B.V. in hasj opgerold Platvisser bedreigt vangsten rondvisser Oud zeer over kabinets formatie kwam weer even boven Politie en pers schuldig aan Vlaardingse relief WELZIJNSORGANISATIES: Tienduizenden kilo's naar Nederland gesmokkeld Chinese miljarden order voor Nederland C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! Chevron neemt twee tankers uit de vaart ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 VLAARDINGEN-SCHIEDAM (GPD) - Verschillende welzijns organisaties in Vlaardingen en Schiedam zijn van mening dat sensatieberichten in de plaatse lijke pers en het harde optreden van de politie de voornaamste oorzaken zijn van de aanhouden de ongeregeldheden die zich vanaf dinsdagavond in het grensgebied van beide steden voordoen. Op de achtergrond speelt volgens de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord, dat er in de nieuwbouwwijken waar de rellen plaatsvinden nagenoeg geen opvang voor de oudere jeugd bestaat. Met name in het Schiedamse gedeelte (Woud- hoek-Groenoord) ontbreken voorzieningen als club- en buurt huiswerk, accommodatie ten be hoeve van het open jongeren werk en een ontmoetingscen trum. De jongeren in de leeftijd van 13 tot 20 jaar, waar alles om draait bij de huidige moeilijkhe den, grijpen elke mogelijkheid aan om zich te manifesteren, al dus een woordvoerder van de stichting. Volgens de stichting is de nieuwbouwwijk van Schie dam typisch een gebied waar de voorzieningen vijftien jaar ach terlopen op de groei van de be volking. Leo Haasnoot, welzijnswerker in de aangrenzende Vlaardingse wijk Holy, heeft met dezelfde moeilijkheden te kampen: èèn ontmoetingscentrum en wat be scheiden club- en buurthuiswerk voor meer dan 30.000 zielen. Vol gens Leo staan de moeilijkheden van de laatste dagen in geen en kele verhouding tot de aanlei ding: een ordinaire kwajongens- ruzie tussen enkele mensen uit Schiedam en Vlaardingen. Deze ruzie, die zondag 8 oktober is ont staan, zou dinsdag uitgevochten worden op het dijklichaam op de grens van Woudhoek en Ho ly. Op de dag van het treffen bleken beide partijen flink wat aanhang verzameld te hebben, waartussen het over en weer tot bedreigingen kwam. Tot een werkelijke vecht partij is het, mede door hardhan dig ingrijpen van de politie, niet gekomen, aldus Leo. Het machtsvertoon van de politie en de indianenverhalen in diverse plaatselijke bladen leidden tot een herhaling van de bijeen komst, ditmaal echter met heel andere motieven. De rellen van woensdag en don derdag waren gericht tegen de politie en hadden niets met de aanvankelijke ruzie te maken, meent Leo. Dat werd nog ver sterkt door de publikaties die nu ook de landelijke pers haalden en talloze nieuwgierige mensen, sensatiezoekers en rellenschop- pers die uit andere delen van de regio werden aantrokken. De verschillende welzijnsorganisa ties willen a.s. dinsdag bijeen komen om de veelal foutieve in formatie die naar buiten gebracht is, alsmede het politieoptreden, in eigen kring te bespreken. Commissaris C. van der Haagen bevestigt dat er Woensdag en donderdag veel buitenstaanders bij de rellen betrokken waren. „De eerste gewonde die afge voerd werd, was een kijklustige Rotterdammer. Bij de dertien ergste raddraaiers die wij gear resteerd hebben, waren onder meer drie mensen uit Delft, waarvan er èèn zeker aan de offi cier van justitie voorgeleid zal worden", aldus de commissa ris. Ook hij maakt bezwaar tegen be paalde kranteberichten, die soms van tientallen gewonden spre ken. „De werkelijkheid is dat er tot nu toe drie gewonden zijn ge vallen: een Rotterdammer die een steen tegen zijn hoofd kreeg, een agent die door een ruit ging en een fotograaf die bij een uitval van de politie een hersenschud ding opliep". Van der Haagen benadrukt dat hij tot het uiterste heeft gewacht al vorens tot actie over te gaan. „Dinsdag was de tactiek erop ge richt de jongeren uit elkaar te houden. Woensdag en donderdag was het agentje-pesten geblazen. Daar kun je je wel afzijdig van houden, maar als de bezittingen van de bewoners uit de wijk ge sloopt worden, de weg wordt op gebroken en de kinderen niet meer op straat kunnen spelen, moet je toch wat ondernemen. Ons enige doel is het handhaven van de openbare orde", verklaart De hoofdofficier van justitie in Rot terdam, mr. J. D. de Jong, heeft besloten de rijksrecherche een onderzoek in te laten stellen naar de behandeling van de 34-jarige ANP-fotograaf Paul Stolk, die bij een charge door de politie be wusteloos geslagen werd. De di rectie van het ANP heeft gisteren een brief naar burgemeester Lems van Schiedam verzonden waarin zij haar bezorgdheid over de gebeurtenissen uitspreekt en nadere informatie over het poli tieoptreden vraagt. Ien v.d. Heuvel treedt af UTRECHT - De voorzitster van de PvdA, Ien v. d. Heuvel, heeft gis teravond op een bijeenkomst van de partijraad van de PvdA haar aftreden bekendgemaakt met in gang van het partijcongres van april volgend jaar. Ook secreeta- ris Gerard Heyne den Bak heeft besloten zijn functie neer te leg gen. Het aftreden van mevr. van den Heuvel werd al enige tijd verwacht. Zij is kandidaat voor het lidmaatschap van het Euro pese Parlement, s Binnen de partij circuleren reeds vier namen van mogelijke opvol gers van mevrouw Van den Heu vel. Dit zijn de Groningse wet houder Van den Berg, die als kandidaat van de linkervleugel van de partij geldt, de landdrost van de IJsselmeerpolders en oud wethouder van Amsterdam Han Lammers, die rechts in de partij staat. Vanuit de Tweede-Kamer fractie gelden als midden-kandi daten oud-staatssecretaris Meijer en de sociaal-woordvoerder en vice-voorzitter Van den Doef. Mevrouw Van den Heuvel zal in april vier en een halfjaar voorzit ter geweest zijn. DEN HAAG (ANP) - Communis tisch China overweegt een con sortium van Nederlandse inge nieursbureaus en bedrijven een opdracht te geven voor het uit voeren van twee havenprojecten, die ongeveer twee miljard gaan kosten. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft hier over bericht ontvangen van zijn Chinese collega van verbindin gen, Yen Fei. De opdracht is het resultaat van een bezoek, dat een delegatie van het Nederlands bedrijfsleven op het gebied van havenconstructie vo rig jaar aan de Volksrepubliek bracht. In vervolg daarop is vori ge maand een tweede delegatie op bezoek in China geweest. Zij bestond uit vertegemwoordigers van het NCH, Rijkswaterstaat, Bos Kalis Westminster, Nedeco en IHC Holland. Deze bedrijven zullen projecten gaan uitvoeren. Een van de projecten betreft de aanleg van een diepzeehaven voor steenkoolschepen, 700 km ten noorden van Shanghai. De haven moet eind 1986 toeganke lijk zijn voor schepen tot hon derdduizend ton. Er moet onder andere een zeven kilometer lange afsluitdam voor worden aange legd. UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft in samenwerking met de dis trictsrecherche van de rijkspolitie in Utrecht de kopstukken van een van de grootste misdadige or ganisaties in hasjsmokkel aangehouden. De bende die onder de naam van In- tertheems BV vanuit een bedrijfspand aan de Ore- gondreef in Utrecht ope reerde, smokkelde met vrachtwagens tienduizen den kilo's hasj vanuit het Midden-Oosten naar Ne derland. De De omzet, van de firma bedroeg enkele miljoenen guldens. Bo vendien importeerde de (nep) BV in drie maanden tijd 800 nieuwe auto's uit Frankrijk, België, Duitsland en Amerika waarover nooit invoerrechten werden be taald. De belastingschuld be draagt tussen de zes en acht mil joen gulden. De auto's werden voor een deel be taald met ongedekte cheques die een Utrechtse filiaalhouder van een bank van een handtekening voorzag. Daarmee lichtte hij de bank voor ruim 300.000 gulden op. In totaal zijn vanaf maart 1978 twaalf verdachten aangehouden. Drie zitten er in Oostenrijk, één in Duitsland en één in Italië vast. De overigen, onder wie bendeleider Sally van G. (52), autohandelaar in Utrecht, zijn in Nederland aangehouden. Het brein achter de organisatie, Sally van G., en mede-organisa tor J. M. (49) uit Voorburg - hij werd donderdag pas aangehou den - zitten nog in voorlopige hechtenis. Overzicht van de hasj, verpakt in dozei Nederland met vrachtwagens invoerde. zoals "Interheems BV" die i De zaak kwam vorig jaar september aan het rollen toen Sally van G. - een „goede" bekende van de poli tie - samen met twee internatio naal bekende Turkse drughan delaren in de buurt werd gezien van het hasj-smokkelschip „He lena", dat ter hoogte van Maas sluis in de Nieuwe Waterweg voer. Wegens gebrek aan bewijs moest de politie hem toen laten lopen. In maart van dit jaar onderschepte de Italiaanse douane in Brindisi een Nederlandse vrachtwagen, bestuurd door een zekere K. S., waarin achter dubbele schotten 2000 kilo hasj was verborgen. De chauffeur bekende dat hij voor de Utrechtse handelsfirma Inter- theems werkte. De Italiaanse rechtbank veroordeelde hem tot zes jaar gevangenisstraf. Naar aanleiding van deze ontdekking trof de Utrechtse politie in mei van dit jaar een vrachtwagen van dezelfde Utrechtse firma aan met meer dan 1500 kilo hasj. De chauffeurs van deze transporten werden in Nederland door de 31- jarige koopman J. D. B. uit Steenbergen geronseld. Hij bood voor een enkele rit 50.000 gulden en vond zodoende genoeg chauf feurs die het risico van vele jaren gevangenisstraf in het buiten land op de koop toe namen. De top van deze bende, onder wie de broer van Van G., de 58-jarige Utrechter I. van G., en de Am sterdamse koopman L. M. van der T. (39) bleven bij de aanhou ding van de chauffeurs in eerste instantie buiten schot. Dit drietal bekeek vanuit de riante directeurskamers in het gebouw aan de Oregondreef welke smok kelroutes het minst risico liepen voor ontdekking van de lucratie ve „handel". Ze werden daarbij geassisteerd door een portier en twee kantoormeisjes. Zij wisten echter niet beter of hun bazen handelden in motor- en compute ronderdelen die vanuit Syrië werden geïmporteerd. In werkélijkheid zocht de bende leiding financiers en afnemers voor de hasj en volgens de Utrechtse politie ook voor heroi ne. Bij de aanhouding van chauf feur K. S. in Italië bekende deze anderhalve kilo heroïne per post naar Intertheems in Utrecht te hebben gestuurd. De financiers van de smokkel in verdovende middelen moeten volgens de Utrechtse politie voornamelijk in het Midden-Oos ten worden gezocht. Maar ook in Nederland staken „goed gesi tueerde misdadige zakenlieden" geld in de transacties. Ze liepen daarbij weinig financieel risico: de smokkel van 2000 kilo hasj le verde een winst op van ruim 4 miljoen gulden. Bij een van de grootste smokkelpo- gingen zocht de Utrechtse ben deleiding „steun" bij een Neder- landsche Bank. De heren wilden 15 miljoen gulden lenen. De be treffende bank trapte daar echter niet in. Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijtuigen) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizen vanaf f 149.-* Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS,Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). Bon voyage naar de lichtstad! DEN HAAG (GPD) - De problema tiek van de Nederlandse visse rijwereld lijkt nu ook de interne verhoudingen aan te tasten. In een nota van wensen voor het vis serijbeleid waarover het Visserij schap volgende week met de Tweede-Kamercommissie voor visserij wil spreken, wordt door DEN HAAG (GPD) - Chevron Tankers Nederland zal in de loop van volgend jaar twee tankers uit de vaart nemen. Het zijn de Madrid (capaci teit 51.000 ton) en de Napels (35.000 ton), zo heeft een woordvoerder van CTN bevestigd. Het afvoeren van de twee schepen heeft geen gedwongen ontslageh tot gevolg. In mei en september dit jaar zijn ook al twee tankers uit de vaart genomen, de 30 jaar oude Amsterdam en de even oude Arnhem. Dit heeft evenmin gedwongen ontslagen tot gevolg gehad. De maatregel is besproken met het personeel, het ministerie van economische zaken, de FNV en de Bond van zeevarenden. De woordvoerder ontkende dat de afvoer van vier schepen in twee jaar, op een vlootbestand van 24 begin dit jaar, zou vooruitlopen op opheffing van Chevron Nederlands tankervloot. de rondvis-vissers om een ver gunningstelsel gevraagd voor de rondvisserij. Platvis-vissers, zouden volgens de nota tijdelijk overschakelen op rondvisvangst om hun eigen platvisquotum te sparen. De rondvis-vissers ervaren deze ac tiviteiten als een aantasting van hun bestaansmogelijkheden. „Het spreekt voor zich dat de mogelijkheden voor de originele rondvisvissers, mede gezien de verlaging van de nationaal toe gewezen rondvisquota, hierdoor beperkt worden", aldus de nota. In die nota wordt met kracht van argumenten gewezen op de ern stige gevolgen die instelling van quoteringen heeft voor de Ne derlandse vissers. Sinds 1974 (toen een totale investering van 175 miljoen gulden werd bereikt), daalde het aantal vissers met 800 man. In totaal verminderde het aantal arbeidsplaatsen in de vis serijsector met 4000 man. Hei Visserijschap heeft kritiek op het feit dat adviezen van de inter nationale biologengroep te ge makkelijk nagevolgd worden, zonder dat voldoende is overwo gen welke onzekerheidsmarges in die adviezen zijn ingebouwd. Uit recente biologische rappor ten zou blijken dat daardoor om nodig lage quota voor een aantal vissoorten is vastgesteld. Kritiek is er in de nota ook op de stilligre geling. Opgemerkt wordt dat er wel waardering is voor de be reidheid van de minister zo'n re geling in te voeren. De regeling zou echter voor veel bedrijven onvoldoende financieel soelaas betekenen. vinden verder, dat de minister maar eens hardop moet zeggen, dat voor de periode van herstel van de tongstand ook handhaving van de kleine zeevis serijvloot als beleidsuitgangs punt wordt genomen. Wel wil het Visserijschap voorkomen, dat vervanging van vaartuigen in de platvissector vanwege afschrij ving en investeringspremies zal leiden tot vergroting van motor vermogen. Men acht het gewenst binnen het kader van internatio nale mogelijkheden maatregelen te overwegen om de capaciteit van de platvis vloten te beheer- "Steun provincie aan stadsvernieuwing is niet nodig" DEN HAAG - Staatssecretaris Ko ning (binnenlandse zaken) be twijfelt of het nodig is dat de pro vincie Zuid-Holland er een fonds voor de stadsvernieuwing op na houdt. De provincie heeft op de begroting voor 1979 - die de goedkeuring van de staatssecretaris behoeft - een bedrag van twee miljoen gul den voor dit fonds uitgetrokken. In een brief aan het dagelijks be stuur van de provincie spreekt Koning daar zijn verbazing over uit. Hij vraagt zich af of het nodig is dat naast het Rijk en de ge meenten ook de provincie finan cieel aan de stadsvernieuwing gaat bijdragen. Te meer omdat voor de kosten die de provincie voor haar rekening zou willen nemen al subsidieregelingen bij het Rijk bestaan of in voorberei ding zijn. RSV verkoopt 1500 woningen DEN HAAG (GPD) - Rijn Schelde Verolme (RSV) is het eens ge worden met de Fortress-groep in Rotterdam over de verkoop van ruim 1500 woningen rond Rot terdam en in Zeeland. Al in au gustus was over de verkoop van een deel van deze huizen over eenstemming bereikt, zo is giste ren bekendgemaakt. In de koopakte zijn onder meer de volgende voorwaarden opgeno- De Fortress-groep zal de be staande huurcontracten eer- bieidngen; Verhuurde woningen worden niet aan particulieren doorver kocht die later eigen gebruik gaan claimen: bij huurverhogingen wordt uige- gaan van de bestaande wettelijke bepalingen. Den Uyl, geen stukje pornografie DEN HAAG (GPD) - Tijdens het debat over de algemene be schouwingen is het donder dagnacht even tot een hevige, openlijke botsing gekomen tussen minister-president Van Agt en CD A-leider Aantjes. Het onderwerp van het geschil was een motie van Aantjes over maatregelen tegen Zuid-Afri- ka, maar in feite ging het om wat oud zeer uit de tijd van de kabinetsformatie van vorig jaar, dat weer boven kwam. l!n de motie, waarin Aantjes van de regering vroeg om via VN en EEG te ijveren voor economi sche boycotmaatregelen tegen Zuid-Afrika, gebruikte de CDA-leider bij de formulering van dat verlangen tot op de let ter dezelfde tekst daarover uit het ontwerp-regeerakkoord dat CDA, PvdA en D'66 vorig jaar tijdens de formatie opstel den. Minister-president Van Agt liet daarop weten pijnlijk getroffen te zijn door dit woordgebruik. Hij las daarin kennelijk een openlijke toenadering tot de PvdA, terwijl de regering juist met veel zorg het CDA-stand- punt had aanvaard. Aantjes kwam daarop naar de interrup tiemicrofoon om uit te leggen dat hij deze tekst geheel onbe wust zo had opgeschreven en hij kwam gauw met andere tek sten, van onder meer Van Agt, aandragen waarin ook derge lijke bewoordingen voorkwa men. Deze reactie van de CDA-frac- tieleider riep weer de woede op van PvdA-leider Den Uyl die Aantjes verweet „zich te ver ontschuldigen alsof het een stukje pornografie is". Den Uyl beschuldigde Aantjes ervan door het stof te gaan voor een tekst waar het CDA tijdens de formatie uitdrukkelijk voor ge staan heeft. De hoge woorden waren daarmee nog niet voorbij, want Aantjes" diende Den Uyl onmiddellijk Aantjes, politiek grievend van repliek met de opmerking dat hij „tot en met de punten en komma's" voor die tekst zou hebben gestaan als Den Uyl er in november vorig jaar in was geslaagd zijn tweede kabinet met het CDA te vormen. De frustratie over de mislukte ka binetsformatie kwam bij een zeer emotionele Aantjes weer even boven. De koek was daarmee nog niet op want deze spijtbetuiging van Aantjes viel op zijn beurt weer verkeerd bij premier Van Agt' die prompt een boos briefje aan Aantjes stuurde. De CDA-lei der vroeg daarop een schorsing om zich te beraden over de „persoonlijke opmerkingen" van de premier aan zijn adres. Na de schorsing van meer dan een halfuur kwam Aantjes na mens de gehele CDA-fractie vertellen dat hij de opmerking van Van Agt „als politiek grie vend" had ervaren. Waarop Van Agt dit incident afsloot met de verzekering dat het he lemaal niet zijn bedoeling was geweest „enige betichting uit te spreken aan het adres van de heer Aantjes". Volgens Van Agt was geen sprake van ge brek aan goede trouw. Het was overigens niet het eerste incident tijdens de lange alge mene beschouwingen. Ver moedelijk door het late uur (de debatten werden om vijf minu ten over vijf gisterochtend beëindigd) kwam het al eerder tot een hevige botsing tussen de PvdA enerzijds en premier Van Agt - ditmaal verdedigd door Aantjes - anderzijds. De socialisten verweten de rege ring bij monde van Marcel van Dam en fractieleider Den Uyl geen argumenten te willen ge ven voor het verhogen van de huur in 1979 met 6 procent in plaats van 5 procent. Van Dam wees de premier op een circulaire van staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting waarin gezegd wordt dat 5 pro cent genoeg is. Van Agt liet zich echter niet uitdagen door Den Uyl en Van Dam om een oor deel over deze opvatting uit te spreken. Hij schortte de me ning van het kabinet op tot de begrotingsbehandelingen, la ter dit najaar, tot groot onge noegen van de PvdA. De harde woorden vlogen ook in dit debat over en weer met een felheid die ervaren Binnenhof- kenners in jaren niet meer in het parlement hadden meege maakt. Van Dam kwam zelfs met een nieuwigheid door aan kamervoorzitter Vondeling te vragen of deze er bij premier Van Agt op wilde aandringen om antwoord te geven op de gestelde vragen. Maar ook dat had geen zin. Van Dam kreeg zijn antwoord niet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7