"We willen van het gemier af" GEEN OVERBODIGE LUXE Calamiteitenleiding van vier miljoen Xienw bestuur De Rijnstreek -BBBB3EF Noordwij kerhout wil hom of kuit over plannen rond Oosterduinsemeer Duizend Rijnsburgers "storten"zich weer op het trimzwemmen Water van de Rijnstreek wordt duurder Plan voor reuma-hulpgroep in Katwijk en omgeving DINSDAG 17 OKTOBER 1978 JOORDWIJKERHOUT - "Het beleid van de provincie hinkt volgens ons op twee gedachten. Aan de ene kant belooft men om van het Oosterduinse meer een recreatie gebied te maken. Aan de andere kant is er nog steeds niet besloten of de kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden weer vergunning krijgt om zand uit het meer te halen. En dat is tegenstrijdig." Aldus wethouder Heemskerk van Noord wij kerhout. Vorige week heeft het college van burgemees ter en wethouders van die ge meente de toezegging gekregen dat het Oosterduinse meer op kosten van de provincie tot een recreatiegebied gemaakt zal worden. Een natuurgebiedt, dat voor iedereen toegankelijk zal zijn. Er wordt nu op warme dagen al druk gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de voormalige zandafgraving biedt. met het zuigen van zand uit het Oosterduinse meer. Het zandzui- gen had toen ongeveer 10 tot 11 jaar geduurd. Er was een provin ciale vergunning voor nodig, en daaraan was de voorwaarde ver bonden dat de provincie na af loop vooreen symbolisch bedrag de beschikking zou krijgen over het meer. De provincie is inmid dels dan ook eigenaar van het meer geworden, zo deelde gede puteerde Borgman onlangs aan burgemeester en wethouders "Kustlijn" Huis ter Duin begint aan restaurantbouw NOORDWIJK - Hotel Huis ter Duin begint aan zijn laatste (nieuwbouw) fase. Burgemeester Bonnike van Noordwijk zal vol gende week woensdag (25 okto ber) de eerste paal slaan voor het zogenaamde middencomplex. Hierin komt het nieuwe "grand hotel restaurant" met zijn slechtweer-accommodaties. Ruim drie jaar geleden, op 19 sep tember 1975, sloeg gedeputeerde Buysert de eerste paal voor de bouw van het hotel- en aparte- mentencomplex. Er is dus nu beloofd dat de provin cie het Oosterduinse meer gaat afwerken. Dat betekent dat het meer nog iets vergroot wordt en dat de rechte hoeken plaats zul len maken voor een meer grillige "kustlijn" van het meer. Boven dien zullen de toegangswegen belangrijk verbeterd moeten worden om de plas rondom te ontsluiten. Er moeten zeker nog een of twee wegen bij komen. Aan de oevers zijn verder ge bouwtjes nodig om het "recreë ren" tevergemakkelijken. Tevreden is wethouder Heemskerk nog niet. Want als er op de nieuwe ontgrondings-aanvraag van Van Herwaarden toch positief zou worden beslist, dan doorkruist dat volgens hem regelrecht de andere doelstelling, het bevorde ren van de recreatie. Gedepu teerde Borgman heeft over deze kwestie vorige week geen uit sluitsel willen geven. Er wordt, zo deelde de gedeputeerde aldus Heemskerk mee, nog op deze kwestie gestudeerd door drie deskundigen. Een van de vragen is daarbij of een verdere ontgron ding de verzilting van het meer ontoelaatbaar zou verhogen. RIJNSBURG - Meer dan duizend Rijnsburgers zijn gisteren het bassin van Het Waterbos inge doken om mee te doen aan de zwemvierdaagse. Het is voor de vierde keer dat dit evenement in het bioemendorp wordt gehou den. Omstreeks vier uur arriveerde de duizendste deelnemer. De ze venjarige Kees van de Bosch liet zich gelijk met zijn tweeling broertje inschrijven. Er moest toen worden geloot om de prijs die beschikbaar was gesteld voor de duizendste deelnemer. Kees was de gelukkigste: hij mag tot 1 januari van het vol gend jaar gratis zwemmen. Zo veel als hij wil. Onder de zwemmers bevindt zich één 65-plusser: de heer Lange- veld uit Rijnsburg. Hij heeft al meermalen meegedaan aan der gelijke tochten. Al heel vroeg 's morgens stonden de deelnemers in de rij voor het bad. Om de kinderen die moes ten wachten voor zij aan de beurt waren bezig te houden, werden er de hele dag films ge draaid. Twee dagen ligt er een luchtkussen waarop de vreemdste capriolen kunnen worden gemaakt. Bovendien wordt er dagelijks gedemon streerd hoe glas moet worden gesneden en een draad moet worden gesponnen. Vrijdag, de laatste dag van de zwemvierdaagse, mogen de deelnemers verkleed aantreden. Drie zwemmers/sters, die zich volgens een jury het fraaist heb ben uitgedost, mogen tot het eind van dit jaar gratis zwem men. In het kader van de zwemvier daagse is er ook een tekenwed strijd georganiseerd. De prijs winnaars hiervan worden za terdagmiddag, als het festijn wordt afgesloten, bekend ge maakt. De tekenformulieren moeten vrijdag uiterlijk worden ingeleverd. Die zaterdagmiddag is er om twee uur een waterpolo- wedstrijd tussen Katwijk en Rijnsburg; half drie een onder waterdemonstratie; drie uur kunstzwemmen; half vier op treden Flora-band; vier uur op laten van meer dan duizend luchtballonnen. Op hetzelfde tijdstip zullen tevens de medail les worden uitgereikt aan hen die de zwemtocht hebben vol bracht. "Hom of kuit" In het antwoord op die vraag is men in Noordwijkerhout duidelijk niet zo geïnteresseerd. Men wil eindelijk wel eens hom of kuit waar het om het Oosterduinse meer gaat. "We willen van het gemier af. Als Van Herwaarden dan nog meer grond nodig heeft moet dat maar van elders komen. Noordwijkerhout heeft er nu lang genoeg mee gezeten", vindt de wethouder. Verheugd is de wethouder daaren tegen dat de ontwikkeling rond het Oosterduinse meer door deze provinciale beloftes toch in een stroomversnelling is geraakt. Nu duidelijk wordt dat het meer re creatiegebied gaat worden, kun nen de benodigde wegen in een bestemmingsplan worden on dergebracht. Agrarische grond zal hier en daar plaats moeten maken voor asfalt of klinkers. De gemeente Noordwijkerhout had trouwens al in een vroeg stadium duidelijk gemaakt dat men zelf geen geld ging stoppen in de ex ploitatie van het meer. De ge meenteraad was duidelijk van mening dat de provincie wat het meer betreft haar eigen boontjes maar moest doppen. Heemskerk sluit intussen niet uit dat zich in het wel en wee rond het Oosterduinse meer nog een andere belanghebbende zal mengen. Het is de firma BV My- bu, die aan de oever van het meer al zo'n 200 bungalows bouwde Voor nog 150 bungalows is een bouwvergunning bij de gemeen te aangevraagd. Heemskerk sluit niet uit, dat de aanwezigheid van het meer de prijzen van de bun galows flink heeft doen stijgen Het is dan ook mogelijk dat de firma ook eën bijdrage levert aan de vervolmaking van het meer als recreatiepias. BV Mybu heeft ook een terrein voor stacaravans aan de oever van het Oosterduinse meer. Daar kunnen zo'n 90 caravans staan. Het Oostduinsmeer in NoordwijkerhoutDeze zandwinplaszou recreatiegebied (met een strandje) moeten worden. Maar ook de kalkzandsteenfabriek lijkt er nog een oogje op te hebben. Voorstel van drie waterleidingbedrijven RIJNSTREEK - Volgend voorjaar al willen drie waterleidingbedrij ven uit de Alohense en Haagse regio beginnen met de aanleg van een "calamiteitenleiding" tussen Zoeterwoude en Zoetermeer. Via die leiding zullen zowel de twee bedrijven uit de Alohense regio, als het waterleidingbedrijf "De tien gemeenten" (dat de bewo ners in de omgeving van Den Haag van water voorziet) weder zijds van elkaar water kunnen be trekken in geval van leiding breuk of tijdens ramoen. De drie bedrijven zijn het waterlei dingbedrijf "De Rijnstreek" in Boskooo (dat de Alohense regio gemeenten van water voorziet, inclusief gemeenten als Wad- dinxveen en Alkemade), het wa terleidingbedrijf "De tien ge meenten" in Pijnacker en het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Aiohen aan den Rijn. bedrijf van Aio hen aan den Rijn een bedrag van f 456.000 resteert. Het waterleidingbedrijf "De Rijns treek" krijgt overigens tweeder de van het geld dat ze in de cala- miteitenlijn steekt, terug van bierbrouwerij Heineken in Zoe terwoude, één van de belangrijk ste waterafnemers van De Rijns treek. Een en ander ligt al vast in een met de brouwerijen gesloten contract. Met name de gemeen ten Leiderdoro en Zoeterwoude en de brouwerij zullen in geval van nood met die aan te leggen calamiteitenleiding geholoen zijn. Aan de aanleg van de calamitei- tenleiding, waarmee een bedrag van vier miljoen gulden is ge moeid, zal door alle drie de be drijven worden meebetaald. Het leeuwedeel van de kosten komt echter'voor rekening van "De tien gemeenten" dat f2.372.000 oftewel bijna 60% van de totale kosten bijdraagt. Dat, omdat verwacht wordt dat dat bedrijf het meeste Drofijt van de leiding zal hebben. Het waterleidingbe drijf De Rijnstreek betaalt f 1.172.000 (bijna 30%). zodat voor het gemeentelijk waterleiding- De aan te leggen leiding zal tien ki lometer lang worden en eert doorsnede hebben van 600 mili- meter. Daarmee denken de be drijven de eerstkomende twintig jaar m geval van nood de bevol king van voldoende water te kunnen voorzien. Mocht vóór die tijd blijken, dat de caoaciteit van de leiding onvoldoende is, dan zou een tweede leiding kunnen worden aangelegd. Die zou in bijvoorbeeld 1995 f8,3 miljoen kosten. Mocht in de loon der jaren boven dien blijken dat de onderlinge verdeelsleutel, die over de kosten is gemaakt niet juist is, dan zal overleg worden geoleegd over een herverdeling van de kosten. Dat zou, zo is het olan, in een in tentieverklaring van de drie oartners moeten worden vastge legd. Burgemeester Bolten van Alkema de vond die intentieverklaring gisteren on een algemene be stuursvergadering van het wa terleidingbedrijf De Rijnstreek niet ver genoeg gaan. Hij zag die kwestie liever in het contract zelf oogenomen. Voorzitter J.A. Detmers zei dat ook het dagelijks bestuur van De Rijnstreek daar voor voelde, maar dat beide an dere oartners een intentieverkla ring voldoende vonden. Het algemeen bestuur gaf gister middag overigens zijn fiat aan de olannen voor een calamiteiten leiding Zoeterwoude-Zoeter- Burgemeester JA. Detmers van Zoeterwoude, de nieuwe voorzitter van het waterlei dingbedrijf Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het wa terleidingbedrijf De Rijns treek is een nieuw dagelijks bestuur gekozen. Voorzitter werd ovnieuw de burgemees ter van Zoeterwoude, JA Detmers, terwijl de burge meester van Boskooo J. Rein- ders, wederom tot secretaris werd gekozen. Hun olaats- vervangers zijn resnectieve lijk J. Brouwer de Koning burgemeester van Woubrug- ge, en J. Hekkelman, lid van de Leiderdorose gemeente raad. Tot bestuurslid werd gekozen de Waddinxveense wethouder PJ.F. van Schie. Met tientallen in de r RIJNSTREEK - Gezinnen die hun water krijgen van het waterlei dingbedrijf De Rijnstreek in Boskooo moeten daarvoor meer gaan betalen. Per 1 januari zal het vastrecht met J' 2,40 oer jaar wor den ODgetrokken naar 56,40 Ook het verbruik van water wordt duurder. Dat laatste al met ingang van de laatste meteroD- name in 1978. Moet nu nog een prijs van 0,93 oer kubieke meter worden betaald, binnenkort wordt dat 0,96. Met die tariefsverhoging van ge middeld 3Va procent (maximaal toegestaan) denkt het bedrijf een gedeelte van haar tekorten over 1979 weg te kunnen werken. Voor 1979 werd een tekort van rond de 278.000 verwacht. De tariefs verhoging voor 1979 zal 225.000 extra in het laatje brengen, zodat een verlies van ongeveer 63.000 resteert. Dat zal uit de algemene reservers worden gedekt. Over 1978 wordt, door het verhoogde tarief over het laatste kwartaal (alleen verbruik), 30.000 extra aan inkomsten verwacht. Voorde jaren 1980,1981 en 1982 ziet de situatie er vrij gezond uit. Met een jaarlijkse tariefsverhoging van rond de drie Drocent ver wacht het bedrijf de eerstvolgen de jaren kostendekkend te kun nen werken. Xe water voor de vierde vierdaagse in Rijnsburg KATWIJK - Katwijk krijgt waarschijnlijk binnenkort als enige gemeente in de streek een groep die zich gaat bezighouden met hulp, voorlichting en ont spanning aan reumapatiënten. "Dat is geen overbodige luxe", meent initiatiefneem ster A. Bennema-Vreugdehil uit Katwijk aan den Rijn, die uit eigen ervaring de problemen van reu mapatiënten kent. Niet gemakkelijk In Nederland zijn ongeveer 500.000 reumapatiënten bekend bij de specialisten. Het werkelijke aantal ligt ongetwijfeld twee maal zo hoog. Ook in Katwijk en omliggende gemeenten zijn er veel patiënten, die met deze lastige ziekte - onder meer misvormde handen - moeten (leren) leven. "Een opgaaf, die niet altijd even gemakkelijk is", aldus mevrouw Bennema. "Het grote probleem is dat ve len niet weten wat zoal de mogelijkheden zijn om toch een zo normaal mogelijk leven te leiden. Onze werkgroep is er voor om dat aan te geven", zo vertelt zij- "Gelukkig gaat men de laatste jaren in Nederland steeds meer inzien dat een goede begeleiding en voorlichting een positieve invloed heeft op reumapa- tienten", zo gaat de initiatiefneemster verder. "Zo is er sinds kort een landelijk overlegorgaan en zijn er al zeven plaatselijke werkgroepen in het leven geroe pen. Er worden voorbereidingen getroffen het aantal groepen uit te breidenHet ziet er naar uit, dat dit op korte termen in Katwijk gaat gebeuren". Mevrouw Bennema heeft, vóór met haar voorberei dende werk te beginnen, zich in Den Haag daarop georiënteerd. Ze heeft zich verder reeds voorzien van drie medewerksters voor de werkgroep. De groep zal alleen voor en door reumapatiënten worden geleid. Mevrouw Bennema heeft ook al verschillende instan ties in de naaste omgeving bezocht om hen voor haar wem ie interesseren. Ze was bij huisartsen en wijk verpleegsters om informatie in te winnen. "Niet om achter namen van patiënten te komen. Die moeten uit eigen vrije wil tot de werkgroep toetreden", aldus Zij vervolgt: "In het begin zal er wat drempelvrees zijn, maar de verwachting is dat men daar spoedig over heen is. Wij willen ons in eerste instantie wenden tot de reumapatiënten uit Valkenburg, Noordwijk, Rijnsburg en Katwijk. Ik ben ei-van óvertuigd dat de start wat moeilijk zal zijn, maar die werkgroep komt De reden voor die zelfverzekerdheid: "Met wie zou je anders beter over je handicap kunnen praten en een begrij pend oor kunnen vinden? Ja juist, bij de men sen die met hetzelfde probleem worstelen". Mevrouw Bennema vertelt dat de-werkgroep de vol gende taken op zich zal gaan nemen: bestrijding van de soms aanwezige eenzaamheid: het daadwerkelij ke helpen van mensen; het afleggen van huisbezoe ken: het organiseren van contact-, voorlichtings- en ontspanningsavonden: het creatief bezig zijn: zwemmen in verwarmde baden: en het bezoeken van bijeenkomsten van de Nederlandse Vereniging voor Reumabestrijding. Hulpmiddelen Wat mevrouw Bennema verder erg belangrijk noemt voor een reumapatiënt is de mogelijkheid bespreken voor de aanschaffing en/of aanpassing van hulpmid delen in woningen. "Vanaf de oprichting zullen wij toetreden tot het landelijk overlegorgaan en als wij zeventig leden hebben, kunnen we aanspraak maken op hulp van de Stichting Nationaal Reumafonds", zo legt de initiatiefneemster uit. Mensen die interesse hebben voor de werkgroep kun nen zich wenden tot mevrouw Bennema. Ze woont aan de Zonnebloemstraat 28 in Katwijk-Binnen, te lefoon 01718-7374.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19