Beleid Raad van State is soms onbegrijpelijk Huiskamer in Lisse doet dienst als kunstgalerij Zeilschip na koffie snel weg Boek over gevoelig onderwerpdierproef DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Huisvrouw Agaath van der Poel uit Lisse l>eeft haar huis kamer beschikbaar gesteld aan elf kunstenaars, die daar vier dagen lang, beginnende morgen, hun werk expose ren. Gisteren is ze begonnen alle huiskamermeubeltjes naar de slaapkamer en garage te verslepen. Ondanks deze interne verhuizing zal in huize Van der Poel het da gelijkse leventje normaal door gang kunnen vinden, want er is aan ruimte niet tekort. Agaath en haar gezin wonen in een bunga low met een enorme vloeropper vlakte waar op een paar meter meer of minder nauwelijks hoeft te worden gekeken. Zolang de kunstwerken de huiskamer in beslag nemen, wordt zonder problemen elders in de bungalow vertoefd. Vertrouwden Het is de tweede keer dat er een huistentoonstelling wordt gehouden. Bij de eerste, een half jaar geleden, kwam er ontzettend veel publiek over de vloer. Bijna 700 man. "Een kunstgalerij trekt lang zo veel publiek niet", zegt Agaath van der Poel. "Waar schijnlijk omdat veel men sen drempelvrees hebben om bij zo'n galerij binnen te stappen. Dat het hier wel storm loopt komt mijns in ziens omdat een huiskamer een veel vertrouwder indruk maakt. Als expositieruimte vind ik trouwens een huis bij uitstek geschikt. Want ver geet niet dat de meeste kunst wordt gemaakt om in huis te hangen. Dus is dat ook een voortreffelijke entourage voor een expositie". Agaath, die gedurende de vier daagse tentoonstelling de rol van gastvrouw gaat vervullen, heeft de expositie opgezet samen met Lissenaar Jaap Hey, die uit hoof de van zyn beroep (specialist in de plastic verwerking bij TNO) veel in contact komt met toon aangevende beeldende kunste naars. Hij wist een paar klinken de namen te strikken, of in elk geval wat werk van ze naar Lisse te krijgen Bijvoorbeeld van Andreas van El- burg, de 28-jarige oud-Warmon- der die in zijn jonge leven bijna de hele wereld is rondgereisd en op het creatieve vlak ook al van alles heeft ondernomen. Elburg heeft nogal eens in de publieke belang stelling gestaan. Met name nadat hü in 1973 was gaan wonen op een klein eilandje voor de kust van Muiden. Dat was ook de periode dat hij grafiek begon te maken, geïnspireerd door Anton Hey- boer, met wie hij een enkele maal exposeerde Momenteel woont Van Elburg m Berlijn. Daarvoor werkte hij in Londen en New York en reisde hij door Thailand, Hongkong en Indonesië. De huiskamerten toonstelling laat van hem twee kleuretsen zien uit zijn Heyboer- periode en twee series uit zijn In donesische tijd. Het ziet er niet naar uit dat er snelheidsrecords gebroken gaan worden in de vijfde editie van de zogenaamde strontrace, een krachtmeting voor vrachtzeilschepen vice versa het Friese Wor- kum en Warmond. Als de race een normaal verloop zou hebben gehad, zou de eerste van de zeven deelnemende schepen al afgelopen dinsdag aan het einde van de middag of aan het begin van de avond het keerpunt aan de Warmondse kade hebben moeten nemen. Dat gebeurde nu echter pas gistermorgen om precies kwart over negen. Aan kop lag op dat moment de zeetjalk "Verwisseling" van schipper Age Bamstra. Burgemeester De Vreeze was van de partij om de eerst-aankomende een hand te schudden en hem tevens een fles sterke drank aan te bieden. Getoast werd er niet. Er werd wel koffie geschonken. De ontvangst werd erg kort gehouden, omdat de schipper en zijn bemanning de voorsprong die ze op dat moment hadden opgebouwd, tot aan de finish in Workum wilden behouden. "Twee gezusters" In windstil weer (oorzaak van de traag verlopende race) arriveerde precies twintig minuten later het zeil-vrachtschip "Twee gezus ters" uit Blokzijl en in dezelfde tijd ook de "Drie gebroeders", met aan het roer schipper v. d. Valk. In de loop van gisteren hebben ook de overige deelnemers War mond aangedaan. Van Elburg zal overigens zelf niet van de partij zijn in Lisse. Wel Amsterdammer Fon Klement, naar men zegt één van Neder lands' meest begaafde jonge (48 jaar) grafici. Heeft ook al in menig uithoek op deze aardbol exposi ties gehouden. In de bungalow van Agaath van der Poel komen van hem kleurhoogdrukken te hangen, die hij in de afgelopen weken vervaardigde. In Lisse komen ook kunstenaars uit de regio aan de bak. Bijvoor beeld Arie van Leeuwen uit Oud Ade. Vooral bekend om zijn bloemarrangementen voor het Rijnsburgse bloemencorso. Van Leeuwen vervaardigt voor deze expositie een stuk óf wat droogbloemboeketten. Henk Leurink is een Lissenaar. Hij ligt erg goed in de markt met zijn rin gen, armbanden, hangers en zil ver in combinatie met half-edel- stenen. Hij is er ook bij. Miniatuur-etsen zijn de specia liteit van Noordwijker Ab Steenvoorden. Ze zijn soms niet groter dan 3 bij 5 cm. Er zijn ontelbare lijntjes, stip jes en figuurtjes ingekrast die tesamen uitdrukking ge ven aan menselijke gevoe lens als vertedering, angst, ontroering, berusting. Bezoekers van deze tentoonstelling (de bungalow staat vlak naast de molen aan de Eerste Poellaan) kunnen ook kennis maken met Margret Sandström, een Zweed se die in haar land het meesterte ken op de goudsmitschool haalde en sedertdien een naam heeft op gebouwd in het vervaardigen van sieraden. Ze exposeert samen met oud-Leidenaar Peter de Wit met wie ze in Zweden een galerij runt. Peter en Margreth laten broches, ringen en armbanden Tot het elftal behoren ook Renske Morks uit Den Haag (docente aan de Haagse Vrije Academie en meermalen voor haar werk on derscheiden), Mieke Mulder-Holt uit Haarlem (handgevormde ke ramische figuurtjes), Michel van Overbeeke, eveneens uit Haar lem (kleuretsen en gouaches) en tenslotte Gerda Spierenburg uit Spaarndam die de nodige be kendheid heeft verworden met haaf batikfiguren op zijde en rijstpapier. Een huis vol dus. "Eigenlijk is het jammer", zegt Agaath van der Poel, "dat er in Lisse nauwelijks wordt geexposeerd door kunste naars. Dat komt omdat er bijna nergens een fatsoelijke ruimte voor ze is. Terwijl je dat toch wel mag verwachten in een dorp van deze omvang". De gemeente zal met het argument op de proppen komen dat be schikt kan worden over de geres taureerde ruïne van Dever. Die zou men inderdaad veel meer moeten gaan gebruiken dan nu het geval is. Maar ik geloof niet dat hedendaagse kunst zich daar erg goed laat exposeren. Die vraagt om een andere ruimte." Aanlopen Wie in de komende dagen even wil aanlopen op huisnummer 61 op de Eerste Poellaan moet reke ning houden met de volgende openingstijden: de huiskame rexpositie opent morgenavond om half negen en loopt dan door tot twaalf uur. Zaterdag, zondag en maandag kan men er terecht tussen twee en vijf uur ('s mid dags wel te verstaan). De toegang is gratis. Schipper Age Bamstra krijgt een fles "Kaagwater" van War- monds burgemeester De Vreeze. De inhoud werd echter niet aan gesproken. De zeiler wilde snel verder, om zijn voorsprong in de "strontrace" te behouden. DEN HAAG (GPD) - Er gebeuren onbegrijpelijke dingen in het vreemdelingenbeleid. Hoe fervent de staatssecre taris van justitie, mevrouw Haars, haar beleid ook ver dedigt. Want ook het beleid van de Raad van State is onbegrijpelijk. Onder Raad van State moet hier dan verstaan worden de Vreem delingenkamer, die bestaat uit mr. K. van Rijckevorsel, het zeer conservatieve vroegere KVP- kamerlid, mr. -P. J. Boukema, de vooruitstrevend geachte oud- professor van ARP-huize, en mr S. J. baron van Tuy^an Seroos- kerken, de vroege^ secretaris generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, in die func tie een harde werker, maar ook een weinig buigzame forma list. Nemen we als actueel voorbeeld de zaak van de Turkse vluchtelin gen, die hun land hebben verla ten omdat ze Syrisch-orthodoxe christenen zijn, verre nazaten van het vroegere christen-orthodoxe, Romeinse, Byzantijnse keizerrijk dat de Voor-Aziatische wereld eeuwenlang vanuit Constantino- pel, nu Istanbul, beheerste. Nederland heeft er tot dusver een duizendtal toegelaten. Zweden zevenduizend. De naar Neder land gekomen Turkse christenen zijn geconcentreerd in Twente. De toenmalige staatssecretaris van justitie, mr. Zeevalking (D'66), heeft ze niet de vluchte lingenstatus verleend, maar heeft ze alleen een verblijfsvergunning gegeven, bovendien onder de be perking „voor het verrichten van arbeid in loondienst". Desondanks Mr. Zeevalking onthield de eersten in augustus 1976 de meer zeker heden biedende vluchtelingen status, omdat ze „niet, althans ongenoegzaam hebben aange toond of aannemelijk gemaakt dat ze in het land van herkomst gegronde reden hadden te vrezen voor vervolging wegens hun godsdienstige of politieke over tuiging of nationaliteit, dan wel wegens het behoren tot een be paald ras of een bepaalde sociale groep", de titel waarop krachtens het Vluchtelingenverdrag van Genéve van 1951 de vluchtelin genstatus kan worden ver leend. Het geheel van feiten en omstan digheden in aanmerking nemen de, bestond er voor de staatsse cretaris „desondanks" aanlei ding op humanitaire gronden een verblijfsvergunning te verlenen. Maar de Turken moesten dan wel bereid zyn arbeid te verrichten om te voorzien in hun levenson derhoud. De zaak kwam in beroep voor de Raad van State. Het college heeft thans in een eerste tiental geval len uitspraak gedaan. Het college vindt een verblijfsvergunning voldoende. Het is een verbijste rende uitspraak. Niet betwist Namens de huidige staatssecretaris van justitie werd voor de Raad van State-eindjuni-niet betwist dat de christelijke Turken ge welddadigheden hebben moeten ondergaan. Ze komen uit het ge bied van de stad Midyat, in Zuid- oost-Turkije, een bar, dun be volkt, hardvochtig gebied met primitieve, dus even hardvochti ge bewoners. De Syrisch-orthodoxe christenen onderscheiden zich door een ei gen taal (Aramees) en een eigen cultuur van de Islamitische ge meenschap. Van oudsher staan ze regelmatig bloot aan onder drukking en discriminatie. Toe risten kennen de complete on deraardse steden, soms zeven verdiepingen tellend, van vele kilometers lang. Ze herinneren aan hun vlucht voor de niet- christelijke Romeinen uit de eer ste en tweede eeuw na Christus en aan de vervolgingen door de Islamitische Arabieren in de 11e en 12e eeuw. De geweldplegingen van nu, zo ver telde een van de christelijke Tur ken de Raad van State, betreffen onder meer verstoring van de godsdienstoefeningen, diefstal, vernieling van bezittingen, brandstichting, mishandeling, ontvoering, gedwongen besnij denis, verkrachting en zelfs moord. Ambtsbericht De gemachtigden van mevrouw Haars ontkenden deze barre toe standen dus niet, maar, zeiden ze, „uit terzake ingewonnen ambts berichten, noch anderszins is gebleken dat de overheid de te- De felle kritiek op het vreem delingenbeleid van opeen volgende kabinetten betreft niet alleen het aanvankelij ke besluit om de 182 "kerk- Marokkanen" geen ver blijfsvergunning te geven. Ook op andere punten wekt het beleid bevreemding. Eind juli waren er proble men rond de erkenning als vluchteling van een groep van tweehonderd Turkse christenen, die door Moslims in hun land worden ver volgd. Onze Haagse redac teur bekeek hoe de Raad van State deze zaak behandeld heeft. gen christenen gerichte acties zou bevorderen, ondersteunen of weloverwogen zou dulden" Ambtsberichten zijn onder meer missives aan Den Haag van de Nederlandse ambassadeur in Ankara. Wie het milieu van de Nederlandse buitenlandse dienst kent, weet hoe zo'n ambassade inlichtingen verzamelt. Er gaat, onder aanbie ding van de meest geëerbiedigde groeten, een brief naar het minis terie van buitenlandse zaken van het betreffende land, en of het ministerie harer majesteits am bassadeur wellicht wil meedelen of het waar is dat die en die groe pen uit de bevolking vervolgd worden. Natuurlijk niet. Dat kan harer majesteits ambassadeur immers weten uit, in dit geval, de Turkse grondwet. Toch: de achtereenvolgende staatssecretarissen van het Haag se Plein „achten het intussen mogelijk dat, in verband met de geïsoleerde ligging van het ge bied, de centrale Turkse overheid niet altijd in staat is op doeltref fende wijze aan de problemen een einde te maken". Maar dan nog kan de Turkse overheid geen laakbaar gedrag of nalatigheid worden verweten. Bovendien kunnen de christenen zich elders in Turkije vestigen, alwaar de tegenstellingen tussen christenen en moslims niet van dien aard zijn dat zij tot onder drukking en geweld leiden. In een gesprek met mevrouw Haars, enkele weken geleden, zei ze: „Een christelijke Turk uit Istan bul hoeft in Nederland niet aan te kloppen. In die grote stad worden ze niet vervolgd, ze komen alleen te vinden" Onwetendheid Het is veel onwetendheid op een kluit. Als het centrale Turks^ge- zag geen vervolging wenst van de christelijke minderheidsgroep, kan het dat, ook in de uithoeken van het land, zonder meer waar maken. Het wemelt, ook in en rond de stad Midyat, van kazer nes van gendarmes, militaire dienstplichtigen die op het Turk se platteland de taak uitoefenen van-de rijkspolitie in Nederland. In bijna elke straat lopen solda ten grimmig rond, bewapend en al. En wat de mogelijkheid van verhuizing naar een veiliger ge bied betreft: de Turkse overheid gaat de trek naar de grote steden, want ook daar is geen werk, te gen. De vertegenwoordiger in Neder land van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluch telingen heeft dat voor de Raad van State bevestigd. Hij achtte het waarschijnlijk dat „appellant vanwege zijn geloof dermate is vei^/olgd dat zijn economische positie onhoudbaar is geworden en dat van hem, gezien het feit dat hy analfabeet is, niet verwacht kon worden dat hij zich elders in Turkije zou vestigen". Namens de hoge vertegenwoordi ger voor vluchtelingen werd nog meer gezegd: er is gegronde vrees voor vervolging in de zin van het verdrag betreffende de status van vluchtelingen, en hy somde een paar gronden op waarom er vol gens hem sprake moest zijn van vluchtelingschap. 1. Wanneer de economische positie door voortdurende afpersing, diefstal, vernieling en dergelijke van de kant van de mohamme daanse landgenoterrkan worden voorzien; 2. als bij eventuele terugkeer niet beschikt kan worden over de vroegere woning, omdat deze in beslag is genomen of ver nield; 3. als van de centrale Turkse over heid geen bescherming wordt ondervonden. Indruk Het betoog namens de hoge verte genwoordiger voor de vluchte lingen heeft kennelijk indruk gemaakt op de heren van de Vreemdelingenkamer uit de Raad van State. „Gezien de ernst van de gewelddaden en gezien de Mevrouw Haars, staatssecreta ris van justitie omstandigheid dat de Turkse overheid niet in staat was daarte gen te beschermen, kan worden gesproken van een situatie van vervolging". Mooi, denk je dan. Een hoofdargu ment om het vluchtelingenschap niet te verlenen (de Turkse over heid wil wel goed, maar kan niet beter") wordt de staatssecretaris van justitie uit de handen gesla gen. De christelijke Turken wor den dus toegelaten als vluchte ling. Maar nee. De Raad van State vindt „op grond van de stukken en het verhandelde ter zitting" dat voldoende is gebleken dat vestiging elders in Turkije moge lijk zou zijn geweest zonder bloot te staan aan daden van geweld waartegen de overheid geen be scherming zou kunnen bieden. „Ook indien een zodanig vesti ging een verslechtering van de maatschappelijke en economi sche situatie zou betekenen, zou daarin geen aanleiding behoren te worden gevonden appellant aan te merken als vluchte ling". Het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties r Vluchtelin gen kletst dus maar wat. Er is in het westen van Turkije werk te vinden, en zo niet, dan is dat zie lig, maar daar hoeven de staats secretarissen van justitie van Ne derland zich niet mee op te hou den, hoewel het Hoge Commissa riaat voor Vluchtelingen na drukkelijk over het vluchtelin genschap heeft gezegd dat een van de criteria eveneens is dat „gezien hun persoonlijke erva ring en ontwikkeling, niet kan worden verlangd dat de uitgewe ken Turken bij terugkeer naar andere streken van Turkije zich zullen kunnen bevrijden van de bij hen levende angst voor ver volging". De Raad van State weet het, met de staatssecretaris van justitie, beter dan de Verenigde Naties. De Sy risch-orthodoxe christenen in Turkije moeten maar naar elders 1 in hun land verhuizen, ook al ver rekken ze dan helemaal van ar moe, en recht op terechte angst hebben ze evenmin. Het CDA- kamerlid Van den Broek: „Ik be grijp niets van die uitspraak van de Raad van State". DEN HAAG (GPD) - Erv worden in ons land jaarlijks ongeveer drie miljoen dieren gebruikt voor proefnemingen. Hoewel onlangs tijdens een sym posium over experimenten met dieren duidelijk werd dat de weten schapper met minder proefdieren toe zou kunnen, gaan in die weten schapswereld ook stemmen op die verwachten dat Nederland over vijf jaar vijf miljoen proefdieren per jaar nodig heeft. Het gebruik van grote aantallen dieren voor proefnemingen vindt al zo'n honderd jaar plaats. Door de jaren heen zijn heftige discussies over de voor- en nadelen van vivisectie niet van de lucht geweest. Weten schapsmensen wijzen voortdurend op het belang van dierproeven voor de mensheid en tegenstanders van vivisectie schilderen diegenen die zich met dierproeven bezighouden vaak af als beulen. In het gisteren uitgekomen boek „Dierproeven in de moderne samenle ving" probeert de schrijver Henk Smid het gevoelige onderwerp uit de sfeer der polarisatie te halen door ëen dialoog tot stand te brengen tussen voor- en tegenstanders Van dierproeven. Het boek bevat een serie artikelen van een twintigtal auteurs. Onderwer pen komen aan de orde als: zonder vivisectie waren spectaculaire ge neesmiddelen als antibiotica nooit ontdekt, moeten proeven iedere keer weer duizendvoudig worden herhaald als de uitkomsten reeds lang vaststaan, zijn de uitkomsten van proefdieronderzoek betrouwbaar, is het moreel verantwoord wetenschappelijke vooruitgang na te streven ten koste van levende wezens? Een van de auteurs is dr. W. J. I. van der Gulden, directeur van het dierenlaboratorium in Nijmegen. „Met het boek kan iedereen die in dierproeven geïnteresseerd is, een beter inzicht krijgen in deze zo ge voelige materie. Veel mensen blijken over te weinig informatie te be schikken om een afgewogen oordeel te kunnen geven. Men vergeet wel eens dat ook bij de mensen die aan proefdiergeneeskunde doen, de zorg en de bezorgdheid voor het dier voorop staat. Vaak wordt gedacht dat proefdieren alleen maar dienstdoen voor cosmeticafabrikanten". Van der Gulden vindt het een goede zaak dat wetenschappers mede door de druk van buitenaf zuinig omspringen met proefdieren. Toch is hy ervan overtuigd dat nog zorvuldiger en selectiever met de dierenlevens kan worden omgesprongen. Door een betere uitwisseling van kennis zouden voor onderzoekingen minder dieren gebruikt hoeven te worden dan nu het geval is, meent Van der Gulden. De laatste vijftien jaar is het aantal proefdieren dat in ons land wordt gebruikt, opgelopen van rond twee miljoen tot circa drie miljoen dieren. Het aantal honden, katten en apen dat gebruikt wordt, is nauwelijks gestegen. De stijging zit vooral in de sector knaagdieren. Er worden per jaar ongeveer 8000 honden, katten en apen en ruim èèn miljoen muizen, ratten en konijnen gebruikt voor experimenten. Dat de honden, katten en apen enigszins gespaard worden door de weten schappers is volgens Van der Gulden onder meer het gevolg van de maatschappelijke druk. „Het gebruik van een hond of een kat ligt by de mensen zeer gevoelig omdat die beesten ook huisdieren zijn. Daarnaast neemt het aantal honden en katten dat als proefdier wordt gebruikt niet toe omdat de dieren erg duur zijn. Een hond die op de universiteit gefokt wordt, kost duizend gulden". Het komt regelmatig voor dat de universiteit benaderd wordt door mensen die hun hond of kat kwijt willen. Op de universiteit in Nijmegen worden naast dé eigen fok alleen nog katten van handelaren gekocht. Vroeger werden wel honden en katten van particulieren gekocht. Van der Gulden verwacht dat er nog zeer veel proefdieren nodig zullen zijn met name voor het uittesten van chemische stoffen en bij het bestrijden van de milieuproblematiek. „Ik zou er echter niet gelukkig mee zijn wanneer de aantallen proefdieren gaan toenemen". Er zijn al veel onderzoeken mogelijk zonder van proefdieren gebruik te hoeven maken. Veel testen kunnen met behulp van bacterieën gedaan worden. „Het blijft echter een kwestie van gevoeligheid van de overheid. Op welk moment wil een overheid een proefneming waarbij geen dier is gebruikt erkennen als een voldoende alternatief. Op dieren wordt vaak uitgeprobeerd of een geneesmiddel geschikt is voor mensen. Als een geneesmiddel op een andere wijze wordt getest, moet de overheid be slissen of die test voldoende is in het kader van de volksgezondheid" aldus Van der Gulden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4