„Voor bevrijding van verdrukten hebben wij onze organisaties Boycot om Ome Willem Confessioneel Van Roon (Katwijk) over opdracht en wezen van de kerk Kreet op een gesloten deur ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - In zijn veroordeling van de gift van de Wereldraad van Kerken (35.000 dollar) aan het Patriottisch Front in Rhodesië is de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk niet zo ver gegaan als de Gereformeerde Bond (de rechtshervormden) die de synode vroeg het lidmaatschap van de Wereldraad op te schorten. De confessionelen volstonden, naast hun af wijzing van deze financiële en morele steun, met het verzoek aan de synode de ernstige bezwaren van de kerk tegen dit beleid van de Wereldraad op de daarvoor aan gewezen plaatsen duidelijk tot uitdrukking te brengen. Dominee J.P. van Roon, hervormd predikant te Katwijk aan Zee, lid van het hoofdbestuur van de Confessionele Vereniging, ver klaarde deze week op een afde lingsvergadering in Alphen aan den Rijn, waarom de confessio nelen in hun brief aan de synode het lidmaatschap van de Wereld raad hebben ontzien. De oorzaak is dat binnen het hoofdbestuur daarover verschillend wordt geoordeeld. Zo zou ds. Van Roon zelf het liefst nog vandaag met de Wereldraad breken - en niet al leen om de gewraakte steun aan het Patriottisch Front - terwijl zijn collega Kooistra uit Menal- dum, een vooraanstaand man in confessionele kring (hoofdredac teur van het Hervormd Weekblad), uittreding ontraadt omdat men daarmee ook zijn medezeggenschap zou verspelen. met ir. Van der Graaf van de Ge reformeerde Bond het geval is" Aards messianisme" De Katwijkse predikant sprak in Alphen over het wezen en de op dracht van de kerk "in bijbels confessioneel licht". De opdracht van de kerk omschreef hij uit drukkelijk als: "verkondiging van het evangelie en een instru ment te zijn van de Heilige Geest". Het gaat in het evangelie om "de bekéring van zondaren, de redding van verlorenen, het i zielen voor Jezus" Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk is op dit netelige punt wèl eenstemmig. Steeds dezelfden Van het hoofdbestuur van de Con fessionele Vereniging komt ook niemand voor in de aanbeve lingslijst onder de advertentie van het nationale comité "Stop Steun Terrorisme". Deze adver tentie - vorige week in verschei dene dag- en kerkbladen opge nomen - riep alle hervormden op een briefje naar hun eigen kerke- raad te sturen. Daarin moet de synode worden gevraagd bij de Wereldraad tegen de gift te pro testeren, het lid maatschap van de Wereldraad op te schorten en zich over dè voortzetting van dat lid maatschap ernstig te beraden. De aanbevelingslijst onder die ad vertentie wemelde van gerefor- meerdebonders, hoewel er ook een paar confessionelen tussen zaten, maar niet uit het hoofdbe stuur. Ds. Van Roon vertelde dat net co mité hem (en anderen van het hoofdbestuur) ook had benaderd. Zy zagen er echter van af omdat het hoofdbestuur al op andere manier-die brief aan de synode- van zijn afkeuring had doen blij ken. "Wij hebben deze mensen gezegd: je moet nu-^iaar eens naar anderen in onze Kring gaan. Anders worden steeds dezelfde namen gebruikt. Net zoals dat Velen proberen in deze tijd die op dracht te versmallen tot een "aards messianisme" Daarbij wordt alle nadruk gelegd op, wat ds. Van Roon samenvatte als, "de bevrijding van verdrukten". Hij distantieerde zich van dezulken "Voor de bevrijding van verdruk ten hebben we onze organisaties: het Rode Kruis, de Novib, de Verenigde Naties, politieke in stellingen.... De opdracht van de kerk moet gericht blijven op het behoud van verlorenen" Overigens ontkende Van Roon niet dat christenen de samenleving moeten dienen, maar dan wel als vrucht van een bijbels geloof. Wijzend op de grote veranderingen in kerk en samenleving geduren de de laatste decennia conclu deerde ds. Van Roon, dat er een totaal ander beeld is ontstaan. Wat de kerk betreft noemde hij het feit dat hy in de 31 jaren van zijn loopbaan als predikant al aan het vierde liederenboek toe is, daarvan een duidelyk symp toom. Gevoegd bij alle verande ringen in de liturgie, de ambten en het theologisch denken is de onrust die het kerkelijke leven tegenwoordig ademt alleszins verklaarbaar. "Het meest moderne is nog, dat je met elkaar op zoek bent. Zeker heden zijn weggevallen. Ethische normen worden aangevreten. We zitten in een stroomversnelling. De laatste jaren is dat vooral ge richt op de man-vrouw verhou ding en het gezin. Gesuggereerd wordt dat de kerk in de traditio nele zin haar tijd heeft gehad.De eigenlijke kerk, zo zegt men, vind je in actiegroepen. Aan de kop van de stoet der maatschappij- Dominee J.P. van Roon (58) te Katwijk aan Zee. ...het modernste is nog, dat je met elkaar op zoek bent... Instituut als bedding Ds. Van Roon denkt daar heel an ders over. "Het is een verlegen heidsredenering die volkomen voorbijgaat aan de kerk als stich ting van God". In zijn "bijbels- confessionele" visie is de kerk gegrond in de verkiezende gena de van God. Dié roept mensen uit de wereld om de weg op te gaan naar het land dat Hij wijst. Kijk maar naar Abraham. Deze lijn is in de belijdenis van de kerk terug te vinden. De belijde nis zegt na wat de bijbel vóórzegt. Ds. Van Roon gebruikte hierbij het - minder gelukkige - voor beeld van de papegaai (die alleen maar nazegt wat hij hoort). Bij de beantwoording van de vragen vulde hij dat nog wel aan: "Met de ondertekening van de belijdenis alléén red je de zaak niet". De kerk als instituut zag de predi kant als de bedding waardoor de stroom van de verkiezing gaat. De bijbel geeft duidelijke aanzet ten voor de kerk als organisatie. "In het Oude Testament vindt men de eredienst van Israël tot in de puntjes geregeld". De kerk als instituut van nul en gener waarde achten wees ds. Van Roon dan ook als "onbijbels" af. Hij zag de kerk wel ruim. "Haar grenzen zijn wijd. Maar ergens houdt het toch op". Naar zijn mening vormen de belijdenisgeschriften haar afba kening. Zij markeren de grenzen Kerkelijk besef Op de vraag of in de geloofsbele ving de bybel niet voldoende is - gewezen werd op de aantrek kingskracht van een manifestatie als de EO-jongerendag zaterdag in Leiden - antwoordde de Kat- wykse dominee dat zo'n oriënta tie op de bybel uiteraard positief moet- worden gewaardeerd, maar dat de vrije groepen zich er toch meer bewust van zouden moeten zijn "in de stroom van de kerk" te staan. "Daar is het geloof dan toch maar vandaan gekomen. Er is méér dan een EO-jongerendag. De voorbije geslachten zijn hier ook mee bezig geweest". Van Roon zou in deze kringen graag iets meer "kerkelijk besef' zien. S. J. DE GROOT Toen ik onlangs op een vroeae zondagmorgen op preek- expeditie in de doorgaande trein naar Brussel zat, trof mij een opschrift op de deur van het toilet. In het Engels hadden mensen ui ting gegeven aan hun gevoe lens. De eerste hand schreef: Wij haten Frans sprekende Belgen. Een tweede schreef daaronder: Wij haten Belgen die proberen Engels te spre ken. En een volgende: Wij ha ten Engelsen die geen andere taal spreken. Ten slotte was dat iemand te gortig gewor den, en die schreef er emotio neel onder: "Jesus loves you". Op die gesloten deur stond in kort bestek de dagelijkse gang van zaken onder ons mensen. Iedereen heeft het, lijkt wel, no dig om zich te verschuilen in een stuk "groepsgevoel" "Wij" zijn beter en daarom hebben wij de pest aan ande ren. Dat begint al heel dicht bij huis. Mensen die in een familie in- trouwen hebben vaak lange tijd nodig vootdat zij geac cepteerd worden. Veel schoonmoedermoppen geven uiting aan vaak moeizaam verborgen vijandige gevoe lens. Het speelt ook tussen vol ken. Het geeft je als Nederlan der een superieur "wij-ge voel" als je die stomme Belgen in de zoveelste mop kunt laten afgaan. Het speelt tussen scholen, tussen mannen- en vrouwenbewegingen, ja, waar niét.... Het beangstigende van dit me chanisme is dat het mensen gelijkschakelt. Er is geen ruimte voor ontplooiing van de veelsoortige creatieve mo gelijkheden van ieder mens persoonlijk. Het wij-gevoel eist aanpassing en duldt geen experimenten. Anders wordt de eenheid van de groep be dreigd. En geen kritiek - zo schorste het bestuur van een voetbalclub de redactie van het clubblad - want kritiek is immers het bevuilen van ei gen nest Emotioneel getuigde de laatste schrijver op de gesloten deur van een andere gang van za ken. "Jesus loves you". De weg van Jezus van Nazareth is de weg mét de broeder. Hij paste zich niet aan bij de ge wone gang der dingen. Zijn alternatief is uitnodigend. Niet een vuist die je terug duwt en vastpint op je tekort, je beschuldigend teruggooit in de wij-groep. De van Godswege uitgestoken hand wil juist bevrijden van dat onmondig makende wij-ge voel. De gemeente van de Messias is de belichaming daarvan. Zij kan dat alleen zijn in de ge stalte van de aanvaardende uitnodiging. Machten, struc turen, al wat mensen onmon dig maakt, het mag aan de kaak gesteld worden, want het gaat om de bevrijding van de mens die daarvan het slachtoffer is geworden. Zij nodigt tot de alternatieve vormgeving van eigen leven, naar de wet van open liefde en ruimte-gevend recht. WIM KUIPERS Als op vrijdag 27 oktober prinses Beatrix het dorpshuis "Dr Vierstee" in het Utrechtse Maartensdijk opent, zullen de kinde ren van de school met de bijbel in Groenekan, de christelijk- nationale school en de hervormde school in Westbroek en de scnooi met de bijbel en de christelijke kleuterschool op gere formeerde grondslag te Maartensdijk daar, om principiële re denen, niet bij zijn. Hoewel er een uitgebreid feestprogramma voor de ingebruikne ming van het dorpshuis is opgesteld en daarbij speciaal is gedacht aan de lagere-schooljeugd in de hele gemeente Maar tensdijk, zullen deze scholen die dag niet gesloten zijn. Het is mogelijk, dat de christelijke kleuterschool in Groenekan zich nog bij de vijf aansluit. Maar die moest over de "kwestie" nog vergaderen. De schoolbesturen nemen het burgemeester en wethouders kwa lijk dat zij er bij het opzetten van het programma geen rekening mee hebben gehouden dat er wel eens principële bezwaren tegen bepaalde onderdelen zouden kunnen bestaan. En die zijn er wel degelijk. Wat te denken van de televisiefiguur Ome Wil lem, die na de opening van het dorpshuis een aantal shows voor de kinderen zal verzorgen? Tegen hem vooral is de boycot ge richt. Uitgangspunt In een brief aan de ouders zeggen de besturen dat in het feestpro gramma activiteiten voorkomen, "die in strijd zijn met het uitgangspunt van de scholen". En dat uitgangspunt is bij de christelijke scholen in de gemeente Maartensdijk: "het ernstig zoeken naar onderwijs in overeenstemming met wat de Bijbel, het onfeilbare Woord van God, daarover gebiedt". Dat is, zo menen de besturen, ook uitgangspunt voor het gedrag van de kinderen. Ome Willem voldoet niet aan die norm. De besturen betreuren de principieel gedwongen afwezigheid van de aan hun zorgen toevertrouwde jeugd des te meer omdat deze nu ook de aanwezigheid van de kroonprinses niet "van nabij kan ervaren". Volgens de organisatoren zijn de bezwaren van de schoolbestu ren te laat binnengekomen. Maar de besturen verwijten hun dat er óver de samenstelling van het programma helemaal geen overleg is geweest. Ome Willem komt wel naar Maartensdijk, maar hij zal waar schijnlijk aan één voorstelling genoeg hebben. LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Heymans Boskoop, 11.45 oecum. studentendienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Post Ermelo; Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg: Merenwijk 9.30 ds. v. Leeuwen, 11 ds. v. Leeuwen en pastor Van Well; Bethl. kerk 10 ds. Meijers; Bevr. kerk ZW 9 ds. Wagenvoorde; Vre- deskerk 10 dr. Lamping; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 ds. Boogert; Endegeest 9.30 geza. dienst, pastor Boshouwers, met eucharistieviering. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Verdoorn, 5 ds. Kool stra; Petrak. 10 dr. Wiersinga, 5 dr. Aal- ders "t Harde; Oude Vest 10 dr. Aalders, 5 ds. Bolwijn Rijswijk; Mar. kerk 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Hartkamp Alphen; Bevr. kerk 10.30 ds. Koolstra, 5 ds. Ver doom; Groenhoven 10 ds. Gesink; De Mirt 10 hr. v. d. Tuin; Mierennest 10 hr. Kroon; Merenwijk 9.30 en 11 ds. v. Leeuwen. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 en 5 hr. De Waard Apeldoorn. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 kand. Groenleer. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30: Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 mevr. ds. De Mey. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering (begin cyclus preken over "Onze Vader"). Bap tistengemeente (O. Ryn 3): 10 ds. v. Ma meren. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes, woensd. en donderd. 3,6 en 8 Maranatha- conferentie. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. v. d. Keur. Evangeliecentrum Zijl singel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zylstra. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 evang. Kopelle. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijn dijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Scien ce (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steen schuur 6): 10.15. Zevendedagadventis ten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 ge sprek, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms-Kath. kerken: Merenwijk 9.30 en 11Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steen schuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30,6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7. zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Den Harder, avondmaal. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Hemmes, 7 ds. Van Hoegee. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 7 dr. v. Oeveren Rijnsburg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Heerma Soest. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Bogers; Kruiskerk 10 ds. v. d. Heiden; Opst. kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. v. d. Heiden; Nabij 10 jeugdkapel; G. H. kerk 9 dr. Van Santen; De Bron 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Verheul; Drieh. 7 dr. v. Santen; Ashramcollege 9.30 ds. Hoo- gendijk; Oudsh. weg 10 ds. Oort; Sions- kerk 9.30 ds. De Heer. 6.30 ds. Snoei A.foort. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Stolk; Salv. kerk 9.45 ds. Kraan te O.geest, 6.30 hr. Tenyenhuis; G. H. kerk 10.30 ds. Hartkamp, 6.30 ds. Hoogendijk; De Bron 9 ds. Koers, 10 en 6.30 ds. Verheul. Zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 30 ds. v. d. Berg, 3 ds. Bakker (Eikenlaan 233). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30. Oud Geref. Gemeen- te: 9.30 en 4. dond. 19 okt. 7.15 ds. Schin- kelshoek. Baptistengemeente: 10 evang. Ramaker, 6.30 evang. De Leeuw. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. v. d. Hoorn. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. R.K. kerken: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 en 6 lees- dienst, wo. 18 okt. 7.30 ds. Van Haaren Amersfoort. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd; Salvatorkerk 10 ds. v. d. End Papen- drecht, 6.30 ds. Richter, jeugddienst; Bethl. kerk 10 ds. Vermaas Huizen. 6.30 ds. Droogers. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 as. Stelwagen, 6.30 ds. Heymans; De Stek 9.30 ds. Omta. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Rebel Rotterdam. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concor dia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuw- straat): 9.30 en 5. R. K. kerken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE-Herv. Gem 9.30 ds. De Vreugd Bodegraven, 6.30 ds. De KruijfRijnsaterwoude, jeugddienst. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Versluys, 5 ds. Nierop. R. K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. 10; dorp zat. 7, zond. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. Wilschut. Geref. Kerk: 10 ds. De Raadt Valkenburg, 5 ds. Wilschut. R. K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30,10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8 30. 10 en 11.30 HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R. K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG-Herv. Gem.: 10 ds. Carstens. R. K. kerk: zat., 7. zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 hr. Groenendijk Scheveningen, 6 ds. Gebraad; Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 kand. Van de Weert, Renkum. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v. d. Horst. R. K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15 KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Hoviuj 6 ds. De Vos; Oude Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. De Jong; Ich- tuskerk 10 ds. Vink, 5 ds. Arkeraats; Pniëlkerk 9.30 ds. De Jong, 6 ds. v. Roon; Gr. v. Pr.school 10 ds. Schuurman; Hoekst. 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 10 ds. Schaafsma Utrecht, 5 ds. Vrolijk; Tr. kerk 10 ds. Heule Wassenaar, 5 ds. v. Hal- sema. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 kand. v. Egmond, 3.30 ds. Hoff. Chr. Geref. Kerk: 10 leesdienst, 5 ds. Bouw Scheveningen. Geref. Gem.: 10 en 5 leesdienst, wo. 7.30 ds. Honkoop. Volle Evang. Gem. (Voor straat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN-Herv Gem.: 10 ds. Batelaan te Voorschoten, 7 ds. Jonkers Utrecht. Geref. Kerk: 10 ds. Nierop, 7 ds. Versluys. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth; Hoofd- straatkerk 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Knorth; Schepp. kerk 9 en 10.30 ds. Geursen, 5. ds. Doesburg, avondmaal. Dond. 19 okt. 7.30 avondgebed. Baptis tengemeente: 10 br. Lourens. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 10 ds. De Vree, 7 hr Christ, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 dr. Houtman, 7 ds. Rang. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 30 en 11.15. Lisse - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, avondmaal; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds.v.d. Velden Mijdrecht, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Kerk vrijg. Buiten V.: 10.45 dienst, 7 ds. Moggré. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud.Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken; Agatha zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vos Katwijk, 6.30 hr. Van Eeden Putten. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nóoteboom. Synode. - De synode van de Ge reformeerde Kerken, die deze week in Lunteren bijeen was, be sloot tot benoeming van twee functionarissen (op parttime-ba- sis) die het vraagstuk van oorlog en vrede gaan bestuderen en in de plaatselijke kerken aan de or de gaan stellen. De een zal een studie maken van begrippen als gerechtigheid, vrede en wraak, van synodale uitspraken, publi- katies enzovoort en de ander heeft tot taak de gemeenten be wust te maken en te houden van de problemen en vragen die hier liggen. Er komt ook iemafid om vooral ou dere predikanten bij te staan. Het aantal dominees dat de proble men van het werk in alle ver trouwelijkheid eens wil doorpra ten neemt duidelijk toe. Soms moet er van een noodsituatie wordën gesproken, zo conclu deerde de synode. De commissie"'Oecumene buiten land" gaat de benoeming voorbe reiden (nog niet verrichten) van iemand die de opdracht krijgt contacten te onderhouden met buitenlandse kerken en voorbe reidend werk te verrichten voor het innemen van standpunten in oecumenische organisaties waarin de Gereformeerde Ker ken zijn vertegenwoordigd. Afwijzend reageerde de synode op een verzoek van dominee H.J. Hegger te Velp om "huisgemeen ten" te mogen instellen, dat wil zeggen: diensten in het klein te mogen houden naast de gewone diensten van de plaatselijke kerk. Ds. Hegger had, volgens de syno de, niet aangetoond, dat "huis gemeenten" bybels recht zijn en dat gemeente en samenleving daarmee zijn gediend. Gewoon hoogleraar in het Oude Testament aan de theologische hogeschool in Kampen wordt dr. E. Noort (34) te Göttingen (West- Duitsland). Dr. Noort heeft op het ogenblik een functie die zowel studiebegeleiding en onderwijs als pastoraat onder studenten in houdt. Zending. Van de 9.600.000 die de hervormde zending (Oegst- geest) dit jaar nodig heeft, is nu iets meer dan de helft binnen. In twee en een halve maand zal dus de andere helft ontvangen moe ten worden. Van 5 tot 12 novem ber wordt de najaarszendings- week gehouden. "Oegstgeest" Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30. R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 dienst 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 kand. Barendrecht, 7 ds. Cremer Amstelveen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Goverts, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 3 ds. Drechsler, Haarlem. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, avondmaal. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Korteweg, 7 ds. Schaafsma. R.K. Kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK-Herv. Gem.: Voorstr. 10 dr. Jansen, avondmaal, 7 dr. Jansen; Hoofdstraat 9 ds. Warnink, avondmaal, 10.30 en 5 ds. Keuning, avondmaal; De Rank 10 ds. Vroegindewey Eemnes, 3.30 ds. v.d. Plas Delft Geref. Kerk: Sole Mio 9 ds. Bouma; Vinkenlaan 9.30 ds. El- gersma, 5 ds. Warnink; v.d. Bergh-st. 11 hr.v. Duin. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Zee zat 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg zond. 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kalkman; De Zilk 10 hr. Stroo Koudekerk. R.K. kerk: Jozefk. zat. 7, zond 8.30,10 en 11.30; Viktorkerk zat 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem: Groene Kerk 10.30 ds. Ter Linden en pater Pot, oecum. dienst; Pauluskerk 10 ds. Sasse; Gem. centr. 10.30 ds. Wagenvoorde, 7 ds. Brokerhof Voorhout; Gem. centr. 10.30 ds. Bons, jeugdkerk; van Wyckerslooth 4.30 ds. Bons. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vryg.: 10.30 en 4.30 ds. Wie- ziet met spanning naar het finan ciële resultaat daarvan uit. Uit Den Haag werd ons meegedeeld dat de verkoop van gebruikte prentbriefkaarten voor de zen ding dit jaar tot nu toe 20.000 heeft opgebracht. Een record. Dat geld wordt verdeeld tussen de hervormde en de gerefor meerde zending. Gelezen. "Het geloof dat de we reldvrede door middel van wa pens gewaarborgd kan worden is een vorm van afgoderij" (uit na tuurwetenschappelijk proef- lenga Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 br.v.d. Ven, 4 ds.v.d. Berg. R.K. kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle- Evangeliegem. (gem. centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 kand. Laernoes. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. Re- monstr. Gemeente: 10 mevr. Vos Kat wijk aan Zee. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Lalleman. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 dienst. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Gr. Kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds.v.d. Bogerd; Bethel- kerk 9.15 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Huis man, 5 ds. Damsma; Imm. kerk 9 en 10.30 ds Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Mar. kerk 9.30 dr.v. Oeveren, 5 ds. Huisman. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 7 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5.15 ds. De Graaf 's Gravenzande. Evang. Christen gemeente (aula mavo): 10 en 5 ds. Lukas- se. R.K. gemeenschap (aula tuinb. school): zat 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 ds. Car stens De Kaag, 10.30 hr. Goedhart Nieuwkoop, 6.30 ds. De Jong Leiden. Geref. Kerk 10 prof.dr Berkouwer te Voorhout, 5 hr. Stam. Ned. Prot. Bond: 10.30 mevr. ds. Siccama Aalsmeer. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8,9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Klüse- ner Zeist, 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9.30 hr. Wallinga, 6.30 hr. De Hoop. R.K. kerk: 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Overgaauw, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds. Flinterman Den Haag, 6.30 ds. Vrolijk. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 5 kand. v. Egmond. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 hr. Hoffe- schrift van Albert Jan Lever, gis teren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam gepromoveerd). Hervormde Kerk: beroepen te Augustinusga A. Meijeringh Nijland, te Valkenswaard Th. Boas Vreeland; aangenomen naar Hasselt G. Mulder Bruchem- Kerkwijk, naar Zwijndrecht G.J. Martens (zendingspredikant) Oegstgeest; bedankt voor Ruurlo en voor Coevorden J. H. van Hunnik Bergentheim, voor Rid derkerk C. Vos Amsterdam. Geref. Kerken: aangenomen naar Schiedam A. Prins Aalten, naar Zaandam P. Smilde Bergum. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor R.dam-West G. Bouw Sche veningen. In de Lokhorstkerk van de doopsgezind-remonstrantse ge meente te Leiden wordt van morgen af in de prediking het "Onze Vader" behandeld. Her vormd Katwijk aan Zee gaf in één actie ruim 435.000 voor het eigen kerkewerk in 1979. naar. R.K. kerk: zat. 7 zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: dorp 10 ds. Meijering, 7 ds.v.d. Schoot; aula NH 9.30 ds. De Zwart; kapel Rijndijk 10 ds.v.d. Schoot; H. en Heil 10 ds. Verheu- le; Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds.v.d. Jagt. R.K. kerken: Laur. kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11 M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30 WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkerk 9 ds. Van 't Veld, 10.30 dr. Huls, 5 kand. Heuvelman, 6.30 ds. Van 't Veld; Hoekst. 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 kand. Heuvelman; Imm. kerk 10 ds.v. Itterson, 5 ds. v.d. Boogaard A.dam. Geref. Kerk: Kr. kerk 10 ds.v.d. Berg, 5 ds. Modde raar; Ontm. kerk 10 ds. Modderaar, 5 ds.v.d. Berg. Oud Geref. Gem. 10 en 6.30 leesdienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a) 9.30 hr. v.d. Heiden. R.K. kerk: Ontm. kerk zat. 7, zond. 8.45,11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.; 10 ds. Den Tonkelaar. R.K.kerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Tukker, 7 ds. v. Zanten; Kievietkerk 10 ds. Wiers- ma; Messiaskerk 10 ds.v. Zanten, avondmaal; Dorpscentrum 9.30 ds. Zaal Moordrecht. Geref. kerk.: 10 ds. Drost Rijswijk, 5 ds. Renkema Schipluiden; Zuid 10 en 5 ds.v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem9 30 en 6.30 ds. Blenk, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds.v.d. Ree, 6.30 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 en 7. ds. Nicolai, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 hr.v.d. Kraan, 7 ds.v.d. Ree. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 hr. Brokerhof. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. D. Kerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Rijndijk Meerburgkerk zat 7, zond. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Boer, 6.30 dr. Haitsma Woerden. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Prins Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4