Rob Clerc laat zich verrassen door Da Silva Cees Zoontjes: „Ik maak een sprong in het duister" Vic Bartolome door P/Leiden ontslagen Maja Tsjiboerdanidze wereldkampioene na winst op haar mentrix Vijf atleten 'positief' Basketballers Italië zegevieren over VS ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 SPORT PAGINA 11 Cees Zoontjes: "Ik ga me zo gauw mogelijk van de situatie bij de veldrijders op de hoogte stellen." GRONINGEN - Cees Zoontjes komt er eerlijk voor uit: voor hem is de aanstelling tot trainer-coach van de veldrijders een sprong in het duister. Enige opleiding in het coach-wezen heeft hij nooit genoten. Het kompas waarop én Zoontjes én de KNWU ver trouwt, is gericht op praktijkervaring. De Tilburger bezit een succesvol crossverleden. Eenmaal mocht hij als veldrijder zelfs de nationale kampioenstrui aantrekken. Zoontjes: „Wanneer precies weet ik niet meer, het zal in 1971 zijn geweest". Een uitspraak die nog eens bevestigt dat veldrijden in die jaren niet zo bar veel voorstelde, want doorgaans is het zo dat een sportman zich zijn successen maar al te goed herinnert. Behalve een behoorlijk veldrijder was Cees Zoontjes ook een ver- dienstelijk wegrenner. In zijn amateurtijd maakte hij bijvoor- beeld indruk door Olympia's Tour te winnen. Als een van de betere amateurs probeerde Zoontjes zijn carrière van een glan zend vervolg te voorzien bij de profs. Een streven dat niet slaag de. Zes jaar vertoefde hij vrij anoniem in het keiharde wereldje van de broodrijders, af en toe een graantje meepikkend. Het grote succes was evenwel niet voor hem weggelegd, het meest in het oog lopend was zijn crosstitel. Voor Zoontjes was het veldrijden aanvankelijk niets meer en niet minder dan een aardigheidje. Zoontjes: „Pas later ben ik me er echt voor gaan interesseren. Die belangstelling bleef ook toen ik was gestopt. Daarom heb ik gesolliciteerd naar de functie van bondscoach. Er waren meer kandidaten. Allemaal hebben we een gesprek gehad met de sportcommissie en aan de hand daar van ben ik gekozen". Het is duidelijk dat de KNWU de praktijk ervaring van Zoontjes het zwaarst liet wegen en qua opleiding meer onderlegde kandidaten afwees. Cursus Het is overigens wel de bedoeling dat Zoontjes zich gaat verdiepen in de meest uiteenlopende facetten (bijv. fysiologische en anato mische) van het bondstrainerschap. Zoontjes: „Ik zal een KNWU-cursus voor wedstrijdtrainer volgen". Voor de Tilburger, werkvoorbereider van professie, zal er in de komende maanden weinig vrije tijd overblijven. Zoontjes: „Van oktober tot en met maart krijg ik het erg druk. Niet alleen met het in de weekends bezoeken van veldritten, maar er zullen ook veel dagen gaan zitten in buitenlandse trips". Zoontjes heeft nog geen vast omlijnde visie wat betreft de aanpak van zijn nieuwe job. Zoontjes: „Het eerste wat ik ga doen, is me oriënteren. Gewoon mezelf op de hoogte stellen van de situatie bij .de veldrijders. En dan kijken wat er nog mogelijk is voor het wereldkampioenschap. Ik denk bijvoorbeeld aan een paar trai- ningsdagen met de voorlopige selectie. En dan natuurlijk het aankomende talent met raad en daad bijstaan. Maar ik begin gewoon vanuit het niets". Pas volgend jaar denkt Cees Zoontjes „echt" aan de slag te kunnen gaan als bondstrainer. Zoontjes: „Ik moet wel starten met alleen mijn eigen ervaring als basis. Ik heb immers geen voorganger die al iets op papier heeft staan. Volgend seizoen hoop ik met een gerichte seizoensopbouw te kunnen werken. Daarvoor ontbreekt nu de tijd. Daarom is er op korte termijn ook weinig rendement van aanstelling te verwachten". In elk geval ziet Zoontjes, wiens kracht als crosser behendigheid was, veel perspectief voor het veldrijden in Nederland. Zoontjes: „Jaarlijks neemt het aantal veldrijders toe. In mijn tijd was het niet zo moeilijk bij de eerste tien te rijden, maar nu moet je van goede huize komen om zo'n klassering te bereiken". Een beter bewijs van de progressie in het cyclo-crossen is er niet. PITSOENDA (ANP) - Met haar ze ventien jaar is Maja Tsjiboerda- nidze de jongste wereldkam pioene schaken uit de geschiede nis. De medische studente aan de universiteit van Tiflis veroverde de titel door in de tweekamp we reldkampioen en streekgenoot Nona Gaprindasjvili in 15 partij en op een onoverbrugbare ach terstand van 8 1/2 tegen 6 1/2 te spelen. Een even onverwachte als opzienbarende gebeurtenis, want vooraf twijfelden kenners geen moment aan de prolongatie van de titel door de 37-jarige Gaprin dasjvili, het idool en de mentrix van haar teenager-uitdaagster. De opmars van de jeugdige Russi sche schaakster naar de twee kamp om het wereldkampioen schap was er een, die met verbij stering werd gadegeslagen. De Georgische spotte met de reputa ties van haar tegenstandsters. In de kwartfinale van het kandida tentoernooi, in juli 1977 op zes tienjarige leeftijd, versloeg zij tot ieders grote verrassing haar landgenote Aleksandria (5'/2 - 41/ 2). Nota bene de speelster die twee jaar eerder met Gaprindasj vili om de wereldtitel streed en verloor. Drie maanden later volgde de tweede spectaculaire overwinning in de halve finales. Eleni Achmilovskaja moet het tegen haar afleggen: 5V2 - 6V2. In de eindstrijd van het kandidaten toernooi werd Alia Stein-Koesj- nir haar tegenstandster. Een tweekamp met een politiek tintje, want al had de Sowjet Unie op gegeven voor Israël, het Duel in de Duitse badplaats Bad Kissin gen verliep dan ook in het eerste kwartaal van dit jaar vrij koel, al bleven incidenten, zoals die op dit moment wekelijks uit Baguio Stad gerapporteerd worden waar het heren-tweekamp plaats vindt, uit. Maja Tsjiboerdanidze kende een bliksemstart, en leidde al snel met. 4-1. Het werd de basis voor haar zege. Want in het ver loop van deze match ging Stein steeds beter spelen en donkere wolken pakten zich samen boven het hoofd van de 17-jarige scho liere. Door tijdnood en door slechte huisanalyses van gunsti ge tot zeer gunstige afgebroken stellingen liet de Israeli vele hele en halve punten liggen, waarvan Tsjiboerdanidze bekwaam profi teerde. Met 7'/2 - 6V2 werd zij de jongste uitdaagster uit de ge schiedenis van de schaaksport. Mentor en Heldin In Pitsoenda aan de Zwarte Zee werd op 18 augustus een begin gemaakt met het Russische duel om de wereldtitel. Hoewel de nieuwsvoorziening uit deze bad plaats zeer schaars was, kon toch wel uit de nieuwsdruppels ge concludeerd worden dat er zich een sensatie ging voltrekken. De favoriete, titelhoudster Gadprin- dasjvili, moest na drie remises de eerste nederlaag incasseren en keek na tien partijen tegen een verschil van twee punten (4-6) aan. Een opmerkelijke gebeurte nis, want de Russische schaak experts hadden vooraf geen twij fel gekend over de uitslag: Nona prolongeerde de titel. Het kon haast niet anders. De wereld kampioene, die evenals haar uit daagster uit Georgië komt, had de jonge Tsjiboerdanidze immers opgeleid, was haar mentrix ge weest in de voorbereiding op haar matches in het kandidaten toernooi en kende het spel van haar tegenstandster van haver tot gort. Bovendien kwam daar nog bij, dat Maja een heilig ontzag voor de twintig jaar oudere titel houdster voor haar was Nona Gaprindasjvili een idool, de grootste heldin uit de Russische dames-schaakwereld. Het heeft Gaprindasjvili niet kun nen helpen aan de nederlaag te ontsnappen. Onverstoorbaar en zeer geconcentreerd zette Tsji boerdanidze stap voor stap naar haar einddoel: de jongste we reldkampioene in de schaakhis torie te worden. Sowjet-groot- meester Gelier omschreef haar spel in Pitsoenda als "sterk, zelf verzekerd en eenvoudig, de voorwaarden voor een perfecte graad van logisch en consequent handelen". Na een terugval halverwege de tweekamp, waardoor de titel houdster de score recht kon trek ken tot 6-6, sloeg de uitdaagster in de dertiende en veertiende par tij definitief toe. Beide partijen werden afgebroken en beide par tijen, de dertiende in de tweede voortzetting na meer dan hon derd zetten, werden op éen dag door haar gewonnen. De stand werd daardoor 8-6 en Tsjiboer danidze was nog maar een half punt verwijderd van de titel. Donderdag veroverde zij het be nodigde halfje door remise over een te komen na 94 zetten: schaakfenomeen Maja Tsjiboer danidze was wereldkampioende, 17 jaar oud. Jongste meester Op dertienjarige leeftijd was zij de jongste meeste (bij de dames) van de wereld. Verleden jaar schreef zij de Russische titel op haar naam voor alle andere coryfeeën uit de Sowjet-Unie. In dit voor haar zo succesvolle jaar beëin digde zij haar studie aan de mid delbare school en liet zij zich in schrijven aan de medische facul teit van de universiteit van Tiflsi, alwaar haar vader als landbouw- huishoudkundige werkt en haar moeder kinderen onderwijst in de Russische taal en literatuur. Nu het einddoel bereikt is, zal Tsji boerdanidze zich voorlopig een half jaar rust gunnen alvorens weer achter het schaakbord plaats te nemen. ARCO (ANP) - Het vermijden van risico's heeft ook in de zesde ron de van het kwalificatietoernooi van het wereldkampioenschap dammen in de Italiaanse plaats Arco als hoogste wijsheid gegol den. Binnen een half uur hielden Boom tegen Korenevski, Bas- tiaannet tegen Smith, Gantwarg tegen N'Da.ye en Mitsjanski tegen Nimbi het voor gezien en lieten remise aantekenen. Daarmee blijkt dat het wereldkampioen schap nieuwe stijl nogal wat on interessante remises in zich bergt. Frank Drost en Rob Clerc konden tegenover resp. Berte en Da Silva zich natuurlijk geen puntendeling veroorloven. Hier lagen i'eële winstkansen en aan gezien hun puntentotaal best nog wat dikker mocht worden, werd er op winst gespeeld. Maar wat is dat tegengevallen. Een slecht op dreef zijnde Drost had tijdsover schrijding van zijn tegenstander nodig om te kunnen winnen. Dat kwam uitstekend uit, want het zal wel de vraag blijven of de natio nale kampioen op eigen kracht de ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur LUGDUNUM- H.V.V. Sportpark aan de Oegstgeesterweg. twee punten zou hebben binnen gehaald, ondanks het grote posi tionele overwicht, dat hij had op het moment dat Berte door de vlag ging, Dat gebeurde op de 48ste zet. Door deze zege stelde Drost zijn plaats in de eindronde zeker. Zover kwam ook Tsjego- lev. De oud-wereldkampioen won uiteraard van de Joegoslavi sche dammer Lepsic. Hij is de tweede Rus, die zich plaatste. Donderdag deed Korenevski het al in dezelfde groep. Om de vierde en vijfde plaats in deze groep, die eveneens goed zijn voor door gang naar de eindronde, wordt nog fel gevochten. De Franse kampioen Michel Hisard deed gisteren een verwoede poging om Diaw te verslaan. De Senegalees echter vond in een moeilijke po sitie echter steeds de juiste ver dediging en wist zijn tegenstan der op remise te houden. Hisard bleef daarmee op gelijke hoogte met Boom: elk 7 punten. Bijna had Verpoest zich bij het tweetal gevoegd. In een ogenschijnlijk verloren eindspel vond zijn te genstander Gendlerman echter toch nog een reddingsboei. In groep B, waarin alle partijen in remise eindigden, kwam alle eer toe aan Gonzales da Silva. De in ternationaal debuterende Brazi liaanse kampioen, presteerde het om Clerc op remise te houden na een partij waarin de Amster dammer eigenlijk geen kansen heeft gekregen. Misschien dat Clerc gedacht heeft dat Da Silva vanzelf wel in de fout zou gaan, maar dat gebeurde niet. Even was er nog opwinding toen Da Silva met zijn 54ste een directe r verzuimde. Clerc kreeg toen een overmachtseindspel, maar heel knap forceerde de Braziliaan als nog een remise. Uitslagen en standen Groep A: Diaw (Sen) - Hisard (Fra) 1-1, Boom (Ned) - Korenevski (Sov) 1-1, Verpoest (Bel) - Gend lerman (Isr) 1—1, Drost (Ned) - Berte (Ita) 2-0, Lepsic (Joe) - Tsjegolev (Sov) 0-2. Stand in groep A na zes ronden: 1. Drost, Tsjegolev en Korenevski 9 punten, 4. Boom en Hisard 7. Groep B: Bastiaannet(Ned)-Smith (Vst) 1-1, Gantwarg (Sov) - N'Diaye (Mal) 1-1, Clerc (Ned) - Da Silva (Bra) 1-1, Mitsjanski (Sov) - Nimbi (Kon) 1—1Norden (Sur) - Simo- nelli (Ita) 1-1, Stand in groep B na zes ronden: 1. Gantwarg 9 punten, 2. N'Diaye, Clerc, Bastiaannet en Mitsjanski Tegen de Braziliaan Gozales da Silva kwam Rob Clerc er eigenlijk helemaal niet aan te pas. SAN JU AN (ANP) - Op het 21e congres van de internationale atletiekfederatie (IAAF) in San Juan op Porto Rico is bekend geworden dat tijdens de Europe se atletiekkampioenschappen, eind augustus, begin september in Praag vijf atleten betrapt wer den op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Vier ge tallen betreffen atleten uit de Sovjet-Unie. De namen van de overtreders worden niet eerder bekend gemaakt dan op de jaar lijkse bijeenkomst van de Euro pese atletiekunie tussen 2 en 4 november op het eiland Rhodos. De betrokkenen riskeren een uit sluiting van achttien maanden voor alle wedstrijden. Het con gres van de IAAF in San Juan be sloot tot strengere straffen inzake doping in de hoop er een einde aan te kunnen maken. Het wordt zelfs mogelijk overtreders van de dopingreglementen voor het le ven te schorsen. Basketbalclub heeft opvolger klaarstaan MANILLA - Joegoslavië heeft gis teren de ongeslagen status ge handhaafd door met 117-101 van de Filippijnen te winnen in de fi nalepoule van de strijd om het wereldkampioenschap basket bal. Het was voor gastland Filip pijnen de eerste wedstrijd, omdat het automatisch geplaatst was voor de finaleronde en geen voor ronde behoefde te spelen. De ruststand was 54-45 voor de Oost europeanen. In een wedstrijd voor dezelfde groep versloeg Brazilië met 69-62 Canada. De Canadezen leidden halverwege verrassend met 34-30. Titelhouder de Sovjet Unie heeft zijn eerste wedstrijd in de finalepoule met overmacht ge wonnen. Australië werd ge- deklasseerd met 112-67. De rust stand was 55-35 voor de Russen. De Verenigde Staten verloor vrij verrassend van Italië, zij het met klein verschil 80-81. Bij de rust leidden de Italianen met acht punten verschil: 47-39. Het was de eerste nederlaag van de Ame rikanen in dit achtste wereld kampioenschap. In de strijd om de bezetting van de negende tot en met veertiende plaats behaalde China de eerste overwinning. Zuid Korea werd met 102-90 (ruststand 58-46) ver slagen. LEIDEN - Vic Bartolome is door basketbalclub Parker Leiden ontslagen. De Amerikaan Dave Kyle is gisteren in Nederland aangekomen om door de Leidse ploeg uitgetest te worden als op volger voor Bartolome. Het ma nagement van de Nederlandse basketbalkampioen beslist van middag of Bartolome vanavond nog wordt opgesteld in de be langrijke thuiswedstrijd tegen Rotterdam-Zuid. Vic Bartolome is de tweede speler van Leiden die in korte tijd de laan is uitgestuurd. Eerder werd zijn landgenoot Jeff lende ont- ADVERTENTIE slagen nadat gebleken was dat deze geen Nederlander kon wor den. De redenen voor het onver wachte ontslag van de Leidse center en toprebounder liggen op het speltechnische vlak. Teammanager Henk Reekers gaf gisteravond als commentaar „Het spel van Vic Bartolome werd duidelijk minder. Tijdens de internationale wedstrijden in het voorseizoen werd hij vaak weggespeeld. Zelfs tegen Soder- talje kon hij het niet redden. Dat zette ons aan het denken, het vooruitzicht van de Europa Cup deed ons besluiten Bartolome te vervangen". Zondag a.s. LFG-Westlandia Aanvang 14.00 uur Boshuizerkade. OUM£ PCo£- A7A4AT&? ü/47-A/CX*s Vic Bartolome de kant Hoewel Leiden zegt dat het besluit om Bartolome te ontslaan pas de ze week is gevallen werd de Ame rikaan afgelopen zaterdag in de wedstrijd tegen Flamingo's al uit vde beginopstelling gehouden. Een ontluisterd gezicht voor de man die tijdens de play-offs om het Nederlands kampioenschap voor Leiden de titel binnenhaal de. Nog geen vij"f maanden gele den was Bartolome de meest complete center, scorend en re bounds pakkend, in Nederland. Zijn geringe fysiek ten opzichte van bijvoorbeeld Donar-speler Everett Fopma wist hij rrjet ande re middelen te compenseren. „Wij zijn misschien wel ingeslapen met Vic. Dachten dat hij zijn vorm wel weer terug zou krij gen". zei Henk Reekers. Hij ver volgde: „Vorig seizoen had hij ook een slechte start, net als nu. Toen had hij tijdens de zomer maanden niet getraind. Dit keer wel. Hij was genezen van zijn rugblessure, dus medische indi caties hebben geen rol gespeeld. Al weet je natuurlijk nooit. We moesten snel beslissen, volgende week moet er een spelersopgave gedaan worden aan de FIBA voor de Europa Cup". De uit Cleveland afkomstige 24-ja- rige (blanke) Amerikaan zou Bar tolome moeten gaan vervangen. Hij trainde gisteren al met Leiden mee. Kyle zou dit seizoen gaan spelen voor Cantü (Italië), maar. een knieblessure verhinderde dat. Vandaar dat Leiden hem gis teren ook aan een medisch on derzoek onderwierp. Als Kyle, een stevige center van 2 meter 10, aan de eisen van Leiden voldoet keert hij voor korte tijd naar Amerika terug om zijn spullen te pakken. Volgende week zou hij dan moeten debuteren tegen EBBC Den Bosch. Vic Bartolome, begonnen aan zijn derde seizoen in Leiden en zesde seizoen in Nederland, keert waarschijnlijk samen met zijn Nederlandse echtgenote terug naar Amerika. Of hij nog mee speelt tegen RZ blijkt pas bij de line-up. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11