Uitslag verkiezingen Hessen weinig verrassend Snift: „VS en Engeland staan oplossing Rhodesië in de weg WANKEL BESTAND LIBANON Poolse blinden na protest met ontslag bedreigd Citizen bracelet Quartz. Westduitse extremist overleden ©CITIZEN QUARTZ SDPtoch weer in de lift MAANDAG 9 OKTOBER 1978 Michael Knoll. DORTMUND (DPA) - De van terroristische activiteit ver dachte Westduitser Michael Knoll (27), die op 24 septem ber bij een schotenwisseling met de politie ernstig gewond raakte, is zaterdag in een zie kenhuis in Dortmund overle den. Dit heeft de Westduitse politie bekendgemaakt. Knoll, die bij de schietpartij door drie kogels v/erd getrof fen, en twee andere verdach ten waren op 24 september ontdekt tijdens schietoefe ningen in een bos. Ze open den onmiddellijk het vuur op de politie, die hen wilde aan houden. Een politieman werd daarbij dodelijk getroffen. Naast Knoll werd ook de vermoedelijke terroriste An- gelika Speitel door verschei dene schoten gewond. Ze ligt in een ziekenhuis. De derde verdachte kon tijdens de schotenwisseling ontkomen. WARSCHAU (GPD) - Vier blinde arbeiders van een Poolse coöpe ratie in Lublin worden bedreigd met ontslag nadat 60 van de on geveer 600 blinde of slechtzien de arbeiders van de coöperatie hadden geprotesteerd tegen de anti-godsdienstige censuur van hun radioprogramma's en ande re communicatiemogelijkhe den. In petitie, die is verstuurd naar alle door de staat beheerde blindenorganisaties, naar de Poolse hoofden van radio en te levisie, en naar de redacties van rooms-katholieke kranten en tijdschriften, klagen de blinden dat zij via de bedrijfsradio niet hebben mogen luisteren naar een uitzending gewijd aan de Poolse patriot en priester Kolbe ter gelegenheid van de 39e ver jaardag van de bezetting door de nazi's. Zij protesteren tegen de „brutale inmenging" van de eerste secre taris van de plaatselijke com munistische partij Longin Ari- tosik en de tweede voorzitter van de blindencoöperatie Ma rian Ostow je wski, en zij eisen op basis van de Poolse grondwet het recht op plaatselijke radio programma's en religieuze lec tuur. Het protest richt zich tegen dub bele censuur. De blinden verzet ten zich tegen het feit dat zij via de bedrijfsradio niet mogen luisteren naar rooms-katholieke publikaties die al een keer door de fcensuur zijn gegaan, en dat zij tijdens de werkuren ook niet mogen luisteren naar plaatse lijke radiouitzendingen met een religieus karakter. Het censureren van radiouitzen dingen zat de arbeiders van de blindencoöperatie al heel lang dwars. Toen de leiding verbood het portret van de priester Kol be uit te zenden, was voor hen de maat vol. Voorlezing via de be drijfsradio is vrijwel de enige kans voor vele blinden en slechtzienden bij de coöperatie om van religieuze lectuur ken- „Het is niet de eer ste keer", aldus het protest, „dat de uiterst kleine atheïstische minderheid langs administra tieve weg het recht voor zich op eist waarden te elimineren die hen zelf vreemd zijn". Als gevolg van het protest heeft de coöperatieleiding vier van de 60 ondertekenaars met ontslag be dreigd. Als het dreigement wordt uitgevoerd, krijgt geen van hen de kans-mede vanwege hun handicap - ergens anders werk te vinden. Hoewel het vaststaat dat de censor publika- tie van ook maar één woord van het protest in dag- of weekblad of via radio of televisie zal voor komen, hebben rooms-katholie ke kringen in Warschau en om geving verklaard het protest te zullen ondersteunen. Het protest van de blinden komt kort na de brief van het Poolse episcopaat, die vorige maand in alle kerken is voorgelezen en waarin de bisschoppen fel te keer gingen tegen de manier waarop het totalitaire systeem het middel van de censuur han teert. Deze brief is overigens in zijn geheel doodgezwegen in de officiële pers, terwijl de zinloze pogingen van de rooms-katho lieke bladen om door de censuur te komen, uiteraard zijn mis lukt. De Poolse regering zit in haar maag met de groeiende weer stand tegen de censuur. Zij heeft kortgeleden geprobeerd via huiszoeking, onder andere bij de woordvoerder van het Poolse Arbeiders Zelfverdedigings Comité, Jacek Kuron, de zich uitbreidende ondergrondse pers in te dammen. In het weekeinde van 21 september werd deze huiszoekingsactie uitgevoerd. Twintig dissidenten en sympa thisanten werden voor 24 uur in hechtenis genomen, waarna vei ligheidsagenten de woningen van onder tot boven doorzoch ten. Doel van de actie was, uit te zoeken waar de ondergrondse li teratuur wordt gedrukt. Vol gens dissidentenkringen vond de politie wel enig materiaal, maar lang niet alles. BONN (GPD) - De verkiezingen in de Westduitse deelstaat Hessen hebben niet tot opzienbarende politieke ver schuivingen geleid. De SPD won èèn zetel, de FDP ver loor er èèn en de CDU bleef gelijk. Dat betekent dat Hes sen ook de komende vier jaar zal worden geregeerd door een regeringscoalitie van SPD en FDP onder minister president Holger Börner Deze coalitie beschikt over 57 zetels (50 voor de SPD en 7 voor de FDP), de CDU-opposi- tie over 53. Na gesprek Sarkis met Assad BEIROET (GPD) - Voor het eerst sinds op 28 september de gevechten in Beiroet in ongekende hevigheid oplaaiden ging de geteisterde Libanese hoofdstad gisteravond een rustige nacht tegemoet. Zaterdagavond was na een op roep die de Syrische president Assad en zijn Libanese collega Sarkis tot de strijdende partijen hadden gericht, geleidelijk een einde gekomen aan de beschietingen, die hebben geleid tot de dood van meer dan 1300 Libanezen. Volgens de politie zijn bovendien zeker 2000 gewonden geteld. In de loop van de dag kwamen gis teren een stroom vluchtelingen op gang. Honderden van de christelijke wijken van Beiroet, die de afgelopen dagen permanent onder Syrisch artille- MONACO - Omringd door kinderen lopen prinses Caroline van Monaco en haar echtgenoot Philippe Junot langs de haven van Monaco om geld op te halen voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Prinses Caroline is voorzitster van het Mo7iegaskisch Comité van het Jaar van het Kind, dat volgend jaar wordt gehouden. hebben gelegen, tracht ten te vluchten naar de bergdor pen ten noordoosten van Beiroet. Een aantal van hen kwam terecht in het schootsveld van christelij ke sluipschutters en Syrische militairen, op de Qarantina-brug. Onder dekking van een Rode- Kruisauto trachtte een lange rij vluchtelingen de brug over te steken. Na het vuurgevecht slo ten de Syriërs echter alle door laatposten tussen de christelijke en de Islamitische wijken af. De oproep tot een staakt-het-vuren werd vanuit Damascus gedaan door de Syrische en de Libanese president, die daar sinds zater dagmorgen intensief overleg voeren over de toekomst van het verscheurde Libanon. Enkele uren eerder, vrijdagavond laat, had de Veiligheidsraad in New York unaniem een resolutie aan genomen waarin op een staakt- hetvuren werd aangedron gen. Intussen hebben leiders van de christelijke milities in Beiroet al te kennen gegeven weinig ver trouwen te hebben in de toe komst van het bestand. Camille Chamoun, de rechtse christelijke leider die aan het hoofd staat van de tegenstanders van de Syriërs, verklaarde zaterdag al dat de vol gende stap, na het ingaan van de wapenstilstand, alleen het ver trek van de Syriërs zou kunnen zijn. „De Syriërs kunnen hier onmogelijk blijven, nu zij bijna onze hele stad hebben verwoest" aldus Chamoun. Anderen in Bei roet, linkse zowel als rechtse Is lamieten, alsmede de christelijke aanhangers van oud-president Franjieh, geven er juist de voor keur aan dat de Syriërs blijven, om te voorkomen dat de totale burgeroorlog waaraan zij in 1976 een einde maakten, opnieuw be gint. Assad en Sarkis onderhandelen in Damascus onder meer over de mogelijkheid dat het Libanese leger de stellingen van de Syriërs overneemt. Dat was destijds ook voorzien voordat de Syriërs, als hoofdmacht van een pan-Ara- bisch vredesleger, hun buurland"" binnenvielen om de burgeroor log te beëindigen. Het probleem is echter dat het Libanese leger eigenlijk niet meer bestaat, dat de verschillende eenheden ervan meer gebonden zijn aan hun commandanten dan aan het cen trale gezag, en dat die comman danten politieke bindingen heb ben met de verschillende christelijke en Islamitische groe peringen. Ook een gedeeltelijke terugtrek king van de Syriërs uit hun stel lingen in Beiroet, waar onder meer Sarkis op schijnt aan te stu ren, lijkt zonder andere maatre gelen dan ook onwaarschijnlijk Een suggestie in die richting van de Franse president Giscara' d'Estaing, die eind vorige week voorspelde de Syrische stellin gen te doen overnemen voor loyale Libanese troepen, islamie ten zowel als christenen, is dan ook niet enthousiast ontvangen Een van de islamitische militie leiders, Ibrahim Koleilat, waar schuwde via de radio zijn aan hangers dat zij niet aan dergelijke vredestaken zouden moeten deelnemen. „Anders zult u de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de negatieve maat regelen die wij tegen u en uw ge zinnen zullen treffen", zo zei Ko leilat, kort voordat hij met een aantal andere islamitische leiders vertrok naar Damascus. De verkiezingsuitslag, die met spanning tegemoet werd gezien, houdt in dat de politieke verhou dingen in de Bondsraad (een soort Eerste Kamer, waarin ver tegenwoordigers van de deelsta ten zitten) niet zijn veranderd. Voor de bondsregering is dat een opluchting, want als de CDU in Hessen de absolute meerderheid had behaald, zou de Bondsraad een tweederde-meerderheid van CDU-CSU hebben gekregen. Dan was het in principe mogelijk geweest wetsontwerpen van de regering volledig te blokke- De lijstaanvoerder van de CDU in Hessen, Alfred Dregger, gaf toe dat zijn partij het gestelde doel niet heeft bereikt. Oppositielei der Helmut Kohl toonde zich eveneens zeer teleurgesteld. So ciaal-democraten en liberalen waren daarentegen uiterst tevre den. Minister-president Börner van Hessen zei de uitslag te be schouwen als een „persoonlijk succes". Volgens hem hebben de kiezers een „overtuigend ver trouwen" uitgesproken in de po litiek van de huidige regering in Hessen. Herstel De FDP-voorzitter in Hessen, Ek- kehard Gries, meende, evenals FDP-voorzitter Hans-Dietrich Genscher, dat de liberalen zich, na de zware nederlagen in Ham burg en Nedersaksen (daar be reikten zij de kiesdrempel niet en verdwenen uit de deelstaatpar lementen) duidelijk hersteld hebben. De zogenaamde Groene Lijsten (milieupartijen) behaalden circa 2 procent van alle stemmen. Na de opmars van deze groeperingen in de deelstaten Hamburg en Ne dersaksen was dit veel minder dan verwacht. In hoeverre dit voor de CDU teleur stellende verkiezingsresultaat consequenties heeft voor de sa menwerking tussen CDU en CSU, is nog niet helemaal duide lijk. CD U-voorzitter Helmut Kohl zei dat de strategiecommis sie van beide zusterpartijen pas na de deelstaatverkiezingen van Sleeswijk-Holstein, volgend jaar april, bijeenkomt om zich over 'het thema „vierde partij" te bera den. CSU-chef Franz Josef Strauss ver klaarde daarentegen dat dit the ma voortdurend aan de orde moet zijn. In Bonn wordt ver wacht dat Strauss binnenkort zal aankondigen dat zijn partij ook buiten de grenzen van Beieren zal gaan opereren. Volgens de CSU- voorzitter, die uit Bonn weggaat om minister-president in Beieren te worden, is dit namelijk de eni ge kans om CDU en CSU bij de Bondsdagverkiezingen van 1980 de absolute meerderheid te laten behalen. ADVERTENTIE Dit elegante dames horloge kunt u winnen door mee te doen aan de puzzelaktie in dit blad De Citizen bracelet Quartz f geeft dag in dag uit, jaar in jaar uit de exacte tijd aan zonder dat u er iets aan hoeft te doen. Tijd, van een absolute precisie, waar u geen Dmkijken naar heeft. Importeur: J. Hart B.V., Ouderkerk aan de Amstel. t.b.v. Nat. Puzzelactie Het Gehandicapte Kind'' WASHINGTON (Reuter/DPA/ UPI) - De Rhodesische premier Smith heeft gisteren de Verenig de Staten en Groot-Brittannië er van beschuldigd een oplossing in Rhodesië in de weg te staan. "De Amerikaanse en Britse regering willen ons af houden van een meerderheidsbewind op demo cratische basis". Hij zei dat de- huidige regeling in Rhodesië overeenkomt met de plannen van de voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. "De belangrijkste reden voor een falen van een staakt-het-vuren is dat de Amerikanen en Britten het Patriottisch Front, de marxisti sche terroristen, steunen in plaats van de interne regeling van vreedzame mensen", zo zei de Rhodesische blanke premier voor de Amerikaanse televisie. Smith was zaterdagavond in Was hington aangekomen voor zijn controversieel bezoek van een week aan de Verenige Statep. Bij aankomst verklaarde Smith: "Ik ben hier gekomen om onze zaak aan het Amerikaanse volk duide lijk te maken". In gesprek met verslaggevers op een afgezon derd buitenverblijf in Virginia vervolgde de Rhodesische pre mier: "Ik wil niet de degens krui sen met de Amerikaanse rege ring. Daarvoor ben ik niet geko men. Ik wil slechts onze zaak uit eenzetten". De Rhodesische leider, die vandaag een ontmoeting zou hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, zei te hopen dat hij de regering Carter kan overhalen achter zijn overgangsregering te gaan staan in haar pogingen een zwart meerderheidsbewind in Rhode sië in te stellen. Dit zou dan het alternatief moeten zijn voor een conferentie van alle partijen, waaraan ook de nationalistische leider Joshua Nkomo en Robert Moegabe van het Patriottisch Front zouden deelnemen. Een dergelijke conferentie wordt voorgestaan door Amerika en Engeland. Dominee Ndabaningi Sithole, die samen met Smith naar Amerika is gereisd, zei dat de multiraciale overgangsrege ring van Rhodesië, waarin ook zijn groepering is vertegenwoor digd, nog openstaat voor de kwestie van een conferentie van alle partijen, als het een construc tieve bijeenkomst zou zijn. Sithole verdedigde de interne re geling, die hemzelf en andere gematigde zwarte leiders als bis schop Abel Moezorewa en stam hoofd Jeremiah Chirau in de overgangsregering bracht, en zei: "In het verleden heeft het Ameri kaanse volk slechts één kant van de zaak te horen gekregen. Wij waren geïsoleerd. Daarom bren gen we nu de andere kant van het verhaal". De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties kon het zaterdag niet eens worden over een voor stel de Verenigde Staten te beris pen wegens het toelaten van de Rhodesische premier, immers de leider van een illegaal bewind. De raad besloot nog op de kwestie terug te komen. De presidenten Samora Machel van Mozambique en Julius Nyerere van Tanzania zijn zaterdagavond in Loesaka aangekomen voor dringende besprekingen met hun Zambiaanse collega Kenneth Kaoenda. Tezamen met Angola en Botswana vormen deze landen de zogenaamde frontlijnstaten in Afrika, die zich verzetten tegen de regering Smith. Uit bronnen in de naaste omgeving van Ma chel en Nyerere werd vernomen dat de twee leiders naar Zambia zijn gegaan om Kaoenda te ver tellen dat zijn besluit de spoor wegroute via Rhodesië te hero penen niet noodzakelijk was. Maar Zambiaanse functionaris sen lieten weten dat hun door an dere staten ingesloten land, dat voor zijn landbouw zit te sprin gen om kunstmest, er niet aan denkt van het besluit terug te komen. BONN - Het meest verrassende van de verkiezingsuitslag in Hessen is de kleine winst van de sociaal-democratische partij vergeleken met de deel staatverkiezingen van 1974. Deze partij was namelijk twee jaar geleden zo versplinterd en zo ver weg gezakt in een corrupt moeras, dat de toen malige minister-president Os>vald moest aftreden. Hij was niet meer te handhaven omdat hij als president-com missaris van de Bank van Hessen de zaak fors had op gelicht. Oswald was het sym bool van een partijkader dat na een 33-jarige heerschappij in Hessen, volledig verstrikt was geraakt in Financiële schandalen. De kiezers presenteerden bij de gemeenteraadsverkiezingen de rekening. De SPD verloor schrikbarend en eens „rode burchten" als Frankfurt kwamen in handen van de CDU. Het mag dan ook een klein wonder worden ge noemd dat èèn man erin is ge slaagd de SPD in Hessen weer op te krikken. Die man is de huidige en toekomstige minister-president Holger Börner Deze vroegere beton werker, die er prat op gaat dat alle huizen die hij ooit heeft gebouwd nu nog staan, heeft door voorzichtig manoeuvre ren weer een solide partij ge maakt van de SPD en dat is de kiezers niet ontgaan. Voor de federale partij betekent deze verkiezingsuitslag een psychologische opkikker. SPD-voorzitter Willy Brandt bracht dit onder woorden toen hij zei „echt blij" te zijn. Het succes van Holger Börner is er de oorzaak van dat Alfred Dregger en zijn CDU niet aan de regeringsmacht zijn ge komen. Het staat wel vast dat CSU-voorzitter Franz Josef Strauss hier consequenties uit zal trekken. Het politieke heil van de toe komst ligt volgens de CSU- chef waarschijnlijk in een scheiding van CDU en CSU. Als Dregger zijn doel had be reikt, was die scheiding vol gens Strauss niet nodig ge weest. Hijzelf zou dan als mi nister-president van Beieren (wat hij na de verkiezingen daar zonder twijfel wordt) aan het hoofd van een tweederde CDU-CSU-meerderheid in de Bondsdag het einde van de regering-Schmidt kunnen inluiden. Nu dat concept niet meer op gaat, moet er volgens Strauss dus wat anders gebeuren om in 1980 de CDU-CSU de bondsdagverkiezingen te la ten Hij heeft al langer met deze ge dachte gespeeld en ook al eens daadwerkelijk aange kondigd dat zijn partij onaf hankelijk van de CDU zou gaan optreden. Dat was na de bondsdagverkiezingen van 1976. De zaak kon toen na veel moeite weer worden gelijmd, maar sindsdien is het thema „vierde partij" een rol blijven- spelen. Zoals het er nu uitziet, bestaat er maar èèn mogelijkheid om de eenheid van CDU en CSU te bewaren. CDU-voorzitter Helmut Kohl zou dan zelf dienen te verdwijnen (in elk geval uit de eerste rijen) en Strauss moeten aanbieden kandidaat-kanselier van de CDU en CSU in 1980 te wor den. Doet Kohl dat niet, dan ontstaat er een genadeloze broeder oorlog tussen CDU en CSU. En dat heeft voor het politie ke landschap in de Bondsre publiek Duitsland verreiken de consequenties. Een groepje Westduitse Hessen. klederdracht begeeft zich naar de stembus voor de deelstaatverkiezingen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7