'Karakter Oranje Nassaulaan niet verwoesten' je/cfse agenda Wassenaar koopt bunkercomplex Rijksdorp voor één miljoen 'Wethouder Gordijn doet de Leiderdorpse politiek geen goed "EG moet groeien naar grotere eenheid" DINSDAG 17 OKTOBER 1978 Dinsdag WARMOND - "We moeten ons niet laten verleiden tot het verwoesten van het karakter van de Oranje Nassaulaan. Dat zou ik werkelijk het begin van het einde vinden." Dat zei Cees van Kuyen gisteravond tijdens zijn laatste optre den in de commissie ruimtelijke ordening. Op tafel lag een aantal bezwaren te gen het bouwplan Lommerlust. Negen bewoners van de Oranje Nassaulaan maakten onder ande re bezwaar tegen de ontslui- tingsweg van de nieuwe wijk. De bewoners verwachten dat de ont sluiting, die tegenover het be staande Nassaupark is geprojec teerd, veel verkeersoverlast zal veroorzaken. Bovendien maakten de bewoners bezwaar tegen de aanleg van fietspaden aan weerszijden van de Oranje Nassaulaan. Alterna tieve routes behoren volgens hen tot de mogelijkheden. De bezwaarden pleiten zelfs voor een parallelweg die het gebied ten noordwesten van de laan zou kunnen ontsluiten. Van Kuyen hierover: "De verkeersproble men worden bijna onoplosbaar. Je zou haast gaan voelen voor de suggestie van een parallelweg. Het aanleggen van een dergelijke weg geeft echter grote risico's." Bebouwing Van Kuyen doelde daarmee op verdere bebouwing aan de Oranje Nassaulaan. Een volgens hem ongewenste ontwikkeling die ook in tegenspraak is met het streekplan Zuid-Holland West. Daarin wordt gesteld dat de dorpen niet verder moeten groeien. Bo vendien is van Kuyen van me ning dat beperkingen aan de auto voor het woon-werkverkeer aan vaard moeten worden. "Je kunt de wegen niet blijven verbre den," aldus Van Kuyen. De commissieleden Timmerman en Bonjer vroegen om ook de alter natieve fietsroutes (onder andere die langs de Schiphollijn in de richting Leiden) bij de overwe gingen te betrekken. Fietspad Burgemeester De Vreeze wilde daar niet al te lang bij stilstaan en kwam op de proppen met een plan voor fietspaden langs de Oranje Nassaulaan. Een deel van de fietsroute zal door Lommer- lust en de Warmonderhof worden geleid. Daarmee kwam De Vree- ze enigszins tegemoet aan de wensen van de negen bewoners. Het overige gedeelte van de fiets route komt aan weerszijden van de rijweg. Aan de oostzijde van de weg stuit dat op moeilijkheden. De Vreeze wekte de indruk dat het hier niet om onoplosbare moeilijkheden Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 21 uur. Troef, Noordeinde 2 a, talencursussen; cabaret, 20-22 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, publi- citeitsgroep; jazzballet; zelf kleren maken; tekenen en schilderen, 20 uur. Leidse Schouwburg, Haagse Comedie met "De voorpagina", 20.15 uur. Rapenburg 102, ledenvergadering ver eniging milieudefensie, 20 uur. Stadhuis, cie. volkshuisvesting, 20 uur; algemene raad energiebedrijf Rijn land. 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. maat schappelijk welzijn. 20.30 uur. Woensdag De eerste 2 landhuizen in plan Lommerlust. In totaal zullen er nog 10 landhuizen en $8 woningen in de sociale sfeer gebouwd worden. De verkeersafvoer van de nieuwe wijk levert problemen op. gaat. In hoeverre het karakter van de laan daarbij gehandhaafd kan worden, moet nog blijken. Het is de bedoeling dat er een nader onderzoek wordt ingesteld naar de verkeerssituatie op de Oranje Nassaulaan. Intussen blijft het gemeentebestuur aandringen op j een verbreding van de Haarlem mertrekvaart. Warmond hoopt dat het bij een verbreding van die I weg minder doorgaand verkeer te verwerken krijgt. Oegstgeester raad achter kandidatuur Bezemer voor Energiebedrijf OEGSTGEEST - "Van Belle móet zich neerleggen bij het besluit van de gemeenteraad van Oegst- geest om kandidaat te zijn voor het plaatsvervangend lidmaat schap van het college van beheer van het streekenergiebedrijf." Aldus zette Oegstgeester CDA fraktievoorzitter Van Hazel in een fel uitgesproken rede zijn stellingname in deze kwestie uit een. De gemeenteraad van Oegstgeest was gisteren in een extra raadsvergadering bijeen om een kandidaat te stellen voor een zetel in het hoogste bestuurs orgaan van het Energiebedrijf Rijnland. Tijdens de vorige raadsvergadering was deze beslissing aangehouden in afwachting van nader overleg met Leiderdorp. Deze laatste gemeente en Oegstgeest hadden namelijk in 1973 een afspraak gemaakt eikaars kandidaat om de vier jaar wisselend te steunen. Omdat Oegstgeest deze afspraak in strijd met de reglementen van het energiebedrijf zelf achtte, wilde zij een poging doen ten minste ook de Oegstgeester wethouder Van Belle voor herbenoeming kandidaat te kunnen stellen. Niet gevoelig "Leiderdorp bleek echter voor dit compromisvoorstel niet gevoe lig," aldus burgemeester Van Eij- singa. B en W stelden de raad dan ook voor om voor lö^procent de eenmaal gemaakte aflbraak na te komen en de Leiderdorpse kan didaat wethouder Bezemer te ondersteunen. Maar dit hield te vens in dat Van Belle dan als plaatsvervangend lid voorgesteld zou moeten worden. Omdat nog onzeker is of hij zelf wel als zodanig in het energiebedrijf zitting wel nemen stelde Van Ha zel zijn fractiegenoot Van der Reiden voor, om in dat geval voor die plaats in aanmerking te kun nen komen. Wethouder Van Belle was zelf niet aanwezig om dat hij in het buitenland verbleef. Vertrouwen D'66 raadslid Wuisman, hoewel eens met de ondersteuning van de Leiderdorpse kandidaat, wen ste beslist geen wissel te trekken op het vertrouwen van de raad in Van Belle als wethouder, zoals naar zijn mening het CDA deed. "Maar ik vind ook dat Van Belle het plaatsvervangend lidmaat schap moet aanvaarden," zo zei hij, "omdat de reglementen van het streekenergiebedrijf tenslot te volgens ons ook zeggen dat zo'n lid uit het college van B en W moet komen." Burgemeester Van Eijsinga vatte de mening van de gehele raad samen met de uitspraak erin te vertrouwen Van Belle vandaag tot acceptatie van de wens van de raad te kunnen brengen. Overi gens kiest de algemene raad van het energiebedrijf zelf uit haar midden de leden en plaatsver vangende leden van het college van beheer. En dit kunnen dan alleen die leden zijn die door hun eigen of een andere gemeente hiervoor zijn kandidaat gesteld. De collegeleden verdelen dan weer onder elkaar de verschil lende deeltaken in het bestuurs orgaan. Graafwerkzaamheden in de Zoeterwoudse Dorpsstraat. Deze week is men in de straat bezig met de vernieuwing van de riolering. Daardoor is de straat de komende dagen in beide richtingen voor het verkeer afgesloten. De kosten van deze nieuwe riolering bedragen 30.000 gulden. Tegelijkertijd wordt op het kruispunt Dorpsstraat-Noordbuurtseweg-Watertje een vluchtheuvel aangebracht, zodat het voor het autover keer onmogelijk wordt gemaakt om linksaf te slaan vanaf de Noordbuurtseweg. Dit was voorheen ook al verboden maar toch werd deze regel nog vaak overtreden: veel automobilisten gebruikten het Wateije als doorgaande route naar de Zuidbuurtseweg en Weipoortseweg en dat is niet de eigenlijke bedoeling van deze winkelstraat. Aan het einde van deze week hoopt men de werkzaamheden af te kunnen ronden. Gedurende deze tijd is het Watertje via.de Loethe bereikbaar. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid via de Veldzicht straat en Ambachtsherenweg. LEIDERDORP - "De lokale CDA- voorman Gordijn ondertekent een oproep om te demonstreren in Den Haag tegen Bestek '81, programma waarvan eenieder overtuigd is dat de aangekondig de bezuinigingen zeer noodzake lijk zijn en mede opgesteld door CDA-bewindslieden." aldus een letterlijk citaat uit de openings woorden van de heer Van der Meulen, voorzitter van de afde ling Leiderdorp v.an de WD, gis teravond tijdens de ledenverga dering. Hij vervolgde: "Normaal gespro ken is het niet fout om tegen be leidsvoornemens van een rege ring te protesteren, ook indien de eigen partij hierin vertegen woordigd is. Maar hier ligt de zaak anders. Wethouder Gordijn dient zich te realiseren dat hij een zware last op zijn schouders neemt en de politiek zacht gezegd geen goed doet indien hij meent mee te kunnen doen aan bijeen- komsten onder de kretologie die op de bezuinigingsplannen is losgelaten. Het ten onrechte kweken van angstgevoelens bij de Nedrland- se bevolking of in ieder geval bij een gedeelte hiervan, tegen beter weten in, zet de politiek in een duister licht en dient bij het CDA langzamerhand verleden tijd te zijn, althans in de politiek. Maar ja, wat wilt u, het is niet makke lijk voor een partij waarvan de heer Reugebrink, toch iemand met een zware stem, nu na de verkiezingen zelf concludeert dat zijn partij, het CDA, een partij zonder gezicht is" Wethouder C. Gordijn (CDA), die een krantenadvertentie met de Gordijn: "Onaanvaardbaar dat arbeidsongeschikten en anderen die niet voor hun rechten kunnen opkomen door dit kabinet gewoon van de tafel geveegd worden, alsof ze niet bestaan." oproep te demonstreren tegen de voornemens van het kabinet on dertekende: "Ik heb die adver tentie ondertekend als CNV'er en dat staat er ook duidelijk bij. Ik ben het geheel eens met de vak- bondsvoorrtiannen die opkomen voor de mensen die zich niet kunnen verdedigen en die zelf geen stem hebben. Het is voor mij onaanvaardbaar dat de arbeidsongeschikten en ande ren die niet voor hun eigen rech ten kunnen opkomen door dit kabinet gewoon van de tafel wor den geveegd alsof ze niet bestaan, in deze kwestie ben ik het geheel eens met Aantjes, het is een kwestie van gerechtigheid dat we voor deze mensen opkomen. Ik ben benieuwd hoe mevrouw Gehner (WD red.) die mijn por tefeuille van Welzijnszaken heeft overgenomen overtWee jaar over deze kwestie denkt." WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad is gisteravond ak koord gegaan met de aankoop van het bunkercomplex Rijks dorp, dat achter de gelijknamige villawijk in de duinen ligt. Het gebied van ruim vier hectare wordt voor een bedrag van 2.550.000 gulden (54 gulden per vierkante meter) gekocht. Volgens het college van burge meester en wethouders is het mogelijk woningbouw op be perkte schaal in dit gebied te ple gen, waarmee dan een afronding van de villawijk Rijksdorp tot stand gebracht zou kunnen wor den. Vanuit de raad plaatsten enkele sprekers vraagtekens bij het voorstel. Zo vroeg D'66-er Nieu- wenhoven zich af of het "afron den van de villawijk" geen gele genheidsargument was, dat ach teraf is bedacht. Hij zei nooit eer der gehoord te hebben dat de villawijk niet afgerond zou zijn. Een prijs van meer dan vijf tientjes voor één vierkante meter voor een terrein dat oorspronkelijk de bestemming "natuurgebied" heeft vqnd de D'66-er wel erg aan de hoge kant. Voor natuurgebied wordt vaak niet meer dan 2 gul den per vierkante meter betaald en in Wassenaar misschien hoog stens 10 gulden, zo steide Nieu- wenhoven. Op de opmerking van Nieuwzwaag (WD), die namens zijn fractie akkoord ging met de aankoop, dat de daar te bouwen woningep "bij voorkeur aan Wassenaar in gezetenen" moeten worden ver kocht, becijferde Nieuwenhoven dat de woningen bijna één mil joen moeten gaan kosten. Hij gaf toe dat daar wel een markt voor is in een fraai duingebied, zodat de gemeente er wat de ex ploitatie van het terrein betreft wel uit zal springen. Toch toonde hij zich weinig ingenomen met de transactie: waarom laat de ge meente zich dit terrein door De fensie, die het tot nu toe in eigen dom had opdringen? "Gezegd wordt dat er andere gegadigden zijn, maar als de gemeente vast houdt aan de bestemming na tuurgebied dan zal men toch weinig met dat terrein kunnen beginnen", aldus Nieuwenho- Nieuwzwaag vond in de kwets baarheid van het gebied wel het belangrijkste argument om tot aankoop over te gaan. Ook de CD A-fractie, op Van Klaveren na, ging akkoord met de aan koop. Greep, PvdA-woordvoer- der, had eveneens zijn twijfels over de hoogte van de prijs per vierkante meter. Ook zou het ge bied als natuurgebied in stand gehouden kunnen worden.rden. Mevrouw Van der Heiden-Bak ker (Werkend Wassenaar) deed de suggestie het terrein eens door een landschapsarchitect te laten bekijken. Dit werd door wethou der Van Dingstee overgenomen. Bij de stemming verklaarden al leen de twee PvdA-ers, Van Kla veren (CDA) en Nieuwenhoven (D'66) zich tegen het voorstel tot aankoop. Staatssecretaris Van Eekelen voor VVD-Leiderdorp: LEIDERDORP - "De EG moet ge leidelijk uitgroeien van een zui ver economische unie zoals we die nu kennen, naar een grotere eenheid. Dan ontstaat voor klei nere landen als Nederland de mogelijkheid zich verder te ont-1 wikkelen en de exDort te bevor deren en wordt voorkomen dat de grotere Eurooese mogendhe den, zoals de Bondsreoubliek en in mindere mate Engeland en Frankrijk, de dienst uitmaken", aldus VVD'er en staatssecretaris van defensie Van Eekelen, gis teravond in zijn toesoraak tot de afdeling Leiderdoro van de WD. Van Eekelen toonde zich een groot voorstander van Eurooese een wording. Volgens hem is het aan het bestaan van de EG te danken dat gedurende de huidige eco nomische crisis door de Eurooe se landen geen imoortbelemme- ringen en andere Drotectionisti- sche maatregelen zijn genomen, zoals wel het geval was in de jaren dertig. Omdat, naarmate de be voegdheden van de EG toene men, de behoefte aan eèn con trolerend orgaan groter wordt, drong de staatssecretaris aan oo deelname aan de Eurooese ver kiezingen van volgend jaar, waarbij voor de eerste maal een Eurooees Darlement met ver gaande controlerende taken wordt gekozen. Eén van de meest actuele Droble- men van de laatste jaren', de wer keloosheid, dient volgens Van Eekelen, ook in Eurooees ver band te worden ODgelost..In Ne derland moeten we er volgens de bewindsman naar streven te ko men tot steeds meer vormen van hoogwaardige industrie en we moeten onze talenten gebruiken om de economische oroblemen od te lossen. "Ik ben niet overtuigd van het oer- manente karakter van de werke loosheid, zoals sommigen, wel beweren en evenmin van de on- oolosbaarheid van het energie- orobleem. In iedere generatie zijn wel onheilsDrofeten ODgestaan, Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. Troef, Noordeinde 2 a, "Meidengroep' 20-22 uur; sport. 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 19.30 uur; etsen; jazzballet; tekenen en schilderen; gitaar; potte- bakken, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren- sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje. 18-19.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden 19.30-20.30 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586. Bejaardentehuis "Huis op de Waard" marktdag, 10.30-22 uur. Stadhuis, cie. verkeerszaken, 15.30 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoor- straat 17, cyclus "Magie der getallen" 20 uur. Rijksherbarium, avond over Ikebana, 20 Donderdag Troef, Noordeinde 2 a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; fotografie; saxofoon; Leidse Go- club, 20 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembrugge, ruilavond philatelica 19.30 uur. LAK-theater, LAK-Cinema: "Stroszek van W. Herzog, 19, 21 en 23 uur. Augustinus, film "Het Rendez-vous". Antonius Clubhuis, open-avond FNV- Vrouwen, 20 uur. Stadsgehoorzaal, voorlichtingsavond Stichting onder eigen dak, 20 uur. Stadhuis, cie. economische aangelegen heden, 20 uur; cie. ruimtelijke orde ning, 20 uur. Oranjelaan, Zoeterwoude, opening Mul tifunctioneel Centrum, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, begelei- dingscie. Oude-Dorp, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 13 tot 20 oktober door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 071-120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753 Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd - Ge zondheidscentrum, .Berkenkade, tel. 410131. Spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van Van der Meulen: "CDA kweekt ten onrechte angstgevoelens die od afzienbare termijn i hebben voorsDeld. Wij moeten- over de huidige oroblemen heenkijken en ons richten od de toekomst", aldus Van Eekelen, die od de kritiek van Den Uyl dat meer winst niet automatisch meer werkgelegenheid betekent, als reactie had, dat het kabinet er od het ogenblik naar streeft door het nemen van algemene maatre gelen een zodanige sfeer te scheDDen, dat het klimaat m Ne derland verbetert. Hierdoor komen mensen met nieuwe ideeën en met nieuwe vi- sie's, waardoor nieuwe arbeids- olaatsen worden geschaDen, al dus de bewindsman. Eén van die LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2