Bal "opgewarmd" voor bejaarden SAMSOM GAAT VERHUIZEN SCHOT ÏN SCHI Woonboten na Alphen: 50.000ste zitertoeh in... VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 Getal is „goud waard" ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is een goede kans dat Alphen toch nog voor 1 januari zijn 50.000ste inwoner kan be groeten. Per 1 oktober telde Alphen 49.526 inwoners. Haalbaar Als zich de komende maanden 1000 tot 1100 nieuwe Alphe- naren aanmelden, moet het bereiken van de 50.000ste voor 1 januari een haalbare kaart zijn, meent de chef af deling bevolking H. J. W Koelman. Koelman gaat er daarbij vanuit dat de gemeente de komende drie maanden geconfronteerd wordt met het vertrek van zo'n 700 Alphenaren naar el ders, zodat een vestigings overschot van ongeveer 350 ontstaat. Daarnaast rekent de afdeling bevolking met een geboorteoverschot (het aantal geboorten, met daarvan afge trokken het aantal sterfge vallen) van ongeveer 130. Het blijft volgens Koelman ech ter een kwestie van afwach ten: "Het hangt van zoveel factoren af'. Eén van die factoren is het aan tal nieuwe huizen dat nog voor de jaarwisseling wordt opgeleverd en de mensen die erin gaan wonen. Niet alleen het aantal bewoners is van belang, maar vooral: waar komen ze vandaan? Pas wan neer de nieuwe Riddervel- ders (II) van buiten Alphen komen, heeft dat gunstige ge volgen voor het inwonertal. Als alles volgens plan verloopt zullen de komende maanden in Ridderveld II 535 nieuwe woningen kunnen worden betrokken, waarvan 170 in oktober, ruim 200 in novem ber en ongeveer 80 in decem ber. In totaal zullen er dit jaar in Ridderveld II dan 1040 hui zen bijgekomen zijn. Een andere ongewisse factor wordt gevormd door degenen die wel in Alphen wonen (kamerbewoners of mensen van buiten die bij hun partner zijn ingetrokken bijvoor beeld), maar die hier niet staan ingeschreven. Hoewel dat laatste wel verplicht is. Wèl wil de afdeling bevolking de komende maanden nog eens de administratie van een aantal inrichtingen "door la ten lichten", om zodoende alle daarvoor in aanmerking komende personen (dat kan pas nadat bewoners van een verpleeghuis of inrichting daar minimaal een jaar ver blijven) als inwoner van Al phen in te schrijven. Magisch De vijftigduizendste inwoner is voor Alphen letterlijk "goud waard". Bij dat magische ge tal toucheert de gemeente een kleine f 4 miljoen meer uit de rijks kas dan nu het geval is. In het verleden is altijd aan genomen dat pas per 1 januari 1980 van een hogere rijksbij drage sprake zou zijn. Toen ging men ervanuit dat Alphen pas in de loop van 1979 zijn vijftigduizendste inwoner zou kunnen begroeten. Lukt het toch om nog dit jaar aan de 50.000 inwoners te komen, dan betekent dat voor de ge meente een extraatje van bij na f 4 miljoen voor '79. Rijnsburg ruimt arken langzaam op Eén van de Rijiisburgse woonboten die gaan verdwijnen. Overigens is er wat het woonboot-beleid van de gemeente betreft geen sprake van een "heksenjacht".aldus een woordvoerder RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg zal opnieuw enkele woonboten kopen en vernietigen. Drie arken, Marsja Liberty en Salamander, zullen worden gesloopt. De gemeenteraad trok hiervoor gisteravond een geldbedrag uit van vijfenzeventighonderd gulden. Op aandringen Van mevrouw De Haas werd er nog eens vijfduizend gulden extra uitgetrokken. "Wanneer er meer woonarken moeten worden gesloopt, kunnen ze hun gang gaan was het argument van de socialiste. Ze noemde het 'onnodig' lege woonboten langer te laten liggen dan noodzakelijk. "Dat geeft alleen maar ongemak. De boten zinken, je krijgt last van ongedierte en als de kinderen het in de gaten krijgen dat zo'n boot leeg is, gaan ze er op spelen", aldus het PvdA-raadslid. Haar betoog sloeg in. Ze kreeg steun van de WD-fractieleider Brul en CDA-voorman Van der Meij. Met andere woorden: er is een 'reserve' van vijfduizend gulden om twee woonboten te kunnen slopen indien dit is gewenst. Op drie plaatsen in Rijnsburg liggen thans nog arken: de Oegstgeesterweg, het Moleneind en de Katwijkerweg. In totaal liggen hier vierentwintig boten. Tot voor een paar jaar waren dit er tussen de dertig en vijfendertig. "Ja", zei een woordvoerder van de gemeente Rijnsburg vanmorgen, "we zijn de laatste jaren aardig aan het opruimen. Het ziet ernaar uit dat we binnenkort weer wat aankopen kunnen doen. Misschien komt er in de volgende raadsvergadering opnieuw een voorstel. We zijn in elk geval met de eigenaar van een woonark aan het onderhandelen." Wanneer Rijnsburg 'woonbootvrij' moet zijn, kon de woordvoerder met geen mogelijkheid zeggen. "Er is geen streefdatum", aldus de ambtenaar. "Maar de ontwikkeling verbaast ons wel. Binnen een paar jaar hebben we een behoorlijk aantal boten kunnen kopen. En voor een aantrekkelijke prijs: zevenduizend gulden gemiddeld. Bovendien krijgen we dat geld terug van het rijk. Want die woonarken worden aangemerkt als krot en voor de opruiming daarvan krijgt een gemeente rijkssubsidie." Rijnsburg maakt geen 'heksenjacht' op de botenbezitters. In het dorp liggen zelfs arken zonder vergunning. "Die mensen stuur je niet zo maar weg. Waar moeten ze heen. In de omgeving is nauwelijks plaats en voor de plekjes die er zijn, geeft men geen vergunning af. Dat doen wij trouwens ook niet meer." Of Rijnsburg al zijn woonboten zal kwijtraken, is nog maar de vraag. De 'goedkope' arken worden, indien mogelijk, aangekocht. Maar exemplaren waarvoor soms wel vijftigduizend gulden wordt gevraagd, laat men 'rusten'. I i*. SASSENHEIM - Deze luchtfo to, gisteren gemaakt bij het viaduct in de weg Amster dam-Den Haag over de Ring vaart, laat zien dat het werk aan het zuidelijke gedeelte van de Schiphollijn gestaag vordert. Ook de spoorweg zal via een viaduct over de Ring vaart worden geleid. Aan de bouw van dat viaduct moet trouwens nog worden begon- Er zijn momenteel al proefritten op het eerste gedeelte van de Schiphollijn, van Amsterdam naar Schiphol. Er wordt met man en macht gewerkt om dit gedeelte binnenkort in ge bruik te kunnen nemen. Voor het tweede gedeelte geldt, dat er pas in 1981 treinen over zullen rijden. Het gedeelte Schiphol-Leiden (vanwaaruit een soepele aansluiting op treinen in het hele land mo gelijk is) kan dan in de zo merdienstregeling van de Spoorwegen worden opge- De foto laat het werk aan de Schiphollijn vanaf het via duct in zuidelijke richting Naar al 4 jaar leeg staand kantoor in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Na vier jaar leegstand is er voor de kantoorflat langs de Prins Bernhardlaan (Stadhoudersplein) in Al phen een huurder gevon den. Uitgeverij Samsom BV, onderdeel van het Samsom/Sijthoffconcern, gaat de drie panden langs de Oude Rijn verlaten om het lege gebouw te be trekken Burgemeester R.M. Gallas en het ongeveer 150 man tellende per soneel van de uitgeverij zijn gis teren op de hoogte gebracht van de op handen zijnde verhuizing, die in februari/maart zijn beslag gaat krijgen. Samsom zal met ei genaar Farrow Beaumont van het kantoorpand een lange termijn- huurcontract aangaan met in gang van 1 februari 1979. Voorlo pig is de parterre, waar als enige huurder makelaar Van 't Hof zich heeft gevestigd, daarbij uitge zonderd. Ruimtegebrek De reden voor de verhuizing is het ruimtegebrek, waarmee Samsom Uitgeverij de laatste tijd steeds sterker wordt geconfronteeerd in de drie gebouwen aan de Wilhel- minalaan. De achtergrond daar van vormt de flinke toename van activiteiten en de daarmee ge paard gaande uitbreiding van het personeelsbestand als gevolg van de diverse fusies die het bedrijf in de afgelopen jaren aanging. Sam- som/Sijthoff behóórt momenteel met andere, soortgelijke bedrij ven zoals Wolters Noordhoff tot de in Zwolle gevestigde Informa tie en Communicatie (ICU). Het totale concern biedt in Alphen werk aan zo'n 900 man. Samsom Uitgeverij bemoeit zich met na me met het uitgeven van interna tionale vakliteratuur. Daarnaast betreedt de Alphense uitgever ook de markt van ontspannings literatuur (detective's). Bij het zoeken naar uitwijkmoge lijkheden heeft de directie eerst gedacht aan het onderbrengen van meer afdelingen in het hoofdgebouw van Samsom/Sijt- hoff aan de Prinses Margriet laan. Plannen van het daar gevestigde Samsom Automatisering bleken dat echter in de weg te staan. Me de omdat vestiging buiten Al phen werd verworpen, bleef de keuze daarna beperkt tot öf totale nieuwbouw öf het betrekken van eén van de leegstaande huurge- bouwen in Alphen. Gekozen werd voor het laatste, omdat met nieuwbouw een periode van drie jaar gemoeid zou zijn. Een perio de, waarin het ruimtegebrek in de opstallen langs de Rijn zich al leen maar scherper zou gaan ma nifesteren. Tot het huren van de leegstaande kantoorflat aan het Stadhou dersplein is besloten nadat ande re eventueel in aanmerking ko mende gebouwen te klein ble ken. Dat gold met name voor het Aarhofgebouw. Het Shellge- bouw (tegenover het nu gehuur de pand), waar Samsom Dienst verlening is gevestigd, zou net kunnen, maar biedt geen moge lijkheid tot enige uitbreiding. Wat er met de oude gebouwen aan de Wilhelminalaan gaat gebeu ren is nog volledig onbekend. Eerdere geruchten over verhui zing van Samsom Uitgeverij hebben in de afgelopen tijd wel veel projectontwikkelaars aan getrokken, maar die zijn alle maal afgewimpeld, zo deelde de directie gisteren mee. De raad van bestuur van de ICU, die haar goedkeuring aan de ver huizing heeft gehecht, zal in een later stadium beslissen over de toekomst van deze drie gebou wen. Twee van de panden komen overigens voor op de Monumen tenlijst vanwege de historisch waardevolle deurposten. Dat be treft de panden "Welgelegen" en "Overpost". Het derde gebouw, "Vaartzicht", staat niet als mo nument aangemerkt. Gebouw "Overpost", gebouwd omstreeks 1830 aan de Wilhelmi nalaan 12, heeft vanaf 1916 een tijd lang dienst gedaan als ge meentesecretarie en (tijdens de oorlog) als distributiekantoor. Het voormalige herenhuis was toen al eigendom van N. Samsom NV, voorloper van het huidige Samsomconcern. Katwijk voldoet aan eerste enquête-wens: KATWIJK - Vijf bejaarde da mes met kleurrijk gebloemde badpakken aan en geschubde badmutsen op, dobberend in een autoband in het pierebad- je van zwembad "de Miere- weidein Katwijk aan Zee. In het diepe trekken oudere he ren en een handjevol dames rustig hun baantjes. Lacherig Een enkele bejaarde staat wat weifelmoedig aan de rand van het bad, het water tot aan het middel. Even later wagen die toch de confrontatie met het speciaal voor deze gele genheid wat warmer dan normaal gemaakte water. Gekir en lacherige gezellig heid alom. Sport en spel stalerl de spieren en ontspanning frist de geest op. Kortom: zwemmen voor oude ren in Katwijk. Gistermorgen ging deze activiteit van start.- In het vervolg is er elke woensdagmorgen van 12 tot 12.30 uur gelegenheid tot zwemmen voor Katwijkse ou deren. Dit zwemhalfuurtje is één van de wensen die de Katwijkse ouderen naar vo ren hebben gebracht bij het wensenonderzoek onder deze bevolkingsgroep, dat de "Stichting bejaardenwerk Katwijkkorte tijd geleden heeft gehouden. Alle ouderen in de badplaats vanaf zo'n 55 jaar kunnen voor het luttele bedrag van één gulden per keer dit zwemclubje bezoeken. De ge meente past het overige geld - bij dat de stichting nodig heeft om het bad wekelijks voor f 187,50 per half uur te huren. Uit het wensenonderzoek is een aantal duidelijke verlangens naar voren gekomen. Zo heb ben veel bejaarden in Kat wijk er behoefte aan, dat er voor hen iets gebeurt op het gebied van handenarbeid. De ouderen zoeken verder iets op gezelligheidsgebied. De mo gelijkheid om van tijd tot tijd een dagtocht te maken is een belangrijke wens van ze. En tot slot hebben zij behoefte aan actieve muziekbeoefening en aan de mogelijkheid tot zwemmen. Aan die laatste wens is inmiddels sinds giste ren tegemoet gekomen. Bejaardenorkest Mevrouw Oskam van het stich tingsbestuur, gisteren aan wezig bij de start van de zwemclub, vertelde over deze wensen: "Wat betreft die mu ziekbeoefening hebben we al contact opgenomen met direc teur Bontje van de gemeente lijke muziekschool hier in Katwijk.Onze droom is dat er over twee jaar een bejaarden- orkestje is dat kan gaan op treden. De muziekschool kan daar goed bij helpen. Het is trouwens toch onze be doeling om niet allerlei nieu we dingen te gaan opzetten, maar veel meer om samen werking te zoeken met al be staande instellingen. K O bijvoorbeeld zal veel voor ojis kunnen gaan betekenen" De wensen van de bejaarden die uit het onderzoek naar voren zijn gekomen, vormen onder werp van gesprek tijdens de vergadering die het stich tingsbestuur op maandag 9 oktober heeft. Het bestuur zal dan in overleg met de coördi natrice van het bejaarden- werk, mevrouw M. Boskamp (dié ook de leiding had over het onderzoek) antwoorden moeten vinden op vragen als: "Wat gaan wij met de gege vens die ons nu ter beschik king staan doen? Hoe verta len wij ze in praktische din gen?" Over de mogelijkheden daartoe is mevrouw Boskamp zeer optimistisch: "We weten dat het gemeentebestuur ach ter ons staat. Dus ik ben hoop vol gestemd". Directeur D.P.H. Timmermans van sportfondsenbad "de Miereweide", gisteren bij het eerste bejaardenzwem-half- uurtje in alom vrolijkheid- aanwezig, noemde het wel meegenomen dat het bad nu weer voor een half uur per week vast vol zit, maar wat hem betreft waren er grotere voordelen. "Dat commerciële aspect is natuurlijk wel aar dig in deze tijd waarin het wat minder gaat met de zwembaden, maar dat is toch niet zo belangrijk. We bekij ken dit idealistischer" Rust roest Een nadere uitleg van de bree duit besnorde directeur: "Rust roest, hè. Altijd! Hier zijn mensen bij die normaal gesproken niets meer doen. Vooral onder de vrouwen. En als je dan zeventig jaar bent en je hebt lange tijd niet meer gezwommen, dan vind ik het knap dat je hier met je bad pak naartoe komt. Voor ieder mens is het ver schrikkelijk belangrijk om te bewegen en zwemmen is qua beweging helemaal magni fiek Je hebt het voordeel dat je de opwaartse druk van het water hebtwaardoor je zon der belasting van je rug al je spieren kunt laten werken". De bedoeling van dit zwemclub- welkom. Timmermans: hoop dat dit zal uitlopen en grote groep ouderen, c •eftijdgeno- gaan. Hij en wekken elke ek zwemmen .Wat dat betreft ben ik er blij mee dat de oud- KRB'er Parlevliet red. - KRB slaat voor Katwijkse Red- dings Brigade) onder de zwemmers zit en dat die be- i kan hij ze >p echt dat c JOS VAN DER MEER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21