DEZE 1-0 IS VOLDOENDE Drie manieren om geldtelenen bij de NMB. Harm Wiersma nu alleen aan de kop Ajax-trainer Cor Brom na moeizame zege op Lausanne: Borussia deelt met Benfica De NMB denkt met u mee. DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 SPORT PAGINA 17 AMSTERDAM(GPD)-Trainer Miroslav Blazevic, die voor Lausanne Sport tevoren een verlies van 6-0 had voor speld, begroette de uiterst eervolle nederlaag van 1-0 te gen Ajax als een overwinning. De Zwitserse semi-profs waren naar Amsterdam gekomen in de veronderstelling dat zij daar een cursus voor èèn avond zouden gaan volgen in de voetbalschool van Ajax. Aangezien de Nederlandse docenten het behoorlijk lieten afweten, kon het op papier onderontwikkelde Lausanne echter voor een verrassend resultaat zorgen. Of zoals Blazevic glunderend vaststelde: „Wij hebben tegen de verwachting in een goede kans om de derde ronde te bereiken van het UEFA-Cuptoernooi. Ik ben erg blij omdat ik dit niet had durven dromen. Je rekent op een afstraffing, als je dan zoiets overkomt is het toch geweldig" De oefenmeester was zelfs zo te vreden, dat hij er geen enkel be zwaar tegen had om zich in zijn nabeschouwing te verontschul digen voor het onsportieve voet bal dat zijn ploeg gedurende tien minuten na rust had moeten aanwenden om tegen een pres send Ajax overeind te blijven: „Het spijt me dat mijn jongens misschien wat te ver zijn gegaan, maar wat wil je. Het is niet alleen voor ons een verrassing dat we maar met 1-0 hebben verloren, maar voor de hele wereld" Woest ent, waarop Sören Lerby voor Ajax het enige doelpunt in de wedstrijd tegen Lausanne Sports inkopt Ruime winst Anderlecht op Barcelona DEN HAAG (ANP) - Banik Ostrava, Anderlecht, Inter Milan en Fortuna Düsseldorf hebben zich gisteren allen in thuiswedstrijden een riante uitgangspositie verworven; waardoor het doorgaan naar de kwarfinale bijna een ze kerheid is geworden. Ander lecht versloeg Barcelona thuis met 3-0, door doelpun ten van Van der Eist (2) en Coeck. In dit duel kreeg Jo- han Neeskens de gele kaart en werd de Deense Anderlecht- speler Bennie Nielsen van het veld gestuurd. Banik Ostrava uit Tsjecho-Slo- wakije won thuis met dezelf de cijfers van de Ierse verte genwoordiger Shamrock Rovers. FC Aberdeen uit Schotland zag zijn kansen op het behalen van de kwartfi nales aanzienlijk slinken door de nederlaag van 0-3 uit tegen Fortuna Düsseldorf. Becalossi (2), Altobelli (2) en Muraro tekenden voor de vijf doelpunten van Inter Milan in de thuiswedstrijd tegen het Noorse Bodö Glimt. De enige Nederlander die in de tweede ronde van de Europe se bekertoernooien scoorde, was Piet Hamberg. Voor zijn Zwitserse werkgever Servet- te, dat met 2-1 won, -maakte hij het eerste doelpunt in de thuiswedstrijd tegen Nancy Ook Ipswich Town kan niet zonder problemen naar de uitwedstrijd in Oostenrijk te gen Wacker Innsbruck uit kijken. Alleen Wark scoorde, tien minuten na rust, uit een strafschop. De tweede Belgische deelne mer, Beveren, heeft niet veel meer te vrezen. 'Uit' hield het Rijeka op 0-0. Magdeburg daarentegen is er bepaald nog niet. Het won thuis slechts met 1-0 van het geroutineerde Ferencvaros uit Hongarije Streich scoorde DEN HAAG (ANP) - Rode Ster Belgrado, Esbjerg, Manches ter City, West Bromwich Al bion en Honved Boedapest mogen zich na de eerste wed strijden voor de twee ronde van het toernooi om de UE- FAbeker vrijwel zeker wanen van een plaats bij de laatste zestien. Rode Ster en Esbjerg verwierven zich riante uit zichten door een overwinning in een uitwedstrijd, respec tievelijk bij Real Sporting Gijon (1-0) en Kuopio Pallo- seura (2-0). Manchester City, in de eerste ronde bedwinger van FC Twente, nam thuis tegen Standaard Luik het zekere voor het onzekere door een bijzonder schotvaardige slot fase (4-0) en Honved boekte dezelfde winstcijfers tegen Politechnica Timisoara uit roemenie Everton Viermaal kwam een club op ei gen terrein niet verder dan 2-1. Dat overkwam Everton (tegen Dukla Praag), Arges Pitesti (tegen Valencia), Tor pedo Moskou (tegen Stutt gart) en Hajduk Split (tegen Arsenal). Strasbourg en Hertha BSC kunnen wat ruimer ademha len (2-0 tegen respectievelijk Hibernian en Dynamo Tiflis). Carl Zeiss Jena en MSV Duisburg eindigde in een ge lijkspel (0-0). Dit resultaat be reikten ook Benfica en Bo russia Mönchengladbach. De andere Portugese vertegen woordiger in het UEFA-cup- toernooi, Braga, verloor kansloos in eigen huis met 0-2 van West Bromwich Albion. Nederlandse collega. Cor Brom reageerde bij het verlaten van het veld woest af op Blazevic, die laf heid en onsportiviteit werd ver weten. Toen hij later enigszins afgekoeld de balans opmaakte kwam Brom niettemin tot de conclusie dat Ajax over veertien dagen zeker niet met angst in het hart zal afreizen naar Lausanne „Natuurlijk is het een tegenvaller dat we niet verder zijn gekomen dan èèn doelpunt. Toch lijkt me die marge wel voldoende. Lau sanne heeft in aanvallend opzicht toch nauwelijks iets gepresteerd? Het heeft in feite 90 minuten ver dedigd. Het heeft het alleen aan die geweldige keeper te danken dat het zo goed is weggekomen. In Lausanne zal de ploeg toch moeten komen en in dat opzicht verwacht ik van de Zwitsers echt niet veel. Ik geloof zelfs dat we, als we het kien aanpakken, wel kansen hebben om daar de doel punten te maken die hier zijn uit gebleven" Brom, die al vóór de wedstrijd in de clinch lag met een landgenoot van Blazevic (de nog altijd in Ne derland wonende Ricki Samard- zic, een'ex-speler van Blauw Wit en Gooiland die Lausanne uitge breid heeft ingelicht over Ajax, werd door Brom persoonlijk uit de interviewruimte gezet) voerde na afloop ook het feit aan dat hij gisteravond door pech was ach tervolgd. Voorstopper Pim van Dord moest al na 12 minuten af haken vanwege een blessure aan de achillespees („Tijdens de warming-up voelde ik me al niet 100 procent, al gauw wist ik dat ik niet verder kon") en aanvoerder Ruud Krol verdween tien minu ien voor rust van het toneel. Krol: ,,Ik had last van een ontsteking in de bilspier. Om die reden heb ik de afgelopen dagen rust geno men maar dat heeft duidelijk niet geholpen. In het begin ging het Ruud Krol: gekwetste bilsp nog, maar al gauw knapte er iets en kon ik niet verder" Pressievoetbal Met Krol wist Ajax het pressie- voetbal nog redelijk uit te voeren. In die periode zorgde de op het middenveld teruggekeerde So- ren Lerby ook voor het enige doelpunt. In de 23e minuut kopte hij de bal tussen drie spelers staande in uit een voorzet van Tscheu la Ling. Dat die treffer geen gezelschap kreeg is toe te schrijven aan de geweldige vorm waarin doelman Erich Burgener van Lausanne ook gisteravond stak, maar zeker ook aan het cha otische voetbal waartoe Ajax overging toen het zonder zijn stuurman verder moest. De hergroepering, die noodzakelijk werd door het vertrek van Van Dord en vooral Krol haalde de zekerheid en overtuiging uit het spel van de Amsterdammers. De verdediging - waarin Jan Everse na een afwezigheid van zes we ken zijn rentree vierde, Wim Meutstege als laatste man ging spelen en de Dick Schoenaker tegen zijn zin de voorstoppers- plaats opzocht - werd weliswaar na het afscheid van het centrale duo niet meer voor problemen gesteld, maar diezelfde defensie kon niet voor aanvallende impul sen zorgen, zoals Krol tevoren wel had gedaan. De ploeg zocht zonder zijn spelmaker tevergeefs naar een oplossing om de Zwit serse muur, die niet zelden uit ze ven a acht spelers bestond, te doorklieven. Lausanne zelf be kommerde zich namelijk nauwe lijks om aanvallende acties. Trai ner Blazevic accentueerde dat heel duidelijk door in zijn opstel- Spits De rol van spits werd nu vertolkt door Walter Seiler, die in de ogen van Blazevic veel beter paste in de even verwerpelijke als begrij pelijke tactiek die hij er in het door 29.000 toeschouwers be volkte stadion op na wist te hou den. Seiler kreeg namelijk de op dracht mee om Ruud Krol tijdens diens uitstapjes naar de voorhoe de zoveel mogelijk in-de weg te lopen en om daarnaast bij balbe zit van Lausanne zo snel mogelijk terug te keren naar de aaxival. Aangezien Kunzli te traag werd geacht voor die operatie, werd hij achter de hand gehouden en maakte hij pas zijn entree toen Krol allang vertrokken was. Blazevic over zijn topscorer. „In Lausanne speelt Kunzli in ieder geval omdat ik hem op eigen veld hard nodig heb om de doelpun ten te maken die wij nodig heb ben om Ajax buiten spel te zetten, en die kans is wel degelijk aan wezig". Gisteravond diende Lausanne zich in aanvallend opzicht slechts bij hoge uitzondering aan. Onder meer na rust toen doelman Piet Schrijvers eenmaal een situatie verkeerd beoordeelde. Hij rende voor zijn doel uit, werd voorbij gelopen door Deserens die echter niets anders wist te doen dan de bal op onbenullige wijze in de voeten van Arnesen te schui- Stamgast Ajax was daarentegen een stamgast in het doelgebied voor Erich Burgener, die zonder enige con currentie ook ditmaal de hoofd rol in zijn team wist op te eisen. Niet kijkend op een hoekschop meer of minder (waar het de cor ners betrof won Ajax royaal met 24-2) stopte hij op spectaculaire wijze schoten en kopballen van Clarke, Tahamata, Ling en Lerby Burgener bleef ook de rust zelve toen de spelers voor hem na rust plotseling de „beuk" erin gooi den, wat gele kaarten opleverde voor Favre en Corniolev Cor Brom: „Die keeper is natuur lijk geweldig, maar met die doelman alleen komt Lausanne echt niet meer langs ons". En Pim van Dord, die van dokter Rolink te horen heeft gekregen dat hij niet in actie mag komen zolang hij nog pijn heeft: „Lausanne heeft geen slechte, maar ook niet epn echt goede ploeg. Ik zie die Zwitsers dan ook niet zomaar twee doelpunten maken. Volgens mij zit Ajax goed" Tsjegolev niet verder dan remise ADVERTENTIE ARCO (ANP) - Na de achtste ronde in het toernooi om het wereld kampioenschap dammen 1978 te Arco heeft Harm Wiersma alleen de leiding genomen. Zelf won hij, in schitterende stijl, misschien wel van de beste Russische speler op dit moment, Nikolai Mitsjans- ADVERTENTIE ki, terwijl Tsjegolev niet verder kwam dan een puntendeling te gen Johan Bastiaannet. Vooral de Amsterdammer heeft er hard voor moeten werken om de zege van zijn landgenoot alle profijt te geven. Toen Wiersma reeds bij de zesde zet tot de aanval was over gegaan en één en ander zag beantwoord door de omsinge lingsstrategie van Mitsjanski, ontstond er een boeiende strijd. Langzaam maar zeker wist de Nederlander zijn aanval te con solideren en de lange vleugel van zijn tegenstander geheel buiten gevecht te stellen. Machtsvertoon Tenslotte moest de Rus toezien dat Wiersma met groot vertoon van positionele macht naar de dam- lijn doorbrak via de vijandelijke korte vleugel. De poging van Mitsjanski om hier nog iets te genover te stellen werd door de wereldkampioen met een fraaie rondslag weerlegd. De eclatante zege was een feit. Op dat moment streed Bastiaannet voor wat hij waard was om Tsje golev op afstand te houden. Aan vankelijk was hem dit royaal ge lukt totdat hij in een misschien iets mindere positie van ieder acht tegen acht stukken de geraf fineerde weerlegging van de Moskoviet over het hoofd had ge zien. De Nederlander kreeg groot nadeel en in een zes om zes posi tie met tijdnood moest hij zich verloren wanen. Enige weg Maar Bastiaannet streed als voor zijn leven. Vond in een snel tem po spelend de enige weg naar de puntendeling. Een knappe pres tatie van de Amsterdammer. Het was overigens toch een zeer enerverende ronde. Daar was al lereerst de snelle overwinning van Anatoli Gantwarg op Nimbi De wat nonchalant spelende Kongolees had al vroeg in de opening een lastige stand gekre gen. Net toen hij bij de 31e zet ook nog afschuwelijk blunderde kon de Russische nationale kam pioen al heel vroeg twee punten laten registreren. Rob Clerc ont snapte aan een nederlaag. De zeer aanvallende Diaw verraste, in een lastige stand de in tijdnood ver kerende Nederlander met een gave damcombinatie. Gelukkig voor Clerc maakte de Afrikaan direct daarop een akelige fout waardoor de Nederlander de vij andelijke dam kon veroveren. Nadelig Een nadelig eindspel voor Clerc elk vijf stukken bleef over. Maar ge heel onnodig en tegen de ver wachting in stelde de Senegalees remise voor. Hetgeen dankbaar werd aangenomen. N'Daye heeft in een moeilijke damspelpartij Korenevski goed in bedwang ge houden. Een gelijkwaardige re mise was het resultaat. Frank Drost en Verpoest besloten deze zitting. Het was een lastige partij waarin de Nederlandse nationale kampioen niet zo tevreden was met zijn openingsspel. De Belg was goed in vorm en gaf geen en kele kans weg. De uitslagen van de achtste ronde: Bas tiaannet (Ned)-Tsjegolev (Sov) 1-1; N'Daye (Mal>-Korenevski (Sov) 1-1; Clerc (Ned)-Diaw (Sen) 1-1; Wiersma (Ned)-Mitsjanski (Sov) 2-0; Drost (Ned)- Verpoest (Bel) 1-1; Nimbi (Kon)-Gant- warg (Sov) 0-2. De stand: 1. Wiersma 11 punten; 2. Tsje golev en Gantwarg 10; 4. Bastiaannet, Clerc en Drost 9; 7. Mitsjanski en Kore nevski 8; 9. N'Daye 7; 10. Nimbi, Ver poest en Diaw 5. Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hier om grotere bedragen Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen. Overzichtelijk! ciele speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte.op elk moment beschikken. Steeds opnieuw Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag Geld lenen bij de NMB ts overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de XMH een Privé rekening hebben. Iedereen die geld nodig heeft, om n at voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET. Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan- NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17