Het is nu een loterij Voetbal: sport Tsjegolev nu alleen aan kop V. d. Smissen bewijst in Boehum zijn talent LOTTO EN TOTO LDWS- F0REH0LTE Kortsjnoi na zege: 11 ZATERDAG 14 OKTOBER 1978 ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.30 uur de oefenwedstrijd Gratis toegang. L.D.W.S.-terrein sportpark „De Vliet". xEen Nederlands elftal zonder Cruijff, zonder Neeskens, zonder Lenstra en Wilkes, zonder La Ling zelfs, heeft desalniettemin met 1-3 van Zwitserland gewonnen. Hoe lang zullen we Nederlandse elftallen nog karakteriseren door hun gemis aan de beste spelers, en met name aan Cruijff? Tot diep in de jaren tachtig? Moeten we die nei ging langzamerhand niet eens gaan onderdrukken, moeten we misschien niet lan ger spreken van „het" Neder lands elftal, maar van de Oranje-vertegenwoordiging op 11 oktober 1978, die he melsbreed kan verschillen van de volgende Oranje-ver tegenwoordiging, omdat spelers die in het buitenland hun nummer uitdienen niet opgesteld kunnen worden, of omdat veel kandidaten geblesseerd zijn, of omdat sommigen niet willen, of om dat anderen niet passen in het tactische concept van de trai ner? De Zwitserse trainer stelde op het laatste nippertje een an dere, langere speler op dan hij van plan was, toen hij hoorde dat Nederland met zijn beide luchtaanvallers Geels en Nanninga zou aantreden Hoe Langer hoe mooier dus. Terwijl het aardige van voet bal nu juist is, dat het een ge mengde sport is, waarin kleintjes en grootjes, langen en korten, dunnen en for sen op voet van gelijkheid samen kunnen spelen. Kees Rijvers was een kleintje, Wim Roozen was een lange, samen maak ten ze in het Nederlands elftal menig doelpunt. Faas Wilkes was een lange, Abe Lenstra was een kleine, maar was de een daardoor gehandicapt, of bevoordeeld, vergeleken met de ander? Neen, neen en nog 'r Edelstaal Bondscoach Jan Zwartkruis vond dat hij niet om Dick Nanninga heen kon, en na de dertigste minuut werd dat meer dan ooit bewaarheid. De vraag in de voetbalquiz luidt als volgt: wie was na een half uur het zieligst? Hugo Hoven- kamp, Willy van de Kerkhof, Jan Zwartkruis of Tscheu La Ling? Het enig juiste ant woord is: Tscheu La Ling. Hij wist na beide wissels dat hij er het volgende uur voor spek en bonen bij zou zitten, terwijl hij de wedstrijd tegen IJsland ook al gemist had door een mismaai van een amateuris tische tegenstander in een oe fenpartijtje. ,fHoe het staal gehard wordtis de titel van een Sowjet-Russische roman, die je van toepassing zou kunnen verklaren op Tscheu La Ling, want wie door zoveel tegenslag wordt gehard, kan alleen maar van edelstaal worden. Tenzij hij natuurlijk van gietijzer is, en breekt als een brosreep. Verre schoten Dat televisie voor het bekijken van een voetbalwedstrijd ook maar een hulpmiddel is, be wezen die unieke twee minu ten na de Zwitserse gelijkma ker. Slechts anderhalve mi nuut nadat Tanner gescoord had (en daar moet je dus ook nog het tijdverlies van het Zwitserse gejuich en de aftrap van aftrekken) greep Hugo Hovenkamp na een kopduel naar zijn hoofd en zakte door zijn knieën. Bij Nederlands breedtespel moest hij daarom worden overgeslagen, en ter wijl de camera nog bij Ho venkamp vertoefde, werd Willy van de Kerkhof geveld. Er worden natuurlijk wel vaker twee spelers direct ria een ge lijkmaker vervangen, maar al na een halfuur, terwijl die beide spelers van het veld ge dragen moesten worden... Dat lijkt me toch een zeldzaam ge val. Maar had u als chauvi nistische Nederlander na de intrede van Jantje Peters en Johnny Dusbaba nu ook dat gevoel dat we er geen decibel zwakker op waren geworden? Dat is het mooie van het hui dige Nederlandse voetbal: alle spelers op Ruud Krol na zijn inwisselbaar voor ge lijkwaardige spelers. Of je nu Rep, Ling of Renè van de Kerkhof op de rechtervleugel hebt staan, of Wim Jansen, Willy van de Kerkhof of Jantje Peters op het middenveld rechts, of Van Hanegem of Poortvliet of Schoenaker of Tahamata op het middenveld links, of Frans Thijssen (die zijn we toch hoop ik niet aan het vergeten, in onze over vloed) op links of rechts, of Koster ook nog op rechts, het maakt allemaal niet zoveel verschil. Je zou zelfs een geo lied Nederlands elftal kunnen samenstellen waarin iedereen op zijn eigen plaats staat! Hoeweldie kritiek op Jan Zwartkruis dat hij met de op stelling van zowel Nanninga als Geels had misgekleund, vind ik toch niet erg steekhou dend. Een feit is dat er weinig uitkwam, maar Hovenkamp en Wildschut kwamen buiten om toch vaak met succes op dat onderdeel van de tactiek slaagde dus), alleen werd de bal te simpel hoog voor het doel gegooid, waar de tevoren al als uitstekende keeper ge kwalificeerde Burgener na tuurlijk toch hoger reikte, omdat Geels en Nanninga nu eenmaal geen handjes aan hun hoofd hebben. En dan kampte Nederland ook nog met het verre-schoten complex, dat we aan Arie Haan te danken hebben. Dat complex ziet er als volgt uit: je bent een Nederlandse voet baller, dus als je dan met je Nederlandse voet (gehuld in een Duitse schoen, dat wel na tuurlijk) de bal vanaf 30 me ter van het doel met je ogen dicht hard in de fichting van de vijandelijke keeper schiet, vliegt de bal in negen van de tien gevallen precies in de rechterbovenhoek, of met een verraderlijke draai pal naast de paal in de linkerhoek. Ooggetuigen Dit complex werd natuurlijk nog gevoed toen Wildschut van idioot ver op doel schoot en de stinkende mazzel had dat de bal afschampte op een Zwitserse verdediger, waar door Burgener op het ver keerde been stond en de bal alleen maar kon nakijken. Dat zijn van die gevallen waarin de televisiekijker be voordeeld is boven de tribune- zitter, want ik vraag me af of de journalisten onmiddellijk zagen waardoor Burgener die bal langs zich heen liet sullen. Als televisiekijker zag ik het pas na de langzame herha ling, zoals ik ook pas na de herhaling met zekerheid wist dat Brechbuehl inderdaad opzettelijk de bal wegsloeg voor een gereedstaande Ne derlander, zodat het een 100 karaats penalty was die niet gegeven werd. Misschien kon de Portugese scheidsrechter zelf ook zijn ogen niet geloven, of mis schien liep hij net in het ver lengde van bal-hand-li chaam, waardoor hij het domweg niet kon zien. Je moet altijd het beste van de mensen denken vind ik, tenslotte zag een bomvol stadion in de ja ren twintig ook hoe Kees van Dijke de bal in een België-Ne- derland-ontmoeting uit het doel stompte, behalve die ene scheidsrechter die had moeten fluiten maar het naliet. Hij had het nu eenmaal niet ge zien. In dit geval kon de televisie nog niet als waarheidsserum worden toegepast maar daar stonden de tienduizenden ooggetuigen en de tientallen journalisten tegenover. Die hadden het allemaal wel ge zien. Tenminste die indruk krijg je, een halve eeuw later, maar hoevelen hebben het op het moment zelve gezien dat Kees van Dijke de bal weg sloeg, en hoevelen hebben het pas later op gezag van andere tribuneklanten overgenomen of in de krant gelezen, om het daarna pas „met eigen ogen' te hebben gezien? NICO SCHEEPMAKER NA DERDE RONDE WK-DAMMEN ARCO (ANP) - Na de derde ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap dammen 1978 te Arco heeft de Rus Tsjegolev al leen de leiding genomen. Zelf won hij van de Belg Oscar Ver- poest, terwijl zijn concurrenten niet verder kwamen dan salon- Zo werd het duel a tegen Drost binnen een uur en 20 zetten remise gehou den en lieten Clerc-Bastiaannet en Gantwarg-Mitsjanski ook niet lang op zich wachten. Met deze grootmeesterremises leek het een zeer saaie ronde te gaan worden, maar dat liep gelukkig anders. Daar was allereerst de strijd tus sen N'Diaye en Nimbi. De Mali- nees had groot positioneel voor deel behaald en leek recht streeks op de overwinning af te gaan. Wat N'Diaye allemaal ge zien en gedacht hééft, is niet te zeggen, maar hij liet het komen tot een eindspel, waarin ieder over twee dammen beschikte en de Malinecs nog iets aan mate riaal meer op het bord had. In een poging om via het bereiken van een derde dam alsnog volle dige winst te realiseren maakte N'Diaye een kapitale blunder en verloor op slag. Tijdsoverschrijding Verpoest verloor door tijdsover schrijding in een verloren posi tie, maar evenals donderdag had hij weer voor de nodige sensatie kunnen zorgen. Na het stukoffer had hij moedig verder gestre den, want de stand bevatte voor hem wel compensatie. Tsjegolev kreeg nog een stuk en later zelfs nog twee, en er ontstond de vol gende positie: Verpoest één dam plus twee stukken en Tsjegolev zeven stukken. Evenals tegen Gantwarg ging Verpoest op weg naar een tweede dam om zo re mise te gaan behalen. En dat is hem eigenlijk gelukt ook. Want om te kunnen winnen moest de Belg, die de hoofdlijn in bezit had, hiervan af en in handen komen van Tsjegolev. De Rus had bij zijn poging hiertoe alle geluk toen Verpoest in tijdnood naar het verkeerde veld ging. Tsjegolev kreeg de hoofdlijn en verkreeg een gewonnen stand. Tot overmaat van ramp over schreed de Belg de tijdslimiet ook nog. De verwachte Nederlandse duels zijn uitgebleven. Het lijkt erop dat onderling is afgesproken de partijen op remise te houden en dat er dan verder voor eigen kans dient te worden gespeeld. Maar of je daarmee wereldkam pioen wordt is de vraag... De uitslagen van de derde ronde: N'Diaye (Mal)-Nimbi (Kon) 0-2; Clerc (Ned)-Bastiaannet (Ned) 1-1; Wiersma (NedhDrost (Ned) 1-1; Gantwarg (Sov)-Mitsjanski (Sov) 1-1; Tsjegolev (Sov)-Ver- poest (Bel) 2-0; Korenevski (Sov)-Diaw (Sen) 1-1. De stand: 1. Tsjegolev 5 punten; 2. Wiersma, Bastiaannet en Gantwarg 4; 5. Clerc, Drost, Korenevski en Mitsjanski 3; 9. Verpoest, N'Diaye en Nimbi 2; 12. Diaw 1. BAGUIO (Reuter) - Uitdager Viktor Kortsjnoi heeft zijn opmerkelijke comeback in de tweekamp om het wereld kampioenschap in Baguio gisteren voortgezet. In tweede zitting van de 31ste partij dwong hij de met zwart spelen de titelhouder Karpov op de 71ste zet tot opgave. Hij heeft daarmee het vrijwel onmogelijke gepresteerd, het inlopen van een 5-2 achterstand. Nog één overwinning scheidt hem van de titel. Datzelfde geldt overigens ook nog steeds voor Karpov, die een aangeslagen indruk maakte. De ti telhouder staakte de strijd in een hopeloze positie, toen hij nog slechts één koning en één toren tegen Kortsjnoi één toren en twee pionnen. Hij verliet zonder iets te zeggen de speelzaal, gevolgd door zijn secondanten. Verslaggevers en schaakenthou siasten dromden samen in de kleedkamer van Kortsjnoi, waar de uitdager zijn regenjas pakte en zei: 'Met 5-5 is het een loterij ge worden'. Op de vraag of hij even tueel in de volgende partij met zwart ten aanval zou trekken, Victor Kortsjnoi: het onmogelijke mogelijk gemaakt antwoordde hij, 'Waarom proberen om te winnen'. Waar mee hij indirect te kennen gaf geen onnodige risico's te willen lopen nu de titel voor hem binnen handbereik is gekomen. In de 31ste partij werd voor de ze vende maal in de tweekamp te ruggegrepen om het dame-gam biet. De met wit spelende Kortsj- Fraaie zege Leiden Lions LEIDEN - Leiden Lions heeft gis teravond in de vriendschappelij ke wedstrijd tegen HYS (vrijdag opnieuw tegenstander in de strijd om de Coupe NN) de tegen Olympia Heist opgepakte posi tieve lijn doorgetrokken. Voor Wit: Kortsjnoi: Kd3, Te2, pionnen a5, noi stuurde daarbij aan op een ruil-variant, waarvan de bedoe lingen eerst in het eindspel zicht baar werden. Vlak voor het af breken was hij pas zover dat hij de lang voorbereide opmars van de f-pion kon realiseren. Karpov kon niet anders dan tot pion-ruil overgaan en deed dat met zijn onder couvert afgegeven 47ste zet. Niettemin dachten de experts dat daarmee de remise marge nog niet overschreden was. Kortsjnoi stelde ze in het ongelijk. Voor het naar bed gaan, zei hij tegen zijn secondanten: 'Ik ruik de winst'. De volgende dag realiseerde hij dat via een tijdelijk pionoffer, waarmee hij de zwarte damevleugel openbrak. Bij de 59ste zet staakten de secondan ten van de wereldkampioen hun analyserende arbeid. Voor hun was de partij verloren. Ze zochten alleen nog verder of Karpov mis schien in een eerder stadium re misekansen had gemist. De titel houder ging nog twaalf zetten door slechts hopend op een won der. Toen dat uitbleef staakte hij de partij in een volstrekt uit zichtloze positie. 1100 toeschouwers zegevierden c5« 5, g4, h3. de Leidenaars met 6-2. Zwart: Karpov In de eerste periode opende Paul Jf' °6' Kusche voor de Haagse ijshoc keyers de score, waarna Jiri An- jH av-av ton (assist Theo Dietz) fraai ge- b7xa6r5X Kb4^5 Ke8^r54-~Ka5-b6 Zwart: Karpov Kf7, Td8, pionnen b7, g6xf5 (afgegeven zet), 48. g4xf5 Td8-g8, 49. Kd3-e3 Tg&-<?8, 50. Te2-d2 Te8-e4, 51. Kc4-b4 Kf7-e8, 52. a5-a6 lijkmaakte. Dave Mathewson b5-b4, 55. d4-d5 c6xd5, 56. Td2xd5 was verantwoordelijk 2-1, schaak Kd7-c8, 57. Td5-d3 a6-a5, waarop Harry Turk antwoordde k4-b3, ^59.^Kb6-c6 Kc8-b8^ 60. met de gelijkmakende 2-2. Nadat echter Ed i Tg3xb3 schaak Kb8-a7, 61. Tb3-b7 schaak Ka7-a6,62. Tb7-b6 schaak Ka6- a7, 63. Kc6-b5 a5-a4, 64. Tb6xf6 Te4-f4, had gescoord was het Leidse hek 65.' Tf6xh6 a4-a3, 66. Th6-a6 schaak T de dam. Kocanda, Van Sloun Ka7-b8, 67._Ta6xa3 Tf4xf5, 68. Ta3-e3 den: 1-1, 2 -1 en 3-0. BOCHUM (GPD/ANP) - De opmars van Christ van der Smissen in het internatio nale gezelschap van bil- jartmatadoren is niet te stuiten. Zijn talent is al vanaf het beginpunt van zijn carrière, zo'n vijftien jaar geleden, een garantie voor een jaarlijkse voor uitgang. De Brabander is ook in Bochum, tijdens het wereldkampioen schap anker kader 71/2, hard op weg dit te bewij zen. Gisteren won hij zijn twee partijen (tegen de Argentijn Berardi en de Japanner Komori) en voert nu samen met de Franse favoriet Francis Conesson het deelne mersveld aan. Ooit, in het biljartjaar 1967/'68 was Osvaldo Berardi in het ankerka der 71/2 wereldkampioen. Giste ren was hij tegen Van der Smis sen niet meer dan een verlepte ster, die door de Brabander in 8 beurten op bijkans genante ma nier onder de duim werd gehou den: 300-156. In de vierde ronde had de Neder landse vertgenwoordiger op dit toernooi zo mogelijk nog minder moeite met de Japanner Komori, die na vijf beurten al onderuit ging: 300-33. Ook concurrent Conesson laveerde met opvallend gemak langs zijn opponenten. Eerst versloeg hij in negen beurten de Westduitser Hose (300-89), waarna de Belg Tony Schrauwen al evenzeer de kracht van de Fransman aan den lijve moest ondervinden. Schrauwen mocht na twee beur ten zijn keu alweer uit elkaar schroeven, nu Conesson een serie van 248 op de tafel wist te leggen. Heel wat moeilijker had de West- duitse favoriet Dieter Müller het in zijn partijen. Tonv Schrauwen Van Pelt naar Wageningen AMERSFOORT (GPD) - SC Amersfoort-spits Jaap van Pelt, topscorer in de eerste divisie heeft gisteren een tweejarig con tract bij Wageningen getekend. Amersfoort zal het ontvangen transfergeld mogelijk gebruiken om doelman Heinz Stuv (FC Am sterdam) en PEC-speler Klaas Drost aan te trekken. wist hem na vijf beurten zelfs re mise af te dwingen, terwijl zijn landgenoot Hose eerst na negen beurten voor hem boog: 300-198 Berardi, inmiddels hersteld van de klap die Van der Smissen hem toebracht, vijzelde tegen Corin zijn prestige enigermate op. In drie beurten (met een serie van 299) won hij van Corin: 300-235. De stand: 1. Van der Smissen 8 178 40.00 2. Connesson 8 248 37.50 3. Müller 7 296 66.66 4. Corin 4 180 29.00 5l Berardi 2 299 25.27 6. Hose 2 91 17.51 7. Schrauwen 1 194 28.75 8. Komori 0 72 12.21 DEN HAAG - Lotto 40 van afgelo pen zondag heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Veertien mensen meldden zich daarentegen voor de tweede prijs: zij ontvangen ruim 21000 gulden de man. Toto 40 werd door 102 mensen juist ingevuld. De eerste prijs levert daardoor het geringe bedrag van ruim 1600 gulden op. Lotto 40: in deze lotto vielen 24566 prijzen. Inleg: 3.406.330,00; Prijzenbe- drag; 1.728.662,11; Eerste prijs geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naac de jackpot van lotto 41, het overi ge 4/5 deel wordt gelijkelijk ver deeld over de tweede tot en met vijfde prijs. Tweede prijs: 14 wi naars, die elk bruto 21.228,00 ontvangen; Derde prijs: 195 wi naars, die elk bruto ƒ1.938,90 ont vangen; Vierde prijs: 9648 win naars, die elk 47,50 ontvangen: vijfde prijs: 14.709 winnaars, die elke 31,20 ontvangen. De jackpot voor lotto 41 van mor gen 15 oktober 135.391,56. Toto 40 In deze toto vielen 9.782 prijzen. Inleg: 660.996,00; Prijzenbe- drag; 355.002,91; Eerste prijs: 102 winnaars, die elk bruto 1.633,60 ontvangen; Tweede prijs: 1.374 winnaars, die -elk 57,10 ontvangen; Derde prijs; 8.306 winnaars, die elk ƒ13,20 ontvangen. Heinz Stuy: SC Amersfoort? Russen in finale MANILLA (ANP) - Titelhouder Sowjet-Unie heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van het toernooi om het wereldkam pioenschap basketbal heren dat op de Filippijnen wordt gehou den. De Russen wonnen met 94-85 van Brazilië, na een rust stand van 46-40. In de eindstrijd, die vandaag wordt gespeeld ontmoeten zij Joegoslavië. Die ploeg was al zeker van een finale plaats, maar zegevierde gisteren toch in het duel tegen Australië: 105-106 (56-41).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11