Schotland rijp voor wintersport Zwitserland steeds minder aantrekkelijk Wintersport hoeft niet zo duur te zijn Vakantie in de tijd van school? 1 tJtt Al is een zomervakantie goedkoper: Skiën in de Schotse Hooglanden ANWB- post in Ins bruck trBftlrf DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 PAGINA 11 Een van de vele oefenhellingen. Dit jaar zullen weer veel Neder landers zich voor het eerst op de lange latten wagen. Voor hen en voor de velen die op "herhaling" gaan, op deze en de volgende pagina wat impressies, tips en ervaringen op wintersportgebied. DEN HAAG - Een wintersport vakantie kun je net zo duur maken als je zelf wilt. Vast staat in elk geval dat een vakantie in de winter veelal een stuk duurder is dan in de zomer. Abonnementen op ski liften, skiles en huur van ma teriaal drukken zwaar op het vakantiebudget. Alpineskiën kost overigens meer geld dan langlaufen omdat voor het skilopen geen dure liften no dig zijn. Het is moeilijk aan de hand van de reisgidsen prijsvergelij kingen voor wintersportrei zen te maken. De accommoda ties waar de toeristen worden ondergebracht, verschillen enorm van elkaar. En dan zijn er nog specifiek dure win tersportoorden en kleinere, goedkopere plaatsen. In de kerstperiode zijn alle arran gementen vaak twee keer zo duur als in januari In de zon en sneeuwzekere februari- maand worden alle prijzen weer fiks opgetrokken. Touroperators kunnen vaak een zeer voordelige reis (januari) in hun gidsen opnemen en te gelijkertijd ter dekking van hun lokkertje andere reizen duurder maken. Het is daar om zéér lastig om één tourope rator als goedkoopste aan te merken. Het blijft voor de con sument een kwestie van het doorbladeren van zoveel mo gelijk reisgidsen en de vakan tiebestemming op maat uit te zoeken. Dat wintersport goedkoop kan, blijkt wel uit het feit dat tour operators een week pension met ontbijt in het Oostenrijkse Ötztal kunnen aanbieden voor 58 gulden. Maar er zijn ook aanbiedingen van 700 gulden voor een week volledig pension (zonder reis). Als vrij algemene regel kan gel den dat Italië en Oostenrijk op dit moment gunstig in prijs liggen. Maar het sprookje dat Oostenrijk zo goedkoop is, is al lang voorbij. Ook de Oos tenrijkers weten raad met hun prijzen. Duitsland heeft talloze financieel aantrekke lijke wintersportmogelijkhe den. De relatief goedkope Franse franc maakt Frank rijk interessant, hoewel de nieuwe moderne stations reuzenflatblokken maar zeer goede skimogelijkheden) duur blijven. Zwitserland en Noorwegen zijn over het al gemeen vrij duur. In Noorwe gen zijn de verteringen kost baar en de hoge koers van de Zwitserse franc maakt Zwit serland er allesbehalve goed koop op. De nevenkosten in de winter sport kunnen soms aanzien lijk oplopen. Een gezin met twee kinderen is voor een week al snel 400 gulden kwijt voor ski-abonnementen. De skihuur en skilessen komen daar vaak nog bij. Dranken en spijzen zijn in de wintersport duur. Zelfs in het redelijk goedkoop geachte Oostenrijk wordt voor een worst tussen een broodje vijf of zes gulden gevraagd. Een kop koffie voor drie gulden is niet abnormaal. Voor een ge zin dat een verblijf op basis van logies met ontbijt heeft, kunnen de losse lunches en di ners aardig in de papieren gaan lopen. Voor wat de skiliften betreft, er kan aanzienlijk bespaard worden wanneer men als be ginnende skiër niet dirékt een weekabonnement voor 125 gulden of meer koopt. Men be taalt dan eigenlijk voor alle pisten, ook voor al die afda lingen die veel te moeilijk zijn voor de beginner. Het kan voordeliger zijn een knip- kaart te nemen. Om een indruk te krijgen van de kosten voor een gezin met twee kinderen geven we het hier navolgende voorbeeld. Vol- pension gedurenden een week in een plaatsje in de buurt van Filzmoos, in het Oosten rijkse Salzburgerlaiid. In het hoogseizoen betaalde het ge zin vorige winter 29 gulden per persoon per dag voor vol ledig pension. Hel skilesgeld bedroeg voor zes dagen 90 gulden per dagSkihuur voor het hele gezin 325 gulden. Aan skiliften werd voor een week ongeveer 250 gulden uitgege ven. Deze week kostte het ge zin inclusief benzine voor au to, verzekeringen en verterin gen ongeveer 2300 gulden. Wie schoolgaande kinderen mee op (wintersportvakan tie wil nemen, doet er goed aan zich te informeren over de data waarop de school vakanties vallen. G^aat men weg in de periode dat ook de school dicht is, dan zijn er ui teraard geen problemen. Wie echter zijn kinderen vrijaf laat nemen op dagen dat zij op school behoren te zitten, kan wel in de moeilijkheden komen. „Onwettig" afwezig zijn leidt in extreme gevallen zelfs tot een proces, waarbij stevige boetes kunnen worden uit gedeeld. Een ouderpaar in Friesland, dat z'n kind tegen de wil van school en wet ont trok aan de lessen, heeft dat vorig jaar ondervonden. Ouders met kinderen op kleu terscholen hoeven geen re kening te houden met de school. Zij zijn helemaal vrij in de vaststelling van hun vakantie. Anders ligt het met kinderen op de lagere school. Zij zijn leerplichtig en kunnen dus niet zomaar, wanneer het de ouders be lieft, op vakantie gaan. De school is wettelijk ver plicht per jaar tenminste ruim duizend uren les te ge ven. Bovendien mag per dag niet meer dan 5,5 uur worden gevuld. Alle geijkte feestda gen (Koninginnedag, Pasen, Pinksteren, Kerstmis en dergelijke) zijn uiteraard vrij. De lagere school stelt in samenwerking met de on derwijsinspectie de data van de vakanties vast. In het voortgezet onderwijs liggen de zaken weer anders, want daar bemoeit de minis ter van onderwijs in eigen persoon zich met de vaststel ling van de vakanties. Voor alle scholen voor voortgezet onderwijs stelt hij het begin en einde van de zomervakan tie vast en aan de naar schat ting 70 rijksscholen geeft hij ook de data op voor alle ove rige vakanties. Aan de niet- rijksscholen vraagt hij of zij zo vriendelijk willen zijn zich te houden aan de data waarop de rijksscholen dicht zijn. Uit de praktijk blijkt dat dat inderdaad het geval is. Het voortgezet onderwijs be schikt over 60 vrije school dagen (12 weken per cursus jaar). Slechts onder wat de wet noemt „bijzondere om standigheden" is vrijaf bui ten de vakantietijden moge lijk. Voor alle duidelijkheid: wintersport is geen bijzon dere omstandigheid. Vorig jaar liet de toenmalige minister van onderwijs, Van Kemenade, al duidelijk we ten dat vakanties buiten de normale perioden maar eens aan banden moesten worden gelegd. Wat dat betreft denkt zijn opvolger Pais al niet an ders. Wel wil Pais wat gaan schaven aan de vakanties. Hij denkt aan een beperking van de zomervakantie tot 4 a 5 we ken, waardoor in andere pe rioden van het jaar ook nog gezinsvakanties kunnen worden gepland. HILVERSUM (GPD) - Voor wintersportliefheb bers die niet steeds maar weer aangewezen wil len zijn op de landen rond de Alpen, is er deze winter een nieuwe mogelijkheid bijgekomen. De Schotten gaan zich voor het eerst in de ge schiedenis ook voor het wintertoerisme actief op het buitenland richten. Aarzelend en nog niet grootscheeps opgezet weliswaar, maar wel met vertrouwen in het resultaat. Er zijn zelfs sleepliften in de Hooglanden. Michael Gold, de man die zich op Nederland concentreert, is opti mistisch. De markt is er rijp voor om Schotland ook voorde winter in het buitenland aan te prijzen. We hebben nu ook in dat jaarge tijde veel te bieden. Een bezoek aan Cairngorm, met Aviemore als centrum (het belangrijkste ski gebied), bevestigt die stelling voor een groot deel. Wie praat over skiën in Schotland, moet niet gaan vergelijken met fenomenen zoals Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk of Italië. Alles speelt zich in de Hooglan den op een duidelijk kleinere schaal af. Daar staat evenwel te genover dat de kwaliteit van de accommodaties zonder meer kan wedijveren met die in de Alpen landen. Vooral in Aviemore blijkt ook dat de Schotten kaas hebben gegeten van zaken zoals de aan leg van pisten en liften. De skischool in Aviemore is uiterst professioneel georganiseerd en telt in het hoogseizoen maar liefst 65 leraren. Meer dan de helft daarvan is in vaste dienst. Er zijn stoeltjes- en sleepliften, eenvou dige en moeilijke afdalingen. Ook de aprés-ski hebben de Schotten onder de knie. In Aviemore is op dit terrein niets aan het toeval overgelaten. Niet zo'n verwon derlijke zaak trouwens, want het plaatsje is pas tien jaar geleden gereedgemaakt voor het toeris me. Daarvoor was het een ge hucht waarin het spoorwegsta tionnetje de voornaamste bete kenis had. Vandaag is er zo ongeveer alles wat de verwende toerist bedenken kan. Bij de opzet is men ervan uitgegaan dat de accommodatie afgestemd moet worden op het gehele gezin. Wie niet elke dag de ski's wil onderbinden, kan kiezen uit overdekt schaatsen, curling, squash, zwemmen en karting. Verder heeft Aviemore een sola rium, een sauna, een bioscoop en een discotheek-dancing. In de talrijke hotels en restaurants kan men voortreffelijk eten. Vooral liefhebbers van vis - de speciali teit is er verse zalm - kunnen uit gebreid aan hun trekken komen. En dat alles voor betrekkelijk weinig geld. Voor de georganiseerde reizen vanuit Nederland moeten wël pittige prijzen betaald worden, maar daar staat weer tegenover dat ter plekke het leven niet al te duur is. Dit wordt vooral veroor zaakt door de lage koers van het Britse pond. Het CT-winter- sportprogramma biedt het ko mende seizoen bijvoorbeeld in de periode van 7 tot 20 april een vlieg-hotelreis voor 1200 gulden per week aan. Voor een twee- weeks verblijf moet ruim 1800 neergeteld worden. Een verblijf in een vierpersoons-appartement komt in die periode uit op ruim 700 gulden per persoon per week. De prijzen voor liften, skilessen en huur van ski's en schoenen verschillen niet veel van die op het cohtinent. De ervaring heeft inmiddels ge leerd dat veel toeristen eerst zo mers een bezoek brengen aan Aviemore en dan 's winters te rugkeren om ook de lange latten onder te binden. Overigens moe ten de wintersportliefhebbers er wel rekening mee houden dat het seizoen aanmerkelijk korter duurt dan in de traditionele ski landen. De Schotse wintersportoorden lig gen flink noordelijk en hartje winter zijn de dagen er dus kort. In januari is het 's middags om half vijf al donker. De beste tijd om te gaan wintersporten in Schotland is vanaf halverwege maart. Tot in mei is het sneeuw zeker en het is geen uitzondering dat er ook nog in juni wordt ges kied. Dat was ook dit jaar het ge val. Het seizoen start al in november, maar daarna moet zeker vier maanden rekening worden ge houden met doorgaans hevige kou, die gepaard gaat met veel wind Later in het seizoen is het dikwijls aangenaam en zonrijk, maar het weer kan snel omslaan. Wie echter een sportieve instel ling heeft en dus tegen een stootje kan, zal dit element graag voor lief willen nemen. Skiën in Schotland geeft ook de mogelijkheid te genieten van een indrukwekkende natuur. De Schotten zijn er zuinig op. Daar om ook worden sommige gebie den die uitstekend geschikt zou den zijn voor de aanleg van nieu we pistes, onberoerd gelaten. Bij de afweging wint de waarde van de natuur het vrijwel altijd van de commercie. En zo hoort het ook. DEN HAAG (GPD) - De ANWB zal voor de winter sporters in de periode van 15 december tot eind maart een steunpunt in richten in Innsbruck. Vo rig jaar startte de ANWB met een proef. Ruim 300 Nederlanders in nood werden vanuit Innsbruck geholpen. De ANWB zit met haar kan toor in het gebouw van de Oostenrijkse Automo bielclub aan de Andechs- strasse 81 te Innsbruck. Telefoon: 05222^4521. Het kantoor is dagelijks geopend van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds.Zondags vanaf 10.00 tot 18.00 uur. De ANWB heeft Innsbruck als steunpunt uitgekozen omdat het overgrote deel van de 750.000 Nederlan ders die op wintersport gaan Oostenrijk als vakan tieland uitzoeken. DEN HAAG (GPD) - De toeristenindustrie in Zwitserland lijkt deze win ter voor het eerst de gevolgen van de hoge koers van de Zwitserse munt te gaan voelen. Andere industriën ondervonden eerder al problemen als gevolg van de harde Zwitserse franc. De franc kost de Nederlander circa 1,35. Bij de Nederlandse touroperators is al goed merkbaar dat Zwitserland minder populair is dan voorgaande jaren. Bij Holland International zijn 10 tot 20 procent minder reizen naar Zwitserland verkocht dan in de zelfde periode van het vorig jaar. En dat terwijl dit jaar een grotere run op de wintersportreizen plaatsvindt dan vorig jaar. Jarenlang heeft Zwitserland de toeristen voorgehouden dat de franc wel iswaar duur was, maar dat het koersverschil met bijvoorbeeld de gulden voor een groot deel opgevangen werd door de geringe inflatie in Zwit serland. De inflatie ligt in Zwitserland onder de twee procent. De Zwitserse munt is nu voor de Nederlander echter zo'n twaalf procent duurder dan vorig jaar en dan kan de geringe inflatie in het wintersportland de vakantie niet veel goedkoper maken. "Het zou een regelrechte ramp zijn als wij ook nog een inflatie van acht procent zouden hebben", zegt een woord voerder van het Zwitserse Verkeersbureau in Amsterdam. De Zwitsers hopen dat de buitenlanders, ondanks de hoge koers van de franc, toch blijven komen. Veel toeristen zijn traditionele Zwitserland- gangers en willen hun wintersportvakantie per se in dat land doorbren gen. Daar komt bij dat de kwaliteit van de Zwitserse toeristenindustrie zeer hoog staat aangeschreven. Bij de Zwitserse verkeerscentrale in Zürich hoopt men dat de Zwitserse regering snel met extra Financiële middelen komt om een campagne te kunnen starten waarmee de buitenlanders gelokt kunnen worden. Er is op dit moment geen geld. Een zegsman van de Zwitserse toeristenorga nisatie in Zürich zegt dat men minder angstig is voor een terugslag van het toerisme in de winter. Voor de zomer van 1979 maakt men zich veel meer zorgen, omdat Zwitserland 's zomers meer mensen van verschil lende nationaliteiten (vooral Amerikanen) trekt dan 's winters. Vorige winter bezochten 70.000 Nederlanders Zwitserland. Het Zwitsers verkeersbureau hoopt dat de komende winter een zelfde aantal naar Zwitserland gaat. De idylle compleet: een wintersportplaatsje inclusief kerkje tegen de troleer tijdens het sk nn afe n toe of er geen ijstussen zi achtergrond van de bergen. Toch is het zaak om bij al het skigenoegen de dan en slaat op het belangrijke moment mogelijk n veiligheid niet uit het oog te verliezen. Dus een goede verzekering afsluiten. En let vooral op de pisteregels en de borden, naai Er zijn speciale wintersportverzekeringen, want een geivone reis- en baga- waar lawine-gevaar is en waar je maar beter niet aeverzekering is in geval van een beenbreuk beslist onvoldoende. Wees niet te overmoedig: een nacht doorzakken is n Y, j de volgende dag qoed uit. Met een slaperig hoofd Verder vooreen goede u.trustm gzorgenVooral schoenen en veiligheids- slaan is met bevorderlijk vooreen veilige afdol, bindingen zijn van belang. En al hebh u nog zo'n goede skibinding: con- ten. ir slaap dan op de piste en ski-geno-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11