Dialysecen trum in Elisabeth officieel geopend [PUBLIEK Beleidsplan Endegeest nog dit jaar op tafel Spanning rond broedplannen raven in Noordwij ks duingebied PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 door Herman van Amsterdam Nu de in Lisse gestationeerde Stichting Nationale Boilen- markt aan de vooravond staat van de eerste lustrum- markt, waagt secretaris Lefe- ber zich aan de volgende uit spraak: "Het bloembollenvak. dat aanvankelijk nogal scep tisch stond tegenover onze ac tiviteiten is helemaal over stag gegaan,. Men ziet nu wel degelijk het nut in van waar wij mee bezig zijn" Buitenissig De bloembollenmarktvoor dit jaar is gekozen voor de 21e ok tober. draagt duidelijk een commercieel karakter. Im mers, de tien kwekers die op de markt met een eigen stand van de partij zijn. proberen die dag ook bollen aan de man te brengen. "In het begin kregen we daarom nog al eens te horen dat we met onze markt de handel in de wielen reden", zegt Lefe- ber. "maar men is er inmid- dels wel achter dat die opmer king totaal geen hout snijdt" "De kwekers die aan de markt meedoen staan er hoofdzake lijk met buitenissige soorten, die de consument normaal ge sproken niet onder de aan dacht worden gebracht. Ik noem maar als voorbeeld de rotsnarcisjes en de experi mentele tulper.. Daar gaan echt geen partijen van weg De verkoop var dat weinig gangbare spul moet echt wor den gezien als een aardig heidje. Het zwaartepunt van de markt ligt bij ons op de voorlichting" Daar ontbreekt het volgens Le- feber nogal eens aan. "Vooral als je kijkt naar hoe grote ver- zendtehuizen bloembollen aan de man proberen te bren gen. In een folder laat men wat in bloei staande bloem bollen zien en voor de rest zit er nauwelijks informatie bij. De consument wordt een beetje aan zijn lot overgela ten". Gerard Vreeburg en Harry Le- feber (voorzitter) vonden des tijds dat daar nodig iets aan gedaan diende te worden. Vijf jaar geleden kwamen ze dan ook tot de oprichting van de Stichting Nationale Bollen- markt. In Lisse natuurlijk, omdat "dat nog steeds het Enquête Blik op de Lissese bloembollenmarkt, die dit jaar op 21 oktober i "Zwaartepunt op voorlichting" r de vijfde maal gaat draaien Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. kloppend hart is van de bol- lenstreek"vinden ze. Het tijdstip waarop de markt gehouden zou moeten worden was niet moeilijk te kiezen: in de planttijd. "Ons is gebleken dat we duidelijk in een be hoefte voorzien", zegt Vree burg "Wat dat betreft snijdt het mes aan twee kanten. Lis se staat dan weliswaar be kend om de bloembollen, maar naast de Keukenhof en de corso hebben we de "bui tenwacht" niet veel anders te bieden gehad. Onze markt vult dat gat aardig op" Vorig jaar, toen de bollenmarkt 4000 bezoekers trok, is een kleine enquête gehouden Daaruit hebben de organisa toren de conclusie getrokken dat bezoekers alleen maar naar Lisse komen voor voor- lichling over de bloembol er is geen belangstelling voor bo men en kamerplanten). Ze kwamen vorig jaar uil 136 i Nederland. ADRES VAN "SAHELP" Een verhaal schrijven (zie ru briek van dinsdag) over de bemoeienissen van een Leï- denaar met de stichting Sa- help, daarin vermelden dat deze Leidenaar met smart zit te w achten op tenminste 100 vrijwilligers die hem een handje kunnen helpen bij een grootscheepse collecte in de Sleutelstad, maar er dan niet bijschrijven waar men zich als collectant kan aan melden. Dat kan natuurlijk niet. Vandaar nog even het adres van die Leidenaar: J. Nap. Toussaintkade 29a. Zijn tele foonnummer is 769536, in Leiden. In het Noordwijkse duingebied beginnen raven zo langzamerhand weer een vertrouwde verschij ning te worden. Trouwens, ook in andere streken in Nederland zijn de grote zwarte vogels bezig voet aan vaste grond te zetten. Een opmerkelijk gebeuren omdat de raaf tientallen jaren uit ons land is weggeweest. Zeg maar vanaf 1924, toen voor de laatste keer melding werd gemaakt van een broedgeval. De raaf, ook wel genoemd de gier van Noord-Euro pa, trok destijds weg uit ons land omdat hij nage noeg niet meer aan zijn lievelingskostje (dode die ren) kon komen. Toen er in Nederland niet meer zo slordig met kadavers werd omgesprongen, nam de raaf de kuierlatten. Ons land was voor hem "te net" geworden. Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) is in samenwerking met het wereldnatuurfonds een paar jaar geleden begonnen met een plan om de raaf als broedvogel weer in Nederland terug te krijgen. Als proefgebied werd o.m. uitgekozen de duinstrook tussen ZandvoortenNoordwijk. Daar werden zes jonge raven overgebracht vanuit Duitsland, losgelaten. Bovendien werd in een stuk bebosd duinterrein in Vogelenzang een kooi neergezet (ter grootte van een huis) een raven-paar werd opgesloten. Tussen deze twee heeft het nooit zo geboterd. Daar om is er een ander mannetje in de kooi gezet en dat heeft inmiddels geresulteerd in de geboorte van twee jonge raven. Deze zijn in het duingebied losgelaten. Het totaal aantal jonge raven in het proefgebied Zandvoort-Noordwijk is momenteel zeven. Eén jonge raaf namelijk werd in de Haar lemmermeer voor het verenpak gereden. De zeven raven voeden zich met dode konijnen en kadavers van in het duingebied door auto's aan gereden dieren. De voedselvergaring, die in de t wiii tiger jaren de raven parten speelde, levert nu geen problemen op. De heer Verdonk. chef-buitendienst bij de Amster damse Duinwaterleiding, houdt voor het RIN toezicht op de raven. "Het wordt voor ons een spannend jaar", zegt hij. "De in de duinen losgela ten vogels zijn nu geslachtsrijp. De hamvraag is of ze hier in het wild zullen broeden. Zo ja, dan is de raaf als broedvogel definitief terug in Nederland" LEZERS SCHRIJVEN LEIDERDORP -lit het St. Elisabeth Ziekenhuis is gisteren het splinternieuwe "Hoteldialysecentrum" voor nierpa tiënten officieel geopend. Het is het tweede dialysecen trum in de Leidse regio (het andere is ondergebracht bij het Academisch Ziekenhuis) en het heeft een capaciteit van acht bedden. Dagelijks zullen er straks gemiddeld zestien patiënten "gespoeld" kunnen worden aan de kunstnier. OOK ADVIES OVER VERSTERKING LEIDING Het hotel-achtige karakter van het nieuwe centrum is gekozen als een soort tussenvorm voor een gewone ziekenhuisafdeling en de thuissituatie. Vandaar dat er bij de aankleding van de nieuwe af deling grote aandacht is besleed aan een huiselijke sfeer (tv-stoe- len, grenen houten kasten, een luxe keuken enz.). Dr. Van Amstel, internist en voor zitter van het stafconvent in het St. Elisabeth Ziekenhuis, roemde gisteren de goede samenwerking tussen zijn ziekenhuis en het AZL, die de oprichting van het dyalisecentrum heeft mogelijk gemaakt. Het AZL heeft de beschikking over twaalf bedden voor dyalisepa- tiënten, wat voor de hele Leidse regio onvoldoende is. De dialyse afdeling in het AZL ondervindt bovendien nog eens een extra belasting door nierpatiënten die een transplantatie hebben on dergaan en die dan nog enige tijd moeten worden "nagespoeld". In het nieuwe dialysccentrum van het St. Elisabeth Ziekenhuis ko men nierpatiënten gemiddeld twee keer per week spoelen (het bloed wordt dan gezuiverd) aan de kunstnier. Dat kan variëren van drie uur per keer tot zes uur. Het spoelen gebeurt uitsluitend overdag, maar volgens een ver pleegkundige van het nieuwe centrum is het niet denkbeeldig dat er toegewerkt gaat worden naar de avond. Dit omdat het voor veel mensen erg lastig is om bijvoorbeeld uit het werk te wor den losgerukt. Het nieuwe dialysecentrum is ove rigens tot stand gekomen met fi nanciële hulp van de Nierstich ting. Vrouw beroofd van handtas LEIDEN - Een 69-jarige in woonster van Hazerswoude heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van haar handtas. In de tas zou wat kleingeld zit ten alsmede 15 Eurocheques en de daarbij behorende be- taalpas. Volgens de verklaring van de vroüw liep zij in de Donker- steeg richting Hoogstraat toen een bromfietser haar achterop kwam rijden. Plot seling kreeg zij een forse duw en werd de tas uit haar han den gerukt, waarna de.brom- fietser met hoge snelheid richting Oude Rijn verdween. LEIDEN - Vóór 1 januari 1979 moet er bij B en W een beleidsplan voor het psychiatrisch ziekenhuis En degeest c.a. op tafel liggen. Ook moet dan duidelijk zijn op welke manier de leiding van het zieken huis moet worden versterkt. Een en ander blijkt uit een besluit van het college. De bedoeling is dat er voor het maken van een beleidsplan een werkgroep wordt ingesteld, waarin behalve de geneesheer-directeur van En degeest ook medewerkers uit an dere disciplines zitting hebben. In het beleidsplan moet, aldus B en W, o.m. aandacht worden be steed aan de behandelingsvisie, de visie op verpleging en verzor ging, een plan voor geleide slui ting' van de zwakzinnigenafde ling Voorgeest en het te verwach ten aantal patiënten in de ko mende vier jaar. Tussentijds zou de geneesheer-di recteur maatregelen moeten ne men om de tekorten op het ge bied van personeel en materL..1 zo snel mogelijk weg te werken. Een andere werkgroep moet er worden ingesteld om een extern bureau voor vraagstukken op het gebied van communicatie, vor ming en organisatie-ontwikke ling aan te trekken, zo blijkt ver der uit het B en W-besluit. Bij het aantrekken van zo'n bureau moet rekening worden gehouden met de wensen van "een zo represen tatief mogelijke vertegenwoordi ging van het personeel". Het bureau moet zich o.m. gaan be zighouden met het maken van een communicatie- en overleg- plan, het aantrekken van groeps- en vormingswerkers en psycho logen, rechtspositie en inspraak Reclamebord In uw dagblad las ik, dat de ge meente Leiden geen genoegen nam met een ontsierend bord van een textielwinkel aan de Mors- weg. De eigenaar van dit bedrijf zal waarschijnlijk dit bord moeten verwijderen of anders krijgt hij wel een boete Ik geloof echter dat weinig inwoners van Leiden zich aan het bord hebben geër gerd. Waar men zich wel aan er gert is het grove vandalisme van de gemeente Leiden wat het dichtgooien van het Rijn- en Schiekanaal betreft. De bewo- LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het docto raal examen theologie mej. H. Nelemans (Leiden), schiekunde W.F. Witterland (Leiden), N.F.W. Ackermans (Leiden), H.S.A. de Jong (Leiden), F. J.C.M. Tollenaar (Oegstgeest), W.L. Peeters (Lei derdorp), wiskunde A. van Wer ven (Wassenaar), H. Opschuur (Leiden), mej. H.C.M. Kleijn (Leiden), geologie S. van der Meulen (Leiden), A.G.P.v.d. Ma- rel (Leiden), biologie mevr. E.M. Symons-Josemans (Leiden), mej. L.E.M. Vet (Leiden), I.G. van Eg, mej. T.G.W.M. Kokx (Lei den), C.J. Grond (Leiden) cum laude, farmacie mej. T.v.d. Mey (Leiden), mej. M. Olthof (Leiden), mej. H.L. Tjiool (Leiden), J.P. Netze (Leiden), sterrekunde E. Brinks (Leiden), fiscaal recht H.W. Postma (Wassenaar), A.M. Essed (Leiden), scheikunde L.J. van Doorn, M. Bakker, R.J.T Smeenk, J. Klok, C. Tintel, cultu rele antropologie mevr. C. Beck- Mourits (Leiden), V.G. Gaikhorst (Leiden), H.M.D. Illes Leiden), Engels B.N. Albers (Leiden), mej. A. Delver (Leiden), wiskunde en natuurkunde J.W.A. Sachtler (Leiden), geschiedenis J.C. van Velthoven (Leiden), mej. H.C. van Bremen (Leiden), arts-exa men nieuwe stijl mevr. H. J. Mak- Huisman (Leiden), W.M. Muijs van de Moer (Leider F.G.P.H. Oyen (Katwijk aan Zee), mevr. M.L. van der Zijden-Schrader (Leiden), A.W.J. Teunissen (Lei den), J. Vesseur (Leiden), farma cie J.J.M. Oomen, mej. J. van Sonsbeek. Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is T.A.M. Streng (Bodegraven) geslaagd voor het doctoraal examen zootechniek (ir) W.A.H.S. van Oosten (Oegst geest) slaagde voor het doctoraal economie. ners sparen kosten noch moeite om hun huizen in stand te hou den, in de stijl die daar bij past. Eén van de mooiste plekjes van Leiden is volgens mij door het gemeentebestuur van Leiden zinloos vernietigd. Ik vind dit veel ernstiger dan een bord van een textielhandelaar Volgens een advertentie in uw dagblad is een monument om te vissen, niet om dicht te gooien. Ik hoop dat uw dagblad ertoe kan bijdragen dat het Rijn- en Schiekanaal spoedig weer be vaarbaar zal zijn. C. Opdam Brederostraat 30 Leiden Dr. Vossen lector Leidse universiteit LEIDEN - Dr. J.M.J.J. Vossen, we tenschappelijk hoofdmedewer ker bij de afdeling kindergenees kunde en bij het Isolatiepaviljoen in het Academisch Ziekenhuis is aan de Leidse universiteit be noemd tot gewoon lector in de pediatrische immunologie (de leer die te maken heeft met de afweer bij kinderen). Dr. Vossen (41) werd in België ge boren en studeerde medicijnen aan de Universiteit van Leuven, waar hij in 1962 slaagde voor het doctoraal examen. Tijdens zijn specialisatie was hij van 1962 tot 1964 werkzaam op de afdeling kindergeneeskunde in het St. Annadal Ziekenhuis te Maas tricht en van 1964 tot 1966 in het Leidse Academisch Ziekenhuis. In 1967 werd hij ingeschreven in het specialistenregister in Belgie, waarna hij zich voor twee jaar als kinderarts aan het St. Martinus Ziekenhuis te Bilzen verbond. In 1969 volgde hij bij TBO in Rijs wijk een opleiding gnotobiologie (de leer die te maken heeft met het kiemvrij maken van mens of dier). Daarna kwam hij bij het Isolatiepaviljoen van het J.A. Cohen-Instituut voor radiopa- tholigie en stralenbescherming op het terrein van het AZL te recht. In 1975 werd dr. Vossen chef de cli- nique van de afdeling kinderge neeskunde en in hetzelfde jaar promoveerde hij cum laude tot doctor in de geneeskunde. Twee jaar later werd hij part-time do cent aan de Universiteit van Has selt in Belgie. i trum. Op de voorg rond een zg. kunst nier. waarop de nièrpatiënt wordt Een kijkje in het aangesloten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4