Amerikaanse invloed in Iran is groot Blik in de weekbladen "Uitgaan van wat het kind boeit" HP deTijd Veertigduizend adviseurs Geen vertrouwen in premier Emami Langedijk, hoofd van experimentele basisschool: Lvn ELSEVIERS TEHERAN - In Iran is een stry d aan de gang tussen de Sjah die zijn land wil moderniseren, en de conservatieve mo hammedaanse sectie van de Sjiiten, geleid door hun geestelijkheid. Dat is het beeld dat de buitenwereld de laatste tijd in het algemeen heeft gekregen van de onlus ten in dit land. In dat beeld past het dat de nieuwe premier Sjarif Emami casino's heeft gesloten en het ministerie voor vrouwenemancipatie heeft opgeheven. Daarmee heeft hij de enige vrouw uit het kabinet verwyderd. Want de Moellahs, de Sjiitische priesters, zijn immers tegen gokken en tegen gelijkstelling van de vrouw. Zoals ze ook tegen moderne westerse films in de bioscopen zijn, waar van ze zeggen dat die pornografie brengen, al is het niet meer dan wat wy in de westerse wereld milde erotiek zouden noemen. Maar het aldus geschapen beeld is volkomen vals. Het is waar dat de geestelijkheid een centrale rol speelt in het verzet tegen het dic tatoriale regime van de Sjah. Maar niet omdat ze tegen* moder nisering is, maar omdat, bij ge brek aan politieke partijen, de moskee de enige plaats is waar nog vrijelijk kritiek op de rege ring kon worden geuit. De uitbarstingen van september en van eerder dit jaar hebben oorza ken die teruggaan tot ver in het verleden. Een van de lijnen waarlangs de onrust zich heeft ontwikkeld begint bij de „Witte revolutie" uit 1963 van de Sjah zelf. In dat jaar besloot Mohammed Re- za Sjah Pahlevi tot grootscheepse landhervorming. Alle groot grondbezitters moesten hun land afstaan aan de staat, op een dorp na. Als vergoeding kregen ze een bedrag gelijk aan tienmaal het bedrag aan inkomsten dat ze voor de belasting hadden opgegeven - wat voor de meesten geen al te gunstige schikking was. Die compensatie stelde ze echter toch in staat een fors aandeel te ver werven in de industriële ontwik keling van het land, die uiteinde lijk meer ging opleveren dan de landbouw ooit had gedaan. Een beroep op de rechterlijke macht wegens concrete schendingen van de mensenrechten is volgens de Iraanse grondwet wel maar in de praktijk niet mogelijk. De voorzitter van de vereniging voor de verdediging van de rechten van de mens in Iran, Bazargon, heeft na de uitroeping van de noodstand 18 dagen in de gevangenis gezeten, bestuurslid Moghado zit daar nu nog. Andere bestuursleden zijn dagenlang ondergedoken ge weest. Is hij dan niet bang om openlijk informatie te geven aan een buitenlandse journalist? Hij glimlacht vermoeid: „Dat stadium zijn we voorbij". De klachten van zijn vereniging richten zich tegen arrestaties zonder op gaaf van redenen, tegen martelingen, tegen executies op straat, zoge naamd bij het verrichten van sabotagedaden, tegen de ojivrijheid van de pers, tegen het feit dat gevangenen geen bezoek mogen ontvangen en geen advocaat kunnen aanstellen. Hij schat dat er meer dan 10.000 politieke gevangenen zijn en schat het aantal doden op „zwarte vrijdag" 8 september, de dag waarop een beto gende menigte die niet wist dat die ochtend de noodtoestand was inge gaan, op het Jalehplein genadeloos door militairen werd neergemaaid, op hetzelfde aantal alleen in Teheran. Ise Hoewel de nieuwe premier allerlei concessies doet heeft de vereniging geen vertrouwen in de maatregelen van de premier, die zijn bedoeld om de ontevredenheid te verminderen. Dat geldt ook voor andere Perzen die het regime niet aanhangen. Vijftien jaar lang is de huidige premier directeur geweest van de Pahlavi-stichting, het keizerlijk instituut, op gericht ten faveure van de keizerlijke familie en haar onmiddellijke omgeving. Bovendien is hy voorzitter geweest van de Senaat, een or gaan dat voor de helft bestaat uit door de sjah gekozen leden en voor de andere helft uit leden van de Eenheidspartij. Hij heeft, als premier, een gedragscode uitgevaardigd voor de leden van het keizerlijk hof, waardoor zij zich niet langer aan allerlei economische transacties kunnen verrijken. De leiders van de gehate gildekamers, die tot taak hadden het hele economische leven onder hun controle te bren gen, maar zich in plaats daarvan enorm verrijkten, zijn gearresteerd. Dat lot ondergingen ook corrupte zakenlui, terwijl generaal Nermatollah Nassiri, hoofd van de geheime politie Savak, is vervangen. Er zijn ontwerpen ingediend voor een nieuwe wet op vrijheid van vergade ring en voor vrijheid van de pers. En de premier zelf heeft onlangs verklaard dat hij de controle op het gedrag van journalisten in handen wil leggen van de journalisten-organisatie zelf. De invoermonopolies, waardoor een kleine groep zich enorm heeft kunnen verrijken, worden opgeheven. En de salariseisen van stakende ambtenaren zijn vorige week ingèwilligd. Desondanks heeft de meerderheid van de Iranezen in deze premier, die zo nauw aan het hof is verbonden, geen enkel vertrouwen. „Als de Sjah maar tijd krijgt", denkt men in diplomatieke kring. Maar de tegenstan ders zeggen: „Hij komt met dit alles tien jaar te laat" Door Max L. Snijders De boeren konden het land kopen over een periode van vijftien jaar. Drie miljoen gezinnen zouden van deze grootscheepse maatre gel kunnen profiteren als ze het geld hadden gehad om de afbeta ling te voldoen. Maar ze hadden dat niet en moesten geld lenen, zelfs voor hun zaaigoed. En over dat geleende geld betaalden ze een rente van zo'n 10 procent. Gevolg: de boerenfamilies waren niet meer in staat arbeiders te be talen en zelfs niet hun jonge zoons te onderhouden - die trok ken naar de stad, waar meer te verdienen leek. Maar in de stad is het voor een on geschoolde werker niet gemak kelijk om aan de slag te komen. De huren bedragen voor een ge wone arbeider al vaak de helft van zijn maandloon. Dus vestig den de nieuwkomers zich aanNde rand van de stad in zelfgemaakte lemen en van golfplaten gemaak te hutten. Totdat er in 1976 voor dat gebied een uitbreidingsplan werd ontworpen waardoor*de grond opeens honderd maal zo duur werd. De „bidonvilles" moesten weg en toen de bewoners niet vrijwillig gingen, werden, vorig jaar, hun woningen op gfote schaal met bulldozers omver gereden. Daar zijn de eerste onlusten begon nen. De mensen die de sloppen moesten verlaten, zijn onderge bracht bij familie in de stad. En zij waren het die voorop liepen bij de demonstraties die sindsdien zijn gehouden, al van januari van dit jaar af. Er is een relatie tussen die ontheemde boeren en de kleine middenstand, die zich treert in Teherans zaar, een warwinkel van overdek te straatjes waar de gewone huis vrouw haar inkopen doet. De Bazaari's, individualisten als ze zijn, hebben een hechte infor mele organisatie, die hen bij voorbeeld in staat stelde allemaal hun zaken te sluiten uit protest tegen het huisarrest dat de autori teiten in Irak hadden opgelegd aan de in ballingschap levende geestelijke leider Chomeini. Chomeini heeft het land al verlaten in 1963, het jaar van de „Witte Re volutie". Hij was niet de enige die de catastrofale gevolgen van de landbouwhervormingen voor zag. In datzelfde jaar vonden de eerste opstanden tegen de „Witte Revolutie" al plaats. Hoe de contacten precies lopen we ten alleen de ingewijden. Zeker is dat sinds de onderdrukking van de politieke partijen de mos keeën en hun geestelijken cen trum zijn geworden van de on vrede. Dat kan des te gemakke lijker omdat de Moellahs niet van bovenaf worden benoemd, zoals in de katholieke kerk, maar wor den gekozen door de gelovigen. Zo werd de Sjiitische geloofsge meenschap de enige democrati sche instelling van het land. Ook de bisschoppen, de Ayatollah's, worden gekozen door het volk. Is daaruit te verklaren waarom de regering het ministerie van vrouwenemancipatie ophief? Allerminst. Bij de demonstraties I tegen het bewind, doen de vrou wen in grote aantallen mee. De Sjiitische geestelijkheid is in het algemeen helemaal niet tegen Mohammed Reza Sjah Pahlevi - zijn tegenstanders zeggen: „hij komt met zijn hervormingsplann jaar te laat" - Veertig dagen na een sterfgeval verzamelen vrienden en familie leden zich om een dode te betreu ren. Bij de massale slachtingen van de laatste tijd betekent dit dat steeds veertig dagen later grote groepen mensen opnieuw wor den geconfronteerd met hun woede over de gewelddadige on derdrukking van hun protesten. Op 18 oktober zal het veertig da gen geleden zijn dat de duizen den doden vielen op het Djaleh- plein. Nieuwe hoop op een opleving van de intellectuele vrijheid is er ge weest in de eerste veertien dagen van het bewind van Sjarif Ema mi. Maar hij en zijn meester zijn in die periode zo geschrokken van de massale demonstraties te gen de Sjah en vóór de in het bui tenland verblijvende geestelijke leider Chomeini, dat zij op de ochtend van de 8e september voor een aantal steden en gebie den de noodtoestand lieten in gaan, op een moment dat al dui zenden demonstranten naar het Djalehplein waren ge stroomd. Wie eens de vrijheid heeft geproefd, kan de smaak ervan nooit meer vergeten. Daarom vormen de in tellectuelen nu één front met de ontheemde boeren en de kleine middenstanders: dit regime moet weg. Alle in de laatste 25 jaar opgekropte irritaties en gevoelens van on vrede komen nu boven: de erger nis over de enorme wapenaanko pen door de Sjah, de afkeer van de grote invloed van Amerikaan se firma's op het economische le ven - er zijn in dit land 40.000 Amerikaanse adviseurs -, de woede over de manier waarop „de honderd families" zich con stant verrijken zonder dat de rijkdommen van het land in ver gelijkbare mate door anderen worden gedeeld, de afschuwelij ke corruptie tot in de laagste re gionen van de samenleving, de geweldplegingen door de gehei me politie Savak, met martelin gen en geheime executies, on dervragingen en het hinderlijk controleren van allerlei mensen. „De menselijke persoonlijkheid" zegt één van de.intellectuelen, „is te zeer vernederd om nog aan vaardbaar te maken dat dit regi me verandering brengen zal" Het ministerie 1 cipatie was een vah de stenen des aanstoots, omdat de minister er van tegelijkertijd directrice was van de landelijke vrouwenorga nisaties die worden geleid door prins Ashraf, de zuster van de Sjah. En juist tegen de invloed van die organisatie richten zich de bezwaren, niet tegen de eman cipatie als zodanig. Er is een tweede lijn waarlangs de onrust zich heeft ontwikkeld, en daarin speelt Amerika's presi dent Jimmy Carter een niet on belangrijke rol. Half november vorig jaar is de Sjah bij h^rn op bezoek geweest, oindat hij weer wapens wilde kopen en hij onge rust was over Carters verkie zingsbelofte dat voortaan alleen wapens zouden worden geleverd aan landen die de rechten van de mens eërbièdigden. Iran besteedt aan wapenaankopen een derde van de gigantische inkomsten uit de oliebronnen. Voorafgaand aan dat bezoek was er daarom een periode van liberali satie, die onder- meer gebruikt werd door de universiteit om le zingen te houden met discussies na afloop. Zo trok het Goethe-in- stituutin tien dagen tijds tiendui zend bezoekers, die aan het eind de vrijheid opeisten voor „de pen, de inkt en het woord" Eenmaal in Washington werd de Sjah wel tot tranen toe geroerd door het traangas dat de Ameri kaanse politie gebruikte voor het verjagen van Perzische studen ten die tegen hem demonstreer den, maar hij kreeg ook te horen dat het met Carters aandringen op de mensenrechten niet zo'n vaart zou lopen en dat hij de ge vraagde wapens in ieder geval kreeg. Dat werd nog eens beves tigd toen Carter op Nieuwjaars dag een bliksembezoek aan Te heran brachten verklaarde dat de Sjah en hij over de mensenrech ten hetzelfde dachten. De teleurstelling daarover ontlaad de zich in de eerste golf van de monstraties in de serie die'heeft geleid tot de toestand van dit moment. En onlusten die zo bloedig worden onderdrukt, hebben in Iran de eigenschap dat ze zichzelf golfsgewijs voortzet ten. DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 VRU NEDERLAND De vertrouwensartsen van de RAF- gevangenen Wackernagel, Schneider en Folkerts doen een boekje open over de omstandig heden in de Huizen van Bewaring in Scheveningen en Maastricht. Zij noemen de dententie-situatie van de RAF-ers inhumaan en van een levensgevaarlijk karakter. Familiebezoek is zeer schaars, tot juni 1978 vier maal in de zeven maanden. Redenen daarvan zijn onder meer de grote afstand en de financiële consequenties. Bo vendien moeten de bezoekers zich buitengewoon grondig laten fouilleren (ontkleding etcetera) evenals de gevangenen. De ge vangenen krijgen daarna andere kleding aan en worden ook na het bezoek opnieuw ontkleed en on derzocht, soms ook in de anus gekeken. De VN-kolommen staan weer "eens een keer bol van de troebelen bij de VARA. Een memorandum van ombudsman Frits Bom haalt zelfs de voorpagina. Bom schijnt "De Ombudsman" als zelfstandig programma niet meer te zien zit ten. In de serie Het Web over commerciële bindingen van om roepen wordt 'de hinkende, do lende, dwalende VARA' doorge licht. Het bijvoegsel sluit hier mooi bij aan: de gevolgen van commer ciële televisie waarbij het Ameri kaanse systeem als voorbeeld wordt genomen. Minister Wil Albeda van sociale za ken wordt in een uitgebreid in terview beschreven als een koele onderhandelaar die meer geïnte resseerd is in het onderhande lingsproces dan in de uitkomst. Albeda zegt zelf: "Het is me vaak verweten dat ik me onverschillig opstelde. Dat verweten ze me al vanaf de hbs, dat ze zeiden: het interesseert je in feite geen don der". De vaderlandse politiek komt ook ter sprake in een gesprek met WD-voorzitter Korthals Altes die niét bang is dat het CDA de bezuinigingsboodschap Be- stek'81 al te zeer zal aantasten. "Het is ondertekend door drie christen-democraten. Van Agt, Andri^ssen en Albeda, niet de eersten de besten. Daar kan men zich natuurlijk niet gemakkelijk van verwijderen". Voorts in de HP een levensbe schrijving van Augusto Sandino, grondlegger van het Sandinis- tisch Bevrijdingsfront in Nicara gua en een gesprek met kinder boekenschrijver Guus Kuijer die helemaal niet gelukkig is met zijn image van goede, aardige jongen ("Van die kirrende bibliotheek juffrouwen dié me zo geweldig vinden word ik wee"). MAGAZINE Ondèr de" titel "De Travolta koorts" wordt het profiel van tie ner-idool John Travolta ge schetst, het grootste kassucces aller tijden. Schrijver van het ar tikel, Wim Schuhmacher, weet precies waardoor het komt dat Travolta zo'n succes heeft. Travolta heeft "het". En van dat 'het' voorlopig ruim voldoende. Natuurlijk, zijn charme is voor een groot deel van onder de gor del, zijn uitstraling is primair seksueel, maar die seksualiteit heeft iets on-zondigs, iets heel onspannends". Enfin, het artikel staat bol met deze onzin van psy choloog Schuhmacher. Actrice Ank van der Moer staat de ze maand 45 jaar op de planken. Een interview met deze 66-jarige vrouw levert overigens geen al te vrolijk verhaal op. Ank van dei- Moer vindt het ouder worden niet leuk: "Ik heb van alle schone dingen van het leven genoten maar nu vind ik er niet veel meer aan. Als je jong bent zegje datje het niet erg vindt om oud te worden. Als je oud bent, dan weetje wel beter". Eén op de vier huwelijken in Ne derland loopt op het ogenblik spaak. De echtscheidmgs- problematiek zorgt voor heel wat ellende mede door de achterlo pende wetgeving. Een advies van EM: trouwen op huwelijksvoor waarden doet minder lijden en makkelijker scheiden. De Groningse econoom professor Pen vindt dat zijn vakgebied he lemaal is overwoekerd door mis verstanden: "Wij worden altijd aangezien als profeten. Econo mie betekent niet vertellen hoe het moet maar hoe de boel in el kaar zit". Met de politieke partijen heeft Pen niet veel op. Hij zegt: "Ik vind de PvdA de enige partij waarop je kan stemmen. Niet dat ik er altijd op stem, maar ik heb nog nooit op een andere partij gestemd. Als ik niet óp de PvdA wil stemmen "Zoals het waswas het bela chelijk. Dat ernorme verschil tussen kleuterschool en lagere school moest wel brokken ver oorzaken. Daar lag volgens mij ook de oorzaak van het grote aantal zittenblijvers op de 'grote school'. Die overgang was gewoon te groot voor veel kinderen." Aan het woord is A J. Lange dijk, hoofd van een school in Oost-Souburg, één van de vijftien experimenteerscholen in Nederland, die proberen aan de basisschoolgedachte inhoud te geven. Deze experimenteerscholen zijn door het rijk als zodanig aan gewezen. Daarnaast zijn er scholen die op eigen houtje' met een basisschool experi menteren. In Leiden bijvoor beeld de openbare lagere school aan het Broekplein in de Merenwijk en de Lucas van Leydenschool, die een paar jaar geleden op eigen initia tief is begonnen een samen werking met de Haanstra kleuterschool tot stand te brengen. Deze scholen lopen hiermee vooruit op de basis school die in 1984 gemeengoed moet worden. Om te bewerkstelligen dat dit ook werkelijk gebeurt komt Langedijk 13 oktober naar Oegstgeest om over zijn erva ringen met het basischool-ex- periment te vertellenDat zal gebeuren op de onderwijsdag van Oegstgeester kleuter- en lagere scholen. Volgens Langedijk zijn veel brokken die op de lagere school worden gemaakt er aan te wijten dat op de kleu terschool nog alles om het kind draait. "Het mag spelen, zich met klasgenootjes bezig hou den, kortom alles doen wat het op dat moment interesseert Op de lagere school is dat plot seling afgelopen. Daar moet geleerd worden. Geen gedon der. Ineens ook die klassikale aanpak terwijl de kinderen op de kleuterschool veel meer in groepjes bezig zijn. Op de lagere school moeten ze vooral stilzitten en luisteren. Dat was de basis van het onder wijssysteem. Signalen van het kind, die konden duiden op andere interessen, werden niet gehonoreerd. Er moest een bepaalde hoeveelheid kennis worden overgebracht waar het hele gebeuren in school op gericht was. Soepeler In de basisschool, die het on derwijs aan vier- tot twaalf jarige gaat verzorgen, hoopt men vooral de overgang van spelen naar leren soepeler te laten verlopen. "We moeten nuttig gebruik gaan maken van de speelzin van kleuters' "maant Langedijk". Er be staan namelijk zoveel goede manieren om een kind op een speelse manier met lezen en rekenen in aanraking te laten komen. Daarbij dienen we dan meer uit te gaan van wat het kind boeit. Stimideren waar het aanleg voor heeft meer dan zwakkere zijden ex tra belichten. Alleen maar achter cijfertjes aanrennen maakt het kind echt niet ge lukkig. De ontwikkeling van creativiteit en sociale vaar digheden zullen op de basis school meer aayidacht moeten krijgen. Want gelukkig hoeft het niet meer zoals vijftig jaar geleden. Toen moest kinderen op de lagere school zo veel mo gelijk feitelijke kennis wor den bijgebracht omdat het dikwijls het enige onderwijs was wat ze kregen. Maar met de lange leerplicht van te- stem ik niet. Als je denkt aan de PvdA moet je nooit denken aan wat er speelt op dat congres, nooit denken aan Reckman, Ien van den Heuvel, André van der Louw, je moet de blik gericht houden op Den Uyl, Vondeling en Duisenberg en daar stem je dan op". Over het conclaaf in Rome in De Tijd weinig waarderende woor den. "De kardinalen hebben ten onrechte het pausschap gereser veerd voor bisschoppen met de rang van kardinaal zonder dat daar redelijke historische of theologische argumenten voor aan te voeren zijn. Ze kiezen de paus uit hun eigen kring, wat nog bedenkelijker is omdat die kring geformeerd is door vorige pau sen. Zo reikt de invloed van een paus over zijn dood heen. Geen wonder dat de term 'spirituele in teelt' nogal eens valt" hervormd nederland Professor Van Bekkum, directeur van het radiobiologisch instituut TNO in Rijswijk maar vooral be genwoordig moeten we ook tijd krijgen voor het ontwik kelen van andere kanten van het kind. En daarbij mogen we het aanbrengen van veel specifieke kennis wel aan het voortgezet onderwijs overla ten," meent Langedijk. Verschillen In het landelijk gelegen Oost- Souburg tussen Middelburg en Vlissingen zijn de lagere school van Langedijk en de aanpalende kleuterschool nu in het vijfde en laatste jaar van het basisschoolexperi ment. "Maar er bestond hier al veel langer een heel goede samenwerking tussen de bei de scholen." vertelt hij. „Verschillen in de leerresulta ten tussen het oude en het nieuwe systeem zijn moeiVjk aan te gevenWel zou je als een resultaat van ons experiment de verdoorgevoerde verande ringen in de praktijk van on ze dagelijkse aanpak kunnen aanvoeren. Zo is de klassikale werkwijze grotendeels ver dwenen en is het ons gelukt één taal- en rekensysteem voor de vier tot twaalf-jari gen te ontwikkelen. De toekomstige eenwording van het kleuter- en lager onder wijs heeft voor de kleuterleid sters tot gevolg een extra op leiding te moeten volgen. Net als de onderwijzers, die nog geen hoofdakte bezitten, moe ten zij daarmee het bewijs van 'volledige bevoegdheid' verkrijgen. "Veel kleuterleid sters ervaren het als discrimi nerend dat zij wel een extra curcus moeten volgen en de hoofdakte bezittenden on derwijzers niet vertelt Lan gedijk. "Ook bestaat er onder hen de vrees dat de kleuteraf deling een soort verlengstuk wordt van de lagere school. Hetgeen zou kunnen resulte ren in een verdwijnen van het specifieke kleuteronderwijs. Het zal dan ook niet eenvou dig zijn de beide instituten, die zolang een onafhankelijk eigen leven geleefd hebben, in elkaar te laten opgaan Ik kan dan ook de scholendie hierbij moeilijkheden verwachten, aanraden vooral veel met el kaar in contact te treden. Vergader, vergader, verga der," zegt Langedijk"' en al zul je het de eerste keren alleen maar over koetjes en kalfjes hebben, vanzelf komt het mo ment waarop over belangrij ker zaken kan worden ge praat." Achtergrond Veel belangstelling van de zijde van de ouders voor het andere onderwijs op zij school heeft Langedijk in de afgelopen ja ren niet ondervonden. "Maar dat ligt ook aan de maat schappelijke achtergrond van veel ouders," meent hij. "Als alles op school met hun kind maar redelijk goed gaat, zijn ouders al gauw tevreden. Pas als het kind in de zesde klas zit en er een vorm van voortgezet onderwijs moet worden geko zen worden ze wakker." "De aansluiting van de basis school naar dat voortgezet moet trouwens oök op de hel ling," zegt Langedijk tenslot te. "Op soortgelijke wijze waarop wij nu de overgangs problemen van kleuterschool naar lagere school proberen op te lossen moet daar ook wat gebeuren. Kinderen met vol doende intelligentie om mid delbaar onderwijs te volgen vallen vaak alsnog, als gevolg van die grote overstap, uit de boot". Hans Sonders. kend als actievoerder tegen de neutronenbom en strijder voor de mensenrechten in Argentinië, komt uitgebreid aan het woord. 'Ik ben met de actie tegen de neu tronenbom begonnen omdat m'n collega's en ik kennis hebben die de meeste andere mensen niet bezitten. In Nederland zijn er maar een paar die verstand heb ben van de biologische effecten van straling. In de discussies vond ik een totaal gebrek aan kennis". De effecten van een neutronen bom-explosie zijn volgens Van Bekkum, afhankelijk van de af stand tot de explosie, afschuwe lijke ziekten die in sommige ge vallen pas na weken tot de dood leiden. In HN voorts aandacht voor de op leving van de Ku Klux Klan in Amrika. CDA-leider Aantjes en PvdA-leider Den Uyl geven bei den hun denkbeelden weer over de inrichting van de samenle ving. Een volle pagina is gereser veerd voor de kritiek van het In- ter Kerkelijke Vredesberaad op de kernbewapenings-nota van minister Scholten van defensie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29