Langoor loopt hard, maar de hagel haalt hem in PUBLIEK Huiskopers verbolgen over doorspelen van namenlijsten Noordwij kerhoiit: "Heel normale zaak Wie kent de dode van kerst 1942? Maandag begint de jacht op hazen i *.V' rpfcl DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. De gemeente Noordwijkerhout heeft op aanvraag aan diver se commerciële instellingen, zoals banken en een verzeke ringsmaatschappij, lijsten verstrekt met de namen van alle aspirant-bewoners van het in aanbouw zijnde nieuwbouwwijk Zeeburg. Kan dat zo maar? Om de dooie dood niet, vinden Els de Crook en Joke Vogel, twee van de toekomstige bewoonsters van Zeeburg. "Service" Deze manier van "service verle nen" van de gemeente stond gisteravond mede ter discus sie tijdens de eerste officiële vergadering van de Vereni ging Kopersbelang Plan Zee burg, gehouden in het dien stencentrum Puijckendam. Joke en Els zijn de initiatief neemsters. Zij zijn voor zichzelf tot de conclusie gekomen dat tot nu toe de belangen van de be trokken kopers maar erg ma gertjes zijn behartigd. Met name vinden de twee dat de gemeente Noordwijkerhout in deze tekort is geschoten. Aan de voorlichting zou van alles hebben geschort, het bouwcon tract klopte op bepaalde pun ten niet, van de bouwtekenin gen deugde niet veel op sommige tekeningen was de badkamer breder dan de huiskamer") en zo zijn er nog meer ongenoegens. Als eenling sta je daar machte loos tegenover, is de redene ring, diLS maken we geza menlijk een vuist. Van de 130 gegadigden voor een woning in Zeeburg hébben er zich in middels tachtig bij de vereni ging aangesloten. De verstrekking door de ge meente van adressenlijsten aan plaatselijke commerciële instellingen heeft veel ge spreksstof doen opwaaien. Joke Vogel: "De dag dat ik schriftelijk bericht kreeg dat ik in aanmerking kwam voor een huis in wijk Zeeburg, stond er al iemand van de verzekeringsmaatschappij bij mij op de stoep. Een dag later werd ik bestookt met brieven van banken. Ik noem het ongehoord dat een ge meente gegevens doorspeelt zonder dat de betrokkenen daarin worden gehoord. Als burger heb je toch recht op privacy. Bovendien vind ik het tijdstip waarop die namenlijsten zijn verstrekt erg vreemd. Hef lijkt er op dat de banken en de ver zekeringsmaatschappij eer der op de hoogte waren wie voor een huis in Zeeburg in aanmerking kwam dan de kandidaat-koper zelf' "Belachelijk" Joke en Els zijn ook verbolgen over het feit dat zij zijn tegen gewerkt toen ze kortgeleden op de gemeente-secretarie een exemplaar vroegen van de bewuste namenlijst, die ze wilde gebruiken om toekom stige bewoners van Zeeburg op de hoogte te brengen van de oprichting van de kopersver eniging. "Na veel soebatten hebben we die adressen gekregen", zegt Joke Vogel, "maar eigenlijk, zo kregen we te horen, hadden ze ze ons niet mogen verstrek ken. Dus aan banken en ande re instellingen wel, maar aan de eigenlijke bewoners niet Dat is toch belachelijk". Volgens gemeente-secretaris Floor is het in Noordwijker hout een heel normale zaak dat commerciële instellingen de hand wordt gereikt zodra er, bijvoorbeeld bij de verwe zenlijking van nieuwe bouw plannen, een markt voor hen open komt te liggen. In het ge val van Zeeburg lag de inte resse van de banken bijvoor beeld op het vlak van de hypo theekverstrekking "B en W hebben destijds dat be sluit genomen" zegt de ge meentesecretaris, "men wil Toekomstige bewoners van de Noordwijkerhoutse nieuwbouwwijk Zeeburg bespreken de "inbreuk op hun privacy". Joke Vogel: "De dag dat ik bericht kreeg van een huis, stond er al iemand van de verzekering op de stoep...." Noordwijkerhoutse bedrijven bij de acquisitie behulpzaam zijn. Dat in het geval van Zee burg banken en verzeke ringsmaatschappijen nog eerder dan de aspirant-koper zelf wisten wie voor een wo ning in aanmerking kwam kan ik mij niet voorstellen. En zo dat wel het geval is geweest moet daar geloof ik niet te zwaar aan worden getild. Er kan hooguit een dag tussen hebben gezeten". Floor ibeerlegt de kritiek dat de gemeente het heeft laten afwe ten waar het ging om het op komen voor de belangen van de aspirant-kopers. "Als men ons niet laat weten op welk vlak er problemen zijn, kan ons moeilijk worden ver weten dat we er niet voldoen de aandacht aan hebben be steed. Voor zover ik het kan overzien heeft de gemeente alles in het werk gesteld om de toekomstige Zeeburg-bewo ners zoveel mogelijk van dienst te kunnen zijn. Dat men klaagt over te weinig voorlichting slaat ongetwij feld niet op ons. Het is aan de aannemer en de projectont wikkelaar om huizenkopers te informeren over opleverings data, bouwcontracten en wat dies meer zij". Deze plaquette hangt op het station in Woerden. Rangeerder Heyveld werd neergeschoten toen de trein naar Leiden daar stond op kerstavond 1942. De KRO wil het gebeurde gaan recon strueren. Wie kent de dode van kerstavond 1942? Een advertentie met die opvallende kop. begin deze week geplaatst in één van de lande lijke ochtendbladen, moet KRO radio-verslaggever Martin Theussen uit Gouda de nodige gegevens gaan opleveren voor een radio-programma dat hij op 31 oktober a.s. wil gaan uitzenden Die uitzending zal geheel zijn gewijd aan rangeerder Melis Hey veld, die in de kerstdagen van 1942 bij de beschieting uit de lucht van een trein nabij het station Woerden, zwaar werd gewond en op kerstavond overleed Dat Heyveld uit de vergetelheid wordt gehaald is louter toeval. Het oog van Martin Theussen viel kortgeleden op een onopvallend geplaatste plaquette toen hij in het wachtlokaal van het station Woerden schuilde voor de regen. De plaquette {"er hangt nu een grote peukenbak onder") herinnert aan wat in 1942 daar is-voor gevallen. In het wachtlokaal werd het idee geboren voor een reconstructie. Maar hoe kom je aan gegevens? Uit het archief van de NS is Theus sen al aan de weet gekomen dat rangeerder Heyveld op het punt stond een locomotief te manoeuvreren voor de trein naar Leiden. Maar zover kwam het niet. De loc werd door drie jagers bescho ten. De machinist overleed ter plaatse, de leerling-machinist raakte licht gewond en ook Heyveld mankeerde niet veel. Al thans, dat dacht men. Twee dagen later overleed hij. Via de advertentie hoopt de radio-verslaggever in contact té komen met getuigen. Nabestaanden van de overledene hebben hun me dewerking al toegezegd aan het programma. Theussen heeft al de nodige reacties gehad maar nog niet voldoende voor een volledi ge reconstructie. Omdat één en ander zich destijds afspeelde rond de trein Woerden- Leiden vermoedt Martin Theussen dat er ook reizigers uit Leiden 1 en omgeving zijn die zich het voorval kunnen herinneren. Van daar zijn oproep via deze rubriek: wie kent de dode van kerst avond 1942? Dat Els de Crook en Joke Vogel nogal wat problemen hebben ondervonden bij het verkrij gen van de namenlijst, vindt Floor eveneens begrijpelijk. "In het door B en W genomen besluit staat niet vermeld dat particulieren er ook in aan merking voor kunnen komen. Er werd, dus juist gehandeld toen de lijst werd geweigerd". Omliggende gemeenten nemen duidelijk een ander stand punt in waar het gaat om het aan bedrijven doorspelen van informatie over burgers. In Lisse bijvoorbeeld piekert men er niet over. Ambtenaar Troost van algeme ne zaken: "Als bedrijven er bij ons naar vragen krijgen ze direct nul op het rekest. Die informatie moeten ze maar bij de bouwer of projectont wikkelaar zien te verkrijgen. Wij staan op het standpunt dat het verstrekken van die gegevens aan derden een dui delijke inbreuk is op de priva cy." In Noordwijk denkt men er al net zo over. Ook daar vindt men het een aantasting van de privacy. De heer Bedijn: "Je moet er van uitgaan dat veel mensen het helemaal niet op prijs stéllen als ze lastig worden gevallen door banken en verzekeringsmaatschap pijen. Daar moet je als ge meentebestuur dus dan ook niet aan meewerken". ENSCHEDE - Vanaf maandag 16 oktober rennen de hazen weer voor hun leven. Dan knalt het in het veld en suist de hagel uit de dubbelloops langs hun lange oren. Voor de jager die hem tot en met oudejaarsdag achter de broek mag zitten, is langoor een van de meest begeerde wildsoorten. In vlakke land, iBkeidc- en akkerbouwgebieden, voelt de haas zich thuis. Daar speuren honden of drijvers hem op als hij in zijn leger, een ondiep kuiltje in het vrije veld of in een houtwal, ligt te slapen en brengen het wild voor de ge weren. Honden wijzen hun baas de weggedoken haas aan door doodstil, als verstard, voor het leger te blijven staan Drijvers verjagen langoor met hun stokken en hun brrrr- en brrrra-geroep uit de slaap plaats. Dan gaat het in volle vaart door het veld. Langoor kan 70 kilometer per uur ha- Stropers zijn ook verzot op ha- zenbout. Ze trekken 's nachts met de lichtbak het veld in. In de scherpe lichtbundel zijn de hazen een gemakkelijk doel voor buks of jachtgeweer. Ze werken ook met strikken. Die worden boven de hazenpaden gespannen. Paden die lan goor geregeld gebruikt als hij door de houtopstanden trekt. Stropers gebruiken ook wel lange honden. Hazewind honden die in snelheid lan goor evenaren, maar die een betere conditie, althans een beter uithoudingsvermogen hebben. Tot in de jaren '20 van deze eeuw was de zgn.' „lange jacht", waarbij dus haze windhonden werden ge bruikt, een wettelijk geregel de jachtmethode. Men kwam dan met maximaal drie hon den in het veld. Een daarvan was de schutter, die tot taak had de door de beide snellere honden gevangen haas te be schermen. Anders zou het wild worden verscheurd voor de baas ter plaatse was. Niet alleen de mens houdt van een hdzenboutje. Vos en bun zing, havik en verwilderde kat, weten ook menig haasje, jong of oud, te verschalken. Velen vallen als verkeers slachtoffer. Maaimachines die tijdens de ruwvoerwin- ning worden ingezet, brengen menig jong hazen- gezin om. En zo is het eigen lijk een wonder dat langoor nog in zo groten getale voor komt. Te meer nog, omdat jonge haasjes tot de meest weerloze schepseltjes van moeder natuur horen. Als moeders enige verdediging een snelle vlucht is, kan men van haar nauwelijks enig doortastend optreden ver wachten bij dreigend ge- De meeste hazen sterven al in het eerste levensjaar. Nog niet de helft van de pasgeboren haasjes haalt het einde van de zoogperiode, die ongeveer een maand duurt. Bij nat weer komen in akker bouwgebieden veel jonge haasjes om, omdat klonten klei aan hun pootjes blijven plakken. Ook sterven veel ha zen door maagwormen. Gelukkig maar dat hazen zo vruchtbaar zijn. Soms werpt het moerhaasje wel vijf keer per jaar. De eerste keer vaak al in februari. Gemiddeld brengt ze per jaar tien tot twaalf jongen ter wereld. Die kunnen meteen zien en heb ben ook vanaf de geboorte een warm jasje aan. Maar ze liggen gewoon in een ondiep kuiltje in het vrije veld. En ze zien hun moeder alleen als ze tegen de avond komt om hen hun buikje vol te laten drin ken. Onderzoek v-• -V v - KVi Een wonder dat langoor nog in zo groten getale voorkomt. De hond is een tiouwe medewerker van de op hazenbout verzotte jager. >rs. Sim Broekhuizen, als bio loog werkzaam bij het Rijks instituut voor Natuurbeheer te Arnhem, heeft zich in het leven van de langoor ver diept. Het haas (jagers spre ken van hét haas, niet-groen- rokken van de haas) heeft al een jaar of tien zijn speciale belangstelling. Hij rustte ha zen uit met zendertjes, zodat hun bewegingen konden worden nagegaan, voorzag jonge haasjes van lichtgeven de oormerkjes, zodat ze 's nachts in het licht van schijnwerpers waren te vol gen. Broekhuizen en zijn me dewerkers deden bij hun on derzoek merkwaardige ont dekkingen over onze snelste loper. De jongen die bij elkaar in èèn nest ter wereld komen, verla ten hun geboorteplaats al spoedig. Hoe, zo vroeg'men zich af, weet de moerhaas het kroost dan 's avonds te vin den als dat zijn dagelijkse portie melk moet hebben. Op de reuk leek onwaarschijn lijk. Dan immers zou de vos de kleinen ook getnakkelijk 1 kunnen vinden. De kans om dat eens uit te zoeken, deed zich voor toen een boer bij het maaien een nestjonge haasjes ontdekte, die net waren gebo ren. Onmiddellijk werd een caravan in de buurt geplaatst en ëen tv-camera bij het nest opgesteld. Op een beeld scherm in het mobiele onder komen konden de gedragin gen van de dieren zo worden gevolgd. Het bleek toen dat de overdag overal verspreid in de weide liggende haasjes precies drie kwartier na zons ondergang op de geboorte plaats verschenen. Een kwar tier later kwam de moerhaas daar ook aan. De kleinen be gonnen meteen te drin ken. Het zogen duurde drie tot vijf minuten. Sim Broekhuizen en de zijnen die het kroost een maandlang, gedurende de hele zoogperiode, gadesloe gen, zagen hoe de kleintjes met de voorpootjes tegen de buik van hun moeder trap pelden en telkens een andere tepel namen. Ze zogen hun buikjes kogelrond en gingen verzadigd op de rug liggen. De moerhaas likte dan de uri- r^e'op die door de druk van de volle buikjes vrij kwam. Zou ze dat niet doen, dan konden roofdieren later de plek waar het gezin iedere avond bij eenkwam, gemakkelijk vin den. Onmiddellijk na het zo gen - hazenmelk is erg vet en bevat veel eiwit - gingen de haasjes weer uit elkaar. 24 uur In de buurt van Brum men heeft men een moerhaas uitgerust met een zendertje. Zo was ze een heel etmaal te volgen. Sim Broekhuizen kon toen precies registreren hoe een langoor die 24 uur door brengt. Er werd daarvoor een dag eind juli uitgezocht. Het dier bleek een lange rustpe riode in acht te nemen. Van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds verbleef ze in haar leger, dichtbij een rijtje populieren. Van half zeven tot tien over half acht werd ze grazend aangetroffen. Ver volgens, tot negen uur, poet ste ze zich wat en rustte wat. Om kwart over negen liep ze wat rond met andere hazen en was er even trammelant'. Om half tien ging ze langzaam op weg naar de zoogplaats. Van negen voor tien tot vijf voor tien werden de jongen gevoed. Ze bleef daarna nog een hele tijd, tot tien voor half elf, in de buurt van het nest, waar ze wat graasde en zich poetste. Om half elf trok ze verder en herhaalde eerder genoemde handelingen tot twaalf uur, onderbroken, rond vijf over elf, door een korte achtervolging door een andere haas. Tussen kwart over twaalf en vijf over half vier rustte en graasdeze beur telings. Om tien over half vier stak ze een grote weg over en trok erg oplettend en waak zaam in de richting van een boerderij. Tussen vier uur en kwart over vijf liep ze voort durend achter de boerderij heen en weer en verkende kennelijk het terrein. Tussen kwart over vijf en half zeven trok de moerhaas langzaam, al grazend, in de richting van het leger. Tussen half zeven en acht uur werd ze rustend en poetsend in de buurt van de rustplaats aangetroffen.' £Om acht uur dook ze daarin

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4