YYD vindt kabinetsbeleid Z-Afrika onjuist Van Agt krijgt van meerderheid Kamer groen licht voor 1979 BENDE GEWAPENDE OVERVALLERS OPGEROLD Eis half jaar tegen Iraanse bezetters D'66 wil grotere rol voor parlement VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 BINNENLAND Terlouw (D'66) - doelstellingen regering onhaal baar - Drie jaar en tbr geeist voor moord onder invloed DEN BOSCH (ANP) - "Ik moet constateren dat hier iemand ka pot is getrapt op een beestachtige wijze." Zo begon officier van jus titie mr. J. van Mierlo gisteren zijn requisitoir voor de rechtbank in Den Bosch, waar de 19-jarige A.K. uit Oss terecht stond op be schuldiging van moord op de 63- jarige H. Draad uit Oss. K. hoorde drie jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering tegen zich. In de vroege morgen van 8 februari fietste K. over een trottoir in Oss, nadat hij ongeveer veertig glazen bier had genuttigd. Draad die op dat moment zijn twee honden uitliet maakte een aanmerking over het dronken fietsgedrag van K. Deze ontstak daarop in woede stapte van zijn fiets af en diende het slachtoffer met een steen ver scheidene slagen op het hoofd toe. Toen K. daarop wegliep besprong Draad hem van achteren. Om Draad buiten gevecht te stellen sloeg K. hem en beukte zijn hoofd tegen het trottoir. Draad overleed op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Volgens een psychiatrisch rapport is voor K. het hek van de dam als hij alcohol gebruik. Zonder drank zou hij volgens het rapport niet snel tot misdrijven in staat zijn. Behandeling is gewenst, al dus het rapport. Op 19 oktober doet de rechtbank uitspraak. Politieagent de cel in BREDA (ANP) - De 23-jarige agent van de Rotterdamse gemeente politie R.W. van den E. die in Dordrecht woont, is gisteren door de rechtbank in Breda ver oordeeld tot twee maanden on voorwaardelijke gevangenis straf. De officier had zes maan den, waarvan twee voorwaarde lijk geëist. De agent schoot op 5 maart op een afslag van rijksweg 29 bij het Westbrabantse Fijnaart de 33-ja- rige Rene Vasken uit Strijen met zijn dienstpistool van korte af stand in de buik. Het gevolg was, dat het slachtoffer een nier moet Beide mannen hadden onderweg van Fijnaart naar Roosendaal ru zie over hun wijze van autorijden gekregen. De agent die een vrije dag bij zijn ouders had doorge bracht, trok zijn pistool toen de beide mannen uitstapten. Hij los te een schot op drie meter afstand van Vasken, omdat hij zich naar zijn zeggen bedreigd voelde. Volgens het onderzoek van de rijksrecherche had de agent ech ter volslagen nodeloos het conflict gezocht. Zowel het slachtoffer als enkele getuigen ontkenden dat er van een drei gende houding van de kant van Vasken sprake was geweest. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren van tal van kanten kritiek te horen gekregen op het beleid zoals dat in de diverse begrotingen voor 1979 is uitgestippeld. Vooral het buitenlands en defensiebeleid moest het daarbij nogal eens ontgelden. PvdA en CDA, maar ook kleinere linkse partijen, maakten zich grote zorgen over het kernwapenbeleid van de regering. PvdA-leider Den Uyl en CDA-leï- der Aantjes lieten gistermorgen al duidelijk blijken de regerings opvattingen daarover niet te de len. Een zelfde kritische opstel ling bleek ten aanzien van moge lijke sancties tegen Zuid-Afrika. CDA en PvdA willen dat de rege ring daar nu eens haast mee maakt. Bij de hervatting van de debatten later gistermiddag bleek dat de VVD die opvattingen niet deelt. Wel bestaan er zorgen bij de libe ralen over de ontwikkelingen in Zuid-Afrika, maar WD-leider Rietkerk liet weten duidelijk problemen te hebben met het standpunt van het kabinet dat Nederland in principe voorstan der is van economische maatre- gelen tegen dit land. "Waarom moet dit wel overwogen worden ten aanzien van Zuid-Afrika en niet bijvoorbeeld tegen Rus land?" zo vroeg Rietkerk zich af. WD-fractievoorzitter Rietkerk had voorts weinig kritiek op het regeringsbeleid. Het kabinet heeft volgens hem een keuze moeten maken tussen persoon lijke vrijheid en een door de overheid gedomineerd produk- tieproces. De uiteindelijke voor stellen sluiten aan bij de gedachte van de WD hierover. Rietkerk noemde de "vrijheid" het cen trale thema van de politiekè dis- D'66 Fractieleider Jan Terlouw van D'66 constateerde dat het beleid van het kabinet erop gericht blijkt een economisch stelsel nieuw le ven in te blazen dat geen aan dacht heeft voor de vele immate riële problemen. De regering is volgens Terlouw zo geobsedeerd door rendementsherstel van het bedrijfsleven, dat de nieuwe problemen die een nieuw type samenleving karakteriseren niet meer aan bod komen. Hij sprak van een beleid zonder toekomst perspectief, waarvan de doelstel lingen onhaalbaar zijn. Volgens Terlouw zijn er heel wat mensen die erkennen dat zij het beter hebben dan ooit en best be reid zijn om als er iets extra's valt te verdelen, dit te geven aan hen die op de laagste tree van de lad der staan. Hij verweet de Tweede Kamer en regering dat zij te wei nig zelf, vanuit een eigen overtui ging, beslissingen willen nemen, maar zich te veel laten overrom pelen door allerlei belangenor ganisaties, waar men eerst ang stig naar kijkt, alvorens zelf een oordeel uit te spreken. PPR Volgens Ria Beckers (PPR) ligt de oorzaak van alle problemen in het streven om de economie met drie procent per jaar te laten groeien. "Alle oplossingen, of nu 4, 5, 6, 7 of 10 miljard wordt bezuinigd, blijven mikken op die groei van drie procent. Dat kan niet en dat mag niet. En daarom zullen zij falen". "Zo'n groei betekent een verdere versterking van de uitbuiting van de Derde Wereld en vernietiging van de aarde en uitputting van de grondstoffen. Tegen dat beleid moet", zo zei mevrouw Beckers, "een grote linkse beweging op gang komen." SGP Ds. Abma van de SGP kan zich over het algemeen wil vinden in de beleidsvoornemens van het ka binet. Hij sprak tegen, dat het ka binet zou willen plukken van de sociaal zwakkeren. Het beleid moet zich, volgens Abma, wel meer richten op het herstel van de rendementen van het be drijfsleven. "Dat is de bron waar uit de kosten moeten komen voor alle andere sectoren", zo zei hij. GPV De heer Verbrugh (GPV) stelde in de Miljoenennota en Bestek'81 geen nieuw beleid te hebben kunnen ontdekken. "Het vorige kabinet wilde in de overdrive rij den naar een maatschappij waar een mijns inziens verkeerde geest zou heersen. Dit kabinet doet dat in een lage versnelling" Ver brugh wil dat de regering voor taan de ambtenarensalarissen omvormt van trendvolgers tot trendsetters. Deze inkomens moeten door de overheid worden gebruikt om aan te geven hoe de lonen zich elders dienen te ont wikkelen. DS'70 Het DS'70-kamerlid Ruud Nijhoff zei gisteravond het onaanvaard baar te vinden dat in de kabinets plannen mensen met een inko men van viermaal het modale (120.000 gulden dus) er in ver houding meer op vooruit gaan dan de mensen die de helft daar van verdienen. Bovendien moet de koopkracht van het modale inkomen gehandhaafd blijven, aldus Nijhoff. Evenals Verbrugh miste ook hij een nieuw beleid PSP Volgens de PSP-er Van der Spek worden de sociale minima in het kabinetsbeleid wel degelijk aan- WD'er Rietkerk - weinig kritiek op regeringsbeleid - getast. Invoering van een eigen risico in het ziekenfonds noemde hij asociaal. Onaanvaardbaar achtte hij ook dat de ambtenaren meer zouden moeten inleveren dan de andere r CPN De communist Bakker zei dat om gebogen wordt ten gunste van de grote ondernemingen en rijke banken, ten nadele van de koop kracht en de voorzieningen. Hij hekelde het feit dat bezuinigd moet worden, "terwijl de olie maatschappijen miljarden ver dienen aan ons aardgas, miljar den worden uitgegeven aan be wapening, miljarden worden ge stoken in de EG en miljarden- verslindende overplaatsingen van rijksdiensten worden door gevoerd" Boerenpartij Ten slotte sprak Boerenpartij- woordvoerder Koekoek zijn zorg over het regeringsbeleid uit. Hij zei het jammer te vinden dat hij begin dit jaar de totstandkoming van dit kabinet heeft gesteund. "Het kabinet dient mijn waar schuwing ter harte te nemen dat het helemaal in de verkeerde richting gaat, zoals het kabinet het wil", was zijn conclusie. DEN HAAG (GPD) - De Haagse of ficier van justitie, mr. C. van Steenderen, heeft gisteren tegen de negen Iraanse studenten die op 23 augustus de Iraanse ambas sade in Wassenaar bezetten, zes maanden gevangenisstraf met af trek geëist. Eèn van de advocaten van de Irane- zen, mr. W. van Bennekom, zei in zijn pleidooi dat deze eis wel in schril contrast stond met de straf die de bezetters van de Iraanse ambassade vier en een half jaar geleden kregen opgelegd. Toen werden zij veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Het re sultaat daarvan was dat Iran ge durende enige tijd de import van N ederlandse produkten verbood. „Nu heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken zijn tevre denheid uitgesproken over de maatregelen die Nederland tegen de Iraanse studenten heeft ge nomen", aldus mr. Van Benne kom. „De Nederlandse overheden ge dragen zich ten aanzien van Iran even bangelijk als cynisch", zo zei de raadsman van de Iraanse studenten. Toen tijdens de zitting verklarin gen van drie ambassadefunctio narissen werden voorgelezen, verlieten de studenten de zaal. Mr. Van Goethem, die met name tijdens de ochtendzitting merk waardig tegen de verdachten en hun advocaten optrad (zo werd een student een Franse tolk ge weigerd, hoewel die wel in de zaal was; de student moet het maar doen met een Engelse tolk, hoe wel hij deze taal minder beheer ste), voegde de studenten bij hun weglopen „goed, afmars dan" toe. Eerder, tijdens het verhoor van de Wassenaarse hoofdin specteur Rijken, beantwoordde mr. Van Goethem regelmatig vragen van de advocaten, die hij overdreven of niet ter zake vond, in plaats van Rijken zelf. Eèn van de punten die tijdens het verhoor van Rijken aan de orde kwamen, was het feit dat er geen proces-verbaal was opgemaakt van de gebeurtenissen die zich in en om de Iraanse ambassade hadden afgespeeld voor de aan houding van de studenten om half zes 's middags. Duidelijk uit sluitsel over het waarom van het ontbreken van dit proces-verbaal werd niet gegeven. Officier van justitie Van Steenderen gaf als verklaring dat „een proces-ver baal over de gebeurtenissen in de middag en over de contacten tus sen politie en studenten in die tijd niet nodig was voor de vorming van een oordeel door de recht bank". In zijn requisitoir zei de officier dat de actie van de studenten te ver was gegaan. „Aan de vrijheid die iemand in Nederland geniet, is een grens. En die grens is op 23 augustus ver overschreden", al dus Van Steenderen. De officier zei verder dat het verlenen van onschendbaarheid en de be scherming van ambassades en consulaten een volkenrechtelijke plicht is. „Het is onzin te zeggen dat als -Nederland zich aan zijn volkenrechtelijke plicht houdt, dat betekent dat Nederland ook partij kiest" De advocaten van de studenten, mr. Hamer en mr. Van Benne kom, bestreden dat de studenten, zoals de officier had gesteld, het personeel van de ambassade van haar vrijheid had beroofd. „Het personeel was vrij om te gaan als zij dat wilden. Dat is ook gebeurd in het geval van secretaresse Hurr en de aan een maagzweer lijden de ambassadefunctionaris Ha- teb". Mr. Van Bennekom vroeg zich af waarom Nederland geen einde maakt aan de praktijken die ge heime diensten van andere lan den op ons grondgebied uitoefe nen, activiteiten die vaak plaats vinden vanuit ambassades. Mr. Van Goethem: „Hoogst waar schijnlijk omdat dan de meeste ambassades zouden moeten worden gesloten". Het verweer van studenten en ad vocaten was voornamelijk geba seerd op hun uiteenzetting over de politieke onderdrukking zoals die in Iran plaatsvindt en in het bijzonder over de activiteiten van de Savak. Zo stelde mr. Van Ben nekom dat „als onderdrukking in Iran er niet was, deze strafzaak er ook niet zou zijn geweest". De reéhtbank doet op 17 oktober uitspraak. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt zal van de Tweede Ka mer het groene licht krijgen om zijn bezuinigingsplannen in 1979 uit te voeren. Vaststaat echter dat het voorgestelde programma op enkele punten drastisch door de Kamer gewijzigd wordt. Ook bleek gisteren op de eerste dag van het debat over Bestek '81 dat de kamerfracties voor de periode na 1979 duidelijk een andere aanpak wensen. Deze conclusies laten zich trekken t punten. Pas duisdag zullen vijf n van de regering gerichte kritiek beantwoorden. Een forse meerderheid van de Kamer maakte duidelijk dat het een aantal veranderingen wil in hel ombuigingsprogramma. Vooral de voorstellen op het gebied van de gezondheidszorg en het inko mensbeleid zijn verkeerd gevallen. Het lijkt zeker dat de eigen bijdrage van 100 per jaar in de ziektekosten n iet de steun va n de Kamer zal krijgen. Het tientje als bijdrage in de "hotelkosten bij verpleging in een ziekenhuis krijgt ook niet zonder meer de in stemming van de Kamer: de regering zal met voorstellen moeten komen om langdurig zieken en andere kwetsbare groepen te ont- Voorts wileen kamermeerderheid dat de hogere inkomenseen extra bijdrage leveren. De oppositie sprak zich vierkant hiervoor uit. maar ook het CDA deed enkele voorstellenHet ziet ernaar uit dat de Kamer de regering zal dwingen de prijscompensatie boven een bepaald inkomen af te toppen", hetgeen wil zeggen dat voor mensen boven die grens een vast bedrag aan prijscompensatie wordt uitgekeerd. Onder deze grens gebeurt dit in percentages. Hoewel de fracties het over dit principe eens zijn. verschilt men nog van mening over de uitwerking van het plan CD A-woordvoerder Lubbers sprak van een aftoppingdie begint bij de inkomens tussen de 45.000 en 55.000 guldenDe PvdA wileen veel ingrijpen der maatregel: de socialisten hebben zich uitgesproken voor een compensatie per 1 juli 1979 van 20 gulden voor iedereen. Uit het debat van gisteren bleek dat een beperking van de uitkering van de inflatiecorrectie in het parlement niet haalbaar is. Van de grote partijen sprak de PvdA zich uit voor 80 en voor sommige inkomensgroepen zelfs 50 proceiit uitkering van de inflatiecorrec tie; de regeringsfracties delen echter dit standpunt niet. Lubbers noemde de 100-procent-uitkering inflatiecorrectie een op zich juiste zaak. Voorwaarde is voor het CDA echter wel dat op andere posten de hogere inkomens een extra bijdrage moeten leveren. De financiële onderbouwing van Bestek'81 is door de kritiek van CDA en PvdA voor een belangrijk deel in gevaar gekomen. CDA- woordvoerders Aantjes en Lubbers lieten duidelijk doorscheme ren dat het kabinet dat voor een groot deel aan zichzelf te wijten heeft. De kritiek was vooral voor rekening van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken), die door zijn toegezegd overleg met de ambtenarenbonden over de bezuinigingen op de ambtenarensa- larissen,.een post van anderhalf miljard gulden op losse schroe ven heeft gezet. Het CDA heeft aan de onzekerheid over de ambtenarensalarissen het niet-doen van een uitspraak over de bezuinigingen op de sociale verzekeringen gekoppeld. Dit betekent dat mogelijk aan het eind van het debat - volgende week donderdag - 2.5 miljard nog in de lucht hangt. Uitermate kritisch was Lubbers over de 1 miljard gulden die het kabinet wil besparen door ombuigingen in de sfeer van de sociale verzekeringen. "Te veel is de suggestie gewekt dat de zaken zijn scheefgegroeidzodat er nu maar moet worden gekortaldus Lubbers. Rietkerk (VVD) ging uitgebreid in op de bezwaren van de vakbewe ging tegen de plannen van het kabinet Hij wilde van de regering nog eens nadrukkelijk horen dat Bestek'81 redelijkerwijs leidt tot daling van de werkloosheid tot 150 a 175.000 in 1981. De hetze tegen de voorgestelde aanpassingen van de sociale uitkeringen ging volgens hem voorts alle perken te builen. Ook herinnerde Rietkerk eraan dat Den Uyl twee jaar geleden voorgesteld had de wao-uitkeringen te verlagen en de sociale uitkeringen, via een kostwinnerscriteriummet zelfs 30 procent terug te brengen. De inkomensverhoudingen verbeteren volgens Rietkerk in ieder geval ook in de plannen van Van Agt. Toch dreigen vooral de middengroepen, met hun hogere uitgaven en minder subsidies, het kind van de rekening te worden. Daarom houdt de VVD vast aan de volledge inflatiecorrectie voor deze groepen De VVD vindt dat de ambtenarensalarissen moeten worden aange past. Een correctie is op zijn plaats omdat door geringe premie inhoudingen bij gelijke brutosalarissen de ambtenaren meer ontvangen dan gelijkbetaalden in het particuliere bedrijfsleven "Zo is het trend-principe nooit bedoeld", verklaarde Joekes. D'66 D'66 heeft de Tweede Kamer geadviseerd Bestek '81 in zijn huidige vorm af te wijzen. Woordvoerder Engwirda vindt dat het rege ringsplan een onvoldoende basis biedt voor het sociaal-econo misch en financieel beleid voor de komende jarenDe Democraten geloven dat Bestek te veel steunt op de marktsectorDit wekt de valse illusie, aldus D'66, dat een versterking van de marktecono mie voldoende zou zijn om de werkloosheid terug te dringen. Volgens Engwirda klinkt ook in het plan van de regering zelf de nodige twijfel door of het wel zal lukken de werkloosheid tot ongeveer 150.000 in 1981 terug te dringen. Met een berekening toonde hij aan dat er in totaal 136.000 extra arbeidsplaatsen geschapen zullen moeten worden om het streejeijfer van 150.000 werklozen in 1981 te halen. D'66 wil dat het kabinet niet alleen de marktsector versterkt, maar ook met maatregelen komt die de economie op langere termijn ondersteunen. Hierbij is het nodig te komen lot bevordering van 1 innovatie en produktievernieuwing door het bedrijfsleven. "In novatie moet niet langer een modewoord zijn. dat je voor je fat soen toch één keer moet noemen", aldus EngwirdaHij kondigde aan dat zijn fractie binnenkort met voorstellen zal komen waar bij de innovatie wordt gesteund via overheidsaankopen HERKENBOSCH - Een maandenlang moeizaam onderzoek van een team van de districtsrecherche van het rijkspoli tie district Roermond in Herkenbosch heeft geleid tot de aanhouding en op sluiting van 14 mannen tussen 16 en 44 jaar oud uit Venlo en Deventer, die tus sen najaar 1977 en zomer 1978 zeven gewapende overvallen hebben uitge voerd en op zijn minst een honderdtal woningen en bedrijfspanden hebben gekraakt. De goederen die bij die misdrijven wer den buitgemaakt vertegenwoordigen een waarde van rond een miljoen gul den. De schade die erbij werd aange richt wordt op een ton geschat. Bij de gewapende overvallen zijn enige men sen ernstig gewond geraakt. „De bende heeft veel leed veroorzaakt", zei giste ren luitenant-kolonel overste. W. Halsman van de rijkspolitie in Her kenbosch. De driestheid was de rode draad die door de reeks misdrijven liep en de politie enig houvast bood bij het coördineren. De inbraken werden goeddeels over dag gepleegd in panden waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren. Af wisselend werden deuren geforceerd of met valse sleutels open gemaakt. De interesse van de inbrekers ging op alle plaatsen uit naar geld, sieraden, tapij ten, beeld- en geluidsapparatuur en an tieke spullen. Bij de overvallen gingen de bendeleden in groepjes van afwisselende samen stelling nog brutaler, meedogenlozer en driester te werk dan bij de inbraken. Het vaste kenmerk van hun optreden in deze misdaadsector was het intimi deren van slachtoffers door rakelings langs hen heen te schieten. Hun eerste overval in Arcen op 7 november mis lukte. De rovers hadden er geen weet van dat de bejaarde bewoners van dat huis uit schrik voor de verkenners van de bende, die ze al een poos rond hun bungalow hadden zien zwerven, waren verhuisd. De nieuwe veel jongere be woners wisten de bendeleden met de hulp van een hond op de vlucht te ja gen. De dag daarop drongen 5 bende leden de woning van bejaarde mensen in Stevensbeek binnen. De voordeur werd ingetrapt en de man en vrouw in een muurkast opgesloten. Uren later konden die zich via een luik naar de ruimte onder het huis bevrijden. De vrouw hield er een shock aan over en is sinsdien ernstig invalide. Ook de pompstations waren doelwit van de overvallers. Steevast moest de be diende van zo'n bedrijfje languit op de grond gaan liggen waarna de rovers ra kelings langs hem heen schoten. In het Noordlimburgse Hayen drongen de bandieten een woning binnen door dwars door een glas-in-loodraam naar binnen te springen. Daar werd een on willig slot van een antieke kast met een vuistvuurwapen opengeschoten. In Helden werd een vrouw en haar 10 jaar oude dochtertje op een bank gebonden waarna links en rechts van her. de bank werd doorzeefd met kogels uit vuur wapens. De rovers kondigden zich daar aan door een grasmaaimachine door de tuindeur naar binnen te smij ten. Bij de overvallen dwongen de bendele den de bewoners steeds alle geld en sieraden - ook die mensen op dat mo ment droegen - af te geven. In Broek huizen werd een 17-jarige jongen door het hoofd geschoten toen hij zijn vader wilde bijspringen die met een van de bendeleden in een handgemeen was geraakt. De vader en moeder waren met de zoon onder bedreiging naar de slaapkamer gevoerd om ze te dwingen alle waardevols uit het huis af te geven. In de slaapkamer schoot een van de boeven een spiegel aan gruzels. De va der kon dat niet verkroppen en ging de schutter te lijf. De jongen die daarbij werd gewond is voor een groot deel in valide geraakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7