Situatie iets rooskleuriger" FORD RIJNLAND Rendez-Vous visitekaartje van Isbouts Cmphuys Kamer van Koophandel over positie van bedrijfsleven in Rijnland: Vanavond première Leidse speelfilm Actief in vrije tijd Jubilerende Leidse go-club laat oudste denksport herleven Ford Rijnland occasions, de beste op een nieuwe naGegarandeerd Niet goed (na ANWB keuring) geld terug. VlWlWfl li OKTOBER 1978 LEIDEN LEIDEN - De ontwikkelin gen van het bedrijfsleven in Rijnland zijn in het af gelopen jaar over het al gemeen iets rooskleuriger geweest dan in 1976. Tweeëntwintig procent boven het landelijke ge middelde. Bij 48 procent van de bedrijven bleef de winst gelijk en 31 procent registreerde een daling. Ook op het punt van de investerin gen stak Rijnland vorig jaar niet ongunstig af bij de rest van het Nederlandse bedrijfsleven. Lan delijk haalde 45 procent het infla- tiepeil, de Rijnlandse onderne mers noteerden gemiddeld 51 procent. Die gunstige ontwikke lingen nemen niet weg dat er ook een aantal "zorgenkindjes" zijn. Deze cijfers en constateringen staan in het zojuist verschenen jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland over 1977. In het verslag wordt naast deze algemene ont wikkeling ook de gang van zaken in de verschillende bedrijfstak ken gegeven. Zo blijkt dat de LAND- en TUIN BOUW redelijk boert in Rijnland. Er wordt meer dan landehjk geïnvesteerd en ook de winstre sultaten zijn beter. Wel is er ten opzichte van 1976 een zekere ach teruitgang met name voor de kleinere bedrijven. Hoewel het de Katwijkse VISSE RIJ iets minder slecht ging dan in 1976 blijft de toestand uiterst zorgwekkend. Nog altijd dalen de winsten en omzetten. Dit in te genstelling tot de VOEDINGS- en GENOTMIDDELENINDUS TRIE waar het in 1977 aanzienlijk beter ging dan het jaar daarvoor De investeringen steken gunstig af bij die in de rest van Neder land. Bij de TEXTIEL-, MODE-, en CONFECTIEINDUSTRIE lag de ontwikkeling van de omzet wat minder gunstig. De SCHOEI SEL- en LEDERINDUSTRIE ging het in Rijnland slecht: geen van de bedrijven wist een reële winst- of omzetstijging te mel den. De BOUWNIJVERHEID boekte betere resultaten dan in 1976 en in de BOUWMATERIA LEN- en HOUTINDUSTRIE is het aantal bedrijven in Rijnland uitgebreid. De ontwikkeling van de omzet ligt echter nog ver ach- ter op soortgelijke bedrijven in de rest van ons land. De GRAFISCHE INDUSTRIE en UITGEVERIJEN konden het vo rig jaar terug kijken op een wat beter resultaat dan het jaar daar voor. Ook het slechte investe ringsklimaat verbeterde wat. Voor de 'chemische industrie geldt dat men qua omzet ach terblijft bij de rest van Neder land, maar dat de winsten iets be ter op peil blijven. Volgens de Kamer van Koophandel mag de METAALINDUSTRIE in Rijnland niet ontevreden zijn. Een positieve uitschieter is de ADVERTENTIE ZALENVERHUUR STEAK-HOUSE BAR PARTY-SERVICE EVENEMENTEN oud «o0t ,0A3 owobf jiogief n'm'V ?A 00 uU' U a"9 Aao' 1 Mf>\- ELECTROTECHNISCHE IN- DUSTRIE die niet alleen veel be tere cijfers behaalde dan in 1976, maar ook met kop en schouders boven de gemiddelde landelijke cijfers uitsteekt en bovendien nog hooggespannen verwachtin gen heeft voor het nu lopende jaar. Ook in de 'transportmidde lenindustrie ging het vorig jaar beter, terwijl in de MACHINE- INDUSTRIE de winsten en de omzetten zich verbeterden ten opzichte van 1976. Evenals in de METAALPRODUKTIEIN- DUSTRIE was er in sommige bedrijven zelfs sprake van een verbetering met 100 procent in vergelijking met het jaar daar- De zorgelijke ontwikkeling, waar- Wat de werkgelegenheid in het ge west Leiden betreft, die steeg in 1977 met 600 arbeidsplaatsen tot 68.700. De stijging zat voor een deel in de industie (+145), de bouwnijverheid (+120), de han del (+135) en de dienstverlening 155). De werkgelegenheid in de landbouw bleef stabiel. In het handelregister werden het afge lopen jaar 994 nieuwe onderne mingen ingeschreven, 699 zaken werden opgeheven. Er waren dat jaar 45 faillissementen (in 1976: 36). Bezorgd is de Kamer van Koop handel over het geringe aantal verenigingen en stichtingen dat van sprake was in de MEUBEL INDUSTRIE is iets omgebogen en in de Rijnlandse GROOT HANDEL had men in 1977 niet te klagen. Landelijk gezien steken de Rijnlandse groothandelaars gunstig af wanneer het om het bijhouden van de geldontwaar ding in winst en omzet. Datzelfde geldt voor de DETAILHANDEL. Bij sommigen is zelfs van een aanzienlijke verbetering sprake. In de HORECA zette de gunstige ontwikkeling van de afgelopen jaren zich onverminderd voort. Een stijgend aantal bedrijven we ten de inflatie'het hoofd te bie den. De MAKELAARDIJ steekt gunstig af tenopzichte van de rest van Nederland, al verslechterden is ingeschreven. Een registratie die medio 1979 verplicht wordt gesteld. Eind vorig jaar waren in het register 166 verenigingen en 219 stichtingen ingeschreven. ADVERTfcNTIE AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. LEIDEN - "De sfeer in de groep was fantastisch. We hebben heel wat afgelachen, vooral tijdens de opnamen in Zeeland. We wa ren een vriendenkring, maar we hebben elkaar niet gespaard. Tijdens de groepsgesprekken is er steeds vrij harde kritiek gele-' verd. Daar heb ik veel van ge leerd" Aan het woord de belangrijkste man achter de Leidse speelfilm Het Rendez-Vous, de 23-jarige Jean-Pierre Isbouts. Aan de film werkten in totaal 110 mensen mee (inclusief musici, technici etc.), allemaal pro deo. De vaste groep medewerkers bestond uit 25 mensen (voornamelijk Leidse studenten), van wie er zes heel nauw bij de voorbereidingen en de uitwerking van de ideeën wa ren betrokken. Maar het is toch in de eerste plaats de film van Jean-Pierre Isbouts geworden. De uit Eindhoven af komstige student kunstgeschie denis schreef het scenario, was regisseur, stond zelf achter de camera, monteerde samen met Edward van Dijk de beelden tót een geheel (slechts één zesde van de opnamen werd gebruikt), schreef een deel van de muziek en stak er bovendien zijn geld in. Het Rendez-Vous heeft vierdui zend gulden gekost. Van het LAK-theater, het Leids Univer sitair Fonds en het Centraal Or gaan Studentenvoorzieningen kreeg hij in totaal ongeveer 1500 gulden subsidie. Vanavond om half negen gaat de film in première in het LAK- theater aan het Levendaal. Deze première is bedoeld voor een se lect gezelschap genodigden. Volgende week gaat hij in roula tie. Op 19 oktober is hij te zien in de studentensociëteit Augusti- nus en een dag later weer in het LAK-theater waar de film dan nog enkele malen zal worden vertoond. Daarnaast wil Isbouts proberen zijn film gedraaid te krijgen in gelegenheden als het Filmhuis, het Breehuys, Minerva, club- en buurthuizen en andere centra en instellingen in Leiden. In prin cipe wil hij overal komen, al is er wel een voorwaarde aan ver bonden. "Ik wil per se dat na af loop van de voorstelling gedis cussieerd wordt over het thema van de film: 'eenzaamheid'. Bij elke voorstelling zullen ook mensen van onze groep aanwe zig zijn om eventuele vragen te beantwoorden". Jean-Pierre Isbouts heeft inmid dels ook een inschrijfformulier voor het Amsterdamse cinefes- tival op zak. "Maar ze nemen daar alleen maar 16 millimeter films aan. We moeten nu probe ren onze 8 millimeter-film op te blazen tot 16 millimeter. Dat is technisch wel te doen, maar dat kost opnieuw vierduizend gul den. En daar hebben we op het moment gewoon geen geld voor". -Voe9a^5- WAAR STAPPERS KOMEN UITBLAZEN EN UITBLAZERS OP STAP GAAN... Rhijngeesterstraatweg 43 - Oegstgeest Tel. 071-154513-153191 achter R.K. Kerk Herfstvakantie Buurthuis Groenoordlde Boei heeft voor de herfstvakantie een aantal speciale activitei ten op het programma staan. Dat begint maandag met een open huis (vanaf negen uur voor iedereen uit de wijk. Tie ners kunnen platen draaien en tafeltennissen, ouders kunnen een kopje koffie drin ken, en de peuters kunnen plakken, kleien, e.d. Om twee uur is er een ruilmarkt, waar iedereen van alles kwijt kan. Dinsdag begint om half tien, als er een bus naar Duinrell in Wassenaar vertrekt. Iedereen tussen de vier en zestien jaar (tot zes jaar alleen onder be geleiding) mag tegen betaling LEIDEN - Frank Graveland - een stille, teruggetrokken scheikun- destudent die stage loopt in een chemisch laboratorium in Leiden - ontmoet op een feestje zijn oude schoolvriendin Joyce van As senburg. De twee vermaken zich uitstekend en besluiten om el kaar de vrijdag daaropvolgend bij Frank thuis te ontmoeten. Als Joyce (gespeeld door Elouise Haverschmidt) op de afgespro ken tijd in de kamer van Frank (Machiel Gelok) arriveert blijkt deze vertrokken te zijn. Joyce, een werkstudente, informeert bij buren en kennissen waar Frank naar toe is gegaan, maar niemand weet iets van hem af. Ook in het laboratorium weet men van niets. Men houdt daar zelfs de boot af, hetgeen Joyce argwanend maakt. Ze wil eenvoudig niet geloven dat de jongen zonder een bericht ach ter te laten is weggegaan. Ze gaat dan ook op onderzoek uit. Van de bedrijfsarts van het che misch laboratorium hoort ze dat Frank het slachtoffer is gewor den van een bedrijfsongeval in het lab. De arts, wiens slechte geweten begint te spreken, ver telt dat Frank weliswaar geen li chamelijk letsel heeft opgelopen, rriaar wel aan geheugenverlies lijdt. Om een schandaal te voor komen hebben de medewerkers van het laboratorium Frank naar een zomerhuisje in Zeeland ver bannen. Op die manier hopen ze de zaak in de doofpot te kunnen stoppen. Joyce krijgt van de arts het adres in Zeeland en in haar Volkswagentje gaat ze op zoek naar Frank. Tot zover het verhaal van Het Rendez-Vous. De rest van de avonturen van de onder nemende Joyce zullen we maar niet verraden. Tenslotte moet er iets te raden overblijven Om de film op zijn juiste waarde te kunnen schatten moet men goed voor ogen houden dat deze het produkt is van amateurs, die met vierduizend gulden (een grijp- stuiver in de filmwereld) uit de voeten moesten zien te komen. Natuurlijk zitten er schoonheids foutjes in: het verhaal is niét overal even doorzichtig, de stemmen zijn af en toe wat moei lijk te verstaan en het beeld bib bert een paar keer. Maar wie daar overheen kan stappen, ziet een goede film die een klein uur lang boeit. Jean-Pierre Isbouts heeft het gege ven van de film, de eenzaamheid van een Leidse student, aantrek kelijk verpakt in een thrillerach tig verhaal. Hij ontwijkt daarbij de moeilijkheden niet. Voor hem is deze film een logische stap in zijn ontwikkeling tot professio neel filmer. Allerlei technische snufjes worden uitgeprobeerd. De resultaten hiervan komen voor een volgende film weer van pas. Ondanks de bescheiden middelen die hem ter beschikking stonden is hij erin geslaagd een film te maken die het waard is gezien te ■S Ford Rijnland De hoofdrolspelers Machiel Gelok en Elouise Haverschmidt. worden. Jean-Pierre Isbouts barst van de pretenties. Dat is geen verwijt, het is slechts een constatering. Isbouts wil hoge rop in de filmwereld en dat wil hij best weten ook. Dat hij wat in de mars heeft is zeker. Een creatieve duizendpoot met zoveel werklust als hij mag je gerust een talent noemen. Met Het Rendez-Vous geeft Jean-Pierre Isbouts zijn vi sitekaartje af. Het is te hopen dat hij snel aan het grotere werk kan beginnen. THEO TEMMINK Simultaan-90 n het Vrijetijdscentrum. Voor de tafel Ronald Schlemper uit Voorhout. Het go-spel is hoogstwaar schijnlijk de oudste denksport op aarde. Drie a vierduizend jaar geleden is dit ingewik kelde spel in China ontstaan en heeft in de eerste eeuwen na Christus via Japan vrijwel geheel Azië in zijn greep ge kregen. Het verhaal doet de ronde dat er alleen al in Ja pan zon tien miljoen go-spe- lers zijn. In alle uithoeken van Japan wordt deze denksport door iedereen, ongeacht de leeftijd, gespeeld. In het Oos ten is het go-spel werkelijk een bezigheid voor lieden van acht tot achtentachtig. Ook buiten Azië wordt er, zij het op bescheiden schaal, go ge speeld. In Leiden bestaat er sedert oktober 1968 een heuse go-club. De Léidse Go-club is indertijd door een aantal en thousiaste go-spelers opge richt en telt thans ongeveer 60 leden. De club is daarmee na de go^club van Amsterdam de grootste in Nederland. Ne derland is trouwens samen met Engeland, West-Duits- land, Oostenrijk en Frankrijk één van de toonaangevende go-naties in Europa. In het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat vierde de Leidse Go-club gisteravond haar 10- jarig bestaan. Degenen die dit feest bijwoonden kregen on der andere een film over de Japanse go-professional Ka- ku Takagawa te zien. Uit deze film bleek duidelijk in welke sterke mate het go-spel in "het land van de rijzende zon" een echte volkssport is. Elke week wordt er een vol uur televisie aan besteed en de grote mees ters (honinbo's genaamd) houden er zel fs eigen go-scho len op na. Talentvolle kinde ren trekken bij de maestro in en mogen vrijwel de ganse dag niets anders doefi dan friemelen met de zwarte en witte stenen. Je moet er maar zin in hebben. De centrale figuur in de film, de «M "f M J**- riti'tn'V t,; cc X' .«tri. <e in de jaren vijftig zeven jaar achter elkaar ongeslagen gebleven Kaku Takagawa, doet zelf al vanaf zijn vijfde levensjaar niets ander dan go spelen. Er vallen met de diver se toernooien die volgens het knock-out systeem worden ge speeld forse geldprijzen te verdienen. Na het bezichtigen van deze film bestond er de mogelijkheid om deel te nemen aan een go-si multaan die werd gegeven door de Nederlandse kam pioen Ronald Schlemper uit Voorhout en door Henk de Vries van de Leidse Go-club. Ondanks de handicap die zij kregen had deze twee heren niet zo bar veel moeite om de waaghalzen die de strijd met hen durfden aan te binden systematisch van het bord te vegen. U zult zich onderhand wel af vragen hoe het go-spel nu zo'n beetje in elkaar steekt. Ger Hungerink, oprichter van de Leidse Go-club, omschrijft het spel als volgt. "Go speel je op een bord waarop 19 horizon tale en 19 verticale lijnen staan. Op de kruispunten, dat zijn er dus 361wordt door de beide spelers om beurten witte en zwarte stenen geplaatst. De bedoeling is nu om met je ei gen stenen zoveel mogelijk ge bied op het bord af te bakenen Dan bestaat er ook nog een re gel van slaan door insluiting. Eén partij go neemt minimaal een half uurtje in beslag maar dat is dan wel een vluggertje. Een partij op Europees ni veau kan uitlopen tot onge veer acht uur. De professio nals in Japan zijn met één partij soms wel eens drie da gen bezig" Een duidelijker uitleg is waar schijnlijk niet denkbaar. Wie echter nog vragen heeft of in teresse voor deze denksport heeft gekregen kan zich in verbinding stellen met de voorzitter van de Leidse Go- club Job KorvingClarensteeg 36, Leiden (tel. 140187). ADVERTENTIE Dat is zekerheid Ford Rijnland gJ van zes gulden mee. Om drie uur vertrekt de bus weer naar Leiden. Staan verder nog op het programma van die dag: bowlen in Noordwijk voor de tieners (zeven uur) en klaver jassen in het buurthuis (om half acht). Wordt vervolgd. Kinderbios Morgenochtend van half elf tot twaalf uur draait weer, zoals elke zaterdag, de kinderbio scoop in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. De film heet dit keer: "Ferdinand en de toverfee". Voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Cursus Krant Weer een paar cursussen van de Leidse Volksuniversiteit K& O. Op de dinsdagen 17 en 24 oktober (aanvang acht uur houdt Ruud Paauw, adjunct hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, een praatje over de krant. Hoe wordt de krant gemaakt? Wat doet een journalist en wat zeker niet? Wat zijn zijn nieuwsbronnen? Op al die vragen zal Ruud Paauw trachten een ant woord te geven. Voorafgaan de opgave en gelijktijdige be taling op het kantoor Oude Vest 45 is noodzakelijk. Vrouwen Een tweetal vrouwengespreks groepen van de Leidse Volks universiteit K&O ontbreken ook dit jaar niet. Op 23 okto ber begint een groep die zich zal gaan bezighouden met specifieke vrouwenbelangen. Vragen als: "komen wc wel genoeg voor onszelf op?" en "Hangt onze levensvreugde voor een groot deel van onze levenspartner en onze kinde ren af'? komen ter sprake. De groep komt twaalf keer bij een, op maandag van half twee tot half vier in het K&O- gebouw. Kosten f 50.-. De vrouwengespreksgroep "Zicht op onze samenleving" die op 24 oktober begint, richt zich op allerlei onderwerpen. Om er een paar te noemen, onderwijs, erfrecht, huwe lijkswetgeving, Amnesty In ternational enz. De onder werpen worden ingeleid door deskundigen. Deze groep komt ook twaalf keer bijeen, en wel op dinsdag van kwart voor negen tot kwart over elf's ochtends. Kosten f 50 - Voor beide groepen weer van te vo ren opgeven en betalen. Aristoteles Het Studiecentrum voor Anth- roposofie organiseert een drietal lezingen onder het motto: "Het tijdperk van Aristoteles". Spreker op de avonden is mr. P.C.Veltman. De data zijn: 25 oktober, 1 en 8 november. De lezingen wor den gegeven in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Leiden Zuid-West en beginnen steeds om kwart over acht. Vindt Uw occasion in de Groenoordhal op Donderdag 12 Vrijdag 13 en Zaterdag 14 oktober Maarten Koome, Hoofd verkoop occasions Ford Rijnland (geen familie van de bekende sport journalist)\^ Leiden Vijf Meilaan 7 - tel. 071 - 310031. Na 18.00 uur 071 - 891137 - donderdagavond koopavond - financiering mogelijk. Dat is zekerheid Ford Rijnland I

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3