Moeilijke test voor P/Leiden Interessante film Duits collectief NK-schaatsen definitief in Heerenveen „HERFST IN DUITSLAND Vijf soldaten, ketchup en de vieze nasmaak Moeizame zege Stöve Rechtbankpresident verleent Schutter geen dispensatie FILMS DEZE WEEK VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands kampioenschap schaatsen voor dames en heren zal definitief worden gehouden op 27 en 28 ja nuari 1978 in Heerenveen. Dit zijn de data zoals oorspronkelijk vastgesteld op de kalender van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond. Het bondsbestuur had bezwaren tegen dit tijdstip, op grond van het feit dat de NOS dan geen faciliteiten zou hebben om de wedstrijden-op de televisie uit te zenden. Op verzoek van de NOS werd overwogen het kam-- pioenschap te vervroegen naar het weekeinde van 6 en 7 januari. De landelijke technische commis sie heeft het bondsbestuur weten te overtuigen dat het in het be lang van de rijders beter was de nationale titelstrijd aan het eind van de maand januari te houden. Het kampioenschap valt nu tus sen het Europees kampioen schap heren, dat op 20 en 21 ja nuari in Deventer wordt afge werkt, en het wereldkampioen schap dames, dat is vastgesteld op 3 en 4 februari in Den Haag. WIELRENNEN - De Belg Lieven Malfait heeft gisteren in Tielt een profkoers over 156 kilometer ge wonnen voor zijn landgenoot Van Sweevelt. Gerrie Mak was de beste Nederlander op de tiende plaats. Jos Schipper werd elfde, Jan van Katwijk twintigste en Richard Bukacki tweeëntwintig ste. Jim Woudstra: nog niet ingespeeld. Versterkt Rotterdam-Zuid tegenstander LEIDEN - De eerste topwedstnj d in de eredivisie basketbal wordt morgenavond in de Leidse Vijf Meihal afgewerkt. P/Leiden ontvangt dan het versterkte Rotterdam-Zuid. Samen met Leiden is het team uit de Maasstad één van de vier kan didaten voor een plaats in de play-offs en voor het kampioenschap. De andere twee zijn Donar en EBBC Den Bosch. Rotterdam-Zuid (RZ) eindigde het afgelopen seizoen op de voorlaat ste plaats in de eredivisie. Degra deren was er echter niet bij. De basketbalbond besloot zowel de degradanten RZ en Amstelveen, Jos Hermens onder het mes DEN HAAG (ANP) - Jos Hermens, de wereldrecordhouder op de 20 kilometer en de uurloop, is van daag in Hilversum geopereerd aan de achillespees van zijn lin kervoet. In de finale van de 10.000 meter bij de Europese kampioen schappen zes weken geleden in Praag, liep Hermens na zeven kilometer een blessure op die hem tot opgeven dwong. Aan vankelijk verwachtte men dat de genezing van de blessure langs natuurlijke weg met rust kon ge schieden. Deze week is Jos Hermens echter opnieuw onderzocht. Bij dat on derzoek, dat in Hilversum door dokter Hermans werd verricht, bleek dat een operatie noodzake lijk was. als de kampioenen van de eerste divisie VAK Stars/LISC en Frisol R, tot de eredivisie toe te laten. De uitbreiding van de hoogste afde ling ging niet door toen LISC van zijn promotierecht geen gebruik maakte en Twente zich terugtrok. De sponsor van RZ stelde niette genstaande de matige resultaten in het voorbije seizoen de Rotter damse club meer geld ter be schikking. RZ besteedde dat aan vier belangrijke aankopen. De veelzijdige Amerikaan Bil Mallo- ry werd overgenomen van het sponsorloze BOB en in zijn voet spoor volgde ploeggenoot Ron Kruidhof. Kruidhof is* naar Ne derland gehaald door Theo Kins- bergen (Kinzo) en bezit zowel de Amerikaanse als de Nederlandse nationaliteit. Hij speelt dus als Nederlander. Het aantrekken van Kruidhof betekende dat RZ als voorlaatste club (alleen DL Am sterdam weigert nog Nederland se Amerikanen aan te trekken) een beroep deed om spelers met een dubbele nationaliteit. Tegenvaller RZ wilde zijn Amerikaanse speler Donald Washington graag be- UTRECHT (ANP) - Er is bij het niet verlenen van dispensatie aan de Willem Il-speler Charles Schut ter om over te gaan naar de ama teurclub van zijn keuze niet on rechtmatig gehandeld door de KNVB. Tot deze uitspraak kwam de president van de rechtbank van Utrecht, prof. mr. V.J.A. van Dijk, gisteren in het kort geding dat de voetballer tegen de bond had aangespannen omdat hij zich ten onrechte beperkt voelde in zijn sportieve bewegingsvrijheid. De president betrok bij zijn over wegingen, dat de overgangsbe palingen van de KNVB mede be doeld zijn om kwalijke praktij ken in de amateursport te voor komen. Daarbij stelde hij, dat Schutter door dispensatieweige ring niet wordt belemmerd in het beoefenen van het voetbalspel. "Hij kan blijven voetballen, en dus zijn conditie op peil houden, maar wie het spel beoefent, moet zich ook realiseren, dat er regle menten bijhoren". En de KNVB- regels schrijven in dit geval voor, dat Schutter niet voor 1 augustus 1979 bij de amateurclub van zijn keuze kan spelen. Verheyen Jan Verheyen heeft volledig over eenstemming bereikt met de Franse eersteklasser Bordeaux om de eerstkomende twee jaar voor die club uit te komen. Ver heyen, die via PEC Zwolle, Feye- noord en AZ '67 in Oostenrijk te rechtkwam, speelde tot voor kort bij Wacker Innsbruck, maar sinds George Kessler die club verliet, ging het met zijn presta ties bergafwaarts. "Herfst in Duitsland"; gemaakt door een Duits filmcollectief; theater: Studio; leeftijd: 12 jaar. "Herfst in Duitsland", het zou de titel kunnen zijn van een roman tische liefdesgeschiedenis, zich afspelend in een goudgeel bos, waar een fraai slot aan de horizon opdoemt, en Schubert.of Chopin zich een weg door de luidspre kers baant. Het is echter niet alleen in de letter lijke zin najaar in de Bondsre publiek. De moord op werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer, de gewelddadig beëin digde vliegtuigkaping in het So malische Mogadisjoe en de zelf moord van Andreas Baader, Gu- drun Ennslin en Jan-Carl Raspe in de herfst van 1977 hebben, vol gens een aantal Duitse filmma kers tot een dergelijk triest poli tiek klimaat geleid, dat ze dit naargeestige jaargetijde kozen als thema over het West-Duits- land van nu. Een film, waarin ze niet zozeer een politiek als wel een humanitair motief als uit gangspunt namen: "Als een punt van wreedheid is bereikt, doet het er niets meer toe wie die wreedheid heeft begaan. Als het maar ophoudt". Het collectief, van wie Heinrich Böll, Rainer Werner Fassbinder en Volker Schlöndorff de bekendste namen zijn, moest wellicht ook een der gelijk, toch vrij algemeen thema kiezen omdat er onderling wel enige verdeeldheid bestond over de politieke opstelling. En omdat de film in een razendsnel tempo is gerealiseerd, draagt het nog duidelijk de sporen van die ver deeldheid. "Herfst in Duitsland" is daardoor vooral verwarrend - waarschijn lijk ook tekenend voor de ver warring in de linkse beweging in de Bondsrepubliek na die ge« beurtenissen van eind vorig jaar. Enige samenhang is nauwelijks aanwezig en hoogtepunten wor den afgewisseld door veel minde re gedeelten, die blijven steken in goede bedoelingen. Om met dat eerste te beginnen: de begrafe nissen van Schleyer en het RAF- drietal respectievelijk aan het begin en het einde van de film. Zeer sfeervol met prachtig came rawerk, waarbij het fragment over Schleyer nog een extra-di mensie krijgt met het voorlezen van diens laatste brief aan zijn zoon Eberhard. Erg sterk is ook de bijdrage van Fassbinder. Zijn verkrampte en emotionele reac tie op de zelfmoorden in de Stammheim-gevangenis en het optreden van het Grenzsehutz- gruppe 9 in Mogadisjoe, zijn haast paranoïde angst voor een mogelijke inval van de politie, maar vooral de gesprekken met zijn moeder, die verbindingen legt met het Nazi-regime ("Ook toen hield je je mond om niet in moeilijkheden te raken") zijn door de zo sterk persoonlijke be nadering erg indringend. Overi gens bevestigt Fassbinder met zijn schreeuwerig gedrag wel alle vooroordelen die het buitenland nog steeds ten opzichte van Duit sers koestert, mkar dit terzijde Ook de inbreng van Nobelprijs winnaar Heinrich Böll, die in "De verloren eer van Katharine Blum" (verfilmd door Schlön dorff) al eerder vraagtekens plaatste bij uitwassen van de MANILA - Columbia heeft giste ren van de internationale ama teur basketbal federatie (FIBA) de organisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap voor heren in 1982 toegewezen gekregen. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in Manila op de Filipijnen, waar momenteel om het wereldkampioenschap ge streden wordt. Verschillende landen hadden zich op het laat ste moment nog kandidaat ge steld. Daarbij waren Finland, Spanje, Zwitserland, de Ver enigde Staten en Canada. De keuze viel toch op Columbia, dat zijn kandidaatstelling eerder bekend had gemaakt. Het achtste wereldtoernooi voor dames wordt in 1983 georgani seerd door Paraguay, dat door de FIBA verkozen werd boven Italië. houden. Er werd een contract ge tekend, maar Washington zag een uitweg en vertrok spoorslags naar Fresh Air in Brussel. Een te genvaller die de Rotterdammers ruimschooots wisten te compen seren met de transfer van Gary Freeman van Flamingo's naar RZ. Ook Freeman nam een team genoot mee naar Rotterdam: Cock van de Langemaat. Een jonge international met grote toekomstmogelijkheden. Free man is bij RZ aan zijn derde Ne derlandse club na Lions (Zand- voort) en Flamingo's (Haarlem) toe. Hij behoort nog steeds tot de beste Amerikaanse spelers in Nederland. Behalve dit nieuwe viertal heeft RZ ook nog steeds Nederlands larig- ste basketballer in zijn midden. Jan Loorbach. Als guards treden op Gerrit van Buuren, door zijn kalende hoofd al tien jaar versle ten als "de opa van de eredivisie' en Rene Vervoorn. Ter complete ring heeft RZ de "rookie" (beste eerstejaars speler) van het afge lopen seizoen, Eric van Solm en Jaap Verkerk. Een ploeg met onmiskenbare klasse, die genoeg middelen heeft om Leiden in ei gen huis te bedreigen, Zeker nu Woudstra nog steeds niet inge speeld is. RZ vormt de eerste serieuze test voor de Leidenaars, die door de recente successen en het gemak waarmee ze werden afgedwon gen in slaap gesukkeld lijken. Tijdens de lange voorbereidings periode op de competitie werden 12 van de 14 wedstrijden gewon nen en de twee eerste competi tieduels leverden beiden een overwinnirlg met 29 punten ver schil op. Over enkele weken be ginnen de wedstrijden om de Eu ropa Cup en dan moet Leiden helemaal klaar zijn. RZ kan een indicatie geven in hqeverre Lei den dat nu al is. De overige duels dit weekeinde: Sphinx-LISC (eerste divisie), Taveno-Luba (rayon hoofdklas se), Parker-Groene Uilen (dames eerste divisie), Leiderdorp-Goba (rayon tweede klasse). De vijf veroordeelden Enzo Castellari is de maker van "The inglorious bastards", een prachtige titel, de beroemde vlag op de beroemde modderschuit. Want wat Castellari klaar stooft in "Opdracht voor vijf veroordeel den", zoals de fantasierijke ver taling luidt is zo platvloers datje er vuile voeten aan overhoudt. En een nare nasmaak, omdat de wij- Geen stunts in Trianon De film "Stuntmannen", zoals gisteren in de agenda aange kondigd, gaat niet door. Dit deelde de directie van het Trianon-theater ons vanmor gen mee. Voor het stuntwerk in de plaats komt de film "Wie dan leeft, wie dan zorgt". ze waarop de regisseur meende het oorlogsgeweld te moeten ver filmen "'Italiaans realisme", de uit elkaar geschoten lichamen vliegen over het doek - niet be paald tot nobele gedachten wekt. Het verhaal is nauwelijks origineel. Een aantal gevangenen wordt in de Tweede Wereldoorlog in Frankrijk naar een gevangen kamp gebracht. Het konvooi wordt overvallen en vijf gevan genen weten te ontsnappen. Op weg naar Zwitserland nemeri ze de plaats in van een Amerikaanse commandogroep en stelen het gi rokompas uit het prototype van de VI, dat listig in een lijdende trein is verborgen. Slechts één man komt ongeschonden uit de striid. om dat te doen wat hij ei genlijk allang met de Franse ver pleegster van plan was. De heren, vijf mislukte acteurs, plegen volkerenmoord door Duitse regimenten te halveren. ARIZ (ANP)-Betty Stöve heeft in de eerste ronde van het met 75.000 dollar gedoteerde tennistoernooi van Phoenix in de Verenigde Staten moeite gehad met de Amerikaanse Sharon Walsh. De als vijfde geplaatste Nederlandse verloor de eerste set met 5-7, maar slaagde erin met twee keer 6—4 de partij naar zich toe te trekken. Martina Navratilova en Virginia Wade. respectievelijk als eerste en als tweede geplaatst, i weg door de eerste ronde. huidige Duitse maatschappij, mag niet onvermeld blijven. Ging het daar in eerste instantie om de dubieuze activiteiten van een verslaggever van Bild-Zeitung, nu wordt de Duitse televisie aan de kaak gesteld. Een tv-bewerking van Sophocles' Antigone wordt vanwege de ver wijzingen naar het terrorisme en de gevolgen daarvan voor uit zending verboden. Daar tegenover staan, zoals gezegd een aantal minder geslaagde on derdelen, zoals dat van de ge schiedenislerares Gabriella Tei- chert, die getroffen wordt door een beroepsverbod en het frag ment over een legeroefening waarin een Duits officier door ui terst suggestief camerawerk wordt voorgesteld als een soort Nazi. Storend is bovendien dat in de film voorkomende personen niet nader worden bekendge maakt. Niet iqdereen zal bijvoor beeld weten wie Wolf Biermann is. De film vereist daarom duide lijk enige voorkennis. Mogelijke verwarringen wordt bovendien nog verder in de hand gewerkt door de Gat van Nederlandachti ge aanpak. De onderlinge frag menten lopen zeer vaag in elkaar over, wat de onduidelijkheid al leen nog maar vergroot. Toch is "Herfst in Duitsland" door zijn experimentele aanpak en de hierboven genoemde positieve kanten (er zijn er overigens nog wel meer) een film, die alleszins de moeite waard is. BART JUNGMAN The inglorious bastards; regie En- zo Castellari; voornaamste rol len Bo Svenson, Peter Hooten, Fred Williamson; Luxor; 12 jaar. Dat gebeurt dan met het gemak en de vanzelfsprekendheid waarmee je onder normale om standigheden een sigaar aan steekt, de pistoolmitrailleur los jes in de hand en een handgranaat tussen de tanden. Er zit een knappe scene in. als de trein ex plodeert en met de trein zowat het hele spoorwegemplacement, inclusief de tankwagens die voor een inferno zorgen waarvan Beelzebub het water in.de mond zou krijgen. The inglorious bastards, een oor logsfilm volgens Italiaans recept, met veel ketchup, harde knallen en een overweldigende hoeveel heid lijken. Je moet er van hou den. WIM SCHRURER baanden zich eveneens e Mariette Pakker heeft zich gisteravond geplaatst voor de halve finales van het dames enkelspel van het internationale jeugd tennistoernooi in het Engel se Stevenage. Zij won in twee sets (6-1, 6-1) van de Canadese Bland. Marcella Meskcr werd in de kwart eindstrijden uitge schakeld door Tsjechische Maria Skuherska 5-7 en 0-6. Michiel Schapers bereikte de laatste vier van het heren enkelspel. Hij versloeg de Engelsman Brad- nam met 6-4 en 7-5. Blijvers "Coma" - Griezelige proefne mingen en patiënten die aan touwtjes hangen. Ook in Al phen (Euro I) kan men nu van deze film genieten, Lido I, Lei den. "Convoy" - Kris Kristofferson als vrachtwagenchauffeur. Hij zingt er niet bij, dit keer, Lido 2, Leiden. "La vie devant soi" - Simone Signoret in de rol van ex-prosti- tuée, die de zorg van een jon getje op zich neemt, Lido 3, Leiden. "Once upon a time in the West" - Western, Euro 2, Alphen. "The man with the golden gun" - James Bond, Euro 4, Al phen. (Ook) nieuw in Al phen "Thank God it's friday" - Don na Summer zingt, Euro 4, Al phen. Terug in Leiden. Kinder voorstelling "Stay away Joe" - met Elvis Presley, Camera, Leiden. "Donald Duck", - Lido 3, Lei den. "Pinkeltje", - Studio, Leiden. "Alice in Wonderland", - Rex, Leiden. "De gelaarsde kat als sheriff', - Euro 4, Alphen. Nacht- voorstellingen "Women in Love", - Camera, Leiden. "Can you keep it forward", - Rex Leiden. "Coma", - Euro 1, Alphen. "Roma", - Euro 2, Alphen. "Flatfood in Hong Kong", - Eu ro 3, Alphen. "De genietsters", - Euro 4, Al phen. Rex. "Erotische dromen van een nimf', - Maar bij dromen alleen blijft het niet. Haagse bioscopen APOLLO 1 :"Damien: Het tweede Omen", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. 1.30, 7 en 9.15 uur. 16 jaar. APOLLO 2 "Midnight Ex press", dag. 7.30 en 9.45 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. ASTA "House calls", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30,4,7.15 en 9.30 uur. AL. BIJOU :"High anxiety", dag. 2, 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. AL. CALYPSO"Peter en Elliott de draak", dag. 2.15, 7 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur. AL. CAMERA :"Mort d'un pourri", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. CINEAC :"De rechter en de lin kerhand van de duivel", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. CORSO :"S.O.S. atoomonder zeeër gezonken", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. DU MIDI "Turks fruit", dag. 8.15 uur, vr., za. en zo. 7 en 9.30 uur, zo. ook 4 uur. 16 jaar. EURO ."Doctor Vlimmen", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METROPOLE 1 :"The swarm", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 2 "Coming ho me", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1 15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3 :"Saturday night fever", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 4 :"Equus", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5 "Mysteries", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.1.5, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1 "Peter en Elliott de draak", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. ODEON 2 :"Convoy", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.30,4.15,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 3 "An unmarried wo man", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30,4.15, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON 4 "Coming home", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. PASSAGE "Aasgieren vallen aan", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. za. en zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. STUDIO 2000 "Barry Lyn don", dag. 8 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 12 jaar, DE UITKIJK "Pretty baby", dag. 2, 7 en 9.30 uur. 16 jaar.'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17