Enkele doorbraken bij het kankervirusonderzoek naai- en breischool Abbenes op bres voor STICHTING DRAAIT ROLLEN OM Dierenopvangcentrum wacht met opening Weinig aanwijzingen erfelijkheid kanker Tweede druk van boek Lisserbroek In Lisserbroek is een comité opgericht dat zich gaat bezig houden met de viering begin volgend jaar van het 100-ja- rig bestaan van de openbare lagere school. De gedachten gaan uit naar onder meer een grootscheepse reünie. En nu we het toch over Lisser broek hebben. Van het boek "Zo was het in Lisserbroek", een geslaagd auteursdebuut van drie amateur-schrijvers uit dit dijkdorp, verschijnen waarschijnlijk nog een paar honderd exemplaren. Aart Donker, één van de drie: "Aanvankelijk hebben we afgesproken dat we het bij één druk zouden laten maar nadat de oplage uitverkocht was hebben we nog tiental len telefoontjes van mensen gehad die er ook één willen" Vrijwilligers aan de slag. VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 De begin dit jaar in het leven geroepen "Kunststichting y tussen Dever en Poelgeest", een particulier initiatief dat mggH de totstandkoming beoogt Jh^kI van een kunstacademie voor |M[ W% de bollenstreek, zal binnen- JsHKr kort het gemeentebestuur van IfflyPiiÉ y Sassenheim vijf suggesties ■HnlHr aan de hand doen over pan- |Hhh||HB' den in deze plaats die volgens ^BSbIHW flB| het stichtingsbestuur geschikt ^IIL BHh zijn om de academie te gaan Ü^M^wf llMMilP» herbergen. Jiï Het gemeentebestuur zelf heeft :?1> 1 tot nu toe tevergeefs uitgezien BHHBNINr/ naar een bruikbaar onder- komen. "Daarom hebben we Pllll de rollen jnaar omgedraaid" 1MB zegt initiatiefnemer Maarten Groeneveld. "Wij zijn op zoek |||r'._Jl|^H gegaan voor de gemeente" Intussen is het aantal cursisten dat zich heeft aangemeld voor de avondacademie opgelopen tot rond de tachtig. Zij kun- m^Sm jÊË nen pas aan de slag als er een Hf ^HHB| O ^jÉf ms 1 pand vrijkomt. Dat kan drie fmÊ maanden duren, maar voor y, MW /JÈf het zelfde geld gaat er nog een MÈF Ém jaar overheenjHb Om enigszins binding te houden riÉSBHHB met de cursisten hebben de drie docenten die aan de aca- demie les gaan geven besloten 1 II eind deze maand in de geres- M II taureerde ruïne van Dever in huinm Lisse een expositie te houdenDe drie docenten van de stichting doen aan "klantenbinding" die twee weken gaat duren met een expositie in Dever. Op de foto één van hen, Djim de Graaf. De opening van het dierenopvangcentrum aan de Lageweg in Noord wijk is voorlopig verschoven naar begin november. Aan vankelijk lag het in de bedoeling morgen al de vlag te hijsen, maar men heeft het dierenonderkomen (een verbouwd kleedlokaal van de Noordwijkse korfbalvereniging) niet op tijd gereed kun nen krijgen. Het opvangcentrum, dat beheerd gaat worden door leden van de vereniging dierenbescherming Noord wijk, gaat plaats bieden aan tien zwerfkatten en zes honden. Deze krijgen de beschikking over zowel een binnen- als buitenhok en een speelweide van 200 vierkante meter. "We zouden wel meer dieren willen opnemen", zegt voorzitter Van Leeuwen, "maar dat is in de huidige situatie niet mogelijk. Ver geet niet dat alle verzorgingswerk moet worden gedaan door vrij willigers. Die kun je niet met meer dieren opschepen. Dat gaat pas als je een vaste man of vrouw in dienst neemt. Maar daar is geen geld voor" het een woonhuis en momen teel staat het leeg. De ge meente Haarlemmermeer voelt niet erg veel voor het in stand houden van het voor malige schooltje. Temeer niet omdat een deskundige van monumentenzorg er een nog al negatief rapport over heeft uitgebracht. En dat is juist wat veel inwoners van Abbenes dwars zit. "Want", zegt men, "men moet het schooltje niet beoordelen op de bouwkundige waarde, die is inderdaad nihil, maar meer op de historische bin ding met Abbenes". Laten staan dus, meent de be volking, die van harte wordt gesteund door de stichting Meerhistorie, een groep Haarlemmermeer-bewoners, die maar al te graag op de bar ricades klimt als het er om gaat historisch waardevolle zaken voor het nageslacht te bewaren. De Stichting heeft het gemeentebestuur al wat pittig gekruide protestbrie ven doen toekomen, tot nu toe zonder direct resultaat. "Toch hebben we nu het gevoel dat het gemeentebestuur niet meer zo achter sloop staat. Anders was het gebouwtje al omver gehaald", zegt me vrouw Niel, bestuurslid van de stichting. "Een sterk argument dat pleit voör behoud is, vinden wij, het feit dat vlakbij het graf ligt van dokter Heye en dat daar ook de school staat waar de legendarische meester Boe kei, de rechterhand van de arts, les heeft gegeven. Die drie dingen horen bij elkaar. Ze zijn onafscheidelijk" De stichting Meerhistorie heeft al een plan opgesteld over de toekomstige bestemming van het 115 jaar oude gebouw Men wil het gaan inrichten zoals het was toen er nog naai en breiles in werd gegeven Als leidraad zal dienen een soortgelijk schooltje dat in Friesland staat en dat wel be waard is gebleven. Leden van de stichting hebben in Fries land al hun licht opgestoken Onder de bevolking van het Haarlemmermeer-dorp Ab benes heerst ontstemming over het gemeentelijk voor nemen om het voormalige naai- en breischooltje "Cor nelia Sofia" te laten wijken voor de aanleg van een weg. Men wil niet dat het ook maar een haar gekrenkt wordt, omdat het gebouwtje een sterke historische binding heeft met Abbenes. Zoals wellicht bekend kreeg het kleine dorp destijds zijn be langrijkste levensimpuls van de Amsterdamse medicus en dichter J.P. Heye. Deze so ciaal bewogen arts (1809-1876) was ooit eigenaar van een groot deel van de droogge legde Haarlemmermeer, on der meer het stuk dat nu Ab benes is. Rond 1860 liet hij daar een zogenaamd naai- en breischooltje neerzetten, ge noemd naar zijn zus Cornelia en zijn dochter Sofia. In die tijd was het in de Haar lemmermeer gebruikelijk dat allebei de ouders de kost ver dienden op het land. De Cor nelia Sofia school was be doeld als een soort opvangte huis, waaraan jonge kinderen ook nog onderricht werd ge geven. Die funtie had het overdag. Laat in de middag kwamen er nog de al wat ou dere meisjes naar toe, die overdag vader en moeder op het land hadden geholpen. Ze kregen in het schooltje naai en breiles. Tientallen jaren heeft de schenking van arts Heye aldus dienst gedaan. Daarna is het Groene Kruis er in getrokken, nog later werd (Door dr. P. Bentvelzen, coordina tor tumorvirologie Repgo-TNO, Rijswijk) RIJSWIJK - In Den Haag werd vo rige maand het vierde Internatio nale Virologen Congres gehouden, waaraan ruim 1700 virologen uit 58 landen, waaronder voor het eerst uit communistisch-China, deelna men. Uiteraard was op dit congres grote belangstelling voor actuele berichten, zoals de ontsnapping van het pokkenvirus in Birming ham, of het ontsnappen van een infiuenzavirus uit een Russisch la boratorium, dat een wereldwijde griepepidemie veroorzaakte, of het polio-epidemietje in ons eigen land. Maar er was toch vooral belang stelling voor nieuwe wetenschap pelijke ontwikkelingen op virolo- gisch gebied. Virussen zijn ziekteBWmen, die vele malen kleiner zijn dan bacte riën, die met een goede microscoop nog gezien kunnen worden. Bacte riën kunnen zich buiten een gast heercel goed vermenigvuldigen, maar virussen niet. Virussen kun nen ziekte verwekken bij mensen (polio, griep, pokken, rode hond), maar ook bij dieren (hondsdolheid, mond- en klauwzeer, varkenspest), planten (vlekziekten bij vele soor ten) en bij bacteriën. Het economisch belang van de be striding van virusziekten bij die ren als varkens en kippen is groot. De schade door de ziekte kan tien tallen miljoenen guldens per jaar bedragen. Wellicht niet zo zeer in geld uit te drukken, maar toch ook zeer belangrijk was een virusziekte bij snoeken, die onder deze vissen nogal huis hield. Dank zij intensief onderzoek onder leiding van prof. M. Horzinck in Utrecht is deze zorg van honderdduizenden hengelaars De plantenvirussen zijn vooral in de ontwikkelingslanden een zeer groot probleem. Indien bepaalde virussen onder controle zouden zijn, zou de opbrengst aan cassave (een belangrijke voedselbron in Afrika) verviervoudigd kunnen worden. Op zo'n groot congres ziet men al gauw opsplitsing in allerlei clubjes: plantenvirologen praten voorna melijk met plantenvirologen enz. Toch zijn er algemene thema's die een ieder boeit. Zoals de vraag hoe een virus zijn gastheercel kapot maakt en de problemen rond het poliovirus. Ten aanzien van dit laatste is na vele aanwijzingen ge vonden dat het poliovirus een eiwit maakt, dat verhindert dat bood schappen die uit de kern van de gastheercel komen, worden afgele zen, terwijl de boodschappen van het virus geen strobreed in de weg wordt gelegd. Over de fijne details van dit proces wordt nog ruzie ge- Medische virologie De grootste belangstelling op dit congres ging uit naar de vooruit gang op dat deel van de virologie, dat zich met de mens bezighoudt. Tegen veel virusziekten is be scherming mogelijk door vaccina tie vooraf. Hopelijk zal binnenkort ook een vaccin tegen een bepaalde vorm van geelzucht beschikbaar zijn. De behandeling van virusziek ten met medicijnen staat nog in de kinderschoenen, in tegenstelling tot die van bacterieziekten. Van groot belang is de vroege diag nose. Soms is het „klinisch oog" van de dokter voldoende, maar meestal moet nauwkeurig worden vastgesteld welk virus zijn kwade rol speelt. Vroeger moest het virus worden gekweekt, hetgeen soms weken duurde. Nu zijn er voor di verse virussoorten snelle bepalin gen gereed, die net als sommige zwangerschapsbepalingen een immunologische basis hebben. Bij sommigen moeten er radioac tieve isotopen worden gebruikt en heten daarom RIA. Aangezien deze nogal kostbaar zijn en vanwege de radioactiviteit ook niet zo aantrek kelijk, heeft men andere systemen ontwikkeld, waarbij men enzymen gebruikt. Zij heten ELISA. Op het congres werd veel aandacht be steed aan ELISA en diverse farma ceutische firma's probeerden er hun ELISA-kits te slijten. Kankervirologie Bij vele diersoorten kunnen virus sen kanker opwekken. Terwijl vi russen in "het algemeen een cel do den, maakt een kankervirus een cel hypergezond, overigens wel ten nadele vaak van de gastheer. Op het congres werden grote doorbraken gemeld over hoe zo'n virus normale cellen in kankercellen kan doen veranderen. Onze landgenoot A. van der Eb uit Leiden heeft als eer ste aangetoond dat slechts heel weinig genen (erffactoren) van een virus zijn betrokken bij een derge lijke verandering. Hij is erin geslaagd zo'n enkel kan kergen van een virus te isoleren, dit aan een cel aan te bieden, die daar na zijn eerste stappen op de weg naar een kankercel deed. Bood hij enkele genen aan, dan kreeg hij echte kwaadaardige cellen. Van der Eb en zijn medewerkers hebben genoemde genen in een reageerbuisje gedaan met enkele en grondstoffen erbij, en RNA-kopie van het gen werd gemaakt en vervolgens diver se eiwitten, die waarschijnlijk ver antwoordelijk zijn voor het kan kerproces. Bij bepaalde kankervirussen bij kippen bleek het nog simpeler te zijn. Die hebben maar vier genen (hun gastheer, de kip waarschijn lijk 100.000). Drie genen zorgen voor eiwitten, die het virusdeeltje samenstellen. Het vierde gen is er uitsluitend voor kanker. In dat gen zijn bij bepaalde virusstammen temperatuurgevoelige afwijkingen gevonden. Bij 37 graden Celsius zien de besmette kippecellen er als kankercellen uit, bij 41 graden ech ter normaal. Brengt men de cellen dan weer op 37 graden dan"worden het op slag weer kankercellen. lieufactoren. zoals radioactieve straling, milieuvervuiling of siga- retterook, dergelijke genen wakker kunnen maken. Dan zou het kan- kervirologisch onderzoek toch van groot belang zijn voor het kanker- probleem in het algemeen. Kankervirussen bij de mens Met nadruk moet worden gesteld, dat er weinig aanwijzingen zijn voor besmettelijkheid van kanker en ook niet voor erfelijkheid van deze gevreesde ziekte bij de mens De onderzoeker Erikson uit Denver (Verenigde Staten) heeft het eiwit gevonden, dat door dit kankergen wordt gemaakt. Het blijkt dat bij de temperatuurgevoelige stammen het eiwit wel wordt gemaakt bij 37 graden, maar niet meer bij 41 gra den. Als de cellen weer op de lagere temperatuur worden gebracht ziet men het eiwit weer verschijnen. Erikson en zijn medewerkers zijn erin geslaagd om de biochemische functie van dit kankereiwit te kfè- palen. Het zou bepaalde bestand delen van het „skelet" van de cel chemisch zodanig veranderen dat de cel veel soepeler zou worden. Dit zou ook gelden voor een aantal an dere kankervirussen. Als dat algemeen geldend zou blij ken te zijn, is het wel de doorbraak waarop tientallen jaren is gewacht. Echter is het nu nog niet duidelijk, hoe dit een aanknopingspunt kan zijn voor een nieuwe kankerthera pie, die veel minder drastisch is dan de tot op heden gebruikte (vaak succesvolle) bestrijdingswijzen. Maar wie weet. Dit soort onderzoek is gedaan bij een aantal modelsystemen bij proefdieren. Evenwel ook bij deze hyperingeteelde, geselecteerde proefdieren blijken tot op heden de meeste gevallen van kanker niet door een virus te worden veroor zaakt. Nu is er wel gevonden dat de kankergenen van diverse kanker virussen ook voorkomen in het er felijk materiaal van een gewone cel. Het zou dus best kunnen dat mi Er is geen enkele reden om als men een kankerpatiënt in zijn familie heeft, die niet te gaan bezoeken en die niet een zoen te geven. Net zo min is er reden om de familiestam boom na te pluizen op kankerge vallen, omdat de kans dat men pre cies hetzelfde soort gezwel zou krijgen vrij klein is. Toch wordt er zo vaak over virussen en erfelijke factoren bij kanker gesproken. Hoe zit dat nu? In Centraal-Afrika komt in bepaal de gebieden, waar veel muskieten voorkomen bij kinderen vaak een opmerkelijke soort lymfeklierkan ker voor, het zogenaamde Burkitt's lymfoon. In 1964 werd door Epstein en Barr in cellen van zo'n gezwel een opvallende virussoort ontdekt. In 1968 werd aangetoond dat dit vi rus in staat is om witte bloedcellen, die uit navelstrengen werden ge haald, zodanig te veranderen dat ze zich als kankercellen in de weefsel kweek gingen gedragen. Zo te zien was het bewijs rond, maar onder tussen bleek het virus met alleen in Afrika, maar over de hele wereld voor te komen. Meer dan de helft van de Nederlanders is besmet met dit zogenaamd Epstein-Barr-virus. Tevens kwam vast te staan, dat het virus in de westerse landen de ziek te van Pfeiffer (klierkoorts) veroor zaakt. Tieners of ouderen die dan pas voor het eerst met. dit virus worden besmet, hebben een zeer grote kans om deze nogal vervelen de en langdurige ziekte te krij gen. Nu pas in 1978 zijn er toch wel ge noeg bewijzen vergaard dat inder daad dit Epstein-Barr-virus ook met Burkitt's lymfoon in Afrika heeft te maken. Men veronderstelt nu dat deze kanker het gevolg is van 1. besmetting op jeugdige leef tijd met dit virus; 2. idem met mala ria; 3. erfelijke gevoeligheid. Wat het laatste betreft is dat heus niet zo simpel als overerving van oogkleur of bloedstollingsziekte. Aan de hand van zijn (en ook van vele an dere) onderzoekingen bij proefdie ren, durf ik te stellen dat zo'n pa tiënt heel wat nieten in de erfelijk heidsloterij moet hebben getrok ken en dat de kans hierop heel klein is. Daarnaast vermoed ik dat er nog wel een vierde (milieu)factor in het spel zal zijn. Baarmoederhals kanker In Nederland wordt in diverse ste den bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gedaan. Het was reeds lang bekend, dat de ze ziekte bij nonnen zelden voor komt, maar juist wel bij vrouwen die zeer vroeg seksueel contact hadden en vaak ook met verschil lende partners. Een tijd lang is de veronderstelling in de mode ge- weest dat bepaalde kazige substan ties van het mannelijk geslachts apparaat de oorzaak van het gezwel zouden zijn. Vele epidemiologen dachten echter aan een virusinfec tie. Iedereen kent wel koortuitslag rondom de lippen, dat door het Herpesvirus type 1 wordt veroor zaakt. Naar schatting is ongeveer 70 procent van de Nederlandse bevol king met dit virus besmet. Bij sommige mensen maakt het virus zich kenbaar door genoemde ver velende aandoeningen bij koorts menstruatie of spanning. Aan wei nig mensen is het bekend dat er een verwant virus voor onder de gordel bestaat, het Herpes virus type 2. Naar schatting is minstens 25 pro cent van de mannen met dit virus besmet. Zo af en toe kan het virus uitslag veroorzaken aan geslacht sorganen van beide sexen, hetgeen intiem vrijen nogal onplezierig kan maken. Nu is al tien jaar geleden gevonden dat nagenoeg alle vrouwen met baarmoederhalskanker antistoffen tegen dit virus hadden. Nu is zo'n verband allesbehalve een bewijs. Het aantal ooievaars en het aantal geboorten in Nederland zijn allebei sterk achteruit gegaan, maar dit bewijst toch niet dat ooievaars een rol bij geboorte spelen. Tot voor kort slaagde er ook niemand in om dit Herpesvirus in de desbetreffen de kankercellen aan te treffen. Ach teraf beschouwd is het ook logisch. Dat virus zou, indien hij in zijn ge heel aanwezig zou zyn. zo'n cel. zo als het een net virus betaamt, volle dig te gronde richten. De Amerikaanse onderzoeker McDougall (New York) heeft nu met zeer verfijnde biochemische methodes gevonden dat juist in de baarmoederhalskankercellen een heel klein stukje van het erfelijk materiaal van dat Herpes virus zit. Dat zal dan wel het kankergen van dat virus zijn, zoals dat al eerder is aangetoond bij de blootstelling van muizencellen met dit virus. Dr. A. Nahmias (Baltimor, Ver enigde Staten) heeft, gedurende vele jaren duizenden vrouwen jaarlijks onderzocht op besmetting met Herpesvirus 1 en 2 en baar moederhalskanker. Hij kwam op het virologencongres met de op zienbarende mededeling dat juist in die zelfzame groep vrouwen, die allereerst met Herpesvirus type 2 (door seksueel contact) waren be smet een opvallend hoge frequen tie van genoemde kankersoort hadden. Deze opwindende gege vens duiden erop, dat als men op jonge leeftijd met het „boven de gordel type 1 virus" zou worden be smet. men een grote bescherming t^gen het type 2 zou hebben. Kinderleukemie In 1975 publiceerde dr. K. Nooter van het Radiobiologisch Instituut TNO te Rijswijk in het Engelse tijd schrift Nature dat hij en zijn mede werkers* erin geslaagd waren om een virus te isoleren uit beenmerg cellen van een leukemisch kind. Dit virus zou verwant zijn aan virussen die bij proefdieren bloedkanker veroorzaken. Dit bericht vond toen ook zijn weg in de Nederlandse dagbladpers. Vele collega-virolo- gen in ons land hebben toen uiterst kritische geluiden hierover laten horen. Dit mocht de onderzoekers niet ontmoedigen. Zij hebben sindsdien uit drie ande re leukemische kinderen eenzelfde soort virus geisoleerd, terwijl bij diverse andere patiënten aanwij zingen werden gevonden voor de aanwezigheid van zo'n virus. Die konden meestal niet worden ge vonden bij beenmergmonsters van mensen uit diverse controlegroe pen. Eèn virusisolaat bleek enorm goed te groeien in allerlei celkwe- ken en kon daarom voor vele stu dies worden gebruikt. Het kon leu kemie bij ratten opwekken, het geen natuurlijk geen definitief be wijs voor zijn rol bij de menselijke ziekte is. Heel verfijnd chemisch onderzoek, dat zeer recent aan dit virus is verricht in het laboratorium van dr. W. Haseltine in Boston (Verenigde Staten) en op dit con gres werd gepresenteerd, heeft aangetoond dat dit Nederlandse vi rus) zeer nauw verwant is aan een virus dat kanker bij apen verwekt maar niet helemaal precies hetzelf de is. Ook hier duikt de vraag weer op of kinderleukemie besmettelijk is. En hier geldt dan weer wat bekend is over het Epstein-Barr-virus en lym feklierkanker in Afrika. Naar alle waarschijnlijkheid is het virus weer wijdverspreid en is het een veel heid van tot op heden niet bekende factoren dat er voor zorgt dat een kind deze ziekte krijgt die gelukkig meestal zeer goed te genezen valt. Het onderzoek naar een eventueel menselijk leukemie^virus wordt in Nederland verricht door het Pa thologisch Laboratorium te Lei den, in samenwerking met TNO en wordt voor het grootste gedeelte door het Koningin Wilhelmina Fonds gefinancierd. Borstkanker Al vele jaren verschijnen er in de de internationale vakpers publikaties dat er bij menselijke borstkanker een virus een rol zou spelen, dat is verwant aan het al vele jaren be- kendé borstkankervirus bij de muis. Veel van deze publikaties bleken op zeer slecht geanalyseer de gegevens te berusten. Maar meestal bleek er toch wel een kern van waarheid in te zitten. Verfijnd biochemisch onderzoek door dr. P. Hageman en haar me dewerkers van het Nederlands Kanker Instituut te Amsterdam heeft aangetoond dat verscheidene borstkankers eiwitten bevatten, die men ook in het muizenvirus kan vinden. Het bewijs dat een verwant virus een rol bij borstkanker bij de mens zou spelen, zal echter nog heel wat jaren vergen. Het is voor de meeste experts in ieder geval duidelijk dat het niet om een be smettelijke factor gaat. Net als een aantal jaren geleden in Nederland bij muizen werd aange toond en op dit congres ten over vloede dooreen aantal Amerikanen werd bewezen, heeft men dan te maken met een soort virus, dat niet overspringt van de ene naar de an dere mens, maar via de geslachts cellen wordt overgedragen op alle kinderen. Allerlei factoren, waar van nu slechts enkele bekend zijn, zouden deze slapende virussen tot actie kunnen brengen. In verschil lende laboratoria, onder andere het mijne, is men bezig om bijvoor beeld door vaccinatie by proefdie ren dat proces van activatie van slapende virussen en daarmee kankerontwikkeling tot stand te brengen. Wij, in Rijswijk, zijn daar soms in geslaagd, maar vaak berei ken we het tegengestelde resultaat. Uiteraard zijn we uitvoerig bezig uit te zoeken, waaraan de fout bij mislukkingen dan wel zou liggen en hebben dan ook de moed nog niet opgegeven dat we tot een ac ceptabel vaccinatieschema kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4