Niet politieke systeem maar bevolkingsaantal bepalend slip Geen behoefte aan Nederlandse Wiesenthal Blik in de weekbladen ARMOEDE IN INDONESIË: Auto- pienter... HP deTijd EISEVIERS Nieuwe voorzitter voormalig verzet DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 PAGINA 21 De Javaanse boer aan het werk op zijn akker Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. De Indonesië Werkgroep Leiden (nergens vond ik vermeld wat voor groep dat is, en hoe deze groep is samengesteld) stelt, vol gens een artikel in het L.D. van 11 oktober jl., voor alle projecten van de Leidsche Universiteit in Indonesië te stoppen. O.m. wer den genoemd het opzetten van een family planning organisatie in Indonesië (lees: Java) en het Flora Malesiana Project. De werkgroep stelt dat de armoede niet veroorzaakt wordt door overbevolking, maar door on derdrukking. Dit is een stelling die nog bewezen moet worden. Wel is duidelijk dat als men dui zend gulden over duizend men sen verdeelt, ieder een gulden krijgt, verdeelt men ze over hon derdduizend mensen, dan krijgt iedereen een cent. Nu kan van een cent niemand leven. De in vloed van onderdrukking, en het tengevolge daarvan ongelijk ver delen van de beschikbare mid delen is, dat niet iedereen een cent krijgt, maar sommige men sen een tientje en de rest een hal ve cent. Wat ik met het boven staande wil aantonen is, dat het politieke systeem de armoede slechts weinig beïnvloedt. Het bevolkingsaantal is de bepalende factor - en dat geldt zeker voor agrarische landen. Eén Wat is nu het gevolg van een grote overbevolking, die bovendien voortdurend toeneemt? In tropi sche landen als Ceylon, India en Indonesië - ik noem deze landen omdat ik daar enige tijd geweest ben - is het tropisch regenwoud de oorspronkelijke vegetatie. In dat bos woonden mensen, die oorspronkelijk één waren met hun omgeving. Zij verzamelden voedsel in het bos, en jaagden. Ook nu zijn er nog enkele stam men die zo leven. Een voorwaar de is dat er per persoon een op pervlakte beschikbaar is van on geveer 2'/2 km2 - afhankelijk van klimaat en bodemgesteldheid Als de bevolking groter zou wor den, dan zou het bos niet meer voldoende voedsel opleveren. Bij primitieve stammen schijnen er regulerende factoren te zijn, die de bevolking op een constant peil houden. Een volgende stap op weg naar de "beschaving" is het verbouwen van voedsel, op in het bos opengekapte stukken. Na enige jaren wordt een dergelijke akker weer verlaten, en kan het bos zich weer herstellen - een proces dat vele tientallen jaren kan duren, van sommige boom soorten is bekend dat het 100 jaar duurt voordat zij "volwassen" zijn. Als de bevolking dun genoeg ADVERTENTIE Nadenken voor u beslist. Vraag bij uw Ford-dealer naar 'n A-1 goedgekeurde auto. U herkent de auto's aan het A-1 vignet. Op elk merk. Grondig nagekeken, van binnen en van buiten. Voor uw zekerheid. U wilt betrouwbaarheid en garantie. Als u hierop let, bent u auto-pienter .1 Jaap Boersma: "Dat is niet uitge sloten. Tot die conclusie ben ik ook al gekomen". Ischa Meijer "Dan gok ik er ook maar op dat u binnen kort de poli tiek de rug toe zult keren". Ischa Meijer gokte goed. Hij inter viewde oud-minister Boersma en kwam tot een conclusie die ande ren ook al hadden getrokken. Er is voor hem nog nauwelijks een plaats binnen de CDA-fractie. Hij heeft contacten in de zakenwe reld en zal die gaan benutten. Professor Wouter Buikhuisen, voortdurend in de publiciteit, wordt deze week in de Haagse Post onder de loupe genomen. De onderzoeker onderzocht. Een langdurig gesprek, zorgvuldig is, is er ook nu nog niets aan de hand. Het oerbos als totaal blijft gehandhaafd. Weer een later sta dium is het verbouwen op vaste akkers, die bevloeid worden en bemest. Nu begint de aantasting van het bos. Door de grotere hoe veelheid beschikbare levens middelen, begint nu vaak de be volking te groeien. Er moet steeds meer bos gekapt worden om plaats te maken voor akkers en huizen. Daarbovenop komt ook nog de sterk verbeterde ge zondheidszorg onder invloed van het westen (van "ons" dus), en de bevolkingsgroei gaat explosief worden. Zo zijn eilanden als Ceylon en Java zo volgegroeid, dat bijna alle beschikbare grond. HENGELO - „Het Voormalig Ver zet in Nederland moet proberen zich zakelijk op te stellen, niet al te emotioneel. We hebben echt geen behoefte aan een Neder-' landse Wiesenthal, als de mensen dat soms mochten denken. De verzetsmensen gaan de oorlogs misdadigers niet zelf aanpakken We hebben gezien waar het voor eigen rechter spelen toe kan lei den". Aan het woord de nieuwe voorzitter van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland (NFR-WN), de oud- luchtmachtgeneraal J. L. Bos uit Hengelo. Afgelopen zaterdag koos de jaarvergadering van het Voormalig Verzet de heer Bos als opvolger van de heer C. C. van den Heuvel. Bos heeft duidelijk niet de minste behoefte aan een heksenjacht op „vergeten" oor logsmisdadigers binnen en bui- vrijgehouden van privé-aspec- ten. Voor zover hem dat lukt, tenminste. Want voortdurend duiken heel persoonlijke trekjes in zijn woorden op. Maar ook in terviewster Emma Brunt ontra felt het raadsel Buikhuisen niet. HP vindt het amusement op televi sie helemaal niet zo amusant en vraagt daarom aan de hoofden amusement van vier grote om roepen wat zij nu eigenlijk op het scherm willen brengen. MAGAZINE De Tijd en Elseviers Magazine heb ben een verhaal over de nieuwe paus. Johannes Paulus de tweede wordt in EM afgeschilderd als "de paus van Oost en West" Twee verhalen in EM: een ge sprek met een vriend van de die 'geschikt is voor menselijke bewoning en akkerbouw, in ge bruik is. Verdwenen Het is duidelijk dat gedurende deze ontwikkeling het tropische re genwoud (bijna) geheel is ver dwenen. En dat kan funeste ge volgen hebben. Zolang er bos is, is het klimaat vrij gelijkmatig (ik spreek hier over het tropisch re- genbos, dus in een gebied waar gedurende het hele jaar voldoen de regen valt). De regen die valt wordt door de bodem opgeno men en vastgehouden, zodat deze geleidelijk door de planten kan worden opgenomen. Het over- ten onze grenzen. „Maar", voegt hij er met enige nadruk aan toé, „ze moeten alsnog hun straf on dergaan. Natuurlijk, mensen als Siert Bruins en Wilhelm Bosch zijn kruimeldieven vergeleken bij de grote jongens van de SS en de Gestapo. Ze hebben gemoord op kleinere schaal, maar uit wel lust. De laatste dag van de oorlog schoot Bruins nog joden dood" Volgens Bos staan er nog 350 oor logsmisdadigers in de opspo ringslijsten van justitie. „Daar moet wat aan gedaan worden. Uit de antwoorden van minister De Ruyter van justitie op vragen uit de Kamer leid ik ook af dat er nu een wat gerichter vervolgings beleid zal worden gevoerd. Laten ze maar net als bij de terroristen van de RAF foto's bij de grens verspreiden. Dan pakken ze er wel een aantal" nieuwgekozen paus en een aantal 'vrijmoedige Vaticaanse noti ties". 'Van geld-consument werd de Ne derlander geld—patiënt" ofwel: "De Nederlander leeft op te grote voet". Elsevier trommelt een aan tal wetenschappers op die onder meer zeggen: "Het persoonlijk leed, veroorzaakt door verstoor de huwelijksrelaties en aanver wante haatgevoelens is onbe schrijflijk". Wat signaleert Elsevier hier? We le nen teveel! De Nederlander is verslaafd aan kredieten. Volgens het centraal bureau voor de sta tistiek staan we al voor bijna elf miljard gulden in het krijt. "De tollige vloeit geleidelijk af, via beken en rivieren, en kan door de mens gebruikt worden. Wat ge beurt er nu na het kappen van het bos? De regen die valt - niet ie dere dag, maar vaak gedurende een paar dagen per maand - wordt niet meer vastgehouden. De aarde, die zich op de vaak rotsachtige ondergrond bevindt wordt meegenomen, de beken en rivieren zwellen na iedere regen aan tot grote modderstromen. Is het een tijd droog, dan verdwijnt vaak al het water uit de rivieren. En het water is voor de mens een levensvoorwaarde. In gebieden met een droge moesson kan het zo gebeuren dat er maanden lang geen water is. Over het tot nu toe gevoerde ver volgingsbeleid is Bos maar matig te spreken. „De Nederlandse overheid heeft het laten afweten. Ze hadden wel wat meer kunnen doen. Het is toch te gek dat jour nalisten van de Winschoter Cou rant daar achteraan moesten. Het zou justitie gesierd hebben wan neer ze deze lieden even fel achter de broek had gezeten als andere misdadigers. Maar van enige vasthoudendheid was geen spra ke. Sommigen kregen gewoon hun aow uitbetaald in Duitsland. Hoe hebben de ambtenaren zich in hemelsnaam zo kunnen op stellen? Onbegrijpelijk!" De Westduitse regering heeft plan nen om na 31 december 1979 oorlogsmisdadigers niet meer te vervolgen. „Volstrekt verwerpe lijk", vindt Bos. „Dat betekent dat er straks in 1980 allerlei notoi re nazimisdadigers in Duitsland Wet op het Consumptief Geld- krediet, oorspronkelijk bedoeld om overkreditering te voorko men, blijkt zo lek als een zeef' Verder Ferry Hoogendijk over Den Uyl die "de oorlog heeft ver klaard" met de enig mogelijke coalitiegenoot van zijn partij: het CDA. En Tindemans, voormalig premier van België, die koning Boudewijn zijn ontslag aanbood. Vrij Nederland stelt vast dat er op dit moment 35 arrestatieteams in oprichting zijn of al geformeerd. Speciale teams om personen te arresteren die de politie ervan verdenkt dat zij gewapend verzet kunnen plegen. VN, dat ons land vaker ziet afdrijven in de richting van een politiestaat, zet met vette We weten nu hoe belangrijk het is dat er voldoende oerbos over moet blijven alleen al om voor water te zorgen. Het oerbos is ook belangrijk voor het klimaat. De enorme verdamping die er plaats vindt via de bomen, maakt het klimaat vochtiger en gelijkmati ger. Na verdwijnen van het bos kan men dus verwachten dat het hele klimaat droger wordt Niet terug Een belangrijk aspect voor behoud van het nog bestaande oerwoud is, dat als in een gebied het oer woud verdwenen is, het niet te weer vrij kunnen rondlopen. Er zal internationale druk op de Westduitse regering uitgeoefend moeten worden om de verja ringstermijn te verlengen. Ook door onze overheid" Bos verwacht dat de kwestie van de verjaring van oorlogsmisdaden de komende tijd een heet hangij zer gaat worden in de Westduitse politiek. „Hier is het laatste woord nog niet over gezegd. En als je het mij vraagt, is die verja ring nog niet zo ver. Willy Brandt is er niet voor en zijn invloed is groot. De oorlogsmisdadigers móeten vervolgd blijven worden. Zij hebben de wereld in een oor log gestort waaraan vijftig mil joen mensen kapot zyn ge gaan". Bos haalt een paar fotobriefkaarten uit een map. Zé tonen een SS'er die zojuist twee mannen aan een letters op de voorpagina 'Wiegel doet weer stoer". De politiereac- tie van een paar weken geleden bij Breukelen (oogst: één dode) wordt weer opgehaald. Limburg komt aan z'n trekken. Twee en een halve pagina zijn gewijd aan Nederlands zuidelijk ste provincie en met name de achtste medische faculteit en het ziekenhuis Sint Annadal komen ter sprake. Duitsland vandaag: Martin van Ameron en zoekt in VN naar "de ware betekenis van Joseph Strauss", de Beierse christen democraat die met zijn CDU de verkiezingen van afgelopen zon dag won. rug komt. Het oerwoud is de meest ingewikkelde levensge meenschap die er bestaat. Zo staan er per hectare een 150 ver schillende soorten bomen van 10 cm dik of meer. Bovendien nog vele andere planten zoals lianen en epiphyten (planten die op een andere plant groeien, vaak in de toppen van de bomen) en ook duizenden diersoorten van aller lei aard. Dat alles leeft in een na tuurlijk milieu in harmonie sa men, in een zeer ingewikkeld pa troon. Daardoor is het tropisch regenbos een van de kwetsbaar ste levensgemeenschappen die er bestaat, en is na volledig ver dwijnen herstel niet mogelijk - of mischien na duizend jaar. boom heeft opgehangen en een derde, onderwijl breed lachend naar de camera, met een bajonet in de nek prikt. De foto's zijn op grote schaal in West-Duitsland verspreid. Een ideetje van nazi jager Simon Wiesenthal. Als het aan Wiesenthal ligt, komen ze bij postzakken tegelijk op het bu reau van bondskanselier Helmut Schmidt. Bos schuift de foto's met een misprijzend gebaar ter zijde. „Zo'n benadering hoeft voor mij niet. Ik ga liever zelf naar Helmut Schmidt. En als die ver jaring doorgaat, ben ik ook vast van plan hem te bezoeken" De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland is op dit moment met zijn 2000 leden de grootste organisatie van mensen die in de Tweede We reldoorlog een rol in het verzet hebben gespeeld. Een andere grote organisatie is de Vereniging Duitsland gisteren: TG Auschwitz, een filiaal van IG Farben" (Duits chemisch concern. Het concen tratiekamp in Polen, dat wisten we al, was niet alleen een vernie tigingskamp maar ook een labo ratorium van Duitse geleerden op zoek naar meer biologische ken nis. IG Farben stond er achter en naar VN opmaakt uit documen ten blijkt het een winstgevende zaak geweest te zijn. De bijlage van VN is ditmaal een boekennummer. Ook de Tijd heeft een paar pagina's aan de nieuwe paus gewijd. Eén veelbetekenende kenschets van Groeien Laten we nu terug komen op de overbevolking. Het hele land is kaalgekapt ten gevolge van de groei van de bevolking, alle be schikbare grond is in cultuur ge bracht - en de bevolking blijft groeien. Duidelijk is dat nu de honger zijn intrede doet. Op Ceylon, Java en in India zijn we al zover. En de bevolking blijft nog steeds groeien. Door de overbe volking is er honger gekomen - in de tropen synoniem met armoe de. Door de armoede is het so ciale klimaat verslechterd. En dat schijnt in de praktijk weer tot een nog grotere groei van de bevol king te leiden. Kortom het is deze uitzichtsloze toestand op Java waar de Indonesische regering wat aan moet doen. Nu wil ik niet Suharto en zijn methoden goed praten - maar wel - aan de Indo nesië Werkgroep - vragen wat is het alternatief? Denkt men nu heus dat sociale hervormingen door het invoeren van een demo cratische structuur teweeg ge bracht kunnen worden in een hongerend, armoedig, overbe volkt land? Ik kan mij niet voor stellen dat een zinnig mens zoiets kan zeggen. Naar mijn idee moet men beginnen met de overbevol king aan te pakken - en tegelijk zoveel mogelijk nog bestaand oerwoud beschermen! Men moet de huidige regering van b.v. In donesië bewerken dat ook zij die prioriteiten stelt. Sociale her vormingen, en waarschijnlijk ook een echte democratie (niet de schijn-democratie die men zo vaak tegenkomt) zijn pas moge lijk als iedereen een zekere wel vaart heeft, of althans de overbe volking verdwenen is. Voorrang Op de Universiteit bestaan een paar projecten waarin men hieraan wil meewerken - zoals het opzetten van een family planning organi satie in Indonesië en zoals het Flora Malesiana project op het rijksherbarium. Overigens geldt dat project niet alleen voor Indo nesië, maar voor het gehele ma- leise gebied. Laten we zorgen dat deze en derge lijke projecten voorrang krijgen, maar vanwege het enorme belang ervan. Niet alleen voor Indonesië, maar uiteindelijk voor de hele wereldbevolking. Maar het zou mij te ver leiden om dat hier uit een te zetten. H. P. Nooteboom. plantensymtematicus Rijksherbarium, Schelpenkade 6 Leiden. van Ex-Politieke Gevangenen met 1500 leden. Daarnaast zijn er nog talrijke kleinere organisaties, meest gevormd door overleven den van concentratiekam pen. De nieuwe voorzitter van de NFR- WN vindt het hoog tijd worden dat de organisaties van het voor malig verzet intensiever gaan samenwerken. „De organisaties dunnen uit. De leeftijd gaat mee tellen en het is zinvol te praten over onze toekomst. Wat mij be treft komt er ook een actievere ledenwerving. Er zijn veel men sen die in het verzet hebben geze ten maar het na de oorlog voor gezien hielden. Het voormalig verzet moet zijn stem blijvend la ten horen. Tegen schending van mensenrechten en iedere aanslag op de democratie. Die rol willen we spelen en we hebben ook recht van spreken" een Poot "Paus Wojtyla is pro gressief, maar heel anders pro- gressief'dan de Nederlanders dat zijn". Het Nederlands koningshuis als een brok winstgevende koop waar. Kalender, vlaggetjes, plaatjes; wij werden er groot mee, zakenlui worden er rijk mee. Nu zijn er zelfs bladen die over niets anders schrijven dan koningen, koninginnen, prinsen en prinses sen. Wat zit daar achter? Maar ook de Oranje-pers heeft zijn probleem. Zoals met die prinsjes van tegenwoordig, die zulke ver velende dingen zeggen. Origineel, verfrissend, bekroond met een welverdiende Edison. Het kan niet op. Prijzend schrijft de Tijd over de Haagse popgroep Gruppo Sportivo. Twee jaar be zig en nu al één van de meest ge vraagde groepen voor live-op tredens.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21