Beiroet rokende puinhoop na zware gevechten Applaus bij uitvaart paus Johannes Paulus I .StaVast- Egypte heeft nu een vredeskabinet Smith krijgt toch visum voor Amerika Labour wil onderzoek naar olie leveranties DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 PAGINA 9 ADVERTENTIE BEIROET (UPI/AFP) - De zwaarste gevechten tot dusver tussen Syrische troepen en rechtse milities hebben gis teren de gehele dag de Libanese hoofdstad Beiroet op zijn grondvesten doen schudden en het grootste deel van de stad in een rokende puinhoop veranderd. De kans op een Israëlische interventie ten gunste van de zich tegen een Syrischa overmacht verzettende christenen wordt van uur tot uur groter geacht. Preciese verliescijfers van de strijd met zware raketten, mortieren en artillerie zijn er niet, maar de ra dio van de Falangisten zei dat in de afgelopen 24 uur ongeveer vijfhonderd doden waren geval len. Volgens de radio zouden de BLACKPOOL (UPI/DPA) - Het jaarcongres van de Britse La- bour-partij heeft gisteren met al gemene stemmen een resolutie aanvaard over de olieleveranties aan Rhodesié nadat de Verenigde Naties een boycot hadden gelast. In de resolutie wordt een „diep gaand openlijk onderzoek" ge vraagd naar de politieke verant woordelijkheid van de Britse re gering voor de leveranties, die met medeweten van de toenma lige Britse bestuurderen plaats had. Het congres zie de handelswijze van de betrokken maatschappij en alsook de Britse regering, te betreuren. Eerder op de dag had de huidige Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, verklaard dat de Verenig de Naties een leidende rol moe ten spelen bij het propageren van een vreedzame regeling voor de kwestie Rhodesië. Volgens hem zou Engeland daarin een grote bijdrage willen leveren. Hij be nadrukte echter dat Londen niet alleen de zaak aankan. Nogmaals drong Owen aan op het houden van een conferentie waarin alle bij Rhodesië betrok ken partijen deelnemen. Hij acht te het echter onwaarschijnlijk dat een dergelijke conferentie ge houden kan worden als niet alle partijen dichter tot elkaar komen ADVERTENTIE Lambert De Jong aktuele mode in leer, suède en bont voor aangename prijzen! Lambert de Jong is een specialist, dat blijkt overduidelijk als u kennis maakt met de veel zijdig en altijd jonge en modieuse kollektie. Want Lambert de Jong volgt de modetrends op de voet en ligt meestal zelfs een stap voor. Met een rijkdom aan bont, vacht, suède en soepel nappa. Van een makkelijk jack voor hem en haar tot en met de laatste creaties in edel bont. En dat alle verrassend aangename prijzen. Syriërs zware verliezen hebben moeten incasseren. De strijd gaat door in weerwil van internationale pogingen een nieuw staakt het vuren tot stand te brengen. Het buitenland vreest namelijk dat een Syrisch-Israëli- schè confrontatie in Libanon de vredesakkoorden van Camp Da vid in gevaar zou kunnen bren gen. Zo deden de Verenigde Staten gis tere een dringend beroep op Sy rië en Israël in deze situatie de nodige zelfbeheersing te betrach ten. Washington sprak zijn steun uit voor een Frans plan, dat een terugtrekken van de Syriërs uit Beiroet, de vorming van een uit Libanese militairen bestaande buffermacht en de instelling van een internationale commissie voor het toezicht op de naleving van het bestand omvat. Schade Raket-, mortier- en artillerievuur denderde gisteren over een dertig kilometer brede strook van het noorden tot het oosten van Bei roet. De verwoestende artillerie beschietingen van de afgelopen vier dagen hebben grote delen van de stad en haar buitenwijken beroofd van gas, licht, water en voedsel. De schade aan gebou wen wordt alleen al voor de oostelijke christelijke sector van Beiroet op honderden miljoenen guldens geschat. Het zwaarst wordt gevochten om een strategische brug, die de noordoostelijke toegangen tot de stad beheerst. Maar volgens de Falangistische radio ligt ook het oosten van de stad zelf onder zwaar vuur. In een van haar uit zendingen zei de radio: "We lig gen nog steeds onder Syrische vulkanen." ^Éltt r de basiliek op het St. Pietersplein Paleis Radio-Beiroet meldde dat gister morgen het presidentiële paleis door granaten was getroffen en dat daarbij drie leden van de re publikeinse garde waren ge wond. De hele stad zit in het don ker, aangezien door de beschie tingen de electriciteitsvoorzic- ning is uitgevallen. De verbin dingen met de buitenwereld zijn praktisch verbroken. Het kabinet kwam intussen in spoedvergadering bijeen en vol gens persberichten in Beiroet zouden de christelijke ministers gedreigd hebben af te treden als premier Selim al Hoss in functie zou blijven na 12 oktober, de da tum die president Elias Satkis heeft aangewezen voor de vor ming van een nieuwe regering van nationale eenheid. OPRUIMING VAN KROTTEN IN Z.-AFRIKA EAST LONDON (Zuid-Afrika) (UPI) - Bestuursfunctionarissen van East London zijn gisteren begonnen met het verwijderen van bouwseltjes van hout en blik in de buitenwijken van de stad om de honderden negers die de dingen als onderkomen hadden gebouwd te verdrijven, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. De Johannesburg Rand Daily Mail schreef in een commentaar op een geheim regeringsplan tot vestiging van ongeveer 20.000 negers van een kamp te Kaapstad naar elders in het land dat dit kan uitgroeien tot "een internationaal schandaal zoals dat van Biko" Een woordvoerder van de be stuursraad voor negerzaken van de provincie Oost-Kaap zei dat de wijk gisterochtend vroeg werd vernietigd en dat het werk zal doorgaan totdat East Londen "volkomen gezuiverd is van ne- derzetters De afgelopen weken waren hon derden nederzetters gearresteerd en beschuldigd van illegaal ver blijf in het gebied, zo zei hij. Er zijn geen hutten vernield waarin huisraad stond, aldus de woord voerder. In totaal zijn zes hutten verbrand, de inwoners zijn gear resteerd. ROME (GPD) - „Er is maar één goede reden waarom een mens zich door zijns gelijken zou la ten dragen, en dat is om andere mensen van dienst te zijn". Met deze woorden verontschuldig de Paus Johannes Paulus I zich enkele weken geleden voor de herinvoering van de pauselijke draagstoel. Hij had die eerder afgeschaft maar later weer moe ten invoeren, omdat anders de enorme menigten die kwamen toestromen bij zijn woensdagse audiënties hem niet konden zien. Gistermiddag werd hij voor het laatst gedragen door zijns gelijken. Zijn stoffelijk overschot werd even voor vier uur vanuit de Sint-Pieter naar buiten gedragen, en twee uur la ter naar zijn laatste rustplaats dicht bij zijn voorgangers Jo hannes en Paulus, van wie hij had overgeno- Ondanks de dreigende weers omstandigheden hadden de kardinalen gisterochtend be sloten dat de plechtigheid in de openlucht zou worden gehou den. De reusachtige basiliek van Sint-Pieter kan hoogstens 35.000 mensen bevatten; als er ruimte moet worden gemaakt voor kardinalen en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders wordt dat aantal nog tot de helft teruggebracht. Enkele malen moesten de honderdduizenden toeschouwers de paraplu's op steken; tegen het hoogtepunt van de mis, de consecratie, moest het altaar en de celebrant van de uitvaartmis, de 85-jarige kardinaal-deken Carlo Confa- lonieri, met een baldakijn wor den beschermd tegen een korte maar hevige slagregen. In zijn herdenkingsrede vroeg kardinaal Confalonieri zich af, waaraan Paus Johannes Paulus de enorme toeloop te danken had gehad, die bij al zijn ver schijningen in het openbaar was vertoond: „In een wereld, die wordt overspoeld door haat en geweld", zo zei Confalonieri, „is Paus Johannes Paulus een boodschap van "goedheid ge weest. Hij heeft de vrede inge roepen, hij heeft voor de vrede gebeden. Hij heeft voor ieder een gedorst naar gerechtigheid: voor de verdrukten, de armen, de behoeftigen uit alle lagen van de bevolking. Van het begin tot het einde heeft hij geglim lacht, en glimlachend is hij van ons heengegaan". „In de laatste drie weken", zo beëindigde de kardinaal zijn rede, „sprak de Paus over ge loof, hoop en liefde, de drie hoofddeugden, die ons recht streeks met God verbinden. Hij zei dat de mens vooruitgang moet maken, omdat vooruit gang de wet van het leven is en bovenal moet de mens groeien in de liefde tot God en tot zijn Lillian Carter, de moeder van de Amerikaanse president, spreekt met enige hoogwaardigheidsbekleders tijdens de uitvaartdienst voor de over leden paus. medemensen. Dat is zijn testa ment. Het is het testament van onze goddelijke meester Chris tus Jezus". Na de uitvaartmis werd het stof felijk overschot gezegend door de melkhitische patriarch van Antiochië en Alexandrië, Maximos Hakim, die in een aangrijpend Grieks gezang Gods zegen over zijn dienaar Johannes Paulus afriep. Daarna werd de eenvoudige kist, die tijdens de plechtigheid voor het altaar had gestaan met een opengeslagen en inmiddels doornat evangelieboek op het deksel, door twaalf Vaticaanse dragers de basiliek binnenge dragen. Het gezang van de Six tijnse Kapel werd op dat ogenblik overstemd door een plotseling, lang aangehouden applaus vanuit de menigte die de plechtigheid had bijge woond. Rondom het altaar zaten de tientallen kardinalen, die al in Rome zijn aangekomen voor het komende conclaaf (onder wie de beide Nederlandse kar dinalen Alfrirk en Willebrands en de Amerikaanse Curiekardi naal John Wright, die de vorige keer door ziekte was verhin derd het conclaaf bij te wonen), en ter rechter zijde de officiële delegaties uit 107 landen. Bij hen bevonden zich de moeder van president Carter, de rege ringsleiders Andreotti van Ita lië en Suarez van Spanje, minis ters en ambassadeurs. Presi dent Sandro Pertini van Italië wa<= eveneens aanwezig, maar niet in zijn officiële functie als staatshoofd. Rome heeft op een indrukwek kende wijze afscheid genomen van een paus, die (zoals kardi naal Confalonieri het uitdrukte) ..als een meteoor" aan de hemel was verschenen, en die tijdens die korte verschijning een on uitwisbare herinnering heeft achtergelaten. DE KINDERSCHOEN VAN VAN HAREN OMDAT ZE 'T NODIG HEBBEN! Ze rennen en klimmen graag. Ze lopen door plassen en velden. Zo'n schoen moet lekker meebuigen. Goed zitten en niet slippen. Sterk en ge zond zijn. En vooral pas send. STAVAST heet de serie van Van Haren. Ver krijgbaar in het Breed- Middel-Smal systeem. Met extra groeiruimte. Volnerf. Ontwikkeld te- zamen met het TNO. t> Gemaakt van echt leder. Hun voetjes vragen erom! 24 t/m 35 vanaf Wm Rome tijdens de uitvaartdienst WASHINGTON (GPD) - Het verschijnen van Ian Smith in de VS op uitnodiging van 27 senatoren en na groot gehar rewar over de vraag of hem wel een visum kon worden verschaft, stelt president Carter onverbiddelijk voor een conflict over zijn Afrika-politiek. Naar het schijnt krijgt Smith de president niet te spreken. Maar wel minister van b«. f nlandse zaken Cyrus Vance. En ook met een groep congresleden die diepe twijfel koesteren ten aanzien van de kwaliteit van het Amerikaanse beleid ten opzichte van de blanke regeerders in zuidelijke Afri ka. De VS beschikten over een uiterst fatsoenlijke reden om Smith een visum te onthouden: de VN heb ben in 1965 een resolutie aange nomen die het lidstaten verbiedt aan dragers van een Rhodesisch paspoort zo'n bewijs van toela ting te verschaffen. Maar, gege- geven de omstandigheden en ge geven ook de rol die de VS willen spelen bij een vreedzame rege ling van het rassenconflict, met behoud van goede betrekkingen tussen de VS en de vijf confronta- tielanden waarmee Rhodesië te maken heeft, was die VN-resolu- tie niet voldoende reden om Smiths komst te verijdelen. Zowel in Rhodesië als ih Namibië begint de tijd te dringen, naarma te het vooruitzicht van een vreed zame regeling verder naar de ho rizon wordt geschoven. Binnen afzienbare tijd zullen de VS een keuze moeten doen: tussen zwart en blank - de tijd dat rassen problemen via de schaakformule „wit speelt en wint" konden wor den opgelost is definitief voorbij. En eenvoudig toezien bij de ver dere ontwikkeling past ook niet iij Carters vaste voornemen zwart Afrika niet zonder meer aan de Russen over te laten. President Carter is min of meer be klemd geraakt tussen zijn ver langen in Rhodesië een rassen- oorlog te vermijden en zijn om CAIRO (Reuter/AP) - Egyp te heeft gisteren, voor het eerst in 30 jaar, een rege ring die gericht is op vrede in plaats van op oorlog. De nieuwe regering van pre mier Moestapha Chalil be staat voornamelijk uit technocraten en academi ci die te maken zullen krij gen met de ingewikkelde sociale en economische problematiek. Het ministerie van oorlog heet voortaan ministerie van defensie. Premier Chalil maakte in een uit zending bekend dat aan alle indi viduen volledige vrijheid wordt gegarandeerd en dat daarom het ministerie van voorlichting is op geheven en vervangen door on afhankelijke lichamen voor de media waarbij de oppositie haar stem kan laten horen "mits die gebaseerd is op constructieve kritiek". Tot minister van defensie, tevens opperbevelhebber van de strija- krachten, is benoemd Kamata- din Hassan Ali. Chalil werd maandag door Sadat aangewezen om een kabinet te formeren dat de Egyptische eco nomie van een oorlogs- in een vredeseconomie zal veranderen Hij rondde gisteren zijn kabinets formatie af. Sleutelposten als buitenlandse zaken, binnenland se zaken, economie, planning en wederopbouw zijn niet gewij- Het nieuwe Egyptische kabinet heeft nog geen minister van bui tenlandse zaken. Boetros Ghali die in het verleden die post bezet te, blijft aan als waarnemend mi nister van buitenlandse zaken tot een nieuwe minister benoemd is. Hij maakt eveneens deel uit van de Egyptische delegatie naar Washington. Plan voor moord op Nasser LONDEN (Reuter) - De Engelse geheime dienst had maatregelen getroffen om president Nasser van Egypte te vermoorden tij dens de Suez-erisis in 1956. Dit staat te lezen in een boek dat binnenkort op de markt gebracht wordt door Chapman Pin cher, een correspondent van de „Daily Express". Pincher schrijft dat de geheime dienst zich al had verzekerd van de hulp van een aantal jonge Egyptische officieren, die zeer tegen Nasser gekant waren. In 1956 was er een invasie van Franse en Engelse troepen in het gebied rond het Suezkanaal. na het uitbreken van de Arabisch- Israëlische oorlog. De Engelsen en Fransen gingen tot een inva sie over om, zoals ze verklaarden, de Egyptenaren en Israëliërs te scheiden. andere redenen uiterst wenselij ke harde behandeling van Zuid- Afrika. waarbij hij zich openlijk aan de kant schaarde van de zwarte bevolking. Echter, zonder medewerking van Zuid-Afrika kon Carter niet hopen op bevre diging van zijn verlangens wat Rhodesië betreft. En nog afge zien daarvan, in de VS, waar de rassentegenstellingen nog steeds zo'n belangrijke en niet die frisse rol spelen, kan een president geen beleid voeren dat blanke bevolking zonder meer overle vert aan een opkomend tij van zwarte agressie, hoe ge rechtvaardigd dit ook mag zijn. Zowel de Britse regering, getrouw partner van de VS in het Afri kaans avontuur, als de Ameri kaanse, ondergaan de druk van de zwarte Afrikaanse staten, die na de Zuidafrikaanse weigering om met de VN-plannen voor ver kiezingen in Namibië akkoord te gaan, de tijd gekomen achten om in de eerste plaats de kwestie Rhodesië via een militair ingrij pen op te lossen. De president van Zambia, Kenneth Kaoenda, streeft naar een conferentie van alle betrokken partijen, guerril la's inbegrepen, teneinde de oorlog te voorkomen die zich naar Mozambique en zijn eigen land dreigt uit te breiden. En dan komt Ian Smith naar Was hington, waar hij ongetwijfeld zal gaan vertellen dat de VS hem po litiek het een en ander verschul digd zijn. Immers, aan het hoofd van een blank-zwarte regering komt hij betogen ruimschoots te hebben voldaan aan de voor waarden die Henry Kissinger ooit heeft bedacht aanvaarding van een zwarte meerderheidsrege ring en de belofte van verkiezin gen met algemeen stemrecht. Smith heeft nog een ander argu ment Rhodesië heeft zo langza merhand genoeg geleden onder zijn beslissing zich (in 1965) onaf hankelijk te verklaren van de Britten - een daad die in Amerika aanspreekt omdat de Amerika nen ruim 200 jaar geleden het zelfde hebben gedaan. De Rho- desische premier behoeft niet naar argumenten te zoeken: nimmer heeft Rhodesië mogen genieten van oude beloften, ge baseerd op Kissingers voorwaar den, zoals diplomatieke erken ning en economische steun en dat daarentegen het Westen zo langzamerhand op het punt staat het land uit te leveren aan wat in zijn aartsconservatieve termen heet „Marxistische terroristen", dit is een toon waarvoor Amerika, met zijn ingebouwde afkeer en nisme, uiterst gevoelig is en die ook goed past by het verhaal van conservatieve volksvertegen woordigers dat overeenkomsten als SALT en het lakse defensie beleid Amerika's militaire macht aangrijpend zullen verminde- Als de VS Smith gaan steunen kan Carter zijn nieuwe Afrika-poli tiek wel begraven, want de zwart- Afrikaanse landen zullen dat niet aanvaarden, noch in Groot-Brit- tinnie, noch in de VS is het denk baar dat de volksvertegenwoor digingen een militair ingrijpen zullen toestaan Niet tegen de blanken in Zuid-Afrika en Rho desië en niet voor de blanken. Carters mogelijkheden zijn kort- "Mi beperkt,/i.in dilemma's groot en een oplossing ligt vooralsnog niet voor de hand.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9