Niet uit kerk voor alles is geregeld Jeugd lokt forse actie politie uit 'Invloed confessionelen onevenredig groot' Carter krijgt standpunt N-bom te horen Initiatieven voor boycot Z-Afrika Marokkanen na uitspraak Raad van State: Eenvoudiger procedure vergunning woonschepen VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 Proefschrift over partijpolitieke verhoudingen in gemeenten LEIDEN - "De confessionele poli tieke partijen zijn er in de periode tussen 1962 en 1974 in geslaagd een qua kiezers-aanhang ver zwakkende positie om te zetten in een invloedrijke en beleidsma tige positie die niet aan sterkte heeft ingeboet". Deze conclusie valt te trekken uit het proefschrift "Partijpolitieke verhoudingen in de Nederlandse gemeenten. Een analyse van de gemeenteraadsverkiezingen 1962-1974", waarop drs. K.L.L.M. Dittrich deze week aan de Leidse universiteit is gepromoveerd. Hoewel de linkse partijen en de VVD in genoemde periode steeds meer zijn doorgedrongen in ge bieden die voorheen vrijwel uit sluitend door de confessionelen werden beheerst (namelijk in het zuiden en oosten van het land) zijn de confessionele partijen nog altijd in het voordeel omdat zij duidelijk de meeste vertegen woordigingen op gemeente- raads-niveau hebben. Dittrich: "Die situatie wordt uitge buit. In de onderzochte periode hebben de confessionelen bij de collegevorming vaak wethou ders-zetels bezet waar zij puur getalsmatig geen recht op zouden hebben. Dat is met name ten kos te gegaan van de PvdA". Het verwijt van confessionele zyde (vooral sinds 1974) aan het adres -van de linkse partijen ten aanzien van het loslaten van de idee van "afspiegelingscolleges" en het in sommige gemeenten vormen van een college op smallere basis komt hierdoor in een ander daglicht te staan. Dittrich: "De confessionelen hebben altijd al gedaan wat ze anderen verwij ten". De sterke beleidspositie van de confessionelen in de afgelopen jaren heeft volgens Dittrich ook een ander, onmiskenbaar voor deel opgeleverd: "Er is een brede laag van bestuurders gevormd die op veel invloedrijke posities in het maatschappelijk leven zijn terecht gekQmen. Den Uyl had gelijk toen hij enige tijd geleden wees op de onevenredig grote in vloed van de confessionelen op de samenleving". Ondanks de nog altijd bestaande dominantie van de religieuze par tijen in de gemeentepolitiek zijn er in de loop der jaren wel steeds meer groeperingen gaan mee doen aan de strijd om de gemeen tezetels. Dittrich spreekt van een proces van nationalisering en van lokalisering. In steeds meer ge meenten verschijnen lijsten van nationale partijen (nationalise ring) maar daarnaast doen ook steeds vaker, en met toenemend succes, lokale lijsten een gooi naar de gemeenteraadszetels, (lokalisering). Het gelijktijdig voorkomen van beide processen wordt verklaard door de effecten van ontzuiling en deconfessiona lisering. In één van zijn stellingen bij het proefschrift betoogt Dittrich dat indien bij burgemeestersbenoe mingen altijd een voorkeur ten aanzien van de politieke kleur van deze ambtsdrager tot uiting zou worden gebracht, het over nemen daarvan tot gevolg kan hebben dat het aantal burge meesters van PvdA, WD en van de kleinere politieke partijen nogal drastisch terugloopt. Dittrich baseert dit niet alleen op de overheersende positie van de confessionelen in de gemeente politiek maar ook op de tegen stellingen tussen PvdA en WD die gemakkelijk kunnen uit monden in een 'midden-kandi daat', afkomstig uit het confes sionele kamp. Dittriqh: "Van be lang is de vraag welk uitgangs punt je bij burgemeestersbe noemingen kiest. Moeten de na tionale politieke verhoudingen op gemeentelijk niveau worden geprojecteerd of moeten burge meesters aansluiten bij de lokale cultuur van een gemeente?" Zelf geeft Dittrich geen onomwon den antwoord op die vraag. Wel is hij in elk geval voorstander van een beleid dat de betrokkenheid van de burgers bij de (gemeente lijke) politiek zo groot mogelijk doet zijn. Dittrich: "Bij plannen tot samenvoegen van gemeenten zie je vaak dat er te weinig reke ning wordt gehouden met het be staan van lokale culturen. Dat is erg jammer. Gemeenschappelij ke banden moeten worden bevorderd. Daarom zou het ook wenselijk zijn om bij de provin ciale herindeling van Nederland dié provincies waarin nog sprake is van een provinciaal saamho righeidsgevoel zoveel mogelijk in hun huidige vorm te handha- BERT PAAUW Onder het spandoek "Geen Ma rokkaanse hongerstaker het land uit" gaven de advocaten van de 182 kerk-Marokkanen gisteren in De Duif commentaar op de uitspraak van de Raad van State inzake een beroep van één van de Marokkanen tegen het niet verlenen van een ver blijfsvergunning. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De regering kan haar poli tieke verantwoordelijkheid nu niet langer ontwijken en zal een juiste en humane beslissing over ons moeten nemen. Dit staat in een gisteren door "de groep van 182 Marokkanen" verstrekte verklaring als reactie op de uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State over één van de zogenaamde kerk-Marokkanen. Opgemerkt wordt, dat de uitspraak opnieuw bevestigt dat een beslis sing over de zaak van de Marok kanen een politieke verantwoor delijkheid van de regering is en geen zaak van de Raad van State De voor een verblijfsvergunning actievoerende Marokkanen zeg gen thans lang genoeg te hebben gewacht. "Wij hebben genoeg van deze psychologische martel gang die - en daar hebben we voortdurend op gewezen - over bodig was. Wij verzetten ons met kracht tegen verder uitstel en ei sen dat de regering nu een posi tieve beslissing over ons neemt", aldus de verklaring. De Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) verwijt zowel de regering als de rechterlijke macht een onbehoorlijke manier van handelen inzake de 182 kerk-Ma rokkanen. Dit heeft Lino Calle gisteravond namens de FNV ge- Commissaris Toorenaar verrast door' onderzoek rijksrecherche AMSTERDAM (GPD) - Commis saris Toorenaar, hoofd van de Amsterdamse narcoticabrigade, zegt zich bepaald niet nerveus te maken over het onderzoek dat de rijksrecherche instelt naar even tuele onoorbare praktijken zij nerzijds ten opzichte van de Am sterdamse onderwereld. Toore naar hoorde van het onderzoek toen hij deze week van vakantie terugkam. Hij verklaarde dat de geruchten voor hem volledig nieuw waren, ondanks het feit dat het hier zou gaan om zaken die drie jaar geleden hebben plaatsgehad. Verbaasd was hij overigens niet uit hoofde van zijn functie, zo zei hij, staat hij geregeld bloot aan be schuldigingen. Hij weet dat de onderwereld - en speciaal de groep die zich met de narcotica- handel bezighoudt - nog nooit iets heeft nagelaten om hem beentje te lichten. Hij kan zich ook niet voorstellen dat anderen uit zijn narcotica- groep zich op een laakbare ma nier met de onderwereld hebben ingelaten. Daarom ziet hij, zowel voor zichzelf als voor zijn mede werkers, het onderzoek vol ver trouwen tegemoet. Ook commissaris Toorenaar was overigens niet op de hoogte van het feit dat de rijksrecherche al sinds een halfjaar met het onder zoek bezig is. zegd tijdens een persconferentie in De Duif in Amsterdam. "De FNV betreurt het ten zeerste dat de Nederlandse regering de Ma rokkanen langer heeft laten wachten door haar besluit uit te stellen tot na de uitspraak van de Raad van State. De FNV vindt het ook onbehoorlijk dat de Raad van State de Marokkanen het onge vraagde advies 'heeft gegeven opnieuw een verblijfsvergunning aan te vragen" Vingerwijzing De advocaten van de 182 Marok kaanse ex-hongerstakers ver schillen op dit laatste punt van mening met de FNV. "Er is geen enkele aanleiding te veronder stellen dat de Raad van State de staatssecretaris heeft willen hel pen", aldus mr. W. van Benne- kom. Volgens hem is het een van de uitgangspunten van het admi nistratief recht zoals dat door de Raad van State wordt getoetst om omstandigheden die niet bij de beoordèling van een zaak bekend waren in principe buiten be schouwing te laten. "Wij zien in het advies van de Raad van State eerder een soort vingerwijzing om een mogelijke oplossing on der de ogen van de Marokkanen en advocaten te brengen". Amnesty International heeft giste ren verklaard dat in de feiten die door haar aan de Raad van State zijn voorgelegd is aangetoond dat er gegronde redenen bestaan om te vrezen dat deze Marokkanen bij terugkeer aan politieke ver volging zullen worden blootge steld. "Er zijn Amnesty intussen geen nieuwe feiten bekend ge-' worden die deze vrees bij haar heeft weggenomen", aldus Am nesty International, die de Ne derlandse regering met klem ver zoekt het materiaal van Amnesty grondig te bestuderen en om humanitaire redenen zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over de 182 kerk-Marokkanen. De advocaten van de 182 stellen dat door deze verklaring van Amnes ty International de Marokkanen de facto vluchtelingen zijn. "We hebben er na lang overleg met de Marokkanen bewust van afge zien de status van politiek vluch teling voor hen op te eisen. We moeten niet op die toer gaan. De prijs die deze mensen, die nog familie in Marokko hebben, dan zouden betalen is veel te hoog", aldus de advocaten. Het raadge vend actiecomité in De Duif, waarin een groot aantal politieke partijen en kerkelijke groeperin gen zitten, wijst erop dat het be gin van de actie ligt bij de tegen werking van de koppelbazen, die in 1975 geen werkgeversverkla ring hebben, afgegeven voor de Marokkanen. Abdul Menebi, voorzitter van het Komité Marokkaanse Arbeiders in Nederland zegt: "We worden niet gemanipuleerd door allerlei organisaties, zoals meneer Aan- tjes zegt. Wij accepteren geen an dere manoeuvre meer en geen verder uitstel. Wij verlaten de kerk niet voor alles geregeld is" SCHIEDAM (GPD) - De ongeveer 300 jongelui, die sinds dinsdagavond be trokken zijn bij ongere geldheden op de grens van Vlaardingen en Schiedam, hebben gisteren gemeen schappelijk stelling ge- Mail dodelijk verwond bij schietpartij AMSTERDAM (ANP) - De 26- jarige E.E.I. uit Amsterdam is gistermorgen in een woning aan de Oudezijds Achter burgwal in de hoofdstad zo danig verwond bij een schiet partij dat hij later op weg naar het ziekenhuis overleed. De bewoner van het huis, de 30- jarige B.J.P., werd in zijn wo ning aangehouden op ver denking het fatale revolver schot te hebben gelost. Over de achtergrond van het drama is nog niets bekend omdat P. weigert iets te zeg gen tegen de politie. nomen tegen de daar aan wezige politie Volgens commissaris C. van der Haagen heeft de Schiedamse po litie, die wordt bijgestaan door manschappen van de mobiele eenheid uit Rotterdam en Den Haag, zich in zoverre bij de situa tie aangepast, dat men is overge gaan op het lokaliseren en aan houden van de aanstichters. Er zouden minstens 10 jongeman nen zijn gearresteerd. Zij worden zo snel mogelijk aan de officier van justitie voorgeleid. De voorgaande twee dagen heeft men in hoofdzaak getracht te voorkomen dat er tussen de beide partijen ernstige vechtpartijen zouden komen. Dit is volgens de commissaris redelijk gelukt. Hij weerspreekt dan ook de „india nenverhalen" dat er tientallen gewonden zouden zijn gevallen. Volgens de commissaris staat de telefoon roodgloeiend van men sen die zich bezorgd afvragen wanneer er eindelijk eens een eind aan de rellen komt. De poli tie heeft gisteren aanvankelijk geprobeerd zich zo rustig moge lijk op te stellen. De mobiele een heden zijn nog ruime tijd buiten spel gezet, om de jongeren geen aanleiding te geven. Om kwart voor vijf sneuvelden ech ter de eerste ruiten al van een stadsbus vol passagiers. Vervol gens werden straten opgebroken en richtten de jongelui barrica den op. Het optreden werd om streeks negen uur dermate pro vocerend (de politie werd onder andere met stenen bekogeld) dat men besloot in te grijpen. Ook de pers liep hierbij klappen op. Een fotograaf van het ANP moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden afgevoerd. De man is inmiddels uit het zieken- huis ontslagen. Opnieuw geval van polio UTRECHT (ANP) - Een 29-jarige vrouw uit Waardenburg (ge meente Neerijnen) is gisteren in het academisch ziekenhuis in Utrecht opgenomen omdat ze vermoedelijk polio heeft. Ze ver toont geen verlammingsver schijnselen. De vrouw was niet tegen kinderverlamming in geënt. Het totaal aantal poliogevallen be draagt nu 109. DEN HAAG (GPD) - De procedure voor het verkrijgen van een ver gunning om een woonschip te bewonen zal worden vereenvou digd. Daarbij zullen de aanvra gers niet meer, zoals tot nu toe gebruikelijk is, uitvoerige gege vens over hun persoon behoeven over te leggen. Dat blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). De vragen waren gesteld omdat het kamerlid het een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer vindt, dat de aanvragers beoordeeld zouden worden op hun persoon lijke achtergronden. De be windsman laat blijken het met dat argument eens te zijn. Hij schrijft dat woonschepen in het verleden (de wet woonwagens en woonschepen dateert uit 1918) bewoond werden door een „so ciaal zwakkere, meestal maat schappelijk onaangepaste en DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de Amerikaanse regering nogmaals laten weten dat NEderland vindt dat de introductie van de neutronenbom moet worden voorkomen door dit wapen in te brengén in de besprekingen over wapenbeheersing. Ook de bondgenoten zullen opnieuw van dit al eerder ingenomen Ne derlandse standpunt op de hoogte worden gebracht. Die toezegging deed premier Van Agt gisteren aan CD A-leider Aantjes tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Ka mer. Van Agt liet echter duidelijk weten zo'n optreden overbodig te achten. „President Carter en ook de andere NA VO-bondgeno- ten zijn heel goed op de hoogte van het Nederlandse standpunt over de neutronenbom", zo zei hy. „Dat standpunt is herhaalde lijk medegedeeld" Van Agt zei Aantjes' verontrusting te delen over de aandrang die van sommige kanten wordt uitgeoefend om het wapen toch in te voeren. Aantjes had daarbij onder meer gewezen op NAVO-chef Luns en ex-premier Biesheuvel (voorzitter van de Atlantische Commissie), die voor invoering van de bom hebben gepleit. Gisteren heeft de Amerikaanse onderminister voor defensie, Wil liam Perry, die voor een kort bezoek in ons land was, tegenover de Tweede-Kamercommissie van defensie uitdrukkelijk ver klaard dat over de invoering van de neutronenbom nog geen enkele beslissing is genomen. Ook is er geen sprake van dat via het produceren van speciale losse neutronenelementen de aan maak van de neutronenbom toch op slinkse wijze wordt uitge voerd, zoals door sommige kringen is gesuggereerd. Volgens Perry is de produktie van de bom uitdrukkelijk onderworpen aan de persoonlijk toestemming van president Carter. In het debat werden gisteren moties van Ria Beckers (PPR) en Van der Spek (PSP) afgewezen. In de PPR-motie werd gevraagd om verwijdering uit Nederland van alle kernwapens. De PSP'er wil de dat Nederland afziet van verhoging van de defensie-uitgaven met drie procent per jaar. Dat laatste is volgens Van Agt onmoge lijk. „We hebben ons hiertoe met de bondgenoten verbonden. ER is geen denken aan dat we daarop terugkomen" rondtrekkende bevolkings groep".. De betrokken wet diende ter bescherming van de in gewo ne huizen wonende mensen, zo zegt hij. Maar dat is in deze tijd niet langer aan de orde. ,Het nog steeds aanwezige tekort aan goede en betaalbare wonin gen heeft er in de praktijk toe ge leid dat het woonschip een alge meen aanvaard middel voor huisvesting is geworden. De hui dige woonschipbewoners zijn een geheel andere categorie van personen dan die waarvoor de wet in het leven is geroepen", al dus Brokx. De staatssecretaris zegt toe de pro cedures (zo moeten de aanvra gers vragenlijsten invullen en moeten uittreksels uit bijvoor beeld een huwelijksakte worden overgelegd) te zullen modernise ren en daarop vooruitlopend al vast contact te zullen opnemen met de colleges van Gedeputeer de Staten. DEN HAAG (GPD) - De regering moet thans in het kader van de Verenigde Naties of de Europese Gemeenschap initiatieven ne men die ertoe moeten leiden dat economische boycotmaatrege len genomen worden tegen Zuid-Afrika. De Tweede Kamer deed deze uitspraak vannacht in het debat over de algemene be schouwingen. Een' motie in die richting werd ingediend door CDA en PvdA. PvdA-leider Den Uyl had in een eerdere motie geëist dat Nederland nu zonder uitstel tot economische boycotmaatregelen zou over gaan. Maar minister-president Van Agt wees dat echter van de hand. Zo'n stap is volgens hem niet doeltreffend. De regering blijft voorstander van economische sancties in VN-verband. „Het moment ligt zeer dichtbij dat de Veiligheidsraad dergelijke maatregelen zal nemen". Mocht dat mislukken dan kan Neder land altijd nog proberen via de partners in de EG tot actie over te gaan. In een uitsluitend Nederlandse actie zag de regering niets. „Wij kunnen alleen geen vuist maken", aldus Van Agt. Den Uyl wijzigde daarop zijn voorstel in die zin dat hij vroeg om via Verenigde Naties en EG initiatieven te nemen om te komen tot sancties. Vervolgens kwam CDA-leider Aantjes met een soortge lijke motie, Die motie kon uiteindelijk de goedkeuring van het kabinet wel wegdragen. De regering ziet daarin een ondersteuning van het tot nog toe gevoerde beleid. De wens van de Tweede Kamer sluit bovendien aan bij de uitspraken die minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken onlangs voor de Verenigde Naties heeft ge daan. De regering hanteert in haar tactiek twee toetsingen, zo zei Van Agt. De eerste betreft de houding van Zuid-Afrika ten opzichte van de onafhankelijkheid van Namibië (Zuidwest-Afrika). de tweede betreft het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika zelf. „Wij hopen dat de kwestie Namibië zonder sancties kan worden opgelost. Maar lukt dat niet dan is Namibië de eerste gelegenheid om te zien of sancties succesvol kunnen zijn", aldus Van Agt. Nederland zal, zo zei de premier, alle eventuele VN-maatregelen steunen maar de regering wil daar niet op vooruitlopen. Boven dien wil Van Agt de nieuwe Zuidafrikaanse premier Peter Botha een kans geven. „Hij zit nog te kort Ik heb geen hoge verwach tingen, dat geef ik toe, maar we moeten een ander beleid in deze nieuwe situatie niet uitsluiten. Ik zeg daarbij dat het ook mij zou meevallen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7