Athenea Baker stelde beslist niet Nederlandse Oeral Kozakken homogeen Fraaie barok uit Amerika MAANDAG 9 OKTOBER 1978 Singer Natuurlijk kende ik hem van naam: Isaac Bashevis Singerik had ook wel eens een boek van hem door gebladerd, een eerste bladzij gele zen de eerste bladzij dient beslis send. te zijn), maar de noodzaak iets van hem te kopen en dan nog te lezen ook, diende zich pas op vrijdagochtend aan, toen bleek dat hij de Nobelprijs voor litera tuur 1978 gewonnen had. Maar de eerste twee betere boekhandels in Amsterdam waar ik verhaal kwam halen, gaven niet thuis. Dat wil zeggen: ze hadden Singer wel in het Engels, maar niet in het Nederlands, en waarom zou ik een schrijver in het Engels lezen die zijn verhalen en romans zelf in het yiddisch schrijft (ook al woont hij al 43 jaar in Amerika), en ze ter publikatie in het Engels eerst laat vertalen, meestal door hemzelf en een vrouw: „transla ted by the author and Elisabeth Shub-Dorothea Strauss-Evelyn Torton Beck-Elainse Gottblieb- Ruth Schachner Finkel-Rosanna Gerber-Elizabeth Pollet", naar keuze, of anders alleen maar door Mirra Ginsburg, door Chana Faerstein and Elizabeth Pollet, of door Alma Singer and Elainse Gottblieb. En dan heb ik het alleen nog maar over de verhalenbundel ,A Friend of Kafka". Kan het yid disch alleen nog geschreven wor den door Isaac Bashevis Singer, en vertaald worden door uitslui tend vrouwenIs Singer de enige schrijver in het Westen die er een harem van vertaalsters op na kan houden? Vragen, vragen, vragen die om een antwoord vra gen... Zou-zou Omdat Singer in het Nederlands blijkbaar ivas uitverkocht, ver voegde ik me op de Singel bij Rei- nold Kuipers, directeur van uit geverij Querido, die in 1966 in de Salamander-reeks „De Spinoza van Warschau" van Singer heeft uitgegeven. Ik had mijn dochter tje Sara (3) meegenomen, en ter wijl wij daar even zaten, kwam naast het redactielokaal Haagse Post zojuist door een stuk of tien Surinamers in puin was veranderd. Zullen we even gaan kijken?, riep ik meteen enthousiast, want de ware journalist, zo is mij in de loop der jaren wel gebleken, is niet iemand die eropuit trekt, maar beperkt zich tot het beschrijven van wat er bij de buren voorvalt. Reinold Kuipers, die anglofiel en eirofiel is, en daar een grote en gepaste terughoudendheid aan heeft overgehouden, vond het wel erg sensatiezuchtigmaar leidde me toch binnendoor naar het belen dende pand, waar vernielde gla zen deuren de weg vanzelf wezen Het gangetjewaar de eerste stempeltjes als paddestoelen over de grond verspreid lagen, bewees dat we nu zeer warm waren, en inderdaad, de volgende deur gaf toegang tot een complete chaos, te midden waarvan getreste en on- getreste, geüniformeerde en on- geuniformeerde politiemannen informaties inwonnen bij de aanwezige redactieleden van de Haagse Post. Reinold Kuipers deinsde geschrok ken terug, bevreesd de privacy van de HP-redactie nog erger te schenden dan zojuist al gebeurd was, maar omdat ik journalist ben hielp ik Sara welgemoed over de met HP's en ander drukwerk bezaaide vloer heennaar het epi centrum van de inmiddels wegge trokken wervelstormDaar lagen hele en kapotte flesjes fris over de vloer, een zich langzaam ver plaatsende plas koffiemelk, en ook een plat bergje suiker, waar Sara al snel bij neerhurkte om er met een natte vinger nog zoveel mogelijk van te redden - minder voor de Haagse Post dan voor haarzelf. De acht a tien Surina mers (hoe tel je Surinamers, daar is nog geen systeem voor ontwik keld) waren kalm maar vastbe raden naar boven gelopen, en- hadden kalm en koel kasten om ver getrokken, de koelkast omge gooid, maar de levende have on gemoeid gelaten. De aanwezige redactieleden waren maar zo muisstil mogelijk blijven zitten, gebiologeerd toekijkend hoe rondom hen bomen ontworteld werden, plaatijzeren schuurtjes omver gesmeten werden, auto's tegen elkaar werden gesmakt en huisraad over straat rolde, om pas weer in beweging te komen toen orkaan Sosa weer was weg getrokken. „De Surinamers zouden boos zijn over publikaties in het weekblad, met name zou hun woede zich richten op een reportage over de zelfkant van zwart Amsterdam in het nummer van vorige week", meldde de NRC op gezag van het ANP. Daar zouden de NRC en het ANP wel eens gèlijk in kunnen hebben. Zou-zou-journalistiek, die zoals be kend veel beschaafder is dan de nou-nou-joumalistiek. Neeft ir. Manusama zijn verontschuldi gingen al aangeboden?"zei ik zo geestig mogelijk, terwijl een poli tieman met een nietszeggende blik naar de cover van de HP aan de wand keek met het stuk erin over de Amsterdamse politie. Sa ra voelde zich intussen wonder wel op haar gemak in de chaos, misschien omdat die weinig ver schilde van het totaalbeeld dat haar kamer vertoont nadat ze er een uurtje met vriendjes heeft ge speeld. „Ga je er iets over schrij ven?", vroeg een der HP-redac- teuren. Natuurlijk"zei ik, „en ik zal zeker niet verzuimen te vermelden dat het mijns inziens een volkomen verantwoorde stra fexpeditie was. Ik word ook aleen dagje ouder!" Afgelopen donderdagmiddag werd in de tuin van Phonogram in Hil versum het dubbelalbum "Cabaret Wim Sonneveld" gepresenteerd. Op de foto Friso Wiegersma. Hetty Blok en Wim lbo met de eerste exemplaren bij hoe kan het ook anderi, het beeldje van Verkade "Nikkelen Nelis" Er was weinig belangstelling voor het zich Oeral Kozakken koor noemende oer-Nederlandse mannenkoor, dat zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal concer teerde. Dirigent was Frans Tette- roo Thzn, die beslist muzikale kwaliteiten heeft, en die vooral in de liturgische zangen veel aan dacht gaf aan de muzikale bele ving van de teksten, naar onze smaak soms wat te emotioneel'. Maar bij Kozakken-muziek is veel geoorloofd. Zij gaven over het algemeen blijk van een goede homogene koorklank en van discipline, deze 25 in dit koor verenigde mannen. Heel mooi materiaal hoorden we in de baritongroep. Kanttekenin gen moeten we evenwel plaatsen bij de tenoren, waar de zuiver heid nogal eens in het gedrang kwam door onvoldoende adem- beheersing. Te hoog "opgetrok ken" falsetstemmen zijn in een koor, ook in een kozakken-koor niet aan te bevelen. En wanneer sommigen zich, zelfs in de litur gische zangen, laten verleiden tot "portamento", hetgeen men in muziekkringen met "dweilen" betitelt (een wijze van zingen die bij de opera soms voorgeschre ven is), doet dit afbreuk aan dit overigens toch lofwaardig ge heel. Een laatste kanttekening plaatsen we tenslotte nog bij een wat al te vrijmoedig, en soms weinig fijnzinnig taalgebruik van de inleider, hetgeen beslist niet bijdroeg tot een juiste represen tatie van dit goed zingende ko- zakkenkoor. BEP RIJNDERS LEIDEN - Vier jeugdige van Bos ton uit opererende barokspecia- listen, blokfluit, viool, gamba, cembaal, nestelden zich op het podium van de Lokhorstkerk in het kader van een K en O-serie. Zij sieren zich optimistisch met de schone naam "Musick for the Generall Peace". Ik heb daarnaar gezocht bij Shakespeare, Handel, Purcell, maar vergeefs. Die vier hadden alle eens een studietijd in Nederland. Marion Verbruggen (blokfluit) bij Franz Bruggen, Rob Hill (klavecimbel) bij Leon- hardt, Jean Lamon bij Krebbers en S. Kuyken, Sarah Cunning ham (gamba) bij W. Kuyken in Den Haag. Doorslaggevend is de invloed van Bruggen en Leon- hardt. Het gespeelde programma is ongeveer eender als een jaar of tien eerder ook werd gebracht door Leonhardt en Bruggen zelf met hun toenmalige twee verdere guidro-genoten. De volgorde was Rameau, Michel Chabanceau de la Barre (fluitist van Lodewijk XIV), Bach, Han del, Telemann, Vivaldi. Trouw hartig gebonden kwamen dan ook verklankingen te voorschijn, waarvan niemand een noot heeft willen noch kunnen missen. Geen probleem of het is opgelost: in haar poëtische natuur voor el ke noot te gerechte dynamische en vooral agogische waarde, voor alles het gelukkigste en soepelste tempo, voor iedere versieringsfi guur de meest gracieuse beel ding, het maximum aan klan kronding, het gelijkgerichte denken. En geen, die direct aan wijsbaar uitnemender is dan de ander. Een goed ding was het om Rameau niet te verwaarlozen: Pieces de clavecin en concerto, -la Popli- niëre, la Timide, Tambourin-, bijna karaktertekeningen van zeer bepaalde salonfiguren, knapper nog dan Couperin dat kon. Van de overige componisten Sonates en een Concerto. KEES VERHOEF P hallo. veiLi&HgiPSPiewer.'.' HALLO VglLISHglRSPieNJSr/ Hlg-R X 23// PB öROTe 0AAIS ZOJUIST 6gKIPMATT.(' Pg AUTO VAlU pg KtPNJAPPgR RUPT IN) TofsweL- HBIP PÉ HOLLE WÉ& AT; RlCHf*INJ& 2>TAP...VAM& HEM OP.'/ Het is werkelijk bijzonder moeilijk om het optreden van de uit Mexi co afkomstige danseres Athenea Baker oprecht te recenseren. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het feit, dat haar optreden in twee totaal los van elkaar staande onderdelen uiteenvalt. Op de eerste plaats is daar de moti vatie van Athenea Baker, die erop neerkomt, dat zij de mening is toegedaan, dat het theater als kunstuiting niet exclusief het recht mag blijven van een kleine elite. Zij wil het theater naar de minder bedeelden van Mexico brengen en tegelijkertijd strijden voor een menswaardiger bestaan van die bevolkingsgroep. Vanuit die achtergrond zou men derhal ve kunnen stellen dat Athenea Baker heel wezenlijk bezig js met sterk-motiverend, socialistisch, bewustmakend theater. Aan de andere kant is daar de kunstuiting in relatie tot andere kunstuitingen met eenzelfde identificatiemoment. Athenea Baker probeert via dansmotieven als 'Toccata' (op muziek van Carlos Chavez) en 'Improvisatie' (een collage van authentieke Mexicaanse muziek) voor de pauze en 'Ixchel, Mayan Maan godin (op muziek van Silvestre Revueltas) alsmede 'La Muerta' (op muziek van Maracaibo met een poëtische basis van Pablo Neruda) na de pauze die be wustmaking concreet gestalte te geven. Daartoe beleeft ze een aantal vrij autonoom opgezette dansfiguren op een zo volstrekt eigen, indivi duele wijze, dat het moment van invoelbaarheid voor het publiek zeer moeilijk te bepalen is. In ei gen emoties meegevoerd slaakt ze soms zeer dierlijke kreten, die de associatie met het artistiek ge- bodene moeten waarborgen. Het strakke tricot, dat soepel de spon tane dansbewegingen van haar gracieuze lichaam volgt, verlengt de indrukken, welke de combina tie van dans en choreografie op roept. Athenea Baker geeft zichzelf al bij voorbaat een vrijgeleide voor de interpretatie, wanneer zij in een inleidend woord afstand neemt van de logische programmavol gorde. 'U moet niet steeds mijn dansmotieven trachten te herlei den tot vaststaande gegevens uit het programma', aldus Athenea. Waarmee zij onmiddelijk het ver strekken van het programma boekje ter discussie stelt. 'Na- huatl, een erotisch gedicht' was opvallend kort, maar daardoor niet minder opvallend. Samen met de Neruda-interpretatie viel het zaterdagavond in een redelijk bezet LAK-theater het meeste op. Resumerend zou men kunnen stellen dat Athenea Baker in het genre beslist niet teleurstelt. De artistieke lijnen, die zij uitzet naar haar Mexicaanse doelgroep ('de minder bevoorrechten') zijn in middels nauwelijks herkenbaar. BERT KOEKEBAKKER «cwoeo V/AA^oajoX ^BreAC-reeeD OP BEAJ nui... l tAJE CfAAfiJ AM/V? •JAINZJL. J T~ II I 1 FRED BASSET Tenzij je dat ouóe hetswiel wl .meetellen... AMSTERDAM - Willy Alberti is zater dag ridder in de Orde van Oranje-Nassau geworden. Burgemeester Polak van Am sterdam spelde hem de versierselen op tij dens een nachtconcert in theater Carré, waar het 40-jarig artiestenjubileum van Willy Alberti, op de foto met zijn vrouw, zoon Tony en dochter Willeke, werd ge vierd. Omdat de Amsterdamse zanger zich al een jaar of tien inzet voor een Speel-O-Theek in de hoofdstad voor geestelijk gehandicapte kinderen, was de opbrengst van het con cert, dat tot in de vroege ochtenduren duurde, voor dat doel bestemd. Er werd ruim 40.000 gulden ingezameld. Dit be drag zal echter nog aangroeien .omdat toe zeggingen voor overmaking per bank of gi ro nog geteld moeten worden LAK-Foyer, Levendaal 150. Tentoon stelling Aad Penningcollages, Jos van der Beek - aquarellen. Geopend tot eind okt. Galerie Pulehri Studio, Kempenaer- straat, Oegstgeest. Tentoonstelling Henk Munnik - schilderijen. Geopend t/m 12 okt., dag. van 10-16 uur (zo. geslo ten). 't Gesprekscentrum Vrouwen- kerkkoorstraat 17. Tentoonstelling Dik v.d. Kaaij en Gerard de Reus - schilderij en en lytho's. Geopend tot 15 okt., dag. van 20-22 uur. Galerie De Oude Rijn 40. Tentoonstel ling Harry van den Broek. Olieverfschil derijen en Eg Sneek - keramiek en steen. Geopend van 22 sept. tot 29 oktober, woe. t/m za. van 12-17 uur. De Lakenhal, Oude Singel. Tentoon stelling "Van Kirchner tot Campen- donck", Duitse expressionisten. Ge opend tot 12 nov. Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling J. B. Jaspers - schilderijen, tekeningen en aquarellen. Geopend t/m 27 okt., dag. van 8.30-17.30 uur. tekeningen en Guusje Buytendorp - wandkleden. Geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur, tot 5 okt. Diaconessenhuis, restaurette. Tentoon stelling Jan Dietz - "Planten in Ars" schilderijen en tekeningen. Geopend dag. 10-18 u i 21 okt. Openbare Bibliotheek, Homeruslaan, Oegstgeest. Klein aantal touw-wandkle- den te bezichtigen van Louise Scham per. Geopend t/m 9 okt., openingstijden van de bibliotheek. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Rüdiger Wilde - ach terglasschilderijen, William Crovello - De Lakenhal (Oude Singel 28-32): Lucas van Leyden: rondom het Laatste Oor deel, geopend dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13-17 uur (t/m 29 oktober) Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Mathieu Simmer - aquarellen en olieverfschilde rijen, Henriëtte Syatauw - keramiek. Geopend woe. t/m zo. van 10-16 en di. van 14-20 uur, tot eind okt. De nieuwe jonge noten zijn er weer. Gebruik z „bonbons" mee te i ken. Dop minstens 20 walnoten en breek z twee helften. Vermeng 100 g gemalen amande len met 100 g basterd suiker en 2 a 3 eetlepels oranjebloesemwater, dat bij de drogist is krijgen. Meng deze ingrediënten grondig door elkaar z dat een stevige pasta o geen ge- banketbakker i letje amandelpers. ko pen. Hier zit al suiker ii massa met nog enkele druppels oranjebloe- of eventueel soepele pasta kne- Druk telkens een letje van de amandel- helften. Laat kristalsui ker in een droge koeke- pan langzaam heet v den, smelten en heel lichtbruin kleuren. Voeg enkele druppels heet water toe en wentel de noten erdoor, zodat ze een dun laagje car; mei krijgen en metee goed op elkaar „gi lijmd" worden. Laat geheel afkoelen. WINA BORN Leidse bioscopen LUXOR: "Opdracht voor vijf deelden", da. 2.30, 7.00 en 9.15 i 2.15, 4.30 uur enz., 16 jr. CAMERA: "Ben Hur", da. 8.00 jaar. Kindervoorstelling: "Stay Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden "öngevallendienst elke dag Academisch ■Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 .uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- isenhuis) en van vrijdag 13.00 r Elisaheth-ziekenhuis 2.30 i. i. 2.00 1.15 i Nachtvoorstelling: "Women in Love". za. en vr. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "Coma", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "Convoy", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "La vie devant soi", da. 7.00 en 9.00 uur, ma., di., do. en vr. 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Donald Duck",za., en woe. 3.00 en 4.45 uur. STUDIO: "Herfst in Duitsland", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. 2.30 uur, 12 jr. Kindervoorstelling: "Pinkeltje", da. 3.00 uur. zo. 2.30 en 4.45 uur. TRLANON: "Wie dan leeft, wie dan zorgt", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. REX: "Erotische dromen van een nimf', da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di., vr. en zo. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: Alice in Wonder land", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: Can you keep it for ward", vr. en za. 12.00 uur. Bioscopen Alphen EURO I: "Coma", da. 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Once upon a time in the west", da. 2.00,7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Roma", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "The man with golden gun", Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur van 13.45 - 14.30 uur. Avondbezoekuur van 18.30 - 19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00 - 18.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 - 19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoe kers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dag. van 14-14.45 e Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot), 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag t/m vrijdag 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur. speciale kaarten Bezoektijden Kmderkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van r Schiphol kun- irden zoek wordt toegestaan kan de hoofdve Schiphol (020-175000). eld 1 Geluidshinder da. 1.45,6.45 en 9.15 u ook4.15u Nachtvoorstelling: „Fladwood in Hong Kong", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Thank God it's friday", da. 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, al. Kindervoorstelling: „De gelaarsde kat Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "The deep", vr. en za. 7.00 uur, zo. 7.00 en 8.30 uur, ma. en woe. 8.30 uur, 12 jr. "Boxcar Berta", do. 8.30 uur, vr. en za. 9.30, zo. 6.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Tweety's grootste ^ud^^ieuius 9 oktober 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: Volgens een bericht uit Sema- rang op Java heeft eind Au gustus in de kampong Ka- koeman een hevige brand ge woed, waardoor in ongeveer drie uren tijds 97 met pannen- gedekte, ten deele zeer solide en groote huizen totaal ver nield werden. De schade wordt, volgens de opneming der inlandsche politie, be groot op f89,345, doch zou, naar luid der verklaring van in de bedoelde kampong wel bekende personen, oneindig hoog er zijn. Kakoeman werd toch bewoond door zeer wel varende kooplieden in ver schillende artikelen, onder wie een enkele moet zijn die 100,000 bezat en er velen werden aangetroffen wier rijkdom op 20 a 25.000 ge schat werd. De brand ont stond ten huize van eene Ja- vaansche dokteres, die haar leeggebrande petroleumlamp wilde vullen zonder die uit te dooven. De vlam sloeg in de oliekan, de vrouw liet ze toen vallen en de brandende in houd verspreidde zich door het huis en stak dit in brand. Vijftig Jaar geleden:- Berichten uit Alagoas en Bahia in Bra zilië maken melding van de ergste droogte sinds 1915. De scheepvaart op tal van rivie ren ligt stil. Vele personen zijn van den honger omgekomen de kudden zijn gedecimeerd en de oogsten zijn vernield. In Berlijn heeft de Finsche athleet Nurmi tijdens het in ternationale sportfeesl van cle sportclub Charlottenburg in tegenwoordigheid van 15.000 toeschouwenl niet minder dan drie wereldrecords verbe terd. Den Franschman Bouin ontnam hij het wereldrecord over 15 K.M. en diens uurre- cord. Het derde record, dat Nurmi herzag, was dat over 10 Engelsche mijl. Ook twee Duitsche records werden ver beterd, maar dat geschiedde door den Duitscher Huesten. Nurmi liep in een uur 19.2108 K.M.: de vijftien K.M. liep hij in 46 minuten en 49.5 secon den: de tien Engelsche mijlen legde hij af in 50 minuten en 15 seconden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21