Leiden presenteert in gaat weer open nota plannen voor 79 SïS 'SJOELKEIEN' NAAR LEIDEN "De oorlogsmisdaden mogen niet verjaren ROOK IN PLAATS VAN VOETBAL Veel aandacht voor nieuwbouw en renovatie Tcrt'n van de t -a Lanrentinskerk BRIEFKAARTEN-ACTIE VANUIT ALPHEN AAN ADRES DUITSE REGERING r>f> DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 31 J- RIJNSBURG - Zesdeklassers van Rijnsburgs lagere scholen die op het punt staan de school te verla- ten, kunnen, zoals de traditie de a I y laatste jaren wil, weer een bezoek hermetisch afgesloten. Het hout- werk was verrot en het beklim men ervan een levensgevaarlijke bezigheid. Daarom besUx)t de ge meente Rijnsburg de deur af te grendelen tot het moment dat de zaak weer was gerepareerd. Die werkzaamheden zijn deze week afgerond, de toren mag weer worden beklommen waardoor het dorp van "bovenaf' kan worden y~*,Uv. bewonderd. Oude Morsch) wordt binnenkort Niet alJeen de schoolkinderen moes- LEIDEN - Burgemeester en wethouders hebben in de eergisteren verschenen aanbiedingsnota bij de begroting voor 1979 in hoofdlijnen hun belangrijkste plannen voor het komende jaar aangegeven. De meest interessante plannen, die het college aankondigt, volgen hieronder. Op beheersgebied kondigen B en W voor volgend jaar voorstellen over de bouw van een nieuw poli tiebureau aan. De raad stelde dit jaar al geld beschikbaar om hier voor plannen voor te bereiden. De gemeente wil de brandweer zo snel mogelijk vestigen in een nieuw complex aan de Gooi meerlaan (Meren wijk). Zoals eerder gemeld kiest de gemeente voor deze vestiging boven het Laf-complex (Noord). Tegen de ze plannen waren by bewoners grote bezwaren gerezen. De nieuwe huisvesting voor de brandweer is ook bedoeld voor de regionale alarmcentra en de regionale brandweer. By de politie wil de gemeente het aantal wijkagenten uitbreiden. Volgens de aanbiedingsnota wordt gestreefd naar wijkbu reaus in de Kooi, Morskwartier en Zuid-West. In de sfeer van de economische aangelegenheden wil de gemeen- kwam naar buiten dat de helft van de woningen in de premie sfeer zou vallen. te de komende vier jaar ken aan het scheppen van 25.000 a 30.000 vierkante meter kantoor ruimte. Bij het gebruik van deze kantoorruimte zouden zo'n 1.000 arbeidsplaatsen ontstaan. De kantorenbouw wordt geconcen treerd op het Schuttersveld en de Plesmanlaan. Op woninggebied melden B en W dat nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van woningen voor de stichting "Nieuw Groenho ven" in het Herengracht/Zylsin- gelgebied. De bouwplannen voor dit onderdel tussen Zijlsingel en Oosterkerkstraat lopen al lange tijd. B en W kondigden verder aan dat de bouwplannen voor het gebied Langegracht/Pelikaanstraat vol gend jaar worden aangepakt. Op dit terrein, dat al lange tijd braak ligt, worden zo'n 60 woningen gebouwd. Volgens het college streeft men naar volledige bouw in de woningwetsfeer. Eerder Het drie eeuwen oude Schachtenhofje, waarvan de restauratie volgend jaar zal zijn afgelopen. Schuttersveld Het college hoopt binnenkort meer duidelijkheid te geven over de ontwikkelingen op het Schut tersveld. De raad wil dat hier zo wel woningen als bedrijven ko men. B en W verwachten nog dit jaar een voorstel over de eerste fase te kunnen doen. In de sfeer van de vervangende nieuwbouw melden B en W dat de plannen voor 40 woningen aan de Banka- en Bilitonstraat (de Kooi) onzeker zijn. Volgens het college is er een reële kans dat renovatie niet haalbaar is en ook hier gekozen moet worden voor nieuwbouw. Eenzelfde situatie doet zich voor rond 14 woningen aan het Ver vershof (Verversbuurt). B en W verwachten dat de helft van de woningen herbouwd zal moeten worden. In de particuliere sfeer signaleert het college een toename van de aanvragen voor verbeterings plannen. B en W verwachten dat het aantal aanvragen voor de ver betering van particuliere wonin gen volgend jaar bijna zal ver dubbelen tot een aantal van zo'n 450. Zelf wil de gemeente volgend jaar verbeteringsplannen maken voor de wijken Groenoord en Trans vaal. Deze plannen zijn nodig om deze wyken in aanmerking te la ten komen als stadsvernieu wingsgebied. B en W verwachten nog dit jaar een beslissing van de minister over de aanwijzing van Pancras-Oost, Havenwyk-Zuid (tussen Zijlsingel en Haven) en De Camp tot stadsvernieuwings gebied. Hofjes Op restauratiegebied verwachten B en W volgend jaar de voltooiing van het Schachtenhof, (Middel stegracht), Meermanshof (Oude Vest) en het Bethlehemshof (Le vendaal). Inmiddels is de verbe tering van het Jan Pesynshof (Kloksteeg) en het Salvatorhof (Steenstraat) begonnen. Het col lege verwacht binnenkort het be gin van het Tevelingshof (Vierde Binnenvestgracht) en daarna die van het Groot Sionshof (Sion- steeg). Het college meldt in de aanbie dingsnota dat de restauratie van de oostelijke vleugel van mu seum de Lakenhal binnenkort begint. De restauratie van de Hooglandse Kerk komt op korte termijn gereed en de bovenbouw van de Koornbeursbrug moet volgend jaar af zijn. De raad krijgt in de loop van vol gend jaar verder een voorstel om de Latijnse school te verkopen aan de stichting Diogenes. Deze particuliere stichting heeft bij monumentenzorg al een restau ratieplan ingediend. Diogenes komt binnenkort ook met een subsidieaanvraag voor deze res tauratie. Op het gebied van de openbare werken wordt de vernieuwing van de walmuren en riolering op de marktenroute binnenkort uit gebreid met de vernieuwing langs het Rapenburg (tussen Academiegebouw en Noordein de). Het werk langs de Oude Sin gel wordt nog dit jaar aanbesteed. Ook de vernieuwing van de wal- het Galgewater (zijde aangepakt. B en W kondigen de raad verder een meeijarenschema voor he.t on derhoud en de vernieuwing van bruggen aan. Het college zegt ho ge prioriteit te geven aan de leg van twee fiets- en voetgan gersbruggetjes naast de Valk brug met de inrichting van twee richtingsverkeer. Dit idee was eerder in de gemeenteraad nog zeer omstreden. Het college komt binnenkort ook met voorstellen voor de aanleg van een tunnel onder de Hoge Rijndijk bij de Leiderdorpse- brug. Hierop wordt door bewo ners al geruime tyd aangedron gen. Voorlopig wil de gemeente bij het kruispunt eerst nog stóp- lichten plaatsen. Onderwijs Op onderwijsgebied melden B en W de noodzaak om de Lucas van Leijdenschool (openbare lagere school) aan de Aalmarkt aan nieuwe ruimte te helpen. De school vervult een belangrijke functie in de binnenstad. Nieuw bouw aan de Aalmarkt is volgens het college door gebrek aan ruim te niet mogelijk. Het college meldt verder dat voor de vbo/lom-school plannen voor definitieve huisvesting worden gemaakt. De gemeente wil de school huisvesten in het school gebouw aan de Berlagestraat. Voorlopig is de school nog enkele jaren op het huidige onderkomen aan de Zuidsingel aangewezen. Het gebouw van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg is vol gens B en W aan uitbreiding toe. Deze uitbreiding is nodig voor de vestiging van de Jan Mulderkli niek op de plaats van de Annakli- niek en de vroegere Pamona-vel- den. ten hun uitstapjes i laatste week dat zij de lagere school bezochten. In de feestweek kreeg ook de trompetter geen toe gang tot de toren. Vlaggen op feestelijke dagen was er ook al niet bij. De gemeente Rijnsburg heeft geen haast gemaakt met het uitvoeren van de werkzaamheden aan de balustrade. "Omdat", vertelt se cretaris Broekhuizen, "het maar sporadisch voorkwam dat er ie mand naar boven ging. De leer lingen bijvoorbeeldkomen maar één keer per jaar. En alleen mo gen ze de toren niet op. Wél onder geleide. Daarom komt het hoofd van de betreffende school dan al tijd mee", aldus Broekhuizen. Er ging ook veel tijd heen met het namaken van de houten "krans" "Maar we hebben de timmerman niet tot haast gemaand", zegt ge meentesecretaris Broekhuizen. "Dat was ook nergens voor nodig. Als die toren nu voor allerlei acti viteiten zou worden gebruikt, was het een andere zaak geweest. Maar dat is niet het geval, dus kon die man rustig zijn gang gaan". Het is overigens nog niet zo heel erg lang geleden dat de "houten" omloop van de toren werd ver vangen. Weersinvloeden maak ten het noodzakelijk dat dit kar wei zo snel moest worden her haald. In de sfeer van het vormingswerk hebben B en W goede hoop dat het project "Ouders op herhaling" (bijscholing volwassenen) kan worden voortgezet. Het onderzoek naar dit project loopt eind dit jaar af. Het ministerie van onderwijs moet dan beslissen of men voort zetting mogelijk maakt. VOORHOUT - Géén Zwitser land - Nederland gisteravond voor een familie aan de Wil lem Botsstraat in Voorhout. De kleurentelevisie begaf het toen de eerste voetbalbeelden op het scherm verschenen. Het apparéat vertoonde "ku ren", reden voor het Voor- houtse gezin de knop maar voor enkele ogenblikken om te draaien. Toen men dacht dat de televisie voldoende was 'afgekoeld' schakelde men weer in. Op dat moment onstond er in de kamer een enorme rookontwikkeling. Politiemensen uit Noordwij- kerhout, die de dienst van de Voorhoutse collega's waar namen, spoedden zich samen met brandweerlieden naar de plek des onheils. Er viel ech ter niets te blussen. Een vluchtig onderzoek bracht aan het licht dat enkele on derdelen van het apparaat het hadden begeven. Het inter landvoetbal moest daarom worden afgeschreven. LEIDEN - Op zaterdag 21 oktober wordt in de sporthal "De Vliet- schans" aan de Apollolaan het open Nederlands jeugdkam pioenschap Sjoelen 1978 gehou den. De kampioenschappen worden georganiseert door de sjoelclub "Plan Noord" onder auspiciën van de Algemene Ne derlandse Sjoelbond. Voor de wedstrijden zullen jeugd spelers uit alle delen van het land naar Leiden komen. Als kans hebbers worden genoemd Harm Zoutman uit Groningen, Ellen Zuiderduin uit Lisse en Wazier Karamat uit Nijmegen. Van de Leidse vereniging "Plan Noord" zullen onder andere Johan Teske, Petra Schlagwein en Hans van As deelnemen. De sjoelers zullen voor de wedstrij den worden ingedeeld in vier klassen. In de hoogste klassen moeten de deelnemers gemid deld 123 punten of meer gooien, in de laagste klasse ligt de grens bij 102 punten. Na een selectie ronde, waarin de klasseindeling wordt bepaald is er een voorron de. In de finales komen per klasse maximaal twintig sjoelers uit. Voor de deelnemers in de leeftijds groep van 6 tot en met 11 jaar is er nog een speciale beker beschik baar. Voor de ouderen staan in "De Vlietschans" op die dag een aantal vrije bakken, waar ook om prijzen gespeeld kan worden. De deelneming staat open voor alle sjoelers van 6 tot en met 15 jaar. Men hoeft geen lid van een ver eniging te zijn. Deelnemerskaar ten zijn voor 2.50 onder andere verkrijgbaar by de sjoelclub "Plan Noord" aan de Van Hoo- gendorpstraat 36a en 54 en aan de Kennedylaan 5 in Leiden Zuid- West. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Er zijn duizenden oorlogsmis dadigers ondergedoken. Ik moet er niet aan denken, dat die na 31 december 1979 alle maal vrij zullen kunnen rondlopen in Duitsland. Dat veroorzaakt onnoemelijk veel leed, eerlijk, dat zal niet te overzien zijn. Die mensen die toen hebben gevochten tegen nazi's, geleden hebben in con centratiekampen, familiele den hebben verloren, zullen het ervaren als een persoon lijke nederlaag. Ze zullen het gevoel hebben dat ze dan de oorlog hebben verloren". Volkerenmoord Simon Speijer, secretaris van de Stichting Wiesenthal-Fonds, de stichting die in Nederland een briefkaartenactie heeft opgezet om Duitsland te be wegen de verjaring van oor logsmisdaden af te schaffen, is zeer beslist in zijn uitlatin gen. Voor hem geldt: "Een moord die dertig jaar geleden werd gepleegd, blijft een moord. Dat veegt de tijd niet uit. Bovendien is het niet zo maar moord, maar volke renmoord. Dat moet ook in de wet gescheiden zijn, dat moet in de straf tot uitdrukking komen, daar mag geen verja ring voor zijn". Terwijl we mét Simon Speijer zitten te praten in de werk kamer van zijn in Alphen ge vestigde import- en export bedrijf, rinkelt de telefoon Een organisatie van verzets strijders bestelt 10.000 kaar ten. Simon Speijer: "Het i stelbaar zoals de actie is aan geslagen, terwijl er nog maar nauwelijks publiciteit is ge weest. Alleen nog maar een Simon Speijer .moord blijft moord bericht in een radio-actuali teitenrubriek. Maar dat moet ook, want het is de bedoeling, dat de Duitse bondskanselier wordt overspoeld met brief kaarten. Deze actie moet luk ken". Gepakt Simon Speijer maakte in 1964 voor het eerst kennis met Si mon Wies enthal, de man die vanuit zijn kantoor in Wenen onafgebroken jacht maakt op ondergedoken oorlogsmisda digers. "Hij was in Amsterdam op een bijeenkomst ter gelegenheid van de herdenking van de op stand in het ghetto van War schau. Daar ben ik aan hem voorgesteld en daar liet hij mij een pasfoto zien van Franz Stangel, de comman dant van het concentratie kamp Treblinka. Hij zei, dat hij 15.000 gulden nodig had, dan zou hij die man te pakken kunnen krijgen. Ik heb toen in mijn eentje dat bedrag inge zameld en Stangel is inder daad gepakt en later in de ge vangenis overleden" De stichting Simon Wiesenthal- Fonds kwam in 1965 spon taan tot stand, toen, in het bij zijn van Wiesenthal, in Am sterdam de première was van de film ,J1et dagboek t ne Frank". Tijdens die i stelling riep Tom Rot, eet tAn verzetsstrijder op om een co mité op te richten. Dat comité kwam er, onder voorzitter schap van wijlen Henk van Randwijk, toen hoofdredac teur van het weekblad Vrij Nederland. Ook Simon Speij er sloot zich aan. In eerste in stantie ging het comité een ac tie voeren om te bewerk stelligen dat in Duitsland de oorlogsmisdaden niet zouden verjaren. Uitgesteld. Simon Speijer: "Die zouden na 1965 verjaard zijn, zo lag in Duitsland vast. Simon Wie senthal had geld nodig om daar strijd tegen te leveren en ondermeer via een radio-ac tie, die goed was voor drie ton, hebben wij daar voor ge zorgd. Wiesenthal kreeg voor elkaar dat de verjaring werd uitgesteld, doordat hij be roemdheden uit de hele wereld liet reageren op de naderende verjaring. Die reacties bun delde hij in boekvorm en dat boek ging naar de Duitse bondskanselier". Dankzij die actie kwam de stichting echt helemaal van de grond, Simon Speijer: "We zijn er trots op, dat we sinds dien elke maand een fors be drag, en daarbij gaat het om enkele duizenden guldens, hebben kunnen sturen naar Simon Wiesenthal. Zodat hij Dit is de schrijnende briefkaart die men naar de Duitse bondskanselier Schmidt kan sturen, in het kader van de actie om de verjaring van oorlogsmisdaden af te schaffen. Achterop de kaart staat: "Deze moordenaar is nog niet gevonden". zijn bureau kan blijven aan houden, zijn archief kan blij ven bijhouden, zijn activitei ten kan uitvoeren. Nu bij voorbeeld zitten we te wach ten totdat Franz Wagner naar Europa wordt overgebracht maakt Speijer daarmee zijn betrokkenheid bij het werk van Simon Wiesenthal duide lijk. Daarom hoopt Simon Speijer ook vurig dat de briefkaar tenactie succes zal hebbenZij die een kaart willen sturen kunnen terecht aan de Wil- helmitialaan 60 in Alphen aan den Rijn. Mensen die de stichting Simon Wiesenthal- Fonds willen steunen kunnen dat doen door geld over te maken op gironummer 3718717, ten name van het fonds, in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31