Eerste r.k. basisschool Voorschoten flexibel van opzet [Ue/cfee agenda "Na een lange weg nu uit noodsituatie" "In zo'n tochtig gebouw kan je niet werken Kostelijke start Kinderboekenweek VOORSCHOTEN - Met een forse ruk aan de schoolbel (afkomstig uit het vroegere Sancta Maria) opende burge meester Van der Haar gistermiddag de nieuwe Emmaus- school aan de Elstlaan. De eerste katholieke school voor basisonderwijs in Voorschoten. Architect Herpertz draagt namens het bouwteam de nieuw gebouwde Emmausschool over aan het schoolbe stuur. Voorzitter van dit bestuur Mouwen zit naast de palm links in de gemeenschapsruimte, met naast hem burgemeester Van der Haar. "Een gebouw dat model kan staan voor de ontwikkeling van kleu ter- en lagere school onderwijs naar basisonderwijs," aldus wet houder Marselis. "Een ontwik keling naar één school voor 4- tot 12-jarigen, die het kind in conti nuïteit, zonder plotselinge over gangen doorloopt. Het schoolty pe van straks, afgestemd op de schoolrijpheid van de leerling." Al het vorige jaar begon de Em mausschool op eigen initiatief met de integratie van het kleuter en lager onderwijs, die thans in de nieuwe school wordt voortge zet. "Een monument van niet doorgegane plannen," betitelde wethouder Marselis het gebouw, wat de voorzitter van het school bestuur, Mouwen, toelichtte "Vijftien jaar heeft het geduurd alvorens deze nieuwe huisves ting werd gerealiseerd. Vijftien jaar, waarin het schoolbestuur zijn stenen school weggaf voor een noodgebouw en een op drijf zand gebouwde toezegging voor huisvesting in Adegeest, waarin de Laurentius en Titus Brandsma kleuterschool met elkaar fuseer den. Op dat moment had wat ons betreft de eerste paal voor een nieuw schoolgebouw de grond in kunnen gaan, maar Voorschoten had toen geen geld. Vervolgens, omdat het teruglopende geboor tecijfer niet langer twee scholen in Adegeest en de Nassauwijk rechtvaardigde, de fusie tussen de Maria en de Jozefschool tot de Emmausschool. En tenslotte dan toch nog de nieuwbouw aan de Elstlaan, waarvoor de eerste paal (die in feite de laatste was) 19 de cember vorig jaar de grond ging." Flexibel Het nieuwe gebouw, ontworpen en neergezet door architectenbu reau Van Vliet en Herpert, inge nieursbureau Christiaanse en aannemingsmaatschappij Pana- gro, is flexibel van opzet. Een kleuterafdeling, onder- en bo venbouw (laagste en hoogste klassen) die naar de gangen (als werkruimte ingericht en ge bruikt) één geheel vormen. Door middel van schuifwanden kun nen de klassen groter en kleiner worden gemaakt. De warm aan geklede gemeenschapsruimte doet speels aan met zitkuil en po dium. Alles aan de buitenzijde voornamelijk uitgevoerd in de kleuren rood en oranje waardoor de school aan een grote paddes toel doet denken, met als tegen hanger vooral paarsblauw in de school. Vrolijke kleurencombi naties waarvoor de binnenhui- sarchitecte Henny Boesten ver antwoordelijk is. Alles om bij te dragen aan de integratie van kleuter en lager onderwijs. "Maar dat is niet het grootste probleem," vond inspecteur van het onderwijs Burger. Het groot ste struikelblok is de aansluiting van het lager onderwijs op het voortgezet onderwijs. Maar daar lopen we nog heel voorzichtig omheen." Staatssecretaris De Jong opent nieuwe Adelbertcollege OEGSTGEEST - Een prachtige manier om met de Kinderboe kenweek te beginnen, gistermid dag in Oegstgeest, waar de Am sterdamse theatergroep "Johan Hobo" door zang, dans en toneel spel zo'n honderd leerlingen van de lagere scholen anderhalf uur wist te boeien. De drie spelers, een actrice en twee acteurs slaag den er zelfs in de massale kinder schare die bijeengekomen was in de aula van het Rijnlands Ly ceum tijdens het optreden dood stil te houden en bij typische meezingers luidkeels te laten meezingen. Het jeugdige publiek leefde mee bij dit spel dat draaide om het samenstellen van een kinderkrant door Matje Komma en Willem en Piet Punt. Het clowneske element dat vaak nodig is om kinderen aan het la chen te maken, ontbrak vrijwel geheel, maar toch wisten de drie door humoristische opmerkin gen de kinderen op hun hand te krijgen. Zelfs vanuit de zaal kwamen in het begin opmerkin gen die de lachtspieren in bewe ging brachten en aantoonden dat er goed werd opgelet. Met een piano als typemachine wist het LEIDERDORP - De docenten van de Streèkmuziekschool Leider dorp zijn een handtekeningenac tie begonnen voor de nieuwe school. Ongeveer 450 ouders van muziekleerlingen hebben dezer dagen een formulier in de bus ge kregen waarop het doel van de actie wordt uiteengezet. "Ons probleem is dat wij moeten lesgeven in een aftands gebouw dat totaal ongeschikt is voor mu ziekonderwijs", verklaart me vrouw van de Louw-Ouendag, één van de docenten. "We zijn inmiddels al jarenlang met de gemeente bezig over een nieuwe muziekschool. De bouwtekenin gen zijn gemaakt, aan de Gallas laan is er al een stuk grond voor gereserveerd. Maar na de vakan tie bleek de oude school opeens te zijn geverfd. Wat moet je daar nu weer van denken? Moeten we soms nog eens vijf jaar aan de redactieteam na allerlei proble men toch nog een kinderkrant in mekaar te zetten. Een korte pan tomime, afgewisseld door aardig toneelspel en een liedje over her rie, een dergelijke verandering in acteren vereist toch een goede aanpassingsgave van de spelers, ook al wordt voor kinderen ge speeld en bemerkt dit publiek kleine misstapjes niet gauw. Maar hel is wel een erg moeilijk publiek, de lagere schooljeugd. Vandaar een compliment voor de drie die de zaal op een kostelijke manier bespeelden. "Ja wij wil len willen willen onze krant' schetterde het op eén bepaald ogenblik door de zaal en de hos sende en springende kinderen deden het Rijnlands even op haar grondvesten trillen. Even maar, want toen er weer verder ge speeld werd was het weer dood stil. De komende dagen tijdens de boekenweek zelf zal het er wat rustiger toegaan. De kinderen kunnen dan ook in Oegstgeest meedoen aan een landelijk pro ject Stad en Land en er is een ten toonstelling van jeugdliteratuur in de openbare bibliotheek. Punt, komma uit. CHARLES LENNARTZ Hoofdstraat blijven? We zijn die onzekerheid beu. Een nieuw raadhuis kan er blijkbaar best van af en als het moet ook nopg wel een nieuwe bibliotheek. Maar de beslissing over de bouw van een nieuwe streekmuzieksehool blijft achterwege omdat het geld ervoor bij de gemeente zou ont breken" Volgens de directeur van de streekmuzieksehool Vogels is de handtekeningenactie bedoeld om de ouders te mobiliseren. "In zo'n tochtig gebouw kan je toch niet werken. Er staat zelfs een piano van 5000 gulden krom te trekken zonder dat daar iets aan gedaan kan worden. We willen niet met sluiting dreigen. We willen blijven voldoen aan de vraag naar muziekonderwijs. Maar het is de vraag hoe lang we dat kunnen volhouden. De rijks bijdrage voor muziekonderwijs is Staatssecretaris De Jong bij zij toespraak in de aula van het nieu we Adelbertcollege WASSENAAR - "Het is een lange weg geweest voordat het Adel bertcollege uit de noodsituatie is gekomen. Het ideaal dat we ogen hadden is altijd geweest de hele school op één plaats te krijgen. Zover is het nog niét helemaal. Het is dichtbij maar nog niet vol tooid". Woorden uit de toespraak van de heer Jongma, voorzitter van het stichtingsbestuur van het St. Adelbertcollege in Wassenaar, dat gisteren officieel werd ge opend door staatssecretaris De Jong van het ministerie van on derwijs en wetenschappen. Voor een overvolle aula, in het spiksplinternieuwe gebouw aan de Deijlerweg, dat bij het begin van het nieuwe schooljaar door de leraren en leerlingen al in ge bruik werd genomen, dook Jongma nog eens in de turbulen te geschiedenis van deze bijzon dere school voor voortgezet on derwijs. Hij herinnerde aan de enthousiaste start in 1953, het onderkomen op de eerste verdie ping van de Karei Doorman- school, noodlokalen aan de Wiegmanweg en een fusie met de RK Mavo in de Van Heeckeren- straat, waar een dependance werd gevestigd. Volgens Jongma is nu pas de af ronding van die enthousiaste start in een modern gebouw ver wezenlijkt met meer dan 1100 leerlingen en 80 leerkrachten en bijna niets. Muziek is een achter gebleven gebied ten opzichte van andere zaken als bijvoorbeeld sport. Juist daarom zou de ge meente er zijn schouders onder moeten zetten. Misschien heeft zo'n handtekeningenactie een averechts effect. Maar wat moet je dan?" De docenten overwegen ook ande re acties. Bijvoorbeeld om met instrumenten gewapend naar een raadsvergadering te gaan. Maar dat hangt er ook van af hoe de gemeente nu gaat reageren. "De uitspraken die de nieuwe wet houder, Gehner, tot nu toe heeft gedaan vind ik erg positief ver telt Vogel, oinnenkort heeft het bestuur een oriënterend gesprek met haar. Hier gelukkig De wethouder is echter niet geluk kig met de handtekeningenactie. andere personeelsleden. Met de uitspraak dat het nog niet hele maal voltooid is, doelde hij op de noodlokalen die voorlopig nog het overtollig aantal leerlingen moeten opnëmen totdat er een landelijke daling doorzet. Er worden nu nog noodlokalen neergezet bij het nieuwe gebouw Jongma sprak verder nog over de specifieke "Adelbertgeest", een uniek leef- en leerklimaat dat ge heerst heeft, ondanks de proble men met de huisvesting. In de Karei Doormanschool met primi tieve oliekachels, aan de Wieg manweg twee terreinen geschei den door een drukke verkeers weg en een dependance op meer dan één kilometer afstand van de hoofdgebouwen" zo merkte Jongma op "Maar de palmboom groeit onder zijn last tegen de druk in" zo voegde hij eraan toe Rector Bocxe ging onder andere in op de indeling van het gebouw Hij noemde aula/hal het hart, het centrum van het nieuwe gebouw dat zo geconstrueerd is dat ieder een er doorheen moet om andere lokalen te bereiken. Met opzet, omdat deze constructie "dwingt tot ontmoeting en samenzijn" Drie sportzalen, centrale studie hallen, een bibliotheek, een vleu gel voor exacte en een andere vleugel voor expressieve vakken, een administratieve vleugel, sportvelden en een artistiek bui- Juist terwijl we met het nieuwe college bezig zijn de hele zaak nog eens op een rijtje te zetten, voor muziekschool én biblio theek. Wij willen onderzoeken of het mogelijk is deze twee onder één dak samen te brengen. Dat zou goedkoper zijn en boven dien kunnen dan ruimtes geza- melijk worden gebruikt. Over een paar weken weten we of deze ideeén haalbaar zijn." In elk geval is Gehner van mening dat er eerder een nieuwe muziek school moet komen dan oor spronkelijk van plan was. Een mening die zij deelt met haar fractiegenoten van de WD. "Maar het geld ervoor moeten we nog zien te krijgen. De meeste leerlingen komen nu eenmaal uit Leiderdorp. Dat betekent waar schijnlijk ook dat wij meer moe ten betalen dan de omliggende' gemeentes, waarvoor de streek muzieksehool ook is bedoeld" tengebeuren maken met een sfeer van "overal licht, kleur en warmte" het beeld compleet van een moderne school die architec tonisch prachtig is uitgevoerd en op een bepaalde eigen manier doet denken aan delen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Staatssecretaris De Jong was naast vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, de kerk en men sen uit onderwijskringen een van de genodigden, die de eer kreeg toebedeeld met het luiden van een bel een tableau omlaag te la ten komen met een tekening van een oud-leerling van de school, Pierre van Leeuwen, met een uit beelding van een heilige en daar naast de schildering van het nieuwe gebouw. De staatssecretaris ging in zijn rede nog in op de onderwijssituatie in het algemeen, belichtte daarbij de gevolgen van de Mammoetwet en het belang van de grootte van een schoolgebouw. Een al te gro te school, zoals die nog niet zo lang geleden erg in trek waren, blijkt in de praktijk de massaliteit sterk te verhogen en het ver schijnsel eenzaamheid en het ge volg. De staatssecretaris meende dat het St. Adelbertcollege zoals het er nu staat groot is maar wel dege lijk een leefbare school, door naast het leerproces studie, re creatie- en sportruimten te heb ben. Snel geld nodig Doeskwartier LEIDERDORP - Op voorstel van het commissielid Hewitt (PvdA), zal de Leiderdorpse adviescom missie voor onderwijs, cultuur en jeugdzaken het college verzoe ken op korte termijn een subsidie te verlenen van 5000 gulden aan de buurtvereniging "Doeskwar tier". Hewitt vindt dat er met deze kwestie haast is geboden en wil zelfs niet wachten tot andere commissies zoals financiën zich erover hebben gebogen, omdat de vereniging het geld op korte termijn nodig heeft. Doeskwar tier herdenkt namelijk op zeven tien november haar veertigjarig bestaan in Leiderdorp en wil in verband daarmee een uitgebreid feestprogramma organiseren, dat alleen met geldelijke steun van de gemeente kan doorgaan. Oegstgeest wil proefproject welzijnswerk OEGSTGEÈST - De gemeente Oegstgeest gaat zich misschien bij het rijk aanmelden als wel zij ns-proefproject. De regering wil namelijk tien Nederlandse gemeenten die hun welzijnswerk soorzichtiger willen maken en structureren een subsidie van- 50.000 gulden geven. De gemeen ten die als proefkonijn willen dienen moeten zich vóór 1 no vember hiervoor opgeven. De raadscommissie voor onderwijs en maatschappelijke aangele genheden sprak zich gisteravond voor een dergelijk proefproject uit. Nu moet de gemeenteraad er nog mee akkoord gaan. Warmond schrikt van belasting WARMOND - "Iedereen is zich rot geschrokken van de hoge onroe rend goed belasting. Terwijl het juist de bedoeling was dat de Warmonders gemiddeld geno men niet meer belasting zouden gaan betalen, blijken de bedra gen nu tegen te vallen." Dat be toogde de heer Vreeken gister avond in de vergadering van de commissie financiën. Vreeken ging voor zijn betoog uit van in drukken die hij her en der in het dorp had opgedaan. Wethouder Van Schagen stelde daartegen over dat het gemeentebestuur juist de indruk heeft dat de bur ger in het algemeen niet meer hoeft te betalen. Het bleef dus bij veronderstellingen en het gevolg was een langdurige touwtrekke rij. Daarbij wees wethouder Van Schagen op de mogelijkheid om bezwaar te maken tegen de hoog te van de belastingaanslag. Voorhof school opgeleverd LEIDERDORP - De oplevering van de openbare Voorhofschool had vanmiddag om drie uur plaats. Wethouder Verdier deelde dinsdagavond mee dat het er aanvankelijk naar uit zag dat de oplevering vertraagd zou wor den, omdat er ih de nieuwe school al twee maal was ingebro ken, waarbij veel schade was aangericht. Men heeft de schade echter tijdig kunnen herstellen, zodat de geplande termijn kon worden gehaald. In de komende dagen wordt het nieuwe gebouw ingericht en di- rekt na de herfstvakantie wordt het voor het eerst in gebruik ge nomen. De openbare lagere school de Vogel wild en de protes tants christelijke lagere school de Regenboog gaan gezamelijk ge bruik maken van de nieuwe school, elk met drie lagere klas sen en twee kleuterklassen. ZOETERWOUDE - Soos 'De Ruï ne' organiseert vanavond een flipper-, disco-, film (Santana) avond in 't Spinneweb aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwou- de. De avond begint om 19.30 uur DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 20-21 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, speek- uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglangse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies centrum, vr. van 14-16 uur i tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- 1 café; fotografie; saxofoon; Leidse Go- club, 20 uur. LAK-Theater, II Carrozzonè met "Sutdi per ambiente", 20.30 uur. Stadhuis cie, maatschappelijke aange legenheden en volksgezondheid, 20 uur. Groenoordhallen, BOVAG-occassion show, 19-22 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, Cie. openbare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 okt., door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, teL 071-121313; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd - Kruis vereniging, Gezondheidscentrum, Ber kenkade, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. A. Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en J wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur j Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag'en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Docenten streekmuzieksehool houden handtekeningenactie voor nieuw gebouw •k Het oude gebouw chief foto) ■ekmuziekschuol aan de Hoofdstraat LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 i Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien i gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij v« uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten. Het redactieteam van de Kinderkrant in actie: Piet en Willem Punt e Matje Komma

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2