Kardinaal Wojtyla: bewogen carrière Diaken moet gaven gemeente benutten Gmmsamzi NIEUWE PA US JOHANNES PA UL US II Religie vaak taboe op rk school Beleidsplan diakonie hervormde kerk Teken van Leven Kritiek op Gij sen bij onderwijs DINSDAG 17 OKTOBER 1978 ROME (GPD) - Karol Wojtyla, de gisteren tot paus gekozen Poolse kardinaal, werd op 18 mei 1920 geboren in Wadowice, op 50 km afstand van Krakau en 20 km van Ausch witz, het dorp dat jaren later een trieste be roemdheid zou krijgen door het Duitse con centratiekamp dat er werd gevestigd. Zijn vader was onderofficier in het Poolse leger en hijzelf bekostigde zijn studie aan de mid delbare school en de universiteit als arbei der in een chemische fabriek. Zijn priesterroeping rijpte tij dens de Duitse bezetting van zijn vaderland. In de oorlog zat hij in het Poolse verzet. Hij was onder meer acteur in het clan destiene anti-nazistische thea ter. Dit deed hem in het con centratiekamp Dachau belan den. Na zijn studie aan het grootseminarie van Krakow werd hij in 1946 priester gewijd. Zij bisschop zond hem naar Rome, waar hij filosofie stu deerde aan de universiteit van de paters dominicanen „Ange- licum". In 1948 behaalde hij daar de doctorstitel, waarna hij naar zijn vaderland terugkeer de. In Polen was de toestand van de katholieke kerk in die jaren zeer kritiek en de jonge kape laan Wojtyla ondervond de grootste moeilijkheden toen hij zijn werk begon in verschillen de parochies van Krakau waar hij zich aan de plaatselijke uni versiteit bovendien bezighield met moraaltheologie. Hier be haalde hij zijn doctorstitel. La ter werd hij hoogleraar in de moraaltheologie aan dezelfde universiteit. In die jaren publi ceerde hij talrijke studies in Franse filosofische tijdschrif ten en een reeks studies, waar onder een uitvoerige studie over de Duitse filosoof Max Scheler. Interventies In 1958 werd hij hulpbisschop in Krakau waar hij de aartsbis schop in 1964 opvolgde. Hij nam actief deel aan het Vati caans concilie, waar hij door verschillende interventies naam maakte. Hij werkte met name mee in de commissie, die zich bezighield met het huwe lijk en de huwelijksmoraal. Paus Paulus VI maakte hem in 1967 kardinaal. Het was voor het eerst dat er naast de aarts bisschop van Warschau een Poolse kardinaal werd be noemd. Hij trok èèn lijn met kardinaal Wyszinski tegenover het Poolse communistische re gime, maar ook tegenover de Vaticaanse „Ostpolitik", die volgens de beide kardinalen te zeer over de hoofden van het Poolse episcopaat werd ge voerd. Na een openlijk protest van kar dinaal Wyszinski werd met het Vaticaanse staatssecretariaat en met Paus Paulus overeen gekomen, dat de betrekkingen met de Poolse regering zich op twee vlakken zouden bewegen: van de ene kant tussen het Va- ticaan en de regering en van de andere tussen de Poolse bis schoppen en de regering. Bij het bezoek van president Gie- rek aan paus Paulus (eind 1977) werd duidelijk gesteld, dat er geen overeenkomst tussen Va- ticaan en het communistisch regime mogelijk was als het Poolse episcopaat er niet in werd gekend. Op een van de laatste bisschop pensynodes, waaraan kardi naal Wojtyla vanaf het begin ac tief heeft deelgenomen, hield hij een inleiding over de problematiek van het Poolse katholicisme, die diepe indruk maakte op de meerderheid van de aanwezige bisschoppen, die in hun eigen land soortgelijke omstandigheden niet kenden. Kardinaal Wojtyla was, evenals vele andere bisschoppen uit Oost-Europa, de al te grote vrijheid en tolerantie in het Westen een doorn in het oog en hij zag de gevaren van de wes terse consumptiemaatschappij als schadelijker voor het chris tendom dan het marxisme waaronder de Oosteuropese christenen gedwongen waren te leven. Identiteit. De wijze waarop hij het Poolse katholicisme zag, drukte hij enkele jaren geleden als volgt uit: „De geschiedenis en de cul tuur van Polen zijn ontstaan uit het christendom. Daaraan is het te danken.dat wij een natio naal karakter bezitten, een ei gen literatuur, een eigen tradi tie, die ons van alle andere lan den van Europa en de wereld onderscheidt. Als wij dit alles beschermen, bewaren wij onze nationale identiteit. In moeilij ke tijden, waarin Polen bezet of verdeeld was, stelde ons christelijke erfdeel ons in staat te overleven. Zo is het voor ons Polen van fundamenteel be lang trouw te blijven aan deze traditie. Daarom moeten wij waken dat dit erfdeel, dat wij met zoveel moeite hebben ver dedigd, niet verloren gaat" In artikel in het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano betreurde de nieuwe paus het dat de gelovigen in Polen wor den beschouwd als tweede rangsburgers, die in het open bare leven worden achterge steld en dat het atheisme de ba- Kardinaal Wojtyla uit Polen, de Met dezelfde strijdlust zal de nieuwe paus het christelijk erf deel in de wereld verdedigen. Hij heeft niet alleen in zijn ei gen land rondgekeken, maar ook een groot deel van de we reld gezien op reizen, die hem naar Amerika, Australië en de Filippijnen hebben gevoerd. Het is te verwachten, dat hij ook het verlangen zal verwe zenlijken, dat de Polen nu al ia- paus Johannes Paulus II ren koesteren: dat de paus van Rome een bezoek zal brengen aan hun nationale heiligdom, dat van de zwarte Madonna van Czestochowa. De paus heeft de naam gematigd progressief te zijn, maar hij wordt ook omschre ven als nogal doctrinair en theologisch conservatief. Vol gens kerkelijke leiders staat hij open voor nieuwe ideeën, maar zal hij er zelf geen initiatief toe AMSTERDAM (GPD) - „We praten nu al weer een kwartier lang over geld. Moeten wij diakenen altijd zonodig met geld bezig zijn", aldus zaterdag èèn van de honderden diakenen, vertegenwoordigers van hervormde diako- nieën uit alle delen van het land, in de Westerkerk in Amsterdam. Daar werd de algemene diakonale vergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk gehouden, waarop het beleidsplan voor de komende jaren werd gepresen teerd en besproken. Een plan dat door de hervormde diakenen tij dens vele bijeenkomsten in alle provincies afgelopen vooijaar is ontworpen en deze zomer is ge schreven. „Teken van leven is de titel ervan. Wie had verwacht dat er na 14 re gionale bijeenkomsten met bij dragen van 1543 personen, enkele conferenties met nog eens hon derden belangstellenden, 618 ge spreksverslagen, 88 notities van stafleden en tientallen andere bijdragen, nu een kant-en-klaar plan op tafel lag, waaruit men precies kon opmaken wat van de diakenen de komende jaren wordt gevraagd, kwam bedrogen uit. Wat werd gepresenteerd was een 95 pagina's tellend program met een Betrouwbaarheid van de bijbel LEIDEN - Een groep individuele christenen heeft een lezingense rie voorbereid onder de titel "Is de bijbel betrouwbaar?" De avonden zijn steeds op vrijdag, om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden, te beginnen vrijdag 20 oktober. Dan spreekt de heer J. Ph. Fijnvand- raat uit Sneek oven "Garandeert de bijbel een weg naar God?" Op 3 november gaat dr. W. J. Ou- weneel uit De Bilt in op de vraag of de bijbel een platte aarde leert De eerste spreker komt op vrij dag 17 november terug om de bijbel te belichten als een goede gids voor de toekomst, en dr Ouweneel besluit op 1 december de reeks met de uitdagende titel: 'De opstanding van Christus we tenschappelijk bewezen." Het contactadres van deze groep christenen is de heer E. B. de Jong, Faljerilstraat 2, Leiden, te lefoon 152683. diepgaande bezinning op de uit gangspunten voor diakonaal handelen. De tijd is immers voorbij dat de diakenen in her vormde kerkdiensten rondgin gen met de collectezak en vervol gens zakken met kolen en rogge broden bezorgden bij behoeftige gezinnen, hoe belangrijk dit ge baar van de kerken destijds ook geweest is. De diaken heeft thans andere taken, die in het beleids plan onderbouwd worden. Afkoopsom Ergens in „Teken van leven" wordt de opmerking gemaakt dat het inzamelen van geld niet de be langrijkste taak van diakenen is Het gevaar is namelijk levens groot aanwezig dat de gift in het collectezakje voor gemeentele den een soort afkoopsom wordt en dat de betrokkenheid van kerkleden bij het lijden in deze samenleving, waarvan de diaken zich een representant mag noe men, niet verder gaat dan het gi rostrookje. Er is ook nog iets an ders wat zou kunnen worden „in gezameld": jeugd, ouderdom, en thousiasme, rijpheid, energie, deskundigheid, tijd, creativiteit, fantasie, humor, gastvrijheid. Die „gaven" van gemeenteleden moeten in de eerste plaats wor den aangewend. Een lid van de ondernemingsraad van de bedreigde Amsterdamse scheepsbouw deed zaterdag bij voorbeeld een dringend beroep op kerkleden stil te staan bij de vaak stille nood van de man wiens arbeidsplaats bedreigd wordt, die zo in de knoop raakt met zichzelf en zijn omgeving dat zijn gezin er onderdoor dreigt te gaan. Een ziektepercentage van 35 procent in de Amsterdamse scheepsbouw zegt veel.'In vele streken van het land lijden men sen onder spanningen, angsten voor de toekomst. Diakenen kunnen de „dreigende" werk loosheid niet opheffen. Ze kun nen er wel toe bijdragen dat er in hun gemeente een stuk medeve rantwoordelijkheid voor hen die Diakenen kunnen de nood in de Derde Wereld niet opheffen, ze kunnen wel zorgen dat er geld komt, maar vooral dat zich steeds meer mensen gaan inzetten voor verandering van structuren hier en ginds. Als er iets wordt gedaan waardoor geweld van slachtof fers van racisme misschien toe neemt, staat men in de kerken op z'n achterste benen, maar het ge weld van de blanke ten opzichte van de zwart is iets dat op de ach tergrond blijft. Aan de buitenkant is de katholieke school vaak nog wel herkenbaar. In de (middelbare) school zelf U aandacht voor het religieuze aspect vindt de lerarenorganisatie Sint Bonaventura Nijmeegse prof. Van lersel op lerareneongres VALKENBURG - Op vele katholieke scholen voor voort gezet onderwijs is een conformistische anti-kerkelijkheid duidelijk aanwezig. Ofschoon bij de leerlingen veel vra gen en twijfels leven op godsdienstig gebied kunnen zij daar nauwelijks met hun leraren over praten omdat reli gieuze kwesties bij veel docenten taboe schijnen te zijn. Deze situatieschets van het katho- dienstkwesties bij leraren op ka- liek voortgezet onderwijs meent prof. dr. B. van lersel uit Nijme gen te kunnen geven op grond var. met docenten en leerlingen gevoerde gesprekken. Hij sprak hierover op een congres met als thema het katholiek onderwijs van de vereniging van katholieke leraren "St. Bonaventura" in Valkenburg. Het katholieke ka rakter van menige school blijkt eerder een probleem te zijn dan een bron van inspiratie. tholieke scholen. De relatie le raar-leerling verkeert volgens hen in een crisissituatie. Voor van boven opgelegde tradi tionele godsdienstoefeningen en gebed voor de lessen zijn veel leerlingen allergisch. Ze be- De relatie leraar-leerling blijkt voor prof. Van lersel, vooral goed te zijn bij buitenschoolse activitei ten. Dit vormde één van de rede nen om te pleiten voor invoering van een experimenteel praathuis over confessionele zaken buiten de schoolse sfeer, die namelijk als onvoldoende vrij wordt ervaren. Overigens een praathuis zonder de catecheselessen op school af te schaffen. Voorts stelde prof. Van lersel voor om een wetenschappelijk onder zoek te laten instellen naaf het taboe met betrekking tot gods- VALKENBURG - De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, verabsoluteert zijn eigen ziens wijze te zeer, hij draagt te weinig mee de verantwoordelijkheid voor de gehele Nederlandse kerkprovincie en maakt een on eigenlijk gebruik van de kerk rechtelijke structuur. Dit zei dr. P.F. Maas, voorzitter van de vereniging van katholieke le raren "Sint Bonaventura" zater dag op een congres in Valken burg over de katholieke school. Ook de curiale administratie sterkt bisschop Gijsen publiekelijk en moedigt hem aan. Dat zet veel kwaad bloed en mag als bewijs gelden dat niet ten onrechte de Romeinse curie ernstige kritiek ontmoet, aldus voorzitter Maas. schouwen die zaken als hypocriet omdat ze liever door zelfontdek king en zelfervaring godsdiensti ge praktijken willen verwezenlij ken. De vicaris generaal van het aarts bisdom Utrecht pater dr. H.A. van Munster ging nader in op de commentaren van vele critici op de recente brief van de bisschop pen ovc-i het katholieke onder wijs. Tal van critici hebben die brief, aldus dr. Van Munster, slecht gelezen. Het document dicteert namelijk niet,'schrijft niets verplicht voor maar vormt slechts een aanzet tot een gericht gesprek over de zin en de vorm van katholiek onderwijs in onze tijd en in ons land. Naar zijn mening gaat de vraag naar de katholiciteit van het onderwijs eigenlijk over de fundamentele structuur van het onderwijs zelf. De discussie rond de katholieke school is in de grond van de zaak een discussie over de vraag hoe menselijk een school kan zijn. Het zou weieens kunnen zijn, zo besloot dr. van Munster; dat de discussie van zo fundamentele aard blijKt te zijn dat zij bij het katholieke onderwijs betrokke nen ook de komende decennia nog meer dan bezig zal houden. Westduitse dominees willen yogi's zien vliegen BONN - Twee dominees uit Ham burg willen duizend mark beta len als leden van het transcen dentale meditatiecentrum van de Maharishi Mahezh Yogi uit India het bewijs leveren dat ze echt kunnen vliegen. In een door het meditatiecentrum uitgegeven boek staat dat dit met behulp van de zogenaamde Sidhitechniek mogelijk is. Vier foto's tonen niet minder dan zeven aanhangers van de Maharishi die boven de bodem zouden zweven. De Hamburgse geestelijken gelo ven niet dat dit kan. Zij zijn be reid uit eigen zak duizend mark voor hongerende kinderen in In dia uit te geven, als zij samen met een rechercheur en een fotograaf de vliegpogingen mogen bekij ken. Als bewijs voor deze bijzon dere eigenschap van bepaalde Maharishi-volgelingen vinden de dominees een „vliegtijd" van tien seconden voldoende. Wessels volgt Yerkuyl op AMSTERDAM - Dr. Anthonie Wessels uit Amstelveen is be noemd als opvolger van prof. dr. Verkuyl aan de theologische uni versiteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Wessels (42) zal de theorie van de zending en de evangelistiek gaan doceren. Dr. Wessels werd in 1972 - verbon den aan de gereformeerde kerk van Oegstgeest - uitgezonden als missionair predikant naar Liba non. Hij doceerde tot vorig jaar in Beiroet aan de Near East School of Theology. De opvolger van prof. Verkuyl is gespecialiseerd in de Islam en de Arabische We reld. Patriottisch Front (1) - Ds. David Haslam, vooraanstaand predi kant van de methodistenkerk in Engeland en steunpilaar van ac tie tegen apartheid, heeft er voor gepleit om het Patriottisch Front in Rhodesië meer te geven dan de omstreden gift van 85.000 dollar, die de Wereldraad van Kerken ter beschikking stelde. Haslam deed deze uitspraak na een bezoek aan Zambia, Botswana, Angola, Rhodesië en Mozambique. Vol gens de methodisten-predikant is 'de behoefte aan humanitaire hulp zo enorm dat mijn grootste kritiek op de kerken en de We reldraad is dat zij in de verste ver te niet genoeg hebben gegeven' Patriottisch Front (2) - De Ameri kaanse raad van kerken heeft tij dens een conferentie in Cherry Hill (New Yersey) zijn ondubbel zinnige steun uitgesproken aan de Wereldraad van Kerken en het speciale anti-racisme fonds. Uit dit fonds steunde de Wereldraad onlangs het Patriottisch Front in Rhodesië. Deze gift riep in delen van de westerse kerken sterk ver zet op. Bevrijding - De universiteit van Nijmegen heeft een ere-doctoraat verleend aan de Zuidamerikaan- se bevrijdingstheoloog Gutierez Merino. De' Nijmeegse theoloog prof. Schillebeek zei bij de verle ning van het ere-doctoraat dat de bevrijdingstheologie de westerse godsdiensttheologie heeft ont maskerd als een 'burgerlijke theologie', die niet in bevrijdende richting gaat. Bewapening - De r.k. bisschoppen van Engeland en Wales hebben tijdens hun oktoberzitting in Westminster een resolutie tegen de bewapening aangenomen. De bisschoppen roepen onder meer de Britse regering op om te wer ken naar een internationale over eenkomst tot beperking van de bewapening. De bisschoppen wijzen erop dat Groot Brittanië een van de grootste wapenleve ranciers is. Wereldmissie - De Pauselijke mis siewerken hebben voor 1979 een hulpprogramma opgesteld ter waarde van 120 miljoen gulden. De hulpverlening is bestemd voor 34 plaatselijke kerken, (bis dommen) in de ontwikkelings landen. Uit Nederland wordt op een bijdrage van 3,5 miljoen gul den gerekend. Beroepingswerk - Beroepen door de provinciale kerkvergadering Zuid-Holland tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (scriba PKVj T. Boot te Nieuw- Loosdrecht. Beroepen te Uddel: J. Vroegindeweij te Katwijk. Aangenomen naarOuddorp: W.J. op t Hof te Hedel. Aangenomen naar Valkenswaard-Aalst-Waal- re: Th. Boas te Vreeland. Ger. Kerk Vrijg. Beroepen te Vlaar- dingen: J.J. Burger te Dokkum. Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel: C. Bijl te Groningen-Noord.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11