allemaal vrouwen zijn. Verder zijn er nog 150.000 vrouwen die werk zoeken, maar niet staan ingeschreven. In totaal zijn er dus meer dan 200.000 werkloze vrouwen. En dat aantal wordt de ko mendejaren alleen nog maar groter, want als er ontslagen vallen, wordt er gezegd: eerst de gehuwde vrouw naar huis" Aandachtig luisterende vrouwen in het Antoniusclubhuis Wethouder Tesselaar staande op een reep kunststof in de Leidse Hout. LEIDEN - De Leidse wet houder Dick Tesselaar, die onder meer sportzaken behartigt, heeft gister middag symbolisch de eerste stap gezet op een reep kunststof van de nieuwe atletiekaccommo- datie-in-aanbouw in de Leidse Hout. Als herinnering aan deze symboli sche daad kreeg Tesselaar van een vertegenwoordiger van het bedrijf Calpam, dat de kunst stoflaag in de Leidse Hout zal neerleggen, een stukje van de bewuste stof (Chevron-440 ge naamd) ten geschenke. Overigens is het nog niet zover dat de atleten en atletes al hun sprin tjes kunnen trekken op de nieu we, van 350 naar 400 meter ver lengde baan. Als alles volgens de plannen verloopt zal de kunst- oflaag volgend jaar april/mei worden aangebracht. Gisteren was echter al duidelijk te constateren dat de voorberei dende werkzaamheden door de Nederlandse Basalt Maatschap pij in een vergevorderd stadium verkeren. De (tot 400 meter) ver lengde rondbaan is inmiddels geasfalteerd terwijl de recon structie van het middenterrein (twee discusringen, twee kogel- ringen, twee speerwerp-aanlo- pen, één polshoog bak, twee hoogspringvlakken en drie bak ken voor ver- en hinkstapsprin- gen) de voltooiing nadert. Feestelijk Vandaar dat wethouder Tesselaar gisteren alvast naar de Leidse Hout was gekomen om met di verse genodigden een feestelijk en officieel tintje te geven aan de goede voortgang van de werk zaamheden. Er vielen gisteren vele lovende woorden te beluis teren, zowel van de kant van de maatschappijen NBM en Calpam (over de samenwerking met de gemeentelijke instanties) als van de kant van Sportstichting-voor zitter Biegstraaten die onder meer de doortastendheid van wethouder Tesselaar roemde. Biegstraaten: "Vroeger was er voor dit soort bijeenkomsten slechts één keer in de vier, vijf jaar aanleiding. Onder Tesselaar is er elk half jaar aanleiding toe. In Engeland zouden ze iemand die zich zo voor de sport inzet tot 'sir' benoemen". Wat Tesselaar aan het adres van Biegstraaten deed opmerken: "Van rouwband tot sir. We gaan vooruit", daarmee doelend op de demonstratieve rouwband die de Sportstichting-voorzitter in het eerste jaar van Tesselaars wet houderschap droeg omdat hij toen weinig vertrouwen in het Leidse sportbeleid had. Slagvaardig De wethouder richtte zich voorts tot de Leidse atletiekverenigin gen en drong aan op een eensge zind en slagvaardig financieel beleid ten opzichte van de bouw van een clubhuis dat in de loop van volgend jaar zijn beslag moet krijgen. De gemeente zal naast het fraaie clubgebouw (dat o.m. een wedstrijd-secretariaat annex vergaderkamer en een ruimte voor krachttraining zal bevatten) zes nieuwe kleedkamers laten neerzetten. De kosten voor de clubhuis/kleed accommodatie staan los van de kosten van de 'kale' atletiekac- commodatie waarmee een be drag van 1,128 miljoen gulden gemoeid is. Een 'koopje' gemeten naar de kosten van vergelijkbare kunststofaccommodaties. Te meer daar de baan in de Leidse Hout eerst van 350 naar 400 meter moest worden verlengd (wat het nodige meetwerk met zich mee bracht) en er twee sloten moesten worden gedempt. Eerste Als de kunststoflaag eenmaal is aangebracht (in verband met de weersomstandigheden kan dat niet eerder dan in april/mei om dat dan op de vereiste tempera tuur van ongeveer 20 graden Cel sius kan worden gerekend) be schikt Leiden als eerste stad in Nederland over een Chevron-440- baan. In Europa liggen verder alleen in Engeland en Denemar ken banen met een dergelijke toplaag. In Amerika zijn banen met een Chevron-440-kunst- stoflaag overigens gemeengoed. Dat deze kunststof bij topatleten in goede aarde valt moge blijken uit de woorden van Jos Hermens, enkele jaren geleden gesproken na een wedstrijd op een Chevron- 440-baan in Nieuw Zeeland: "Het loopt gewoon fantastisch. Ik hoop als ze in Nederland ook kunststofbanen gaan aanleggen ze zo slim zijn om één of meerdere banen met die stof neer te leg gen". Dit zei gisteravond Elske ter Veld van het FNV-vrouwensecreta- riaat tijdens een protestavond te gen het regeringsbeleid zoals dat in Bestek '81 staat uitgestippeld Ruim 200 vrouwen - en een handjevol mannen - waren bijeen in het Antoniusclubhuis om mas saal uiting te geven aan hun on genoegen over Bestek '81. Vol gens de vrouwen wordt in deze bezuinigingsnota veel te weinig aandacht besteed aan de positie van de vrouw. Er worden onvol doende maatregelen aangekon digd om de vrouwen aan werk te helpen. Integendeel, van een groot deel van de bezuinigingen wordt juist de vrouw de dupe. Elske ter Veld somde uit Bestek '81 een aantal punten op, waaruit de LEIDEN - Waarschijnlijk in de eer ste week van december wordt in het gebied Koppelstein (een deel van het Morskwartier) de eerste paal geslagen voor de woning bouw die daar plaats zal hebben. Dit werd gisteravond meegedeeld op een bijeenkomst van de Stich ting Onder Eigen Dak, die in Koppelstein 204 premiekoopwo ningen zal bouwen. Dat de be langstelling voor deze huizen groot is bleek alleen al uit de op komst gisteravond: zo'n duizend mensen waren naar de Stadsge hoorzaal gekomen. Als de winter niet tegenwerkt, wordt volgend jaar juli de eerste woning opgeleverd: medio 1980 zal de laatste woning tot stand gekomen zijn. In de eerste twee weken van november hoopt de stichting de toewijzing van de woningen af te ronden. discriminatie van de (werkende) vrouwen het sterkste naar voren komt. Zo moet op de kinderop vangcentra 20 procent worden bezuinigd. Deze maatregel treft vooral vrouwen, omdat in deze sector voornamelijk vrouwen werken. Ook in het onderwijs is de kans op een baan voor vrou wen erg klein geworden. Diefstal "Er zijn nog altijd vrouwen die minder verdienen dan het mini mumloon", aldus Elske ter Veld "Dat is pure diefstal. Maar de re gering zegt: Nee, dat is geen dief stal, want vrouwen hebben cfat geld toch niet nodig". Volgens Elske ter Veld loopt Nederland achter bij alle andere landen van de EQ voor wat betreft de anti discriminatie wetgevingen. "De Nederlandse regering wil de emancipatie voor een koopje Met het beleid dat nu wordt ge voerd, worden de vrouwen op zijn minst dubbel gepakt", aldus Elske ter Veld, die overigens ook nog haar vakbonds-collega Arie Groeneveld (Industriebond NVV) aanviel over diens plan voor een vrije vrijdagmiddag. Elske ter Veld: "Ik schaam me voor Groeneveld als hij zegt dat de vakbeweging niets te maken heeft met de positie van de vrouw thuis. Als de vrouw thuis haar huishouden niet zou doen en niet voor de kinderen zou zorgen, dan zou de man niet uitgerust naar zijn werk kunnen gaan". Karin Adelmund (landelijk voor zitster van de Vrouwenbond NVV) ging eveneens in op de po sitie van de thuiswerkende vrouw. Zij wees op het feit dat er een tendens is dat vrouwen hun betaalde banen moeten afstaan en aan vrijwilligerswerk moeten gaan doen. Karin Adelmund: "Niemand snapt het meer. In 1966, toen de economie ons nodig St. Jacobshof Naar aanleiding van het artikel ovér architect Mulder in de krant van zaterdag 14 oktober, moeten mij een paar dingen van het hart. Als vrij geregelde bezoekster van het St. Jacobshofje schrijf ik dan ook over mijn eigen waarnemingen en niet over die van de huidige bewoners. Op de eerste plaats zijn de huisjes na renovatie veel gehoriger ge worden, een belangrijk punt in een hokje waar toch al weinig privacy is. Daarnaast tocht het enorm langs de vloeren, veel meer dan voorheen, dus dat is ook al geen verbetering. Dan vraag ik me af: moet in zulke kleine huisjes, in een tijd van energietekort, een centrale ver warming. Met drie kachels zou den de huisjes meer dan behaag lijk verwarmd zijn. Dat zou ook veel goedkoper zijn. Bovendien in zon kleine ruimte een verwar mingsketel te horen loeien is ook niet alles. De mensen hebben tijdens de bouw niet met rotte tomaten gegooid en de verstandhouding zal best goed geweest zijn maar ik heb ver schillende mensen wel volledig had, moesten de vrouwen zo veel mogelijk gaan werken. Later moesten we er weer mee ophou den en nu moeten we vrijwilli gerswerk gaan doen" Bestek'81 is voor de Vrouwenbond NW 'volstrekt ongeloofwaar dig", zei Karin Adelmund. "Het houdt honderdduizenden vi'ou- wen buiten het arbeidsproces en het pleegt roofbouw op vrijwilli gers. Deze regering toont zich duidelijke tegenstander van emancipatie" Namens de vroifwengroep van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) voerde Geertrude Brust het woord. De 300 miljoen die de regering op onderwijs wenst te bezuinigen treft de "juf' het hardst. Daarbij komt dat door de daling van het geboortecijfer de werk loosheid onder onderwijsgeven den sterk stijgt: tot 1990 verdwij nen er 50.000 arbeidsplaatsen. de vernieling in zien gaan. Op ou dere leeftijd zolang in de rommel zitten en twee keer verhuizen is niet niks. Als de mensen dan terug zijn in hun huisje en je kijkt eens rond dan denk je wel wat zijn nu eigenlijk de pluspunten na al die ellende. Dan zie ik alleen maar een toilet en een douche, wat natuurlijk za lig is, het huisje staat goed in de verf eri er hangt een nieuwe keu kenklok. Maar de huur is ook wel het zesvoudige gaan bedragen en de gasrekening is drie keer zo hoog als voorheen. Misschien geeft het de architect en de aannemer een trots gevoel zon gerestaureerd hofje maar voor de bewoners zelf, waar het als het goed is toch eigenlijk om moet gaan, is het een zeer pover resul taat. Gemeente, als u wilt renoveren en de binnenstad wilt opknappen let dan beter op uw zaak en ga effi ciënter te werk. Op deze manier zal het gemeentelijk tekort ieder jaar groter worden, iedereen moet huursubsidie krijgen en de straat die opgeknapt is wordt na drie weken weer opengebroken voor de volgende attractie. Een dag voor de bouwvakvakantie "Nu is het bij ontslagen zo dat eerst de mensen met een tijdelij ke baan op straat komen te staan en dan de mensen met het kortste dienstverband", aldus Geertrude Brust. "Men is echter van plan om tussen deze twee groepen de niet-kostwinners te plaatsen. En dat zijn nou juist weer bijna altijd vrouwen". De vertegenwoordig ster van de ABOP meende dat alle vrouwen samen moeten strijden voor het recht op arbeid. Betalen Corry Dijkman, werkzaam in de ge zinsverzorging, sprak over de enorme bezuinigingen in deze sector. De regering wil dat de ge zinsverzorging 20.000 uren inle vert en dat het zgn. nul-tarief wordt opgeheven, hetgeen bete kent dat ook de mensen met een minimumloon moeten gaan be talen voor een gezinshulp. "Het gevolg van deze bezuinigingen wordt er rustig een wagen zand en stenen gelost, wat daar na drie weken van over is is niet moeilij k te raden. Na veertig jaar Leiden is een mens zo Leids geworden dat de stad aan je hart gebakken is. Maar het beleid in deze stad doet me dik wijls denken aan de handwerkles die ik vroeger gaf in een psychia trische inrichting. De ergste pa tiënten probeerde je te leren breien en als de wol dan op was riepen ze: 'zuster de wol is op'. Dan ging je naar de gang, trok het breiwerkje weer uit en kwam te rug met het zelfde bolletje wol. De mensen begonnen dan vrolijk opnieuw, dat het breiwerkje er niet meer was drong niet tot hen door. Zo lijkt het een beetje op de werk zaamheden in onze goede stad. Alleen gaat het hier niet om een breiwerkje uithalen. Hier is een verspilling van mensen en mate riaal gaande die onvoorstelbaar is en een aanfluiting voor zon arme stad als Leiden. (van redaktiewege bekort) Mevrouw Spruit Bethaniehof 7 Leiden is", aldus Corry Dijkman, "dat er lange wachttijden ontstaan - nu al vaak drie maanden - en de taak van de gezinsverzorgster steeds zwaarder wordt. Er zullen minder vrouwen aan het werk kunnen. Men moet dan of aan het werk als vrijwilligster of als alpha-hulp, die beneden het minimumloon wordt betaald" Comité De protesterende vrouwen namen gisteravond een verklaring aan die zal worden gestuurd naar re gering en parlement, waarin het regeringsbeleid wat de vrouwen zaken betreft stevig wordt aan gevallen. Verder werd bekend gemaakt dat er plannen zijn om in Leiden een vrouwencomite tegen Bestek '81 op te richten. Op 6 no vember om 20.30 uur wordt in het ABVA-kantoor (Oude Singel 6) de oprichtingsvergadering ge houden. Busbanen In een uitzending van Gewest tot Gewest, beklemtoonde een lid van de N.Z.H. de heer Sluys het belang van de busbanen en dat hierdoor de reistijd was terugge drongen van steeds maar te laat rijdende bussen. Hierbij heeft hij wel vergeten te vermelden dat bijna alle bussen door de stad Leiden rijden en hier door de onmogelijke verkeers- politiek vertragingen oplopen van meer dan een kwartier en dit niet in kunnen halen op busba nen buiten Leiden. Het wegge gooide geld van de busbaan op de Boommarkt is een goed voor beeld hoe het niet moet. Op de Nederlandse wegen rijden onge veer 40 procent chauffeurs die to taal geen verkeersoverzicht heb ben. Als daaraan iets wordt ge daan dan zijn er ook geen problemen meer met busvertra gingen. Want met elke aantasting van onze wegen brengen wij alles in de vernieling, VAN KEIMPEMA Bernard Zweersstraat 11 Leiden Volgend jaar Leidse Hout kunsstof- accommodatie in gebruik

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11