LEIDSCH DAGBLAD Ook WD wil lagere huurstij ging ""Meileiigf» Maak snel keuze tussen kolen en kernenergie Jacques Brei (49) overleden Houtindustrie in de problemen Weizman„In twee weken kan heel wat worden bereikt Viktor de vandaag Verschrikkelijke helemaal terug MAANDAG 9 OKTOBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35675 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoge ambtenaar aan regering: UTRECHT (ANP) - De regering moet zo snel mogelijk kiezen tussen kernenergie en kolen als hoofdbron voor de opwekking van elektriciteit. Anders ont staan ernstige moeilijkheden bij de energievoorzie ning. In ieder geval moeten er tussen 1985 en 1990 enkele kolencentrales worden gebouwd opdat de productie van elektriciteit ongestoord kan doorgaan. Dit zei drs. W.H.J. Tieleman, directeur-generaal voor de energievoorziening van het ministerie van eco nomische zaken, vandaag op de vakbeurs Electro- techniek in Utrecht. De regering wil voordat een keuze wordt gemaakt eerst een open, maatschappe lijke discussie. Maar in de regeringsverklaring is besloten dat drie kerncentrales moeten worden gebouwd. Tieleman stelde dat dit besluit is genomen omdat het kabinet in tijdnood verkeert. De meeste centrales draaien nu nog op aardgas, maar dit raakt langzamerhand op. Via olie zal in de jaren tachtig op een andere brandstof moeten worden overgegaan. Of kolen of kernenergie wordt gebruikt hangt onder meer af van de afvalproblemen van bei de vormen van energieopwekking. Volgens Tieleman moet de regering op zijn laatst in 1982 een beslissing nemen, omdat in verband met de voorbereidingstijd die voor de bouw van een cen trale nodig is, anders de energievoorziening gevaar loopt. BOSTON - De Rhodesische premier Ian Smith in gesprek met dominee Sithole, tijdens hun omstreden bezoek aan de Verenigde Staten. Rhodesië schaft deze week overigens de rassenscheiding af. Deze maatregel zal het mogelijk maken dat niet-blanken zich vestigen in gebieden die vroe ger waren voorbehouden aan blanken. Het is niet toevallig dat deze maatregel samenvalt met het bezoek van Smith aan Amerika. Smith zoekt daar steun voor zijn interne rege ling met gematigde zwarte leiders. Volgens zijn zeggen houden de VS en Groot-Brit- tannië met hun eis, dat ook het Patriottisch Front in de be sprekingen moet worden be trokken, een oplossing voor Rhodesië tegen, (zie verder pagina 7) Olympische Spelen '84 in Los Angeles LAUSANNE (REUTER) - De Olympische Spelen van 1984 zullen definitief plaats hebben in Los Angeles. Het internationaal Olympisch comité (IOC) heeft dat vandaag in Lausanne bekend gemaakt. Het IOC had een schrif telijke stemming gehouden on der de leden nadat problemen waren ontstaan over de financiële verantwoordelijkheid voor de spelen van 1984. De gemeente raad van Los Angeles wilde van de organisatie van de spelen af zien omdat men het onjuist vond dat de Amerikaanse stad voor de financiële consequenties moest opdraaien. TEL AVIV (AP) - "Israël en Egypte hebben een groot aantal bijzon derheden te bespreken voordat een vredesverdrag ondertekend kan worden" en "beide zijden zijn zeer ervaren in het voeren van oorlog, maar dit is de eerste keer dat we in vredesverdragen doen", aldus de Israëlische mi nister van oorlog Ezer Weizman vanmorgen voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten, waar hij samen met de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Mosje Dayan donderdag de vredesbe sprekingen met Egypte zal her vatten. Dayan bevindt zich reeds in de Verenigde Staten. Weizman gaf voor zijn vertrek op het vliegtuig Ben-Goerion een persconferentie. Op de vraag hoe lang de besprekingen zullen ver gen, verklaarde hij dat in twee weken veel bereikt kan worden. De Israëlische minister zei verder dat hij en Dayan tijdens de confe rentie vermoedelijk naar Israël terug zullen keren om rapport over de besprekingen uit te bren gen aan het kabinet van premier Menachem Begin en nieuwe in structies voor de conferentie te ontvangen. Sinds de Egyptische president Anwar Sadat elf maanden gele- Met een hard schot brengt Torres de gelijkmaker voor FC Twente op zijn naam. (1-1) Vlnr Doelman Boersma, Thijssen, Van Leen, Huyg, Torres en Verkaik. DEN HAAG (GPD) - De WD-fraetie overweegt om m het Bestek-debat deze week in de Tweede Kamer voorstellen in te dienen voor een lagere huurstijging. Het kabinet heeft in de bezuini gingsplannen een percentage van 7 opgenomen. De WD zou het redelijk vinden om 1 of misschien zelfs 2 procent onder dit percen tage te zitten omdat het lagere inflatieniveau volgens de WD in de huren dient te worden doorbe rekend. Volgens de volkshuisvestingsdes- kundige van de WD-fractie, De Beer, heeft de WD altijd een koppeling voorgestaan tussen de algemene prijsstijging voor ge zinsconsumptie en het huurper- centage. De opstelling van de WD zou vrij wel zeker betekenen dat de 7 pro cent van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) in het parle ment onhaalbaar is. Het CDA geeft de voorkeur aan 6 procent de PvdA aan 5 procent of nog la ger. (Zie ook pagina 5) 22 PAGINA'S Uitdager Kortsjnoi heeft zijn bijnaam Viktor de ver schrikkelijke eens te meer inhoud gegeven. In het afge lopen weekeinde loodste hij in de 29ste partij van de strijd om het wereldkam pioenschap schaken zijn witte stukken driemaal op het nippertje langs de tijd- controles om uiteindelijk na negen uur spelen loon naar werken te krijgen. Karpov legde op de 79ste zet zijn ko ning om. De stand in de tweekamp is 5-4 en Viktor de Verschrikkelijke is helemaal terug. "Jantje huilt en Jantje lacht". Dat gold gisteren voor Jan Lammers, die door pech uitgeschakeld leek voor het Europees kam pioenschap Formule III, maar uiteindelijk toch de ti tel greep, omdat zijn enige concurrent de Zweed Olofs- son niet verder kwam dan een zevende plaats tijdens de beslissende race in Italië. In de vaderlandse voetbale redivisie deden PSV en Roda JC (2-1) zaterdagavond al aan klantenbinding; een attrac tieve lijn die Haarlem en Twente (zij kwamen 2-2 overeen) gisteren doortrok ken. Ajax werd lang afge stopt door doelman Nijhuis maar dwong Vitesse tenslot te toch diep op de knieën: 4-0. Leidenaar Wouter Holverda maakte zijn eerste competi- tiedoelpunt voor Sparta te gen Utrecht (2-0) "En nog met mijn houten been ook" Op regionaal voetbalniveau kwam zaterdag-eersteklas ser Noordwijk weer aan de top. Bij SDCP in Putten werd met 2-0 gewonnen voor de ogen van de Haarlem-trainer Barry Hughes, die spioneer de in verband met het beker- treffen Haarlem-Noordwijk van zaterdag. Hughes was nauwelijks geïmponeerd. "Noordwijk mag voor ons geen probleem zijn". Op het Katwijkse sport Nieuw Zuid lijkt geen zege(n) te rusten. Quick Boys verloor zaterdag van Nunspeet: 1-2. RCL i met Hui- Zondaghoofdklasser UVS had bij Blauw Wit een beter lot verdiend dan de 1-0 ne derlaag die nu werd geleden. De basketballers van P/Lei den versloegen Rotterdam Zuid, een ploeg die geacht werd één van de grote con currenten te zijn van de Lei- denaars, met blamerend ver schil 109-80. De ijshockeyers van Leiden Lions boekten hun eerste competitie over winning. PAGINA 11-18 Pieterman verwondt; vis- PAGINA 5 Geen verrassingen bij deel staatverkiezingen in Hessen. PAGINA Kritiek middenstand op prijsbeleid. PAGINA 19 LEGPLANKEN voor kastplanken boekenplanken vensterbanken IN KUNSTSTOF en HOUT tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek tot 5 uur geopend. den Jeruzalem bezocht, had Weizman herhaaldelijk contact met de vroegere Egyptische mi nister van oorlog Abdoel Ghani Gamassy, die onlangs tot militair adviseur van Sadat werd be noemd en niet in Washington aanwezig zal zijn. Weizman zei dat "het jammer is dat mijn vriend Gamassy er niet zal zijn. maar voor mij symboliseert dit de idee datje geen verdragen afsluit met alleen maar persoonlijkhe den. Een leider komt en gaat Maar de overeenkomst moet ge dragen worden door twee vol ken" Geen rijkssteun spaanplaat-huizen DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) heeft de Tweede Kamer meege deeld, dat het rijk geen financiële steun verleent bij het herstel van de zogenoemde "spaanplaat woningen", woningen waarin gebruik werd gemaakt van bouwproduktcn met formalde hyde. Volgens de staatssecretaris moet het herstel in woningwetwonin gen bestreden worden uit de al gemene bedrijfsreserve van de betreffende woningcorporatie Deze reserve is immers, zo zegt hij, ondermeer bedoeld voor het bestrijden van dit soort onvoor zienbare kosten. Particuliere ei genaren van woningen en van gebouwen met een andere be stemming zullen de herstelkos- ten eveneens uit eigen middelen moeten bestnjden. In het antwoord wordt meege deeld, dat de spaanplaat-wonin gen in een veertig-tal gemeenten in ons land voorkomen. Naar schatting gaat het in totaal om 3.000 a 4.000 woningen. PARIJS (GPD) - De Belgiscn- Franse chansonnier Jacques Brei is vannacht in een ziekenhuis bij Parijs overleden. Brei, in 1929 geboren, was de laatste jaren van zijn leven op de vlucht voor zijn slopende ziekte en de mensen. Na lange omzwervingen met zijn jacht had hij zich in het gebied van de Stille Zuidzee op een eiland teruggetrokken. Zijn laatste grammofoonplaat maakte hij met inspanning van de weini ge krachten die hem nog restten en in het diepste geheim. De plaat verwekte vooral in België opzien omdat Brei zich weinig zachtzin nig over de Vlamingen had uit gelaten. Jacques Brei maakte tekst en me lodie van zijn chansons zelf. Na dat hij als zoon van een kartonfa brikant enige jaren bij zijn vader had gewerkt, vertrok hij in 1953 naar Parijs. Arm en alleen - hij had met zijn familie vrijwel ge broken - maakte hij zijn eerste 78- toerenplaat „II y a" en „La Foi- re". Beginnend in kleine zaaltjes kwam de roem in 1957 met „Quand on n'a que l'amour" Zijn rauwe, niets en niemand spa rende, maar toch genereuze en poëtische chansons brachten hem als „vedette" op de planken van de „Olympia" en de „Bobi- no". Ook in de Verenigde Staten en in de Sowjet-Unie werd Jac ques Brei een ster van de eerste orde. Altijd was er ergernis je gens de Vlamingen („Les Fla- mands"), maar tegelijk de liefde voor het vlakke land („Le plat pays") Eenzaamheid, liefdesleed en vooral ook angst voor de dood waren steeds weer in zijn chan sons terugkerende thema's („Seul", „J'arrive"). In een interview verklaarde Brei eens: „Het chanson is een uitlaat Jacques Brei voor mijn verontwaardiging. Ik val aan wat lelijk is en wat het geluk in de weg staat. Ik ben geobsedeerd door lelijke en sme rige dingen, waarover niemand durft te praten. Het is net alsof iedereen bang is aan wonden te Komen die juist verzorging ver dienen" 'ft 1967 al verklaarde Brei dat hij niet meer in het openbaar zou op treden. Maar een jaar daarop speelde hij de titelrol in de muzi kale komedie Don Quichotte, die hij voor het Franse toneel had bewerkt. Brei maakte ook een musical, ..Jacques Brei is alive and well and living in Paris", die volle za len trok. Vrij warm Voorzitter Bouwbond CNV: 4 weken lang hel LEIDSCH 'A DAGBLAD Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS Vannacht hier en daar regen, morgen overdag perioden met zon vooral in het zuiden van het land en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden, maximum temperaturen morgen van 17 graden op de Wadden tot ongeveer 21 graden in het zuidoosten. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 OKTOBER Zon op: 6.55 uur; onder: 17.58 uur, maan op: 15.04 uur; onder: uur. Hoog water te Katwijk om 8.59 en 21.35 uur, laag water om 4.22 en 16.52 uur. DRIEBERGEN (ANP) - "De ont wikkeling van de produktie en de werkgelegenheid in de houtsec tor baart ons grote zorgen. In de meubel- en houten kastenindus- trie en in de timmerfabrieken zijn de afgelopen jaren duizenden ar beidsplaatsen verloren gegaan". Dit zei voorzitter Dilo van Comme- née van de Hout- en Bouwbond CNV op de tweejaarlijkse bonds raadvergadering die vandaag in Driebergen is begonnen. "Zonder branchebeleid - zoals de door onze bond en het CNV aan geprezen bedrijfstak raden dreigt de toestand in de gehele houtindustrie finaal uit de hand te lopen". In die bedrijfstakraden moeten volgens Van Commence werkgevers en werknemers op het niveau van de bedrijfstak, eventueel samen met de over heid. komen tot een planning en het bestuderen van de bedrijfs tak. Bij de presentatie van "Bestek '81' is de regering verweten dat er geen duidelijk plan in opgeno men is om de werkgelegenheid te stimuleren. "Maar voor een deel geldt dit verwijt ook voor de werkgevers. Als die niet tot ge zamenlijk onderzoek willen ko men en maar blijven doormodde ren in de hoop dat de buurman eerder kapot gaat dan hüzelf, is het voorde regering b(jna onmo gelijk om de werkloosheid terug te dringen", aldus Van Comme- Hij waarschuwde de werkgevers ervoor niet zelf alleen het beleid te bepalen en risico's te nemen los van de maatschappij om zich heen. De ondernemer die meent in dit doolhof van problemen de weg alleen te kunnen vinden lijdt volgens Van Commence aan een grote mate van zelfoverschat ting en valt onder de categorie minder geschikte onderne- J Ik beslis me abonnee no de krant gra Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1