Amerikanen" van Ford zijn flink in opmars Leylands ook met 'Princess' nu 2 liter motor Alfasud Sprint 1,5 BREDE BLIK ACHTERUIT Nuttig .Automaat" is niet alleen een gemak maar ook een brok veiligheid u. Ook Renault komt met een diesel ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 AUTO PAGINA 27 Een. automatische versnellings bak is niet alleen een groot gemak maar ook een stukje extra veiligheid. Dat hebben we niet van onszelf hoewel wij allang overtuigd zijn van het plezier en het comfort van een automaat. De bekende verhaaltjes over "niet-sportief' en alleen- goed-voor-ouderen" hebben we voor onszelf al geruime tijd naar het land der fabelen verwezen. Maar de mensen die er anders over denken hebben niets aan onze ge voelsmatige benadering. Die willen sterkere argumenten.. Daarom zijn wij er wel geluk kig mee dat. Ford ons die in handen heeft gespeeld. Ford heeft namelijk een vrij simpele proef genomen. Twee Granada's werden daarbij ingezet. De een was handge- schakeld, de ander had een automatische bak. Aan de proef namen veertien auto mobilisten deel. leder moest met beide auto's eenzelfde route afleggen. Daarbij bleek dat een automo bilist per gereden kilometer gemiddeld drie keer schakelt. In het stadsverkeer loopt het aantal schakelingen zelfs op tot zes a tien keer per kilome ter... Maar het was niet alleen dat de handgeschakelde bak in de stadsritten tussen de 85 en 170 keer werd gebruikt. De be stuurders van deze auto ge bruikten ook 40,5 procent meer lucht. Hun polsslag was 9,15 procent hoger dan bij het berijden van de automaat. Bovendien reed men harder in die handgeschakelde wa gen en werd vaker de maxi mumsnelheid overschreden! Volgens medici staan bestuur ders van handgeschakelde auto's ook veel meer aan li chamelijke e spanningen bloot. Wie automaat rijdt wordt minder snel moe. En dat is toch wel een enorm pluspunt waar het de verkeersveiligheid betreft. •k Het ziet er allemaal niet meer zo "Amerikaans" uit bij de jongste editie van de Ford Mustang. "De tijd van de kolossale slee is voorbij", zegt importeur Hessing. "Het is tegenwoordig allemaal heel redelijk Hessing De Bilt BV is nu alweer een jaar de officiële ïmpor- trice van Fords "Amerikanen". Dus de Mustangs, Fair monts, Thunderbirds, Mercury's en Lincolns. Inclusief de allergrootste Amerikaan van het ogenblik: de Lincoln Continental Mark V Een acht-cilinder van 6,6 liter in houd. Vroeger was die import in handen van Ford Nederland, eigenlijk een Amerikaanse vestiging die via het dealernet de "grote Amerikanen" aan de man probeerde te brengen. Hessing werkte aanvankelijk via de ach- terdeur. En probeerde intussen heftig Ford Nederland en Detroit zover te krijgen dat de import ook officieel naar De Bilt zou gaan. Het duurde tot vorig jaar alvorens het zover was. De resultaten zijn on danks de lastige aanloop boven verwachting. Want er werd begonnen in een nare winter, die op zichzelf al moeilijk genoeg zou zijn geweest als daar niet nog eens stakingen bij Ford en in de havens waren bijgekomen. Desondanks kon Hessing na een jaar klinkende cijfers op tafel leggen. Na de dieptepunten in 1976 en "77 (resp. 72 en 81 Amerikaanse Fords verkocht) zijn er dit jaar in de eerste zes maanden al 456 stuks over de toonbank van Hessing gegaan. Niet minder dan 17 procent van de markt van Amerikanen in ons land. Men gaat al denken aan een jaaromzet van duizend stuks per jaar. 'Waarom ook niet vraagt Piet Hessing, één van de acht Hessings die het bedrijf draaiende houden. "We kunnen uit voorraad 86 modellen leve ren. Iedere Ford-dealer mag wat ons betreft een Amerikaan verkopen. Vindt hij het een beetje griezelig, nou dan staan we met het hele Hessing- apparaat achter hem. Dat is het succes van ons distributiesysteem. Sa men met Ford Nederland opgezet. Bovendien moeten de mensen eindelijk eens weten dat een Amerikaan niet meer die grote slee van vroeger is. En niet meer die dure benzine- slurper. En niet meer zo duur is. Voor net 20.000 gulden kan men bijvoor beeld een Europees aandoende Mustang kopen. Redelijk van afmetin gen. Ruim van binnen. Redelijk van gewicht. En redelijk van prijs. En voor 23.000 gulden heeft de koper zo'n auto mét automaat, mét stuurbe krachtiging, mét alle mogelijk comfort" Het werd verteld tijdens de Nederlandse introductie van de nieuwe Ford Mustang. Inderdaad een wagen die veel auto heeft te bieden. Maar dat 'grote" is onder de druk van de matigingsdrang in Amerika toch wel van de baan. De wagen is vierenhalve meter lang en weegt tachtig kilo minder dan zijn voorganger. Dat is in vergelijking met grote Europese wagens toch niets bijzonders. Enkele bekende automodellen zijn definitief uit produktie genomen. Om te beginnen heeft Citroën een paar produkten geschrapt. De lichtste uitvoering van het lelijke eendje (die met de 405 cc motor) wordt niet meer gemaakt. De 2 CV is voortaan alleen nog maar verkrijgbaar met een motor van 602 cc die de auto een snelheid van 110 kilometer per uur kan ge ven. Ook heeft Citroën de Ami-8. Berline van de lijn genomen nu de Visa op komst is. Wel blijft de Ami Break gehandhaafd. En zo als gemeld heeft de onlangs geïn troduceerde bestelwagen Aca- diane de plaats ingenomen van de 2 CV bestelwagens type AZU en AK. Ook Chrysler en het Volkswagen concern hebben het rode potlood gebruikt. Dit ten aanzien van de Simca 1000 en de Audi 50. De Simca 1000 werd zeventien jaar geleden aan het publiek voorge steld en bereikte sindsdien een oplaag van bijna twee miljoen stuks. Met de verdwijning van de Simca 1000 zijn Fiat, Porsche, Volkswagen en Skoda nog de enige automerken die auto's ma ken met de motor achterin. Van de nu verdwenen Audi 50 wer den er in totaal slechts 125.000 exemplaren gebouwd. Deze markt is nu geheel overgenomen door de Volkswagen-Polo. Het 50-type was de enige niet Volks wagen die in Wolfburg werd ver vaardigd. Alle overige Audi-pro- dukten worden in Ingolstadt bij München gemaakt. De Princess-serie van British Ley- land is al aan haar tweede editie begonnen. En daarin blijkt geen plaats meer te zijn voor de 1800 HL die is Ver vangen door de 1700 HL. Op zich zelf geen schokkende verande ring maar die houdt verband met het verschijnen van de Princess 2000 HL. En juist die twee-liter werd in het Princess-pakket door de Leyland-mensen node gemist. Zo erg zelfs dat men er een gloed nieuwe motor voor heeft ontwor pen. Men heeft aan de ontwikke ling van deze krachtbron niet minder dan 160 miljoen gulden besteed.En daaruit is niet alleen die twee-liter maar ook de 1700 cc motor geboren. De nieuwe motoren hebben een bovenliggende nokkenas en een bijzonder doelmatig gevormde aluminiumkop. Maar de gemid delde klant zal het belangrijker vinden dat de motor in de garage gemakkelijker kan worden on derhouden. En voor het milieu is het prettig te weten dat deze krachtbron een uiterst lage graad van luchtverontreiniging heeft. Maar dat niet alleen, ze zijn nog krachtiger, stiller en soepeler ook. Bovendien blijken ze in de praktijk zuiniger te zijn. Dat laat ste onder meer d oor het geringere Hoe meer zicht in het verkeer hoe beter. Zoveel te minder kan men voor onaangename verrassingen komen te staan. Daarom kan men het betreuren dat de wettelijk voorgeschreven bin nen- en buitenspiegels toch maar een beperkt zicht naar achteren geven. Vooral in de stad en op zes- en achtbaans wegen (waarop au to's aan beide zijden kunnen in halen) kan dat wel eens tot yvnhlnmeu leiden. gewicht. Door de aluminium kop bijvoorbeeld weegt de motor tien procent lichter dan zijn voorgan ger. Maar het gevolg van de ontwikke ling van deze nieuwe motoren was wel dat de 1800 zijn plaats moest inruimen voor een 1700 cc krachtbron. Een wagen die bo vendien niet meer met een auto matische versnellingsbak is te verkrijgen.De Princess 2 2200 HLS blijft leverbaar, zowel met handgeschakelde bak als met au tomaat. In die gedachtengang is de acces- soir-industrie tot de ontwikkeling van de Supascope-veiligheids- spiegel gekomen. Een spiegel die 160 graden zicht naar achteren geeft. De spiegel bestaat uit vijf vlakken die zijn gevat in een thermoplastische rand. Volgens de importeur geeft elk vlak een volledig onvervormd beeld. Te zamen geven zij een brede1 blik op de gebeurtenissen achter de auto. De op onderdelen verder verbeter de wagens zijn natuurlijk ook iets duurder geworden. Nagenoeg alle auto's worden elk jaar wat duurder. Stijging van lonen en hogere kosten voor grondstoffen en materialen. Maar de prijsstij ging is tot 2,5 procent beperkt gebleven. De 1700 HL gaat op een haar na achttien mille kosten, de 2000 HL bijna negentienduizend gulden. De duurste in de serie is de 2200 HLS met automaat die bijna 23 mille moet opbrengen. Maar daarvoor heeft men dan é£n zescilinder wagen. Door een speciale behandeling is verblinding door het achterop komende verkeer uitgesloten. De montagestcunen zijn van nylon. Dit om veiligheidsredenen. Alles bij elkaar ziet het er naar uit dat men zijn blik in de auto door dit accessoir aanzienlijk kan ver ruimen. Wat erg plezierig zou kunnen zijn. Maar men moet er wel bijna zes tientjes voor neer tellen. Autoreparaties zelf doen? Alles kan maar alles kent ook zijn grenzen. En bovenal: het ge reedschap moet wel passen bij de klus die men aanpakt. Champion Spark Plug zond ons enkele tips toe die wel zo nut tig zijn dat we ze even door geven. Bijvoorbeeld het ver keerde gebruik van de krik. Dat ding is eigenlijk alleen in de auto gestopt om die ver genoeg van de grond te kun nen krijgen als men een band moet verwisselen. Voor niets Toch ziet men soms kolossale klussen uitvoeren met de au to alleen op de krik. Geen wonder dat men verhalen hoort van personen die ge wond raakten toen de auto van de krik kantelde. Derhal ve nooit onder de wagen wer ken tenzij deze door meer dan alleen de krik zodanig wordt ondersteund dat omvallen onmogelijk is. En denk aan een helling waarop de wagen zou kunnen weglo pen. Handrem aan en wielen geblokkeerd als men begint te klussen. En natuurlijk komen de men sen van Champion bij het verwisselen van een bougie terecht. Helemaal niet moei lijk en goedkoop, zeggen ze bij Champion. En het heeft een gunstig effect op brand stofverbruik en prestaties van de motor. Maar... iedere automobilist die onder de motorkap aan het werk gaat moet zeer beslist aan één ding denken: altijd eerst het horloge af. Zeker als die voorzien is van een meta len horlogebandje. Het me taal van het horloge of het bandje zou kortsluiting kun nen veroorzaken. Een pijnlij ke brandwond zou het gevolg kunnen zijn. Het zijn geen wereldschokken de tips. Maar wel nuttig. Het zal niemand kunnen verbazen dat ook Renault plannen koestert om zich op de dieselmarkt te be geven. Zoals we onlangs nog schreven wordt het aantal merken dat daarop niet actief is steeds klei ner. Directeur Bernard Vernier- Palliez van het staatsbedrijf Re nault heeft dezer dagen aange kondigd dat ook zijn merk bin nenkort met een personenauto zal komen die is voorzien van een dieselmotor. De verkoop van deze wagens zal "zo spoedig mogelijk" beginnen, zei hij. Renault heeft zich nooit eerder op de dieselmarkt bewo gen omdat het bedrijf een eigen motor wilde ontwikkelen die aan de hoogste technische eisen kon beantwoorden. Kennelijk is men daar nu in geslaagd. Maar de die selmotoren zullen voorlopig al leen in Renaults topmodellen te krijgen zijn. Het is alweer enkele jaren geleden dat Alfa Romeo van zijn voetstuk stapte en met de Alfasud het ter rein van de "gewone" automo bielen opreed. Het merk wilde maar wat graag van dat dure ima ge af. Het heeft er van alles aan gedaan om iedereen ervan te overtuigen dat de Alfa's tegen woordig voor een breed publiek bereikbaar zijn. Helemaal gelukt is die opzet (nog) niet. Nog altijd zweeft er zeker aureool rondom de naam Alfa Romeo. Veel men sen zien het rijden in een Alfa nog steeds als iets aparts. Dat hebben wij opnieuw onder vonden toen wij dezer dagen de Alfasud Sprint 1,5 een tijdje ter beschikking hadden. Talloos wa ren de bewonderende blikken en legio de bijpassende opmerkin gen. Natuurlijk het is een aller aardigst wagentje. Leuk van vorm en pittig in zijn prestaties. Een autootje dat vooral de wat jongeren onder ons zal aanspre ken. Maar alles bij elkaar toch ook weer geen wagen dat de kwalificatie "zeer bijzonder" moet worden opgeplakt. biedt een redelijke mate aan com fort. De stoelen zitten goed (afge zien dan van de hoogte tot het plafond), de bedieningsknoppen en hendels zijn goed bereikbaar en het zicht door de zonwerende ruiten is rondom dik voldoende. Alleen vinden we het buitenspie geltje een beetje miezerig. Dat had wel wat groter mogen zijn. Ook zijn we niet al te gelukkig met de ventilatiemogelijkheden. Het is de afgelopen tijd toch echt niet zo bijster warm geweest, maar desondanks was het vaak puffen geblazen in de niet al te royale binnenruimte. Wat meer frisse lucht had dan echt welkom ge weest. De Alfasud Sprint 1,5 heeft van vo ren onafhankelijke wielophan ging maar van achteren helaas nog een starre achteras. Wat ui teraard te merken is. Als het wegdek niet al best is kan men dat goed voelen in de wagen. Het is echter een zaak die kennelijk de meeste automobilisten niet zo bijster veel doet. Een groot aantal zeer populaire modellen is met een starre achteras uitgerust. We zeiden het. al, het wagentje is pittig genoeg. De anderhalve liter motor zorgt voor een fellé accele ratie en een leuke top van zo'n dikke 170 op de teller. Niet dat men daar in ons land veel aan heeft - we blijven leven met de snelheidsbeperkingen - maar het het is een niet te verwaarlozen hulpmiddel in noodsituaties. De motor doet zijn werk opvallend rustig en dat is een pluspunt dat nauwelijks genoeg te waarderen En dan natuurlijk het benzinever bruik. De fabriek geeft zoiets van één op dertien op, maar dat is met zo'n wagen niet te halen. Want dan zou men voortdurend het ka rakter van de auto geweld moe ten aandoen. Het is nu eenmaal geen automobiel waarin men zich rustig en braaf langs 's Neerlands wegen beweegt. Het is een klein raspaardje waarmee men graag wat meer rijplezier wil beleven. Het behoeft niet in "scheuren" te ontaarden, maar het gaat altijd wat féller. En dat kost brandstof. Zodat we uiteindelijk een ge middelde van één op dik elf met eens zo beroerd vonden. We heb ben het wel slechter ervaren.. Daarvoor was het allemaal net wat te gewoon. Tot in de prijs toe. Bijna 19,5 mille voor zo'n speelse coupé is noch uitzonderlijk laag noch extreem hoog. Het is een prijs die men vandaag de dag voor een coupé met een ander halve liter motor, die voor een topsnelheid van om en nabij de 170 kilometer per uur kan zorgen moet verwachten. Als men ge noegen wil nemen met een ge wone sedan dan kan men de Alfa sud TI 1,5 kiezen. Dan krijgt men dezelfde prestaties voor 3,5 mille minder... We hebben het al meer gezegd: een coupé is in feite een duur bezit. Voor enkele duizenden guldens meer krijgt men twee zitplaatsen minder. Want van de ruimte ach terin deze Sprint 1,5 moet men zich ook niet al te veel illusies maken. Het is voorin zelfs al pas sen en meten. Als men de leuning van de stoel wat te rechtop zet zit men meteen met de krullen (zo die er nog zijn) tegen het plafond. Dat werkt nogal irriterend, daar om zullen de meesten er de voor keur aan geven wat onderuit te zakken.Maar goed, dat weet men tevoren als men een coupé koopt. Wie mooi wil zijn moet pijn lij den. Dat geldt ook in de autowe reld. De wagen is goed afgewerkt. Daar valt niets op aan te merken. Alfa Romeo heeft er ook alles aan ge daan om af te komen van de du bieuze faam dat de wagens snel gingen roesten. Men krijgt nu twee jaar garantie op het lak. Dat heeft men kunnen bereiken door gebruik te maken van "zincrome- tal" voor die gedeelten welke het meest aan atmosferische invloe den zijn blootgesteld De betrekkelijk kleine voorwiel- aandrijver heeft een uitstekende wegligging, laatzich gemakkelijk (en prettig direct) besturen en

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27