Minder studiestakers door meer begeleiding Weinig speelruimte bij benoeming onderwijzers TOT ZIENS BIJ U THUIS. De Ford Fiesta als hoofdprijs Rector Leidse avondscholengemeenschap: de Hiking Roots van Dalen schoenen Receptie in Leiden voor de Oxford University Press VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 ADVERTENTIE LEIDEN - De rector van de Leidse avondscholenge meenschap "Boerhaave", D.J. van Kooten, vertrekt over enkele dagen voor een ruim twee maanden durende studiereis naar de Verenigde Staten. Hij is daarmee de eerste Neder lander die naar "het land van de onbegrensde mo gelijkheden" trekt om te kijken hoe het er daar in het tweede-kans-onder wijs aan toegaat. De heer Van Kooten hoopt met de ervaringen die hij in de VS zal opdoen een bijdrage te kunnen leveren aan de kwaliteitsverbete ring van het avondonderwijs in Nederland waardoor het hoge percentage vroegtijdige studies takers bij deze tak van onderwijs zal slinken. Begin deze week berichtten wij dat uit een onderzoek dat het studie centrum NCVO (Nederlands cen trum voor vormings- en ontwik kelingswerk voor volwassenen) op ongeveer twintig avondscho lengemeenschappen in ons land (waaronder "Boerhaave") had verricht was gebleken dat onge veer tweederde van de avond scholieren die mavo, havo of vwo doen, vroegtijdig met hun studie kappen. Volgens de heer Van Kooten moet je aan dit cijfer niet al te vérstrek kende conclusies verbinden. "Natuurlijk is het percentage uit vallers bepaald niet gering maar de mees ten vallen al af in een zeer vroeg stadium, meestal binnen vier maanden. Het aantal uitval lers onder de degenen die al enig zins met de studie zijn gevorderd is veel en veel kleiner". "In dat artikel over de uitkomsten van het NCVO-onderzoek staat ook dat degenen die de studie hadden opgegèven veelal zeiden niets aan de studie te hebben ge had. Dit is zuiver een open deur intrappen want het spreekt van zelf dat je geen zier aan een be paalde studie hebt als je er na een paar maanden al mee ophoudt" Begeleiding De heer Van Kooten meent dat je het aantal studiestakers in de toekomst kan verminderen door betere begeleiding en door een gedeelte van de studie overdag te laten plaatshebben. "De begelei ding van de avondscholieren laat op dit moment duidelijk te wen sen over. Neem nu onze scholen gemeenschap. Met ongeveer 1700 leerlingen is "Boerhaave" de grootste scholengemeenschap in de Leidse regio. Toch hebben we niet één schooldecaan. Alles wat wij aan informatie en studiebe geleiding bieden gaat af van het aantal lesuren. Middelbare scholen daarentegen hebben de beschikking over een groot aan tal schooldecaanuren". "Wanneer dit wordt veranderd kunnen we onze leerlingen ein delijk eens voldoende informe ren en begeleiden. Vooral aan het begin van de studie is dit zeer wenselijk. Want wanneer je niet Meepraten over herinrichting Leidse straten LEIDEN - De bewoners van de Nic Beetsstraat, de Oltmansstraat, de Hasebroekstraat en de Potgie terlaan mogen meepraten over de herinrichting van hun straten. Op dinsdag 10 oktober organiseert de gemeente een voorlichtings avond in het Leonardushuis. Op deze avond zullen vertegen woordigers van de gemeente een toelichting geven op een schets ontwerp voor de herinrichting van de straten. Enkele uitgangs punten in dat ontwerp zijn: sa menhang met de herinrichtings plannen voor de straten die eer der aan de beurt komen; ver schillende maatregelen om snel rijden in de straten tegen te gaan; zoveel mogelijk parkeergelegen heid zonder het uiterlijk van de straat te bederven en verbetering van de leefbaarheid in de straat door middel van kinderspeel plaatsen, meer bomen, afwisse ling in de bestrating enz. Bepaalde wensen en op- of aan merkingen van bewoners kun nen op de voorlichtingsavond besproken worden. De uitvoe ring van de herinrichting zal in de loop van 1979, na het vernieuwen van de riolering gebeuren. Er is dus nog ruim de gelegenheid om bij het maken van de definitieve plannen zoveel mogelijk met de wensen van de bewoners reke ning te houden, aldus de gemeen te in een brief aan de bewoners. Mogen wij u voorstellen: (bijgenaamd de trekkers-Roots) Staan, wachten, lopen.als iemand weet wat voeten no dig hebben zijn het trekkers wel. Echte Roots zijn ge maakt voor natuurlijk lopen, 'n Plezierig gevoel is dat. En er zijn nog veel meer Rootsmodellen. Donkersteeg 21, Leiden, tel. 12 09 92 Protestavond tegen Bestek LEIDEN - Het onlangs ge vormde Anti Bestek Komitee Leiden organiseert vanavond in de Stadsgehoorzaal een openbare protestbijeenkomst tegen de bezuinigingsplan nen van de regering. Het comité, waarin zijn verte genwoordigd FNV, PvdA, CPN, PSP, PPR, D'66 en 1KB, vindt dat de bestrijding van de werkloosheid volgens Be- stek'81 volstrekt ongeloof waardig overkomt. "Het be zuinigen op de collectieve voorzieningen leidt juist tot vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in de dien stensector. Terwijl er ook geen enkele garantie is dat meer winst in het bedrijfsle ven op zich leidt tot meer werk. Meer winst wordt zelfs maar al te vaak gebruikt voor investeringen die arbeids plaatsen afstoten", aldus het comité. Op de protestbijeenkomst van vanavond zullen diverse sprekers het woord voeren, onder wie het Tweede-Ka merlid Drenth (PvdA). Zij zullen o.m. ingaan op het plan voor een eigen risico in het ziekenfonds, de kinderbij slag, sociale uitkeringen, de loonontwikkeling voor over heidspersoneel en defensie. Behalve met woorden zal de bijeenkomst ook doorspekt zijn met muziek en cabaret. Aanvang 20.00 uur. r Rector Van Kooten: studier helemaal het juiste vakkenpaket hebt gekozen krijg je vanzelf sprekend vrij snel de neiging om er maar mee te stoppen. Ik ben zeer benieuwd naar de wijze van begeleiding van avondscholieren in Amerika. Ik verwacht daar op dit gebied bijzonder veel te zullen leren" Vrijdagmiddag Wat het tweede, het verschuiven van een deel van de studie naar overdag, betreft denkt Van Koo ten in te spelen op de discussie over de vrije vrijdagmiddag die ruim een maand geleden is ont ketend door Arie Groenevelt. "Wanneer je nu een opleiding aan een avondschool volgt moet je vier avonden in de week in de lesbanken zitten. Voor veel men sen is dat net weer iets te veel. Die hebben daar geen tijd voor en dat kan ik me heel goed indenken. Stel dat we in de toekomst inder daad de vrije vrijdagmiddag krij gen. Dat zou voorn heleboel men sen een uitkomst kunnen zijn" Behalve over studiebegeleiding hoopt rector Van Kooten in de VS ook het een en ander te leren van de wijze waarop daar onderwijs wordt gegeven aan volwassenen die deel uit maken van minder heidsgroeperingen. "Ik ga onder andere een bezoek brengen aan San Diego in California. Daar schijnt het volwassenonderwijs aan Spaanstaligen, die daar vlak bij de Mexicaanse grens in groten getale zitten, zeer uitgebreid en van een hoog gehalte te zijn". "Ik doe dat in verband met de toe nemende belangstelling die er hier in Nederland bestaat voor onderwijs aan buitenlandse werknemers. Gebleken is dat er in gezinnen van buitenlandse werknemers vaak spanningen ontstaan wanneer de kinderen onderwijs gaan volgen. Er ont staat al snel een kloof tussen ou ders en kinderen. Dit is een van de redenen waarom het onder wijs aan buitenlandse werkne mers erg nuttig is. Daarnaast helpt het ze uiteraard om in maat schappelijk opzicht hogerop te komen" Groei Ondanks het feit dat er dus nog wei het een en ander veranderd en verbeterd kan worden schijnt het toch bijzonder goed te gaan met het tweede-kans-onderwijs in Nederland en zeker in Leiden Van Kooten: "De belangstelling blijft groeien. We hebben er dit jaar weer zo'n 300 leerlingen bij gekregen. Ook is er grote belang stelling voor de zogenaamde schakelcursussen die wij zijn be gonnen. Dat zijn cursussen op eind lagere-schoolniveau, be doeld als vooropleiding voor een mavo-opleiding. Daarnaast pro beren we de mensen op die scha kelcursussen ook te leren hoe ze moeten studeren. In Katwijk al leen hebben zich al 220 mensen voor deze cursus opgegeven". Voor het cursorische onderwijs, het behalen van deeldiploma's ofte wel het volgen van onderwijs in één examenvak op mavo, havo, vwo of meao-niveau, bestaat eveneens een groeiende belang stelling. En dat terwijl er nog maar weinig mensen weten dat deze vorm van onderwijs sinds kort bestaat. Van Kooten: "De public relations van de overheid laat op dit gebied nog duidelijk te wensen over. Ik maak het nog dikwijls mee dat collega's uit het dagonderwijs bij mij komen vra gen hoe het nu zit met die deeldi ploma's. Dat mag natuurlijk niet voorkomen" JAAP VISSER C help de natuur 'n handje! N €OM90$ï\ VAN AFVALUITTUIN KEUKEN Voor bestuurscommissie op school Singel 508. Amsterdam, j Tel. (020) 221261. lilüMililMilJlllTïïn LEIDEN - De gemeentelijke on derwijscommissie heeft zich gis teravond samen met ouders en leerkrachten van de kleuter school De Loopplank en de lage re school De Dukdalf uit de Zijl- wijk gebogen over de plannen vooreen nieuwe bestuursvorm in het openbaar onderwijs. Het gaat hier om een experiment waarbij de ouders een verregaande vorm van medezeggenschap krijgen in het bestuur van de school. De Loopplank en De Dukdalf wil len meedoen aan het experiment, maar eisen voor de bestuurs commissie wel meer bevoegdhe den. Zo zou het hele benoemin gen- en ontslagbeleid in handen ders, leerkrachten en personeel van de school zijn vertegenwoor digd - moeten komen. Wethouder Tesselaar: "Ik wil dat best, maar je moet niet vergeten dat die be noemingen eigenlijk niet door de commissie kunnen worden ge daan. Er zijn namelijk veel werkloze onderwijzers, die aan een baan geholpen moeten wor den. Het is dus geen kwestie van: wie wil je hebben? Nee, het is ge woon: die wachtgelder moet je nemen" Volgens Tesselaar wordt de speelruimte die de commissie bij benoemingen krijgt hierdoor erg klein, ok willen de ouders van de Zijl- ADVERTENTIE Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang pt~=- voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde^ Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. LEIDEN - The Oxford University Press heeft gisteren samen met boekhandel Kooyker aan de Nieuwe Rijn het 500-jarig bestaan van de Engelse uitgever-drukker herdacht. Dat gebeurde op een receptie, die o.a. bezocht werd door burgemeester Vis en wet houder Schoute. The Oxford University Press, die haar activiteiten begon met het drukken en uitgeven van voor namelijk kerkelijke literatuur, is in de 500 jaar van haar bestaan uitgegroeid tot een van de grote uitgevers in de wereld. Zij heeft vestigingen in twintig landen buiten het Britse koninkrijk en vervaardigt zo'n tien miljoen boeken per jaar. Beroemde boeken 'van Oxford University Press zijn o.m. The Oxford English Dictionary (1928), The Oxford Book of English Verse (1900) en The Ox ford Companion to English Lite rature. Opmerkelijke gebeurtenis in de lange geschiedenis van de Engel se uitgever is de publicatie van een herziene versie van het Nieuwe Testament in 1881, waar van op de eerste dag een miljoen exemplaren werden verspreid. Hiervoor bestond zoveel belang stelling dat de politie eraan te pas moest komen om het publiek dat de geëigende boekhandels be stormde, een beetje in goede ba nen te leiden. In die tijd kwam het ook voor dat jaarlijks 100.000 die ren hun huid moesten afstaan voor het binden van de bijbel. Hoewel de Oxford University Press zich in de loop van haar bestaan ook steeds meer is gaan bezig houden met het drukken en uit geven van meer profane en niet- universitaire literatuur, zijn er nog steeds sterke bindingen met de moederschoot de Universiteit van Oxford. De organisatie, die jaarlijks 800 nieuwe titels op de markt brengt, wordt formeel na melijk nog steeds bestuurd door een universitaire commissie. De Leidse hoogleraar in de Engelse taal en letterkunde prof. dr. N.E. Osselton zei gisteren in een toe spraakje dat zijn vakgebied in Nederland in 1986 ook aan een jubileum toe is. Het is dan name lijk 400 jaar geleden dat er in Ne derland voor het eerst Engels werd gedoceerd. r Wethouder Tesselai wijk-scholen meer bevoegdhe den met betrekking tot het on derhoud en het beheer van de schoolgebouwen. De ouders willen het liefst een potje waaruit de onderhoudswerkzaamheden worden betaald. Dat betekent dat men zelf verantwoordelijk is voor het onderhoud en in elk geval voor het kleine onderhoud geen beroep meer hoeft te doen op de gemeente. Volgens de ouders spaart dit tijd én geld omdat een aantal klusjes door ouders zelf gedaan zou kunnen worden. Wethouder Tesselaar voelde daar echter niets voor. "Ik vind het niet juist dat de ouders zich gaan bezighouden met een lekkende kraan en dergelijke. Ze kunnen hun tijd beter benutten door te praten over onderwijskundige zaken. Dat onderhoud kan welbij de gemeente blijven". Hij liet we ten een dergelijk voorstel ook aan de gemeenteraad te zullen doen. Inbraken in Professorenwij k LEIDEN - Uit drie vlak bij elkaar liggende woningen in de Profes- sorenwijk verdween gisternacht geld. Vermoedelijk kwam!en) de dief of dieven steeds binnen via de achterzijde van de woningen en met gebruikmaking van een lo per. Uit twee woningen aan de Stieltjesstraat verdwenen respec tievelijk bedragen van 350 en 185 gulden uit een geldkistje en uit portemonnees. In een woning aan de Van de Sande Bakhuyslaan werd 130 gulden uit een geldkistje gehaald. Op heterdaad betrapt LEIDEN - De politie heeft gister middag een 24-jarige man uit Leiden op heterdaad betrapt toen hij een aantal ruiten van het ge bouw van de Sociale Dienst aan de Steenschuur vernielde. Na verhoor op het politiebureau is de man in de loop van de avond weer losgelaten. Dierenliefde? LEIDEN - Een vorm van baldadig heid en vernielzucht, of van die renliefde? De nacht na dierendag (woensdag) trapten onbekenden het hekwerk van de volière in het Plantsoen in, waardoor vijftien tropische vogels hun weg naar de vrijheid zochten. Hopen dat de winter niet al te streng wordt, dan maar. De gemeente weet zich voor 250 gulden schade aange daan, waarvan 100 gulden aan het hek en 150 aan de vogels. VECHTEN OM PARKEERPLEK LEIDEN-Een automobilist uit Den Haag (32) die zijn auto gistermiddag wilde parkeren op de Stationsweg, zag zich daarbij gehinderd door een andere automobilist. Toen de Hagenaar daar iets van zei, stapte de ander prompt uit zijn auto, greep de man bij zijn keel en tilde hem even van de grond. Dat deed hij nogmaals toen de Hagenaar, een eindje verder gereden, een foto maak te van de auto van de dwarsligger. Bovendien kreeg de Hagenaar een flinke stomp in zijn gezicht, zodat hij zich bij het Academisch Ziekenhuis onder doktersbehandeling moest stellen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE ook De Ford Fiesta L (met 957 motor) is één van de hoofdprijzen Niet alleen in déze aktie, wanneer het gaat om de keuze v een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel aandrijving De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11