Speculaties aan vooravond vertrek Smith naar YS NAAST HET NIEUWS Deel grens tussen Zambia en Rhodesie voor export open Columbia glijdt langzaam af naar militair bewind MOSKOU STEUNT SYRIË TEGEN POLITIEK EGYPTE wil doorgaan democratisering Vorstengraf ontdekt C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 JOHANNESBURG (GPD) - De grens tussen Rhodesië en Zam bia wordt weer opengesteld voor belangrijke in- en uitvoerproduk- ten. In een opzienbare verklaring deelde de premier van Zambia, dr. Kenneth Kaunda, vrijdag in Loesaka mee dat Zambia ge dwongen is om de spoorbrug over de Zambesi-rivier bij de be roemde Victoria watervallen te heropenen terwille van zijn ex-en import. President Kaunda voeg de er echter aan toe dat dit niet betekent dat de grens tussen Zambia en Rhodesië volledig heropend zal worden. De grens in 720 km lang. Kaunda zei dat Zambia daarmee niet bezig is om de boycot tegen Rhodesië te schenden. "De be slissing zal ook geen invloed hebben op de bevrijding van Rhodesië", aldus de president. Volgens hem gaat het om een overeenkomst tussen de spoor wegen van Zambia en de Zuid- Afrika omdat Zambia anders geen mogelijkheid heeft om goe deren uit te voeren en naar de ha vens aan de Atlantische en Indi sche oceaan te brengen. Door de thans genomen beslissing zal het goederenverkeer via de spoorlijnen tussen de haven Ma puto in Mozambique via Pretoria worden hei-vat. De goederen zul len dan via Zuid-Afrika worden getransporteerd naar Francis- town in Botswana en dan verder gaan naar Bulawayo in Rhodesië NAIROBI (AP) - De interim-presi dent van Kenya, Daniel Arap Moi, is met algemene stemmen gekozen tot opvolger van presi dent Jomo Kenyatta die zes we ken geleden was gestorven. De 54-jarige Moi had geen enkele mededinger naar het ambt. Vol gens de grondwet van Kenya zal hij volgende week dinsdag tot president verklaard worden. - Li- en via de Zambesibrug vingstone in Zambia. Dr. Kaunda acht de heropening van het goederentransport via Rho desië en Zuid-Afrika noodzake lijk om het welvaartspeil in Zam bia te verhogen. Desgevraagd zei Kaunda dat er geen restricties zijn voor de handel met Zuid- Afrika en dat de Zambiaanse en Zuidafrikaanse spoorwegen on derhandelen over de kosten van het transport van geïmporteerde goederen uit Zuid-Afrika. Grote hoeveelheden kunstmest, die Zambia dringend nodig heeft vobr de landbouw, werden in middels al door de Zuidafrikaan se spoorwegen via Rhodesis naar Livingstone in Zambia gebracht. Bogota (GPD) De nieuwe president van Columbia, de liberaal Julio Cesar Turbay, houdt van aan pakken. Begin september kon digde hij het „statuut van de vei ligheid" af. De bevolking dacht dat de strenge maatregelen die in dit statuut voorzien zijn, vooral gericht zouden zijn tegen ont voerders, zakkenrollers, straat schenders, cocaïnesmokkelaars en dieven. Tenslotte bloeit in Columbia de „industrie" van ontvoeringen en aanslagen, waarbij - volgens schattingen - 70 procent van deze gevallen door de georganiseerde misdaad wordt bedreven, terwijl 30 pro cent op rekening van linkse poli tieke organisaties komt. Wat staat er onder meer in dit be faamde statuut van Turbay? Co- lumbianen die beledigende op schriften op de muren kalken, krijgen een gevangenisstraf van minstens èèn jaar. Een radiozen der die informatie geeft over ille gale stakingen, wordt de zend vergunning ontnomen. Demon stranten die een plein bezetten? Eèn jaar celstraf. Twintig tot 24 jaar gevangenisstraf voor dege nen die de openbare orde versto ren. Het drukken en verspreiden van „subversieve" propaganda komt de aanhangers van politie- Wat zit er achter de invoering van dit statuut? De regering van Tur bay is van plan binnenkort de benzineprijs te verhogen, waar door allerlei prijsverhogingen de Columbianen te wachten sta,an, o.a. van de voornaamste levens middelen. De te verwachten de monstraties en protesten van het grote publiek hoopt Turbay, met dit statuut in de hand, de kop in te kunnen drukken. De nieuwbakken president is ver der bezorgd over het negatieve beeld dat,Columbia in het bui tenland heeft door de voortdu rende staat van beleg, waarin het land de afgelopen 25 jaar prak tisch onafgebroken verkeerde. Eèn statuut in de hand is beter dan tien iaar staat van beleg, schijnt de president te denken. Bij deze „law and order '-politiek wordt Turbay door dik en dun gesteund door diens minister van defensie, generaal Camacho Ley va. Behalve het leger ondersteunen particuliere ondernemers en lei dende politici van de liberale en conservatieve partij deze politiek van de president. De meeste Co- lujnbiaanse politici schijnen te vergeten dat de uitzichtsloze economische situatie en de hon- gersalarissen voor een snel groeiende bevolking een uiter mate geschikte voedingsbodem voor de uitbarsting van politiek geweld zijn, die de Columbiaanse staat al jaren teistert. De reacties op de invoering van dit statuut hebben niet lang op zich laten wachten. Een week na de afkondiging ervan schoten aan hangers van de guerilla-organisa- tie CAO, de oud-minister van binnenlandse zaken Rafael Par- do Buelvas neer. Pardo was ver antwoordelijk voor het bloedig neerslaan van de nationale sta king die vorig jaar september de voornaamste steden van Colum bia plat legde. Daarbij kwamen meer dan dertig Columbianen om het leven. Als antwoord daarop heeft de rege- ring-Turbay 900 mensen in Bogo ta laten oppakken, terwijl de mi nister van binnenlandse zaken, German Zea, gewaarschuwd heeft voor de mogelijkheid van een militaire regering in Colum bia. Tenminste, als de burgerlijke autoriteiten er niet in slagen de golf van aanslagen en geweld tot stilstand te brengen, voegde hij er veelbetekenend aan toe. Bogota lijkt intussen op een gemili tariseerde stad, waarin politiepa trouilles en legeronderdelen on afgebroken rondrijden en voor bijgangers fouilleren. Alle vak bondscentrales en belangrijkste linkse politieke organisaties hebben de aanslag op de oud-mi nister veroordeeld. De politie en het leger hebben na deze moord het recht, Columbianen tien da gen vast te houden zonder deze voor te leiden aan de bevoegde rechter. Het land is in feite in handen van militairen, hoewel er een burgerregering bestaat. Politieke waarnemers in de Co lumbiaanse hoofdstad zijn van mening dat het laatste restje de mocratische schijn dat verschil lende regeringen van Columbia tot nu toe wisten op te houden, door dit statuut van Turbay om zeep gebracht is. Dit keiharde in strument uit de koker van een „liberale" president betekent de zoveelste stap op weg naar de stelselmatige uitroeiing van de laatste democratische kasplan tjes die Columbia - in de zee van haar omringende militaire dicta turen - overeind wist te houden, argumenteren zij. Veiligheid; van wat; hoeveel en voor wie, schreef een invloedrijke krant in Bogo ta. JOHANNESBURG (GPD) - In Rhodesië treffen premier Ian Smith en dominee Ndabi- ningi Sithoie de laatste voorbereidingen om dit weekeinde naar Washington te reizen. Zij vertrekken vandaag vanuit Johannesburg naar de Verenigde Staten. Daarmee krijgen de geruchten opnieuw voedsel dat president Jimmy Carter plannen heeft om naar het voorbeeld van de gesprekken in Camp David een ontmoeting tussen alle betrokken partijen in het Rhodesische geschil te organiseren. In West-Duitsland BONN (GPD)-In een maïsveld aan de rand van het Duitse plaatsje Hochdorf bij Ludwigsburg is een opzienbarende vondst gedaan. Voor de eerste keer is in de Bondsrepubliek een volledig in tact gebleven Keltisch vorsten graf van omstreeks 500 jaar voor Christus ontdekt. Wat archeologen gevonden heb ben, wordt dóór het bureau voor monumentenzorg van de deel staat Baden-Wurttemberg om schreven als uniek en sensatio neel. Opgravingsleider Jorg Biel: „Als hier gesproken wordt van de vondst van de eeuw, is dat niet overdreven". In het graf zijn gou den sieraden van onschatbare waarde, een uitzonderlijke, drie meter lange bronzen doodskist, een reusachtige bronzen ketel en een met ijzer beslagen waren met vier wielen gevonden. Geraffineerd Ongeveer vijf maanden geleden begonnen de opgravingen. Na wekenlang zorgvuldig graven, kwam de grafkamer tevoor schijn. Volgens de heer Biel is het graf zo geraffineerd gebouwd, dat rovers - die in de Keltische tijd ook al bestonden - geen kans hadden te plunderen. Om de grafkamer is namelijk met hout een tweede kamer getimmerd. In de tussenruimte was 15 ton ste nen gestopt, zodat de eigenlijke grafkamer van alle kanten was beschermd. Deze speculaties worden nog ver sterkt door het vertrek, donder dag, van een vertegenwoordiger van Sithoie naar Malawi en Loe saka. Gezegd wordt dat hij een boodschap voor president Kaun da had. Kaunda zelf heeft inmiddels na ge sprekken met president Samora Machel van Mozambique spe ciale vertegenwoordigers naar Tanzania, Angola en Botswana gestuurd om daar eveneens een persoonlijke boodschap van hem te overhandigen. Men neemt aan dat al deze activiteiten terug te voeren zijn op de gesprekken die Kaunda onlangs in Nigeria voer de met de Engelse minister-pre sident Callaghan. Diplomaten in Salisbury zeiden vrijdag: „Wij weten niet wat er aan de hand is, maar er is iets aan de gang, goed of slecht". Doorbraak gen in een visum voor de VS heb ben gekregen, wordt in Rhodesië nu al als een politieke overwin ning en een doorbraak be schouwd. Sommige kringen spreken zelfs van het grootste di plomatieke succes van Ian Smith, sinds het begin van zijn eenzijdige onafhankelijkheids verklaring van Engeland, dertien jaar geleden. Smith en de andere leden van zijn overgangsregering werden door 27 Amerikaanse senatoren uitge nodigd om hun zaak zelf in Ame rika te komen toelichten. Omdat niet alle vier leden van de uitvoe rende raad in Salisbury tegelij kertijd afwezig kunnen zijn, rei zen eerst Sithoie en Smith naar Amerika. Daarna zullen hoofd man Chirau en bisschop Muzo- rewa volgen. De beide eerste politici zullen reeds maandag een bespreking hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance. Goed geinfórmeerde kringen in Rhodesië en Zambia rekenen er op dat op een later tijdstip ook Joshua Nkomo en wellicht zelfs Robert Mugabe (de leiders van de Rhodesische be vrijdingsbeweging) aan de be sprekingen in de VS zullen deel nemen. Smith en Chirau zijn tot nog toe de enige leden van de Rhodesische regering die bereid zijn tot een dergelijke rondetafel conferentie naar het voorbeeld van de gesprekken in Camp Da vid. De grootste tegenstander van een dergelijke ontmoeting is tot nog toe bisschop Abel Muzorewa, die vreest dat hij nog meer aan hangers zal verliezen dan tot nu toe al het geval is. KNOOP Een gepensioneerde Britse arts, Edward Hunter, heeft e knoop uitgevonden. En dat is volgens deskundigen op knopen- gebied, net zo iets bijzonders als het ontdekken van een nieuwe komeet door een astronoom. De vorige nieuwe knoop werd 20 jaar geleden uitgevonden. Er zijn, zo zeggen de deskundigen, maar een paar manieren om een stuk touw zodanig te knopen dat er iets mee kan worden gedaan. De knoop moet gauw gelegd of uitgehaald kunnen worden, moet betrouwbaar zijn en mag geen verzwakking a heel. GRATIS BUS Het openbaar vervoer van Londen heeft een kerstcadeautje voor zijn passagiers in petto. Op eerste kerstdag mogen zij gratis met de bus of de metro mee. De kosten van dit geschenk vallen best mee. Met kerst maken er niet zo veel mensen gebruik van het openbaar v 40 JAAR GRIEP Een Russische vrouw die griep had kreeg van haar dokter opdracht in bed te blijven om te genezen. Ze hield het veertig jaai vol. Het verhaal van de bedlegerige huisvrouw, die inmiddels 74 jaar is, werd in "the Lancet", het huisorgaan van de Britse artsen, naver teld door gerontoloog dr. Peter Roe. Roe noemt het geval van de vrouw met het "Oblomov-syndroom", naar een personage in de roman "Oblomov" van de Russische schrijver Ivan Gontsjarov (over de Russische landedelman die in goede voornemens blijft steken en niet tot daden komt). "Wij vertonen er ongetwijfeld allemaal wel eens in lichte vorm de verschijnselen van", aldus dr. Roe. ADVERTENTIE (BRINK Luchtverwarming ,'"l"'"'"l"|l|,niW Uw installateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 0 3 00 De ontdekking 1 meter brede e halve meter heeft volledig opgeleverd gewoonten tijd. n de vijf bij vijf ongeveer ander- ïoge grafkamer ieuwe gegevens r de begrafenis- levenswijze uit die In 1968 ontdekte de amateur-ar cheologe Renate Leibfried dat bij het ploegen van het maisveld voortdurend stenen tevoorschijn kwamen. Aanvankelijk geloofde het bureau voor monumenten zorg niet aan het bestaan van een graf. Men dacht dat het om de res ten van een Romeinse villa ging. Verleden jaar werd de heuvel door Jorg Biel echter toch als grafheuvel geïdentificeerd. Westfalen verbiedt schoolboeken uit DDR BONN (GPD) - In de deelstaat Noordrijn-Westfalen mogen geen schoolboeken uit de DDR wor den gebruikt. Ook niet als door pedagogen is vastgesteld dat sommige schoolboeken uit Oost- Duitsland „zeer overzichtelijk en begrijpelijk" zijn geschreven, zo als met een aantal natuurweten schappelijke boeken het geval Het ministerie van onderwijs in Dusseldorf heeft namelijk ge constateerd dat „zelfs in de opga ven uit rekenboeken nog politiek zit verstopt". De schoolinspectie heeft daarom het verzoek van en kele scholen om een Oostduits leerboek over sport te mogen ge bruiken, afgewezen. Het was de inspectie ook opgeval len dat in DDR-atlassen opmer kelijk vaak sprake is van revolu tie. En bij kaarten over de refor matie en boerenoorlogen is een „socialistische invalshoek" niet te ontkennen. MOSKOU (GPD) - De hoogste Sowjet-leiders hebben de Syri sche president Hafez el Assad verzekerd van verdere Russische steun voor die Arabische staten die ageren tegen de vredespoli tiek van Egypte voor het Midden- Oosten. De Syrische president kwam naar Moskou op uitnodiging van het Kremlin. Hij heeft hier twee da gen onderhandeld met Sowjet- partijleider en president Brezjn- jev, premier Kosygin, minister van buitenlandse zaken Gromy- ko en met minister van defensie Oestinov. De aanwezigheid van Oestinov bij de besprekingen is volgens politieke waarnemers een aanduiding dat de Russische wapenleveranties aan Syrië een van de belangrijke agendapunten vormden. Syrië wil uitbreiding van de wa penleveranties door de Sowjet- Unie. Het Syrische leger heeft namelijk een dubbele taak, sinds de gewapende interventie in Li banon. Het bezoek van president Assad eindigde vrijdag, maar het slotcommuniqué over dit bezoek zou pas zaterdag in de pers ver schijnen. Het was vrijdagavond daarom ook nog niet mogelijk om te constateren of de Syrische pre sident aan z'n trekken gekomen is voor wat betreft uitbreiding van de wapenleveranties. Het be zoek van Assad heeft volgens de Sowjet-media plaatsgevonden in een "vriendschappelijke sfeer". Dit is een formulering die erop duidt, dat er nog meningsver schillen onopgelost zijn geble ven. Het vraagstuk van de wa pen leveranties kan een van deze kwesties zijn geweest. Beide partijen waren overigens eenstemmig in hun veroordeling van de resultaten van het Ameri- kaans-Egyptisch-Israelisch overleg in Camp David. Tijdens een tafelrede omschreef Sowjet- partijleider Brezjnjev de Camp- Davidakkoorden als "concessies aan de agressor". Hij zei verder dat er geen urgentere taak is dan het bijeenbrengen en activeren van alle krachten die weerstand bieden aan de "anti-Arabische capitulatiepolitiek" in het Mid den-Oosten. Brezjnjev zei verder, dat Moskou "bereid is om het ka der van onze (Russische-Syri- sche) samenwerking uit te brei den." Dit laatste is een frase die wel gebruikt wordt voor militaire hulp. BERLIJN - Stop-hier houdt de vrijheid op", zo luidt de tekst die door Westberlijners op de "muur" in West Berlijn, samen met andere symbolen werd aangebrachtDe muur was voor het recente bezoek van de Ame rikaanse president Carter ge heel witgekalkt. Peking wil Europese ondernemingen binnenhalen Egypte herdenkt oktoberoorlog KASSASSIN (UPI) - Egypte heeft gisteren vlak bij het Suez-kanaal een militaire parade gehouden, ter herdenking van de Oktober oorlog van 1973. De nieuwe minister van defensie, generaal Kamal Hassan Ali, zei bij deze gelegenheid dat de strijdkrachten op sterkte gehou den zouden worden, maar voegde eraan toe dat oorlog "niet langer het ideale middel was om de ge schillen op te lossen." De minis ter noemde de in Camp David be reikte akkoorden een "groot poli tiek resultaat". President Sadat inspecteerde de duizenden manschappen en honderden tanks, die bij het mili tair vertoon betrokken waren. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) - Europese on dernemingen zullen in China ver tegenwoordigingen mogen ope nen. Het zal nog wel even duren voordat het zover is, maar in principe zijn we dit overeenge komen. Dit zei Europees com missaris Wilhelm Haferkamp (buitenlandse betrekkingen) vrijdag na terugkeer van een uit gebreid bezoek aan China in het gezelschap van een groep belang rijke Europese zakenlieden. Peking wil de politieke en vooral de economische betrekkingen met de Europese Gemeenschap ver sterken, aldus Haferkamp. die gesprekken voerde met partijlei der Hoea Koeo-feng, minister van buitenlandse handel Li Tsjang en andere leiders in Peking. Dit is een grote kans voor de Europese gemeenschap, zo zei hij. Volge Haferkamp wil Peking over twee j aai'gereed zijn meteen grootscheeps plan voor de mo dernisering van het land. Dat belooft grote exportmogelijkhe den voor de Europese industrie, aldus Haferkamp. TEHERAN (DPA) - De Sjah Iran is vastbesloten voort te gaan met de democratisering van zijn land, ondanks de moeilijkheden die zijn programma op dit gebied ondervindtHij verklaarde dit gisteren in een toespraak ter gele genheid van het begin van het nieuwe parlementaire jaar in Iran. Volgens de Sjah zijn de ongere geldheden van de laatste tijd niet onverwacht gekomen. Wel waren zij omvangrijker en heftiger dan. Blijkbaar hebben "fouten, extremistische acties en ambtsmisbruik, die bijdroegen tot de algemene ontevredenheid, een werkzame invloed gehad op het ontstaan en de uitbreiding van deze crisis", aldus de Sjah. •rst in ja re dat jaar -• Sjah het parlementaire )endc zonder zijn familii en keizerin Farah zat gisteren ïast haar man. Onlangs maakte Sjah bekend dat zijn familie den zich voor een groot deel ADVERTENTIE Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-riituigen) Deskundige reislciding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-6-7- en K-duagse reizen vanaf f 149.- Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau ol FTS.Rokin 128 Amsterdam tel.: 020-236800). Bon voyage naar de lichtstad! zouden terugtrekken uit openba re functies. De Sjah benadrukte het belang van de Islamitische principes op di verse terreinen, zoals onderwijs, de strijd tegen corruptie en het buitenlandse beleid. De Iraanse leider deed een beroep op de re gering van premier Sharif-emami nomische programma's voor ontwikkeling en sociale rechtvaardigheid. Hij benadrukte het belang van het particulier initiatief op het punt van de woningbouw en zei dat de staat slechts hoort te investeren in basis-industrieën, zoals olie, aardgas en de petrochemische industrie. Er moet meer aandacht worden be steed aan de landbouw, om de in voer van voedsel overbodig te maken. Ook moeten de indus- ti iele produkten van Iran concur rerend worden gemaakt zodat zij te zijner tijd de plaats van olie als belangrijkste uilvoerprodukt kunnen overnemen, aldus de Sjah.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9