Immelda Marcos, van schoonheidskoningin tot vice-premier 1 Hoeveel ge vaarlijke vissoorten zijn er? vis sport Afstand tussen sjah en volk groot auimiMJUJiJjJH» Explosie kleine pieterman roept vragen op ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 PAGINA 31 MANILLA - Zal mevrouw Immelda Marcos binnen kort haar man, Ferdinand Marcos, sinds september 1972 alleenheerser op de Filippijnen opvolgen? De ze vraag houdt yriend en vijand van de familie Mar cos de laatste weken druk bezig. Veel zal dit niet uit maken aangezien de 61-ja rige president in feite al lang besloten heeft om zijn 12 jaar jongere vrouw tot vice-premier te benoe men. Daartoe heeft Marcos een presiden tieel decreet uitgevaardigd waarin staat dat de door hem aan te wijzen vice-premier automa tisch het recht van opvolging krijgt indien hij door ziekte of dood niet meer kan regeren. Marcos heeft zijn vrouw voor deze post voorbereid. Hij heeft de 12 jaar jongere Immelda, in haar jeugd eens schoonheidskonin gin, in 1975 gouverneur van Me tro Manilla laten worden en daar na minister voor volkshuisves ting, twee functies die zij tot op heden bekleedt. Zo af en toe be lastte Marcos haar met diploma tieke missies zoals de trip naar Libië in 1976 en in 1977 om te proberen een vredesformule te vinden voor de zuidelijke Filip pijnen waar de Moro's, moslim rebellen, gesteund door de linkse president Gadhaffi, oorlog voer den tegen het regime van Mar- Om haar prestige op te vijzelen en haar status te verhogen openden de door de NV Marcos gecontro leerde kranten en televisiesta tions een campagne voor de pre sidentskandidatuur van me vrouw Marcos. Een groep nota belen, onder wie opperrechter Ruiz Castro en de minister van arbeid Bias Ople, vonden dat me vrouw Marcos recht heeft op deze onderscheiding vanwege haar „onvermoeid streven naar vrede, internationaal begrip en vriend schap onder alle landen". Mar cos' vrouw vindt dit kennelijk te ver gaan, want zij gaf onmiddel lijk opdracht die campagne te stoppen. President Marcos heeft zich tot dusver erg terughoudend ge toond over het bekendmaken van zijn opvolger. „Laten we niet overhaasten...", verklaarde hij in een vraaggesprek ter gelegen heid van zijn 61ste veijaardag, twee weken geleden. Immelda daarentegen maakt van haar am bities geen geheim. In een inter view met het Franse persbureau AFP, daags na de verjaardag van haar man, zei ze: „Wie anders kan de president vertrouwen dan de gene die zo dicht bij hem staat' En: „Het zou tragisch zijn wan neer de idealen en resultaten van Marcos' nieuwe maatschappij zouden verdwijnen". De politie ke erfenis van president Marcos die „zoveel gedaan heeft voor het land" moet worden veiliggesteld, aldus Immelda. Verder zei ze: „Ik zal wanneer ik tot dat ambt zal worden geroepen .mijn verant woordelijkheid niet uit de weg Immelda Marcos - Door Bob Mantiri De noodzaak om zo snel mogelijk een opvolg(st)er aan te wijzen vloeit voort uit de plannen van Marcos om de democratie naar Amerikaans model die op de Fi lippijnen bestond voor 1972 - het jaar waarin hij de noodtoestand afkondigde te wijzigen in een soort parlementaire democratie Niet de president heeft dan de uitvoerende macht, maar de premier. Het staatshoofd zal slechts een representatieve rol krijgen. Omdat de overgang naar het door Marcos bedoelde democratische systeem, door zijn tegenstanders smalend „demarcosatie" ge noemd, zeker zeven jaar in beslag zal nemen, moet Marcos intussen zijn opvolging regelen. Want te gen de tijd dat zijn plannen zijn gerealiseerd, is hij in de zeventig. Wat hij nu wil creëren is een si tuatie waarin hij de rol krijgt van president en tegelijkertijd via zijn premier Immelda, door kan blij ven regeren. Ook is het denkbaar dat hij premier blijft en dat zijn vrouw president wordt. De be schuldigingen van de oppositie, voorzover die niet in de gevange nis zit, dat Marcos een „politieke dynastie" wil vestigen en „nepo tisme" (het bevoordelen van fa milie en vrienden) bedrijft, zijn niet ongegrond. Arm is de familie Marcos geduren de de jaren dat zij aan de macht is sinds 1965 niet geworden. Inte gendeel. Direct of via tussenper sonen beheersen zij hotels, transportondernemingen, wa renhuizen, oliemaatschappijen, speelhuizen en een gigantisch vermogen in de Verenigde Sta ten, Londen en Zwitserland. Immelda Romualdez Marcos, dochter van een verarmde groot grondbezitter, behoort tot de tien rijkste vrouwen in de wereld. Via een net van vertrouwelingen con troleert zij de geld kringen in het land. Haar broer is gouverneur van Leyte, haar geboorteprovin cie, en ook ambassadeur in Pe king, een neef is ambassadeur in Washington. De moeder van Marcos, Josefa, bestuurt tiental len fabrieken, een oom is minis ter, een zuster gouverneur van de provincie Iloco Norte, en een, neef, generaal Fidel Ramos, is de opperbevelhebber van de poli tie. Verder controleert de NV Marcos bijna alle grote kranten, zoals de in Manilla verschijnende Daily Express, twee televisiestations, die door de vader van Immelda worden geleid en vele weekbla den. De meeste staatsonderne mingen worden geleid door ge neraals die tot de intieme vrien den behoren van de presi dent. Nu ook de vereniging van be roepsmilitairen, die 175.000 leden telt onder wie de top van de strijdkrachten, 'openlijk in een resolutie de kandidatuur van Immelda voor het vice-premier- schap heeft gesteund, is de weg naar die post zo goed als geëf fend. In de resolutie zegt deze vereniging dat mevrouw Marcos „de logische keuze is voor het ambt van vice-premier". Volgens de militairen bezit Immelda „alle kwaliteiten die nodig zijn voor het effectieve leiderschap dat het volk kan verenigen als de presi dent door ziekte of dood niet meer kan regeren". Beschuldi gingen over een politieke dynas tie wuifden de militairen als „on redelijk" weg. Wat Immelda Marcos niet kan wor den verweten, en dat wordt door tegenstanders niet ontkend, is dat ze in haar functies van gou verneur van Metro Manilla en als minister van volkshuisvesting, bewezen heeft over bestuurlijke capaciteiten te beschikken, maar of zij straks in staat is om te rege ren is nog een groot vraagteken. Men twijfelt er niet aan of haar man, die bekend staat als prag maticus, heeft zijn voorzorgs maatregelen daarvoor getroffen. Een daarvan zou de mogelijkheid zijn om een militaire junta, be staande uit tien man, door middel van een geënsceneerde staats greep aan de macht te helpen. Aan het hoofd van die junta zou Immelda moeten figureren. Om verzekerd te zijn van de steun van de generaals heeft mevrouw Marcos hun beloofd dat zij deel zullen uitmaken van de „post- Marcosiaanse machtsstruc tuur" De haai wordt door velen beschouwd als een van de gevaarlijkste vissen. Vaak is niet bekend dat de meeste haaiesoorten totaal ongevaarlijk zijn. Een klein visje met een lengte van zo'n tien tot vijftien cen timeter heeft het afgelopen weekeinde in ons land voor nogal wat beroering gezorgd. Zeker in kringen van zee sportvissers. Het visje dat zo veel tongen in beweging bracht was de kleine pieter man. Een visje, dat zich het hele jaar in onze ondiepe zan derige kustgebieden ophoudt en zich daar te goed aan de meestal ruim voorradige gar nalen en andere kleine bo- demdiertjes. Die kleine pieterman kwam plotseling in het nieuws door zijn massale verschijning aan onze kust. Toch was het niet zozeer het grote aantal als wel de giftigheid van het beestje dat de grote aandacht trok. Het NOS-journaal trok naar de stranden om de waar schuwingsborden te filmen en de in sportvisserskringen bekende dr. Boddeke van het RIVO (hij schreef het zeer le zenswaardige boek Vissen en Vissen) werd voor de camera gehaald om het verschijnsel op wetenschappelijke r te verklaren. Het verhaal over de giftigheid van de kleine pieterman is snel verteld. In de voorste rugvin van de vis zit een aan tal vinstralen. Aan de "basis' van die stekels liggen gifklie ren. Het gif dat deze klieren produceren loopt als de erbo- venliggende huid gesprongen is langs de vinstralen en kan op die manier een toege brachte wond binnendrin gen. Het afgelopen weekeinde heeft een aantal garnalenvissers en een aantal niets vermoedende strandwandelaars kennis gemaakt met de onaangena me eigenschappen van de kleine pieterman. In de mees te gevallen was het aan onbe kendheid of onachtzaamheid te wijten dat het gif zijn wer king kon doen. I TEHERAN-Als er duidelijk te maken hoe groot de afstand is geworden tussen Mo hammed Reza Sjah Pahlevi en zijn volk, dan is het wel de wijze waarop hij vrijdag 6 oktober het parlement opende. Op de trappen voor het senaatsge bouw wemelde het van de goud- gegalonneerde dignitarissen en in smetteloos witte uniformjasjes boven donkere broek gestoken militairen - maar het volk werd straten ver op afstand gehouden. De overmaat aan politiemensen die was samengetrokken, had trouwens niets te doen: de inwo ners van de hoofdstad blijken nauwelijks interesse te hebben om op deze mohammedaanse zondag het sprookje van de keizer en zijn beeldschone keizerin in hun don kerbruine Rolls Royce te aan schouwen. Na de plechtigheid gaat de keizer weer vlug terug naar de berghellingen in het ui terste noorden van de stad, want de tijden dat hij nog in een open sportauto door de straten van Te heran kon rijden, zijn lang voor bij. Iets lager op die hellingen, waar het veel koeler is dan in de stad zelf, woont Karim Sanjabi, 74 jaar- oud, eens minister van onderwijs in het kabinet van Mossadegde premier die in de jaren '50 de Anglo-Iraanse oliemaatschappij nationaliseerde. Mossadeg is een paar jaar daarna ten val ge bracht bij een coup, waarvan nu algemeen wordt aangenomen dat die was georganiseerd door de CIA. Karim Sanjabi beheert Mossadegs politieke partij, het Nationaal Front, alhoewel het officieel geen politieke partij meer mag zijn. Hij is destijds twee maanden in Den Haag geweest als rechter van het Internationale Hof van Justi tie, toen het conflict tussen de oliemaatschappij en zijn land voor dit juridische forum werd uitgevochten. Sindsdien heeft hij drie keer in de gevangenis geze ten, drie jaar in totaal, zonder dat ooit een aanklacht tegen hem is ingediend en dus ook zonder dat zijn zaak ooit voor een rechter is gebracht. Drie programmapunten heeft het Nationaal Front: nationale zelf- Door Max L. Snijders standigheid in politiek, sociaal economisch en cultureel opzicht herstel van de grondwettelijke garanties voor de burgerlijke vrijheden en dus herstel van het recht op vereniging en vergade ring en van een vrije pers en af schaffing van het huidige absolu tisme van de monarchie; een on afhankelijke buitenlandse poli tiek. ,JIelaas", zegt Sanjabi, „kunnen we niet verwachten dat de huidi ge keizer dat zal accepteren. Het volk heeft daarin geen vertrou wen. Wij zijn niet tegen het consti tutionele koningschapmaar te gen de despotische keizer". - Zou er een oplossing kunnen lig gen in troonsafstand door de sjah en overdracht van zijn bevoegd heden aan zijn zoon? ,JDat zou een mogelijkheid en een acceptabele oplossing zijn om uit de huidige impasse te ko- - Of de republiek? .JDat is nog door sproken. Als er een republikeinse stroming is in ons land, komt dat door de afkeer van het huidige gedrag van het regime. Want niet de vorm van het regime is belang rijk, maar de inhoud" -Maar bij de grote demonstraties is wel degelijk het aftreden van de sjah geëist. Sanjabi gelooft ook niet dat de hui dige regering zoveel veranderin gen zal aanbrengen, dat het re gime daardoor aanvaardbaar wordt. „Wat er nu gebeurt, dient om de openbare mening in het land en in het buitenland gerust te stellen. Maar het is niet meer dan een facade. Het nieuwe wets ontwerp voor de vrijheid van vergadering houdt in dat politie ke partijen afhankelijk blijven van goedkeuring door het regime, zowel wat betreft hun organisatie als hun bijeenkomsten. De strijd tegen de corruptie is oppervlak kig. Het is als bij een schip in nood: er wordt wat ballast over boord gegooid. Maar ik geloof niet dat de aangeklaagden ook werkelijk zullen worden veroor deeld. Alleen als de agita tie door gaat, kan er iets veranderen. „Ook de gedragscode voor leden van de keizerlijke familie gaat niet ver genoeg.Ze mogen dan wel geen leidende functies meer ver vullen in ondernemingen, maar de fortuinen die ze hebben ver gaard, worden niet aangetast. En vergeet niet: de sjah heeft een bank, een verzekeringsmaat schappij, hotels, fabrieken en hij neemt deel in huizenbouwprojec ten en heeft zich bezig gehouden met grondspeculatie. Wij willen een onderzoek daarnaar" - Is dat waarschijnlijk? ,£)at hangt af van de vraag of de strijd doorgaat. Wij vragen niets anders dan de volledige tenuit voerlegging van de grondwet. Want deze regering heeft geen ba sis in ons land. Het is een regering van absolutisme en totalitarisme. Die leiden allebei tot corruptie. Negentig procent van het volk is tegen dit bewind met zijn wille keur en zijn politieregime" Badinerend Hoewel over die werking soms wel eens wat badinerend wordt gesproken is het niet ongevaarlijk. Het gif heeft namelijk de kwalijke eigen schap om rode bloedli chaampjes te verlammen. In het ergste geval zou dat tot de dood van iemand die gesto ken is kunnen leiden. Geluk kig heeft zich dat niet voorge daan, al hebben sommigen via hevige pijnen en opzwel lingen kennis kunnen maken met de weinig aantrekkelijke kant van deze visvangst. Er zullen sportvissers zijn die zich hebben afgevraagd hoe het nu zit met de giftigheid van de vis. Zijn er meer vissen die gevaar voor de gezond heid kunnen opleveren? En zo ja, waar vinden we die dan? Wel, ter geruststelling kan worden gezegd, dat in ons binnenwater geen vissen rondzwemmen die bij aanra king gevaar voor vergiftiging opleveren. Boerendochter Over de snoek doen weliswaar heel wilde verhalen de ronde, zoals de boerendochter die bij het uitspoelen van de was in een sloot de hand zou zijn af gebeten door een roofzuchtig exemplaar. Maar in werke lijkheid is de snoek helemaal niet zo'n rover als waarvoor hij vaak wordt gehouden. Waar we wel voor moeten op passen zijn de scherpe naar binnengerichte tanden die zo'n snoek in zijn bek heeft. Wie wel eens geprobeerd heeft met een vinger een haakje uit de bek van een snoek te wrikken, zal door schade en schande wijs ge worden zijn. De tanden ver oorzaken winkelhaakachtige wondjes in de vinger die langdurig en meestal hevig blijven bloeden. Hoewel je van zo'n "beet" niet direct ziek zult worden zijn er wel gevallen bekend, waarbij de wondjes begonnen te zwe ren en bijzonder pijnlijk wa ren. Eenzelfde verschijnsel doet zich soms ook wel voor - iemand door onhandig ma- nouvreren een prik krijgt met een stekel van een baarachti- ge vis, bijvoorbeeld een baars of een snoekbaars. Er kunnen dan ontstekingen optreden. Verder moet gezegd dat de vis stand in ons binnenwater zeer vredelievend is en geen mens kwaad doet. In dat geval is de mens een groter gevaar voor de vis dan andersom. Voor de zee ligt de zaak weer even an ders. Daar zwemmen meer dere soorten rond die over gif tige stekels beschikken. Be halve de kleine pieterman die we al eerder in dit artikel noemden is er het meer om vangrijke broertje de grote pieterman, die ook voor onze kust voorkomt en meestal afmetingen heeft zo tussen de 20 en 30 centimeter. Deskundig Soms wordt zo'n pieterman door een sportvisser aan boord van een van de sport- visserijschepen gevangen. In de meeste gevallen is er aan boord wel een deskundig ie mand die de sportvisser erop kan wijzen dat hij het beestje niet met blote handen beet pakt. Een van de meest giftige vissen, die er in het water rondzwemmen, is de zoge naamde steenvis. De vis heeft de gewoonte om roerloos op de bodem van de zee te liggen en is door zijn schutkleur bij na niet te zien. Vandaar dat het soms gebeurt dat men in de giftige stekels op de rug van de vis trapt. Het gif werkt zo snel dat men er binnen en kele uren aan kan overlijden. De vis komt in deze omgeving niet voor maar kiest bij voor keur plekken waar zich ko raalrotsen bevinden. Een vis, waarmee een zeevisser nog wel eens oog in oog zou kunnen staan is de pijlstaar trog. Op de staart van deze rog bevinden zich een of twee stekels, die weer in verbin ding staan met een gifklier. Wordt een pijlstaartrog aan de hengel gevangen dan kunnen die stekels gevaar opleveren wanneer men zich in de buurt van de staart bevindt. Van daar ook dat bij zo'n vangst de eerste rigoreuze maatregel het afhakken van de staart is Volgens de eerder dit jaar ge publiceerde lijst met record zeevissen werd de grootste pijlstaartrog voor de Neder landse kust in 1975 gevangen door J.Priester uit Goes. Het beest had een gewicht van 38.5 kilo. Katvis Dat "gevaar" van vissen niet al tijd in rechtstreeks verband staat met de afmeting van de vis, mag uit hét volgende voorbeeld blijken. Toen ik deze zomer een weekje voor de kust van Mauretanië (West-Afrika) viste waren de autochtonen op geen enkele wijze bevreesd voor de vaak vervaarlijk uitziende grote roggen. Daarentegen gingen ze heel voorzichtig te werk wanneer de naar verhouding kleine, maar giftige katvis aan de haak zat. Zo bestaat bij velen nog altijd het beeld dat elke haai een gevaar is voor de mens. Een denkbeeld dat nog voedsel heeft gekregen door recente films als "Jaws" De realiteit is dat slechts enkele haaiesoor ten onder bepaalde omstan digheden mensen kunnen aanvallen, maar dat de meeste soorten even onschuldig zijn als pasgeboren lammetjes. Dat laatste kan weer met ge zegd worden van de murenen die langs de Afrikaanse kust ook aan de hengel gevangen werden. De wijze waarop ze tegemoet getreden werden vertoonde veel overeenkomst met de hardhandige wijze waarop een congeraal wordt aangepakt, wanneer die in onze streken binnenboord wordt gehaald. ADVERTENTIE Fred Veltman Het aangewezen adres voor al uw hengelsport.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31