Feyenoord komt niet langs keihard FC YYY Jantje huilt (pech)... Jantje lacht (titel) Eerste competitiegoal Holverda FORSE BOETE VOOR AJAX SCORES IN HET BETAALD VOETBAL weer terug in selectie Oranje Villeneuve wint GP van Canada PAGINA 12 MAANDAG 9 OKTOBER 1978 SPORT I SPORT „MET ZIJN HOUTEN POOT...' ROTTERDAM - Wouter Holverda wilde aan zijn eerste competitie- doelpunt voor Sparta geen verre gaande conclusies verbinden. De voormalige Roodenburgspeler wenste die treffer na afloop van Sparta-FC Utrecht (uitslag 2-0) niet als een claim op een vaste plaats in het basiselftal aan te grijpen. "Ik kan er hoogstens op hopen, dat Petescu me volgende week in de bekerwedstrijd tegen FC VW mee laat doen", aldus de nuchtere Leidenaar, "maar voorlopig reken ik erop, dat ik er gewoon weer naast sta." Het nam allemaal niet weg dat de zwijgzame Roemeense trainer zich later liet ontvallen "dat die goal van Hólverda klasse was". een cbmpliment die de in het laatste kwartier als invaller voor Jo van Zoest optredende speler voor kennisgeving aannam, "omdat in het profvoetbal ook een dergelijke kreet van een trai ner nog niet hoeft te betekenen dat je je van een basisplaats ver zekerd hebt." Met zijn doelpunt zorgde Holverda voor één van de schaarse hoogte punten in het verder kleurloze duel tegen FC Utrecht. De Rot terdammers moesten namelijk permanent optornen tegen een louter defensief ingesteld team, dat niet schroomde om geregeld de bal vanaf het middenveld op doelman Van Breukelen terug te spelen. Slechts eenmaal wist Arie van Staveren een gaatje te vinden in het Utrechtse bastion, maar zijn inzet werd door Libero Henk van der Vlag van de doellijn ge haald. Na rust heeft vooral puntspeler Sammy Morgan alles in het werk gesteld om Sparta op voorsprong te brengen. Met guerillaacties bracht hij het Stichtse defen- sieblok herhaaldelijk in verwar ring. Vooralsnog leverden die Britse krachtsexplosies niet meer op dan een felle kopbal, die vlak langs de voor hem verkeerde paal vloog. In de 83ste minuut had hij echter wel succes, toen Michel Valke hem met een punt gave voorzet bediende, die de Brit broodnuchter in 1-0 om- Dat doelpunt gaf Holverda de in spiratie om eveneens op jacht naar een goal te gaan, "tenslotte speelden die Utrechters zo zwak, dat de kans daarop aanwezig was". 'De doelpuntjacht' van de Leidenaar kreeg drie minuten la ter al zijn bekroning, toen Van Staveren hem perfect bediende. Met een beheerste knal, met zijn rechtervoet gelost ("notabene mijn houten poot"), maakte Hol verda aan alle Utrechtse illusies een einde. In de slotfase moest Morgan het strijdperk met een bebloed ge zicht, de prijs voor een vechtpar tij met Van Breukelen en Van der Vlag, het strijdperk voortijdig verlaten. "Een vechtpartij", wist Utrecht-trainer Han Berger, "die Wouter Holverda alleen maar kon ontstaan omdat die laffe hond van een Ram niet optrad"... ZÜRICH (ANP) - De gewonnen wedstrijd tegen Athletic de Bilbao op 27 september heeft Ajax toch bijna 4000 gulden gekost. De Europese voetbal unie legde Ajax een boete op van 3000 Zwitserse franken, omdat er tijdens die wedstrijd rookbommetjes op het veld zijn gegooid en omdat het niet de eerste overtreding van dit soort is. Trainer Cor Brom moet ook 500 Zwitserse franken (650 gul den) overmaken aan de UE FA. Hij werd bestraft wegens het herhaaldelijk verlaten van de spelersbank en het zonder toestemming betreden van het speelveld. De strafcom- missie van de UEFA legde tijdens zijn vergadering van zaterdag voor meer dan 30.000 gulden aan boetes op aan clubs en nationale bonden plus trainers. Rangers Glasgow Rangers, in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen tegenstander van PSV, heeft zaterdag in de Schotse competitie op eigen terrein moeizaam gelijkge speeld tegen Dundee United. Acht minuten voor tijd scoorde Alex McDonald voor de Schotse kampioenen de gelijkmaken 1-1. De Rangers staan met zeven punten op een gedeelde vijfde plaats. Voor sensatie zorgde Aberdeen. Het versloeg ranglijstaan- voerder Celtic met maar liefst 4-1. Geels Ruud Geels zal donderdag in Parijs de "bronzen" schoen ontvangen voor zijn derde plaats op de Europese topsco- rerslijst. Voor Ajax maakte hij Ruud Geels - onderscheiding - in het vorige seizoen 32 doel punten. De schutters die Geels voorgingen in het klas sement van France Football zijn Hans Krankl van Rapid Wien met 41 doelpunten en Carlos Bianchi van Paris St. Germain met 37 treffers. Tot Europese club van het sei zoen werd de winnaar van de beker voor landskampioenen Liverpool uitgeroepen. Li verpool kreeg in totaal 30 punten en bleef daarmee PSV (27), Bastia (24) en Anderlecht (24) voor. Zege Frankrijk Luxemburg heeft zaterdag middag in zijn eerste wed strijd voor groep 5 van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap met 1-3 van Frankrijk verloren. Bij de rust leidde Frankrijk met 1-0 door een treffer van Didier Six in de veertiende minuut. Hoewel Frankrijk bijna een thuiswedstrijd speelde - driekwart van de 12.000 toe schouwers in het gemeente lijk stadion waren Fransen - wonnen de bezoekers maar moeizaam. Pas halverwege de tweede helft bracht Marius Tresor de stand op 2-0. Ze ventien minuten voor tijd verkleinde Romain Michaux de marge. Zes minuten later bepaalde Albert Gemmrich de eindstand van deze wed strijd, die onder leiding van Henny Weering stond, op 3-1. De stand in groep 5 is: 1. Frankrijk 2 1 1 0 3 5-3 2. Tsjecho SI. 1 1 0 0 2 3-1 3. Zweden 2 0 1113-5 4. Luxemburg 10 0 10 1-3 EREDIVISIE NEC-MVV 1-1 (1-0), Ronald Hendriks 1-0, 73. Bonfrère 1-1. Scheidsrechter: Seve- rein. Toeschouwers: 7000. Go Ahead Eagles-Volendam 2-1 (1-0), 45. Kristiansen 1-0, 65. Kristiansen 2-0, 75. Kra mer 2-1. Scheidsrechter: Beukman. Toeschouwers: 12.000. FC Den Haag-PEC Zwolle 0-0. Scheidsrechter: Manuel. Toeschouwers: 4500. PSV-Roda JC 2-1 (1-1), 16. De Jong 0-1, 40. Dykers 1-1, 64. Lubse 2-1. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 28.000. AZ '67-NAC 5-1 (3-1). 18. Ny- gaard 1-0, 22. Ressel 2-0, 26. Kist 3-0, 42. Vreyssen 3-1, 60. Peters 4-1, 77. Kist 5-1. Scheidsrechten Draaisma. Toeschouwers: 8000. Sparta-FC Utrecht 2-0 (0-0), 83. Morgan 1-0, 86. Holverda 2-0. Scheidsrechten Ram. Toeschouwers: 5000. Haarlem-FC Twente 2-2 (1-1). 27. Böckling 1-0. 42. Sanches Torres 1-1. 49. Kip 2-1, 60. Gritter 2-2. Scheids rechten Beek. Toeschou wers: 5000. FC VW-Feyenoord 0-0. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 11.000. Ajax-Vitesse 4-0 (0-0). Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 14.000. 53. Arne- sen 1-0, 59. Lerby 2-0, 72. Clarke 3-0, 89. Meyer 4-0. EERSTE DIVISIE: Fortuna SC-Helmond Sport 2-0 (0-0). 46. Engbersen 1-0, 83. Engbersen 2-0. Scheids rechten Klint. Toeschou wers: 5100. FC Groningen-Wageningen 2-2 (1-0). 43. Waalderbos 1-0, 53. Osenbruggen 1-1, 72. Van Vijfeijken 1-2, 90. Swanen- burg (strafschop) 2-2. Scheidsrechten Oetelmans. Toeschouwers: 10.500. Excelsior-FC Vlaardingen 2-2 (1-1). 2. Tabbernee 1-0,21. Dick Molendijk 1-1, 51. Rog geveen 2-1, 73. Hesling 2-2. Scheidsrechten Van Swieten. Toeschouwers: 4000. FC Dordrecht-Eindhoven 1-1 (0-0). 63. Meynaard van Schoor 1-0, 69. Schapendonk 1-1. Scheidsrechten Thomas. Toeschouwers: 4300. Heerenveen-Telstar 1-2 (0-1). 21. Van Toor 0-1, 36. Krone 0-2, 61. Kenter 1-2. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 3500. Heracles-FC Amsterdam 1-0 (1-0). 23. Oosterom (straf schop) 1-0. Scheidsrechten Bosman. Toeschouwers: 4500. De Graafschap-Cambuur 4-1 (3-0). 21. Veenendaal 1-0, 32. Polko 2-0, 41. Koenders 3-0, 61. Wierts (strafschop) 4-0, 65. Metz 4-1. Scheids rechten Mulder. Toeschou wers: 6100. SVV-FC Den Bosch 0-0. Scheidsrechter: Van Laar. Toeschouwers: 2000. Amersfoort-Willem II 1-1 (0-1). 30. Bastiaansen 0-1, 86. Struik 1-1. Scheidsrechten Jansen. Toeschouwers: 2200. VENLO (GPD) - Feyenoord heeft niet verloren in Venlo. Na de nederlagen in de jongste twee seizoe nen (2-0 en 4-3) hebben de Rotterdammers deze ne gatieve lijn onderbroken! Met twee punten winst zijn zij evenmin uit de kol kende Koel gestapt. Het duel eindigde zoals het begon dubbel blank, maar zo maagde lijk schoon als de eindstand wa ren de duels tussen de heren ac teurs te velde beslist niet. Arbiter Geurds kon dan ook zelden de voordeelregel toepassen, de on rust in beide ploegen bleef zich af tekenen in het jachtige en vaak choatische spelconcept, maar ook in de keiharde duels op de Feyenoord-coach Jezek had er geen verklaring voor. Wel merkte hij terecht op „dat het een fout van ons allemaal is". „Feit is wel' aldus Jezek, „dat als deze ten dens zich voortzet het Neder landse voetbal de gevaarlijke kant opgaat. Je zult steeds meer moeten gaan trainen om de bal maar eenmaal raken. Hard spelen is blijkbaar eigen aan het moder ne voetbal. Sinds mijn vorige pe riode in Nederland is het hier in ieder geval harder gewor den". Jezek reageerde niet zo emotioneel als zijn pupil Jan van Deinsen, die de thuisclub met een stelletje schoppers vergeleek. Van Dein sen: „Ons kleedlokaal lijkt wel een abattoir. Je kunt geen bal aannemen of ze schoppen je ge lijk kapot" De Rotterdamse gramschap gold met name de tackle van Albert van der Weide op de benen van Michel van de Korput... 40 seconden na de af trap. Het eerste persoonlijke duel in de wedstrijd was meteen raak, want Van de Korput moest nood gedwongen met een enkelblessu re het speelveld verlaten. Voor Feyenoord betekende dit verlies in ieder geval een streep door de rekening. Het beoogde spelconcept, namelijk het wis selend opkomen van Andrè Stafleu en Van de Korput, kon geen doorgang vinden, want de ploeg moest worden omgezet Stafleu voorstopper en invaller Melis op de linksbuitenpost in plaats van de naar het midden veld gehaalde Van Deinsen. Een intimidatiepoging van VW' Hans Croon wilde daar niet aan. „WV heeft enkele fikse optaters gehad en mocht niet verliezen van Feyenoord dat toch, gezien de recente winst op PSV, in vorm is. Ik ben blij dat VW karakter heeft getoond zodat dit Feye noord niet over ons heen kon lo pen. Je moet je de gemoedstoe stand van de spelers voorstellen nadat ze door de pers volledig zijn weggeschreven" Inzet en mentaliteit waren de voor naamste pijlers waarop dit „her boren" VW niet alleen op gelijke hoogte met Feyenoord bleef, maar zelfs, althans voor de rust de mooiste uitgespeelde kansen kreeg. Piet Pala (een afstands schot) en Lorenz Hilkes (een kop stoot) troffen in een veelbeloven de beginfase de deklat toen VW fanatiek aandrong op de ope ningstreffer. Dick Advocaat: „Met rust had het 2-0 moeten zijn, dan was het gebakken geweest. Wij hard? Het is toch geen vrou- wenspel. Feyenoord kan er an ders ook wat van" Het Venlose overwicht (cornerver houding voor rust 6-0, nadien 4-3) bleef vruchteloos. Blijkbaar had Croons formatie te veel gegeven want in de tweede helfst moest de thuisclub gas terugnemen. Feye noord bleef de meeste pressie uitoefenen via de ijverige Van Til en stoorzender Houtman, maar miste het raffinement en de lef om de thuisclubdefensie tot pa niekvoetbal te dwingen. Uitblin ker keeper Eddie Sobczak moest zijn ploeg echter voor een neder laag behoeden toen hij 16 minu ten voor tijd een spetter van Ri chard Budding stijlvol uit zijn doel ranselde. In het Rotterdamse spel volgden de pieken en dalen elkaar met de re gelmaat van een klok op en dat gaf VW de gelegenheid om in zijn kansen te blijven geloven. Een duur bevochten gelijkspel was de beloning voor de Venlo- naren. De tijd zal leren of dit re sultaat het begin is van een her stelperiode. Bij Feyenoord zijn de blessures van Wim Jansen en Gerard van der Lem genezen. Beiden hervatten morgen weer de trainingen. DEN HAAG (ANP) - Hugo Hoven- kamp (AZ'67) is gisteren door bondscoach Jan Zwartkruis als zestiende speler aangewezen voor de selectie waaruit het Ne derlands elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland wordt samen gesteld. Hovenkamp neemt de plaats in van Wim Jansen (Feyenoord), die zo ernstig geblesseerd is dat hij woensdag onmogelijk in Bern te gen de Zwitsers kan uitkomen. LOTTO De winnende getallen in de lotto zijn: 6-8-14-23-34-38. Reservegetal: 17. WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 6-20-26-38-46-49. Reser vegetal: 19. Uitslag Spiel 77: 9-7-4-4-4-6-0. SUPERTRIO De Sporten Recreatieprijs gelopen in Groningen: 1. nummer 13 (Opal Yell); 2. nummer 7 (New Petulan ce); 3. nummer 3 (Ovatio). Uitbetaling: 1551,60. MONTREAL - (SID) - Met een met veel enthousiasme begroete zege van de Canadees Gilles Villeneu ve in een Ferrari is gisteren in Montreal het Formule I-seizoen 1978 beëindigd. De 26-jarige cou reur uit Berthierville, dat niet ver van het nieuwe circuit van Mon treal verwijderd ligt, bracht de 100.000 toeschouwers in verruk king, toen hij in de 50ste van de 70 ronden na het uitvallen van Jan- Pierre Jarier (Lotus) de leiding overnam en die niet meer af stond. Achter Villeneuve kwam de Zuid- afrikaan Jody Scheckter in een Wolf, voor Carlos Reutemann met een Ferrari, door de finish. Erg veel invloed had het allemaal niet meer. Andretti was al we reldkampioen, de in Monza ver ongelukte Zweed Ronnie Peter son bleef tweede. Alleen Carlos Reutemann schoof nog een plaatsje op. Van de in totaal 16 wedstrijden won Lotus er acht (Andretti zes, Pe terson twee), Ferrari er vijf (Reu temann vier, Villeneuve één), Brabham haalde met Lauda twee overwinningen, terwijl er verder één zege was weggelegd voor Pa trick Depailler (Tyrell). Het team van Amerika heeft gis teren op het circuit van Imola de grote landenprijs voor motoren gewonnen. Kenny Roberts was de grote man bij de Amerikanen, die in de finale de baas bleven over „De rest van wereld". Ro berts won vier races. De Neder lander Wil Hartog, die bij het team van „De Rest" was opge nomen, won één race. Tijdens het duel tussen Frankrijk en Italië deed zich een ernstig ongeluk voor. Michel Rougerie kwam in botsing met nog een aantal rij ders en werd daarbij ernstig ge wond. Nederlander Lammers Europees kampioen in Formule III VALLELUNGA (GPD) VALLE- LUNGA (GPD) - Het is Sieg fried Stohr net niet gelukt om Jan Lammers van het Europese kampioenschap in de Formule 3 af te houden De Italiaan, die bij zijn collega's geen al te beste naam heeft, heeft Lammers dit seizoen al drie keer-inlmmola Monza en Enna- dwarsgezeten. De in Zwitserland geboren „brokkenpiloot" zette zijn wa gen in de slotrace van de Euro pese titelstrijd in de Formule 3 op het Italiaanse circuit Valle- lunga na anderhalve ronde andermaal tegen de wagen van de Zandvoorter, waardoor bei den in het zand naast de baan terechtkwamen en zij een ver volg meteen konden vergeten. Lammers, die slechts één punt voorsprong had op Anders Olofsson, zag op dat moment zijn titel in rook opgaan. Door dat de Zweed echter op een te leurstellende zevende plaats eindigde en daardoor niet in de punten viel, kon Jan Lammers, die evenals Olofsson vier over winningen heeft behaald, na afloop toch nog als Europees kampioen gehuldigd worden. Hij heeft evenveel punten ver zameld als zijn Zweedse con current (71), doch is op grond van een groter aantal tweede plaatsen (vijf tegenover drie) zeker van de felbegeerde ti tel. Olofsson had minimaal vierde moeten worden om het punten totaal van Lammers te over treffen. Hij had 30 ronden lang de tijd om zich van die positie te verzekeren, maar de Zweed duikelde daarentegen juist van een vijfde naar een zevende Jan Lammers gaal, na zijn botsing met Stohr, in de clinch met de Italiaanse coureur. Later kon de Nederlander toch nog lachen, want hij werd ondanks zijn pech Europees kampioen. plaats. Jk kwam eerst even naast de baan terecht en scha kelde vervolgens mis. Daar door konden twee wagens mij passe ren. Jammer, maar ik gun Lammers de titel. Hei is een aardige jongen", aldus Anders Olofsson. hi het Lammers-kamp werd me nig hand gedrukt en wang ge kust. De kleine Zandvoorter heeft zestien races moeten knokken voor de Europese titel, die hem ongetwijfeld veel publiciteit zal bezorgen. Hij heeft zich over het hele seizoen gerekend de meest constante coureur getoond. Aanvankelijk nam Anders Olofsson de leiding in in de slag om het kampioen schap, op de hielen gezeten door de Italiaan Fabi, Lammers en Bleekemolen. Fabi en Bleeke- molen (o.a. door beslommerin gen in de Formule 2 en Formule 1vielen halverwege het seizoen echter terug, terwijl Olofsson weinig geluk had met een nieuwe wagen. Lammers kwam toen opzetten en had op een gegeven moment met nog twee wedstrijden voor de boeg acht punten voorsprong op de Zweed, die na enkele te leurstellende prestaties toch weer in zijn oude, succesvolle wagen stapte. In de voorlaatste race in Spanje, toen Lammers al kampioen kon worden, nam de coureur van het Racing Team Holland iets te veel risico, kwam in botsing met Rahal en moest zich dientengevolge te vreden stellen met een zesde plaats. Olofsson verkleinde zijn puntenachterstand toen op Ja- rama door op de tweede plaats te eindigen, waardoor de wed strijd op Vallelunga (ongeveer 30 km ten noorden van Rome) de beslissing moest bren gen. Na wat problemen tijdens de trainingsdagen kwam Lam mers, met zijn wagen, op de wedstrijddag wel goed in vorm „We hebben voor de race nog veel veranderd aan de wagen Veringen, vleugels en ophan ging hebben we zaterdag zoda nig gewijzigd, dat de auto gis teren optimaal stuurde. Dat was in de voorgaande dagen niet het geval, toen had ik veel problemen in de langzame bochten. Daarin verspeelde ik veel, maar na die veranderin gen liep alles perfect". Ook perfect verliep de kwalifica tie-heat. Lammers nam erg veel risico om op kop te komen. Door het gras rijdend, wist hij zich in zijn rit op de eerste plaats te nestelen. Die stond hij in de twaalf ronden niet meer af. In de andere kwalificatieserie werd Stohr eerste, vóór Peder- soli en Olofsson, die tijdens de trainingen problemen had met zijn versnellingsbak. Huub Ro- thengatter werd uitgeschakeld in zijn heat na een botsing met de Fransman Gaillard. Arie Luyendijk plaatste zich wel voor de finale door een vijfde plaats in zijn heat. In de allesbeslissende finale voch ten drie Italianen (Pardini, Pedersoli en Fabi) met Lam mers om de koppositie. Pardini won dat duel, terwijl Lammers volgde, met vlak achter zich Stohr. Anders Olofsson, de grote concurrent van Lammers, was matig weg en lag na èèn ronde op de 7de plaats. Was die situa tie ongewijzigd gebleven, dan was Lammers op zijn klompen Europees kampioen geworden. De situatie veranderde echter danig na anderhalve ronde, toen Stohr Lammers van de baan duwde. Lammers: ,J)ie man heeft een gaatje in zijn hoofd. Hij kon nooit langs me, maar toch rem de hij niet voor een scherpe bocht, waardoor hij zo bij mij binnen reed". De Italiaan daarop: ,JIet was Lammers' eigen schuld. Hij liet een gat vallen, waar ik onmiddellijk indook. Bij het ingaan van de bocht stuurde hij scherp naar binnen, terwijl ik naast hem lagwaardoor hij tegen mij op vloog. Daar kon ik niets aan doen". Lammers weer: ,Jk lag helemaal niet naast hem. Dat is pure onzin. Hij reed achter me, en reed zo op me in'. Jan Lammers, die alle hoop op de titel had verloren, probeerde na de slip in de zandbak" de wa gen nog op de baan te krijgen, maar daar was geen beginnen aan. Hij stapte woedend uit zijn bolide en stormde op Stohr af, die met moeite een klap van zijn kleine opponent kon ont wijken. Toen de Italiaan naar zijn caravan liep, kreeg hij bo vendien nog met John McLoughlin - de privè-monteur van Lammers - en Jan Lam mers' broer Rob te maken, die over hun toeren waren en Stohr ter plekke in elkaar wilden slaan. Met de grootste moeite konden omstanders, onder wie de directeur van het Zand- voortse circuit Johan Beere- poot, de ruzie sussen. Op dat moment was het een en al droe fenis rond Lammers en mon teurs. Zelf liep hij er wat ver dwaasd bij, zijn moeder kon haar tranen niet bedwingen,en Rob Slotemaker (de nestor van Lammers) riep de grofste ver wensingen naar Stohr. Als sneeuw voor de zon verdwe nen al die sombere gezichten en scheldkanonnades, toen het be richt doorkwam dat Olofsson van een vijfde naar een zevende plaats was gezakt, en daardoor geen bedreiging meer vormde voor Lammers' titel. Teodore Fabi won uiteindelijk deze zeer merkwaardige race. Arie Luyendijk weerde zich knap in het sterke veld met zijn 12de plaats. Met de wedstrijd op Vallelunga beëindigde Jan Lammers zijn kortstondige en succesvolle car rière in de Formule 3. Volgend jaar rijdt hij voor Shadow een heel raceseizoen in de Formule 1. Hij zal nu ongetwijfeld ge makkelijker bij een kandidaat sponsor (die inmiddels al meer dan 2 miljoen op tafel moet leg gen) kunnen aankloppen, nu hij in het bezit is van een Euro pese titel.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12