Leidse vrouwen in aanval tegen bezuinigingen „De mensen stellen weer prijs op goede service" Protestavond tegen Bestek '81 sUmtr WD(B(nm t Camphuys Toos Harteveld, Irene Farjon en Siny de Dreef (v.l.n.r.) eensgezind tegen Bestek '81. ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 LEIDEN - "Bestek '81 is een fraai pamflet, maar weinig concreet. De regering doet veel te weinig aan de positie van de vrouw, die weer de dupe wordt van de be zuinigingen. Er wordt vooral be zuinigd op terreinen waar veel vrouwen werkzaam zijn, zoals in de gezondheidszorg en het on derwijs. De regering schept geen mogelijkheden om de vrouwen aan meer werk te helpen. Inte gendeel, ze zeggen tegen ons: "Ga maar weer terug naar de keu- Dit zegt Irene Farjon, voorzitster van het voorlopig bestuur van de Leidse FNV-vrouwen. Met haar en met Siny Dreef (voorzitster van de Vrouwenbond NW afde ling Leiden), Toos Harteveld (voorzitster van het district Zuid- Holland Noord van de Vrouwen bond NW) en An Lens (ex- werkneemster van het failliet verklaarde bedrijf Krantz en lid van de Industriebond NKV) spraken we over Bestek '81, de vorige maand uitgebrachte be zuinigingsnota van het kabinet- Van Agt. Op donderdag 19 oktober worai door een aantal vrouwenorgani saties in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare in Leiden een open avond gehouden als protest tegen Bestek '81. Spreeksters zijn Elske ter Veld (FN V-secretariaat voor vrouwelijke werknemers), Karin Adelmund (landelijk voor zitster Vrouwenbond NW), Geertrude Brust (ABOP-vrou- wen) en twee vrouwen die praten over de gevolgen van de rege ringsplannen in de ziekenhuizen en de gezondheidszorg. Er is een discussie en er is gelegenheid om vragen te stellen of eigen ervarin gen te vertellen. Ook is er een in formatiemarkt. De muziek wordt verzorgd door het Leids Vrou wenorkest. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. De organisatie is in handen van de FNV-vrouwen, Vrouwenbond NW, de Rooie Vrouwen, Ne derlandse Vrouwen Beweging, de PSP-vrouwen en vrouwen uit de FemSoc-groepen. Met name door de inbreng van de Vrou wenbond N W hoopt men met de protestavond een groot aantal thuiswerkende vrouwen te be reiken. Deze bond, die zo'n 30 jaar geleden werd opgericht, bestaat voornamelijk uit thuiswerkende vrouwen. Vroeger kon een vrouw alleen lid worden als haar echt genoot lid was van het NW. Sinds vijf jaar worden alle vrou wen toegelaten. Invalsters De vrouwenorganisaties zijn eens gezind in het afwijzen van Bestek '81. Irene Faijon: "De vrouwen op de arbeidsmarkt zijn eigenlijk alleen maar invalsters, ze vormen de arbeidsreserve. Naar gelang de goede of slechte werkgele genheidssituatie krijgen de vrouwen wel of geen werk. Als ze werk krijgen, zijn het nog vaak de minder gekwalificeerde en slech ter betaalde banen zonder pro motiekansen. En deze regering doet er niets aan om die situatie te verbeteren." Vooral d<? gehuwde vrouw komt er slecht af. In CDA-kringen met name is men van mening dat de vrouw in de eerste plaats voor man en kinderen moet zorgen. Alleen als het bedrijfsleven be hoefte aan mensen heeft, mag (of zelfs: moet) ze achter haar gas fornuis vandaan komen. An Lens: "Men vergeet vaak dat ook in de huidige welvaartstijd veel vrouwen uit noodzaak werken. Niet uit weelde. In gezinnen waar de man net iets meer verdiend dan het minimumloon, is de vrouw wel verplicht om iets bij te verdienen." Een belangrijk punt van kritiek van de vrouwen is dat de regering met Bestek '81 in de hand de vrouw weer terugduwt in het vrijwilli gerswerk. Door de bezuinigingen in de gezondheidszorg blijft een aantal taken in deze sector liggen, die anders door betaalde (vrou welijke) krachten gedaan zouden kunnen worden. De overheid hoopt deze gaten op te kunnen vullen met vrijwilligers die inge zet kunnen worden bij de hulp aan bejaarden, zieken en gehan dicapten. Vrijwilligers Toos Harteveld: "In de Vrouwen bond NW hebben we veel leden die in het vrijwilligerswerk zit ten. Maar we zijn ons binnen de bond aan het afvragen hoe ver je met vrijwilligers kunt gaan zon der werkloze vrouwen voor de voeten te lopen. Wij vinden het vrijwilligerswerk wel goed - ten slotte toont het jouw solidariteit, het iets voor andere mensen wil len doen - maar je moet niet an dere mensen het brood uit de mond stoten. Je moet niet het werk gaan doen dat eigenlijk voor betaalde krachten bestemd is. Daar komt nog bij dat vrijwil ligers vaak niet verzekerd zijn en geen onkostenvergoedingen krijgen." De vrouwenorganisaties hebben scherpe kritiek op het verschijn sel alpha-hulp. Alpha-hulpen zijn vrouwen en meisjes die ten hoog ste twee dagen per week in de verzorgende beroepen werkzaam zijn. De alpha-hulpen vallen niet onder de sociale voorzieningen en zijn derhalve aantrekkelijke werkkrachten voor de vele parti culiere stichtingen in de gezond heidszorg. Ook al omdat ze van de ene op de andere dag op straat gezet kunnen worden. Siny de Dreef: "Maar ondanks het grote risico dat de alpha-hulpen lopen willen toch veel vrouwen dit werk doen. Als je man iets van 1200 gulden verdient, dan kun je als vrouw niet anders. Dan ben je blij als je wat bij kunt verdienen." Discriminatie Het kostwinnerschap, dat een soort privilege voor mannen lijkt te zijn, is pure discriminatie, vinden de vrouwen. De vrouw is bijna nooit kostwinner. Ze heeft daar om minder kans op een baan en meer kans op ontslag, zoals de laatste tijd in het onderwijs dui delijk is gebleken. Bovendien krijgt een niet-kostwinner (zeg maan de vrouw) een veel lagere of zelfs helemaal geen uitkering als ze werkloos wordt. Een heet en tegelijk actueel hangij zer is de discussie over de ar beidstijdverkorting. Arie Groe- neveld (Industriebond NW) heeft een vrije vrijdagmiddag voorgesteld, daarmee de woede van dc vrouwenorganisaties op zijn hals halend. De vrouwen hebben liever een kortere werk dag. Het voordeel hiervan voor de buitenshuis werkende vrouw is dat ze meer tijd heeft om te koken en om boodschappen te doen en dus meer profijt kan trekken van haar vrije avonden en de vrije za terdag. De gehuwde thuiswer kende vrouw heeft bij een kortere werkdag meer hulp te verwach ten van haar man, die meer tijd krijgt om de handen ook bin nenshuis uit de mouwen te ste ken. Vechtlust EG-commissaris Henk Vredeling heeft het eerder deze week ge zegd: de Nederlandse vrouw heeft het wat haar recht op arbeid betreft slechter dan de vrouwen in de meeste andere EEG-landen. Mogelijk nog dit jaar bouw aan Galgewater LEIDEN - De Westland-Utrecht Projectontwikkeling kan moge lijk nog dit jaar een begin maken met het woningbouwprojekt (72 woningen met parkeergarage) op het terrein van het voormalige Rotagravure-complex (tussen Galgewater en Noordeinde) in Leiden. Gemeente en project ontwikkelaar hebben onlangs een akkoord bereikt over de ex ploitatieovereenkomst. Burgemeester en wethouders stel len de gemeenteraad nu voor on geveer acht ton uit te trekken voor het bouwrijp maken van het gebied. Westland-Utrecht draagt hier bijna een half miljoen aan bij.De totale bijdrage, die de project-ontwikkelaar aan de ge meente betaalt, ligt enkele ton nen hoger. ADVERTENTIE LICHTREKLAME HOGEWOERD LEIDEN TELEFOON 071-134964-134001* Irene Farjon: "Maar de vrouwen hebben nog te weinig vechtlust om hun recht te zoeken. Het prin cipe van "gelijk loon voor gelijke arbeid" bijvoorbeeld wordt in de praktijk nog steeds niet toege past. Van de minimumloners in Nederland is 70f/r vrouw. En van de EG-richtlijn voor gelijke kan sen en gelijke behandeling van vrouwen op de arbeidsmarkt komt weinig terecht. Een vrouw heeft nog steeds minder kansen op een beroepsopleiding en op bij- en omscholing. Wat dat be treft sukkelt Nederland achter de rest aan. Dat is toch wel erg triest." THEO TEMMINK Melkboer Zwetsloot 40 jaar in 't vak LEIDEN - Echt vieren wil hij het niet, maar zijn klanten moeten, vindt melkboer W. (Wim) Zwetsloot (58) toch iets van zijn veertigjarig jubileum als melkboer merken. Alle 290 krijgen ze één dezer dagen dan ook een kwart liter room van hem. Van de veertig jaar dat Zwet sloot in het melkwezen zit heeft hij er 22 doorgebracht in de wijken Zuid-West (rond om de Boshuizerkade) en het Haagwegkwartier. Daarvóór had hij een eigen wijkje opge zet rondom de Haarlemmer weg, van oudsher zijn stand plaats omdat Zwetsloots ou ders daar een boerderij had den. Melk, Karnemelk, boter en eieren gingen zo van de boerderij naar de klant. Even na de oorlog werd het verbo den: de melk moest via de fa briek naar de melkboer om dan pas bij de klant terecht te komen. De 400 jaar oude boerderij moest 10 jaar gele den het veld ruimen. Zijn zelf veroverde wijk ("ik had her en der in de stad klan ten, dat waren vroegere buurtbewoners die verhuisd waren") moest hij opgeven in 1956, het jaar dat de zoge naamde 'melksanering' van kracht werd. "Dat moest ook wel" herinnert Zwetsloot zich. "Het gebeurde voor die tijd wel dat we met twaalf melkhandelaren in één straat stonden waar we ieder onze eigen klanten hadden. Dat kon natuurlijk niet. Toen kreeg ik Zuid-West toegewe zen. Dat was toen niet veel hoor, een paar straten eigen lijk, maar er stonden duplex- woningen waar toch hele ge zinnen in woonden. De men sen dronken veel meer melk dan tegenwoordig, dus afzet was er wel". Rustig pratend ("ik haast me nooit, dat is niet goed voor 'n mens") geeft Zwetsloot, zijn donkerrode werkjas aan, een verklaring voor de vermin derde melkafzet. "Er is fris drank voor in de plaats ge komen. Dat is niet nieuwe, maar de tendens is nu zo dat men betere frisdranken zon der suiker wil. Die zijn niet goedkoop. Maar dat vinden de mensen niet erg". Melk is nog wel zijn voornaam ste produkt ("Hoewel ik een paar klanten heb die meer frisdrank van me nemen dan melk") maar wat voor Zwet sloot belangrijker is: doorzijn melk heeft hij een frisdrank- omzet. "Want als je niet meer voor melk aan de deur komt nemen ze de fris ook bij de supermarkt". Zwetsloot belandt daarmee meteen bij de volgende 'ten dens' die hij en met hem vele collega's heeft opgemerkt "de mensen stellen weer prijs op goede service, dat is goed merkbaar. Ze stellen prijs op persoonlijke bediening. De klanten komen nog niet aan vliegen, als alle mensen in de wijk bij me zouden kopen zou ik nooit klaar wezen, maar 't is goed merkbaar". Het is algemeen bekend dat het vak van melkhandelaar een uitstervend vak is. Door ad vertenties van de Leidse or ganisatie van de melksane ring zijn er in Leiden een paar melkbezorgers bijgekomen, maar het zijn er niet veel meer die voor het zware beroep kiezen. Zwetsloot zelf heeft nooit veel hinder ondervon den van het door weer en wind op straat lopen. "Ik ga met net zo veel plezier op pad als het 15 graden vriest als wanneer het 25 graden is. Ik doe het met plezier. Je komt met veel mensen in contact, je bent je eigen baas". Even later zegt hij: "Ach, het valt wel eens niet mee hoor. Maar je hebt het nu eenmaal op je ge nomen en ik hoop tot m'n 65- ste te kunnen doorgaan. "En heel beslist: "Maar ik zou m'n kinderen dit vak nooit aanra den. Kijk ik ben van huis uit gewend aan hard werken, vroeger was het zeven dagen in de week, dus dan weet je niet beter. Nu loop ik vier da gen per week. Ach, dat kan allemaal wel, met die ijskas ten en vrieskisten die de pak ken melk goed houden". Angstvallig houdt Zwetsloot wat persoonlijker voorvallen vóór zich. "Dat is niet leuk voor de klanten. Je wordt een vertrouwensfiguur. Ik zou niet willen dat m'n klanten iets over zichzelf in de krant lezen". Architect Taco Mulder: Woonhuizen restaureren? Je stuit op allerlei onverwachtte dingen De Leidse architect Taco W. Mul der in het Mierennesthofje aan de Hooglandse Kerkgracht. groot gedeelte van het werk be staat nu eenmaal uit onverwachte dingen die niet te begroten zijn. Veelal kun je alleen maar raden naar de totale kosten. Ik zou er voor willen pleiten dat ei een veel grondiger vooronder zoek wordt gehouden vóór de aanvang van een restauratie. Vaak lopen de extra kosten zo hoog op dat alleen de beter gesi tueerden die uit eigen zak kun nen bijbetalen. De kleine man blijft soms met onverantwoord hoge schulden zitten. Ik zou ei genlijk ook willen pleiten voor en klein 'rampenfonds' voor geval len waarin een opdrachtgever de centen niet heeft om op te draaien voor onverwachte maar onover- komenlijke situaties'. Het architectenbureau van Taco Mulder bestaat deze maand tien jaar. Niet zon geweldig lange tijd, maar Mulder heeft wel aan het begin gestaan van de ommekeer die zich in die jaren heeft vol trokken ten aanzien van de stadsvernieuwing. 'Tien jaar ge leden ben ik begonnen met mijn eigen huis te restaureren. Toen verklaarden ze me voor gek om zon oude krot op te knappen. Ik wist niet veel van restauraties af, het was gewoon een hobby van me. Ik heb altijd veel interesse gehad voor plannen om de bin nenstad weer leefbaar te maken en de leegloop in te dammen. In tien jaar is de hobbyistische aan pak een professionele aanpak geworden. Hoewel ik eigenlijk een modern ontwerper ben, ben ik eén van de eerste architecten geweest die zich doelbewust met de restauratie van woonhuismo numenten is gaan bezighouden. Voor een architect was het bij zonder moeilijk in die begintijd. Er was vooral behoefte aan aan nemers die op kleine schaal werkten. De meeste restauratie- aannnemers waren alleen inge steld op de aanpak van kerken en grote gebouwen. Door de groeiende overheidszorg voor de aanpak van kleine projec ten in de binnenstad, heeft vooral de kleine aannemer zich ontwik keld tot restauratie-aannemer. Maar die ontwikkeling is zeker niet probleemloos geweest. De aannemer moest plotseling aan het werk in een straat waar al mensen woonden, met buren links en rechts. Door ons uit is er dan ook steeds op gewezen reke ning te houden met de sociale as pecten die aan restauraties vast zitten. Hoe dat op positieve wijze kan gebeuren is gebleken bij de restauratie van het St. Jacobs- hofje aan de Doezastraat. Daar bleven de bejaarde bewoners tij dens de werkzaamheden gewoon in het hofje wonen. Ondanks het ongemak van anderhalf jaar ge timmer en gezaag is er in die pe riode een band gegroeid tussen bejaarden en werkers'. Inmiddels heeft architect Taco Mulder ook opdracht gekregen voor de restauratie van het Sa muel Zeehof aan de andere kant van de Doezastraat. Hij hoopt dat over ongeveer een jaar met deze opknapbeurt kan worden be gonnen. Restauratieplannen voor de Leidse hofjes hebben vaak nogal wat voeten in de aarde omdat ener zijds gepoogd moet worden de huisjes aan te passen aan dc ei gentijdse eisen van wooncomfort en anderzijds alles in het werk gesteld moet worden om het au thentieke karakter van de wo ninkjes zo weinig mogelijk ge weld aan te doen. Een van de Leidse hofjes die binnen afzien bare tijd gerestaureerd zullen kunnen worden is het Mieren nesthofje aan de Hooglandse Kerkgracht. Dat gebeurt in op dracht van de Stichting Dioge nes. Taco Mulder: 'Dit is één van de kleinste hofjes van Leiden. Het is hard aan een grondige op knapbeurt toe. De plannen zitten nu nog in de ambtelijke molen maar we hopen midden volgend jaar met de restauratie te begin nen. Het gaat in totaal om vijf woninkjes. Ze krijgen elk een ei gen entree en op de benedenver dieping een woonkamer van 4 bij 4,5 meter met een open keuken. Eén van de woningen is groter en krijgt een aparte keuken. Er gaat een spiltrap naar boven waar op de eerste verdieping een slaap kamer, een overloop, een bad kamer en toilet komen. Op de slaapkamers komt een dakkapel en alle woningen krijgen centrale verwarming. Op het binnenter rein is nog plaats voor een fiet senberging. De huisjes zullen ge schikt zijn voor één en tweeper soonshuishoudens maar niet voor bejaarden. In de afgelopen tijd zijn enkele van de hofjeswomngen gekraakt. Ta co Mulder: 'Ik ben voor kraken. Op die manier wordt voorkomen dat huizen verkrotten omdat par ticulieren of de overheid in ge breke blijven. Het Mierennesthofje is alleen be reikbaar via een vijftien meter lange gang. Dat maakt de restau ratiekosten extra duur. Alle bouwmaterialen moeten met een kruiwagen naar de bouwplaats worden gereden. De totale kosten worden geschat op 420.000 gul den. Mulder: 'Maar dat betekent voor Leiden wel een schitterende aanwinst". LEIDEN - 'Restaureren van woon huismonumenten is een heel avontuurlijk vak. Pas als je met een restauratie bezig bent zie je aan welk avontuur je begonnen bent. Je stuit altijd op de meest onverwachte dingen'. Woorden van architect Taco W. Mulder. Hij vertelt met groot en thousiasme over zijn vak. Toch zitten aan zijn 'avontuur' ook ne gatieve kanten. 'Het is onmoge lijk om een beetje kloppende be groting te maken voor je aan een werk begint', zegt hij. "Een van de oorzaken is dat je je laat mee slepen door je enthousiasme. Dat maakt je wel eens bedrijfsblind voor het financiële aspect. Een fl ZALENCENTRUM - OEGSTGEEST

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3