Hughes:'Op verkeerde weg, zodra we kapsones krijgen' Y. d. Smissen in de leer, toch tweemaal naar winst... 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Rnnd Geels met brons beloond Haarlem onderschat Noordwijk in bekerduel niet VRIJDAG 13 OKTOBER 1978 PAGINA 19 PARIJS - Ruud Geels heeft giste ren in Parijs de bronzen schoen overhandigd gekregen. Geels werd met dit kleinood beloond voor de 32 doelpunten, die hij vo rig seizoen voor Ajax maakte. Winnaar van deze door een sportar tikelenfirma en het sportblad "France Football" uitgeschreven competitie werd de Oostenrijker Hans Krankl. Krankl, die bij Bar celona onder contract staat, speelde vorig seizoen voor Rapid Wien en scoorde daar 41 keer. De zilveren schoen was voor de Ar gentijn Carlos Bianchi, die 37 doelpunten bij zijn werkgever Paris St. Germain voor zijn reke ning nam. De beste vereniging van Europa in het vorig seizoen was Liverpool. De Engelse ploeg kreeg daarvoor goud, terwijl het zilver naar PSV ging. Bastia en Anderlecht kre gen beiden brons. Cruijff Johan Cruijff zal op dinsdag 7 no vember officieel afscheid nemen als actief voetballer. In het sta dion waar hij voor zijn opzienba rend vertrek naar Barcelona gro te triomfen heeft gevierd: het Ajaxstadion. Cruijff zal spelen in het huidige Ajax-elftal en de tegenstander is de drievoudige Europese kam pioen, Bayern München. De Westduitse ploeg zal met al zijn coryfeeën opdraven, zoals Sepp Maier, Gerd Müller, Paul Breit- ner, Schwarzenbeck, Höness, Rumennigge etc. Het ligt in de bedoeling dat de vroegere voet balster een gehele wedstrijd zal spelen. De wedstrijd begint om 20.15 uur en zal worden voorafgegaan door een ontmoeting van Oud-Ajax (met o.a. Klaas Nuninga, Theo van Duivenbode, Ton Pronk, Bennie Muller, Co Prins en Sjaak Swart) tegen oud-Barcelona, waarin in ieder geval Suarez zijn opwachting zal maken. Christ van der Smissen: clementie HAARLEM- Terugblik naar 1976. Hij zwierf op die bewuste avond door de Haarlemse Schalkwijk. De man met de pet, die zoveel'bekends had in zijn gang, stopte bij een flatgebouw en ging er binnen. Hij belde aan bij de eerste deur die hij ontwaarde. "Goeden avond", sprak hij met de tongyal van de Engelsman die het Nederlands nog net niet voldoende beheerst om het vlekkeloos te spreken, "goedenavond, ik ben Barry Hug hes en ik kom u vragen of u weieens naar Haarlem komt kijken" De man in de deuropening rea geerde alsof er een oude vriend tegenover hem stond, want de man met de pet was populair in de stad. "Ik wil wel Barry", zei hij schuchter, "maar je moet het aan haar vragen". Hij maakte een achterwaartse knikbeweging met zijn hoofd om op de vrouw te wijzen die zich achter hem had opgesteld. "Kom binnen, wat drinken?", vroeg ze vriendelijk. Bij de koffie, net toen hij met schromelijke overdrijving had bedacht dat het zijn 600ste kop van de avond moest zijn, werd ze fel. "Kijk s, Hughes, ik vind het leuk dat je komt", zei ze vinnig, "maar ik ben die man al van maandag tot vrijdag kwijt en s avonds helpt meneer me ook al nooit. Als hij dan een keer thuis is in het weekeind, wil ik dat hij meegaat boodschappen doen, dat hij op stap gaat met mij en de ko ters". Haar stem kreeg een sar castische toon. "Dan wil ik weg, naar de caravan. Kun je daar in komen?. Als hij met zri zoon naar dat voetballen gaat, is hij dertig, veertig piek kwijt. Kan-ie die ca ravan binnen de kortste keren verkopen, dan heb ik tenminste helemaal niks meer". Hughes zweeg, hij begreep. vond het teveel geld, wilde hem niet kwijt op die uren. Daarom zou ik graag op een ander tijdstip willen spelen. Niet op de zater dagavond die is ongeschikt (want iedereen wil warm eten, dus moeten ze met dat stuk vlees nog in de strot de beslissing ne men en dan gaan ze niet), maar op de verloren uurtjes van de zater dagmiddag. Tegen vier uur, half vijf, als de boodschappen gedaan zijn. Ik vind het krankzinnig dat we op zondag moeten blijven spelen, want hoe zitten we nu7 Vijfendertighonderd trouwe supporters heeft Haarlem, veel te weinig in een stad met 200.000 inwoners. De vijfde stad vin Ne derland hoopt alleen maar op een wonder dat nooit komt. Dubbeltje Monoloog Een sprong in de tijd. Twee jaar la ter, een warme oktobermiddag op het Haarlem-veld. Barry Hug hes is bezig aan een lange mono loog in dat grappige accent waarin hij veel lidwoorden fou tief gebruikt. Het stoort nauwe lijks door de manier waarop hij praat. Enthousiast, intens. Ei genlijk onderwerp: de beker wedstrijd Haarlem- Noordwijk in de tweede ronde om de KNVB- bokaal. Voortdurend terugke rend thema echter: de situatie in het betaalde voetbal in het alge meen en die van Haarlem in het bijzonder. Hughes zwerft door zijn herinne ring terug naar die avond in de Schalkwijk en de mini-enquête die hij daar hield. Zegt: "Zestig procent van de mannen die ik daar opzocht, wilde wel komen, het lag steeds aan haar. De vrouw Nog nooit heeft men zich uitge sproken, wat men nu eigenlijk wil. Een goede club of niet. Zo ja dat moetje niet proberen om voor een dubbeltje op de eerste rij te blijven zitten, zo niet, dan is het ook best, maar laten ze dat dan eens zeggen. Dan hoeven wij tenminste niet door te blijVen kwakkelen" In zijn zesde achtereenvolgende seizoen bij Haarlem "vrat" dat complex van factoren danig aan Hughes (40). De explosie kwam een paar weken geleden in de Kuip. Vorig seizoen "genoot" hij daar nog van een 7-0 nederlaag ("maar toen stonden we vierde en hadden we een goede ploeg"), in deze jaargang was het 5-0 verlies er de oorzaak van dat hij ontplof te. "Ik wilde op dat moment een nieuwe speler hebben en daar kon geen 25.000 gulden voor worden uitgetrokken" Het leek een zwaK excuus, nu Hughes zelf voor de competitie had gesteld "zalige problemen" te hebben in de vorm van teveel spelers. "Makkelijk om daar nu mee aan te komen", vindt hij, "toen was dat inderdaad zó. Maar ik wist op dat moment ook niet dat ik met vier zware blessures te maken zou krijgen en dat de ver dediging niet zou gaan draaien zoals ik wilde. Ik had gewoon een nieuwe speler nodig en als daar dan geen 25 mille voor beschik baar is, vraag ik me af waar je mee bezig bent" Teruggang Hughes bood zijn ontslag aan, kreeg inplaats daarvan de speler die hij wenste (Chris Verkaik van Ajax-C werd geleend), maar bleef met de andere problemen zitten. Hij breekt zijn hoofd over de te ruggang in publieke belangstel ling. "We sjokken maar voort in een kudde. Net zolang tot die in de afgrond te pletter valt. En dat gebeurt, als er niets nieuws komt, als we door blijven gaan met al leen maar te roepen dat we op een dood spoor zitten, elkaar niet stimuleren. Iedereen hoort en leest dat de betrokkenen roepen dat het fout zit, dus zeggen ze "we gaan maar niet, het is toch een rotzooitje, ze erkennen het zelf' Gevolg van een foutieve benade ring. Als iemand in de put zit, moetje niet zeggen datje zelf ook in de put zit ("Heb je last van je gal? Nou ik heb last van mijn gal en mijn lever"). Dan moetje erop wijzen hoe mooi de bloemen zijn, wat een prachtige kleuren die kunnen hebben. Maar dat ge beurt niet". Ideeën heeft hij genoeg; ze zijn allemaal gericht op de aanpas sing bij het publiek in het besef dat "we het daar allemaal van moeten hebben. Ook de spelers. Ik heb hier tenslotte geen geld- boom staan, waar ik maar even vijftig piek vanaf kan plukken om ze wat meer te betalen" Basis Hughes wil aan de basis begin nen, wil het. voetbal attractiever maken, wegtrekken uit de dode lijke ernst die het spel nu te vaak omgeeft, het competitiesysteem veranderen. "Schaf de degradatie af', zegt hij, "dan verdwijnt de angst voor het verlies en de OC/U/^-cvhh ZErCOaP- Qdouhjp /S H£T SHZ- IMAP /HOSQB IHW DttOMT: HU IOOPT /ZOALS P4T ZC> WOOL V. U£ET O? DQ£L- o/r CSffcH/O plaats. Maak één divisie met de 24 financieel sterkste ploegen, ver deel ze over vier poules met daar na een play-off systeem. Stel een aparte puntenwaardering in met bonuspunten voor het aantal ge scoorde goals en verleng als er geen winnaar is. Het publiek wil een winnaar zien. Het zou de competitie attractiever en inte ressanter maken; de spelers zou den zich vrijer kunnen voelen en misschien kunnen inspelen op het publiek. Dat gaat toch niet naar een begrafenis?, dat mag best eens lachen ook. Zolang je niemand kwetst, hoor je ook daarvoor te zorgen. In Engeland begrijpen ze dat, daarom ben ik blij dat ik daar geboren ben en daar mijn opleiding heb gehad. In Nederland hebben ze er geen ge voel voor, of zijn ze bang. Daar komt het publiek niet op af. Dat komt toch al moeilijk uit het ei gen huisje, vooral als daar een tv in staat. Als er één land geen tv zou moeten hebben, zou dat Ne derland zijn. Nu moeten we de mensen ervan wegtrekken. Be denk dan iets nieuws, maak het voetbal attractiever, schep een si tuatie waarin je aan kunt vallen" Aanvallen Tegen Noordwijk zijn voor Hug hes al die mogelijkheden voorra dig. Zaterdagmiddag om half drie ("ik had liever een uur later be gonnen"), zal Haarlem dan ook aan gaan vallen ("want we heb ben alleen maar te verliezen, dus we moeten winnen"), in een duel met een underdog, "die de men sen zo graag steunen", die ge vaarlijk kan zijn. Hughes beseft het. "Maar we zijn er genoeg op getraind om niet zomaar wild te gaan aanvallen en het achter bloot te laten liggen. Het enige gevaar is voor ons de onderschat ting. Zodra we kapsones krijgen, zijn we op de verkeerde weg. We moeten ons altijd de rambam blijven werken en iedereen weet dat, dus het gevaar van onder schatting is er nauwelijks. Het gaat mij er alleen maar om de vol gende ronde te bereiken, daarom zullen we verantwoord aanval len". En daarmee zijn er, zegt Hughes, genoeg punten om Haarlem- Noord wijk tot een trekker te ma ken. "Alleen weet ik niet meer hoe de mensen denken", beseft hij. Wel weet ik dat de Neder landers een thuisvolk zijn en dat krijg je er nooit meer uit, tenzij ze heel enthousiast gemaakt wor den. Dat moet dus gebeuren. En snel, want als ik een lekke band heb, rij ik ook niet door. Dan ga ik naar de garage. Het betaalde voetbal is als een auto, waar van alles aan mankeert en we rijden maar door. Net zolang tot hij total loss is" PAUL DE TOMBE BOCHUM - Sportieve presta ties gaan nogal eens ten koste van een mentale belasting. De wetenschap dat de achterban hooggespannen verwachtin gen koestert, is voor een deel nemer aan een belangrijk toernooi vaak hinderlijk. Daarom plegen sporters zich bij voorkeur in een underdog positie te manoeuvreren. Het is een bekend verschijnsel, dat ook al jaren in de biljart- sport is geintegreerd. Hans Vultink was en is een meester in het creëren van een outsi- dersrol, Christ van der Smis sen is hard op weg niet alleen in prestatief maar ook in tac tisch opzicht zijn opvolger te worden. Vooraf aan het WK ankerkader 71-2, dat gisteren in het Westduitse Bochum begon, wilde de Brabander niets weten van een kans op een hoge klassering. „Ik ben hier om te leren stelde Van der Smissen, „tenslotte is dit m'n eerste wereldkam pioenschap in deze spel soort". Vanwege zijn onerva renheid in dit biljartgenre en het feit dat hij Bochum veruit de jongste deelnemer is, is men gauw geneigd de 24-jari- ge St.-Willebrorder al bij voorbaat clementie te verle nen voor een eventuele te genvallende klassering. Een dergelijke benadering echter zou de realiteit geweld aan doen. Van der Smissen, hoe jong ook, geldt vooral sinds zijn vorig jaar behaalde Euro pese titel in de vijfkamp, als een internationaal volwaar dige deelnemer, ongeacht welke spelsoort. Daarom waren de'overwinnin gen van Christ van der Smis sen gisteren op de Belgen Leo Corin en Tony Schrauwen nauwelijks een verrassing. Corin, vorig jaar tijdens het WK in dezelfde spelsoort in West-Berlijn nog tweede, vormde in de eindfase geen werkelijke bedreiging voor de Nederlander. Met zijn triomf in elf beurten nam Van der Smissen revanche voor de voor hem zo pijnlijke gebeur tenissen tijdens het EK 47-1, vorig jaar in Heeswijk-Dinter Toen kostte een nederlaag te gen Corin en een combine tussen dezelfde Belg en de uiteindelijke titel veroveraar Francis Connesson de Bra bander het Europese kam pioenschap. Klaagde Van der Smissen na zijn relatief laag moyene te gen Corin over „butage" (een abnormale reactie van de ballen), in zijn avondpartij te gen Schrauwen bleek de Bra bander het gewenningspro ces goed te zijn doorgeko men. De Belg spartelde wel iswaar hevig tegen, maar kon niet voorkomen dat Van der Smissen via enkele goede se ries zijn tegenstander kans loos liet. De Westduitser Klaus Hose, die een thuiswedstrijd speelt, blijkt vooreerst niet tegen die belasting te zijn opgewassen. De anders zo koene Bochu- mer reageerde zijn slechte start niet alleen op de arbitra ge af, maar plaatste evenals Van der Smissen zijn vraag teken bij het in de Rundhalle voorradige speelmateriaal: „Zeker, butage speelt een rol. Het voornaamste probleem is echter dat de tafels te snel zijn voor deze ballen" Wrok De wrok van Hose tegen het materiaal is begrijpelijk als men weet dat de Bochumer zich al jarenlang beijvert voor het afschaffen van de zoge naamde dreipunkt-ballen. Elders in Europa floreert im mers het super-aramith, al leen in West-Duitsland heb ben commerciële belangen het verdwijnen van de - te zachte - dreipunkt-kogels kunnen tegenhouden. Tot grote ergernis van Hose zal eerst komend seizoen het su per-aramith ook over de tafels van onze oosterburen rol len. Echter, de ware kampioen ver loochent zich niet. Super- aramith of dreipunkt, het maakt de Westberlijner Die ter Mueller allemaal niets uit. In zijn eigen woonplaats ver overde hij vorig jaar met Westduits materiaal de we reldtitel in het 71-2 en kop pelde daar enkele maanden later in het Franse Straats burg, waar wel met super- aramith werd gespeeld, een Europees kampioenschap in dezelfde spelsoort aan vast. Ook nu lijkt de 35-jarige gastro noom en eigenaar van een biljartzaal weer regelrecht op de titel af te stevenen. Dieter Mueller toonde zowel in de eerste als in de tweede ronde in Bochum een klasse apart te zijn. Zowel tegen de Japanner Junichi Komori en de Argen tijn Osvaldo Berardi had de Westduitse kampioen maar drie beurten nodig voor de 300 caramboles. Zijn gedegen kaderspel, met als hoogte punt een slotserie van 296 te gen Berardi, deed de klachten van zijn collega's over het ma teriaal als sneeuw voor de zon verdwijnen. Uitslagen Komori257 13 72 19,76 Connesson300 13 104 23.07 Stand na twee ronden: 1. Müller .4 296 100,00 2. Van der Smissen ..4 136 35,29 3. Connesson ..4 104 28,57 4. Corin ..2 115 22,85 5. Hose ..2 91 17,24 6. Komori ..0 72 17,00 7. Schrauwen .0 125 13.52 8. Berardi 0 53 9,36 ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19