Verkeerschaos in centrum nog groter FORD RIJNLAND De leek en dat ie het altijd doet! MOGELIJK AL SNEL ASFALT IN BREESTRAAT Maandag verdere afsluiting Marktenroute 't Camphuy Actief in vrije tijd Ford Rijnland occasions, de beste op een nieuwe naGegarandeerd Niet goed (na ANWB ^keuring) geld terug DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 LEIDEN - De verkeerscha os in de Leidse binnenstad neemt binnenkort nog toe. Komende maandag wordt het kruispunt Koorn- beurssteeg/Marktenroute in verband met het werk aan de walmuren en de riolering afgesloten voor het verkeer. Intussen is de Botermarkt door de zelfde werkzaamheden nog steeds onbereikbaar. Dit bete kent dat het verdere deel van de Marktenroute (vanaf het stadhuis tot het Kort Rapenburg) alleen van de kant van het Kort Rapen burg bereikbaar is. Deze situatie brengt met zich mee dat op dit deel van de Markten route tweerichtingsverkeer wordt ingesteld. Het autoverkeer kan de Marktenroute tot aan het stadhuis bereiken vanaf het Kort Rapenburg en moet er ook via het Kort Rapenburg weer uit. Om dit mogelijk te maken wordt het Stadhuisplein tijdelijk ingericht als 'rotonde' om de auto's të laten keren. Dit kwam gisteravond naar voren in de begeleidingscommissie openbare werken. Uit de bespre king bleek dat de problemen die het werk aan de Marktenroute geeft, groter zijn dan aanvanke lijk door de gemeente, politici en winkeliers werd verwacht. De verkeersafwikkeling en de be reikbaarheid van een aanzienlijk deel van het centrum wordt zeer sterk beperkt. Daarbij komen voortdurend onvoorziene problemen. Uiterste Van ambtelijke zijde werd bena drukt dat al het mogelijke wordt gedaan om de overlast te beper ken. Eerdere kritiek van winke lierszijde dat alles tegelijk ge beurt, werd als onredelijk van de hand gewezen: „We proberen er het uiterste uit te halen om de overlast zo klein mogelijk te hou den. Maar je kunt niet alles rege len", werd gezegd Overigens komt de gemeente met de nu gekozen aanpak voor de Marktenroute tegemoet aan de dringende wensen van de winke liers. Aanvankelijk zou het kruispunt Koornbeurssteeg - de ADVERTENTIE ZALENCENTRUM - OECSTGEEST ZALENVERHUUR STEAK-HOUSE BAR PARTY-SERVICE* EVENEMENTEN WAAR STAPPERS KOMEN UITBLAZEN EN (JITBLAZERS OP STAP GAANI Rhijngeesterstraatweg 43 - Ocgstgeest Tel. 071-154513-153191 achter R.K. Kerk Zo rustig als het op deze foto in de Breestraat enige open verbinding tussen Breestraat en Marktenroute - volgens eerdere beslissingen al zijn afgesloten. Door de onbe reikbaarheid van de Botermarkt voelden de winkeliers in deze omgeving zich achteraf teveel benadeeld. In overleg met de winkeliers heeft de gemeente het werk nu zo aan gepast dat de Botermarkt op 17 november klaar is. Dit betekent dat dit deel van het winkelcen trum met de de koopdrukte voor de decembermaand bereikbaar is voor het winkelend publiek en voorzien van de overeengeko men tijdelijke parkeerplaatsen. Als het weer voor dit werk meezit, is dan ook het kruispunt Koorn beurssteeg weer vrij. Op dit punt wordt in de komende weken de riolering vanfaf de Botermakt verder doorgetrokken. Vanwege de verlangde bereikbaarheid met de koopdrukte kan dit werk niet volledig afgemaakt worden. Deze werkwijze betekent echter wel dat dit kruispunt begin volgend jaar opnieuw opengebroken moet worden. Bij de bespreking in de commissie kwam nog naar voren dat burgemeester en wet houders opdracht hebben gege ven om de afgesloten Kippen- brug op korte termijn te herstel- "Kijk, dit is de plusstroom ,en dit de minstroomDeze draden gaan naar de verbruikers, en hier komt via het staal de retourstroom weer bij de accu terugDuidelijk?" "Ik stond zaterdag nog met een verzopen motor, net voor ik met de cursus Pech Onder weg zou beginnen. Toen heb ik de Wegenwacht maar ge beld". "Ik vind het al knap dat u wist dat het een verzopen motor was. Als ik zo hoor wat er al lemaal binnenin een auto zit dat kapot kan gaan, snap ik niet dat die van mij het altijd doet. Ik weet werkelijk al leen dat ik het contactsleu teltje moet omdraaien". Pauze-gesprek tijdens de eer ste les van de cursus Pech Onderweg van de ANWB. De cursus wordt gegeven in de technische school aan de Vijf Meilaan, en omvat vier les sen. Dinsdagavond, de eerste les. Twintig mannen en vrouwen, eerlijk verdeeld, zitten klaar met hun cursusboekjes. In een groot lokaal dat meer op een garage lijkt dan op een keurig schoollokaal. De stoe len staan in rijen opgesteld tegenover een schoolbord, waarop de motor van een au to vanuit verschillende ge zichtshoeken is afgebeeld. De instructeur, wegenwacht Den Hoed uit Alphen a. d. Rijn begint in zijn groene "boswachters"pak en met een aanwijsstok in de hand in razendsnel tempo de ver schillende onderdelen bij naam te noemen. Een vier- taktmotor met kleppen, de inlaatslag, de compressie- slag, de arbeidslag en de uit- laatslag. Vier bougies, dus vier arbeidslagen achter el kaar, in de volgorde 1, 3, 4, 2. Een lijnmotor. De zuiger, de krukas, de bobine. Is dat duidelijk? Een angstige stilte valt. "Is ook niks an hoor", zegt Den Hoed. Dan gaat hij door met de ac cu, legt uit dat er een plus- en een minstroom nodig is om iets te laten branden. De plusstroom gaat via een he leboel draadjes naar de ver bruikers, de lampen, de rui tenwisser, de radio, de ver warming, noem maar op. Maar er moet ook een retour stroom zijn die naar de accu teruggaat, het circuit moet gesloten zijn. Omdat die re tourstroom nul is, er staat geen spanning op, hoeft die niet door draadjes, maar gaat door het stalen carros serie van de auto. Iemand waagt het een vraag te stellen: "Ik ben maar een leek, dat zult u begrijpen...". "Dat zijn we allemaal", zegt Den Hoed snel en eindelijk kan iedereen opgelucht la chen. "Maar ik snap niet waarom die retourstroom nu juist naar de accu terug gaat, waarom niet naar het ach terspatbord ofzo. Zit er iets in die accu?". Als ook dat is uitgelegd, is er koffie. Pas dan raken de meesten een beetje vertrouwd met het idee. Den Hoed vertelt dat na de pauze nog de contactpun tjes aan de beurt gaan komen en informeert wie voor de volgende keer zijn auto be schikbaar wil stellen. "Dan gaan we er een storing in aanbrengen en dan moet u maar eens proberen die er weer uit te halen". Zo doe ik het altijd, wat de vorige les op papier behandeld is, ga ik de volgende les in de auto toepassen". Wonder boven wonder wordt het hele mechanisme van de auto langzaam maar zeker duidelijk. De vraag: hoe komt zo'n stuk blik ertoe zich in beweging te zetten, is niet langer een vraag zonder antwoord. i geloven zelf niet er komen dat ze na allerlei defecten zelf kunnen oplossen. We komen toch zeker aan zo'n twaalf storinkjes toe", zegt Den Hoed na afloop. "Kijk, ik zei net even voor de grap dat we ons hier als ANWB ons ei gen brood uit de mond sto ten, maar dat is onzin. Je maakt er geen doe-het-zel- vers van, zover kom je niet. Het is louter een service aan het publiek, een betaalde service weliswaar, maar we helpen ze voor een kleinig heidje een hoop ergernis te voorkomen. Want je weet het: kleinigheidjes kunnen grote gevolgen hebben. We komen zo ontzettend veel te gen langs de weg dat ieder een met een klein beetje handigheid zelf kan verhel pen". De cursussen van de ANWB draaien in de wintermaan den over het hele land. In Leiden en omgeving volgen er nog vijf dit jaar. Ze duren over het algemeen vier avonden, maar er zijn ook cursussen voor speciale groepen als slechthorenden of gastarbeiders, die zes avonden duren. De kosten zijn voor ANWB-leden 60 gulden, en voor niet-leden 77 gulden. len. Ajunct-directeur Baren- drecht van de dienst gemeente werken verwacht dit werk nog dit jaar uit te kunnen voeren. De brug zou dan voor een periode van tien tot vijftien jaar mee kun nen. Prinses Beatrix fonds De van 18 tot en met 23 septem ber gehouden jaarlijkse col lecte voor het Prinses Beatrix- fonds heeft binnen de gemeen te Leiden een bedrag van f 2455.36 opgebracht. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zondag 15 oktober een onge veer anderhalf uur durende natuurwandeling in de Leid se Hout. De wandeling, die onder leiding staat van erva ren natuur gidsen begint om twee uur aan de Houtlaan bij het hertenkamp. De deelne ming aan de wandeling is gratis. Verkoopmiddag De handwerkclub van de Vrou wenbond NVV houdt op za terdag 14 oktober een ver koopmiddag in het gebouw aan de Pieterskerkgracht 11 De verkoping duurt van 2 tot 5 uur 's middags en behalve de vele fraaie werkstukken zijn er ook nog verschillende at tracties. Gevonden voorwerpen In de maand september zijn de volgende voorwerpen bij het Leidse politiebureau aange meld: dekje kinderwagen, jas plastic tas met kledingda meshorloge, damesblouse, bril. diverse portemonnaies, zegelring, etui met pennen, gouden schakelarmband, wandelwagen, geldbedrag, trui, gouden ring, camera, re genjack, gouden hangertje, vulpotloodspijkerbroek, honkbal-attributen, halfedel steen, diplomatenkoffertje en een rekenmachine. Inlichtin gen over deze voorwerpen van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur aan de Zon neveldstraat 10 of telefonisch via nummer 071-149961 toe stel 112. De Burcht De Leidse muziekvereniging De Burcht heeft van de politie- sportvereniging in het Duitse Keulen een uitnodiging ge kregen om de grote nationale sportdag die op zaterdag 14 november wordt gehouden muzikaal op te luisteren. Ook voor het volgend jaar heeft "De Burcht" al een aantal buitenlandse uitnodigingen ontvangen. "Ziekenschool" Wethouder D. J. Tesselaar (on derwijs) zal op woensdag 25 oktober de officiële opening verrichten van de school voor zieke kinderen. Omdat de school geen vast gebouw heeft maar de zieken kinderen aan huis of in de ziekenhuizen be zoekt, wordt de bijeenkomst gehouden in de burgerzaal van het Leidse stadhuis. LEIDEN - De omstreden inrich ting van de Botermarkt in de Leidse binnenstad krijgt een po litiek geladen karakter. PPR- raadslid Beijen overweegt om de beslissing over de tijdelijke in richting van dit deel van de Mark tenroute via een interpellatie aan de orde te stellen in de gemeente raad. Beijen wil op deze manier bereiken dat de gemeenteraad zich uitspreekt over de situatie op de Botermarkt na de voltooiing van de werkzaamheden aan walmuren en riolering. De interpellatie van het PPR- raadslid vormt dan de zoveelste stap in de discussie over de in richting van de Botermarkt. In eerste instantie hebben burge meester en wethouders de beslis sing over de definitieve inrich ting - een keuze voor een prome nade met of zonder mogelijke ruimte voor autoverkeer - enige Beijen wil raadsdebat Botermarkt tijd voor zich uitgeschoven. Dit was mogelijk omdat de Boter markt vanwege technische om standigheden (inklinken weg dek) eerst nog een tijdelijke be strating krijgt. In de begeleidingscommissie openbare werken binnenstad kwam gisteravond naar voren dat burgemeester en wethouders hebben besloten dat gedurende deze tijdelijke inrichting nog geen bomen worden ingeplant en langs de waterkant van de Bo termarkt tijdelijke parkeerplaat sen worden gemaakt. Volgens raadslid Beijen is deze beslissing in strijd met eerdere afspraken in de begeleidingscommissie. Wethouder Waal (verkeer) gaf te kennen dat deze collegebeslis sing buiten zijn aanwezigheid genomen is. Hij zei begrepen te hebben dat het voorlopig afzien van het bomen planten te maken zou hebben met de verhuizing van gemeentepersoneel in deze omgeving. Eind dit jaar verhuist het perso neel bij de dienst gemeentewer kenen op de Botermarkt en een deel van het personeel in het stadhuis naar het stadsbouw- huisd. Vanwege deze verhuizing zou het college de Botermarkt in ruime bereikbaar willen houden voor autoverkeer. De gewijzigde parkeervoorziening bleek voort te komen uit misverstanden over de uitvoering in ambtelijke kring LEIDEN - De kans bestaat dat het wegdek van de Breestraat nog dit jaar van asfalt wordt voorzien. Bij de gemeente Leiden bekijkt men de komende weken of de aanleg van asfalt op deze korte termijn technisch en bestuurlijk haalbaar is. De beslissing om de Breestraat van asfalt te voorzien moet dan volgende maand worden geno men. Het werk zou dan snel daar na kunnen worden uitgevoerd. Op snelle asfaltering werd gisteren aangedrongen in de begelei dingscommissie openbare wer ken binnenstad. Vertegenwoor digers van de twee grootste par tijen in de raad, PvdA en CDA, bepleitten om met de asfaltering Magie Augustinus Op zaterdag 14 oktober is er in Augustinus aan het Rapen burg 24 een open avond met als motto "De tekenfilm als wapen tegen geweld". Er zul len vijf korte en een lange te kenfilm worden vertoond, die allemaal in het teken van ge weld, oorlog, bewapening en agressie staanNa deze teken films is er een disco-avond. De toegang is gratis en het begint om half negen Op woensdag 18 oktober zal in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor steeg 17 de tweede avond worden gehou den van de lezingencyclus De Magie der Getallen. Op deze avond zal de esoterische bete kenis worden behandeld van de cijfers 5 tot en met 9. De lezing wordt gegeven door Mia Leens van de esoterische gemeenschap Sives. Aanvang 8 uur en toegangsprijs drie gulden. Gastarbeiders De Vereniging Oud-Leiden houdt op dinsdag 17 oktober een bijeenkomst in het mu seum de Lakenhal aan de Ou de Singel 28-32. Die avond zal mej. G. F. van Asselt spreken over de gastarbeid in vroeger eeuwen onder het motto "De Hollandgangerei"De bijeen komst begint om kwart over acht. Bingoavond De wandelsportvereniging "Zuid Westhoudt op vrijdag 20 oktober een bingo-avond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De avond begint om acht uur en is voor iedereen toegankelijk. Op 28 en 29 ok tober organiseert de vereni ging een wandeltocht over de volgende afstanden: 5, 10, 15, 20 kilometer. Er wordt gestart tussen 9 uur en 14.30 uur bij 't Parlement. Het inschrijfgeld bedraagt f2.75 per persoon of f5.- per gezin. ADVERTENTIE Dat is zekerheid Ford Rijnland Vindt Uw occasion in de Groenoordhal op Donderdag 12 Vrijdag 13 en Zaterdag 14 oktober occasions Ford Riinland (geen familie van de bekende sport to Leiden Vijf Meilaan 7 - tel. 071 - 310031 Na 18.00 uur 071 - 891137 - donderdagavond koopavond - financiering mogelijk. niet langer te wachten. Zij waren mening dat nog langere ver keersoverlast vooral trillingen) voor de bewoners in de Bree straat onaanvaardbaar is. In de begeleidingscommissie was men vrij unaniem in de opvatting dat asfaltering van de Breestraat - met uitzondering van het gedeel te voor het stadhuis - noodzake lijk is. Enkele leden vroegen zich echter af of met dit werk niet tot volgend jaar kan worden ge wacht. Zij wilden de asfaltering dan vooraf laten gaan door de aanleg van nieuwe riolering. Volgens wethouder Waal (verkeer) duurt de aanleg van riolering in de Breestraat nog minstens twee jaar. Dit werk kan pas aangepakt worden als het karwei van de Marktenroute is afgewerkt. Ge lijktijdige aanpak is technisch (capaciteit gemeentelijk appa raat) en verkeerskundig (ontbre ken omleidingsroutes) onmoge lijk Bij de gemeente wordt nu bekeken of asfaltering van de Breestraat nog dit jaar mogelijk is. Als dit niet kan, verschuift het werk naar het voorjaar van 1979. Er komt overigens in ieder geval een tij delijke asfaltbedekking., De de finitieve wegbedekking - moge lijke ook asfalt van een meer in de binnenstad passende kleur - volgt pas over enkele jaren na de aanleg van riolering. Nieuwbouw Rijnland nog dit jaar klaar LEI DEN - Zoals het er nu uitziet zal het nieuwe gebouw van het hoogheemraadschap van Rijn land aan de Breestraat op 22 de cember door de bouwers worden opgeleverd. In de week tussen kerst en oud en nieuw zal het la boratoriumgedeelte van het wa terschap verhuizen naar het vbot edeelte De Dat is zekerheid Ford Rijnland I a: achting is dat het pand in janua- 1979 officieel in gebruik kan orden genomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3