Groene licht voor Zweeds liberaal minderheidskabinet Willebrands: nieuwe paus hoeft geen kardinaal te zijn Optimisme over Midden-Oosten Informateur in België benoemd Program 1 ories in grote lijnen Aanslag in Bilbao: drie agenten gedood Bretonse vissen uitslag ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 STOCKHOLM (DPA/UPI) - Het Zweedse parle ment heeft de liberale leider Ola Ullsten het groene licht gegeven voor het vormen van een liberaal minderheidskabinet. De 39 afgevaar digden van de Liberale Partij stemden voor. 66 afgevaardigden, van de conservatieve en de communistische partij, stemden tegen. De 152 afgevaardigden van de sociaal-democraten en de 86 parlementsleden van de centrumpartij onthielden zich van stemming. -BBESHBÜECEH^ Het liberale minderheidskabinet onder leiding van minister-presi dent Ola Ullsten zal de Zweedse zaken regelen tot september 1979, als er nieuwe parlements verkiezingen worden gehouden. De liberalen, die met de smalste basis regeren sinds vijftig jaar geleden, kunnen aan de slag gaan dankzij de "gedogende" houding van de sociaal-democraten en de centrumpartij. Daardoor waren de 66 tegenstemmen van de con- WASHINGTON (AFP/Reuter/UPI) - Gisteren werd evenals de vorige dag vooruitgang geboekt in het Egyptisch-Israëlische vredes overleg in Blair House in Was hington. In Beiroet hield intus sen het bestand zich voor de zes de dag en in Genève verklaarde de speciale VN-gezant prins Sa- druddin Aga Khan aan de voor avond van de top van de landen der Arabische vredesmacht in Libanon morgen even ten zuid oosten van de Libanese hoofd stad "voorzichtig optimistisch" te zijn dat er een oplossing kan worden gevonden voor de crisis in Libanon. ADVERTENTIE t.b.v. Nat. Puzzelactie North Sea Femes Antwoordnr 600, 000 WB Roiieroarr, „Het Gehandicapte Kind" Moeilijk Washington noemde het positie kiezen van zo n 1000 soldaten van- het reguliere Libanese leger tus sen de Syrische troepen van de Arabische vredesmacht en de rechtse christelijke militie in de zuidoostelijke voorstad Hadath van Beiroet gisteren een "posi tieve ontwikkeling". Het bestand hield voor de zesde dag. Er wer den alleen wat schoten en explo sies gehoord in het noordoosten van Beiroet. De spanning bleef om te snijden. Beide partijen maakten van de pauze gebruik om hun troepen opnieuw te be voorraden. Wie daar weinig aan hadden waren de 150.000 christenen, die nog steeds, zonder water en stroom, afgesneden omstreden wijken in het oosten der stad, evenals hun 350.000 geloofsgenoten die de bergen waren ingevlucht. Het voedsel in de wijken begon ook op te raken. In totaal hebben, zo schatte de Li banese minister van sociale za ken vrijdag, zo een 750.000 van huis en haard verdreven mensen directe hulp nodig. Het stationeren van de 1.000 man reguliere troepen heeft volgens premier Selin-al Hoss ten doel de hoofdweg naar het presidentiële paleis veilig te stellen. Dit kwam vorige week tijdens de felle ge vechten onder welberekend mor tiervuur te liggen. Verwacht werd dat de kleine, licht bewapende groep regeringssol-' daten zich snel zullen terugtrek ken als er weer zware gevechten zouden uitbreken. Veelbeteke nend was gisteren dat de overwe gend uit Syriërs bestaande Ara bische vredesmacht zich niet uit zijn versterkingen in het gebied terugtrok. Margaret Thatcher, leider van de Britse Conservatieve Partij, toont trots de taart, die zij gisteren op het partijcongres ter gelegenheid van haar 53ste verjaardag kreeg van leden van het "schaduwkabinet". De taart heeft de veelzeggende vorm van een sleutel met het opschrift Number 10", de figuurlijke sleutel naar de ambtswo ning van de Britse premier, Downing street 10. servatieven en communisten bij lange na niet genoeg om het ka binet weg te stemmen. De con servatieven met 55 en de com munisten met 17 afgevaardigden hebben samen 72 zetels in het parlement, maar 6 van hen waren afwezig. In totaal waren 29 af gevaardigden afwezig. Het kabinet van Ullsten, waarin waarschijnlijk een aantal techno craten wordt opgenomen, staat voor moeilijke opgaven. De ener- giepolitiek is nog altijd het hete hangijzer in Zweden. Ullsten heeft al laten weten voor een langzame uitbreiding van kern centrales te zijn, zij het onder strenge veiligheidsvoorschriften. Wellicht kan hij echter wat dat betreft toch op steun rekenen van de sociaal-democraten en de con servatieven. Verder vormt de werkloosheid een groot probleem, met name cfnder de jongeren. De scheepswerven, de staalindustrie en de textielin dustrie zijn in het slop geraakt. De sociaal-democratische leider Olof Palme probeert waarschijn lijk met zijn gedogende houding tegenover de liberalen een goede uitgangspositie te bewerkstelli gen voor de verkiezingen van .volgend jaar. Als de sociaal-de mocraten niet de meerderheid behalen, zou het wel eens kunnen uitdraaien op een coalitie tussen sociaal-democraten en liberalen. De nieuwe Zweedse premier is 47 jaar. Hij heeft een snelle politieke carrière gemaakt. In 1964 werd hij al gekozen in het parlement. In 1975 kwam hij in het partijbe stuur van de liberalen. Sinds 1976 was Ullsten minister van ont wikkelingshulp in het kabinet van Faelldin. In maart van dit jaar volgde hij Pér Ahlmark op als leider van de Liberale Partij. Hij is gespecialiseerd op het gebied van ontwikkelingshulp en wo ningbouw. Ook heeft hij zich verdiept in de energiepolitiek. t>rr\ BRIGHTON (AFP/Reuter) Margaret Thatcher, voorzit ster van de Conservatieve fractie in het Lagerhuis en leidster van de Britse Conser vatieve Partij, heeft gisteren op het partijcongres in Brigh ton de grote lijnen geschetst van het program van de "To ries" voor de komende ver kiezingen in Engeland. Zij sprak zich uit voor terugkeer naar vrije loononderhande lingen, mits die "op realisti sche en verantwoordelijke wijze" worden gevoerd. Als haar partij aan de macht komt, zal de stringente loon politiek, een kernpunt van premier Callaghans economi sche strategie waarvan de vakbonden niets moeten hebben, vervallen en zullen de vrije concurrenten en het particuliere initiatief weer in ere worden hersteld. Ook, al dus mevrouw Thatcher, zal de belasting drastisch verlaagd worden. Zij pleitte voorts voor strengere maatregelen ter handhaving van de wet en de orde en versterking van de strijdkrachten en beloofde beperking van de immigratie. Maar beperking van immigra tie op basis van huidskleur wees zij af. Scheuring bij socialisten BILBAO (AFP/DPA) - Bij een aan slag in Bilbao in Spaans Basken land zijn gisteren drie agenten gedood. De agenten reden in een jeep even buiten de stad Bilbao, toen onbe kenden met machinegeweren vanaf een nabij gelegen heuvel het vuur openden. De daders konden ontsnappen in een auto. In de afgelopen zes weken zijn nu in totaal tien politiemensen gedood bij aanslagen. De meeste aansla gen waren het werk van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA, zo liet deze organisatie in anonieme telefoontjes weten. In Madrid werd een politieman die op wacht stond bij het parle mentsgebouw, onder vuur ge nomen vanuit een auto. De schut ters schoten twee kogels af zon der hem te raken. BRUSSEL (GPD) - Een oudge diende in de Belgische politiek gaat. onderzoeken welke moge lijkheden er zijn om een nieuwe regering te vormen. Gisteravond benoemde koning Boudewijn de 59-jarige christen-democraat Paul Vandenboeynants tot in formateur. Vandenboeynants is lid van de PSC. de Franstalige christen-democratische partij in België. Hij is als oud-premier en minister in verschillende rege ringen gepekt en gemazeld in de Belgische politiek. In het woens dag gevallen kabinet-Tindemans bekleedde hij de post van defen- Tot gistermiddag circuleerden vooral de namen van de socialist Henri Simonet en de CVP-voor- zitter Wilfried Martens als toe komstige informateurs. De be noeming van Vandenboeynants laat de mogelijkheid open dat ex- premier Tindemans opnieuw een formatieopdracht krijgt en- weer premier wordt. Tindemans heeft er tot nog toe geen blijk van gege ven de Belgische politiek vaarwel te willen zeggen. Dat opnieuw een christen-demo craat werd gekozen, hoeft geen verwondering te wekken. Giste ren werd in Brussel bekend dat de Belgische Socialistische Partij uiteengevallen is. De Vlaamse en de (veel grotére) Waalse vleugel van de BSP gaan voortaan hun eigen weg. Hiermee volgt de BSP het voorbeeld van de christen democraten en de liberalen, die al geruime tijd op regionale grond slag zijn georganiseerd. Alleen de communisten vormen nu nog een eenheidspartij voor het hele land. De breuk tussen de Vlaamse en Waalse socialisten hing al enige tijd in de lucht. De meningsver schillen over de hervorming van de Belgische staat, waarover woensdag ook de Belgische rege ring struikelde, waren de laatste weken steeds groter geworden. Dinsdagochtend schreef het Gentse dagblad „Vooruit", de spreekbuis van de Vlaamse so cialisten, dat deze „het gedonder van de Waalse mede-voorzitter van de BSP, Andrè Cools, zat wa- Cools kondigde gisteren aan dat het landelijk congres dat de BSP Paul Vandenboeynants. eerdaags houdt, direct gevolgd zal worden dooreen bijeenkomst voor de Franstalige socialisten uit Wallonië ep Brussel. Onge twijfeld zal hierdoor de splitsing tussen de Waalse en Vlaamse so cialisten in het openbaar worden bevestigd. Bij de partij manoeu vres die aan de kabinetscrisis vooraf gingen, stuurde Cools steeds meer aan op een anti- Vlaamse koers, tot groot onge noegen van de Vlaamse socialis ten. Informateur Vandenboeynants heeft aangekondigd waarschijn lijk maandag al met een eerste in formatierapport naar de koning te gaan. gisteravond is hij al be gonnen met het consulteren van de politieke partijen. PARIJS (GPD) - De Bretonse vis sers blijven - zeven maanden na de ramp met de olietanker Amo co Cadiz- van de ene verbazing in de andere vallen. De vissen die ze de laatste weken ophalen, lijden aan de vreemdste vervormingen en dat allemaal door de vernieti ging van het zeewier. De grieze ligste ontdekking was de nieuwe vorm waarin de Harder zich ver toont. Deze in ons land nauwe lijks bekende vis, die tot 60 cm lang kan worden, blijkt niet al leen helemaal te zijn uitgeteerd, maar is bovendien bedekt met een soort uitslag. Door gebrek aan watervlooien en wier is de Harder tot een weerzinwekkende schim gereduceerd. De prijs die hij op.de Franse markten maakt, is dan ook aanzienlijk gedaald. Eetbaar blijft hij, zeggen de ex perts. Een geheel ander verschijnsel doet zich voor bij de garnalen en de kreeften. Daarvan worden wel heel wonderbare visvangsten gemeld. De eenvoudige garnaal blijkt de omvang te hebben van zijn meer mediterrane familiele den en de kreeften zitten niet al leen opmerkelijk goed in het vlees, ze zijn er in een uitbundige hoeveelheid. De geleerden hebben ook hier een verklaring voor gevonden. Door het wegvallen van het wier heb ben de roeipootkreeften meer „lebensraum" gevonden. De roeipootkreeften of copepoda zijn onder meer voedsel voor de haring en de garnalen. De kreef ten hebben bovendien de tijd van hun leven, omdat ze als eters van dode dieren na de ramp met de olietanker genoeg verongelukte vogels en vissen vonden om hun buik aan vol te eten. Een gouden tijd voor de oceanogra fen. De Franse regering heeft 2.7 miljoen francs uitgetrokken om een diepgaande studie te bekos tigen van de veranderingen die er na de olieramp zijn opgetreden. Opvallend is dat het publiek zich aanzienlijk minder van het droe vig lot der vissen heeft aange trokken dan bij vorige gelegen heden. Aangenomen wordt dat men al is gewend aan rampen en hun gevolgen. De Franse marine houdt inmiddels met arendsogen de gevaarlijke zeeweg ter hoogte van Ouessant in de gaten. Sinds de ramp met de Amoco Cadiz in maart werden al 1300 processen-verbaal tegen ka piteins die hun gevaarlijke ladin gen te dicht langs de kust lood sten opgemaakt. Vijfenzestig maal werden schepen daadwer kelijk gedwongen hun koers te verleggen. Zware geldboetes werden opgelegd aan weerbar stige schippers, van enkelen werd hun brevet voor enige tijd afgenomen. De meeste van deze schepen varen onder de „goed kope" vlaggen van Liberia. Sin gapore en Griekenland. Amin ontkomt aan aanslag NAIROBI (AFP) - President Idi Amin van Oeganda is deze week ternau wernood ontkomen aan een aanslag - de elfde sinds zijn staatsgreep -, zo is uit goedingelichte bron in de Keniase hoofdstad Nairobi vernomen. De aanslag zou dinsdag zijn gepleegd toen Amin voor een diploma-uit reiking naar de Makerere-universiteit reed. Onbekenden beschoten de officiële auto maar de president reed niet in de officiële stoet, doch zat in een gewone auto die een andere weg nam. De daders zouden zijn ontkomen. ADVERTENTIE |BRINK Luchtverwarming j= lj±ji_ll.i-u...iu'j.1 Uw installateur: H LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Postbus 337. Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 ROME (GPD) - „De paus is paus omdat hij aan het hoofd staat van het bisdom Rome. Wij mo gen in het conclaaf vooral niet vergeten dat het onze taak is de Romeinen een goede bisschop te bezorgen. Daarom gaan onze ge dachten bijna vanzelfsprekend in de eerste plaats uit naar een Italiaanse bisschop, die niet noodzakelijk een kardinaal hoeft te zijn". Dat is de mening van kardinaal Willebrands, die overigens door zeer velen van zijn mede-kiesmannen wordt gedeeld. Zijn toespeling op de mogelijkheid van een kandidaat van buiten het kardinaalscollege zou kunnen slaan op de 65-jarige Alberto Ballestrero, opvolger van kardi naal Pellegrino als aartsbisschop van Turijn, maar zelf nog geen kardinaal. Zijn naam is inder daad ooit genoemd als pauskan didaat. maar het precedent van paus Pauius VI (wiens kandida tuur in 1958, bij de dood van Pius XII, zeker meer voor de hand lag dan die van Ballestrero nu, en die niettemin pas tot paus werd ge kozen in 1963, toen paus Johan nes hem ook kardinaal had ge maakt) wijst op een sterke nei ging de keuze tot de eigen kardi nalen kring te beperken. Overigens is de Italiaanse nationa liteit ook voor kardinaal Wille brands geen absoluut vereiste: als de combinatie van hoofd van de wereldkerk en bisschop van Rome beter kan worden verwe zenlijkt in een niet-Italiaan, moet de kwestie van de afkomst daar natuurlijk voor wijken. Nu is de prioriteit van het bisschop zijn in Rome hoofdzakelijk een theologische aangelegenheid, waar in de praktijk weinig van te recht komt. In werkelijkheid is Rome het enige diocees in de we reld zonder bisschop: de paus heeft het veel te druk met bestuur van de wereldkerk en moet dat van het bisdom overlaten aan een kardinaal-vicaris (op het ogenblik Ugo Poletti)_ die weer wordt bijgestaan door een aantal hulpbisschoppen. Bovendien is het een diocees „met een water hoofd": van het enorme kerkelij ke apparaat dat hier is geconcen treerd. dient maar een heel klein deel voor de zielszorg onder de ruim drie miljoen Romeinen. Er wonen in Rome 25.000 priesters en religieuzen. Er hebben 120 kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen hun residentie, 5000 priesters, 2000 seminaristen, 1100 lekenbroeders, 16.000 zusters, tussen de zes- en zevenduizend theologiestudenten. Er zijn 1554 kloosters. 107 kerkelijke studie huizen, 15 kerkelijke universitei ten en theologische faculteiten, 279 generalaten van religieuze orden en congregaties, maar met het bisdom Rome heeft dat alles nauwelijks iets te maken. Van de 5000 priesters werken er 800 full-time in de Romeinse paro chies; alle anderen worden opge slokt door de kerkelijke bureau cratie: alleen al in de curie, de Va ticaanse „ministeries", zijn over de 1400 personen werkzaam, van wie 1213 priesters. Als men daarbij bedenkt dat 51 miljoen vierkante meter van het stadsgebied in kerkelijke handen is (terwijl de gemeente er maar vier miljoen heeft), valt het niet zozeer te verwonderen, dat de kerk op de Romeinen allereerst over komt als een macht die bui ten hen omgaat en waarvan ze meer last dan plezier hebben. Hoezeer hun vroeger bijna vanzelf sprekende identificatie met de kerk aan het afbrokkelen is, bleek duidelijk uit de laatste ge meenteraadsverkiezingen. waar bij de communisten 690.262 stemmen behaalden (35,3 pro cent) tegen 652.744 (33,9 procent) voor de christen-democraten, die de stad tot dan toe hadden be stuurd. Kardinaal Willebrands Met deze realiteit zal ook de nieuwe paus worden geconfronteerd, en het is moeilijk denkbaar dat een niet-Italiaan er de aandacht en de kennis voor kan opbrengen die nodig zijn. Het is zeker waar, dat de pausen sinds Johannes XXIII grotere nadruk hebben gelegd op hun bisschopstaak in Rome, al uitte die zich naar buiten bijna uitsluitend met toch altijd spora dische bezoeken aan parochies, die dan geheel overspoeld wer den met Vaticaans ceremonieel en geen enkele gelegenheid bo den tot werkelijk contact. Van paus Johannes Pauius I had men op dit punt grote verwach tingen, omdat hij in zijn vroegere bisdommen had getoond zich bij het contact met de mensen als een vis in het water te voelen, en niet geneigd leek zijn vroegere stijl op te geven. Het is een van de vele verwachtingen die.door zijn schielijke dood niet in vervulling konden gaan. Maar wat, zal men zich afvragen, heeft de wereldkerk eraan dat de paus een goed bisschop van Ro me is? Wordt er niet allereerst van hem verwacht dat hij zich compe tent bezig houdt met de grote problemen waarmee de kerk in de wereld te kampen heeft, en antwoord weet te geven op de vragen die hem van alle kanten worden gesteld? Daarop valt al lereerst te antwoorden dat deze vragen en problemen, zij het ook in verschillende vormen, overal in de wereld spelen, in Rome niet minder dan elders, en dat zij beter beantwoord kunnen worden door een man van de praktijk, die ze van dag tot dag aan den lijve ondervindt, dan door een gevan gene in de ivoren toren die het pausdom in de loop van de eeu wen geworden is. Maar nog belangrijker is het ant woord van het Vaticaans concilie, dat groot belang toekende aan de collegialiteit van alle bisschop pen, dus de delegatie van de macht en bevoegdheden die his torisch in Rome waren geconcen treerd; aan de eigen verantwoor delijkheid van de plaatselij e kerken. Hoe minder „paus" de volgende paus zal zijn, des te groter wordt de dienst die hij aan de wereld kerk bewijst, des te begrijpelijker ook voor de andere christelijke kerken, voor wie het pausschap als absolute monarchie, zoals het tot nu toe werd uitgeoefend, een van de grote obstakels voor de eenheid is gebleven. Dat zijn enkele van de vragen die de 111 kardinalen voor ogen hebben als zij zich zaterdag terugtrekken in het conclaaf waaruit de opvol ger van Johannes Pauius I te voorschijn moet komen. Het is wel zeker, dat zij daar lang niet allemaal dezelfde denkbeelden over hebben. Er is nog altijd een deel van het kardinaalscollege, dat met enig heimwee terug denkt aan de goede tijden van voor het concilie, en het liefst de ontwikkelingen zou willen te rugdraaien, om een eind te ma ken aan wat zij alleen maar kun nen zien als heilloze verwarring. Uit die hoek, moet men aanne men. komt de kandidatuur van kardinaal Siri van Genua, die de laatste dagen sterk naar voren is gebracht. Hoezeer Siri zich de afgelopen maanden ook heeft beijverd, zich te manifesteren als een overtuigd aanhanger van de lijn van Johan nes en Pauius, niemand kan ver geten hoe hij voor het concilie alle theologen veroordeelde die achteraf de grondleggers bleken van de concilie-ideeën, en hoe hij zich ook op het concilie conse quent bleef verzetten tegen d< vernieuwing die daar doorzette. Het blijft onbegrijpelijk, hoe vijf tien jaar na het concilie zijn kan didatuur nog serieus genomen wordt. Of het moest zijn vanwege- zijn onverzettelijke houding ten opzichte van het communisme, dat voor veel kardinalen (onder anderen voor de theoloog Rat- zinger uit München een van de hoofdproblemen is bij de paus keuze. Waarschijnlijker is het. dat Siri's kandidatuur wordt gebruikt als een pressiemiddel, om zo ten slotte de stemmen te verenigen op een gematigde figuur die al thans zo min mogelijk van zijn lijn afwijkt. Naar men zegt, is het zo gegaan op het vorige conclaaf, waar Siri bij de eerste stemming 20 tot 30 stemmen zou hebben gekregen, waardoor Luciani's verkiezing zou zijn bespoe digd. Als dat zo is, zou het voor de hand liggen dal ook de meer progres sieve meerderheid van de kardi nalen een blok vormt dat begint te stemmen ten gunste van een onhaalbare progressieve kandi daat, om zo de stemmen te ver enigen op een wel haalbare en nog altijd tamelijk vooruitstre vende man. Maar zo, wordt ons van alle kanten verzekerd, gaat het op t een conclaaf niet toe. Is dat gewone naïviteit van de insiders, die een voudig niet zien dat het er zo toe gaat? uf spot een pauskeuze in derdaad met alle menselijke wet ten van politiek en bi-rekening? Wij kunnen het niet weten, omdat conclaven nu eenmaal per defini tie achter gesloten deuren plaats vinden. Wel is het zo.-dat veel van de kies mannen elkaar nauwelijks ken nen. Kardinaal Carberry van St. Louis bekende deze dagen vrij moedig dat hij bij het vorige conclaaf nog nooit van Luciani had gehoord, maar dat hij onder de indruk was geraakt van het grote aantal stemmen dat deze kreeg, en dus ook voor hem was gaan stemmen. En een andere kardinaal vertelde dat hij zelden "i nooit een collega-kardinaal te genkomt van wie hij onmiddel lijk de naam weet of wat diens achtergrond en ervaringen zijn. Bij het laatste conclaaf had hij verschillende collega's gezien met het Vaticaanse dagblad „Os- servatore Romano" in de hand, waarin alle kardinalen waren af gebeeld. en die onderzoekend rond keken, van de foto's in hun hand naar de gezichten rondom hen. Het zijn aardige menselijke irekjes, die het verheven beeld van het conclaaf toch enigszins ontmythologiseren. Voor velen van de kiesmannen gaat het toch een beetje van „op hoop van ze gen", wat in hun geval moet wor den vertaald als: in vertrouwen op de Heilige Geest. De gelukkige uitkomst van de vori ge keer heeft dit vertrouwen in ieder geval versterkt, en het is opvallend, hoeveel ontspannener de kardinalen zich ditmaal ge dragen. Het korte pontificaat van Johannes Pauius I heeft de kerk beslist opgevrolijkt, en in die zin kan men wel degelijk zeggen dat dit conclaaf niet zonder meer een voortzetting is van het vorige. Het open gedrag van de overleden paus heeR in de hele wereld diepe indruk gemaakt, en algemeen hoopt men dat de nieuwe paus op hem zal iijken, zij het op een eigen persoonlijke manier. Want „hem nadoen zou niet authentiek zijn, en een paus die geen authentieke persoonlijkheid is, kan geen goe de paus zijn".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9