'9Het belangrijkste is recreatief bezig zijn m Bruinsma verhindert stunt DL Monsterscore Griekenland tegen Finnen Koppenaal organiseert schaaknacht in Noord wijk WIERSMA EN CLERC ZEER VOORZICHTIG DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 De Belgische gelijkmaker van de voet van Anderlecht-speler Jacky Vercauteren in de strijd tegen Portugal. De uitslag was 1-1. Zijn sommige jubileumcomité-le den. al danig afgeknapt op de gang van zaken bij vorige activi teiten, Koppenaal is nog één brok enthousiasme. Het programma ziet er dan ook zeer aantrekkelijk uit, zodat verwacht mag worden dat het Noord wij kse zalencen trum "de Kuip" vanaf vrijdag- ATHENE - Griekenland heeft gistermiddag voor slechts 6.000 toeschouwers in het stadion van Panathinaikos in Athene wraak genomen voor de nederlaag van 0-3 die dat land leed in de uitwedstrijd voor de voorronden van het Europese voetbalkampioen schap. De Grieken zegevier den in de tweede ontmoeting met Finland met 8-1. Bij de rust was de stand in deze wedstrijd voor groep 6 al 5-0. De sterkste speler van de Griekse ploeg was spitsspeler Tomas Mavros van de natio nale kampioen en Griekse bekerhouder AEK Athene. Hij was goed voor vier tref fers. Het scoreverloop was: 14 Ma vros 1-0,20 Nikolouidis 2-0,23 Delikaris 3-0, 39 Mavros 4-0, 44 Mavros 5-0., 46 Delikaris 6-0, 60 Heiskanen 6-1, 74 Ma vros 7-1 (strafschop) en 82 Galakos 8-1. Vorige maand zorgde Finland voor een verrassing door in Helsinki met 2-1 te winnen van Hongarije. Finland behield overigens, on danks de zeer zware neder laag in Athene, de leiding in groep zes omdat Hongarije gisteravond in Boedapest met 2-0 zegevierde over de SoW- jet-Unie Voaor 35.000 toe schouwers namen de Honga ren in de 25ste minuut de lei ding door een doelpunt van Varadi. Dertien minuten na de rust bepaalde Szolokai de eindstand op 2-0. De stand in groep zes is: 1. Finland 2. Hongarije 3. Sowjet-Unie 4. Griekenland 3-2 i In een wedstrijd voor groep 1 van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voor landenteams speelde Dene- mar en gisteren in Kopenha gen met 2-2 gelijk tegen Bul garije. De Denen namen in de 17de minuut de leiding door een doelpunt van Benny Nielsen, maar Bulgarije kwam nog voor rust op gelij ke hoogte door een treffer van Panov. Na de hervatting nam Denemarken opnieuw af stand door Ajacied Sören Lerby, maar ook die voor sprong bleef niet lang staan. Iliev bepaalde de eindstand op 2-2. Er waren in Kopenha gen 16.000 toeschouwers. De stand in groep 1 is: 1. Engeland 1-2 2. Ierland 2-2 3. Denemarken 3-2 4. Bulgarije l-l 5. Noord-Ierland 1-1 België Drie weken na het teleurstel lende gelijk spel met de cij fers 1-1 in eigen land tegen de Noorse semi-profs behaalde België hetzelfde resultaat in de heel wat zwaardere uit wedstrijd tegen Portugal. De eindstand van 1-1 was al bij de rust bereikt. Portugal nam de leiding door Gomez in de 30e minuut. Acht minuten la ter scoorde Vercauteren de gelijkmaker. België speelde voor de rust vrij offensief. Er kwamen ook kansen, maar de afwerking was slecht. In de openingsfa se passeerde Van der Eycken - de Portugese doelman Bento wel, maar een van de Portu gese verdedigers wist nog juist zijn voet voor dé bal te zetten. In de tweede helft heerste Por tugal en mocht België blij zijn niet te verliezen. Doelman Pfaff werd gepasseerd door Gomez, maar tot opluchting van de Belgen keurde de Franse arbiter Horvath de. treffer wegens buitenspel af Even later voorkwam verde diger Gerets een doelpunt door een schot van Oliveira op de lijn te keren. Gabriel kreeg hierna een nieu we kans, maar hij knalde te gen de lat. Er waren slechts 10.000 toeschouwers bij deze wedstrijd in groep 2 van het Europees landenkampioen- schap. De stand in groep 2: 1. Oostenrijk 2-4 2. België 2-2 3. Portugal 1-1 4. Noorwegen 2-1 5. Schotland 1-0 West-Duitsland heeft gistéi* middag voor 45.000 toe schouwers in het Rosicky stadion van Praag de vriend schappelijke interland tegen Tsjechoslowakije met 4-3 ge wonnen. De Duitsers, die in de eerste helft voortreffelijk speelden, hadden een 4-1 voorsprong bij rust. Na de hervatting kwamen de Tsje chen evenwel sterk terug. Na twaalf minuten had Duits land al met 2-0 de leiding door treffers van Abramczik en Bonhof. Stambachr scoorde tegen, maar de goed spelende Duitsers kwamen door doel punten van Hansi Müller en opnieuw Bonhof op 4-1. Na de hervatting togen de Tsjechen fanatiek richting Sepp Maier en toen Masny vanaf elf meter scoorde was de spanning te rug. Een half uur voor tijd maakte Stambachr zelfs 4-3 en de Duitsers moesten daar na met man en macht verde digen om de zege te redden. Hetgeen net lukte. ADVERTENTIE ADVERTENTIE NOORDWIJK - Een schaaknacht, wat moet de buiten staander zich daar van voorstellen? Jan Koppenaal kan het volledig uit de doeken doen, want hij is de organisator van de schaaknacht die zich in het kader van het 50-jarig bestaan van de Leidse schaakbond in de nacht van vrijdag 20 op zaterdag 21 oktober gaat afspelen. avond 9 uur tot zaterdagmorgen 7 uur volledig op zijn kop zal staan van een menigte schaakliëfheb- bers, die zich op allerlei manieren 1 kunnen Uitleven. Waarom een schaaknacht en waar om. in Noordwijk? Koppenaal hierover: "Als voorzitter van de Noordwijkse s.v. "Daniël Note- boom" belandde ik in de jubi leumcommissie, waarin men al spoedig tot de conclusie kwam dat er iets in Noordwijk georga niseerd moest worden. Boven- dien werd er naar iets aparts ge zocht, waarbij de gedachte uit ging naar een speciale schaak nacht. Ik zag dat wel zitten en nam de organisatie op me. Een ideale speelgelegenheid had ik in de vorm van "de Kuip" meteen te pakken. Het gebouw heeft zalen in alle soorten en maten, waarin de verschillende activiteiten ge makkelijk geherbergd kunnen worden, terwijl een bar de scha kers van alle natjes en droogjes kan iPar- Sid Bruinsma: matchwimmaar AMSTERDAM - Sid Bruinsma heeft gisteravond de vierde zege ker Leiden veilig gesteld. Runner-up Delta Lloyd kwam bij de eind streep twee punten te kort om de landskampioenen te verslaan: 91-92. Bruinsma ontnam één minuut voor het eindsignaal de uitblinkende Amerikaan Hank Smith de bal en scoorde voor Leiden na aangeven van Mitchell Plaat. Daardoor werd het verschil tussen beide basketbalteams (weer) drie punten en had Leiden gelegenheid om door het uitlokken van fouten het spel te bevriezen. Die opzet slaagde, waardoor de Am sterdammers voor de derde maal in dit seizoen nèt achter één van de topploegen finishten. Leiden-coach Henny Blom bracht hetzelfde basis-vijftal in het veld als afgelopen zaterdag tegen RZ, toen de Amerkaan Bartolome buiten het team bleef. Dit vijftal (Plaat, Collins, Kip, Woudstra en Bruinsma) open de sterk, vooral dank zij de scoringsdrift van Collins. Amsterdam kwam op een 0-7 en 8-16 achterstand te staan. De kansen keerden toen Leiden enkele malen achter elkaar balverlies leed. Hank Smith bracht zijn ploeg op gelijke hoogte in de 9de minuut: 21-21. Op dat moment maakte Dave Kyle (23) zijn opwachting. De Amerikaan kwam in het veld voor de enigszins tegenvallende Harry Kip. Kyle speelde 7 minuten in de eerste helft en nog eens 7 na rust. Hij kv.am tot 7 rebounds, 3 maal balverlies tegen 1 balonderschepping, 2 assists, 13 punten en 4 persoonlijke fouten. Geen slechte lijst voor iemand die een jaar niet heeft gespeeld en de zware last op zijn schouders draagt om .(liefst al in één wedstrijd) zijn op de tribune zittende voorganger te doen vergeten. Amsterdam wachtte de inbreng van Kyle niet af en nam door scores van Kragtwijk en Davis afstand (30-23). Bruinsma had als eerste het ant woord klaar, waardoor de Leidse ploeg weer greep op het spel kreeg. Toen Blom in de laatste minuten ook Collins (voor Mitchell Plaat) weer in het veld bracht bleef er van de Amsterdamse tegenstand weinig over. Collins scoorde vier keer op rij, 46-54 (rust). In de tweede helft leek Leiden in een zelfde tempo door te kunnen gaan, maar door een botsing van Woudstra met Kragtwijk in de 6de minuut brak het ritme. Woudstra raakte geblesseerd aan zijn knie en Leiden liet langzaam de concentratie los. Collins zette Leiden op een voorsprong van 14 punten (73-87), waarna de ploeg op zijn lauweren ging rusten. Ten onrechte, want dank zij Smith en Kragtwijk kon Amsterdam terug ko men: 89-90. In de slotminuut won Bruinsma het pleit, terwijl Amster dam in 25 seconden 4 fouten maakte in een laatste poging de bal te bemachtigen. Eindstand 91-92. Scores Leiden: Collins 31, Bruinsma 17, Kyle 13. Plaat 11. Woudstra 9, Hagens 7, van Rooden 4; Amsterdam: Smith 37. Davis 20, Kragtwijk 16. De uitslagen Frisol R - BOB 130-119. Punch - EBBC Den Bosch 86-138, Amstelveen - Nat. Ned. Donar 85-101, Musette RZ- Flamingo's 111-80. De stand in de eredivisie: Den Bosch 4-8 (+93), Leiden 4-8 88). Donar 4-8 (+43), RZ 4-6 (+42), Amsterdam 4-2( 25). Rowic 4-2 (-27). BOB 4-2 (-30), Amstelveen 4-2 (-74). Punch 4-2 (-78). Flamingo's 4-0 (-82). Leiden speelt aanstaande zaterdag tegen mede-koploper EBBC in Den Bosch (20.30 uur. HANS JACOBS Probleem de vraag wat deze schaak nacht zoal moest gaan behelzen, terwijl er ook de nodige contac ten in de Nederlandse schaakwe reld gelegd moesten worden "Daartoe heb ik een subcommis sie gevormd, o.a. bestaande uit de Leidse schakers Leendert Pols en Arie de Ru. Zij konden de no dige ideeën aandragen, terwijl zij ook de contacten hadden, waar aan het mij als puur Noordwijkse schaker ontbrak" Jan Koppenaal ziet de schaaknacht niet als iets voor een beperkte groep schakers: "Het voornaam ste doel van het LSB-jubileum is propaganda. Om dat met deze schaaknacht te bereiken hebben we besloten er geen simpel snel- schaaktoemooi van te maken. 1 Het moest iets origineels worden, waarbij iedereen aan zijn trekken zou komen. We hoeven helemaal geen sterke schakers over de vloer te hebben, het mogen ook recreatieschakers of zelfs niet- schakers zijn. Het belangrijkste van het spel vind ik het recreatief bezig zijn, dat geforceerde van "ik ga schaken om beter te leren denken", zie ik niet zo zitten. Mis schien beïnvloed het beoefenen van het spel het denkproces wel in positieve zin, maar dat heeft voor mij toch geen prioriteit" Grote publiek De festiviteiten van de schaaknacht zijn dan ook duidelijk op het gro te publiek gericht, waarbij nie mand zich hoeft te vervelen. Om 9 uur gaat de zaal open. waarna Noordwijks burgervader om kwart over negen de openings speech zal afsteken. Hij en wet houder v. Duijn spoeden zich vervolgens naar het z.g. "beest" om daar als eersten de strijd mee aan te binden. Het "beest" is de Amerikaanse schaakcomputer Chess 4.6., welke sinds augustus 77 wereldkampioen is en met vluggeren al door elke meester gevreesd moet worden. Men kan twee partijen tegelijk tegen dit wonderlijke staaltje van techniek spelen. De computer zelf bivak keert weliswaar in de V.S., maar per satelliet worden de zetten doorgegeven naar het controle centrum in Den Haag, dat weer in open lijnverbinding met de Kuip m wmm>. Jan Koppenaal: "Het doel is propaganda" staat. Ieder op zijn beurt kan de ware kracht van Chess 4.6. gedu rende de gehele nacht gaan be proeven. Klokséances Rob Hartoch en Kathy v. d. Mije (de Nederlandse dameskampioenen) gaan in de avond aan de slag met klokséances tegen de clubkam pioenen van de Leidse onder- bondsverenigingen, of voor wat de sterkste clubs betreft tegen de kopspelers van het hoogste on- derbondstiental. De snelschakers komen op allerlei manieren aan hun trekken. Zo gaat Noordwijks talentvolle jeugdspeler Jan Bakker een slij tageslag spelen onder het motto "wie matst Jan Bakker?". Een ie der kan Bakker tot een vluggertje uitdagen, waarbij er een speciale prijs is uitgeloofd voor degeen die hem het snelst mat zet. Te vens worden er doorlopend ver schillende snelschaaktoer- nooitjes verspeeld, terwijl er ook een doorgeefkamp zal zijn. In een aparte zaal bestaat bovendien nog de mogelijkheid om geheel vrijuit te vluggeren. Het spectaculairst wordt ongetwij feld het optreden van Hans Böhm. Onder toezicht van K N SB-wedstrijdleider Arthur Schuering gaat Böhm op een speciaal podium met een ieder die dat maar wil om geld spelen. De uitdager krijgt steeds 5 minu ten, terwijl Böhm het afhankelijk van de inzet met 3, 2 of 1 minuut zal moeten doen. Ter voorkoming van oneffenheden wordt er met een speciale digitaalklok ge speeld. Aan deze schaaknacht is door Ne derlands beste probleemcompo nist Jac. Haring een probleem opgedragen, waarvan Haring de oplossing op de avond zelf uit de doeken zal doen. Verder zal schaakhuis de Haan met een boekenstand aanwezig zijn. Na afloop kan men, voor gen van de terugreis, de hongeri ge maag vullen met een ontbijt Jan Koppenaal ziet het wel zitten: "Ik verwacht zo'n 250 man uit alle hoeken van het land, die voor een aparte sfeer zorg zullen dragen. Alleen ben ik benieuwd hoeveel LSB-ers zich daaronder zullen bevinden, want al met al was de medewerking van de meeste ver enigingen zoals zo vaak bar en boos" RUUD DOBBELAAR ADVERTENTIE ARCO (ANP) - Niet meer dan twee winstpartijen heeft de eerste ronde van de eindstrijd van het toernooi om het wereldkam pioenschap dammen opgeleverd. Eén daarvan kwam op naam van de Nederlander Johan Bastiaan- net. De andere was voor de Rus Anatoly Gantwarg. Die zege lag overigens in de lijn der verwach tingen. Rob Clerc en Harm Wiersma hiel den het al snel voor gezien. Na twintig zetten in een stand met elk veertien stukken werd tot remise besloten. De ronde was toen net een half uur oud. Bastiaannet won tegen Nimbi op eenvoudige wijze een schijf. De Congolees had zoals gewoonlijk de partij naar een klassieke spel- karakteristiek omgebogen en be vond zich op vertrouwd terrein. In het middenspel speelde hij echter iets te snel. Hij overzag de eenvoudige combinatie die Bas tiaannet gereed had. Frank Drost kwam dicht bij een overwinning. In een sterk ge speelde positionele partij toonde hij aan dat N'Daye een fout had gemaakt bij de opbouw van de positie. De man uit Mali kreeg het moeilyk en hij wankelde. Drost kwam in tijdnood. Hij dacht door een bepaalde opbouw de winst veilig te kunnen stellen. Hij zag evenwel niet dat zijn tegenstan der nog een reddende combinatie had. De nationale kampioen kreeg een nadelig eindspel dat hij secuur moest afwerken om ten minste een punt te veroveren. Anatoly Gantwarg ontmoette een onbevangen spelende Diaw. De dammer uit Senegal plaatste twee voorposten waarvan er een door de Rus werd aangevallen. In dit stadium verdedigde Diaw zyn vooruitgeschoven schijf goed. Hy doorzag even later een een voudige combinatie van zijn te genstander niet. Daardoor triom feerde de Russische nationale kampioen. De uitslagen uit de eerste ronde zijn: Bastiaannet (Ned)-Nimbi (Con) 2-0; N'Daye (Mal)-Drost (Ned) 1-1; Clerc (Ned)-Wiersma (Ned) 1-1: Verpoest (Bel)-Mits- janski (Sow) 1-1; Gantwarg (Sow)-Diaw (Sen) 2-0; Tsjegolev (Sow)-Korenewski (Sow) 1-1.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23