Experimenteel Oranje klopt de Zwitsers op conditie: 3-1 Zwartkruis: kwam er niet uit Peters zet team na rast weer op goede spoor Polen maakt matige indruk in oefenduel tegen Roemenië: 0-1 DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 Willy van de Kerkhof wordt van het veld gedragen. Invaller Jan Peters toont medelijden. BERN GPD- Bondcoach Jan Zwartkruis wilde na afloop van het EK-kwalificatieduel met Zwitserland (1-3) niet stellen dat hij in de toekomst zal afzien van het opstellen van èn Nanninga èn Geels. "Maar", zo gaf hij wel eerlijk toe, "ik heb de juiste formatie nog niet gevonden". Dat zijn experiment nu was mislukt, weet hij aan het feit dat er door de spelers voor rust te veel fouten waren gemaakt. "Ik wilde vanuit onze verde diging de aanvallen al laten beginnen. Die opzet is er niet uitgekomen, maar dat wil ■niet ">egoen dat Geels en Nan ninga nu hebben gefaald. Waarvoor ik die twee spelers heb ingezet, is er, gezien onze produktiviteit, wel uitgeko men". Het is duidelijk dat de Amers- foortse sportofficier zich bij zijn keuze van het basisteam speler die overal in Europa wordt begeerd en die veel scoort. En Nanninga heeft voor de WK tijdens de oefen wedstrijden in Parijs en ook in Argentinië aangetoond gemakkelijk tot treffers te komen. Ik kon gewoon niet om hen heen. Zeker, achteraf kun BERN (GPD) - Zoals alle bondscoaches voor hem hebben gedaan, tracht nu ook Jan Zwartkruis zijn persoonlijke stempel op Oranje te drukken. Met als uitgangspunt het ook door hem zo bejubelde totaalvoetbal uit de periode-Michels zoekt de Amersfoortse oefenmeester naar het spelconcept, dat de typische eigenschappen van het Nederlandse voetbal het best tot zijn recht doet komen. En omdat er nu eenmaal nauwelijks of geen gelegenheid is om in serieuze oefenwedstrijden eventuele vondsten uitte proberen, voelt Zwartkruis zich genoodzaakt in de kwalificatieduels voor de Europese titelstrijd te gaan experimenteren. Met alle risico's van dien. Gisteravond in het Wankdorf-sta- dion in Bern bleek tijdens de ontmoeting met Zwitserland hoe groot die gevaren kunnen zijn. Weliswaar sloot het keurkorps van Zwartkruis de strijd winnend af (1-3), maar met name in de eer ste helft balanceerden Ruud Krol en de zijnen toch op de Tand van de afgrond. Dat Zwartkruis als luchtmachtoffi cier een zwak heeft voor sterk koppende spelers, hoeft niemand te verbazen. Maar dat hij de Zwit sers aanvankelijk zonder echte vleugelspits tegemoet trad, was beslist wel verrassend. Met het inzetten van twee spelers, die gewend zijn in de punt van de aanval te opereren (Nanninga en Geels) vroeg de bondscoach om moeilijkheden. Zeker met op komende vleugelverdedigers heb je de mogelijkheid om ook over de flanken in het offensief te gaan, maar met zo'n aanpak bied Nederland 2 2 0 0 4 6-1 Oost-Duitsl. 1 1 0 0 2 3-1 Polen 1 1 0 0 2 2-0 Zwitserland 1 0 0 1 0 1-3 IJsland 3 0 0 3 0 1-8 i het veld getild. Zijn blessure viel je de opponent uiteraard wel de ruimte voor de counter. En daar profiteerden de gastheren giste ren dan ook in de eerste helft dankbaar van. In de rust, die met een 1-1-stand was aangebroken, keerde Zwart kruis van zijn dwaalweg terug. Door Rensenbrink, die in het eer ste part geen inhoud wist te ge ven aan de hem toebedeelde vrije rol op het middenveld, waar de frontlinie te dirigeren, schakelde Oranje van 4-4-2 over naar 4-3-3. Het betekende zonder meer het keerpunt in de strijd, die overi gens ook na de hervatting niet tot een voor het Nederlandse elftal aanvaardbaar niveau reikte. Maar de vice-wereldkampioen was de situatie in die periode wel mees ter en kon, toen de Zwitsers con ditioneel in moeilijkheden raak ten, ook toeslaan. Opvallend bij die gedaantewisse ling van Oranje was dat daarvoor geen wissels behoeften te worden toegepast. Doordat 13 minuten voor rust tegelijkertijd Hoven- kamp (dizzy na een kopduel) en Willy van de Kerkhof (gekneusde middenvoetsbeentje na een charge van Tanner) moesten worden vervangen door respec tievelijk Dusbaba en Peters, was het niet meer mogelijk óf Geels óf Nanninga in te ruilen voor Ling. En die ingreep was al wel als een soort redmiddel geprogram meerd.- Twijfels Er waren dus ook bij Zwartkruis zelf twijfels over zijn experiment. Waarmee overigens niet gezegd wil worden, dat alles wat in het eerste bedrijf fout liep, valt terug te voeren op het door de bonds coach gedicteerde systeem. Dat Ho venkamp op links en Wild- schut op rechts veelal te gretig en soms zelfs ook tegelijkertijd hun offensieve driften ten koste van hun verdedigende taken botvier den, was uiteraard wel het gevolg van de tactische opdrachten, maar het kan Zwartkruis niet worden verweten. Zoals hij ook niet schuldig is aan het feit dat Rensenbrink in die periode apa thisch rondwandelde en dat er op het middenveld aanvankelijk én onvoldoende breekwerk werd verricht én zo gebrekkig werd ge schakeld dat er veel te veel ruim- Ernie Brandts, half-zichtbaar achter Bizzini kogelt keihard raak: Nederland leidt met 1-2 te tussen de linies ontstond. Deze tekortkomingen zouden tegen een sterker opponent dan Zwit serland ongetwijfeld rampzalige gevolgen hebben gehad. Nu bleet de schade tot een tegentreffer beperkt, hetgeen vooral de ver dienste van vrije verdediger Krol mag worden genoemd. Wat de Ajacied aan correctiewerk heeft verzet, was waarlijk bewonde renswaardig. Zeker als men be denkt, dat hij als gevolg van de tactiek niet zijn normale gang kon gaan. Door de veelvuldige afwezigheid van de vleugelver dedigers was hij gedwongen zijn offensieve aspiraties op een laag pitje te zetten. Eén keer waagde hij zich toch ver op vijandelijke bodem. Dat was na een half uur. Zijn taak in de laatste lijn werd niet naar behoren overgenomen, hetgeen de Zwitsers bij een van hun vele snelle uitvallen de gele genheid gaf de Nederlandse de fensie mat te zetten. De uitblin kende Tanner tekende voor de gelijkmaker, nadat hij Brandts en doelmari Schrijvers had om speeld. Eerlijkheid De eerlijkheid gebiedt te vermel den dat Oranje vóór dat moment al ruime afstand had kunnen en ook moeten nemen. En als dat wel was gelukt, dan had de nu zo bekritiseerde vondst van Zwart kruis uiteraard niet meer ter dis cussie gestaan. Geels had al in de vierde minuut na een voorzet van Hovenkamp de score kunnen openen, maar hij kopte de bal naast. En nadat Wildschut in de 19e minuut voor 1-0 had gezorgd - na zijn zwakke schot, dat enigs zins van richting werd veranderd, huppelde de bal langs de totaal niet reagerende doelman Burge- ner - kreeg Rensenbrink in de 28ste minuut een nauwelijks te missen kans. Eindelijk werd er door Oranje ouderwets op de te genstander gejaagd, en Haan ont futselde Chapuizat de bal. Ren senbrink had daarna een vrije doortocht, maar doordat hij de bal te ver voor zich uit speelde, kon Montandon redding bren gen. Ook na Tanners treffer en het uit vallen van Hovenkamp en Van de Kerkhof kreeg Nederland nog een goede mogelijkheid om uit te lopen. Een voorzet van Peters, die uitgroeide tot de grote man op het middenveld, bereikte het hoofd van Nanninga. De Roda- reus knikte de bal op het hoofd van Geels, die zijn inzet echter zag finishen op de in een reflex beweging uitgestoken hand van Burgener. Aan de andere kant was ook Oranje niet onfortuin lijk, toen in de blessuretijd de ge heel vrij staande Elsener de bal uit een voorzet van Tanner over het doel kopte Sterkste In de tweede helft liet Nederland er, zoals gezegd, geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Een dubieuze overtreding van Barbe- ris tegenover Haan en een hands bal van Brechbuhl, beide begaan in het strafschopgebied, maar door de zwakke Portugese arbi ter César da Luz Diaz Correia niet op,passende wijze gehonoreerd, waren in de beginfase van de tweede helft al duidelijke teke nen aan de wand. Burgener wist kort daarna ook nog een knal van Haan onschadelijk te maken, maar de Zwitserse goalie had in de negende minuut geen verweer tegen de inzet van de opgekomen voorstopper Brandts, die na een voorzet van Peters door de kop pende Geels in een ideale positie was gemanoeuvreerd: 1-2. Even sputterden de gastheren nog tegen, maar én de kopbal van aanvoerder Bizzini en de inzet van Ponte werden bekwaam door de attente Schrijvers verwerkt. Dat de naar adem snakkende Zwitsers in de laatste minuut nog een derde treffer moesten incas seren - een combinatie tussen Pe ters en Nanninga resulteerde in een gave voorzet van laatstge noemde, waarna Geels het kar wei koelbloedig afmaakte - was niet meer dan een logisch gevolg van het klasseverschil dat zich in die tweede helft toch wel duide lijk had afgetekend. je stellen dat het voor rust niet soepel liep, maar je moet niet vergeten dat je speelt zoals je tegenstander het toelaat. En in de eerste helft waren de Zwitsers bijzondér furieus, en ze drongen ons toen ook een zeer hoog tempo op. Daar naast was het ook van belang, dat we twee spelers tegelijk moesten vervangen. Dat brengt uiteraard aanpas singsproblemen met zich Ruimte Zwartkruis, die zijn spelers verweet dat er te veel ruimte tussen de linies was gelaten en dat er niet voor voldoende rugdekking was gezorgd, roemde de inbreng van in valler Peters en de werk zaamheden van Haan na rust. "Peters was zonder meer een aanwinst op het midden veld. Hij bracht niet alleen meer vaart, maar ook meer lijn in de acties. En ik moet Haan complimenteren, om dat hij de rol van breker op het middenveld - een rol die hem niet ligt maar die ik hem heb opgedrongen - goed heeft uit gevoerd". De sinds zijn glorieuze optreden in de ontmoeting met Enge land begin vorig jaar op Wembley, weer op de voor grond tredende Peters stelde zich na afloop vrij bescheiden op. "Het liep voor mij per soonlijk inderdaad lekker. Maar het was dan ook een ge knipte wedstrijd voor mij. Ik kreeg bijzonder veel vrijheid. In de slotfase van de eerste helft op links, en na rust op rechts. De Zwitsers speelden erg offensief, maar kwamen maar zelden in hun verdedi ging terug" De als vanouds dominerende Krol liet duidelijk merken dat hij na de strijd tegen Zwit serland geen behoefte heeft aan een herhaling van het ex periment met twee centrum spitsen. "Natuurlijk, het is echt wel mogelijk om met twee aanvallers te spelen, maar dan moet je er toch wel één specifieke vleugelspits bij hebben. Zoals het nu voor rust ging, was het niet best. In de tweede helft konden we veel beter uit de voeten met drie man in de aanval" Dizzy Ten slotte nog het medisch rap port van bondsarts Frits Kes- sel. Over Hovenkamp was hij vrij optimistisch. "Ik geloof niet dat hij een hersenschud ding heeft. Hij is even dizzy geweest, maar nu heeft hij al leen nog maar hoofdpijn. Heeft hij morgen ook nog, dan kan dat wel op een hersen schudding wijzen. Maar dan wel een heel lichte. Eigenlijk valt ook de blessure van Willy van de Kerkhof aan zijn lin kervoet nog wel mee. Even hebben we ervoor gevreesd dat zijn middenvoetsbeentje gebroken was, maar in het ziekenhuis zijn foto's gemaakt en toen bleek dat er sprake was van een kneuzing. Zijn voet is in het gips gedaan, waardoor hij de nodige rust krijgt. Als er nu geen bloed uitstorting bij komt en hij krijgt straks de juiste fysio therapie, dan kan zijn blessu re toch nog vrij snel genezen. Nee, ik geloof niet dat hij al fit is als PSV voor' de Europa Cup tegen Glasgow Rangers moet spelen" BOEKAREST (ANP) - Polen, met Nederland ingedeeld in groep 4 van de voorronden voor het Europese voetbalkampioen schap, heeft gisteren in Boeka rest in een oefenwedstrijd met 0-1 van Roemenië verloren. In de tiende minuut scoorde Jornades- cu de enige treffer uit een vrije trap van achttien meter afstand. Ruim 30.000 toeschouwers waren i de wedstrijd in Boe- Polen onmoet voor de voorronden van het Europese kampioen schap in Warschau op 15 novem ber Zwitserland. De Roemenen spelen over veertien dagen in Boekarest een wedstrijd tegen Joegoslavië voor groep 3 van de voorronden. ouu£-cve/<- 'jf /Vi/ sU

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21