Nederlandse ziekenhuizen trainen verpleegsters mw KWESTIES WAARAAN VELE KANTEN ZITTEN Patient heeft in beginsel eigendom van röntgenfoto's Broeder schoenmaker Tarcisius de Ruyter is begrip in Ghana ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 DEN HAAG - In vrijwel alle kenhuizen in ons land ligt schat aan ongebruikt medisch materiaal. Soms is daar kost baar instrumentarium bij, dat werd vervangen door moderner materiaal. Juist de ziekenhuizen in ontwikkelingslanden zitten te springen om deze instrumen ten. De stichting ORION heeft enkele maanden geleden een beroep gedaan op de ziekenhuizen om de kelders, zolders en magazij nen eens te controleren. Hieruit is een zo grote hoeveelheid te voorschijn gekomen, dat bin nenkort een groot aantal zie kenhuizen in Ghana kan worden voorzien van materiaal waar de Dagelijks worden in alle opera tiekamers van ons land tiental len paren operatiehandschoe nen, catheters en injectiespui ten in de vuilnisbak gegooid. Dit materiaal wordt beschouwd als eenmalig gebruik. Vooral de vele in Ghana werkende Ne- .derlandse artsen en verpleeg sters hebben grote behoefte aan deze materialen. Het materiaal moet alleen in het Nederlandse ziekenhuis worden schoonge maakt. Enkele ziekenhuizen in ons land hebben voor dit werk enkele werkgroepjes van vrijwilligers, die per maand enkele duizenden paren operatiehandschoenen, injectiespuiten. enz. naar ORION verzenden. Deze organi satie verzorgt met vrijwilligers uit een aantal jongerensociëtei- ten de verpakking en verzen ding, zodat ziekenhuizen in Ghana gratis de beschikking krijgen over deze materia len. DEN HAAG - In de komende maanden zullen twaalf gediplo meerde Ghanese verpleegsters naar ons land komen voor een praktijktraining van een jaar in de narcoseleer en de fysiothera pie. De meisjes zullen hun oplei ding krijgen in diverse zieken huizen en inrichtingen, verspreid over het gehele land, zoals het Beatrixoord in het Groningse Haren, het Revalidatiecentrum in Delft en het Zeehospitium in Kijkduin. De ziekenhuizen en in richtingen verzorgen de oplei ding, huisvesting en voeding, en een particuliere stichting, de Stichting Orthopedie en Revali datie in Ontwikkelingslanden in Delft, verzorgt de rest van het fi nanciële gedeelte, zoals de beta ling van kleding, boeken, mate rialen en een zakgeld. Na een jaar krijgen de meisjes een mede door het ministerie van volksgezond heid ondertekend diploma, waarna ze het hier geleerde in de ziekenhuizen in hun land in de praktijk kunnen gaan bren gen. In de Ghanese ziekenhuizen liggen enkele duizenden orthopedische patiënten, waar de artsen geen raad mee weten. Na een bezoek van een aantal deskundigen kwam men tot de slotsom, dat er bij de Ghanese chirurgen een grote behoefte bestaat om kennis op te doen omtrent de operatie methoden. Hierin wordt door de stichting ORION voorzien met het zenden van Nederlandse or thopedische chirurgen, die sa men met hun Ghanese collega's een groot aantal patiënten zullen opereren. Tegelijkertijd zullen de Nederlandse artsen voor hun ver trek hun Ghanese collega's het voor de operaties benodigde ma teriaal ten geschenke geven. De afgelopen maanden werkte in enkele ziekenhuizen in het noor den van Ghana de Brabantse or thopedisch chirurg dr. H. S. M. Raat uit Mierlo. Hij opereerde inmiddels tientallen ernstige pa- tienten. Training Met het doen van operaties alleen is men er echter niet. Na de operatie moet de patiënt ook weer leren de ledematen te gebruiken. Daar voor is met de Ghanese regering en de Ghanese artsen en zieken huizen afgesproken, dat in de komende maanden een aantal Ghanese verpleegsters naar ons land zal komen voor een prakti sche training. ORION heeft en kele jaren geleden een grote erva ring opgedaan met het opleiden van twee van deze meisjes. Zowel de Ghanese regering als de Gha- chirurgen bleken bij een be zoek van een delegatie van ORION zeer enthousiast over wat Zo maar een ziekenhuis op het Ghanese platteland, waarop de hulp i ORION zich richt. die meisjes in de praktijk nu pres teerden. In het gehele project heeft de Gha nese regering een belangrijk aandeel. De bestuurders van ORION hebben de Accra de toe zegging ontvangen, dat de over heid daar voor het benodigde transport zal zorgen. Bovendien werd toegezegd, dat alle in Ghana binnenkomend medisch instru mentarium belastingvrij inge voerd zal mogen worden. De ver deling van dit materiaal over alle ziekenhuizen, zowel de gouver- nements- als de missie- en zen dingsziekenhuizen, zal gebeuren door de Chruch Hopital Associa tion in Ghana. Het te zenden or thopedisch materiaal. zoals kunstledematen en materialen om kunstledematen te maken, zal worden gedistribueerd en be heerd door de uit Zeist afkomsti ge broeder Tarcisius de Ruyter Hij heeft in Ghana een centrum, waar een groot aantal poliopa tiëntjes door hem wordt gereva lideerd. Deze onvermoeibare Nederlander bezoekt eenmaal per jaar alle ziekenhuizen in het land om de daar liggende patiën ten orthopedisch schoeisel aan te meten. Een groot aantal Nederlandse or thopedisch chirurgen heeft zich vorig jaar aangeboden om in de komende jaren hun vakanties op te offeren om in een Ghanees zie kenhuis een groot aantal patiën ten te opereren en hun vakkennis aan de Ghanese collega's over te dragen. Om hierin een goede con tinuïteit te krijgen zal ORION trachten voor een periode van twee jaar een chirurg in vaste dienst uit te zenden. Hij krijgt naast zijn normale operatieop dracht ook een coördinerende functie met de ziekenhuizen en de overheid. ORION zorgt dan voor de benodigde gelden en de aanvoer van materialen Enkele afdelingen van de Rotary hebben aangeboden voor een pe riode van twee jaar een fysiothe rapeut ter beschikking te stellen. Hij kan dan in het land zelf tevens de opleiding van Ghanese ver pleegsters tot fysiotherapeute ter hand nemen. Een Haags zieken huis heeft inmiddels een fysio therapeut voor dit deel van het project aangeboden. Na terug komst kan hij zijn oude werk kring weer terugkrijgen. Uit alle delen van het land bieden ziekenhuizen en revalidatie-in- richtingen niet meer gebruikt materiaal aan, dat binnenkort verscheept kan worden na eerst te zijn hersteld. Het gaat hier om verouderd materiaal, waarom men juist in ziekenhuizen in een ontwikkelingsland als Ghana zit te springen. Naast een grote hoe veelheid bedden, lakens en or thopedisch materiaal, kan al worden beschikt over volledige operatiekamerinrichtingen. De activiteiten van ORION zijn ontstaan uit de werkzaamheden van de Delftse chirurg dr. M. A. Verschuijl. Samen met enkele jongerensociëteiten liet hij pa tiënten overvliegen vooreen ope ratie in een Nederlands zieken huis. Ook liet hij een aantal ver pleegsters overkomen voor een praktische training in de narco seleer en de fysiotherapie. Deze initiatieven sloegen zo aan. dat steeds meer om hulp werd ge vraagd. Om dit alles financieel mogelijk te maken, werd een be roep gedaan op kerken en allerlei soorten verenigingen en jonge rensociëteiten. Het succes was overweldigend: binnen enkele maanden kon men beschikken over voldoende fondsen. Voor het beheer van deze fondsen werd de stichting ORION opge richt. Ghana werd gekozen, omdat men al enige ervaring had met het ver strekken van hulp. aan deze voormalige Nederlandse kolonie (Tot de helft van de vorige eeuw was Ghana - de voormalige Goudkust - een kolonie van ons land. De West-Indische Compag nie transporteerde van hier tien duizenden slaven naar Suriname en Amerika). Bovendien bleek dat het medische grondvlak in het land goed was geregeld en dat de Ghanese regering grote problemen had met de vele or thopedische patiënten. Belang rijk werd ook gevonden, dat de regering en de Church Hospital Association volledig bij de uit voering van het project werden betrokken. Niet ORION maar de Ghanese autoriteiten, chirurgen en ziekenhuizen konden aange ven waar op orthopedisch terrein de knelpunten lagen. Een van de mensen die zich geheel voor het project inzetten, is de Ghanese ambassadeur in ons land, dr. Eric Djamson. Een hard werkend man, die als ambassa deur dag en nacht voor iedereen bereikbaar is. Enkele jaren gele den promoveerde hij aan de uni versiteit van Nijmegen tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift over de verhou dingen tussen Afrika en West- Europa door de eeuwen heen. Van hem is de uitspraak: ..Als alle instanties die ontwikkelingshulp bieden, werken zoals ORION, door het ontvangende land volle dig van het begin af aan in de zaak te betrekken, is men bezig aan het bouwen aan de wereldvre de" Een Nederlandse arts begon bij zijn ziekenhuis met de bouw van een polikliniek en centrum voor het geven van moedercursussen Door de hol lende inflatie kon het centrum niet worden afgebouwd. Een stuk medische zorg aan de armsten moet wachten op betere tijden. De uit Zeist afkomstige broeder Tarcisius de Ruyter in zijn zelf gebouwd opvangcentrum bezig met de revalidatie van enkele van zijn polio-kinderen. DEN HAAG - Broeder Tarcisius de Ruyter uit Zeist was opgeleid tot orthopedisch schoenmaker. Zo'n ruim twintig jaar geleden ver trok hij als missionaris naar Ghana. Aan de weg van de hoofd stad Accra naar het meer centraal gelegen Koforidua ligt het huttendorp Nsawam. Hier stichtte hij een opvangcentrum voor door polio getroffen kinderen. Op het ogenblik heeft hij zo'n dertig kinderen intern. Dagelijks worden zij door hem en zijn mede werksters getraind in het gebruik van hun ledematen. Dagelijks krijgen zij van hem ook onderwijs. Tarcisius de Ruyter deed meer. Hij stichtte een orthopedische werk plaats, waar hij aangepast schoeisel en aangepaste kunstledema ten kon makenHiervoor leidde hij een aantal werkloze Ghanase jongelui op. die nu tot de beste orthopedische instrumentmakers van West-Afrika gerekend kunnen worden. Komt er een orthope disch chirurg in het land en is hij bereid een aantal patiënten te opererendan geeft Tarcisius de Ruyter de chirurg exact aan wat waar en hoe hij moet opereren. ..Deze man is een waar wonder. Als hij een poos in een operatiekamer zou meelopen, zou hij als chirurg beslist geen slecht figuur slaan" .zei een bekende arts. Tarcisius de Ruyter is een begrip in het gehele land. Van heinde en ver. zelfs vanuit Togo en Opper-Volta. brengen ouders nun ge handicapte kinderen naar hem toe. Jaarlijks reist hij ook alle ziekenhuizen van het gehele land-zesmaal zo groot als Nederland en 10 miljoen inwoners-af. Orthopedische patiënten moet hij dan het schoeisel of de kunstledematen aan. Twee weken later is het materiaal in zijn werkplaats in Nsawam gemaakt. De patiënt betaalt daarvoor een bedrag van ongeveer 40 gulden in ons land kost een paar orthopedische schoenen ongeveer f 1000 en de lever tijd bedraagt een halfjaarDe Ruyter moet leven van de giften die hij krijgt. ORION heeft hem toegezegd al het nodige uit Ne derland te zullen zenden. Hiervoor spant zich nu een groot aantal revalidatie-inrichtingen in. Binnenkort krijgt hij de eerste grote hoeveelheid materiaal toegezonden. (Door dr.mr.dr. W.Schuurmans Stekhoven,verzekeringsarts-jurist) NAARDEN - Een patient heeft een zie kenhuis (het Academisch Ziekenhuis Leiden) gedagvaard tot afgifte van de in dat ziekenhuis van hem gemaakte röntgenfoto's. Wie heeft gelijk: In be ginsel de patient, maar het gaat om een probleem dat veel kanten heeft en niet zo eenvoudig is als liet misschien lijkt. De hoofdvraag is in ieder geval: Van wie zijn die foto's? De patient zegt als eiser: Van mij, want ik heb ze besteld of laten bestellen, ik heb ze betaald of laten be talen en kan er dus over beschikken. Het ziekenhuis zegt als gedaagde: Het is algemeen gebruikelijk en een goede gewoonte dat ze in ons rontgenfoto-ar- chief blijven. Als ze daarin bewaard worden staan ze en blijven ze ter be schikking van alle artsen die ze in de toekomst nodig zouden kunnen heb ben. De accentueert zijn mondigheid en zijn eigendom. De gedaagde accen tueert de beoordelingsonbevoegdheid van de foto's door leken, die de foto's aan een onbevoegden zouden kunnen Pakken voorleggen, alsmede de kans op verlies en dergelijke. Nu de medisch-juridi- sche analyse: tient.- als overeenkomst tot het ver richten van enkele diensten - als „be stendig gebruikelijk beding een be- waarrechtsbeding ten gunste van het AZ" te verbinden. Trouwens „bewaar recht" is geen basis voor eigendoms recht, integendeel. Een röntgenfoto is ook geen verloren voorwerp dat na verloop van een zeker aantal jaren ei gendom van de vinder kan worden (mits zijn „vondst" door hem bij de po litie gemeld is). „Bewaarrecht" van röntgenfoto's zou in strijd met de redelijkheid zijn, indien de patiënt naar het buitenland emi greerde en daar in behandeling kwam van andere specialisten. Vanzelfsprekend zijn de cardiologische röntgenfoto's, die in Nederland zijn gemaakt van de hartpatiënten, die massaal of individueel naar Houston (Amerika) en later naar andere buiten landse hartchirurgische centra zijn overgevlogen, meegegaan of opgezon den. 2. Het bewaarrecht van het AZ valt moei lijk te construeren, omdat „gewoonte" alleen recht geeft als de wet ernaar verwijst en dat doet de wet nergens. Het gaat te ver aan de rontgenfo- tovervaardigingsovereenkomst tussen het Academisch Ziekenhuis en pa- Uit eigen wetenschap is mij bekend, dat ongevalsslachtoffers, die sedert jaar en dag met aansprakelijkheidsassuradeu ren aan het procederen zijn over pak ken röntgenfoto's beschikken. Ik heb zelf een dergelijk enorm pak, dat al in diverse instanties door de handen van door die instanties aangewezen des kundigen is gegaan, in een hoek van mijn kamer staan (omdat het te groot is om in een normale kast opgeborgen te worden). En na afloop van een derge lijk proces gaat dat pak - dat uit foto's bestaat, die in een dozijn ziekenhuizen zijn gemaakt - niet terug naar die zie kenhuizen, maar naar de eigenaar of eigenaresse, die al jaren in het buiten land woont. 3. Bewaarrecht van het eigendom van een ander brengt a. bewaarplicht me de, zodat het ziekenhuis niet bevoegd is na verloop van jaren zonder toe stemming van de eigenaren tot oprui ming door vernietiging over te gaan. Een bekend ziekenhuis had - bij ge brek aan voldoende bewaarruimte - besloten tot „opruiming" over te gaan. Heel begrijpelijk schreef de admini stratie toen een brielje aan alle „eige naren", waarin zij werden uitgenodigd hun foto's - als zij op het bezit (nog) prijs stelden - voor een bepaalde da tum te komen afhalen. Indien zij aan die uitnodiging geen gehoor gaven meende het ziekenhuis te mogen aan nemen dat zij van hun eigendomsrecht afstand deden. Wie zakken met rom mel, maar ook meubelen, waarop men geen prijs meer stelt, op straat zet als de afhaaldienst van de gemeentereiniging het „grove vuil" komt ophalen of de „rommel" als hij aan of nabij het water woont - grachten, rivieren, havens, ka nalen - „in de plomp" gooit, doet af stand van zijn eigendomsrecht. De oude Romeinen kenden 2000 jaar ge leden het toeëigeningsrecht van de vinder van dergelijke zaken al. Hier wordt niet getreden in de ter zake niet actuele vraag of het toegestaan of ver boden is kennelijk aan de gemeente reiniging (dus aan de gemeente) afge stane rommel en voorwerpen - tot hele ledikanten, ijskasten, enz. toe - voor de neus van de ophaaldiensten met een bakfiets te komen weghalen. Dat is een soort „stroperij", dat in vele gemeente verordeningen wel verboden zal zijn, maar dat men elke week massaal kan zien gebeuren. Netelig 4. Bewaarplicht brengt dus „teruggave- plicht" aan de eigenaar mede, zij het tijdelijk, indien die daarover tijdelijk wil beschikken, hetzij blijvend, indien die daar duurzaam over wil beschik ken. 5. Het beschikkingsrecht van de eigenaar brengt mede zijn recht de fóto(s) te vernietigen. Hier komen wij aan een netelig aspect, dat verband houdt met de vraag of de rontgenoloog onder het beroeps- of ambtsgeheim van de ront genoloog of van zijn opdrachtgever (chirurg, cardioloog, neuroloog, oor-, neus-, keelarts, oogarts, enz.) valt? De meeste beroeps- en ambtsgeheim-des kundigen zullen geen ogenblik aarze len om die vraag bevestigend te beantwoorden. Maar de erkenning daarvan zou meebrengen, dat politie en justitie het recht missen röntgenfo to's in beslag te nemen op de rontgen- afdeling van welk ziekenhuis ook, zonder toestemming van de beroeps geheimhouder, die ik pleeg aan te dui den als „bewaarder van het hem toe vertrouwde patiëntengeheim". Maar hij moet dan ook toestemming van de patiënt vragen. 6. Zo komen wij aan de strafrechtelijke en strafprocesrechtelijke kant: De pa tient kan er belang bij hebben een of meer röntgenfoto's direct mee te ne men, te verbergen of te vernietigen, in dien die als bewijs van een strafbaar feit zouden kunnen dienen. Illustratief is een geval van ..opzettelijke zelfver minking" ten einde verzekeraars op te lichten, dat ik jaren geleden zelf hielp „ontrafelen". Als men voor f 100.000 tegen verlies of onbruikbaarheid van ledematen of delen van ledematen door een ongeval is verzekerd, krijgt men bij verlies van een duim f25.000. Jaren geleden zag ik voor assuradeuren een man met een geamputeerde duim. Hij had zichzelf van die duim beroofd onder lokaalanaesthesie. Knap zelf ge daan door een cocaineoplossing links en rechts van die duim in te spuiten en de gevoelloosheid te toetsen door die duim in zijn mond te steken en er flink in te bijten. Toen hij dat bijten niet voelde legde hij de duim over een ki- lometerpaaltje langs de weg en sloeg het gewricht met een hamer stuk. Zijn bewering was, dat de duim was stukgedraaid bij het afstellen van een draaiende „poelie" van een draaiende motor. Hij ging naar een naburig zie kenhuis waar de chirurg de duim am puteerde na ongetwijfeld een röntgen foto gemaakt te hebben, die als bewijs stuk had kunnen dienen. Ook bij zelf toegebrachte kogelverwondingen kan de röntgenfoto bewijskracht hebben en de ..getroffene" er belang bij hebben dat de foto als bewijsstuk ver dwijnt. genoemd naast het auteursrecht op de ziektegeschiedenis en het publiceer- recht in wetenschappelijke tijdschrif ten geïllustreerd met foto's van bijzon dere uitwendig zichtbare lichaamsde len en sectiebevindingen. Tot elke prijs moet vermeden worden, dat de patiënt, laat staan anderen hem of haar in de beschrijving herkennen. Aan de „iden- titeitverdoezelingszorg" ontbreekt vaak veel, maar een dergelijk artikel - vooral in een vreemde taal - zal slechts uiterst zelden onder ogen komen van patiënt en zijn familie- en kennissen kring. 8. De vraag of een rontgenoloog ook een Verknoeide of mislukte röntgenfoto aan de patiënt moet uitleveren zou ik aldus willen beantwoorden: een ver standig rontgenoloog vernietigt een dergelijke foto direct en brengt die niet in rekening. 9. De vraag of de eigenaar de eis tot uitlevering moet motiveren en de rech ter het belang van het Academisch Ziekenhuis bij bewaren moet afwegen tegen het belang van de eigenaar bij levering: het is de vraag of die vraag wel ter zake dienende is. Gegeven de moderne kopieërtechniek van rönt genfoto s (als van films) zou ik voor een Academisch Ziekenhuis, zeker het ko- pieerrecht aanvaarden en het recht tot uitwisseling van kopieen met andere wetenschappelijke instellingen er kennen Maar dan ontbreekt ook elk belang bij bewaren van het origineel Als de eigenaar niet kan zien of hij het oi •g'neel ol een volmaakte kopie krijgt, heeft de gehele procedure natuurlijk geen zin.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 37