"N oord wij kse" huizen in wijk van Voorhout "Zandwinning en recreatie bij öoster- dninse meer Rij bomen gekapt voor aanleg nieuw Gemeente gaat praten over plan: NOORDWIJK IS BEZORGD Gasflessenfabriek gaat dicht „Dat gaat best meneer DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 PAGINA 23 Bp-.**' 'lal-., ■k Slechts hier en daar langs de Voorschoterweg steken stammetjes als rotte kiezen" hoven de grond uit. Voorschoterweg in Valkenburg VALKENBURG - "We konden kiezen: die rij bomen omver halen en op die plek een fiets pad aanleggen, of de bomen laten staan en de gevaarlijke situatie voor de fietsers laten zoals die nu is. De keus was aan de gemeenteraad. En hij heeft in het nadeel van de bo men beslist" "Bloedend, hart" Deze uitspraak is van een woordvoerder van de gemeen te Valkenburg, die er zeker heidshalve aan toevoegde dat er óók een stel dode bomen zijn geveld. Wel, de gemeenteraad heeft ge kozen. Zij het met een "bloe dend" hart. De bomen langs de Voorschoterweg zijn ge rooid. Slechts korte stam metjes steken nog als "rotte kiezen" boven de grond uit. Op die plek zal dus binnen niet al te lange tijd een fiets pad worden aangelegd. Zo wel "in- als uitgaand (fiets) verkeer" zal hiervan gebruik gaan maken. Maar niet alleen voor het fiets pad moesten de bomen wij ken. Ook de verbreding van de smalle en kronkelige Voor schoterweg speelde hierbij een rol. De gemeente Valkenburg kent géén kapverbod. "We zijn daar wel diverse keren mee bezig geweest", zo vertelde de ambtenaar, "maar het is steeds blijven liggen. De mi lieucommissie heeft zich er zo'n twee jaar geleden ook al eens over gebogen. Tot iets concreets is het tot op heden nog niet gekomen" Volgens de ambtenaar heeft het vaststellen van een kapver bod geen betrekking op het omver halen van bomen die langs de weg staan. "We gaan overigens wel weer nieuwe beplanting poten. Want het is echt niet zo dat we nu blij zijn van die bomen af te zijn. Ook wij vinden het zonde. Toen we aan de verbreding van de Voorschoterweg gingen wer ken, wisten we donders goed dat die bomen dan zouden moeten wijken. De gemeente raad heeft dat voorstel aan genomen" De ambtenaar vertelde dat er geen andere oplossing was te bedenken. "Aan beide kanten van de weg stonden bomen", zei hij. "En daar konden we met de beste wil niet omheen met dat fietspad. Eén rij moest wijken. Eerlijk gezegd heb ik persoonlijk liever een behoorlijk fietspad, dan die bomenrij. Want het rijden op de Voorschoterweg is voor de fietsers een levensgevaarlijke bezigheid" Bij het opknappen van de weg zijn naast de al begonnen werkzaamheden, nog eens twee zaken noodzakelijk. In de eerste plaats gaat het om het aanpassen van de straat verlichting. De gemeente wil eenzelfde situatie creëren als op het al gereconstrueerde ge deelte van de Voorschoterweg De kosten hiervan zijn ruim honderdduizend gulden. De provincie zal driekwart, f75.000, voor haar rekening nemen. Brandkranen Verder noemen burgemeester en wethouders het gewenst dat er langs de weg zes brandkranen komen te staan. De brand weercommandant heeft de plaatsen aangegeven. Hier mee is een bedrag gemoeid van tienduizend gulden. De gemeenteraad, die volgende week dinsdag (24 oktober) vergadert, moet zijn goedkeu ring nog over het voorstel uit spreken. Bouw woningwethuizen loopt verder terug NOORDWIJK - "De wo- ningproduktie vertoont in het hele land een ernstige terugval. Vanuit verschil lende bestuurslagen pro beert men elkaar de schuld te geven." Deze Deze constatering is van het Noordwijkse gemeentebestuur. B en W doen deze uitspraak in een nota aan de raad waarin wordt ingegaan op de woning bouw in de badplaats over het af gelopen jaar en de plannen die voor 1979 op stapel staan. Het gemeentebestuur vindt zich zelf niet 'competent' een oordeel te vellen over de landelijke problemen. "Maar op grond van eigen ervaring mogen we stellen dat enkele aangedragen oorzaken zeker serieus moeten worden ge nomen. Dit geldt met name voor de jarenlange procedures voor het afronden van bestemmings plannen en de enorme papieren rompslomp voor het afwikkelen van bouwplannen. Hierdoor wordt de bouw van woningwet woningen (huizen bestemd voor met een smalle beurs red.) van jaar tot jaar verder te ruggedrongen", aldus B en W. Het Noordwijkse college: "Deze ontwikkeling vervult ons met grote zorg. Het is praktisch on mogelijk om op de behoeften van de woningzoekenden afgestem de bouwplannen op tijd ten uit voer te brengen." Burgemeester en wethouders zijn vooral met zorg vervuld over het feit dat het vrijwel onmogelijk is geworden verantwoorde wo ningwetwoningen te bouwen te gen aanvaardbare huurprijzen Als voorbeeld halen zij aan het plan Grashoek. Hier moest, in plaats van de geplande woning- wetbouw, voor een groot deel worden overgegaan tot de bouw van premiekoopwoningen. "Dit heeft een grootscheepse door stroming vanuit bestaande huur huizen „ot gevolg gehad. En dat is plezierig", constateert het colle- )t in het zogenaamde Middenge bied-noord een 'flink aantal' wo ningwetwoningen zal kunnen worden gebouwd, is thans nog niet te zeggen. "Bij het opstellen van het plan wordt aan dit ver langen de uiterste zorg besteed. Maar steeds duidelijker wordt ook hoezeer de terugval van juist woningwetbouw verklaarbaar is. Wij zien dan ook met het grootste verlangen uit naar maatregelen die deze terugval weer ongedaan kunnen maken", aldus burge meester en wethouder. Tot 1 september zijn er in Noord- wijk 193 huizen gebouwd. Nu zijn er meer dan vierhonderd wonin gen in aanbouw zowel in het plan Grashoek als op andere plaatsen in het dorp. Hierbij komen dan ook nog eens de in aanbouw zijn de appartementen van Dura (258) en het plan Huis ter Duin (77). Van belang is ook de toenemende interesse voor het verbeteren van de oudere, eigen woningen. Met de afronding van het opknappen van zestien woningen aan de Katwijksestraat en omgeving zijn nu de gemeentewoningen van vóór de Tweede Wereldoorlog verbeterd. Het is de bedoeling thans de na 1945 gebouwde hui zen onder handen te Eerst wordt daarbij gedacht c de woningen in Calorama. NOORDWIJK - Het ge meentebestuur van Noordwijk gaat nog dit jaar met B en W van Voor hout praten over de vraag of in dit laatste dorp een deel van de Noordwijkse woningbouw kan worden ondergebracht. Overi gens, het gaat om een ge ring aantal huizen: tussen de 200 en 250 woningen, verdeeld over een periode van vijftien jaar. De suggestie om in Voorhout te bouwen hebben burgemeester en wethouders gekregen van het provinciaal bestuur. Toen het streekplan werd aangenomen, werd óók een motie geaccep teerd. Die behelsde dat Gedepu teerde Staten opnieuw met Noordwijk moesten gaan praten over het plan om op een andere plaats dan het Vinkenveld huizen te bouwen. Daar is het idee uit gekomen om eens in de richting van Voorhout te 'lonken' Gevoelig In de raad van Noordwijk ligt deze DEN HAAG/NOORD WIJ- KERHOUT - "Als het goed wordt aangepakt is het niet onmogelijk dat in het Oosterduinse meer de zandwinning wordt ge combineerd met het in richten van een recreatie- strook" Dat vindt drs. J. Borgman, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Met deze uitspraak wordt duidelijk, dat het nog al lerminst zeker is dat in het Oos terduinse meer in de toekomst geen zandwinning meer plaats gaat vinden. kwestie zeer gevoelig. Meer dan eens vielen daar vernietigende uitspraken te horen over de wens van de provincie. De ontwikke ling van het plan Vinkenveld is het afgelopen jaar ernstig gestag neerd, constateren B en W, in een nota waarin de problemen rond de ruimtelijke ordening uit de doeken worden gedaan. Als oor zaak wordt genoemd de diep gaande studie naar andere oplos singen voor dit plan. Verder is er een nieuwe berekening gemaakt van de woningbehoefte voor de komende vijftien jaar. Nog dit jaar zullen de uitkomsten aan de gemeenteraad worden voorge legd. Daarna willen burgemeester en wethouders de ontwikkeling weer met 'voortvarendheid' aan pakken. Hieruit kan worden af geleid dat het gemeentebestuur bij voorbaat onverkort vasthoudt aan het plan Vinkenveld, on danks de bezwaren die vooral boeren er tegen hebben. Somber is het perspectief voor de woningbouw in de komende ja ren. "Het staat vast", zeggen B en W, "dat na de voltooiing van het Middengebied-noord minstens twee jaar daarna geen huizen zullen worden opgeleverd." In deze verwachting klinkt een verwijt door aan de gemeente raad. Deze instantie wilde des tijds eerst de alternatieven zien onderzocht rond de bouw in het Vinkenveld. Bibliotheek De gronden in het Middengebied- noord, bestemd voor huizen bouw, zijn in bezit van de ge meente. Het streven is erop ge richt in het najaar van 1979 met de bouw te beginnen. Andere pro jecten in dit gebied, zoals de nieuwbouw van de bibliotheek, uitbreiding openbare school, vervanging kleuterschool Hum melhof, bouw sportzaal enz. dreigen vertraging te ondervin den. Het verwerven van de grond verloopt hier moeizaam. Kritischs het college over het plan Buitengebied. "Hiervan is helaas niets te melden". Zes jaar geleden is dit vastgesteld. Het wachten is nog steeds op het koninklijk be sluit. Zelfs de Raad van State heeft nog geen advies uitge bracht, terwijl in juni 1976 al een hoorzitting is gehouden. In een brief aan de minister van volks huisvesting hebben B en W hun verontrusting uitgesproken. In de nota betrekken B en W ook het initiatief van de winkeliers vereniging Noordwijk Actief dat een parkeerkelderwil onder het hele gebied van 't Stille Zuie. In zo'n kelder zouden 240 auto's Een bus van West-Nederland, bij de Waddinxveense hefbrug.De kans dat deze bus voorrang krijgt op het scheepsverkeer is erg klein WEINIG HOOP OP BUS-VOORRANG BIJ BRUG LEIMUIDERBRUG - De heer T. van Egmond uit Leimuiderbrug moet zijn bedrijf in butagas e.d. aan de Leimuiderdijk 354 sluiten. Dit is het gevolg van een besluit van de Kfoon, die een protest van Van Egmond heeft afgewezen. Eerder had hij al van het gemeen-, tebestuur van Haarlemmermeer te horen gekregen dat zijn bedrijf dicht moest; die gemeentelijke beslissing vocht hij bij de Kroon Van Egmond heeft van de gemeen te Haarlemmermeer geen hin derwetvergunning gekregen voor zijn bedrijf waar hij butaan- en propaanflessen, acetyleen- en zuurstofflessen opsloeg en waar hij zich verder bezighield met de reparatie van apparatuur voor het gebruik van dit soort flessen, met lassen, spuiten en het vullen van gasflessen. Op 10 november 1976 besloten B en W van Haarlemmermeer om de Leimuiderbruggenaar geen ver gunning te geven; toch bleef het bedrijf bestaan. Daarom besloot het gemeentebestuur op 4 maart 1977 om Van Egmond schriftelijk mee te delen dat hij zijn bedrijf moest sluiten. In zijn protest bij de Kroon voerde Van Egmond o.m. aan dat hij zijn werkzaamheden na de weigering van het gemeentebestuur om een hinderwetvergunning te geven heeft beperkt tot het opslaan van butaan- en propaanflessen en koolzuurcylinders. De Kroon wijst erop dat Van Egmond in be roep had moeten gaan tegen de weigering van de gemeente om een hinderwetvergunning af te geven; nu hij dit niet gedaan heeft is sluiting van het bedrijf onher roepelijk. Ook de mededeling van Van Egmond, dat hij in Lei muiderbrug de enige leverancier van butaangas e.d. is, heeft dat niet kunnen verhinderen. Zoals gisteren in deze krant ge meld, gaat de provincie een strook van 70 meter breed en een kilometer lang langs het Ooster duinse meer als recreatie-gebied inrichten. Dat kan, nu de firma Van Herwaarden zich heeft te ruggetrokken na tien jaar lang zand uit het Oosterduinse meer te hebben gehaald. Het meer is nu grotendeels eigendom van de provincie geworden. In de gemeente Noordwijkerhout is men echter nog niet tevreden over deze toezegging van de pro vincie. De gemeente wil nu defi nitief van de zandwinning af Maar daarover zegt gedeputeerde Borgman: "Het staat nog niet als een paal boven water dat de zandwinning in het Oosterduinse meer nu definitief van de baan De gedeputeerde geeft toe, dat de recreatie misschien wel enige hinder van het zandzuigen zal ondervinden. Het is volgens hem onmogelijk om te zeggen datje er niets van merkt. "Maar als het zandzuigen dat natuurlijk nooit meer vlak voor de receatie-strook zal plaatsvinden -- doorgaat zal de recreatie er in elk geval geen overwegende hinder van onder vinden", aldus de gedeputeerde. Borgman vervolgt: "Natuurlijk is het geen ideale oplossing om de ze twee zaken te combineren. Maar je moet ook het werkgele genheidsaspect onder ogen zien. De kalkzandsteenfabiek Van Herwaarden biedt werk aan veel mensen. Voordat er een beslis sing genomen wordt zullen we dan ook het rapport van een aan tal provinciale deskundigen moeten afwachten. Dat rapport is al klaar, maar ik heb het nog niet gezien". Motorcrossers De recreatieve feestemming van het Oosterduinse meer is ook de voornaamste reden dat de pro vincie het gebruik van een stuk in de omgeving daarvan door mo torcrossers niet langer zal toe staan. Die kwestie is vorige week in het gesprek tussen Gedepu teerde Staten en het gemeente bestuur van Noordwijkerhout eveneens aan de orde geweest. Volgens Borgman is uit dit ge sprek duidelijk gebleken dat de motorcrossers niet uit Noordwij kerhout, maar uit Sassenheim afkomstig zijn. In het Samen werkingsorgaan Bollenstreek zal de mogelijkheid van een ander terrein voor de motorcrossers nog worden besproken. BOSKOOP/WADDINXVEEN - De busonderneming West-Neder land moet wachten op een beslis sing van het ministerie van ver keer en waterstaat, alvorens eventueel te kunnen beginnen met een voorrangsproef voor bussen bij de Waddinxveense hefbrug. Een klein jaar geleden benaderde West-Nederland de verschillende overheden (ge meenten, provincie, rijk) met het verzoek een dergelijke proef te mogen houden in Waddinxveen. De hefbrug over de Gouwe levert daar voor de bussen veel vertra ging op, waardoor de aansluiting met andere buslijnen regelmatig wordt gemist. Het voorstel van West-Nederland was om bij wijze van proef zowel de bussen als de brügwachterhuisjes met seinin stallatie uit te rusten, zodat de buschauffeur de brugwachter zou kunnen waarschuwen. De brugwachter zou dan even kun nen wachten met het openen van de brug (mocht hij dat van plan zijn) totdat de bus is gepasseerd. Provincie en gemeenten reageer- ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wij blijven bereid maatre gelen te treffen die in liet be lang zijn van de bewoners en ,de ondernemers in de Raad huisstraat". Dat antwoorden burgemeester en wethouders op de vraag van de CDA-raadsleden Jac. Bijl en mevrouw A.C.M. Haak-Besseling of B en W opnieuw willen overwegen om, (in overleg met de betref fende belangenvereniging) de Raadhuisstraat autovrij te maken tussen Van Boetze- laerstraat en Concordia- straat. De raadsleden stelden hun vragen naar aanleiding van de komst van de Witte Prij- zenhal. Een vestiging die B en W zeggen te betreuren, in verband met de daardoor te verwachten verkeersover last. Volgens B en W is de Witte Prijzenhal er uitdruk kelijk op gewezen, dat de gemeente verkeersmaatre gelen zou gaan treffen. Die maatregelen bestaan uit on dermeer parkeer- en stop den in principe positief op dat plan, maar de moeilijkheid is dat het een aanpassing van de wet vereist: de scheepvaart heeft na melijk altijd voorrang. De kwes tie wordt nu onderzocht door het ministerie. Bij West-Nederland heeft men niet erg veel hoop op een positieve beslissing, in het besef dat de maatregel voor de scheepvaart nogal ingrijpend kan zijn. In de Gouwe zou de maatre gel met name voor de tank scheepvaart problemen en geva- ren met zich mee kunnen bren gen. Intussen is West-Nederland tech nisch al voorbereid op de situatie, mocht er tegen de verwachting in toch een positieve beslissing vallen. De bussen zijn al met een seininstallatie uitgerust; alleen de bruggen zijn dat nog niet. De installatie op de bus is in feite de- zelfde als de "voormelder", waarmee de buschauffeur stop lichten op groen kan laten sprin gen. Alle bussen van West-Ne derland zijn met een dergelijke installatie uitgerust. Prijzenhal kapte zonder vergunning verboden en de plaatsing van schamppalen, zodat niet gedeeltelijk op trottoir en eigen terrein van de Witte Prijzenhal kan worden ge parkeerd. Om dat mogelijk te maken kapte het bedrijf een boom in het trottoir van de Bredero- destraat. Het college laat weten, dat daarvoor geen vergunning was verleend en dat daarom ook proces-ver baal is opgemaakt. De ge meente zal ter plekke, zodra dat mogelijk is, een nieuwe boom planten. Schade door bouwactiviteiten aan het trottoir van Hof- zichtstraat en Brederode- straat zal worden hersteld voor rekening van de Witte Prijzenhal. kunnen worden gestald. Het ge meentebestuur juicht deze ont wikkeling toe. Busgarage De busgarage Beuk verdwijnt van de Binnenweg. Het bedrijf wordt verplaatst naar een terrein aan de Van Berckelweg nabij de jacht haven. De ruimte die openvalt aan de Binnenweg wordt inge richt voor parkeren. B en W schrijven in hun nota te ho pen dat de vestiging van Digros aan de Kerkstraat een stimule rende invloed zal hebben op de winkelstand in die omgeving. Zij kondigen voorstellen aan over het vergroten van het parkeerter rein achter de Kerkstraat. Op het vrijkomende terrein van Konijnenburg en Mark aan de Of- femweg zullen ongeveer veertig woningen worden gebouwd. NOORDWIJK - Een Groningse automobilist, zijn vrouw en een tachtigjarige tante heb ben gisteren op het strand tussen Noordwijk en Zand- voort een hachelijk avon tuur beleefd. Nadat het echtpaar de tante in Bennebroek had opgepikt, reed men gedrieën in een splinternieuwe auto naar de Langevelderslag .voor een bezoekje aan het strand. De chauffeur kwam op het idee om een 'ommetje' te maken over het strand dat zich voor hem uitstrekte. Hij wilde naar Zandvoort rijden. Voor alle zekerheid informeerde de Groninger nog even bij een paar werklieden of dit wel mogelijk was. "Dat gaat best, meneer", kreeg hij als antwoord. Drijfzand Deze nonchalante informatie kwam de man duur te staan. Nog geen drie kilometer ver der liep de wagen vast in het drijfzand. Geen beweging was er meer in te krijgen. Tot overmaat van ramp kwam óók de vloed nog opzetten. Het water drong op een ge geven ogenblik de auto bin nen waarop man, vrouw en tante naar een hoger gelegen strandgedeelte vluchtten. Tot hun geluk had een jonge strandzeiler hen in de gaten. Hij ging er, in looppas, op uit om hulp te halen. Aangezien aan de Langevelderslag geen telefoon bereikbaar was, holde hij nog eens drie kilo meter verder naar de Kapel- leboslaan. Daar trof de jon gen het raadslid Piet War merdam aan, die zijn trekker uit de schuur haalde om hulp te bieden. Dat was geen eenvoudig kar wei", vertelde Warmerdam later. "De auto stond zeker dertig meter in zee toen ik er bij kwam. De golven sloegen tegen mijn voorruit." De grootste moeite hadden de mannen met het aanbrengen van een stuk touw onder de achterbumper. Toen dit was gelukt, brak het. Daarop werd het touw vervangen door een ketting. Bij elke golfslag werd de auto een stukje opgetild. Daarvan maakte Warmerdam gebruik om telkens een stukje verder naar het strand te rijden. Nat pak Uiteindelijk kreeg men de wa gen op het droge, zij het ten koste van een nat pak. Het probleem was toen weer om de bejaarde tante in de be woonde wereld te krijgen. "Eerst zou ze bij mij op de trekker komen zitten", zei Warmerdam, 'maar dat werd niks. Met op het strand ge vonden blikken hebben we toen de wagen leeggehoosd." Met de dames op de achter bank heeft Warmerdam de auto naar zijn woning aan de Kapelleboslaan gesleept. "Zij kwamen er met een nat te broek af', grapte hij. Tan te werd later op de middag weer veilig in Bennebroek afgeleverd. De ANWB zorgde ervoor dat de gestrande wa gen in Groningen kwam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23