„Ajax van nu is beter dan Ajax van vorig jaar PSV-Roda: brok klantenbinding Haarlem-FC Twente met hoge amusementswaarde 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Haarlem-veld smaller... Scorebord Topscorers MAANDAG 9 OKTOBER 1978 PAGINA 11 „Dergelijke wedstrijden zouden eigenlijk geen verliezer mogen opleveren' Van Kraay heeft de bal vanuit de middencirkel op het hoofd van Van de Kerkhof geplaatst, die in één keer heeft doorgekopt naar Harry Lubse. Die PSV- g, die zich rechts in gebo gen houding opmaakt om aan zijn triomftocht te beginnen, maakte Jongbloed vervolgens kansloos. PSV leidt tegen Rohda met 2-1 Pfeiffer (op de grond) en Ziegler aanschouwen het doelpunt versla- EINDHOVEN (GPD) - Landskampioen PSV en runner-up Roda JC heb ben zaterdagavond in Eindhoven voor een klan tenbindend werkstukje gezorgd. Hoogstaand voetbal was het allemaal bepaald niet, maar er werd voor Nederlandse voet balbegrippen kei- en kei hard gewerkt. Dat er uiteindelijk een 2-1-eind- stand in het voordeel van PSV op het scorebord verscheen, was voor de Brabanders mooi mee genomen, maar toch vond Kees Rijvers: „Dergelijke wedstrijden zouden eigenlijk geen verliezer op mogen leveren. Wanneer twee ploegen elkaar met een dergelij ke inzet bekampen, zouden beide teams twee winstpunten aan hun totaal moeten kunnen toevoegen. Jammer genoeg is daarin niet JC een strafschop toe te kennen, toen Theo de Jong in het straf schopgebied door Van Kraay en Stevens in de mangel werd ge- Ook Bert Jacobs, de oefenmeester van de eerste Limburgse eredivi sieclub, was de mening toege daan dat zijn club mede verant woordelijk was geweest voor het uitermate boeiend schouwspel en dat men dienovereenkomstig beloond had moeten worden. Die uitspraak hield in feite een ver kapt verwijt in aan scheidsrech ter Jonker uit Voorburg, die in de tweede helft, bij een 2-1-voor sprong van de Nederlandse landskampioen, weigerde Roda Bert Jacobs: „Dat was een geheide strafschop. De man durfde ken nelijk geen penalty toe te kennen. Wel floot hij voor een overtre ding, maar legde de bal toen bui ten het strafschopgebied. Waan zin natuurlijk. Wanneer wij die penalty hadden gekregen (en be nut), zou dat een terechte belo ning zijn geweest voor het tegen spel, waarmee wij PSV zijn te gemoet getreden". Minder dramatisch overschouwde Dick Nanninga het eerste verlies van Roda JC in deze lopende va derlandse competitie. De Friese aanvalsleider van de Limburgse formatie, die woensdagavond te gen Zwitserland hoopt op een plaats naast Ruud Geels in het centrum van de Oranje-aanval, formuleert het aldus: „Vorig jaar werden we hier in Eindhoven weggespeeld. Dat was nu wel even anders. PSV heeft de han den meer dan vol aan ons gehad. Dat betekent voor mij dat we dit seizoen een stuk verder zijn dan vorig jaar rond deze tijd" En dat is in feite een juiste conclu sie. Roda JC bood het min of meer door blessures gehavende PSV (al begint bijv. een man als keeper Ton van Engelen steeds meer de klasse van Jan van Beve- ren te benaderen) uitstekend te genspel. Doordat PSV evenwel net iets meer bewoog en iets meer creatieve oplossingen wist te be denken voor de diverse speipa- tronen, kwam uiteindelijk de overwinning toch bij PSV te recht, hoewel de Eindhovenarcn na een kwartier voetballen al te gen een 0-1-achterstand aanke ken, toen een vrije trap van Lees door Theo de Jong ingekopt kon worden, voordat de als versteend staande PSV-muur in actie kon komen. Het was een van de weinige kansen die PSV weggaf. Voornamelijk kwam dat doordat Poortvliet zijn Zeeuwse provin- ciegenoot Adrie Koster redelijk goed in bedwang hield, terwijl Ernie Brandts Nanninga als een schaduw tot in alle hoeken van het veld volgde. En omdat PSV juist de vitale on derdelen van het Roda JC-elftal redelijk goed onder controle wist te houden, konden de Braban ders na een half uur spelen zich meer en meer bepalen tot offen sieve acties, waarbij vooral Harry Lubse zich onderscheidde. Lub se rende keer op keer zijn directe tegenstander Peter de Wit voor bij, waardoor PSV vanuit de tweede lijn (Van der Kuylen, Van de Kerkhof) uitermate gevaarlijk voor het doel van Jan Jongbloed kon opduiken. Zoals in de 39ste minuut, toen Willy van de Kerk hof vanaf de rechterflank een voorzet liet neerdwarrelen in het strafschopgebied van Roda, waar Deijkers de bal meteen op de schoen nam en onhoudbaar voor Jongbloed inkogelde: 1-1. Kees Rijvers: „Ik moet toegeven dat die goal van Deij kers voor ons op een UJjzuimei pieiug iiiuhicih kwam. Voor hetzelfde geld had het namelijk ook 2-0 voor Roda kunnen zijn. We waren de wed strijd gestart met Krijgh op het middenveld op De Jong te zetten. Dat slaagde niet helemaal, omdat er daardoor achterin af en toe gro te gaten vielen, die niet tijdig konden worden opgevuld en Ro da meer dan me lief was erg ver kon doorkomen". In de tweede helft, vond ook Rij vers, herstelde PSV zich duide lijk. Er werd met meer agressie gestreden en dat had binnen de eerste vijf minuten al drie corners tot gevolg (in de eerste 45 minu ten kreeg PSV slechts èèn hoek schop te nemen). Het gevaar kwam in feite bij Roda na rust alleen nog maar van Koster, die verschillende malen de diepte werd ingestuurd, bewaker Poortvliet op snelheid versloeg, maar op het allerlaatste moment de voet werd dwars gezet door een uitstekend keepende Van Engelen. Hoewel later door Bert Jacobs aan gedragen werd dat de niet toege kende strafschop de tegenstand van Roda JC wat verminderde, moesten de Limburgers in feite de gehele tweede helft steeds verder achteruit, wat in de 18de minuut resulteerde in een tweede Eindhovense treffer. Een vanuit de middencirkel door Van Kraay geplaatste bal op het hoofd van Van de Kerkhof werd in èèn keer doorgekopt naar Lubse, die eveneens in èèn vloeiende lijn zijn voet achter het leer zette en Jongbloed kansloos maakte. Dat doelpunt had wel degelijk het zelfvertrouwen van Roda JC aangetast, en hoewel Jacobs nog probeerde met het inzetten van Kolding (voor de aan het hoofd geblesseerde Vermeulen) en Toonstra (voor de zeker niet on verdienstelijk spelende Lees) zijn equipe opnieuw te motiveren, het heilige vuur bleef evenwel ge doofd. Na die Lubse-treffer was Roda JC volkomen van PSV kon er echter niet meer van profite- Kees Rijvers: „Een zege op Roda is in deze fase van de competitie toch wel enorm belangrijk. Ik heb deze week onze komende Europa-Cuptegenstander Glas gow Rangers aan het werk ge zien, een ploeg die een vergelij king met Roda bijzonder goed kan doorstaan. Een wedstrijd te gen een club als Roda JC wordt altijd in een bepaald sfeertje ge speeld. Zo zal het ook tegen de Rangers zijn. De ploeg blijft 90 minuten lang lopen op elke bal. Misschien zou je kunnen stellen dat Roda individueel iets meer kwaliteiten heeft, maar daar staat tegenover dat de Schotten fysiek nog sterker zijn dan de Limbur gers. En dat zegt dan toch wel ets" Doelman Nijhuis houdt Vitesse lang overeind AMSTERDAM (GPD) - Voor Vitesse is de uitwedstrijd tegen Ajax opnieuw een te zware uithoudingsproef gebleken. Vorig jaar werden de Arnhemmers met 3-1 op een zijspoor gezet, na dat zij een uur op kop hadden gelegen. Zondagmiddag mocht de ploeg van trainer Henk Wul- lems 53 minuten de illusie koes teren met een positief resultaat te zullen opstappen. De Deen Frank Arnesen zorgde toen echter voor het keerpunt, waarna zijn land- geboot Soren Lerby, Ray Clarke en Geert Meyer het standsver schil in nog drie doelpunten tot uitdrukking brachten. Vitesse, was overigens nauwelijks te vergelijken met de equipe die vorig seizoen, dank zij een doel punt van Terry Hendriks, zo lang het uitzicht op een verrassende score mocht behouden. Toen de den de Arnhemmers veel durf in hun spel en gingen ze erg door tastend te werk. Ditmaal stond de angst centraal, wat duidelijk werd geillustreerd door de op stelling van drie centrale verde digers en maar twee aanvallers: Hermen Gerdsen en Terry Hen driks. Zoals zoveel trainers, had Wullems geen enkele moeite om zijn wed strijdanalyse aan te passen aan de uiteindelijk met 4-0 nog royaal uitgevallen nederlaag. „Dit ver lies is volledig terug te voeren op het kwaliteitsverschil dat er nu eenmaal tussen Aiax en Vitesse bestaat. Ik vind beslist niet dat we laf hebben gespeeld. We wer den gewoon naar achteren ge speeld. Vorig jaar liep het bij ons wat beter, maar wat wil je? Het Ajax van nu is beter dan het Ajax van vorig jaar". Die complimenten zullen overi gens bepaald niet van toepassing zijn geweest op het eerste gedeel te van de ontmoeting. In die fase zocht Ajax tevergeefs naar een oplossing voor de verwerpelijke tactiek van de tegenstander, die meestal voor het onderdeel ver dedigen maar liefst zes a zeven spelers uittrok. Pas toen Ajax na 20 minuten dezelfde strategie be gon toe te passen als in het UE- FA-Cupduel tegen Atletico Bil bao, kwam Vitesse in moeilijk heden. Aanvoerder Ruud Krol schoof op naar het middenveld en liet Meustege, Lerby en Zwamborn (al na acht minuten ingevallen voor de met een ver rekte spier uitgevallen Pim van Dord) achter in de defensie. De enige die Vitesse toen nog over eind wist te houden, was Ben Nijhuis. De 27-jarige doelman groeide uit tot de onbedreigde hoofdrolspeler van zijn team, door achtereenvolgens Arnesen, Ling (kopbal van een halve meter afstand van het doel), Meyer en Lerby met flitsende reacties van scoren af te houden. In de tweede helft wist Nijhuis nog acht minu ten het antwoord te vinden op het pressievoetbal van Ajax, dat het nog altijd zonder middenvelder Dick Schoenaker moet stel len. Met Erkens, Tahamata en Arnesen kende trainer Cor Brom echter geen enkel probleem met zijn halflinie, die na rust steeds vaker assistentie kreeg van linkervleu- EREDIVISIE NEC-MW1-1 Sparta-FC Utrecht 2-0 FC Den Haag-PEC/Zwolle0-0 AZ'67-NAC 5-1 Haarlem-FC Twente2-2 Go Ahead Eagles-Volendam2-1 PSV-Roda JC2-1 FC WV-Feyenoord0-0 Ajax-Vitesse4-0 8 0 1 16 31-7 6 1 2 13 22-6 5 3 1 13 17-5 3 6 0 12 13-7 3 4 2 10 12-6 3 4 2 10 12-10 4 2 3 10 12-11 1 7 0 9 7-4 4 1 4 9 27-20 3 3 3 9 6-10 2 4 3 8 15-23 2 2 5 6 10-15 1 4 4 6 5-11 0 6 3 6 5-12 1 4 4 6 9-19 1 4 4 6 8-21 2 2 5 6 4-22 1 3 4 5 7-13 EERSTE DIVISIE FC Groningen-Wageningen2-2 Excelsior-FC Vlaardingen2-2 FC Dordrecht-Eindhoven1-1 Heerenveen-Telstar 1-2 Fortuna SC-Heimond Sport2-0 Heracles-FC Amsterdam1-0 De Graafschap-SC Cambuur4-1 SW-FC Den Bosch0-0 SC Amersfoort-Willem II1-1 Fortuna SC 9 5 3 1 13 19-7 Groningen 9 4 5 0 13 10-4 Excelsior 9 4 4 1 12 14-10 Graafschap 7 4 3 0 11 17-8 Heracles 9 3 5 1 11 11-8 Wageningcn 8 3 4 1 10 14-8 Amsterdam 9 3 4 2 10 8-5 Willem II 9 2 6 1 10 11-9 Eindhoven 7 2 5 0 9 6-3 Veendam 8 3 2 3 8 13-9 Den Bosch 8 2 3 3 7 7-8 Telstar 8 2 3 3 7 11-13 Cambuur 9 2 3 4 7 7-12 Dordrecht 9 2 3 4 7 8-14 Amersfoort 8 2 2 4 6 12-17 Heerenveen 9 2 2 5 6 7-16 SW 8 1 3 4 5 9-16 Vlaardingen 8 1 2 5 4 6-12 Helmond Sp 9 2 0 7 4 13-23 ZEILEN - Een ploeg bestaande uit Henk van Gent, Emile Pels en Casper Rondeltap heeft gisteren op De Kaag de strijd om het na tionale teamkampioenschap zeilen in de laserklasse gewon nen. Het drietal zegevierde in alle acht wedstrijden, die in twee da gen werden afgewerkt. ATLETIEK - Cor Vriend (HAC) heeft gisteren in Weert een natio nale uurloop gewonnen. Hij leg de op een stratenparkoers van ruim een kilometer in totaal 18.583 meter af. Jacques Spijker boer van Generaal Michaelis uit Best bleef meer dan een kilome ter achter met een afstand van 17.264 meter. Lerby scoort 2-0Het 2000-ste doelpunt van Ajax sinds de invoering i het betaalde voetbal wordt een feit. ADVERTENTIE gelverdediger Lerby. De Deen leidde de nederlaag voor Vitesse in door in de 53ste minuut eerst Arnesen op weg te sturen naar 1-0 en vervolgens zelf voor 2-0 te zor gen, waardoor hij zich verzekerde van een ereplaats in de annalen van Ajax. Het 29ste doelpunt in deze compe titie betekende tegelijkertijd ook de 2000e treffer van de Amster dammers sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954. Vi tesse, dat Gerdsen en de met een spierblessure tobbende Bosveld verving door Bleijenberg en de eenmaal in vrije positie voor doelman Schrijvers falende Bur- sac, moest vervolgens ook nog goals toestaan aan Clarke en Meyer. Clarke, het grootste ge deelte van de wedstrijd toch weer onbewust een extra steunpilaar in de laatste linie van de tegen stander, zag in de 72ste minuut kans de bal in te koppen, nadat Erkens het leer op de onderkant van de lat had geknald. Meyer sloot daarna het eenzijdige duel af met een doeltreffend afstands schot: 4-0. JAN PREENEN HAARLEM (GPD) - Spitz Kohn,de trainer van FC Twente, is terug gekeerd tot een slogan die in het verleden-het lijkt jaren geleden - hoogtij vierde in de voetballerij. .Aanvallen is de beste verdedi gingflitste het plotseling door het hoofd van de Luxemburger Sindsdien speelt FC Twente aan vallend voetbal. Ook, en zeer na drukkelijk zelfs, in de uitwed strijden Dat de wedstrijden van FC Twente op vreemd grondgebied daardoor voor het publiek 5000 man een prettige zaak worden, is meer dan een aangename bijkomstig heid. De amusementswaarde scoorde gisteren bij Haarlem-FC Twente (2-2 uiteindelijk) dan ook hoog. Vooral ook omdat Twente bleef gaan. Ook nadat Ab Gritter voor de tweede keer een achter stand ongedaan had gemaakt Zelfs toen bevonden de meeste spelers zich nog op de Haarlem- helft. Om alleen FC Twente de eer van een aangename voetbalmid dag toe te schuiven zou de waar heid geweld aan doen. Ook Haarlem had duidelijk een aan deel in het geheel. De ploeg van Barry Hughes speelde fris voet bal, waarin Frans Reuser, (voor de geblesseerde v.d. Berg) Keith Masefield en Joop Bockling ver rassende exponenten waren. Haarlem-FC Twente kon ook een leuke wedstrijd worden, omdat beide ploegen elkaar wilden laten voetballen. De keren dat scheids rechter Jan Beek moest fluiten voor een overtreding bleven zeer ruim binnen de perken. Het feit dat de Haarlem-defensie pas in de 36e minuut zijn eerste overtre ding beging (Frank van Leen) illustreert dat zeer duidelijk. De aantrekkelijkheid van het duel werd nog verhoogd, doordat bei de ploegen zeer regelmatig fouten maakten en er daardoor voor de doelen hachelijke situaties ont stonden. De eerste keer was dat het geval in de zevende minuut, toen Rob de Kip na vermeend bui tenspel kon doorgaan en Joop Bockling aanspeelde. De jeugdige spits schrok kennelijk zo van de kans, dat hij - oog in oog met doelman Pasveer -finaal over de bal heen trapte. Het eerste doelpunt van Haarlem kwam voort uit een ogenschijn lijk duidelijke buitenspelsituatie De Kip speelde Reuser aan, die zich al ruim achter de laatste Twente-verdediger bevond.'Jan Beek reageerde niet, Joop Bock ling wel. Hij sprintte in sneltrein vaart langs Bert Strijdveen en besloot die rush met een zeer knappe treffer. De vraag was hoe lang Haarlem die voorsprong zou kunnen vasthou den. Twente was vaak voor het doel van Boersma le vinden, vooral dank zij de frêle Span jaard Manuel Sanchez Torres, die met grote regelmaat de maxi mumsnelheid aan zijn laars lap te. Drie minuten voor mist dook hij plotseling op, om het knappe voorbereidende werk van Frans Thijssen af te.ronden: 1-1. Sanchez Torres was ook verant woordelijk voor het enorm hoge tempo waarmee Twente na de hervatting Haarlem probeerde te overrompelen. Maar het doelpunt viel aan de andere kant, toen Epi Drost een ongevaarlijke diepte pass verkeerd beoordeelde en de jarige Rob de Kip alleen mocht doorgaan: 2-1. De 2-1 was voor Twente het sein om nog meer te gaan jagen. De vleu gelverdedigers Strijdveen en Wildschut gingen mee in de aan val, wetend dat daarmee extra risico werd genomen. Dat resul teerde bijna in een derde Haar lem-doelpunt, toen Douglas George de bal keurig voortrok. Bockling kwam echter centime ters te kort om in te kunnen. kop pen. Ab Gritter, zijn Twentse collega, verstond in de 15e minuut die kunst beter. Thoresen leverde een voorzet af, die door Boersma ver keerd werd beoordeeld en de bal lag voor de t weede maal achter de Haarlemse doelman. Twente ivil- de daarna wél meer, maar kreeg dat niet. HAARLEM - Barry Hughes heeft het veld van Haarlem vijf meter smaller laten maken. Hughes over de reden daarvan: „Ons veld was 75 meter breed, terwijl alle andere velden hooguit 70 meter breed zijn. Ach, erg belangrijk is het niet, maar als je breed moet spelen tegen verdedigende ploegen kan het een voordeel zijn. Voor de spitsen is het psychologisch van belang. Zij hoe ven iets minder te lopen. Nogmaals, erg belangrijk is het niet. Het wordt wat anders wanneer ik de doelen kleiner laat ma ken

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11