'Geen vergunning geven voor bouw flat studenten' Groeiend verzet tegen situatie in Breestraat Het gaat goed met de bomen Gemeente kan ahob's nie tegenhouden Geheim advies aan B en W over kwestie-Kaiserstraat: Actief in vrije tijd Buschauffeur in gezicht geslagen Najaars-expositie Galerie Gabriëls GEMEENTE OVERWEEGT MAATREGELEN DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 LEIDEN - De vergunning voor de bouw van een studen tenflat aan de Kaiserstraat voldoet niet aan de bouw verordening en is daarom in strijd met de wet verleend. Dit concludeert de commissie voor de beroepschriften in een tot dusver geheim advies aan het Leidse college van B en W. De commissie adviseert het college een door de Stichting Leidse Studentenhuisvesting gevraagde bouwvergunning alsnog te weigeren. LEIDEN - 't Huis op de Waard hield gisteren marktdag. Er ston den kraampjes met allerlei handwerkprodukten van de be woners en het personeel, met boe ken, platen, huishoudelijke arti kelen en zelfs planten. Om nog maar niet te spreken van de grabbelton en de kinderroulette, de edelsteenbewerker en het rad van avontuur. De opbrengst van de marktdag - 9.078 gulden - komt ten goede aan de bewoners van het bejaarden tehuis. Met het bedrag zullen di verse ontspanningsactiviteiten worden bekostigd. Vakantie-activiteiten Op vrijdag 20 oktober clubhuis De Mirt, Lage Rijndijk, poppenthea ter Soereloer (14-15.30 uur); Mie rennest, Morsweg, crèche voor peuters (9-12 uur) en boeken markt (14.30-17 uur); Arke, Pie- terskerkchoorsteeg, creatieve middag (14-15,30 uur); Boei, Mus- schenbroekstraat, open huis (9 uur) en film (14 uur). Verenigde Naties Ter gelegenheid van de oprich tingsdag van de Verenigde Naties organiseert de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties "V.I.R.O." op dinsdag 24 oktober een middag in de grote zaal van het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk 33). De heer G.S. Geur uit Groningen zal er een lezing houden, getiteld "Het werken aan de basis in ontwikkelings landen, waarbij ervaringen op gedaan in de Sahellanden, zoals Mali, Opper-Volta, Niger e.a." zullen worden behandeld. Ook zal er een bijbehorende film wor den vertoond. Aanvang 2.15 uur. Wandelen De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbeschermings educatie (I.V.N.) organiseert op zaterdag 21 oktober een ongeveer anderhalf uur durende natuur wandeling in de Leiderdorpse Heemtuin (Park de Houtkamp) onder leiding van natuurgidsen. De start is om 14 uur bij de Per sant Snoepweg. LEIDEN - Een 18-jarige van Alphen aan den Rijn is gis teravond rond half elf door de Leidse politie opgepakt wegens mishandeling van een buschauf feur. Volgens de Alphenaar zou de chauffeur in Valkenburg een passagier zomaar bij een halte hebben laten staan. Toen de bus vlakbij haar eindhalte, het Sta tionsplein in Leiden, was ging hij hierover verhaal halen bij de chauffeur. Daarbij wond de Al phenaar zich zo op dat hij de bu schauffeur, een 35-jarige inwoner van Lisse, een vuistslag in het ge zicht toediende. Vervolgens werd bliksemsnel de politie gewaarschuwd die de licht ontvlambare jongeman inreken- Noordeinde 157a, Den Haag. Tel. 070-658472 Schilderijen van meesters uit de romantische- en Haagse school LEIDEN - De plaatsing van automatische bomen (zoge naamde Ahob's) bij de spoorwegovergangen Morsweg en Haagweg in Leiden lijkt onafwendbaar De gemeente kan deze zaak - waartegen bij buurtbewoners sterke bezwa ren leven - nauwelijks tegenhouden. Voor de plaatsing heeft de NS in feite alleen toestemming nodig van de minister van verkeer en water- Dit bleek gisteren in de gemeentelijke verkeerscommissie. Het gemeente lijke standpunt is alleen een advies aan de minister. In de praktijk wijst de bewindsman plaatsing van automatische overwegbomen steeds toe De NS is al geruime tijd bezig met volledige invoering van automatische bomen. In de verkeerscommissie werd van verschillende kanten twijfel geuit aan het definitieve karakter van de automatische bomen. Men deed onder meer de suggestie om gemeentelijke medewerking te verbinden aan verhoging van het baanvak bij Morsweg en Haagweg. Op deze verhoging dring Leiden al tientallen jaren aan. Een grote delegatie aanwezige buurtbewoners uit Haagweg en Transvaal kreeg ruime steun van de commissie in zijn bezwaren tegen de ahob's De buurtbewoners willen de handbediende bomen handhaven vanwege de veiligheid. Zij vrezen vooral ongelukken met kinderen als de over gangen worden voorzien van automatische halve bomen De verkeerscommissie nam gisteren overigens nog geen standpunt in Men wil eerst nog nadere informatie van de spoorwegen over het veilig heidsaspect. Ook wil de commissie de buurtbewoners meer inspraak geven. Wethouder Waal (verkeer) kreeg van verschillende kanten kritiek dat de buurtbewoners niet gehoord en gïnformeerd waren. De commissie is van mening dat er geen behoorlijke afweging van belangen heeft plaats gehad en dat niet of onvoldoende rekening is gehouden met de belangen van de omwonenden. Zij adviseert B en W om het besluit een bouw vergunning te verlenen niet te handhaven en de bezwaren van de wijkvereniging gegrond te verklaren. Naar de mening van de wijkvereni ging Pieters- en Academiewijk heeft de verleende vergunning, voor de bouw van 189 studenten appartementen aan de Kaiser straat en op het binnenterrein daarachter, zeer nadelige gevol gen voor de wijk en haar bewo ners. De voornaamste bezwaren van de wijkvereniging richten zich tegen het overschrijden van de achtergevelrooilijn, de hoogte van het gebouw en tegen de ver keersdrukte en parkeeroverlast die onverantwoord zou toene- Bovendien acht de wijkvereniging de verleende vergunning op tal van punten in strijd met bepalin gen in de Leidse bouwverorde ning. Deze verordening moet bij het ontbreken van een bestem mingsplan worden gehanteerd B en W hebben bij het verlenen van de vergunning slechts vrijstelling verleend voor het overschrijden van de achtergevelrooilijn en voor het niet voldoen aan de par- keereis (er mag dan van bepaalde normen worden afgeweken red.). Pas in een later stadium, na de behandeling van het bezwaar schrift van de wijkvereniging door de afdeling rechtspraak van de Raad van State, heeft het col lege nog melding gemaakt van een reeks andere vrijstellingen. Zoals bekend heeft de voorzitter van de afdeling rechtspraak het B en W-besluit om een bouwver gunning te verlenen, geschorst Hij was van oordeel dat een zorg vuldig onderzoek en een her overweging op zijn plaats zou zijn. Vrijstellingen De De gemeentelijke de beroepsschriftenheeft naar aanleiding van het ingediende bezwaarschrift de belangrijke feiten, omstandigheden en be langen onderzocht en in overwe ging genomen. De comissie is tot de slotsom gekomen dat de ver leende bouwvergunning en ver leende vrijstellingen voor velerlei kritiek vatbaar zijn. heeft ernstig be zwaar tegen de wijze waarop sommige vrijstellingen zijn ver leend. Door in de tekst van de bouwvergunning slechts twee vrijstellingen te noemen, zou het college de schijn hebben gewekt dat er geen sprake is van andere vrijstellingen. De commissie merkt op dat het college door het bouwrapport van de Dienst Ge meentewerken geattendeerd was op alle vrijstellingen die gegeven zouden moeten worden bij het eventuele verlenen van de bouw vergunning. Zij twijfelt daarom aan de rechtskracht van de later genoemde, maar niet in de bouw vergunning vermelde vrijstellin gen. Naar de inzichten van sie is in sommige gevallen in strijd met de Leidse bouwveror dening gehandeld of bestaat er twijfel over de juiste toepassing Ernstige bezwaren heeft de com missie' tegen de vrijstellingen voor de overschrijding van de achtergevelrooilijn, de toegesta ne bouwhoogte, de parkeereis en de brandcarlift die niet hoog ge noeg gaat. Daarnaast heeft de commissie bezwaren die minder zwaar wegen. Zij brengt nadruk kelijk tot uitdrukking dat de vele vrijstellingen een samenhang vertonen. Het college had daar om niet naar elke vrijstelling af zonderlijk moeten kijken maar ook bij het totaal aan vrijstellin gen de belangen behoren af te wegen. Belanghebbende De commissie zegt niet voorbij te gaan aan de belangen van de Stichting Studentenhuisvesting en onderkent dat het college oog dient te hebben voor de huisves tingsomstandigheden van stu denten. De commissie is echter van mening dat het college er be ter aan gedaan zou hebben, na ontvangst van het ongunstige advies van de Dienst Gemeente werken, in nader overleg te tre den met belanghebbenden. Bij een zorgvuldige afweging van alle belangen had het college dan niet in alle redelijkheid tot het besluit kunnen komen om de bouwvergunning te handhaven, aldus de 1 Geregeld verschijnen er de laat ste tijd doodsberichten van oude beuken. Maandag nog werd de zorgwekkende toe stand van veertig van deze bomen in Wassenaar in deze krant beschreven. In het hele land hebben de afge lopen jaren duizenden beuken het loodje gelegd. Als oorza ken zijn de droge zomers van '75 en '76 en de weinige regen val in het voorjaar van '76 aan te wijzen. In Leiden verkeren we in de ge lukkige omstandigheid dat we weinig beuken hebben. Maar ook andere bomen heb ben hun problemenEen boom is net als een mens, de één is hier gevoelig voor, de ander daarvoor. Zo kunnen wilgen de water merkziekte oplopen. De sap stroom wordt dan geblok keerd door een schimmel. De enige afdoende oplossing is dan kappen, helemaal of tot twee meter boven de grond. In dat laatste geval spreken we van knotwilgen. Het is een erg besmettelijke ziekte, zoals de meeste boomziektes. Dat heeft ook Leiden geweten toen in de jaren dertig de iep ziekte losbrak. Heel veel iepen zijn toen doodgegaan. Sinds dien wordt er dan ook een bo- menbeleid gevoerd waarbij de risico's zo veel mogelijk werden gespreid. We hebben nu meer dan honderd ver schillendesoorten bomen in de stad. Na die iepziekte in de ja ren dertig is men een iepen soort gaan kweken die onge voelig was voor de iepziekte. Maar net als met griep, kan er op een gegeven moment weer een variant van de ziekte op duiken waartegen de bomen niet bestand blijken te zijn. Dat is op dit moment het ge val. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - De weerstand tegen de verkeerssituatie in de Leidse Breestraat neemt sterk toe. Het drukke en voortdurend stagne rende tweerichtingsverkeer wordt door verkeersdeelnemers, bewoners en winkeliers en in middels ook door de gemeente zelf als onaanvaardbaar ervaren. De algemene opvatting is dat de huidige chaotische toestand niet kan voortduren. Het tweerichtingsverkeer in de Breestraat is een halfjaar geleden gedwongen ingevoerd vanwege de afsluiting van de marktenrou- te voor de verniewing van wal- muren en riolering. Daarna heeft de gemeenteraad echter in au gustus besloten om de Breestraat blijvend voor tweerichtingsver keer van auto's en bussen in te richten. ze keuze werd gebraakt om de arktenroute als vrije route voor tsers en brommers alsmede tot >r voetgangers te bestemmen. Tegen deze aanwij zing wordt in ondernemerskring en bij het openbaar vervoer be zwaar gemaakt. Van deze kant wil men het busvervoer voor een deel over de marktenroute. In de gemeentelijke verkeerscom missie werd gisteren van ver schillende kanten druk uitgeoe fend op wethouder Waal (ver keer) om de huidige situatie in de Breestraat aan te pakken. PSP- raadslid Van der Putten ging daarin het verst. Hij drong aan op een hoorzitting met als doel in stemming te krijgen voor een be slissing om het doorgaande au toverkeer uit de Breestraat te we- Bezorgdheid Wethouder Waal zei de bezorgd heid over de situatie in de Bree straat te delen. Hij gaf te kennen dat ambtelijk wordt bekeken om op korte termijn maatregelen te die de ergste hinder weg nemen. Volgens de wethouder is de stagnatie en filevorming voor al het gevolg van fout parkeren van auto's alsmede van laden en lossen van vrachtverkeer buiten de toegestane uren. Waal sloot niet uit dat de gemeente bij uitblijven van resultaten over zal gaan tot verderstrekkende maatregelen. Die maatregelen zouden dan moeten bestaan uit een beperking van het tweerich tingsverkeer. De wethouder liet nog in het midden in welke mate dat zou moeten gebeuren. De keuze voor een dergelijke maat regel lijkt voorlopig nog niet al gemeen aanvaard. CDA-raadslid Van Zijp gaf als zijn standpunt dat de situatie het gevolg is van de eigen beslissing van de ge meente, die in meerderheid heeft gekozen voor tweerichtingsver keer in de Breestraat. Manmoedig "Waar klagen we over? We hebben precies wat we willen. We hebben hiervoor gekozen en nu zullen we ook manmoedig de gevolgen moeten dragen", aldus Van Zijp. Commissielid Beekema, verte genwoordiger van het bedrijfsle ven, verzette zich fel tegen het weren van doorgaand verkeer. Hij zei dat een dergelijke maatre gel in economische kring wordt afgewezen. "De winkeliers stemmen daar niet mee in, dom weg omdat er geen alternatief is om autoverkeer om te leiden". De grootste hinder van de situatie in de Breestraat ondervindt het streekvervoer. NZH-directeur Van der Sluys zei dat het 'prak tisch onmogelijk' is geworden om de dienstregeling aan te hou den. Hij lichtte toe dat de vertra gingen de vervoersmaatschappij voor hoge kosten - inzetten extra bussen - stelt. De NZH wil dan ook af van een blijvend tweerich tingsverkeer. Bus drie keer zo lang in Breestraat LEIDEN - Het openbaar bus vervoer op de routes door de Breestraat in Leiden loopt per dag vertragingen van 40 tot 50 minuten op. De reistijd van een bus tussen Kore- vaarstraat duurt roet bet tweerichtingsverkeer in de Breestraat in de grootste drukte drie keer zo lang als in de oude situatie. Deze cijfers zijn afkomstig van NZH-directeur Van der Sluys. Volgens de directeur van de vervoersmaatschap pij is de huidige situatie 'on houdbaar'. De NZH probeert de ergste binder voor de rei zigers te voorkomen door ge regeld extra bussen in te zet ten. Vanwege de hoge kosten kan men dit niet blijvend volhouden. De NZH heeft bij de gemeente al aangedrongen op maatre gelen. Voorlopig wacht de vervoersmaatschappij op het effect van optreden tegen fout-parkeerders en vracht verkeer. Als dat niet werkt, zal men druk uitoefenen op de gemeente om de situatie in de Breestraat ingrijpend te wijzigen. De iepziekte is in een agressie vere vorm terug gekomen en heeft dit najaar ook Leiden bereikt. Hij wordt verspreid door kevers, die zich nestelen in bomen die niet goed groeien. Een plotselinge sterf te is het gevolg. Ook hier is kappen de enige manier om de gezonde bomen te redden. Het hout moet worden vernie tigd of geschild,want de kever zit onder de bast De gemeentelijke plantsoenen- dienst heeft samen met Staatsbosbeheer de afgelopen maanden alle slecht groeien de iepen in de stad geïnventa riseerd en is bezig ze te ver wijderen. De Provinciale Planteziektekundige Dienst doet dat buiten de stad. Particulieren die slecht- groeiende iepen op hun grond hebben staan, krijgen een aanshrijving om die te ver wijderen. Ze kunnen daar voor subsidie krijgen van het rijk. Als iedereen meewerkt, verwacht Staatsbosbeheer dat zestig procent van de paar duizend iepen die Lei den rijk is kan worden behou den. Die paar duizend iepen maken acht procent uit van het totale straatbomenbestand van Leiden. In de binnenstad staan ongeveer tweeduizend bomen en in de hele stad 25000. Vergeleken met andere steden van ongeveer dezelfde oppervlakte is dat veel. En er komen er nog steeds meer bij. Bij de Plantsoenendienst wil men wel kwijt dat het college van B en W dan ook erg veel doet voor het groen in de stad. Zowel het vorige als dit colle ge, daarvoor was er weinig geld voor los te krijgen. Het hele klimaat voor groen in de stad is trouwens in gunsti ge zin veranderd. Tien jaar geleden werden bomen nog gekapt, nu worden ze als het even kan verplaatst als ze weg moeten van de plaats waar ze staan. Zo heeft Leiden twaalf kastanjes geplaatst die men bij Huis ten Bosch kwijt wil de, en er komen er nog negen. Bij herbeslratingsplannen wordt als het kan altijd wel een paar boompjes ingete kend. De bevolking komt zelf vaak op voor de bomen en het energiebedrijf is er bijvoor beeld direct bij als de plant- lek gasleiding constateert. De controle daarop gaat naar aanleiding van de toestand in '68 nog steeds door. In '68 ging Leiden over op aardgas en ontstonden door de hogere druk veel lekken in de leidin gen. Ongeveer 250 bomen vonden daardoor de dood. Daar maatregelen van de ste delijke lichtfabrieken (toen nog) en door het beschikbaar stellen van geld door de ge meente om de leidingen te vernieuwen is de schade niet groter geweest, want twee derde van de bomen in de binnenstad werd bedreigd. Uil deze opsomming van ziekten en kwalen mag niet worden geconstateerd dat het een ho peloze situatie is met de bo men in Li lden. Integendeel, zegt men bij de Plantsoenen dienst Door allerlei maatre gelen kan er heel wat worden gedaan om ze te beschermen. (Het kost 500 gulden voordat een boom - compleet met goede grond, stokken voor de wind. bes ilatiekanale urgisch behandeld. Het

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3