Belgische kabinet gevallen Britse premier informeert naar zeehondenlot 'Bagdad': M.-Oosten uit greep supermachten halen Besprekingen over Namibië op komst Spaarrentetot Ook Andrew Young niet te spreken voor Smith Spaanse vrouwen legaal aan pil DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 PRETORIA (REUTER) - Zuid- afrikaanse leiders zullen aan staande maandag besprekin gen voeren met de ministers van buitenlandse zaken van de VS, Canada, Engeland en West-Duitsland om te trach ten uit de impasse rond de kwestie Namibië te komen. Dit is gisteren bekendge maakt. Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de bespre kingen dinsdag voortgezet worden. Verleden maand heeft Zuid- Afrika een onafhankelijk heids-plan voor Namibië, op gesteld door westerse mo gendheden, van de hand ge wezen en aangekondigd een eigen plan te zullen verwe zenlijken De Franse minister van bui tenlandse zaken kan de be sprekingen niet bijwonen en zijn plaats wordt ingenomen door de onderminister van buitenlandse zaken, Olivier Stirn. De vertegenwoordigers van de vijf staten die het westerse plan voor de onafhankelijk heid van Namibië hebben op gesteld zullen in Pretoria spreken met de nieuwe pre mier van Zuid-Afrika, Pieter Botha en de minister van bui tenlandse zaken, Roelof Bo tha. De westerse mogendheden hebben met Zuid-Afrika en de Swapo (de onafhanke- lijksheidsbeweging van Na mibië) onderhandeld over een onafhankelijkheidsplan voor Namibië, dat internatio naal aanvaardbaar is. In april aanvaardde Zuid-Afrika het westerse plan. Het maakte echter bezwaar tegen de defi nitieve vorm, waarin de secre taris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, het voorleg de. LONDEN (AFP) - De Britste premier, James Callaghan, heeft gisteren de staatssecre taris voor Schotland, Bruce Millan, verzocht bij de ver eniging voor dierenbescher ming te informeren naar het lot van 5.000 grijze zeehonden die dreigen te worden gedood op de Orkaden. Dit heeft een officiële woordvoerder in Londen bekendgemaakt. Zo dra de premier de gevraagde inlichtingen heeft ontvangen, zal hij een verklaring uitge- Sinds maandag ligt een Noors schip, bij de eilandengroep ten noorden van Schotland. Aan boord bevindt zich een groep jager aan wie de Schot se autoriteiten het afschieten van de zeehonden heeft uit besteed. Het gaat om een kleine 5.000 dieren. Volgens de Schotse autoriteiten is dat nodig, doordat in tien jaar het aantal zeehonden in dat ge bied is verdubbeld, hetgeen vorig jaar de visserij een in komstenderving van onge veer 50 miljoen gulden zou hebben gekost. Een vaartuig van .Greenpeace', een internationale beweging voor milieubescherming, is in de buurt om te proberen de actie tegen de zeehonden te belemmeren, zo niet te voor- De leider van de groep milieu beschermers, de Canadees David McTaggart, verklaarde gisteren dat er door toedoen van zijn mensen nog geen be gin is gemaakt met het doden van de zeehonden. De ver bouwde treiler „Rainbow Warrior" met 15 milieube schermers aan boord, volgt de Noor. Toen twee kleine boten van het Noorse schip koers zetten naar het strand van een van de Orkaden. kregen zij di rect een paar opblaasbare bo ten met mensen van .Green peace' achter zich aan. Hier door zouden de robbenjagers zijn afgeschrikt, meende McTaggart. Volgens hem zijn de milieubeschermers bereid zich voor de geweren van de jagers te plaatsen. In Kir kwall, de hoofdplaats van de Orkaden, bevindt zich een re- serveploeg van .Greenpeace' van 50 man. Tegenover de officiële lezing dat de naar schatting 60.000 grijze zeehonden de vissers jaarlijks een verlies van 50 min aan gederfde visvangsten bezorgen, stelt de voorzitter van de Britse vereniging voor dierenbescherming, dat het visvangstprobleem ontstaan is door overbevissing, voor namelijk door buitenlandse treilers. BRUSSEL (GPD) - België zit zonder regering. Premier Leo Tindemans besloot gistermiddag op te stappen, na dat in het parlement een frontale botsing was ontstaan tussen de regeringsleider en de leiders van de belang rijkste coalitiepartijen. Aanleiding voor dit incident vormden de bezwaren van de Vlaamse christen-demo craten (de CVP, waartoe ook Tindemans behoort) tegen de voorgenomen hervorming van de Belgische staat. De politieke crisissfeer hing al en kele dagen in de lucht. De ont knoping had gisteren een enigs zins dramatisch karakter. Na door de coalitiepartners te zijn uitgedaagd, beende een boze premier Tindemans uit de Kamer van afgevaardigden. Koning Boudewijn accepteerde direct de ontslagaanvrage van de premier.' Op 15 juni had Tindemans ook al eens om ontslag verzocht, maar toen was de crisis al na enkele da gen weer bezworen. Volgens de meeste Brusselse waarnemers is het de CVP, de grootste partij in de coalitie met socialisten, het Brusselse FDFen de Vlaamse Volksunie, die wel bewust een crisis forceerden. Dat gebeurde onder druk van de Vlaamse kritiek op de voorge stelde opsplitsing van België in twee gemeenschappen en drie gewesten (Vlaanderen, Brussel en Wallonië) met een zeer beperk te mate van zelfbestuur. Breekpunt vormden de grondwet telijke bezwaren tegen het wets ontwerp waarin de staatsher vorming is vastgelegd. De CVP vond dat aan deze bezwaren moest worden tegemoetgeko men. De andere coalitiepartners - Waalse christen-democraten. Vlaamse en Waalse socialisten, alsmede FDF en de reeds lang voor Vlaams zelfbestuur ijveren de Volksunie - tilden hier niet zo NEW YORK (DPA) - Een. oor spronkelijke voor morgen afge sproken ontmoeting tussen de Rhodesische premier Ian Smith en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, in Nevy York gaat niet door, omdat "er verder niets te bespreken valt", zoals een Ame rikaanse woordvoerder het giste ren uitdrukte. Young heeft maandag wel deelge nomen aan een gesprek dat Smith in Washington had met minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en andere Ameri kaanse functionarissen. Bij die gelegenheid was afgesproken dat Smith en Young elkaar morgen weer zouden ontmoeten. Volgens de Amerikaanse opvatting be staat er tussen de opvattingen van de VS en Rhodesië een "ern stige kloof'. Dinsdag nam de Veiligheidsraad een resolutie aan, waarin het werd betreurd dat Washington Smith gunning heeft gegeven. Maat vol Als regeringsleider weigerde Tin demans zich steeds uit te spreken over de grondwettelijke bezwa ren, die door de Raad van State waren aangevoerd, gistermiddag werd hij plotseling in het parle ment gevraagd toch een stand punt in te nemen, hoewel hij al herhaaldelijk had gezegd dat de regering geen wetsontwerpen kan indienen die strijdig zijn met de grondwet. Toen hij onver wacht werd uitgedaagd, was voor de premier, zoals hij zelf zei, de maat vol. Tindemans riep dramatisch: „Voor mij is de grondwet geen vodje papier". En: „Ik wil geen voor beeld leveren voor avonturiers van rechts of links". De voorzit ters van de andere regeringspar tijen reageerden verbaasd en argwanend nadat de premier was vertrokken. De Waalse socialist Cools bepleitte direct voortzet ting van de huidige coalitie, maar dan zonder de persoon van Tin demans. Ook de andere Fransta lige partijleiders willen met de huidige partijen voortgaan. Over de staatshervorming is gedu rende ruim anderhalfjaar onder handeld. De buitengewoon in gewikkelde en veel omvattende regelingen voor de federalisering van het huidige België in twee gemeenschappen en drie gewes ten, met beperkte autonomie ten opzichte van de centrale over heid, werden neergelegd in de zogenaamde Egmont en Stuy- venberg-akkoorden. Alle voorzit ters van de coalitiepartijen had den hun politieke lot aan deze akkoorden verbonden. De laatste weken werd duidelijk dat de CVP zich van het Egmont- akkoord wilde losmaken. In Vlaanderen werd de kritiek op tal van onderdelen van het in een zeer omvangrijk wetsontwerp gegoten akkoord steeds sterker, evenals op het gezamenlijk op trekken van de partijvoorzitters, die hun partijgenoten in het par lement stricte discipline opleg den. De grondwettelijke bezwa ren, die uitvoerig werden be sproken in de speciale kamer commissie die de Egmont-wet behandelde, werden voor de CVP het keerpunt. Premier Tindemans, die zich nooit enthousiast heeft getoond over de staatshervorming, had giste ren scherpe kritiek op de partij leiders, „die ons met de karwats voortjoegen". Men kan van een eerste minister in een rechtstaat niet verlangen dat hij een parle ment om vertrouwen vraagt voor een wetsontwerp dat strijdig is met de grondwet, zei hij verbol gen. De regering-Tindemans kwam op 3 juni 1977 in func tie. In Brussel, waar het FDF de eerste viool speelt, en in Wallonië, waar de socialisten de grootste partij vormen, willen de politici una niem het moeizaam bereikte ak koord over de staatshervorming redden. Maar er zal nu wel op nieuw met de CVP onderhandeld moeten worden, en daarbij zal aan bepaalde Vlaamse bezwaren tegemoet moeten worden geko men. Dat zullen de meeste partij en wel verkiezen boveri verkiezingen, zo meende gisteravond in Brussel. Met de woorden Van hieruit ga ik rechtstreeks naar de koning om mijn ontslag aan te bieden" verliet de Belgische premier Tindemans gisteren de kamer van volksvertegenwoordigers. Op een persconferentie lichtte hij nog eens toe hoe de perikelen rond het "Egmond-pact" hem tot aftreden deden besluiten. WASHINGTON (Reuter/UPI) - In het Blair House aan de afgesloten Pennsylvania Avenue in Was hington zijn vandaag de onder handelingen tussen Egypte en Is raël over een vredesverdrag be gonnen. Dertig jaar en vijf maan den na de stichting van Israël en vijfjaar en zes dagen na de laatste oorlog in het Midden-Oosten en komen ministers uit de twee lan den bijeen om te proberen voor goed een einde te maken aan de zinloze bloedbaden. Dinsdagavond had de Amerikaan se president Jimmy Carter de Is raëlische delegatie verwelkomd. Gisteravond was de beurt aan de Egypte naren. Hun vertelde hij „graag te willen beginnen" en „altijd ter beschikking te zijn mocht het nodig zijn". Het is voor een groot deel aan Carters vast houdendheid te danken dat de onderhandelingen er zijn geko men. Hij organiseerde met een groot politiek risico een topcon ferentie in Camp David tussen president Sadat van Egypte en BEIROET (GPD) - Terwijl vandaag; onder Amerikaanse auspiciën de directe onderhandelingen tussen Egypte en Israël over het afsluiten van een vredesverdrag in Washington beginnen, probeert de rest van de Arabi sche wereld de rangen te sluiten en een gepast politiek weerwoord te vinden op de Camp David-akkoorden. Egypte staat vandaag vrijwel al leen: slechts het sultanaat Oman heeft openlijk de Camp David- formule toegejuicht, terwijl Sa- dats weifelachtige vrienden Soe dan en Marokko zijn teruggeko men op hun aanvankelijke steun aan de Egyptische president. Sa- dat zelf toont zich hogelijk geïrri teerd over zijn Arabische critici: „Ik heb genoeg van hun beledi gingen en ondankbaarheid. Ik zal niet wachten op de andere Arabi sche landen en vrede sluiten met Israël", aldus Sadat. Deze woorden zijn bepaald geen aanmoediging voor Jordanië en Saoedi-Arabië, landen die een sleutelpositie innemen omdat Jordaanse deelname onmisbaar is voor het welslagen van de Camp David-formule en de Sa- oedische instemming evenzeer vanwege de dominante Saoedi- sche financiële morele en diplo matieke positie in de Arabische wereld. Koning Chaled van Sa oedi-Arabië en koning Hoessein van Jordanië hebben de Camp David-akkoorden weliswaar verworpen, maar eveneens dui delijk gemaakt dat amendering van de akkoorden op hun voor waarden de weg zal openen voor onderhandelingen met Is raël. Koning Hoessein herhaalde eerder deze week in een televisietoe spraak dat Camp David twee gro te onoverkomelijke tekortko mingen vertoont, namelijk geen politiek verband tussen het af te sluiten Egyptisch-Israëlische vredesverdrag en de „kaderrege ling" voor de westelijke Jordaan- ADVERTENTIE JiL De rente die wij vergoeden op spaargelden ioopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/?% voor Vaste Termijnspaarrekeningen met een vaste looptijd van 6 jaar. Vraag bij onze kantoren ook eens naar spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7}/*% tot en met 8'Ai%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK oever en Gaza en geen omschre ven politieke eindstatus voor de ze gebieden en Arabisch Oost-Je- ruzalem. De Jordaanse analyse is juist: de Amerikaanse president Carter bevestigt dat er geen juri dische band bestaat tussen het Egyptisch-Israëlische akkoord en de onderhandelingen over de Westoever en Gaza en dat gebrek aan overeenstemming over de -kaderregeling niet een belemme ring mag vormen voor een Egyp tisch-Israëlische vrede. Tot nu toe hebben de Amerikanen en Egyptenaren verdacht weinig Palestijnse notabelen in de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook gevonden om deel te gaan nemen aan de Palestijnse autonomie a la Camp David. Di plomaten van bijna alle Arabi sche landen in Beiroet geaccredi teerd, zijn dan ook eenstemmig in hun verwachting dat Egypte en Israël binnen twee of drie weken tot het tekenen van een vredes verdrag zullen komen, zonder dat er enige vooruitgang is geboekt ten aanzien van de westelijke Jordaanoever en Gaza. Kernpunten Met het tekenen van een vrede met Israël heeft Egypte, nog steeds volgens dezelfde diplomatieke bronnen, twee kernpunten van het Arabische politieke credo van de laatste 30 jaar verraden: Arabi sche solidariteit ten opzichte van Israël - zowel in oorlog als nu ook bij het bereiken van vrede met de joodse staat -, en ondersteuning van het Palestijnse recht op Pale stina of een deel daarvan. Israël behaalt een diplomatieke over winning, die honderd maal groter is dan welke gewonnen veldslag tegen de Arabieren dan ook: in ruil voor het opgeven van een twintigtal joodse vestigingen die so wie so illegaal zyn (dat vinden de Amerikanen zelf), ziet Israël haar oude wensdroom in vervul ling gaan: het definitief losweken van Egypte van de Arabische we reld, aldus Arabische diploma tieke kringen. Deze stand van zaken heeft natuur lijk grote diplomatieke activitei ten teweeggebracht in de Arabi sche hoofdstad. Het „Front van Standvastigheid", bestaande uit Syrië, de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO, Algerije. Libië en Zuid-Jemen kwam niet verder dan machteloze veroordelingen van Sadat en Camp David en smeekbeden aan de Sowjet-Unie om diplomatieke en militaire steun. Bijzonder belangwekkend is dat het in Midden-Oostenzaken zeer extreme Irak nu het initiatief heeft genomen tot een Arabische topconferentie om de Camp Da vid-formule en de dreigende Pax Americana in het Midden-Oosten te bespreken en te bestrijden. Niet minder dan 18 Arabische staatshoofden en regeringslei ders (van de 22 leden van de Ara bische Liga) hebben toegezegd op 1 november in Bagdad bijeen te zullen komen. Het Iraakse initiatief is daarom zo populair omdat het het zuiver Arabische karakter - dat wil zeg gen zonder invloed van de grootmachten, net name de Sowjet-Unie - van de topconfe rentie onderstreept. Ondanks het Russisch-Iraaksc vriendschaps verdrag van 1972 is de relatie tus sen Moskou en Bagdad het laat ste jaar duidelijk bekoeld, ten ge volge van executies van Iraakse communisten, de Koerdenkwes tie en de Russische politiek in de „Hoorn van Afrika" (waar Irak Somalië en de Eritreërs steunt tegen Ethiopië, de nieuwe bond genoot van Moskou). Het sterk op de Sowjet-Unie ge richte Front van Standvastigheid heeft intussen vruchteloze po gingen ondernomen om Irak in zijn gelederen op te nemen. Om dat Moskou, Syrië en de Palestij- nen niets anders in het vooruit zicht kan stellen dan wapens en de Russische Midden-Oosten- politiek met Jimmy Carters triomfantelijke Camp David- coup op het dieptepunt is aange komen, zit er voor Syrië en de PLO kennelijk niets anders op om op Iraks plannen in te gaan. Gezien de scherpe ideologische te genstellingen tussen Damascus en Bagdad - waar rivaliserende vleugels van de Baath-partij aan de macht zijn - leek een Iraaks- Syrische toenadering enkele we ken geleden nog onmogelijk. Maar de Irakezen hebben duide lijk water bij de wijn gedaan om de Syrische president Assad te lokken. Om te beginnen bood Bagdad aan om Iraakse troepen te stationeren aan het Israëlisch- Syrische Gplan-front. Nu is dit aanbod eerder gedaan en menig Syrische functionaris vreest dat Iraakse troepep in zo'n geval niet naar de Golan, maar naar de hoofdstad Damascus zouden oprukken om het regime van president Assad met geweld ten val te brengen. Ditmaal ech ter verbond de Iraakse president Al Baar geen politieke voorwaar den aan de militaire steun aan Sy rië. Tot nu toe eisten de Irakezen dat Syrië haar acceptatie van VN- resolutie 242 en 338, en daarmee een vreedzame oplossing van het conflict met Israël, zou intrek ken. Het feit dat Irak deze eis ditmaal niet heeft gesteld is van groot po litiek belang en moet als een ver zachting van de Iraakse Midden- Oostenpolitiek worden gezien. Volgens het Jordaanse dagblad Al Raj heeft Syrië het Iraakse troepenaanbod al geaccepteerd en zou de Syrische leider Assad op 1 november in Bagdad van de partij zijn. Iraakse troepen aan de Golan betekenen een aanmerke lijke versterking van de militaire geloofwaardigheid van het „Noordelijke Front" met Israël en algehele verbetering van de strategische positie van Syrië en Irak. De meer gematigde Arabische lan den, zoals Jordanië en Saoedi- Arabië, gevolgd door de kleine Golf-staten doen aan de geplande Bagdad-top mee uit solidariteits- overwegingen; het gaat niet om een bijeenkomst van een door Moskou gesponsord „front", maar om een Arabische confe rentie. Verwacht wordt dat met name Jordanië en Saoedi-Arabië een verzachtende invloed zullen uitoefenen. Niet uitspraken te gen Sadat kunnen de huidige stand van zaken in het Midden- Oosten veranderen: alleen een nieuwe constructieve gemeen schappelijke Arabische politiek - geformuleerd in Bagdad - zou het antwoord kunnen zijn op een di plomatieke en militair zeer ver zwakte Arabische wereld, na het „verraad" van Sadat. premier Begin van Israël. Na af loop bleek het eerste deel van Carters gok winst te hebben op geleverd. Het tweede deel, de onderhande lingen, begon vanmiddag. Ge mikt zal worden op een apart vredesverdrag tussen Egypte en Israël. Dit zal onder meer een tijdspanne bevatten waarbinnen de Israëlische troepen in de Si- naï-woestijn zich zullen terug trekken tot voor de grenzen van 1967. Ook zullen afspraken wor den gemaakt over bufferzones, die in de gaten moeten worden gehouden door troepen van de Verenigde Naties. Zowel van Eprptische als van Israëlische zijde is gezegd dat de onderhan delingen waarschijnlijk niet lan ger zullen duren dan drie weken, mede doordat de hoofdlijnen al in Camp David zijn vastgelegd. Het eindresultaat zal tenslotte in het bijzijn van Carter in Egypte wor den ondertekend. De onderhandelingen werden van daag formeel geopend door de Amerikaanse president tijdens een plechtigheid in het Witte Huis. Aan de besprekingen zal ook een Amerikaanse delegatie deelnemen. De eerste paar zittin gen zal deze vertegenwoordiging worden geleid door minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance Daarna nemen functionarissen van het ministerie de zaak over. Tijdens de besprekingen zal van het Blair House de blauw met witte vlag van de Verenigde Na ties wapperen. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat dit een „symbool is van de basis van de onderhandelingen en de bedoe lingen van alle partijen". MADRID (UPI) - Met de publi- katie ervan in de staatscou rant, is gisteren in Spanje een wet van kracht geworden die het pilgebruik en andere me thoden voor het voorkomen van zwangerschap legali seert. Tot dusver was het voorschrijven, verkopen of aanprijzen van dergelijke middelen verboden. Spanje heeft daarmee opnieuw een stukje van de Franco-er fenis opgeruimd. Behalve het gebruik van voorbehoeds middelen toestaan, bepaald de wet ook dat de overheid in stellingen moet oprichten waar men zich kan laten voorlichten over gezinsplan ningen dergelijke. De nieuwe maatregel is een van de vele die zijn voorgesteld om het Spaanse wetboek van straf recht meer in overeenstem ming te brengen met de hui dige maatstaven. Zo is al het plegen van overspel uit de criminele sfeer gehaald. Koning Chaled van Saoedi-Arabie, hart-operatie heeft ondergaan, kreeg tenlandse zaken op ziekenbezoek.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9