over Bezorgdheid regering voorbereiding neutronenbom 'Niet haasten en niet toegeven" N amibië-o verleg mogelijk mislukt BREZNJEV BEGROET PAUS Weinig kans voor Belgische formateur Syriërs beginnen aftocht Kinderen ingesneeuwd in Zwitserse Alpen DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 Instructies aan Israëlische delegatie: 99" TEL AVIV (AP/UPI) - De Israëlische regering heeft haar delegatie bij de vredesonder handelingen met Egypte instructies gezon den -zich "niet te haasten, niet toe te geven en op elk detail te letten". Dit meldt radio- Tel Aviv gisteren. Kringen in Jeruzalem aanhalend, meldde de radio dat er geen crisis in de besprekingen is en dat de onderhandelingen goed verlo pen. De kwestie van het verbinden van het Egyp- tisch-Israëlische verdrag met de toekomst van de westelijke Jordaanoever schijnt te zijn opgelost. Afzonderlijk van het verdrag zou er een briefwisseling plaatsvinden, waarbij het verband duidelijk zou worden gemaakt en waarin beide partijen het ver langen uiten zich in te spannen om het probleem op te lossen. De moeilijkheden waarover minister van buitenlandse zaken Da jan dinsdag sprak zouden onder meer liggen bij het vaststel len van een eerste linie waarop Israël zich in de Sinai zou terugtrekken. Voorts zou Egypte niet akkoord gaan met een Israëlisch voorstel dat beide partijen ge bruik maken van de olie- en gasvelden na de Israëlische terugtrekking. Egypte zou voorts geen paragraaf willen in voegen waarin het gebruik van terreur te gen Israël wordt veroordeeld omdat het zich niet rechtstreeks tegen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie wil keren. Tenslotte zou Israël het verdrag voor onbe paalde tijd willen doen gelden, terwijl Egypte staat op het recht van revisie na vijf jaar. De Franse premier Raymond Barre heeft gis teren zijn minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud impliciet berispt voor zijn scherpe aanval op de Libanese christe nen en hun Israëlische bondgenoten van af gelopen maandag. De woorden van De Guiringaud ontketenden in Frankrijk een politieke storm. Vooraan staande leden van Barre's coalitieregering hadden aangedrongen op een openbare ver oordeling van De Guiringaud's opmerkin gen. Amerikaanse technici en ingenieurs zullen volgende week naar Israël gaan om daar de terreinen te bekijken in de Negev-woestijn waar twee luchtbases zullen worden ge bouwd. De bases in de Negev komen in de plaats voor twee bases die op grond van het vredesver drag tussen Israël en Egypte aan Egypte zullen worden teruggegeven. De V.S. helpen bij de bouw van de bases, waarvan de kos ten op minstens 700 miljoen dollar geschat worden. Vanden Boeynants BEIROET (GPD) - Syrische militairen zijn begonnen met een terugtrekking uit enkele versterkte posities in Oost- Libanon. De besluiten van de conferentie van Beiteddine - de bijeenkomst eerder deze week van de ministers van buitenlandse zaken van lan den die troepen hebben in, of financiële steun geven aan de Arabische vredesmacht in Libanon - beginnen daarmee gestalte te krijgen. Hoewel het plan van de Libane se president Sarkis uit het slotcommuniqué werd weg gelaten, waarschijnlijk om Syrisch gezichtsverlies te voorkomen, lijken de be windslieden uit Saoedi-Ara- bië, Syrië, de Verenigde Ara bische Emiraten, Soedan, Koeweit en Quatar het in principe eens te zijn met een verminderde Syrische rol in de Arabisch vredes macht. De Syriërs zullen met name worden teruggetrokken uit christelijk Oost-Beiroet, dat twee weken geleden het bloedige slagveld was tussen diezelfde Syrische vredes machttroepen en de christen- rechtse militie van falangis- ten-chef Gemayel en oud- president Chamoen. De (doorgaans onbetrouwbare) radiozender van de falangis- ten meldt, dat niet minder dan 10.000 (van een totaal van 30.000) Syrische militairen vervangen zullen worden door Saoedische, Soedanese en Jordaanse troepen. DEN HAAG (GPD) „De regering heeft er met 'zorg kennis van genomen dat het naar het oor deel van de Amerikaanse regering noodzakelijk was te komen tot de produktie van onderdelen van de zogenoemde neutronenbom". JOHANNESBURG (GPD) - Op een vrij abrupte en onverwachte wijze zijn de Namibië-gesprek- ken gistermiddag in Pretoria beëindigd. In een zeer korte ver klaring zei de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, in het bijzijn van zijn collega's uit Frankrijk, En geland, Canada en West-Duits- land dat van westelijke zijde ver schillende voorstellen werden gedaan, waarover de Zuidafri- kaanse regering nog gedurende diezelfde avond overleg zou ple gen om dan vandaag haar stand punt bekend te maken. Van Zuidafrikaanse zijde werd daarna meegedeeld dat de poli tieke leiders van het Namibische Nationale Front „de democrati sche Turnhalle-alliantie", „Ak- tur", de christen-democraten en de „Swapo-D" van Andreas Shi- panga, uit Namibië naar Pretoria zijn geroepen om daar over de stand van zaken ingelicht te wor den. Het kabinet-Botha kwam vanochtend bijeen, waarna de minister-president een verkla ring zou afleggen. Alle ministers van buitenlandse zaken vertrok ken nog gisteravond uit Pretoria. Gisteren leek het reeds in de och tenduren duidelijk dat de top conferentie van Pretoria op het punt stond om ineen te storten. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, had toen al verklaard dat hij er aan twijfelde of de problemen tussen beide partijen opgelost zouden kunnen worden. Deson danks deed de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Cyrus Vance nog een poging om de conferentie te redden. Hij voerde - buiten het programma om - een tweede gesprek met de Zuidafrikaanse minister-presi dent Pieter Wilhelm Botha. Het gesprek had plaats op verzoek van premier Botha, die blijkbaar aan Cyrus Vance probeerde dui delijk te maken dat Zuid-Afrika weliswaar tot samenwerking be reid was, maar dat de westelijke vijf dit vrijwel onmogelijk maak- Duidelijk Voor de Westduitse delegatie was het toen echter al duidelijk dat de besprekingen mislukt waren. Omstreeks twaalf uur liet minis ter van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher aan Duitse journalisten een verklaring voorlezen: „Ik ben naar Pretoria gereisd om alles te proberen om een vreedzame overgang van Namibië naar onafhankelijkheid met vrije verkiezingen tot stand te brengen en met de bedoeling om een rassenoorlog te verhinde ren. Dit doe ik ook in het belang van de Duitsers in Namibië. Daarom moet elke onderhande lingsmogelijkheid gebruikt wor den". In Duitse diplomatieke kringen werd deze verklaring be schouwd als een bevestiging dat de gesprekken feitelijk zonder resultaat waren gebleven. Hoewel Cyrus Vance in zijn afslui tende verklaring zei dat hij geen bijzonderheden over de westelij ke voorstellen kon bekendma ken, werd nog gedurende de avond bekend dat de westelijke vijf geen bezwaar zouden hebben tegen verkiezingen in Namibië in december van dit jaar. Voor waarde hiervoor zou echter zijn dat volgend jaar nog eens verkie zingen onder controle van de Verenigde Naties gehouden worden. Inmiddels vraagt men zich af of premier Botha inderdaad een uitnodiging van president Carter heeft ontvangen om in Amerika aan een soort Camp David-be- raad over Namibië deel te nemen. Botha heeft zelf daarop geen commentaar geleverd. In Preto ria acht men het onmogelijk dat Botha samen met de militante Swapo-leider Sam Nujoma aan één tafel zou gaan zitten. LONDEN - Een brede glimlach tooit het gezicht van de Britse prins Charles wanneer hij de hand schudt van de Amerikaanse zange res Madeline Bell. Dat ge beurde gisteravond toen de prinsals beschermheer van de nationale ski-federatie van Groot-Brittanniëeen diner met cabaret voor een liefdadig doel bijwoonde Het festijn vond plaats in een gelegenheid in de hoofd stad Londen Dit heeft het ministerie van bui tenlandse zaken gisteravond laat in een verklaring gezegd, nadat het door de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland was inge licht over de beslissing van pre sident Carter om te beginnen met de produktie van nieuwe splij tingswapens voor de Lance-ra- ketten en 20 cm lange-afstands geschut. De nieuwe kern-koppen kunnen binnen enkele uren te velde worden voorzien van neu tronen-elementen. De voorzitter van de PPR-fractie in de Tweede Kamer, Ria Beckers heeft gisteravond een spoedde bat aangevraagd over de gevol gen van het besluit van de Ame rikaanse president. Vanmiddag beslist de Kamer over dit ver zoek. Zo mogelijk wordt het spoeddebat nog vanmiddag of vanavond gehouden. Ombouw In een toelichting op haar verzoek zei mevrouw Beckers dat het be sluit van Carter ten aanzien van de produktie van een nieuw kernwapen, dat met enkele handgrepen kan worden omge bouwd tot een neutronenwapen belangrijke gevolgen kan heb ben. Nog vorige week, tijdens het Tweede Kamerdebat over de miljoenennota en Bestek '81, ver zekerde premier Van Agt de Ka mer dat er geen sprake is van het gebruik van neutronen-elemen ten. Van Agt baseerde zijn verklaring dat er nog geen enkele beslissing was genomen over de invoering van het neutronenwapen onder meer op een uitspraak van de Amerikaanse onderminister van defensie William Peerry, die deze maand voor een kort bezoek in ons land was. Volgens woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken komt de presi dentiele beslissing vooral neer op het beschikbaar stellen van gel den in het nieuwe defensiebud get en „laat het de mogelijkheid open een neutronenwapen te produceren, zonder op een defi nitieve beslissing vooruit te lo pen". Deze beslissing heet in overeenstemming te zijn met het besluit van de Amerikaanse pre sident van 7 april van dit jaar om de aanmaak van het neutronen wapen uit te stellen maar de mo gelijkheden tot ontwikkeling er van open te houden. Overleg Er is geen enkel vooroverleg ge weest tussen de Verenigde Sta- ten en de Nederlandse regering. Slechts Groot-Brittanië en West- Duitsland zijn tevoren in de be slissing gekend. Pas gisteren maakte de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, tij dens een vergadering van de Nucleaire Planningsgroep van de Navo in Brussel de beslissing van Carter bekend. Nederland maakt geen deel uit van deze groep. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken benadrukt dat uitdrukkelijk niet is besloten tot de produktie van de overige essentiële onderdelen van het neutronen wapen. Daarvoor is, volgens de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, nog steeds een aparte beslissing van de Amerikaanse president no dig. Het standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van het neu tronenwapen is en blijft dat de produktie daarvan een zaak van de VS is. Het streven van de rege ring blijft evenwel gericht op de voorkoming van de noodzaak tot invoering van het wapen, door dit in eerste instantie in te brengen in het overleg met Moskou. Daar mee wordt gedoeld op het wis selgeld-principe waarbij de Rus sen worden verondersteld min stens af te zien van de produktie van de SS-20, een nucleair lang- afstandsraket. ..Pas als dit over leg zou mislukken, wordt het al dan niet invoeren in Navo-ver- band actueel", aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken. BRUSSEL (ANP) - PSC-er (Frans talige christen-democraat) Paul Vanden Boeynants. die gister middag door koning Boudewijn van België gevraagd is een rege ring te vormenstreeft naar een regeringssamenstelling op basis van de huidige coalitie van chris ten-democraten, socialisten, de Vlaamse volksunie en het demo cratisch front van Franstaligen (FDF). "Dat is mijn opdracht"zo heeft hij gisteravond meegedeeld op een persconferentie in Brussel. Vanden Boeytiants houdt de for matie-opdracht overigens nog in beraad. "Ik wil eerst zien of ik een kans heb om te slagen",zo zei hij. In België is het overigens zeer on gebruikelijk dat een informateur formateur wordt. In de Belgische parlementaire geschiedenis is dat nog niet voorgekomen. Vanden Boeynants zei op de persconfe rentie: "Ik zal mijn uiterste best doen om een regering te vormen omdat de sociaal-economische situatie van het land dat noodza kelijk maakt". In dat verband verklaarde hij: "Ik ben ervan overtuigd dat nieuwe verkiezin gen uiterst nadelig zouden zijn" Of Vanden Boeynants in zijn voor nemen zal slagen is nog zeer de vraag. De CVP, de christelijke volkspartij (Vlaamse christen democraten) blijft tot dusverre het eerste-ministerschap opei sen. Ze hebben daarvoor ook maar één kandidaat: de afgetre den premier Leo Tindemans, die precies een week geleden zijn ontslag indiende en die door de coalitie-partners van de CVP niet als de ideale figuur voor het pre mierschap wordt gezien. De CVP-voorzitter, Wilfried Mar tens, die de andere partijen wel acceptabel achten, en die gister ochtend nog ruim een uur door koning Boudewijn werd ontvan gen, heeft het premierschap per tinent afgewezen. Buiten Tinde mans is er geen CVP-er die dit kan doen, zo verklaarde hij. De CVP blijft ook vasthouden aan haar grondwettelijke bezwaren tegen het wetsontwerp op de nieuwe Belgische staatsinrich ting, het struikelblok waarover de regering-Tindemans vorige week viel. Formateur Vanden Boeynants zie gisteravond ook zich nog verder te moeten informeren om te zien of er werkelijk reële kansen op het vormen van een nieuwe rege ring bestaan. "Wat ik nu ga doen zie ik als mijn plicht. Persoonlij ke ambities spelen daarbij abso luut geen rol", aldus Vanden Boeynants. Inval Rhodesië in Mozambique SALISBURY (AP) - Door Rhode- sische troepen zijn aanvallen ge lanceerd op zwarte nationalisti sche guerrilleros die zich bevin den in het buurland Mozambi que. In een communiqué werd meege deeld dat de "aanval ter zelfver dediging" in de eerste plaats was gericht op bases in het gebied. Volgens de Rhodesische inlich tingendienst bevinden zich in kampen een 150 kilometer van de grens op het grondgebied van Mozambique gelegen ongeveer 15.000 nationalistische Rhodesi sche guerrillastrijders.' ADVERTENTIE MATTMARK, ZWITSERLAND (AFP) - Tien kinderen in de leef tijd van tien tot vijftien jaar zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ingesneeuwd in de Zwitserse Alphen. Zij maakten met een gids een bergtocht nabij het plaatsje Mattmark en werden ver rast door een grote hoeveelheid sneeuw die ongewoon vroeg voor het van Mattmark werden op de been gebracht om red dingsploegen te vormen, terwijl het Zwitserse leger met hef- schroefvliegtuigen hielp. Na urenlang zoeken hebben de soldaten de kinderen weten te vinden en hen in veiligheid gebracht. MOSKOU (UPI/AFP) - De Sowjetrussische presi dent en partijleider, Leo nid Breznjev, heeft giste ren paus Johannes Pau- lus de tweede gelukge wenst met zijn verkie zing tot hoofd van de rooms-katholieke kerk. Dit heeft het Russische persbureau Tass meege deeld. In zijn boodschap wenste Brezinjev de paus toe dat zijn activiteit vruchten zal afwerpen in het be lang van de internatio nale ontspanning, de vriendschap en de vrede onder de volken. Een Poolse regeringsfunc tionaris heeft gisteren bekend gemaakt dat paus Johannes Paulus de tweede in Polen, dat on geveer tien jaar geleden wijlen paus Paulus de zesde de toegang ontzeg de, welkom is. "Het is aan de paus", ver klaarde Kazimierz Ka- kol, de directeur van het Poolse bureau voor aan gelegenheden van kerk en staat. Op de vraag of dit inhield de nieuwe paus welkom zou zijn in Polen antwoordde Kakol "zeker". Paus Johannes Paulus de tweede heeft gisteren de kardinalen bedankt voor de 'grote moed' die zij hebben getoond door een met-Italiaan tot paus te kiezen. In zijn tweede toespraak tot de kardi nalen zei hij dat zij door hem te kiezen, blijk heb ben gegeven van de geest van 'echte universaliteit' die de rooms-katholieke kerk bezielt. "We hebben werkelijk kunnen zien wat Sint Augustinus zei: "De kerk spreekt de talen van alle volkeren". Het Vaticaan heeft be kendgemaakt dat de nieuwe paus zondag morgen om 10.00 uur Ned. tijd in de open lucht op het Sint-Pietersplein een mis zal opdragen ter gelegenheid van zijn openbare ambtsaan vaarding. Het Vaticaan liet niet we ten of de paus de mis in de Sint-Pieter zal cele breren als het weer te slecht is. Bij NS-vastrechtkaart dagkaart kado in november78. Met een Vastrechtkaart op zak betaalt u voor uw enkele reis de halve prijs. Ook in de le klas. U koopt hem voor f 46,50 per maand. Hoe meer u reist,hoe meer voordeel u er uit haalt. Valt de eerste dag van geldigheid van de vastrechtkaart in de maand november '78 dan is hij extra voordelig! U krijgt er zomaar een dagkaart voor een gast bij kado. Voor man, vrouw, vriend of vriendin, noem inaar op. Om mooi met z'n tweeën een eind weg te treinen. U voor half geld en uw gast gratis! Prettige dag samen!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9