Maandag beslissing over Haaswijkbrug Onderscheid - en lagere school is te groot leidse agenda Zaal "plat" voor de Bintangs TBR en gevangenis straf geëist tegen Leidse verslaafden Nieuwe cijfers geven nogmaals behoefte aan DEN HAAG/OEGSTGEEST - De Raad van State in Den Haag zal maandagochtend uitsluitsel geven over de Haaswijkbrug. Deze brug die geprojecteerd is over het Oegstgeester-kanaal in Oegstgeest en naar de nieuw te bouwen wijk Haaswijk moet leiden stuitte zoals bekend op onoverkomelijke bezwaren bij de Milieugroep Oegst geest, evenals trouwens de nieuwbouwwijk in de Morse belpolder op zich. Op een eerder gehouden zitting wa ren naar de mening van mr. Van Rijckevorsel, voorzitter van de zitting van de Raad van State, nog te weinig gegevens beschikbaar om tot een uitspraak te komen. Gisterochtend werd in Den Hèag door enerzijds de Millieugroep, vertegenwoordigd door me vrouw De Groot en anderzijds door de gemeente, vertegen woordigd door burgemeester Van Eysinga en wethouder Thorn, de standpunten nog eens toegelicht. Ook nu stond weer de verkeersoverlast voor de millieu groep centraal, terwijl de ge meente aanvoerde, dat zelfs al zou Haaswijk er niet komen, de brug een belangrijke verkeers- ontlastende factor zou kunnen zijn voor met name de Dorps straat. In de eerste zitting had mevrouw De Groot al geopperd dat dan maar een brug gelegd moest worden ter hoogte van de Al- mondeweg. Dit is naar de mening van de gemeente een te kostbare zaak. Mr. Van Rijckevorsel heeft gister ochtend ook nog een telegram ontvangen van de actiegroep pro- Haaswijk uit Oegstgeest die erop aandringen het verzoek van de Millieugroep tegen de brug af te wijzen. De actiegroep komt in dat telegram met nog niet eerder openbaar gemaakte cijfers die uit een enquête naar de woningbe hoefte in Oegstgeest naar voren gekomen zijn. In de enquête met een respons van 36 procent sprak procent (ruim 1700 huishoudens) zich uit voor een snelle realisering van het plan Haaswijk. 809 Huishoudens of personen hebben behoefte aan een andere huisvesting, waarvan een kleine 500 op korte termijn in de sociale sector. Blijkens inwonersstatistieken is in de komende jaren huisvesting noodzakelijk voor 1600 personen in de leeftijdcategorie 19 tot 26 jaar. "Verder uitstel van de reali sering zal bovendien tot onaan- vaardbare en onnodige kosten stijgingen leiden", zo stelt de ac tiegroep. Zoals bekend heeft Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) in een eerder sta dium al laten weten geen bezwaar te hebben tegen de bouw van de brug. Omdat dit gebeurt is terwijl er nog een Kroonberoep tegen Haaswijk zelf loopt, meende me vrouw De Groot dat met de ver wezenlijking van de brug'de be slissing over dit beroep wordt beïnvloed. ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 LEIDEN-Op de hoek van de Hooigracht en Ir. Driessenstraat is gisteren een mozaïek in het wegdek aangebracht.Het mozaïek is een geschenk van Gemeentewerken aan de Leidse Duinwater Maat schappij, die eerder dit jaar het honderdjarig bestaan vierde. In het mozaïek zijn de letters LDM verwerkt, evenals de jaartallen 1878-1978. Het is vervaardigd door leerlingen van de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Aandacht voor vrouwen bij ABVA-Leiden LEIDEN - De afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ambte naren (ABVA) wil op het komend ABVA-congres in november spe ciale aandacht vragen voor vrouwenzaken. Tijdens dat con gres wordt het ABVA-actieplan voor de komende jaren vastge steld. ABVA-Leiden vindt dat de bond in het kader van een herverdeling van arbeid moet streven naar een 6-urige werkdag. Hierdoor zou den meer arbeidsplaatsen (en dan vooral voor vrouwen) beschik baar komen. Verder vindt de ambtenarenbond dat vader of moeder één jaar verzorgingsver lof moeten krijgen. In onderling overleg zouden ze moeten beslis sen wie thuis blijft om de baby te verzorgen. Ook wil de Leidse ABVA afschaffing van het kost winnersbegrip in het Algemene Rijks Ambtenaren Reglement. Praten over basisschool op onderwijsdag Oegstgeest en schrjjfhoek in de kleuterklas waar de kinderen ongedwongen op ontdekking kunnen gaan. Hier wordt hen speelleermate riaal waarmee ze voor het eerst en spelenderwijs met letters en woorden in aanraking komen. OEGSTGEEST - "Maar leren de kinderen nou ook nog wat met al die moderne, progressieve onderwijsmethoden?" Dit blijkt een van de brandende vragen te zijn, die veel ouders stellen, als hun kinderen met dit soort onderwijs te maken krijgen. Een van de 130 onderwijsgevenden aan kleuter- en lagere scholen legde gisteren tijdens een on derwijsdag in het dienstverleningscentrum in Oegstgeest Reeeleidpn deze opmerking voor aan een deskundig forum. Niet alleen leven die en soortgelijke vragen bij sommige ouders maar ook bjj vele onderwijzers en kleuterleidsters. Vandaar dat op deze dag de hele problematiek van de integratie van kleuter- en lager onderwijs tot basisschool aan de orde werd gesteld. Eensgezindheid De kinderen kwamen gisteren LEIDEN - "Hoi, we zijn weer te rug op het Broekplein". Dit stond gisteren op het bord in de derde klas van de openbare lagere school de Meerpaal. Na ruim anderhalve maand ge bruikt te hebben gemaakt van twee klaslokalen van de Karei Doormanschool, gaan de klassen 3a en 4b van de Meer paal na de herfstvakantie in het nog in aanbouw zijnde e schoolgebouw. terug in hun vertrouwde omgeving: de schoolklas van de Meerpaal. Qs*hsinll? Ine trouwde omgeving te zijnZe OC» ViJiJvtX' f/CeO hoeven nu niet meer elke dag met de bus op en neer te rijden WSSÏ* tGrU@ Al moet ik erbij zeggen dat gelukkig niet één ouder heeft De kinderen mochten gister middag vast een kijkje nemen in de nieuwe omgeving .Johan Zwemmer: "De mensen van de Karei Doormanschool zijn voortreffelijke gastheren ge weest, maar de kinderen zijn toch blij weer in de eigen ver- In het nieuwe schoolgebouw aan het Broekplein, dat waar schijnlijk nog voor het eind van het jaar wordt opgele verd, komen straks nog min stens vier klassen van de Meerpaal. Pedagogisch schoolbegeleider Kopmels en Souburgse school hoofd Langedijk, die al enkels jaren met de basisschool expe rimenteren, waren eensgezind - over het antwoord op bovenge stelde vraag. ''Vernieuwingen in het onderwijs mogen nooit tot daling van het leerresultaat lei den", meenden zijn. "Maar waar het wel om gaat is de totale ont wikkeling van het kind centraal te stellen", voegde Langedijk toe. In de achtergronden, die tot de samenvoeging van kleuter en lagere school geleid hebben, on derscheidde Kopmels in zijn in leiding vier facetten. 'Ten eerste is het onzinnig dat kinderen van dezelfde leeftijd in twee totaal verschillende scho len kunnen voorkomen", zo zei hij. "Waarbij dat het grote ver schil tussen beide schooltypen zich vooral uit in een sfeerver- schil; op de kleuterschool mogen kinderen alles, op de lagere school móéten ze alles. En in een verschil in aanpak: op de kleu terschool zijn de kinderen veel in groepjes werkzaam terwijl de la gere school klassikaal werkt., Tevens wees hij op een alles- doorsnijdend verschil: "kleuters zfjn bezig met typisch kleuter- schooldingen en wat oudere kinderen met typisch lagere school dingen. Dat onderscheid is veel te groot,', meende hij dan ook. Stroomlijnen Schoolhoofd Langedijk vulde dit aan met hoe in de praktijk al ge probeerd wordt die overgang wat te stroomlijnen. Om op een lagere leeftijd, dus al op de kleu terschool met leesonderwijs te beginnen, brachten we eerst de leesmethode voor de eerste van de lagere school naar de kleu ters", zo legde hij uit. "Via verschillende tests waren we te weten gekomen wie van hen al leesrijp waren en met dit groepje begonnen we. Maar al gauw kre gen we reacties van ouders als hun kind daar niet bij was en, bleek onze selectiemethode veel te tijdgebonden. Immers kleu ters die op het ene moment nog niet leesrijp werden bevonden, konden dat een paar maanden la ter best zijn. Dus zijn we overge stapt naar een zogenaamde lees- ontdekkingen van het kind goed en begeleidt het dan zo nodig naar ingewikkelder en verder gaande leerstof. Het bleek ons dat de kinderen bij het begin van de lagere schooltijd hier baat bij hadden omdat vooral de klank- letterkoppeling al aanwezig kon zijn," verduidelijkte Langedijk. "Deze lees-schrijfhoek ontwikkelt zich dan in de lagere school tot een stelhoek. Waarmee één aan eengeschakelde ontwikkelings lijn voor het onderwijs aan vier- tot twaalfjarigen werd gereali seerd", besloot Langedijk. "De opleidingen voor de onder wijsgevenden aan de in 1983 te starten basisschool is een problematische zaak", zei be stuurder Gunneman van de Pro testants Christelijke Onderwijs vakorganisatie. De bedoeling is dat zowel de kleuterleidsters als de onderwijzers zonder hoofdak te in de toekomst volledig be voegd voor de basisschool wor den. Daarvoor dienen deze beide groepen een bijscholingscursus van twee jaar te volgen. "Alleen blijft het onbegrijpelijk dat wel de onderwijzers na het behalen hiervan direct ernaar betaald worden terwijl de kleuterleid sters moeten wachten tot de ba sisschool een feit is". Eerste paal zwembad Voorschoten VOORSCHOTEN - De eerste paal voor het nieuwe zwembad in Voorschoten werd gistermiddag door wethouder L. Marselis in grond ingedreven onder belang- stelling van veel jeugdige Voor schotenaartjes, raadsleden, oud raadsleden en zeer veel ouderen, die eigenlijk niet meer verwacht hadden nog ooit dat moment te mogen beleven. Na een "voorbereiding" van onge veer 40 jaar krijgt Voorschoten een echt zwembad. Op de grens tussen de wijken Adegeest en Noord-Hofland was al jaren grond gereserveerd en met uit zondering van een klein stukje water in eigendom van de ge meente. Inmiddels gaat ook het polderbestuur akkoord met de verkoop van het stukje grond-, waardoor alle beletselen wegge nomen zijn. Over de zwembadplannen zijn hele boekwerken te schrijven. Oud wethouder Dr. P. S. Pels ver klaarde tijdens zijn toespraak, dat indien 17 jaar geleden niet bij toeval een raadslid afwezig was en een raadslid vertrokken naar een andere gemeente, het bad er al geweest was. Veel feest ook voor de beide zwemverenigingen de E.V.Z.V. en de Watervrienden, die gezamenlijk reclame maak ten op de bouwplaats. Voorschoten bouwt een overdekt zwembad met een sportieve wa- terrecreatie voor de zomermaan den. De totale kosten bedragen 6.8 miljoen. De bouwtijd wordt geraamd op 12 maanden. De ge bruiker zal waarschijnlijk 2.50 tot 3 - per keer moeten betalen. De financiering van het zwembad geschiedt vanuit de saldi-reser- ves, welke in de loop der jaren "gekweekt" werden. Wethouder Marselis geeft op de gebruikelijke manier de start t gaat de grond in. x de bouwwerkzaamheden c LEIDEN - De uit Beverwijk af komstige formatie "Bintangs" gaf gisteravond in het Leidse Vrijetijdscentrum voor een goed gevuldé zaal een zeer tot de ver beelding sprekende show weg. De groep, die al veelvuldig van samenstelling is veranderd slaagde er moeiteloos in haar publiek te boeien. De groep gaf er gisteravond de voorkeur aan veel werk van haar meest recente vierde elpee te spelen, terwijl ze in de loop van de achttien jaar dat ze optreden hun faam hebben gevestigd met hits als "Ridin", "Travelling in the USA" en "I'm on my own again". De nieuwe LP, die de eenvoudige titel "Bintangs" heeft meegekre gen, geeft een goed beeld van het muzikaal niveau van de groep op dit moment. "Mush Mout Milly" zal volgende week als single van de LP getrokken, worden uitge bracht. Niveau bereikte deze groep vooral met nummers als "Hobo Man", "Rockin It Is", "Agnes Grey", "I'm a rocket" en "What's buggin you". Indruk maakte het sfeervol gespeelde en gezongen "Snake in the Grass". Gus Pleines (zang mondorgel), Harry Schierbeek (drums), Albert Schierbeek (gi taar) en Jack van Schie (sologi taar) en de zeer getalenteerde bassist van de groep Frank Kraaijeveld speelden de zaal op een bepaald ogenblik "plat". De succesvolle bluesgroep, die zo belangrijk is geweest voor de ontwikkeling van de popmuziek in de jaren '60, gaf gisteren in Leiden een prima show. De jon gens leven in de eerste plaats voor de muziek en pas op de tweede plaats voor hun image. Een ondubbelzinnig succes. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse officier van justitie mr. Bek heeft gisteren onvoorwaardelijke TBR en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorar rest geëist tegen de 25-jarige Leidenaar R. Tegen zijn vriend en compagnon in het kwaad, de 26-jarige eveneens uit Leiden afkomstige Van A., eiste de officier negen maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk en met aftrek van ook drie maanden voorar rest. De twee mannen zijn op acht juli van dit jaar vlakbij het Leidsestation Leidse station de politie aangehouden, nadat ze van het geld dat ze voor een gestolen kleurentelevisie hadden gekregen in Den Haag waren uit geweest en heroïne hadden gekocht. Bij hun aanhouding zijn een injec tiespuit en een geringe hoeveelheid heroïne in beslag genomen. Ze stonden gisteren terecht voor een aantal diefstallen, van ondermeer een draagbare radio, een draagbare tv. en een kleuren tv. die ze begin dit jaar hebben gepleegd om aan geld te komen voor heroïne. Ze hadden in Leiden een vast adres om de gestolen goederen te verkopen. Het was voor beiden niet de eerste keer dat ze terecht stonden. Beiden hebben al een jarenlange ervaring met justitie en in gevangenisssen. Over Van A. zegt het rapport dat het de vraag is of hij ooit van de heroïne afkomt. Hij heeft het al meer geprobeerd, en meent nu door te verhuizen naar Den Haag en in antiek te gaan handelen op het rechte pad te kunnen komen. Hij wil niet meer terug naar afkickinstellingen zoals de Jelli- nekliniek. Van A. "In de gevangenis kick ik ook af, ik ben blij dat ik ben gepakt. En als je weet datje in de gevangenis verdovende middelen kunt krijgen dan vind ik het feit dat ik er nu afblijf het bewijs dat ik ermee kappen wil". De advocaat van Van A., mr. Spijker, zei: "Hij heeft gefloreerd in de gevangenis, maar ik geloof dat het doel nu is bereikt. Ik verwacht van langere gevangenisstraf geen positieve resultaten meer. Of hij van zijn verslaving af is zullen we moeten afwachten, maar hij verdient een kans. Het consultatiebureau voor alcohol en drugs is bereid hem te blijven begeleiden. Ik stel daarom een gevangenisstraf voor die kort na de uitspraak afloopt". De uitspraak is over veertien dagen. Het psychiatrisch rapport van R. zegt dat hjj alle behandelingen via de harde weg verwerpt. Begeleiding van het Consultatiebureau zou hij wel willen, als ze daar eerst voor woonruimte en voor werk zorgen. Volgefns het psychiatrisch rapport is dwangverpleging onvermijdelijk, wil men nog iets positiefs voor hem kunnen doen. R. zelf toonde zich nog opti mistisch. Zijn advocaat, mr. Hamer, vroeg zich af waarom iemand maar wordt opgesloten als de maatschappij het niet meer kan dragen. Terwijl recent onderzoek heeft uitgewezen dat het verschil in effect van behandeling buiten of binnen de muren van een inrichting bijzonder klein is. Ook hij vroeg voor zijn cliënt een gevangenisstraf die niet te lang na de uitspraak afloopt, en behandeling door het consultatiebureau voor alcohol en drugs. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur Breehuys, Breestraat 19, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, vanaf 21 Leidse Schouwburg, blijspel "Wie slaapt waar?", met o.a. Henny Orri, Ton Kuyl en Jennifer Willems, 20.15 uur. LAK-Theater, het Katheater met "De ongelofelijke en droevige geschiede nis van de onschuldige Eréndira en haar harteloze grootmoeder", 20.30 Pieterskerkgracht, verkoopmiddag handwerkclub vrouwenbond NW, Doelenkazerne, reünie K G, 16 uur.' Augustinus, Breestraat, open avond "De ^O^uur S W3pen tegen Seweld"' Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 Groenoordhal, BOVAG-Occasion show, Emmaus Scholengemeenschap, Eist- laan, Voorschoten, open-huis, vanaf Lindehoeve, Voorschoten, danswed strijden, 14 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest, operette uitvoering De Troubadours, 20 uur. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, twee to neelstukken "Gelukkige dagen" en Counting the ways", 20.15 uur. CaJJPhuys, Oegstgeest, Antiekbeurs. Zondag Leids Poppentheater, 14.30 i 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling, 15 Leidse Hout, IVM-natuurwandeling, 14 Artsen Leiden Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H. C. Jasperse jr.. Witte Singel 72, tel. 124961; Wjjk II (Kooi en Merenwijk): P. J. Derchant, Hooi gracht 61, tel. 123752; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): van zaterdag 10 tot zon dag 8 uur vm.: A. A. van Rijn, Melisse- tuin 5, tel. 210797; van zondag 8 tot 24 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door L. Middendorp en P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, Leider dorp, tel. 410070. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofd straat 40, tel. 410070. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur, wordt waargenomen doorE. W. F. van Walch- ren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zaterdag): J. H. Vrij- enhoek, v.d. Oyelaan 38, tel. 2356. Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 13 tot 20 oktober door: Centraal Apotheek, Breestraat 74. Leiden, tel. 071-120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis,. Middel weg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, tel. 410131. Spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement fl55,50 J aarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2