Zenuwoorlog woedt weer in hevigheid JONGE Toernooizege Rembrandt Scholengemeenschap Leef Uit Leef gegrepen: Karpov dient nieuw protest in Tilburg verleent Willem II steun Huur een glanzend nieuwe, helemaal komplete.'.: 'wintersport auto( bij Het Motorhuis Autoverhuur. ESSSssS KNBB met boycot bedreigd DINSDAG 17 OKTOBER 1978 'Vice-praeses Real Madrid is KGB-agent' (Van onze correspondent) MADRID (GPD) - Ramon Mendoza, vice-voorzitter van Real Madrid, is een spion die actief is voor de Russische geheime dienst KGB. Hij is directeur van de Spaanse im- port-exportonderneming Prodag, die geïnfiltreerd is met geheime agenten van de KGB. Deze onthullende fei ten kan men lezen in het Spaanse weekblad Cambio- 16, dat gisteren in Madrid ver scheen en dat op het laatste nippertje niet in beslag werd genomen door de autoritei ten. Het weekblad noemt enkele vooraanstaande Spaanse po litici, zoals de oud-minister van buitenlandse zaken on der Franco, Gregorio Lopez Bravo, oud-vice-president Al fonso Osorio Garcia uit het eerste kabinet-Suarez, die in handen van de Spaanse KGB- spion Ramon Mendoza zou den zijn gevallen. ADVERTENTIE Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. BAGUIO-CITY (FILIPPIJNEN) - Aan de voor avond van de 32ste wellicht beslissende partij om de wereldtitel schaken tussen uitdager Vik tor Kortsjnoi en Anatoly Karpov wordt achter de schermen een psychologische oorlog ge voerd door de secondanten van de schaakmata- doren. Met de gelijke stand van 5-5 hebben beiden nog maar èèn punt nodig om zich wereldkampioen te kun nen noemen. Eenvoud, hoe klein dan ook, wordt in deze zenuws lopende tweekamp die al drie maanden duurt, afgestraft. Geen wonder dat beide partijen zoveel mogelijk hun tegenstander met intimidatie, vertragingstactiek en andere trucjes van hun stuk proberen te brengen. In dat op zicht verschilt deze edele sport niet zoveel van het voetbal. Tekenen van een naderend onheil zijn al door de arbiter in deze 32ste partij waargenomen. „Wij verwachten enorme problemen", verklaarde Philips, die de rol van scheidsrechter heeft overgeno men van Schmidt, die wegens andere verplichtingen Baguio- City heeft moeten verlaten. Hoe de problemen gestalte zullen krijgen, weet niemand, maar een van de voortekenen was een brief die leden van de jury in een vakje bij de receptie van het hotel von den van Karpov. Daarin wordt Viktor Kortsjnoi: favoriet 7 Filippino heid van de parapsycholoog in de zaal geprotesteerd, omdat hij dacht door hem te zijn gehypno tiseerd. Maar dr. Max Euwe, voorzitter van de FIDE, gelooft daar niet zo in. ,,Je hebt er wel hinder van als je erin gelooft" onder meer verwezen naar de verklaarde hij. brief van 31 juli over de positie van de Sowjet-parapsycholoog In het Kortsjnoi-kamp houdt men dr. Vladimir Zouchar en zijn de- sterk rekening met de mogelijk- legatie. *De Kortsjnoi-aanhang heid dat de „Sowjets" herhaalde- verwacht nu dat de „Sowjets", lijk time-outs zullen vragen. In zoals ze hun tegenstanders ple- dat geval, zo wordt verwacht, zal BAGUIO (Reuter)-Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft gisteren uit dager Viktor Kortsjnoi in een officieel protest beschuldigd van opzet telijke provokatie en psychologische oorlogsvoering. Zijn actie aan de vooravond van de 32ste partij, die bij de stand 5-5 mogelijk de beslissing brengt, roept herinneringen op aan de acties van Kortsjnoi enkele weken geleden, toen deze met 2-5 achterstond. De uitdager beschuldigde destijds Karpov's psycholoog dr. Vladimir Zoechar er van hem te hypnotiseren. Nu gelden Karpov's beschuldigingen Kortsjnoi's omgang met twee Amerikaanse yogi's, die wegens een aanval met een mes op een Indiase diplomaat zijn veroordeeld tot zeventien jaar gevangenisstraf, maar in afwachting van de behande ling van hun zaak in hoger beroep, op vrije voeten zijn. Afgelopen zondag demonstreerde Kortsjnoi voor fotografen de yoga-technieken, die hem door het tweetal zijn bijgebracht. Volgens het protest van Karpov blijkt uit de omgang van Kortsjnoi met de twee mystici een gebrek aan respect voor het land dat de schaaktweekamp organiseert. de partij pas zondag worden uit gemaakt, waarschijnlijk via de remisestand. Maar elke verande ring in het schema dient volgens de regels vijf uur van tevoren te gen te noemen, dr. Zouchar zo dicht mogelijk bij Kortsjnoi zul len laten plaats nemen. Kortsjnoi heeft in het begin van de tweekamp tegen de aanwezig- worden bekend gemaakt. Dat be tekent dat, als vandaag vóór twaalf uur geen wijzigingen zijn aangekondigd, de partij om vijf uur plaatselijke tijd begint. Wat de Russen ook van plan zijn, Kortsjnoi heeft zich op het ergste voorbereid. Hij trok zich gisteren op een geheime plaats ergens in Baguio-City terug om zich via yoga-oefeningen te prepareren op de wedstrijd die, volgens een computerberekening, zeker tot diep in november zou voortdu ren. Maar ingewijden schatten echter dat de wedstrijd na drie of vier partijen is beslecht. Volgens dr. Euwe heeft Anatoly Karpov de beste papieren om de wereldtitel op zijn naam te schrijven en een bedrag van 350.000 dollar mee naar huis te nemen. De verliezer moet het doen met 200.000 dollar. De voornaamste zorg van de orga nisatoren betreft de financiën. Het geld schijnt op te zijn, en ook de Filippijnse president Marcos heeft een beroep gedaan om de lege kas te spekken. De onkosten voor het verblijf in de sjieke ho tels van Baguio-City, een toeristi sche trekpleister voor Chinezen, Amerikanen en Japanners, loopt in de miljoenen. „Eigenlijk is het weggegooid geld", vertelt mij een Baguio. „Schaken is bij ons niet zo populair. Wij lopen eerder warm voor basketbalwed strijden". Dat blijkt wel uit wed strijden in Manilla om de ama teurkampioenschappen basket bal, die voor lege straten zorgden. Zonder er dieper op te willen in gaan, zei hij: „Eigenlijk had het geld beter voor iets anders ge bruikt kunnen worden". In heel Baguio-City is Kortsjnoi fa voriet. Wie men het ook vraagt, het antwoord zal zijn dat Kortsj noi als overwinnaar uit de Con vention Hall zal komen. Als men vraagt naar het waarom, dan blijkt dat men hem niet zo be wondert om het feit dat hij zich zo formidabel heeft geweerd en zijn, - naar aanvankelijk leek, hopeloze achterstand wist om te buigen in een gelijke stand; men koestert een sterke sympathie voor hem omdat Kortsjnoi naar het Westen is uitgeweken. Karpov daarentegen zien de Filip- pino's als een exponent van het communistische systeem van de Sowjet-Unie. En op de Filippij nen heeft men, zo blijkt uit ge sprekken, niet zoveel op met de communisten. Velen in Baguio- City en in Manilla hebben dan ook geld gezet op Viktor Kortsj- In schoolvoetbalstrijd Overtuigende overwinning voor Connors SYDNEY (Reuter) - Jimmy Con nors is het 175.000 dollartoernooi van Sydney goed begonnen. In nauwelijks een uur tijd versloeg de Amerikaan de Australiër Colin Dibley met 6-4, 6-1. Volgens Connors was het slechts een voorproefje van hetgeen hij in de volgende ronden wil laten zien. Heel wat moeizamer verging het Arthur Ashe. De Amerikaanse Daviscupspeler had een tiebrea ker nodig om langs Kim Warwick (Australië) te komen: 7-6 6-3. In die beslissende game van de eer ste set nam Ashe een voorsprong van 4-1. Warwick kwam terug tot 6-6, waarna Ashe op eigen service de set besliste met 8-6. In de tweede set was Ashe beduidend beter op dreef. LEIDEN - Zoals gebruikelijk in de herfstvakantie is gisteren het jaarlijkse schoolvoetbalfestijn weer in alle hevigheid losgebar sten. Op de sportvelden aan de Boshuizerkade vielen de eerste beslissingen. Evenals vorig jaar kwam het eerste team van de Rembrandt Scholengemenee- schap bij de B junioren als eerste uit de bus. Bij de C junioren was er een eerste plaats weggelegd voor De Vlietschans. Op sportpark "De Vliet", waar gis teren maar liefst 700 dolenthou siaste voetballertjes door de wei dartelden, werden de voorrondes voor de lagere scholen afgewerkt. De A junioren komen pas vrijdag aan de bak. Zij zullen elkaar in de zaal (Groenoordhallen) gaan be kampen. Bij de C junioren had de uiteinde lijke winnaar, het eerste team van De Vlietschans, de grootste moei te om haar poule door te komen. Tegen IVO Duinzigt werd een doelpuntloos gelijkspel behaald en van de Haagweg LTS werd met 2-0 gewonnen. Maar doordat IVO Duinzigt tegen de Haagweg LTS exact hetzelfde resultaat boekte moesten er strafschoppen aan te pas komen om De Vliet schans naar de kwartfinales te helpen. Daar werd ternauwer nood met 1-0 van het tot od dat moment imponerende team van Don Bosco (2-0, 4-1 en 5-0 over winningen in de poule) gewon nen. In haar halve finalewedstrijd rekende De Vlietschans op over tuigende wijze af met het eerste team van het Rijnlands Lyceum, 4-0. De andere finalist bij de C ju nioren was het Stedelijk Gymna sium 1 dat de eindstrijd had be reikt door in haar poule het twee de team van Visser 't Hooft en het eerste team van de Oranje Nassau mavo met respectievelijk 2-1 en 3-0 nederlagen te confronteren. De halve eindstrijd, die met 1-0 werd gewonnen van de Chr. LTS, bereikten de gymnasiasten door dat ze zich beter toonden in het nemen van penalties dan de Louise de Coligny 1. In de finale bleek De Vlietschans toch iets te sterk voor, het Stedelijk Gymna sium, getuige de 2-0 overwinning. De derde plaats werd hier be haald door het Rijnlands Ly ceum. De Chr. LTS werd met be hulp van strafschoppen versla gen. Geen niveauverschil Bij de B junioren was er in de finale. die werd uitgevochten door het tweede team van de Agnes Scholengemeenschap en het eer ste team van Rembrandt, van enig niveauverschil nauwelijks sprake. Wel was er een licht vel- doverwicht voor Rembrandt, waar de beweeglijke Boudy Pij nakker (LFC) en Alfons Groe nendijk (UVS) in oositieve zin opvielen. Men slaagde er echter niet in de Agnes- elf, waar het RCL-talent Bobby van Bohemen en Hans van ZijD (Meerburg) de meest opvallende spelers waren, echt onder druk te zetten. Vlak voor tijd tilde Boudy Pijnakker (hij verzilverde een oenalty) zijn ploeg on een 1-0 voorsnong. Maar in dezelfde minuut werd de stand door Rob Reizevoort (DOCOS) weer gelijk getrokken. Deze 1-1 betekende tevens de eindstand Penalties moesten hier de dus beslissing brengen. Doordat de bal bij een van de Agnes-penal- ties op de lat belandde en Rem- brandt-keeper Henk Distelveld (Roodenburg) er even later in slaagde een elf metertran uit zijn doel te ranselen ging de eerste prijs wederom naar Rembrandt. De derde nrijs ging naar Don Bosco dat de Oranje Nassau ma vo met 3-0 terugwees. JAAP VISSER Hieronder een overzicht van de belangrijkste uitslagen Rijnl. Lyc. 1-Lag. Agr. School 13-0; Vlietschans 1-Don Bosco 1 1-0; Sted. Gym. 1-L. de Coligny 1 0-0, Sted. Gym wint 11a strafschop pen; Chr. LTS 1- Agnes S.G. 10-0, Chr. LTS wint na strafschoppen. Halve finales Rijnl. Lyc. 1-Vlietschans 1 0-4; Sted. Gym. 1-Chr. LTS 1 1-0. Om derde en vierde plaats Rijnl. Lijc. 1-Chr. LTS 1 1-1, Rijnl. Lyc. 1 wint na strafschoppen derde prijs. Finale Vlietschans 1-Sted. Gym. 1 2-0 B JUNIOREN Kwart finales L. de Coligny 2- Agnes S.G. 2 0-1; Vlietschans 1-Don Bosco 1 0-0, Don Bosco 1 wint na strafschop pen; L. de Coligny 1-Rembrandt S.G. 1 0-0, Rembrandt 1 wint na strafschoppen. Halve finales Agnes S.G. 2-Or. Nassau mavo 1 (vrijgeloot voor kwart finale) 1-1, Agnes 1 wint na nemen van TILBURG (ANP) - Dc Tilburgse voetbalvereniging Willem II (eer ste divisie) krijgt van de gemeen te Tilburg voor het lonende sei zoen een exnloitatie-subsidie van 170.000 gulden. De subsidiever lening, een nolitiek gezien ge voelige zaak in Tilburg, is gebon den aan stringente voorwaarden. Zo zal de subsidie slechts in maandelijkse termijnen uitge keerd worden, terwijl de voetbal vereniging op haar beurt maan- ADVERTENTIE 4 4 4.» t i Introduktle-tarief geboekt Sluit elk ri»lco uü strafschoppen; Don Bosco 1- Rembrandt S.G. 1 0-3. Om derde en vierde plaats Or. Nassau mavo 1-Don Bosco 10-3 Finale Agnes S.G. 2-Rembrandt 1 1-1, Rembrandt 1 wint na nemen van strafschoppen. Geniet volop van uw wintersport. Huur zo'n fantastische wintersport auto. Vraag inlichtingen aan het Motorhuis Autoverhuur. Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313. [Millet Motorhuis Autoverhuur delijks een overzicht moet geven van de financiële stand van za ken. De Tilburgse gemeenteraad had ruim drie uur vergaderen nodig om tot een standpuntbeoaling te kunnen komen. Het voorstel werd uiteindelijk met 19 stem men voor en 17 tegen aangeno men. De progressieve fracties en die van de VVD stemden tegen het voorstel. FC Twente en Fortuna SC waren gisteravond, met respectievelijk zijn topploeg en het jeugdteam, vergezeld door hun "aanhang", trainers, managers en bestuurs leden op het sportcentrum in Zeist om daar te worden gehul digd als sportiefste teams in het betaalde voetbal van het afgelo pen seizoen. Twente's aanvoer der Eoi Drost ontving uit handen van mr. Jacques Hogewoning, voorzitter sectie betaald voetbal KNVB, voor de tweede achter eenvolgende maal de Fair Play- cup. Voor het jeugdteam van de Fortuna SC was er de "junior" Fair Play-Cup. DEN HAAG (ANP) - Twaalf ercklassers hebben gisteren in een brief aan het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) gedreigd het toernooi om het Europees kampioenschap vijfkamp voor landenteams, dat van 2 tot en met 5 november in Amersfoort wordt gehouden, te boycotten. Als het bondsbestuur zijn houding inza ke de selectie van het Nederland se B-team voor dit toernooi niet wil wijzigen, is het standpuntvan Bessems, Van Bracht, Van De venter, Havermans, De Kleine, Popeyus, Van der Smissen, Steu- res, Sundquest, Velthuis, Vet en Vultink onherroepelijk. Po peyus, die reeds geselecteerd werd voor het B-team, heeft defi nitief geweigerd deel te nemen. De twaalf ereklassers vinden de selectie van het B-team (Po peyus, Steures, Bessems, Ar- noutsen Bongers) onbegrijpelijk. Bongers, die geen ereklasser is, werd aangewezen voor het band stoten. De Nederlandse kam pioen in deze spelsoort, Hans" Sundquest, kwam daarvoor niet in aanmerking, evenals voor de A-selectie, die bestaat uit Vul tink, Van Bracht, Vet, Van der Smissen en Havermans. Neder land mag met twee teams deel nemen, omdat ons vorig seizoen Europees kampioen werd. De andere deelnemers aan de wed strijden in Amersfoort zijn Bel gië, West-Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk. Het dreigement van de biljarters brengt de uitbarsting van een slepende controverse naderbij op 27 september vroegen zij om een gesprek over drie punten: het nieuwe reglement inzake kam pioenschappen, de manier van introductie van het nieuwe nylon 800-laken tijdens het Nederlands kampioenschap 71/2 in Wychen en de samenstelling van het B- team voor de EK-vijfkamp. Het bondsbestuur gaf in zijn ant woord van 13oktoberaan.dat het de punten één en twee wel wilde bespreken, maar dat punt drie niet ter discussie kon worden ge steld. Als motivering gaf men op dat het aanwijzen van spelers uit sluitend een zaak is van het sec- tiebestuur. Op een vergadering van het meren deel van de ereklassers, afgelo pen vrijdag in Utrecht, werd be sloten de uitnodiging van het bondsbestuur om alleen over de eerste twee punten te komen pra ten, af te wijzen en het EK in Amersfoort te boycotten, als de bond zijn onwrikbare standpunt niet zou wijzigen. Pas dan wil men ook weer over de twee eerste punten discussiëren. WIELRENNEN - Het Westduitse duo Braun/Peffgen heeft nog steeds de leiding in de Zesdaagse van Dortmund. De Nederlander Pijnen en zijn partner Moser (Ita) staan op de tweede plaats met één ronde achterstand. ADVERTENTIE Leef, een nieuw tijdschrift uit het huis van Margriet, heeft u en uw gezin heel wat te bieden Zoals: Mondhygiëne vanaf de eerste tand. Over de verzor ging van uw gebit. Nationale parken: noodzaak Nederland ismooi. Hoe houden we het zo? Gaat het niet meer zo fijn in bed? Ideeën die de relatie met uw partner ten goede komen. Jeugdtelevisie in Nederland. Ad Kooyman plaatst kritische kanttekeningen. De huisarts onder de loep. Is hij uw vertrouwensman of meer een receptenschrijver? Verder: Goed licht in huis, van eten weten, puzzels en spel letjes, plus een buitenkansje: Gratis Buitenboekje. Om mee te nemen op uw wandelingen in de natuur. 'n Nieuw blad voormensen die actief, bewust,ontspannen spa en gezond willen leven Overal verkrijgbaar, voor f 4,95

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15