Bestralen van voedsel verlengt houdbaarheid Koffie- en theepot zijn de boosdoeners Huis tochtvrij voor de winter W Wie bij de tijd is maakt zelf klok met thermo- en barometer Kruidenrekje schilderen DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 EXTRA PAGINA 13 Afwasmachines niet altijd probleemloos De ene afwasmachine ver bruikt veel meer water dan de andere, zonder dat de vaat daardoor schoner wordt. Met water en elektrici teit springen de meeste af wasmachines niet erg zuinig omEen vaatwas met de ma chine kost, inclusief afschrij vingskosten, ongeveer vijf keer zoveel als een vaatwas met de hand. Alleen aan wa ter, stroom en afwasmiddel kost een vaatwas met de ma chine al 83 cent. Deze kanttekeningen maakt de Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek na een test van dertien veel verkochte af wasmachines. Een afwasma chine heeft voordelen, zoals een opgeruimd aanrecht en het hebben van meer tijd voor andere dingen. Daarnaast kleven er echter ook nadelen aan een afwasmachine. Zo bevatten machineafwasmid- delen fosfaten, in tegenstel ling tot handafwasmiddelen Ook produceren ze nog steeds een hoop lawaai tijdens het zo'n 1,5 uur durend af was programma. Overigens was sen de afwasmachines die de Stichting VWO onderzocht, de vaat wel schoon, maar drogen ze doorgaans niet hele maal. Aan het bedieningsgemak van de machines schort ook het een en ander; de programma-in stelling is dikwijls een puzzel, aldus de Stichting VWO. De slotconclusie van de stichting luidt dan ook dat afwasma chines niet voor elke vaat en voor elk gezin geschikt zijn. Voor- en nadelen moet men goed overwegen. Niet de hete gashaard en ook niet de gevreesde spatten van vlees- braden zijn de belangrijkste oor zaken van brandwonden bij klei ne kinderen. Het zijn de koffie- en de theepot. Dit is gebleken bij een onderzoek door artsen en chirurgen aan het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen. Zij hebben vijf jaar lang bijgehouden hoe hun kleine pa tiëntjes aan hun brandwonden kwamen, en dit is het resultaat van hun studie. Het is bekend gemaakt in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. De studie gaat over ruim tweehon derd kinderen van onder .de 6 jaar, die hetzij via de huisarts, hetzij direct bij het academisch ziekenhuis terecht kwamen. Bij ruim zestig kinderen waren de brandwonden zo erg dat zij in het ziekenhuis moesten worden op genomen. De andere konden in de polikliniek worden behan deld. Vaak de ergste kunt u zien dat de brandwonden niet alleen erg vaak te wijten zijn aan omgevallen thee- en koffie potten, maar dat die wonden vaak ook de ergste zijn, waar een kind voor moet worden opgeno men. Een handje dat zich brandt aan een kachel, wordt snel terug getrokken. Maar als de hete in houd van een thee- of koffiepot overeen kind heen stroomt, blijft het in de huid branden. Veel mensen waren zo wijs geweest om hun kinderen onmiddellijk met of zonder kleren aan met koud water af te spoelen. Hoe kwam het? Meestal was het ongeluk gebeurd doordat de kin deren hadden geprobeerd een pot of pan op de keukenaanrecht of op de huiskamertafel te pak ken te krijgen, en hem hadden omvergetrokken. Ook wel had den zij aan het tafelkleed of aan een elektrisch snoer getrok ken. Meestal krijgen kinderen dan de hele gloeiende inhoud van een pot of een pan over hun hals, schouders, borst en bovenarmen heen. Oorzaken van brandwonden dan 6 jaar u 2flV kinderen «onder Poliklinisch Klinisch koffie 43 18 Ihcc 36 15 heel water 2d ld soep s 2 jus. vet 7 4 chocolade 2 1 melk 1 2 sloom 1 kalvervoer 1 kachel IV kruik 1 2 theelichtje 1 el. sirtHim 1 1 uitlaat 1 5 onbekend 1 4 148 61 De artsen hebben niet alleen aan de ouders van de kinderen gevraagd hoe het ongeluk precies was ge beurd, in 50 gevallen hebben zij ook nagevraagd of men dacht dat het te voorkomen was geweest. In 41 van deze 50 gevallen dach ten de ouders dat het ongeluk in derdaad niet had hoeven gebeu- Wat betreft de uitwerking van de verbranding met koffie en thee bevelen de onderzoekers aan om potten te gebruiken waar het deksel van boven niet makkelijk uitvalt als de zaak omkiepert. Dan krijgt een kind niet meteen de hele golf hete vloeistof over zich heen en dat kan schelen voor de ernst van de brandwonden. In Denemarken, waar kennelijk veel ernstige brandwonden bij kinderen te wijten waren aan los se filters op koffiepotten, is zelfs wel eens een actie gevoerd voor veiliger potten. Maar het allerbeste blijft natuurlijk volle potten en pannen ver buiten bereik van kinderen te houden. Heel kleine kinderen blijken het vaakst het slachtoffer te worden, en dan nog in het bijzonder kleine jongetjes. De artsen vertellen hier verder geen bijzonderheden over, maar den kelijk komt dit doordat jongetjes vaak wat woester in hun bewe gingen zijn en doordat men heel kleine kinderen nogal eens hoog bij de tafel zet - hetzij in een kin derstoel, hetzij op schoot - waar door zij makkelijk van alles naar zich toe kunnen trekken. Klokken in huis zijn zowel functioneel als decoratief Nog veelzijdiger kan een combinatie van klok, thermometer en barometer zijn. Wie als doe- het-zelver bij de tijd is, kan ze zonder meer zelf maken. Het batterij-uur werk met een wijzerplaatdikte van 12 millimeter is los te koop in een klokken winkel. Ook voor een barometer en thermometer kan men hier terecht. Voor de klok zal de diameter 16 centimeter moeten zijn. Over de wijzerplaat komt een glasdeksel van dezelfde afmeting. De wijzers zijn 7 centimeter lang. Het aanzien van de klokbarometer wordt vooral bepaald door de houtsoort. Aan te bevelen is gevlamd dennehout. Een plank van ongeveer 65 bij 20 centimeter is voldoende. Voorts is nog een lat van 3 centimeter breed, 1 centimeter dik en 13 centimeter lang nodig. Tenslotte kleurloze vloeibare wasbeits en houtlijm. De kast van de klok is niet moeilijk te vervaardigen. Gebruik bij het uitzagen een schrobzaag voor het profiel. Massief hout laat zich het best in de juiste vorm verwerken. Dat lukt beter dan bijvoorbeeld gefineerd spaanplaat. Bij de houthandel of meubelmaker kan men het tevoren op 12 millimeter dikte laten afschaven. Teken eerst de vorm van de voorplaat op papier. Vouw de tekening dan in de lengte doormidden en gebruik de twee helften om de vorm op het hout over te brengen. Dat is de aangewezen methode om de voorkant symmetrisch te krijgen. De klok wordt in zijn geheel 65 centimeter hoog en 13 centimeter breed. Alleen achter het uurwerk is de breedte 19,5 centimeter. Nadat de hou ten vorm is uitgezaagd worden de randen met schuurpapier glad ge maakt. Uit de lat wordt een raamwerk gemaakt voor de achterkant. Dit lijmt men in elkaar. Daarna wordt het eveneens met lijm op de achterzijde beves tigd. Het hout wrijft men met wasbeits in. Na een half uur kan de oppervlakte met een zachte borstel bewerkt worden. De „vlam" van het materiaal komt dan sterk naar voren. In het midden van de cirkel, waar de klok komt, moet een gat geboord worden voor de wijzers. Daarmee wordt de wijzerplaat vastgezet. Er overheen komt de glazen deksel die men nog eens met kleine koperen spijkertjes bevestigt. Het uurwerk wordt aan de achterkant aange bracht. Barometer en thermometer worden met kleine schroefjes, die men in de winkel bijgeleverd krijgt, op een plank bevestigd. Op de steunlat aan de achterkant wordt tenslotte een schroefoog geplaatst, de klok kan worden opgehangen. Met de nadering van het koude sei zoen wordt het hoog tijd na te gaan of er niet iets moet worden gedaan aan het tochtvrij maken van de woning. Voor huizen die bedekt zijn met dakpannen, zijn er op de zolder al diverse isola tiemogelijkheden. Men kan wan den van een isolerende laag voor zien door materiaal te brengen dat aan een kant is afgewerkt met een gebitumeerde laag met dampremmende werking. Tegen het dakbeschot kan speciaal zolderplaat worden bevestigd. Zo'n plaat is aan een kant bekleed met glaswol en aan de andere met eèn stevige afwerking, zodat deze kan worden behangen of ge- Toch veel gezelliger zo'n versierd rekje Een blankhouten on beschilderd krui denrekje of wandrek voor voorraadbus- sen kan door elke huisvrouw zelf van fleurige decoraties worden voorzien Om een fraai resul taat te krijgen, wordt het kastje eerst in een basiskleur ge schilderd. Maak het hout goed glad en zet het eenmaal in de grondverf. Daarna schuren en eventu eel plamuren. Zo nodig wordt nog een Keer grondverf aan gebracht. Daarna kan men de glanslak gebruiken. Een „an tieke" kleur als don ker- of oudgroen voldoet uitstekend als ondergrond. Teken daarna voor zichtig de figuren over op het hout werk. Met diverse kleuren de vlakken invullen en eventu eel nog met een fijne penseel met zwarte verf omtrekken. Nog eenvoudiger is het bij een kantoor boekhandel of han- denarbeidzaak op- plakfiguurtjes te kopen. Die worden uitgeknipt en 10 tot 20 seconden in handwarm water gelegd. Vervolgens plaatst men de plaatjes met de voorstelling naar boven op een voch tige doek. Volgens eigen ontwerp wor den de plaatjes dan in een handomdraai op het kruidenrek geplakt. Druk ze nog even met een droge doek stevig aan. zo dat alle luchtblaas- jes verdwijnen. Na ongeveer twee uur zitten de afbeeldin gen „muurvast" en kunnen ook niet meer worden ver wijderd. schilderd. De platen kunnen makkelijk op maat worden ge sneden. Vóór de bevestiging wordt op de balken een latje ge timmerd op vier centimeter af stand van het dakbeschot. Men plaatst dan de platen achter dit latje, waarbij de naden tussen de platen ook met een latje worden afgewerkt. Dan kunnen voor de thermische isolatie van daken en vloeren nog speciale dekens worden toege past. Zo'n deken is aan een zijde voorzien van een dampremmen de laag. De andere kant is geper foreerd, om ventilatie mogelijk te maken. De deken heeft aan beide zijden spijker-flenzen. De isolatie van woningen met een lieten dak is een minder eenvou dige zaak. De tocht onder een rie ten dak ontstaan doordat er door de wind overdruk op èèn kant van de kap komt. De ruimte tus sen de rietstengels en een onvol doende kapaansluiting laten koude lucht naar binnen zolang de druk binnen lager is. Tochtbestrijding moet hier dus zijn gericht op een zodanige dichting, dat geen overdruk meer wordt toegelaten. Het aanbrengen van steenwol. glaswol of dergelijk tochtwerend materiaal heeft in dit geval dan ook nauwelijks Een betimmering van houtwol, cementplaten of stucwerk biedt evenmin garantie voor een effec tieve tochtbestrijding. Door de wisselende over- en onderdruk, in combinatie met temperatuur wisseling, raakt tegen de sparren geniet plasticfolie gemakkelijk los en gaat klapperen. Dit is dus ook al geen bevredigende oplos sing. De aansluiting tussen kap en muur kan worden behandeld volgens de zogenaamde Rietdex-metho- de. Rietdex is speciaal ontwik keld voor gebruik bij rieten da ken. Het is een zelfhechtende plastic, die heel goed kan worden vermengd met polystyreen(tem- pex)-korrels. Men neemt dan een verhouding van 25 delen korrels op een deel Rietdex. Men kan met de hand mengen; het materiaal tast de huid niet aan. De korrel massa wordt met een plastic trof- feltje aangebracht. Men moet de massa goed aandrukken. Na eni ge dagen wordt de afgestreken bovenlaag weer met Rietdex be handeld. Als de wind dwars door het riet komt, maakt men een dunne, elastische plasticlaag aan de bin nenkant van de rietkap. Zo blijft het riet, als men dat wenst, toch zichtbaar. Wind, vuil en spinrag worden echter geweerd. Een der gelijke plasticlaag (Rietdex 2) be schermt het riet tegen vocht van binnenuit. Het verdient de voor keur om het materiaal onder hoge druk tussen de stengels te spui ten. Er kan ook met de kwast worden gewerkt. Vooral de kieren moe ten goed worden behandeld. Het beste resultaat verkrijgt men door twee behandelingen te ge ven met een tussentijd van 48 uur. Men brengt het materiaal zo dik op, het net niet langs het riet loopt. Als men het dak betimmert, moet er worden gezorgd voor een her metisch gesloten oppendak. Board platen worden aan elkaar gelijmd. Datzelfde geldt ook voor polystyreenplaten. Dit materiaal is bijzonder brandbaar, en moet dan ook altijd worden bedekt met bijvoorbeeld hout- of gipspla ten. Voor de afdichting tussen betim mering en wanden kan men het beste elastische kit gebruiken. Poreuze materialen moet men alleen verwerken als daarachter een gesloten oppervlak is. Voorts moet bij het betimmeren reke ning wordén gehouden met de werking van het riet. De kap zal meestal enigszins doorbui gen. Gemakkelijk scheurend materiaal als steengaas en stucwerk kan be ter niet worden gebruikt. Een juiste installatie van de cen trale verwarming is ook een zeer belangrijke zaak. Het verdient aanbeveling bij de aanleg een verwarmingsadviesbureau in te schakelen. Het gebruik van ra diatoren moet men vermijden bij centrale verwarming onder riet. Hiervoor in de plaats neemt men convectoren, die zoveel mogelijk evenwijdig aan de zijgevel van de woning worden geplaatst. Zo ont staat er een soort warmtegor- dijn, dat eventuele tocht kan op vangen. Als dan het dak helemaal tochtvrij is gemaakt, worden er tochtstrips bij ramen en deuren aangebracht. Nog aanwezige strips moeten worden gecontroleerd. Er zijn di verse soorten in de handel. Tochtprofielen worden in stan daardlengten geleverd, compleet met bevestigingsmateriaal. Ze kunnen zijn gemaakt van alumi nium of PVC. Men moet er op let ten, dat het materiaal gegaran deerd weerbestendig is en ook soepel blijft bij extreem lage temperaturen. Over het bestralen van voedsel om de houdbaarheid te verlengen is door tal van deskundigen zoveel goeds ge schreven datje er bijna achterdochtig van wordt. Conservering met gam- mastralen zou volkomen onschade lijk zijn. In de Verenigde Staten heeft men na ruim dertig jaar proeven nog nooit enige schadelijke invloed op mens en dier ontdekt. De smaak, kleur en geur blijven volko men behouden en de voedingswaar de loopt minder terug dan bijvoor beeld bij het koken of inblikken. Be straalde produkten blijven gemid deld twee tot drie keer langer vers. Na een onderhoud met drs. W.F. Ooster- heert en ing. H.G. Heins van de Stich ting Proefbedrijf Voedselbestraling in Wageningen kreeg ik een pak do cumentatie waar ik twee dagen mee bezig was zonder ook maar een wanklank over het procédé te ont dekken. Informaties bij onafhanke lijke organisaties en instituten die er niet zo direct bij betrokken zijn (door mij benaderd uit een zucht naar ob jectiviteit) leverden evenmin enige tastbare bewijzen dat bestralen van voedsel gevaar zou kunnen opleveren voor de consument. Mislukt Enkele jaren geleden probeerde Albert Heijn bestraalde champignons te in troduceren in samenwerking met het Wageningse proefbedrijf, dat zich al tien jaar bezig houdt met bestraling. De angst voor het woord bestralen dat gedachten oproept aan kernex plosies en Hirosjima was niet bepaald bevorderend voor de kooplust van het publiek. Bovendien stelde men de klant voor de keuze met de infor matie op de pakjes: „verse champig nons of „bestraalde champignons Terwijl de bestraalde champignons juist langer vers blijven dan de niet bestraalde geef je met een dergelijke vergelijking het tegenovergestelde aan. De gammastralen die worden gebruikt worden uitgezonden door radioactief materiaal. Alle deskundigen wier ar tikelen wij hebben gelezen zijn er volledig van overtuigd dat bestraalde produkten niet radioactief kunnen zijn. Je krijgt van licht uit een lamp immers ook geen elektrische schok? Voor de consument zou het conserve ren via bestraling grote voordelen bieden boven de andere methoden, mits het inderdaad niet schadelijk is. Chemische middelen kunnen wél de smaak beinbloeden en kunnen bo vendien gevaarlijk zijn. Onlangs nog ontdekten de Amerikanen dat nitriet - onder meer gebruikt om vlees langer houdbaar te maken - kanker kan verwekken. Het verhitten van voedsel gaat vaak ten koste van de smaak en de voedingswaarde. Bij diepvriezen wordt de groei van bacte riën hoogstens gestopt, de micro-or ganismen worden niet gedood. Het pekelen of roken van vlees bijvoor beeld maakt er - wat smaak betreft - een ander produkt van. Langer vers Door bestraling worden de bacteriën en schimmels die bederf veroorzaken onwerkzaam gemaakt. Daardoor worden de produkten langer houd baar. De stralen doden bovendien ziektekiemen (zoals paratyfusbacte- riën) en parasieten (lintwormen bij voorbeeld), evenals insekten en hun eieren. Zij voorkomen het kiemen van aardappelen en uien en verkorten de kooktijd van gedroogde groen te. Het produkt blijft daarbij in de staat waarin het zich bevindt (vochtig heidsgraad en temperatuur blijven gelijk). Diepgevroren produkten kunnen daarom via bestraling bacte riën-vrij worden gemaakt. Het pro dukt kan behandeld worden in de verpakking. Er is dan geen kans op herbesmetting. Er treedt geen tempe- ratuursverhoging op. Rauwe produk ten blijven dus rauw. De mensen van het proefbedrijf geven toe dat bestralen ook zijn beperkin gen heeft. Lang niet alle voedsel kan op deze manier worden behandeld omdat anders de smaak, geur of kleur kan verminderen. Het gehalte aan eiwitten, vetten en koolhydraten wordt niet aangetast. Wel kunnen er verliezen aan vitaminen optreden. Die zijn dan zeker niet groter dan bij inblikken of diepvriezen. Niet voor komen kan worden dat bestraalde aardappelen uitdrogen of schimme len door slecht bewaren. Te lang be stralen zou alleen de kwaliteit van de produkten verminderen, zoals bij voorbeeld het te lang koken van bloemkool de smaak bederft, zonder dat zij overigens schadelijk worden. Waarom dan zoveel voorzichtigheid als er geen gevaar bestaat en alleen voordeel? Overheid Voor het in de handel brengen van be straalde levensmiddelen eisen de overheden in de hele wereld dat er om toestemming wordt gevraagd voor elk produkt afzonderlijk. Goedkeu ring komt er alleen na uitvoerig on derzoek van deskundigen, ook in Ne derland. Op de verpakking moet bij ons duidelijk worden vermeld dat het produkt is bestraald. Dat wordt aan geduid met een symbool, een cirkel tje waarvan het bovenste gèdeelte in vier schijfjes is gehakt met daarin een bolletje boven twee blaadjes. Lang niet alle consumenten zullen de betekenis van het symbool kennen. Ing. Heins zegt erover. „De andere conserveringsmethoden zijn in de praktijk ontstaan. De wetten moesten daarom achteraf worden gemaakt. Bestralen komt vanuit de weten schap. De overheid heeft dus de kans om de zaak vooraf te controleren en te beproeven, hetgeen dan ook ge beurt". Naar zijn mening zal er in de tachtiger jaren geen toestemming meer nodig zijn omdat dan iedereen overtuigd zal zijn van de onschade- liikheid van het voedselbestralings- procédé. De overheid heeft moeite om het pro cédé in de bestaande wetgeving in te voegen, zegt drs. Oosterheert. Top ambtenaren in Duitsland weigerden enige tijd geleden een grote partij be straalde uien omdat zij geen richtlij nen konden vinden voor dit soort produkten. Producenten en expor teurs vrezen dat hun produkten door dergelijke maatregelen in opspraak komen, hetgeen het toepassen van bestraling niet stimuleert. In Rus land, Canada, de Verenigde Staten, Israël en Frankrijk wordt de methode overigens in de praktijk toegepast om het ontkiemen van aardappelen te remmen. Rusland en de Verenigde Staten gebruiken de stralen ook om insekten in graan te doden. In ons land is toestemming gegeven voor bestraling varj onbeperkte hoeveel heden aardappelen, uien, kippen, champignons en van beperkte hqe- veelheden voor consumptie bestem de asperges, aardbeien, kruiden, gar nalen en verse vis. Astronauten De Amerikaanse astronauten van de Apollo in 1972 vertelden na hun tocht de commissies van het Amerikaanse congres hoe lekker hun bestraalde kaas en ham op roggebrood hadden gesmaakt. Eenmalige gebruiksarti kelen voor ziekenhuizen, zoals injec tiespuiten en handschoenen, worden in Nederland en enkele andere lan den via bestraling gesteriliseerd. Alvorens bestraalde produkten even wel volledig de consumptiewereld kunnen veroveren moet volgens Oos terheert en Heins het publiek eerst duidelijk worden gemaakt dat alle vrees voor stralingsgevaren volko men ongegrond is. Voor de organisa ties die de belangen van de consu menten behartigen lijkt de toepas sing van het procédé verder af dan het is. Een woordvoerder van de Consu mentenbond vertelde ons dat zijn or ganisatie er zich nog niet mee heeft bezig gehouden, in de veronderstel ling dat het proces nog in een proef stadium verkeert. Toch kritiek In een oudere uitgave van het blad Voedsel hebben we toch enige kriti sche kanttekeningen over het be stralen gelezen, die meer verontrus ten door hun vaagheid dan door hun bewijsvoering. Dr. Walter Herbst, al dus het blad, heelt gewaarschuwd te gen mogelijke nadelige effecten van voedselbestraling. In 1970 rappor teerde de Gezondheidsraad hierom trent in zijn verslag over de jaren 1966-1969, echter zonder zich uit te spreken over zijn bevindingen. De controle bij de bron (in dit geval nog Wageningen) moet honderd procent zijn om menselijke fouten en malafi de praktijken te voorkomen. Con trole achteraf is namelijk niet moge lijk omdat nooit aangetoond kan worden dat voedsel wel of niet be straald is, of in welke mate. Bij de bestralingen zouden voorts bepaalde micro-organismen, die het overleven, weerstandsvermogen tegen de stra ling kunnen opbouwen. Deze moge lijkheid bestaat ook bij de conventio nele methoden, zoals koken, zegt men in Wageningen. Drs. R. M. Ulmann, ex-directeur van de Stichting Proefbedrijf Voedselbe straling in Wageningen, zegt in zijn boekje Straalvers Voedsel over de kritiek, dat het moeilijker is aan te tonen dat iets onschadelijk is dan dat iets schadelijk is. Zijn argumenten om duidelijk te maken dat gevaar ui termate onwaarschijnlijk is. zijn: De gevolgde methode is in wezen niet verschillend van de hitteconserve- ring (zoals koken). De hoeveelheid reactieprodukten is zo gering dat zij zelfs niet door verfijnde meetappara tuur aantoonbaar zijn, als van st raling afkomstig. De vele en langdurige voederproeven hebben tot nu toe nooit enige schadelijke werking kunnen aantonen. Dat laatste kan men van chemische conservering ze ker niet zeggen. De Wereld Gezond heids Organisatie heeft overigens al in 1976 de bestraling van acht \'ot> dingsmiddelen goedgekeurd: en wel van tarwe, aardappelen, uien, kip. vis, rijst, aardbeien en papa va's HARRY BOUTS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13