„Misschien heb ik m'n gezicht tegen" en BURGERHOUT KNOEIEND NAAR ZEGE Dammers spelen op consolidatie Geels terug in selectie Bitossi Polen zoekt nieuwe coach AMATEURCOACH ARIE DE VROET OVER KRITIEK Schaaktitel Tjiboerdanidze Lotto/Toto VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 ZEIST (ANP) - Ruud Geels, die wegens een blessure niet was op genomen in de kerngroep van het Nederlands elftal voor de wed strijd tegen IJsland, is terug in de nationale voetbalselectie. Bondscoach Zwartkruis heeft voorlopig vijftien spelers aange wezen voor de wedstrijd van 11 oktober tegen Zwitserland in Bern, de zestiende zal zondag volgen als bekend is hoe de gene zing van de blessure van Wim Jansen verloopt. Die speler heeft Zwartkruis gisteravond meege deeld dat er op hem volgende week niet hoeft te worden gere i hij een onwillige dijspier De vijftien spelers zijn: doel: Schrijvers (Ajax) en Doesburg (Sparta), achter: Wildschut (FC Twente), Poortvliet, Van Kraay en Brandts (PSV), Krol (Ajax) en Dusbaba (Anderlecht), midden: Willy van de Kerkhof (PSV), Pe ters (AZ'67) en Haan (Ander lecht), Rensenbrink en Geels (Anderlecht), Nanninga (Roda JC) en Tscheu la Ling (Ajax). Jong Oranje reiding op de eerste wedstrijd, tegen Oost-Duitsland op 14 no vember in Rostock, uit de voor ronde van het toernooi om het Europese kampioenschap. De selectie bestaat uit: Peter Jager en Simon Tahamata (Ajax), John Metgod en Loek Ursem (AZ'67), Wim Hofkens (Beveren-Waas), Jan Peters (FC Den Bosch), Hans Galjé en Romeo Zondervan (FC Den Haag), Stanley Brard (Feye- noord), Dwight Lodeweges en Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Leo Degens en Adrie Koster (Roda JC), Michel Valke (Sparta), Keje Molenaar (Volen- dam) en Wud Broeken (Willem II). ROME (ANP) - Doorweekt en verstijfd van de koude stap ten deze week na 118 kilome ter in de Ronde van Emilie twee Italiaanse vedetten de finitief van de racefiets. Fe lice Gimondi (36) en Franco Bitossi (38) beëindigden pre cies tegelijk hun rijke wie- lerloopbaan. Hun topposi ties in de - vooral Italiaanse - wielersport waren inmid dels ingenomen door een nieuwe generatie met Fran cesco Moser, Giuseppe Sa- ronni en Gianbattista Ba- ronchelli als nationale cam- pionissimi. Gimondi en Bitossi behoorden tot de generatie Merckx. De Belg, die op 24 mei van dit jaar zijn laatste wedstrijd reed, overschaduwde hun prestatie. Gimondi bezat enorme klasse. Hij won een jaar na zijn overwinning in de Ronde van de Toekomst de Ronde van Frankrijk (1965). Vooral na zijn huwe lijk met een rijke Italiaanse, fietste hij meer als amateur dan als een prof, die in korte tijd financiële zekerheid voor het leven nastreefde. Gimondi stelde zich vaak te vreden met één overwinning per jaar. Die behaalde hij dan ook meestal wel. In 1972 werd hij tweede in de Ronde van Frankrijk, in 1973 werd hij wereldkampioen. Franco Bitossi genoot grote bekendheid vanwege zijn "dwaze hart". Bitossi's hart stond meermalen enkele mi nuten stil om later gewoon door te kloppen. Zijn hart afwijking dwong hem niet voortijdig met wielrennen te stoppen. Integendeel, hij koerste vijftien jaar als be roepsrenner. Op de erelijst van Bitossi ontbreken grote ronden. Hij bouwde toch een forse erelijst op. Bitossi kon zijn loopbaan in 1972 bekro nen met de wereldtitel. Hij ondernam op het circuit van Gap in Frankrijk een suc cesvol lijkende solo, maar hij werd een meter voor de streep ingelopen door zijn landgenoot Marino Basso. In 1968 won hij het puntenklas sement van de Tour; hij werd driemaal "bergkoning" in de r Franco Bitossi Tuchtcommissie «loeit alleen geldboetes uit DEN HAAG (ANP) - De vijf eredivisiespelers, die in het afgelopen weekeinde voor overtredingen een gele kaart te zien kregen, kunnen het komende weekende weer voor hun clubs spelen. Zij werden door de tuchtcom- missie van de KNVB slechts gestraft met geldboetes of een boeking. Dat waren: (Sparta) Sammy Morgan, 200 gulden boete, (Feyenoord) Jan van Deinsen, 200 gulden boete, (PSV) Ernie Brandts* 200 gulden boete, (Go Ahead Eagles) Jan van der Veen, boeking, (PSV) Gerrie Dey- kers, boeking. WARSCHAU (ANP) - Jacek Gmoch, de voetbalcoach van Polen, zal zijn functie niet langer uitoefenen. Het Poolse persbu reau PAP heeft het vertrek van Gmoch (39 jaar, oud-internatio nal en vroeger speler van Legia Warschau) gisteren bekend ge maakt. Gmoch heeft niet gezegd of hij zijn ontslag zelfheeft inge diend, of de bond hem heeft aan geraden naar een andere baan uit te zien, of dat hij zonder meer ontslag heeft gekregen. Gmoch heeft ruim twee jaar de functie van nationaal coach be kleed. Bij het laatste toernooi om het wereldkampioenschap be reikte Polen de laatste acht. Na en gedurende het toernooi was/er veel kritiek op Gmoch, die er niet in was geslaagd de prestatie van 1974 in Duitsland (derde na Duitsland en Nederland) te her halen. De Poolse voetbalbond heeft bekend gemaakt dat voor de winterstop een nieuwe coach zal worden aangewezen, tot dat tijdstip zal Ryszard Kulesza, een van de assistenten van Gmoch, de taak van bondscoach waar nemen. Polen speelt in de voor ronde van het Europese kam pioenschap voof landenteams met Nederland, Oost-Duitsland, Zwitserland en IJsland in één groep. Ook de Joegoslavische voetbal bond zal weer een bondscoach moeten zoeken. Slavko Lusticia. drie maanden geleden als trainer in dienst getreden, moest die functie op aanraden van zijn arts deze week neerleggen. Ante Mla- dinic, de trainer van Partizan Belgrado en vroeger van het na tionale elftal, vervangt hem voorlopig, maar Partizan stelt de coach niet lang beschikbaar. Re den voorde Joegoslavische voet balbond om naarstig uit te kijken naar de volgende bondscoach. En dat doet de bond - sinds de Twee de Wereldoorlog - voor de 24ste keer. (Van onze sportredactie) ZEIST (GPD) - De storm die na de mislukte trip door China in het kamp van het Nederlands amateurelftal is losge barsten, mag dan ogenschijnlijk zijn geluwd, in werke lijkheid zal het nog wel enige tijd duren alvorens de spo ren helemaal zijn uitgewist Dat mag onder meer worden afge leid uit het feit dat bondscoach Arie de Vroet in het bondsblad Voetbal Totaal" uitvoerig rea geert op de kritiek die de voor malige geselecteerde Jan Menne- ga, de spits van ACV, enige tijd geleden heeft geuit. Het opmerkelijke in dit verweer is. dat - zoals hij wordt genoemd - „klager" Mennega de volle lading over zich heen krijgt, terwijl spe lers als Jan Smid van Hoogeveen (die kort daarop ook bedankte voor het Nederlands elftal), Gie- nus Meijerink (Emmen) en ande ren van wie bekend is dat zij de geleverde kritiek delen maar daar in de publiciteit liever niet voor uitkomen, volkomen buiten schot blijven. Arie de Vroet in het bewuste vraag gesprek, dat - opmerkelijk - niet van een ondertekening is voor zien: „Jan Mennega is een aardi ge knul. Misschien moet ik nu wel zeggen: was een aardige knul, maar dat is mijn karakter niet. Je kunt je wel in spelers vergissen wat hun psyche betreft. En dat is dan in het geval-Mennega mijn fout geweest" Vervolgens gaat de bondscoach breedvoerig in op het volgens hem falen van Mennega, die on der meer tot tweemaal toe tegen China voor 80.000 toeschouwers voor open doel miste. De Vroet: „Dat zo'n jongen dan kapot zit, begrijp ik. Dan probeer ik zo'n speler daar altijd uit te praten Over zijn depressie heen te hel pen". De Vroet stelt verder in zijn betoog, dat na een pittig gesprek de in druk was ontstaan, dat de moei lijkheden waren uitgepraat. Maar, aldus De Vroet, „in de tweede wedstrijd ging het met Mennega niet beter. Bovendien raakte hij geblesseerd, waarna ik hem niet meer kon opstel- Persoonlijk ciële verplichtingen waaraan moest worden voldaan, en de verveling die optrad omdat er 's avonds in de vrije uurtjes weinig tot niets viel te bleven (de nieuwe videorecorder was kapot), de voornaamste oorzaken van on vrede bij veel spelers zijn ge weest. De Vroet: „Het voetbal- programma was bovendien veel te overladen". Maar waarom is Jan Smid enige dagen na het terugtrekken van Jan Mennega afgehaakt? De bondscoach: „Die jongen is bij Hoogeveen altijd de grote man. Ook voor de selectie heeft hij meermalen goed gespeeld. Maar in China faalde hij. Daarom heb ik hem na twee wedstrijden ver vangen door een ander die op dat moment beter was. Dat heeft hij waarschijnlijk niet goed kunnen verwerken". Over het hem aangewreven gebrek aan humor en andere negatieve punten: „Ik bestrijd nadrukke lijk dat ik voor geen enkel grapje in ben. Maar als je op kamers iets constateert dat absoluut niet door de beugel kan, dan ben ik verplicht in te grijpen. Leuk is het niet, maar het moet wel gebeu ren. Per slot van zake hebben we hier te maken met grote kerels, die zelf moeten kunnen beoor delen wat kan en wat niet. En als ze dat dan gebrek aan humor noemen, dan hebben ze het mis. Meer wil ik hier niet over zeggen. Ik weet van mezelf dat ik geen knappe vent ben. Misschien heb ik bij sommigen mijn gezicht te gen. Dat is dan jammer, maar daar kan ik niets aan doen". Aansluitend op deze uiteenzetting stelt Arie de Vroet dat hij zijn vak zo serieus mogelijk wil beoefe nen en dat zeker van spelers van een Nederlands elftal mag wor den verwacht dat ze rieuze voorbereiding mogelijk ingesteld aan een wed strijd beginnen. Arie de Vroet: "Je kunt je ploegen meer mogen meedoen die voormalige semi-profs in hun gelederen tellen. Het oude liedje dus: weer roomser dan de paus, omdat bijvoorbeeld West-Duits- land, België, Frankrijk en de Oostbloklanden het amateuris me wél - en zonder speelverbod - zeer ruim interpreteren. ■gissen Zou Arie de Vroet daar zo langza merhand geen complex van krij gen? En zou de schuld van die China-problemen ook niet een beetje bij hem liggen, gefru streerd als hij móet raken van de achterhaalde theorieën waarmee zijn bazen hem waarschijnlijk weer gaan opschepen? LEIDEN - De eerste ronde in de halve finales om het persoonlijk kam pioenschap van het Leids damdistriet heeft veel spanning opgeleverd In groep A won Passchier van Van Beelen. verloor Van der Zwan van Burgerhouten moest Ton Noort zijn meerdere in Louis de Frankrijker erkennen. In groep B speelden Zwetsloot en Van Duyvenbode remise, won Vermin van Van Rijn en verloor Ron Fase van zijn broer Jan Passchier won door een grove blunder van Van Beelen. Burgerhout knoeide maar wat aan in zijn partij tegen Van der Zwan en wilde tot twee keer toe opgeven. Na enige foutieve zetten won Burgerhout uiteindelijk echter toch nog. Ton Noort dacht via een gambiet de betere stelling te verkrijgen tegen Louis de Frankrijker. Haarscherp toonde De Frankrij ker aan dat het gambiet niets meer was dan een weggegeven schijf. Bas van Rijn wist de aanvallende houding van Vermin goed in toom te houden, maar tuimelde in een leuke lokzet, die een positie gaf, waarin Vermin op zijn slofjes kon winnen. In de broederlijke strijd tussen de beide dammers Fase liet Jan weinig heel van de moeilijke strategie die Ron op het bord toverde. Johan Bastiaanet als enige Nederlander naar winst Mennega en Smid hebben, zoals bekend, de pijlen van hun kritiek ook gericht op de persoon van De Vroet, die ze te oud voor het trai nerschap vinden. Voorts verwij ten ze hem een gebrek aan humor en een teruggrijpen op zijn eigen voetbalverleden. Volgens deze spelers deugde er niets van de coaching. Bovendien ontstond er onenigheid tussen Mennega en aanvoerder Wim Wisse van RKC. Arie de Vroet, geconfronteerd met deze feiten en gevraagd naar de reden waarom alleen Jan Menne ga de fiolen van toorn over zich krijgt uitgestort, voelt er weinig voor de geschiedenis nog eens op te rakelen, al stelt hij meteen als verheugend verschijnsel vast dat Gienus Meijerink woensdag al weer heeft meegedaan in de dis trictswedstrijd Noord-West I. De bondscoach benadrukte nog eens dat de reismoeilijkheden - „buiten onze schuld"-, de offi- Canadezen mosren Oude vraag Nu staat de bondscoach voor de taak, van de selectiegroep, bijeen gekozen door de districts techni- heid te maken. Onder andere met de lessen die uit de Chinese na sleep moeten worden getrokken. Hierbij schijnt ook de oude vraag weer actueel te worden of het verstandig is het Nederlands amateurelftal voor het grootste deel te laten bestaan uit voorma lige semi-profs. Er wordt gespeeld met de gedachte de ploeg van lieverlee uitsluitend weer samen te stellen uit pure amateurs, omdat de KNVB meent te weten dat - in tegenstel ling tot andere berichten - aan de olympische voorronden géén ptimaal ARCO (ANP) - In de vijfde ronde van het wereldkampioenschap dammen in Arco bleek dat een aantal spelers op consolidatie van hun behaalde posities uit was. Zo werd in groep A de partij Kore nevski tegen Hisard binnen het half uur op voorstel van Kore- nevski remise. In groep B deden Tsjegolev en Drost elk vijftien zetten en werd het remisevoor- stel van de oud-wereldkampioen uit de Sowjet-Unie door de Ne derlandse titelhouder aanvaard. Toen volgde Rob Clerc, die al eerder twee keer een remisevoor- stel van Nimbi had afgewezen. In een negen om negen-positie, er was zeer snel gespeeld, met licht voordeel voor de Amsterdam- rdde hij het derde rstel van de Kongolees en dat was na achtendertig zetten en anderhalf uur speeltijd. In beide groepen veranderde er in de rangschikking na deze zitting spelen voor Leiden Lions LEIDEN - De Nederlandse Cana dezen Erwin van Diermen en Ed Bruinsma mogen vanavond mee spelen met Leiden Lions. Voor die twee ijshockeyers (die om 20.30 uur in de Menkenhal hun competitiedebuut maken tegen Groningen) heeft de Bond in middels een verklaring van speelgerechtigheid afgegeven. De Lions komen morgen in Ant werpen in actie tegen Olympia Nederhorst, daarna volgende week vrijdag in de eigen hal wordt aangetreden tegen Hijs in de strijd om de Vaderland Cup. In dat duel zal Ted Meijer zijn ren tree maken. Meijer was enige tijd uitgeschakeld vanwege een ge broken sleutelbeen. MOSKOU (ANP) - NoVia Gaprindasjwili is gisteren haar titel van wereld kampioene schaken kwijtgeraakt aan haar landgenote Maja Tjiboerda nidze (17). De vijftiende partij uit de tweekamp tussen de twee schaak- sters uit de Sowjet-Unie eindigde in Pitsoenda aan de zwarte zee na 94 zetten in remise. Tsjiboerdanidze behaalde daardoor het halve punt dat haar onbereikbaar maakte voor de vorige wereldkampioene. Tsjiboer danidze heeft 8'/2 punt, Gaprindasjwili staat op 6punt. De tweekamp was vastgesteld op ten hoogste zestien partijen. niet veel. In groep A streed Gerrit Boom voor zijn kansen tegen Gendlerman. Boom koos een zeer onregelmatige spelkarakte- ristiek, hetgeen een interessant duel tot gevolg had. Beide spelers waren zich echter bewust van hun kwetsbare positie en hielden elkaar goed in evenwicht. Een vrijwel gelijkwaardige remise was het slot. Boom blijft hierdoor kansen houden op een van de hoogste vijf plaatsen. Al blijft Gendlerman nog steeds een be dreiging. Er dienden zich hier nog enige concurrenten aan voor de Nederlander. Verpoest, die niet zonder moeite en fortuin de Italiaanse kampioen Berte ver sloeg. Ook Diaw rukte op naar een gedeelde zesde plaats. Dit gebeurde na een ongelooflijke misser van Lepsic. De Joegosla vische kampioen kreeg een zeld zame kans voor zijn eerste over winning. Een betrekkelijk een voudige combinatie zou hem rechtstreeks naar de twee punten hebben geleid. Lepsic dacht lang en sloeg tenslotte met een ver keerde schijf in een verkeerde richting. De winnende slag was hem ontgaan. Daardoor kwam er een gelijkwaardige positie, die Lepsic zelf verder ondermijnde, waardoor hij rqet lege handen bleef. In groep B Was de overwinning van Johan Bastiaannet het belang rijkste resultaat voor de Neder landers. De Amsterdammer heeft zijn kansen niet laten liggen op een plaats in de eindstrijd. Zeer serieus spelend en de posities goed taxerend heeft hij de Suri naamse kampioen Norden in een partij van de klassieke spelkarak- teristiek een gevoelig lesje gege- Voor Mitsjanski gold hetzelfde. Hij liet geen punt zitten tegen de Ita liaan Simonelli. Gantwarg stuitte op een heel goed spelende Da Silva, die maar geen fout wilde maken. Het werd remise. N'Dave heeft tegen Smith zeerlang voor de winst gestreden. In een ogenschijnlijk verloren stand vond de Amerikaan nog juist die redding en hoewel het eindspel voor hem moeilijk bleef vond hij zeer vernuftig de weg naar de re- Uitslagen GROEP A: Lepsic (Joe) - Diaw (Sen) 0-2,Tsje golev (Sow) - Drost (Ned) 1-1, Berte (Ita) - Verpoest (Bel) 0-2, Gendlerman (Isr) - Boom (Ned) 1-1, Korenevski (Sow) - Hisard (Fra) 1-1, Stand: 1. Korenevski 8 punten. 2. Tsjego lev en Drost 7, 4. Hisard en Boom 6. 6. Gendlerman, Diaw en Ver poest 5, 9. Lepsic 1, 10. Berte 0. GROEP B: Norden (Sur) - Bastiaannet (Ned) 0-2, Simonelli (Ita) - Mitsjanski (Sow) 0-2, Nimbi (Kon) - Clerc (Ned) 1-1, Da Silva (Bra) - Gant warg (Sow) 1-1, N'Daye (Mal) - Smith (VS) 1-1, Stand: 1. Gantwarg 8, 2. N'Daye, Clerc, Bastiaannet en Mitsjanski 7 6 Smith 6, 7. Nimbi 5, 8. Norden, Simonelli en Da Silva 1. DEN HAAG - De prijzen van de lot to en toto van het afgelopen weekeinde zijn: LOTTO 39: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: vier winnaars, elk bruto ƒ.67.183.60. Derde prijs: 147 win naars, elk bruto ƒ.2.365,80 Vierde prijs: 8806 winnaars, elk ƒ.48,40. Vijfde prijs: 10.131 winaars, elk 42,10. De jackpot voor lotto 40 van aanstaande zondag bedraagt ƒ.110.655,36. TOTO 39: eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: drie winnaars, elk bruto ƒ.39.333,80. Derde prijs: 72 win naars. elk bruto ƒ.2066,40. De jackpot voor toto 40 van aan staande zondag bedraagt ƒ,41.044,06. 's* /wijfie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15