Joop Riethoven: „Ik voel me soms een mummie Schakers LSG 3 starten met zege „Ze zijn me niet vergeten, daar ben ik erg dankbaar voor" LEIDEN, Prijs 360.- t ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 BHH PAGINA 13 LEIDEN - Af en toe zakt hij wat weg, heeft hij moeite om zijn aandacht erbij te houden. Dan staart Joop Riethoven naar bui ten over de zonnige Steenstraat en oogt traag het eenrichtings verkeer na. Of sipt, weer binnen, bedachtzaam aan het glaasje fris, dat ondanks het vroege uur bepaald detoneert bij hem en zijn gestalte. Die stiltes passen hem trouwens ook niet, Joop was gewoon zijn verhaal in één ruk op te lepelen; als het effe kon zelfs zonder ademhalen, dit met het oog op de voortdurende cli maxwerking die zijn theatrale verteltrend 1 Druk, altijd druk was hij. Veel mimiek, nog meer gebaren En meestal enthousiast, ook al zat hij vaak op het puntje van zijn stoel, loerend als een tijger op zijn prooi. Dat was Ome Joop ten voeten uit. Was, voltooid verleden tijd. Over, afgelopen uit. Hij moet zich nu vooral rustig houden, mag zich nergens over opwin den, tenminste als hij het nog langer wil maken dan van daag. Werken is er voorlopig niet bij, organiseren net zo min en een biertje helemaal niet. Au torijden mag pas sinds kort weer, wandelen is een verplicht nummer.Het is dan ook daarom dat Joop er een beetje bijzit als een van het dak getuimeld en daardoor verfromfraaid musje dat nog beduusd van de klap omhoog blikt. Daarom ook zegt hij:"Ik voel me soms net een ii alle kanten inge pakt. En laat hij zich wat ver derop ontvallen:"Ik ben de laat ste tijd wel eens wat depressief. Vooral als ik er weer aan terug denk. Dat mij zoiets kon over komen had ik nooit gedacht. Daar stond ik niet bij stil, want dat gebeurt mij niet zei ik altijd zelf. En toen, van het ene mo ment op het andere gebeurde het wél. Zo ben je springlevend, zo bijna dood. Een verschrikkelij ke klap heb ik gehad. Als dat weer naar boven komt word ik echt somber. Ik mag toch haast niks meer". Maar opeens is hij weer op zijn qui vive, wil hij niet voor een zielig figuur versleten worden. Dus maar een ouderwetse kwinkslag. Hij: ''Het is niks, dat de doktor me alles verboden heeft, maar wat de burgemees ter me aandeed is nog veel erger Zo'n ereburgerschap schept namelijk verplichtingen. Ik kan nou niet eens meer legaal door rood licht rijden of parkeren waar het niet mag. Dat doen ze met voetballers ook wel. De las tigste van het team aanvoerder maken, zodat hij zich wel rustig moét houden". Maar dan weer serieus:"Ze zijn me niet verge ten in die slechte periode. Moet je nagaan, ik heb 38 fruitman den en 78 bloemstukken gekre gen. En daarnaast nog eens honderden kaarten. Dat heeft me erg goed gedaandaar ben ik de mensen vreselijk dankbaar voor. Het is niet allemaal tever geefs geweest". Hij begint zo langzamerhand toch weer in een wat opgewekter stemming te geraken. Vooral als hij praat over dingen die vroeger nooit konden maar waar hij nu tijd zat voor heeft en die best leuk blijken te zijn lichten zijn ogen weer op. "Ik ben pas samen met mijn vrouw een weekje naar Ameland geweest. Het stormde verschrikkelijk, maar ik had het ontzettend naar mijn zin. Vol gende week gaan we een weekje naar de Veluive, lekker de na tuur in. En ik heb al uitnodigin gen om bij kennissen in Zwit serland en op Corsica te komen logeren. Doe ik beslist. Het hééft-natuurlijk ook voordelen, dat rustige leven. Zeker ook voor mijn gezin". Hij brengt de Tour de France te berde, raakt op dreef, gaat er voor zitten. Vergeet dan op slag dat dat levenswerk hem bijna fataal is geworden en moet af en toe afgeremd worden omdat 'de oude Joop' weer in hem op dreigt te komen. Hij heeft een paar grieven en wil die kwijt. Hij vindt dat er teveel is misge gaan. Niet alles, maar veel. Het is geen fiasco geworden zoals sommigen vinden", begint Joop Riethoven"Tenslotte heeft het Leidse publiek iets unieks kunnen aanschouwen en ik heb gehoord, dat er enorm veel men sen op de been warenDe opzet is dus geslaagd. Kan ook niet an ders, want in sportief opzicht zat de zaak goed inelkaar. We hadden een fantastische sa menwerking met de gemeente lijke instanties,ook die Fransen die toch wel het een en ander gewend zijn, waren vol lof over de mogelijkheden hier in Lei den. Nee, wat de stad zelf aan gaat waren er geen problemen je zou de Tour hier best nog een keer kunnen hebben. Alleen, als ik het over mocht doen, deed ik dat wel met andere i Joop Riethoven. niet allemaal tevergeefs geweest". Joop wordt kwaad, is moeilijk meer te stoppen. "Ik blijf heus wel rustig", sust hij "maar zo leuk was het ook niet". En op iets minder luide toon:"ik ben ont zettend teleurgesteld in de men-, sen met wie ik moest werken, de heren van de Stichting Tour de France dus. Iedereen had, toen we nu zo'n twee jaar geleden aan het eigenlijke karwei be gonnen, een eigen taak. Ik weet van mezelf, dat ik me voor de Tour uit de naad heb gewerkt, maar wat sommige anderen in die tussentijd hebben uitge voerd is me nu nog volslagen onduidelijk. Toen het erop aan kwam was er niks geregeld. Nergens klopte ene moer van. Neem bijvoorbeeld die span doeken van de sponsors bij de finish. In het contract stond, ie dereen wist dat, dat die ruimte voor de Fransen was gereser veerd. Toch is dat stuk voor veel geld aan Nederlandse bedrijven verkocht. Natuurlijk eiste Levi- tan dat die dingen weggehaald moesten worden. Maar de Stich ting blijft mooi met de brokken zitten, want die sponsors beta len uiteraard niet. Dat zal straks in november, als de be groting aan de orde komt. wel duidelijk wordenHoeveel ik het tekort schat Dat is nog niet met zekerheid te zeggen, want er komen nog rekeningen binnen. In de buurt van een ton denk ik". Joop is nog niet klaar,draaft nu heel snel door. "Het ergste was, dat ik de zaak op gegeven mo ment niet meer vertrouwde. Ik kwam op een Stichtingsverga dering die al een uur aan de gang bleek, maar volgens mijn convocaat was ik niet te laat. Li dat uur was gepraat over ver goedingen en onkostennota's van sommige mensen en daar mocht ik, die voor twee jaar werken nog geen vierduizend gidden had gedeclareerd, blijk baar niet bij zijn. Dat heeft me wel wat gedaan. Nee, de heer Vonk zie ik de laatste tijd niet meer. Hoef ik niet meer te zien. Er is teveel misgegaan". Joop heeft zijn zegje gedaan, moet trouwens hoognodig weg. Zijn vrouw ophalenDie moet in de polder een boerderijtje, dat op de nominatie staat om ge sloopt te worden, schilderen. Joop gaat mee, een mooie gele genheid om weer even op adem te komenLekker in de wei naar de koeien en schapen kijken. Onbekommerd genieten van het mooie najaarszonnetje. Niet te- veelaan andere dingen denken. "Dat is allemaal wel prettig ja zegt Joop bij het scheiden. "Ik kan me de laatste tijd best ont spannen. Al blijft het een rot- idee dat je nooit meer de oude zal worden. Hoewel... misschien kom ik nog wel eens terug". AD VAN KAAM De drie Leidenaars die door de Bond zijn uitgekozen om Neder land te vertegenwoordigen op het Europees kampioenschap tea- kwon-do dat volgende week in München gehouden wordt. V.l.n.r Herman Harteveld (bruine band), Gerard van den Berg (eer ste dan) en Rob van Oord (blauwe band). Het zal in München wel gaan tussen West-Duitsland en Nederland. Op de vorige Europe se titelstrijd (twee jaar geleden in Barcelona) veroverde Nederland drie gouden medailles. De drie van sportschool Leiden hopen wel op een plak, maar rekenen ner gens op. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN LEIDEN- Dat was weer een gevoelige slag voor de heren van de sportschool Leiden, zo'n berichtje in de kranten van afgelopen maandag. "Vechten op de tribune", was de algemene strekking van die stukken en het ging om een taekwon-do toernooi in Hengelo, dat dermate uit de hand liep, dat op een gegeven moment de hele tribune aan het vechten geslagen was. Leuke publiciteit voor je sport, die je al zo lang met zoveel overgave beoefent. En dat nog wel aan de vooravond van de Europese kampioen schappen waarvan drie van je leden hun selectie hebben afgedwongen Ze zaten er dan ook wel een beetje bedrukt bij, de uitverkorenen. "Dat slaat natuurlijk nergens op", begint Gerard van den Berg, technisch en zakelijk leider van de sportschool Leiden en tevens een potentieel Europees kam pioen. "Belachelijk", kwalifi ceert zijn rechterhand Herman Hartevelt, eveneens een belang rijk kandidaat voor een gouden medaille. Rob van Oord schudt bij wijze van afkeuring alleen zijn hoofd. Behalve debutant is hij ook de jongste binnen het Ne derlands team en daarom hoeft hij nog niet zo nodig. Maar de tendens is duidelijk. Leiden neemt ver afstand van zaken zo als in Hengelo geschiedden. "Dit is een slechte zaak voor onze sport", herneemt Gerard van den Berg, die al verschillende keren de nationale titel in zijn ge wichtsklasse voor zich opeiste. "Wij proberen het taekwon-do, dat bij veel mensen toch al geen beste naam heeft omdat het een vechtsport heet, zo goed mogelijk te verkopen door echt serieus be zig te zijn en zo'n stel raddraaiers ADVERTENTIE Nog verkrijgbaar: binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zin voor Leiden en zijn verleden interes seren. Er komt aeen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden BOEKHANDEL DE KLER breekt de boel in één klap weer af'. Waarop Herman Hartevelt inhaakt: "We kennen die lui wel die daar bezig zijn geweest. Rot terdammers van sportschool Salm. Het is altijd wel wat met hen. Het zijn gewoon asociale ty pes. Natuurlijk is het niet leuk als vanaf de tribune opmerkingen worden gemaakt. Maar dat is toch geen reden om er zomaar op los te slaan, bij ons zou en zal dat nooit gebeuren" Voordeeltje Hoewel de sportschool Leiden dus weinig gelukkig is met deze gang van zaken peurde men toch een voordeeltje uit die onverkwikke lijke affaire. De Budo Bond Ne derland, waaronder het taekwon do ressorteert, schrapte uit de lijst van zestien voor het EK in München namelijk meteen de namen van de Salm-mensen en mede daardoor werd Rob van Oord alsnog toegevoegd aan het Nederlandse team. Gerard van den Berg en Herman Hartevelt kwalificeerden zich al eerder, voornamelijk op grond van hun uitstekende prestaties tijdens het recent gehouden internationale toernooi van Barcelona. Van den Berg werd daar tweede, Hartevelt zelfs eerste. Toch gold dat evenement in Spanje niet helemaal als een juiste graadmeter voor de krachtsver houdingen binnen Europa, "want", weet Gerard van den Berg, "de Duitsers waren daar niet aanwezig. En toevallig zijn zij onze meest gevreesde tegenstan ders. Tussen Duitsland en Ne derland zal het volgende week in München wel weer gaan, dat was twee jaar geleden toen Nederland drie gouden medailles haalde ook al zo". Al voegt Herman Hartevelt daar nog aan toe: "We zullen toch moeten oppassen voor andere landen. Die hebben heus wel wat geleerd van het vorige Europese kampioenschap. In Barcelona was dat al te merken. Het tae- kwon-do is in de breedte duide lijk sterker geworden. Geen en kele partij is gemakkelijk". Na een langdurig, moedig gedragen lijden-voorzien van het Sacrament der Zieken - is ons voorgegaan naar het Eeuwige Leven, onze dierbare zus, schoonzuster en tante BRIGITTA MARIA BIERLAAGH-TIMMERMANS weduwe van JOHANNES A. F. A. BIERLAAGH Zij was 75 jaar Uit aller naam: G. J. H. TIMMERMANS exec. test. 13 oktober 1978 Corr.adres: Gen. Spoorlaan 87, Rijswijk De overledene is opgebaard in de aula van "Ad Sanctos Lange Mare 69 te Leiden. Gebedsdienst aldaar: maandag om 19.30 uur waarna gelegenheid tot condoleren tot 20.00 uur. Wij vieren voor de laatste maal met haar de H Eucharistie tijdens de Uitvaartdienst welke wordt gehouden op dins dag 17 oktober om 14D0 uur in de parochiekerk van de Hartebrug (Haarlemmerstraat), waarna de begrafenis plaatsvindt op de R.K. afdeling van de begraafplaats "Rhijnhof". Oord wordt buiten beschouwing gelaten. "Hij gaat erheen om te leren", zegt zijn instructeur Van den Berg. "Elke partij die hij pakt is meegenomen". En Herman Hartevelt wil nog kwijt: "Je moet natuurlijk oppassen met je voor spellingen. Op papier is het alle maal wel haalbaar, maar de prak tijk is anders. Veel hangt af van de vorm van de dag. En wat te denken van een blessure? Dan ben je weg". Vandaag en morgen blijven de zes tien deelnemers aan de Europese titelstrijd taekwon-do op het sportcentrum Papendal om de laatste hand te leggen aan de voorbereiding. "Het is de laatste tijd allemaal erg goed geregeld voor ons", zegt Gerard van den Berg daarover. "Dat is wel eens anders geweest. Nu hebben we zelfs een vaste verzorger (ex- sportschool Leiden lid Martien Cozijn red.dus als er wat is kan je onmiddellijk geholpen worden. En buiten de coach is er een teamleider die voor alles zorgt. We hebben niet te klagen. Nu nog de prestaties. Als die er komen kunnen we misschien een deel van die negatieve toestand in Hengelo daarmee doen verge ten". AD VAN KAAM Met grote droefheid geven wij kennis, dat na een langdu rige ziekte, in het Diaconessenhuis te Heemstede is overleden, mijn zeer geliefde vrouw, onze geliefde en zorgzame moeder, schoonmoeder, mijn dochter, onze schoondochter, zuster, schoonzuster en tante PETRONELLA STOKKEL-VAN SCHIE op de leeftijd van 48 jaar Hoofddorp: D. STOKKEL Hoofddorp: WILMA en GERARD Den Helder: HANS en GREETJE De crematie zal plaatsvinden op maandag 16 oktober om 15.30 uur in het crematorium "Velzen" te Driehuis-Wes- terveld. Na de crematie is er gelegenheid tot condoleren in een der ontvangkamers nabij het crematorium. Geen bezoek aan huis. Hoop Hoop op een goed resultaat is hoe dan ook volop aanwezig. De bei de zegslieden van de sportschool Leiden geven wat. dat aangaat hoog van elkaar op. Gerard: "Herman maakt een uitstekende kans" en Herman: "Gé behoort tot de grote favorieten Rob van LEIDEN -Ook dit seizoen zal het in de eerste klasse van de Leidse schaakbondcompetitie niet aan de nodige spanning ontbreken. De gevestigde orde zal elkaar, af gezien van Philidor 4, in speel- slerkte wel niet veel ontlopen, terwijl nieuwkomer Lisse weer geheel op oorlogssterkte geraakt is. Philidor 4 en de andere pro movendus Bodegraven zullen het zwaar krijgen om zich tegen dit geweld staande te houden. Philidor 3 en Philidor 4 gingen in het onderlinge duel als eersten uit de startblokken. Zoals te ver wachten viel nam Philidor 3 een probleemloze voorsprong, welke bij het afbreken op 5-1 geboekt stond. De afgebroken stellingen lijken goed vooreen 7'/2-2'/2 zege van Philidor 3. Barendse-Stik- voort is met bijna al het materiaal nog op het bord onduidelijk, maar Gerritsen en v. d. Zijden hebben goede winstkansen, waar v. Overeem slechts perspectieven voor Philidor 4 tegenin kan bren gen. De gedetailleerde uitslag Phil. 3- Phil. 4: L. Jongsma-J. v. d. Wijn gaard 1-0; H. Kuyf-C. v. d. Bult 0-1; M. Vergeer-C. Freeke 1-0: C. Gerritsen-C. de Vroedt afg.: G. v. d. Zijden-C. Paardekoper afg.; C. v. Steenwijk-W. Meelis 1-0; V. Verstegen-A. Walter 1-0: L. Ba- rendse-E. Stikvoort afg.; H. Ger- ritsen-T. van Rijn 1-0; C. de Ru-M. van Overeem afg. Werd LSG 3 in eerste instantie nog een lichte favorietenrol in deze competitie toebedacht, uit de wedstrijd met Leiderdorp I bleek dat dit niet terecht was. De Lei derdorpers schenen regelrecht op de zege af te koersen, maar omdat zij in de tijdnoodfase het hoofd niet koel hielden kwam LSG 3 toch als winnaar uit de bus. Het duel eindigde in een voorlopige 5lh-3ll2 voor LSG 3: Selier staat echter op winst, zodat de prognose voor de einduitslag ö'fe-é'fe luidt. LSG 3-Leiderdorp I gedetailleerd: Nieuwland-Toorman 0-1; v. d. Born-De Goede 0-1: Oei-Goeman 1-0: Noordijk-v. Osnabrugge 1-0: v. Putten-P. Selier afg.: Taal-v. Sandtvoort '/--'/a; W. Bakker- Voskuylen 0-1; Verhocven-E. Oosterom 1-0; Joziasse-Minnigh 1-0; Serdijn-Spoel 1-0. LKV Spartaan 'uit' tegen Scheveningen LEIDEN - Vandaag begint voor de gewichtheffers van LKV de Spar taan de competitie dan officieel. Nadat het duel tegen de KV Sneek veertien dagen geleden af gelast moest worden omdat de Friezen geen team op de been konden brengen komt LKV De Spartaan vanmiddag uit tegen Scheveningen. De club uit de vissersplaats is een nieuwkomer in de competitie. Helemaal onbekend zijn de heren niet, want een aantal leden is af komstig van de Haagse vereni ging KDO waar men zich tegen woordig helemaal toelegt op 'powerlifting'. Om het zekere voor het onzekere te nemen treedt LKV De Spartaan met een 'sterke' ploeg aan. Naast Bart Zwart en Sam Holswilder zullen ook Arie Swagers, John ten Brinke en Herman Filippo van de partij zijn. De wedstrijd wordt in Scheveningen gehouden. Op 13 oktober 1978 over leed na een langdurig lijden in de leeftijd van 48 jaar on ze lieve schoondochter, schoonzuster en tante PETRONELLA STOKKEL- VAN SCHIE S. STOKKEL D STOKKEL-VAN AS J STOKKEL A STOKKEL-DUFFELS A BRANDT-STOKKEL T BRANDT S. STOKKEL M. STOKKEL- HAMERLING neven en nichten Leiden. 14 oktober 1978 WIELRENNEN - René Pijnen heeft met zijn Italiaanse koppel- genoot Francesco Moser aun het begin van de tweede avond van de Zesdaagse van Dortmund de leiding overgenomen van het duo Thurau/Sercu. Op de tweede plaats liggen nu Gregor Braun en Wil fried Peffgen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13