Conflict tussen regering en CDA- fractie Autogordel spaarde 1500 levens y Opsporingsonderzoek bij één instantie Aantjes wil pleidooi bij Carter tegen N-bom Van Agt vraagt extra tijd voor overleg Uit in de Randstad Jongelui opnieuw slaags DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - De regering moet de Amerikaanse president Carter nog eens duidelijk laten weten dat het Nederlandse par lement in meerderheid vindt dat de neutronenbom er niet mag komen. Bovendien dient zij daarbij uit te spreken het niet eens te zijn met de aandrang die van diverse kanten wordt uit geoefend om de neutronenbom toch maar ii Dat zei CD A-leider Aantjes gisteren in de Tweede Kamer tijdens de algemene beschouwingen. Hij doelde met die aandrang onder meer op NAVO-secretaris-gene- raal Luns, die president Carter onlangs tot spoed maande met het nemen van een beslissing, en op ex-AR-voorman Biesheuvel, die enkele weken geleden een pleidooi hield voor de neutro nenbom. Overigens liet de gisteren afwezige minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken in een schrif telijk antwoord op vragen van de PSP'er Van der Spek nog eens duidelijk weten dat er geen spra ke van is dat de Verenigde Staten de neutronenbom toch in pro- duktie genomen zouden hebben. Ook niet in de vorm van losse neutronenelementen, die later aan bestaande kernwapens toe gevoegd kunnen worden. Volgens Van der Klaauw hebben de VS hun NAVO-partners steeds uitvoerig van de ontwik kelingen rond dit wapen op de hoogte gehouden. Invoering zal alleen dan actueel worden als de Sowjet-Unie niet reageert op het verzoek van president Carter om toezeggingen te doen bij de ont wapeningsbesprekingen. Mocht zich in de toekomst een heel nieuwe situatie voordoen, dan zal de regering de Tweede Kamer daarover vooraf inlichten. Van der Klaauw zegt dat de Sowjet- Unie in de visie van Carter vooral terughoudendheid moet betrach ten bij haar conventionele en nucleaire wapenprogramma's. De Nederlandse regering staat, zo zegt hij, volledig achter dit standpunt. Nederland wil dat het vraagstuk van de neutronenbom wordt opgelost door het wapen in te brengen in. besprekingen over wapenbeheersing. Aantjes bleek in het debat niet te vreden gesteld met de reactie van premier Van Agt op zijn kritische opmerkingen over het kernwa- penbeleid van het kabinet. Van Agt had dinsdag wel gezegd de zorg van Aantjes te delen, maar volgens de CDA-fractieleider heeft hij daarvoor wel „uit mijn speech die elementen gehaald die kunnen worden aangevoerd voor het zich neerleggen bij een even tueel besluit tot verdere nucleari- sering, maar niet die welke daar over twijfel kunnen doen rij- Ook Pvd A-leider Den Uyl bleef kri tisch over het regeringsstand punt. dat volgens hem in genen dele leidt tot vermindering van de rol van de kernwapens. De gang van zaken rond de nucleari- sering van de Lance-raket - eer der dit jaar - is daarvan volgens Den Uyl een sprekend voor beeld. De Kamer ging overigens verder nauwelijks in op het kernwapen- beleid van het kabinet. Aan het begin van de vergadering werd afgesproken dat op 15 december een openbare commissieverga dering zal worden gehouden over de kernwapennota van minister Scholten van defensie. DEN HAAG (GPD) - Er dreigt een harde botsing tussen het CDA en het kabinet. Het CDA hield gisteren in de Tweede Kamer onverkort vast aan de wijzigingen, die het vorige week op de bezuinigingsoperatie Bestek '81 heeft voorgesteld. De CDA-woordvoerders Aantjes en Lubbers dienden moties in - vooral gericht tegen minis ter Andriessen van financiën - waarin voorrang wordt gegeven aan een verdergaande matiging van de hogere inkomens en het eigen risico in het ziekenfonds vierkant wordt afgewezen. CDA-woordvoerder Lubbers kwam daarnaast met het voorstel om de door de WD zo gewenste 100 procent inflatiecorrectie niet door te laten gaan en terug te brengen tot 80 procent. Volgens Lubbers zijn de onzekerheden rond de dekking van de uitgaven zo groot, dat extra maatregelen ter grootte van circa 300 miljoen noodzakelijk zijn. Lubbers noemde als voorbeeld het eigen risico van f 100,- in het zieken fonds, waar zowel CDA als PvdA tegen zijn, de onzekerheid over de ambtenarensalarissen en de voorgestelde korting van zes maal 0,5 procent op de sociale uitkeringen, die het CDA voor het grootste deel wil schrap pen. Premier Van Agt voorzag blijk baar een pittige discussie in het kabinet, want hij vroeg de Kamer extra tijd „vooroverleg binnen en buiten het kabinet". Het ant woord van de regering is nu van daag om 14 uur begonnen in plaats van 10.15 uur. Centraal in het conflict tussen CDA en kabi net staat de vraag of de regering bereid is zich meer te richten op een politiek van inkomensmati ging (motie-Aantjes) en ook de wil toont de CD A-alternatieven voor Bestek '81 serieus te over wegen. Lubbers liet het aan minister An driessen over om te beslissen waar de extra 300 miljoen dek king vandaan moet komen. Zelf had hij een voorkeur voor 80 pro cent inflatiecorrectie, maar een fikse verhoging van de alcoho laccijns of de overdrachtsbelas ting op onroerend goed achtte hij ook mogelijk. Andriessen had al aangekondigd dat hij bij tegen vallers in de loop van volgend jaar de zogenaamde „noodrem- procedure" in werking zal zetten om te voorkomen dat het finan cieringstekort stijgt boven de grens van 6 procent. Het CDA is echter bang dat Andriessen in dat geval grijpt naar een verdere be perking van de collectieve uitga ven, waartegen het CDA grote bezwaren heeft. Het CDA vindt de voorgestelde 10 miljard het wil liever belas- Druk overleg achter de regeringstafel tijdens de algemene beschouwingen .Op de voor grond v.l.n.r. Wiegel, Van Agt, Van Aardenne en Andriesseii .daarachter De Ruiter in gesprek met mevrouw Haars. Den Haag Koninklijke Schouwburg: 13, 14 en 19 okt., 20.15 uur, Haagse Co- medie met "Coriolanus" van Shakespeare; 15 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Parodie" van Tom Stoppard; 16 okt.. 20.15 uur, Stichting Eurythmie met een eurythmie uitvoering; 18 okt. 20.15 uur, R.O. Theater met "Het balcon van Genet" HOT-Theater: 13, 14 en 19 okt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Buffelkop": 15 okt., 14 uur, kindertheater Pssstt met "Het teken van Az"; 17 okt., 20.30 uur, Mickery: II Carozzone met "Studiper ambiente". Congresgebouw: 13 okt., 20.15 uur, Henk Elsink "Theater thuis" 14 okt., 20.30 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink, 15 okt., 20.15 uur, optreden van Gilbert Bécaud; 16 okt., 20.30 uur Ned. Kamerorkest o.l.v. Salvatore Accardq; 17. 18 en 18 okt., Ina van Faassenen Ton van Duinhoven in "Volgend jaar, zelfde tijd" Circustheater: 16 en 17 okt., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Rooie Sien"; 19 okt., 20 uur. Mannenkoor: Jubileumcon cert. Diligentia: 13 okt., 20.15 uur, Spaans gitaristenkwartet "Quartet Tarrago; 14 okt.. 20.15 uur. Seth Gaaikema; 15 okt.. 11.30 uur, Slagwerkgroep Den Haag; 15 okt., 14.30 uur, Heere-Jan Stegen- ga, cello en Rudolf Jansen, piano: 17 okt., 20.15 uur. Vvron Bellas, piano; 18 okt., 20 uur. Hofstad Koor; 19 okt., 20.15 uur, Melos Kwartet. Appeltheater: 13 en 14 okt., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "De tuin van het paradijs"; 18 en 19 okt., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "Abstruus". Theater in de Steeg: 13 en 14 okt.. 20.30 uur. Cabaret 220 Volt; 15 okt., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Spotje en de Plane- Theater Pepijn: 13 en 14 okt., 20.30 uur, het Van Santen Cabaret; 18 en 19 okt., 20.15 uur, Lezing Haags Cultureel Centrum. Leiden Leidse Schouwburg: 14 okt., 20.15 uur, "Wie slaapt waar?"; 16"okt.. 20.15 uur, Ballet Espagnol; 17 okt., 20.15 uur, Haagse Comedie- met "De voorpagina". LA K-Theater: 13 okt., 20.30 uur, premiere van de film "Het Rendez vous" van filmwerkgroep Epoc; 14 okt.. 20.30 uur. Katheater met "De ongelovige en droevige geschiedenis van de onschuldige Erendira en haar harteloze grootmoeder"; 15 okt., 15 uur, kinder theater. Kapelzaal K&O gebouw: 18 okt., 20.15 uur, Rijksdaalderconcert: Tibor Yusti von Arth, piano. tingverhoging dan meer bezuini gen. PvdA-fractieleider De Uyl sig naleerde opnieuw dat het kabinet een duidelijk ander beleid voert dan het vorige. Hij had waarde ring voor wat hij noemde de goed willende woorden van minister Albeda (sociale zaken) maar, al dus Den Uyl, wat zijn die waard? De verschillende ministers laten ieder een ander geluid horen, maar de uiteindelij ke koers deugt niet, zo meende hij. Een felle aan val deed Den Uyl op Van Agt, die volgens hem dinsdag drie uur lang heeft staan bewijzen dat hij niets begrijpt van de nieuwe „participatieve en gedemocrati seerde maatschappij, gebaseerd op selectieve groei en versobe ring. De sfeer van waaruit het CDA-program van prof. Goud zwaard is geschreven, is Van Agt vreemd, aldus Den Uyl, maar toch besloot de premier zijn speech van de titel van het CDA- program: „Niet bij brood alleen" „Je moet maar durven", zei Den Uyl. Ook hekelde Den Uyl dat Van Agt de oppositie het verwijt maakte dat zij de maatschappe lijke verhoudingen met haar kri tiek vergiftigt. Volgens Den Uyl dragen dergelijke beschuldigin gen niet bij tot de maatschappe lijke aanvaarding van de plannen van het kabinet. Het kabinet kan beter inspelen op de solidariteit die de laatste jaren is gegroeid tussen werkenden en niet-wer- kenden, zo meende hij. Mr. Aantjes toonde zich van zijn kant teleurgesteld over het vrijblijvende karakter van het kabinetsantwoord in eerste ter mijn. Hij constateerde dat de di verse ministers elk een ander geluid lieten horen, waardoor niet de indruk werd gewekt dat het „een welluidende symfonie was geworden". Aantjes zei tal rijke suggesties te hebben ge daan over een soberder levens stijl, selectieve groei en de be reidheid tot inkomensmatiging. De regering heeft volgens Aan tjes in haar antwoord zich de ruimte voorbehouden om de plannen eventueel terzijde te schuiven, reden waarom hij zijn uitvoerige motie over inko mensmatiging aan de Kamer voorlegde. Tegen minister Wiegel zei Aantjes dat deze zich vergiste als hij op onvoorwaardelijke steun van het CDA rekende bij het bezuinigen op de ambtena rensalarissen. „Ik heb alleen ge zegd dat als op de ambtenaren salarissen minder bezuinigd wordt, het zelfde moet gebeuren in de sociale sector", aldus Aan tjes. Het kabinet moet van een meer derheid van de Kamer (PvdA en CDA) deze week ook duidelijk heid verschaffen over de huur verhoging voor volgend jaar. Voor het komende loonovcrleg en de inflatiebestrijding is het van groot belang te weten waar we aan toe zijn, meenden beide partijen. De PvdA vond dat een huurverhoging met 5 procent het maxinum was, het CDA pleitte voor 6 procent. Zoals bekend wil het kabinet een verhoging van 7 procent. In de WD zijn stemmen opgegaan, onder meer van wo- ningbouwspecialist De Beer, om ook op 5 procent te gaan zitten gezien de ontwikkeling van de bouwkosten, maar definitief is dit standpunt van de VVD nog niet. Ziekenhuisbijdrage WD-fractieleider Rietkerk deed de suggestie om de bijdrage van 10 gulden per dag in de zieken huiskosten aan een maximaal aantal dagen te binden. Volgens de liberaal kan op deze manier voorkomen worden dat langdu rig zieken slachtoffer van deze regeling worden, die het kabinet wil invoeren als besparing op de kosten van de gezöndheids- zorg. Rietkerk bestreed de visie van Den Uyl dat dit kabinet een totaal ander inkomensbeleid voert dan vorige kabinetten. Uit het alter natieve bezuinigingsplan van de oppositieleider bleek dit volgens Rietkerk ook. Hij wees erop dat bij inkomens van ongeveer 120.000 gulden tussen Bestek '81 en het alternatief slechts een ver schil van een half procent zit. Bij interruptie legde Den Uyl uit dat naast inkomensmatiging, zijn plan nog voorzag in andere maat regelen. die tot effect zouden hebben dat de hoogste inkomens verder achteruit zouden gaan. DELFT (GPD) - Door de invoering van de verplichte bromfïetshelm werd in de jaren 1975 tot 1977 tus sen de 500 en 600 levens ge spaard, de invoering van de ver plichte autogordel tussen de 1200 en 1500 levens. Dat zijn enkele van de interessante gegevens die ir. E. Asmussen, directeur van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) gisteren bekendmaakte op de eerste dag van een twee daagse symposium in Delft over universitair onderwijs en onder zoek in veiligheid. Een andere bevinding van de SWOV-directeun „Het verkeer is verreweg de belangrijkste dood soorzaak voor jongeren van 15 tot 24 jaar. Veertig procent van alle sterfgevallen in die leeftijdsgroep is het gevolg van een verkeerson geluk, tegen 5 procent door een ongeluk in of bij huis en 2 procent door een ongeluk op het werk. In zijn inleiding zei prof. ir. J. L. de Kroes, voorzitter van de sympo siumvoorbereidingscommissie woensdag onder meen „Veilig heid houdt de mens van oudsher bezig. Oorspronkelijk tegen na tuurgeweld in de vorm van stor men, aardbevingen, bosbranden en wilde dieren en menselijk ge weld als oorlog, terreur en mis daad. Sinds de industriële revo lutie echter wordt het geweld van onze technische hulpmiddelen een gebied dat steeds meer aan dacht vraagt. Want het aantal slachtoffers van technisch ge weld begint dat van natuurge weld, oorlog, terreur en misdaad te benaderen of zelfs te overtref fen. Toch krijgen de domme ar beider, de onverantwoordelijke verkeersdeelnemer en de onhan dige consument als zondebok de schuld voor ongelukken in de schoenen geschoven in een ont wikkeling waar zij niet of nauwe lijks verantwoordelijk voor zijn" In de praktijk zal er dus een afwe ging noodzakelijk zijn tussen produktie-aspecten en (on-)vei- ligheid. De meest ideale maatre gelen zijn die welke winst in vei ligheid geven zonder de produk- tie aan te tasten. Op het symposium wordt (ook vandaag nog) gepraat over de veiligheid bij wonen, werken en verkeer. Niet alleen de effecten op korte termijn, zoals lichame lijke letsel, krijgen de aandacht, maar ook effecten op langere termijn, zoals ziekten en licha melijk afwijkingen die pas naja ren aan het licht komen, zoals doofheid door lawaai of kanker Zorgen over afkalving Vervroegd pensioen duinenrij Terlouw (D'66) kon wel instem men met het idee van de CDA'er Lubbers om 0,5 pet van de prijs compensatie van iedereen te ge bruiken voor vervroegde pensio nering, maar hij wil de aanwen ding van het voorgestelde fonds uitbreiden zodat ook andere vormen van arbeidsverdeling en educatief verlof uit deze pot gefi nancierd kunnen worden. Dat sluit volgens hem beter aan bij de „eerlijker verdeling van de ar beid" De financieel expert van D'66, Engwirda, drong bij de regering aan op maatregelen voor verbete ring van onze exportpositie. In een motie vraagt hij het kabinet een actief beleid te voeren op het gebied van industriële vernieu wing. Verder wil D'66 dat de re gering in een exportplan aangeeft op welke wijze het pakket ex portgoederen groter en beter kan worden. PPR-fractievoorzitter Ria Bec kers ging uitvoerig in op de be scherming van de burgers tegen het in computers opslaan van persoonsgegevens. In een motie vroeg zij om verplichting voor de instellingen die al deze gegevens registreren om degenen wier ge gevens zijn opgeslagen daarvan in kennis te stellen, verzoeken om vernietiging of verbetering van gegevens snel in te willigen en koppeling van registratiesys temen (waarbij ongewenste ver banden kunnen worden gelegd) te verbieden. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland is bezorgd over het afkalven van de duinen rij nabij Bloemendaal. Elk jaar vindt er in deze duinstrook afslag plaats en niemand weet hoe lang dat nog zal doorgaan. Volgens ir. Nienhuis van het hoogheem raadschap is de afslag een gevolg van de pier van IJmuiden. Daar door zijn in het kustgebied be paalde nieuwe stromingen ont staan die het afkalven van de duinen veroorzaken. Een me ning, die door Rijkswaterstaat niet volmondig wordt erkend. Van de afkalving is het bekende restaurant Parnassia het slacht offer geworden. Na de laatste stormen spoelde zoveel van de buitenste duinrand weg, dat het restaurant dreigde naar beneden te storten. Rijnland vond een dergelijk object in de zeereep niet langer verantwoord en eiste van de Stichting Het Nationale Park De Kennemerduinen, eigenares se van het restaurant, dat het bouwwerk zou worden gesloopt. Dat krijgt deze week zijn beslag. Inmiddels zijn er plannen om meer landinwaarts een nieuw restau rant te bouwen. door blootstelling aan straling. Door maatschappelijke behoef ten neemt de belangstelling in het onderwijs voor de veilig heidszorg toe. In landen als Bel gië, Engeland, Duitsland en Amerika bestaat al een universi taire studie tot veiligheidsdes kundige, maar in ons land niet. Minister van sociale zaken, Albeda, die het symposium gisteren opende, ging ook op de onder wijskantin: „Voor het onderwerp onderwijs en onderzoek in vei ligheid bestaat politiek de nodige belangstelling. Meer dan eens is door leden van de Tweede Kamer opgemerkt dat opleiding in vei ligheid bij het universitair en technisch onderwijs moet wor den bevorderd. Verwacht mag worden dat opleiding in veilig heidskunde en veiligheid in de toekomst geen vrijblijvende zaak meer zal zijn. Er wordt nagedacht over wettelijke verplichtingen. In directe zin is dat al terug te vin den in het ontwerp Arbeidsom standighedenwet" SCHIEDAM (GPD) - Een massale vechtpartij tussen jongeren uit het Vlaardingse Holy en de Schiedamse wijk Woudhoek, die dinsdag op de grens van beide steden plaatsvond, heeft gister avond een nadrukkelijk vervolg gehad. Wederom kwam het her haaldelijk tot een treffen tussen de groepen die varieerden van 125 tot 150 jongens en meisjes. Er werd op grote schaal vernielin gen aangericht aan huizen, auto's lantaarns en passerende auto bussen. De jongeren gingen elkaar keer op keer te lijf met messen fietsket- tingen, stokken, hamers en ande-, re slag- en steekwapens, om ver volgens voor korte tijd uiteenge dreven te worden door de zestig man gemeentepolitie uit de twee buurgemeenten, bijgestaan door ongeveer veertig man van de mo biele eenheid uit Rotterdam. De vechtpartijen verplaatsten zich regelmatig. Evenals dinsdag zijn er weer diver se lichtgewonden gevallen. Een 41-jarige kijklustige Rotter dammer moest in het Schiedam se Nolet-Ziekenhuis worden op genomen toen hij door een steen aan het hoofd werd gewond. De rellen trokken veel nieuwsgieri gen en op sensatie beluste men sen uit andere delen van Vlaar- dingen en Schiedam en omrin gende gemeenten. Rond het middernachtelijk uur wa ren de partijen nog steeds slaags, al verminderde het aantal deel nemers. Een plaatselijke buslijn werd vanaf zeven uur in de avond omgeleid. Diverse bewoners die weg waren geweest, durfden niet meer naar huis uit angst in het strijdgewoel terecht te komen. De politie was uit "tactische over wegingen" uiterst karig met het verstrekken van informatie. Me de hierdoor is het moeilijk een to taalbeeld van de ongeregeldhe den te krijgen. Volgens buurtbe woners zijn de rellen ontstaan als gevolg van een ruzie over een Schiedams meisje dat een pak slaag had gekregen van enkele Vlaardingers. De represailles over en weer bleven niet uit, waarbij steeds grotere groepen jongelui in de leeftijd van 13 tot 20 jaar elkaar bevochten. Volgens de bewoners escaleerde de strijd dinsdag nadat een 14-jarig meisje was vastgebonden en ver kracht. Omdat de politie verdere wraakacties onmogelijk maakte, togen de groepen dinsdagavond tegen elf uur huiswaarts, evenwel met de mededeling dat zij de vol gende dag terug zouden komen ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN DEN HAAG (GPD) - „De opsporing van ge signaleerde oorlogsmisdadigers is in ho ge mate een toevalstreffer. Gericht op sporingsonderzoek wordt eerst mogelijk wanneer er aanwijzingen of concrete tips zijn binnen gekomen". Dat zegt mi nister De Ruiter (justitie) in een nota aan de Tweede Kamer over de opsporing van nog voortvluchtige oorlogsmisdadi gers. Volgens de bewindsman staan er nu nog 355 namen genoteerd van oorlogsmisda digers in het opsporingsregister van jus titie. Dit register is vrij recent bijge werkt. Dat heeft acht nieuwe r geleverd van verdachten die nog niet in het register stonden. Volgens minister De Ruiter zal overigens slechts ten aan zien van een klein aantal van de nu nog gezochte oorlogsmisdadigers met enige kans op succes actie ondernomen kun nen worden in het buitenland. „De mees ten kunnen slechts worden aangehouden wanneer zij in Nederland worden aange troffen". Minister De Ruiter zegt de Tweede Kamer toe dat onderzocht zal worden of de be moeienis bij de opsporing van nog voortvluchtige delinquenten kan wor den geconcentreerd bij èèn instantie. „Dat zou het voordeel hebben dat daar specialistische kennis kan worden ver zameld. Ook kan het publiek dan met in formatie op een plaats terecht". De minister zei dat zal worden nagegaan in hoeverre de Westduitse regering in het bezit kan worden gebracht van de nodige gegevens over tot doodstraf of tot le venslang veroordeelden die zich in de Bondsrepubliek bevinden. „Daarbij zal gevraagd worden te bezien in hoeverre een Nederlands verzoek lot voorlopige aanhouding kan worden gehonoreerd", aldus dc bewindsman. Dat het erg moeilijk is oorlogsmisdadigers uitgeleverd te krijgen, is vrij onlangs nog gebleken toen de uitlevering van Siert B. en Jan Hajo K. niet doorging. Minister De Ruiter zegt in de nota de Ka mer ook nog toe dat gegevens van ver dachten die nog niet zijn veroordeeld maar vermoedelijk wel oorlogsmisdrij ven hebben begaan, langs diplomatieke weg aan een aantal omringende landen zullen worden doorgegeven. Verder is, in overeenstemming met de wens van de Kamer, een begin gemaakt met de voor bereiding van goedkeuring van het Eu ropese Verdrag tot opheffing van verja ringstermijnen van oorlogsmisdrij-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7